Beloofde Eisenhower steun aan Zuid-Korea? V*N*~voorzitter doet beroep op Peking Hogere Rijksuitkering voor Viissingen? Mist bedekte Europa Israëlische gezant moet uit Praag vertrekken 'SNIPPER NIEUWS Moeilijkheden met „Fairsea" door op zichzelf juiste hoekingsmethode PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Besprekingen aan boord van de Helena President Rhee tegen gebruik van Japanse en nationalistisch-Chinese troepen VerStaten waar schuwen olie-kopers A j A „Navo-ianden achter op het schema" Steekpartij in Huizum Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Viissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middslbu gr Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2S47 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nnmmers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 8 DEO. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Viissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, ïerneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.36 u., onden 16.29 u. Maan op u,, onder 12.47 u. Hoogwater Dinsdag 9 Dec.: Viissingen: 6.49 u. 1.37 m., 19.29 u. 1.47 m. Terneuzen: 7.16 u. 1.59 m., 19.50 u. 1.70 m. Wemeldinge: 8.25 u. 1.20 m„ 20.55 u. 1.44 m. Zierikzee: 8.02 u. 1.00 m., 20.39 u. 1.24 m. President Rhee van Zuid-Korea heeft te Seoel verklaard, dat Eisenhower Zuid-Korea aanzienlijke steun hééft beloofd. Hij zei echter niet of dit eco nomische dan wel militaire steun betrof of beide. Rhee had Eisenhower ver zocht om hereniging van het land, het uitbreiden der Zuidkoreaanse strijd macht, het vergroten der economische hulp en het niet-gebruiken van Japanse of nationalistiseh-Chinese troepen. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn van oordeel, dat bij een groots offensief tegen de Noordelijken vrij wel zeker Chinese nationalisten be trokken zouden worden. Ook te Tai- peh, op Formosa, is men van oordeel, dat Eisenhower bij geheime besprekin gen met generaal-majoor Chase, hoofd van de Amerikaanse adviescommissie op Formosa, het advies ontvangen heeft Chinese nationalisten in te scha kelen. De Amerikaanse vijfde luchtmacht- groep heeft bekend gemaakt, dat zij de grootste vijandelijke luchtaanval van de Koreaanse oorlog heeft afge slagen, toen generaal Eisenhower Ko rea verliet. In drie uur tijd waren elf toestel len op het radarsck rm waargenomen, die op weg waren naar Seoel, de stad, waar het vliegtuig van Eisenhower 50 minuten later opsteeg voor de terug reis. De aanval duurde nadien nog twee uur. De Amerikaanse kruiser „Helena", waarmee Eisenhower de terugreis naar de V.S. maakt, is tussen Goeam Vele delen van Europa waren Zondag met zware mist bedekt. Noord-Duitsland zat geheel dicht. Het lucht- en scheepsver keer werd zwaar gehinderd en hier en daar kwam het geheel tot stilstand, zoals op de luchtlijnen Berlijn—Hannover en Londen— Hannover. Uit Hamburg kon geen schip vertrekken. Ook langs de gehele Belgische kust hing een zware mist. Op de Schelde was het scheepsverkeer gestremd. Op de dienst Viissingen—Breskens, waar reeds des mor gens geruime tijd niet gevaren kon worden, viel des avons na negen uur de verbinding volledig uit. Londen zit al enige dagen „potdicht". In vele delen van de stad was het zicht nihil. Zondagmiddag was het op Piccadilly Cir cus al zo donker als des nachts. Het ver keer lag stil en vele gauwdieven sloegen hun slag. In tientallen huizen is Ingebroken en ook de handtasjes der dames moesten het ontgelden. Wie de brandweer nodig had, moest veel langer wachten dan gewoonlijk. Brandweerlieden met lakkels liepen voor aê spuiten uit. ZUIVERING IN OOST- DUITSLAND? De Oostduitse minister van de Voor zieningen, Karl Hamann, is, met een aantal hoge ambtenaren, geschorst. In Oost-Duitsland heerst schaarste aan voedsel, kleding en andere con sumptiegoederen. Westerse geallieer den voorspellen hongersnood, indien van buiten geen hulp komt. In de afge lopen maanden zijn enige hoge ambte naren ontslagen „wegens plichtsver zuim" en twee functionarissen van het ministerie voor de Voorzieningen zijn naar het Westen uitgeweken. Volgens hen was de schaarste te wijten aan droogte en onjuiste organisatie, alsme de aan de voorraadvorming ten behoe ve van het Oostduitse leger. Federatie van Britse gebieden in Afrika? Een door blanke en Afrikaanse lei ders gesticht genootschap in Salisbury heeft voorstellen gedaan voor een fe deratie van zes gebieden in Brits Oost en Centraal-Afrika met een bevolking van 26 millioen zielen. De voorstellen van het genootschap „The Capricorn Africa Society", beogen de samenvoe ging van Noord- en Zuid-Rhodesië, Nijasaland, Kenia, Oeganda en Tan ganyika tot een zelfbesturende fede ratie onder de Britse kroon. en Wake in een storm terechtgekomen met windsnelheden van 65 km per uur. De besprekingen van Eisenhower met toekomstige ministers op de kruiser zullen samenvallen met eén conferentie van hoge militaire leiders in Pearl Harbour. Alle besprekingen zullen voornamelijk Korea betreffen. Het Perzische oliegeschil. De Amerikaanse regering heeft gewaar schuwd, dat Amerikaanse maatschappijen, die overwegen olie van Perzië te kopen, zelf moeten beslissen welke risico's zij daar mede lopen. Medegedeeld werd, dat de be trekkelijk kleine hoeveelheid olie, die ver voerd kan worden zonder medewerking van de grote tankvloten, het vraagstuk niet tot oplossing zal brengen en evenmin Per zië in staat zal stellen te profiteren van belangrijke Inkomsten uit zijn hulpbronnen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zal zich blijven bepalen tot de oplossing van het geschil, opdat het essen tiële internationale principe van voldoende en doeltreffende schadevergoeding kan worden toegepast en Perzië weer zal kun nen profiteren van een hervatting op grote schaal van zijn olieproductie. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat Engeland zich op het standpunt blijft stellen, dat de Perzische olie eigendom is van de Anglo-Iranian Oil Cy. DOODSTRAFFEN IN KENIA. Drie inheemsen zijn Zaterdag te Njeri ter dood veroordeeld op beschuldiging van moord op een inheemse politieman, die op dezelfde dag werd gedood als Nderi, een hoofdman der Kikoejoes. Een andere inheemse werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Hij werd beschuldigd van poging tot moord op een inheemse onderwijzer van de Anglicaanse kerk. i i i CUBAANS VLIEGTUIG STORTTE IN ZEE. 37 doden. Het Cubaanse passagiersvliegtuig „Ster van het Oosten" is Zaterdag ter hoogte van de Bermuda-eilanden in zee gestort. Van de 41 personen, die zich aan boord bevonden, 33 passagiers en een beman ning van 8 leden, konden vier overlevenden worden opgepikt Vaartuigen, van de Ame rikaanse kustwacht en de luchtmacht heb ben 17 lijken geborgen. Het toestel was op weg van Madrid naar Havanna. ACHESON ROEPT FUNCTIO NARIS IN MIDDEN-OOSTEN TERUG, De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft besloten tot de onmiddellijke terugroe ping van Edwin Locke, Amerikaans ambassadeur in het Midden-Oosten, be last met economische zaken. Locke, die de volgende week ln Was hington wordt verwacht, moet zich verantwoorden voor crltlek, die hjj on langs heeft geuit over de buitenlandse politiek van de Amerikaanse regering. Locke verklaarde ln Beiroet, dat de landen van het Midden-Oosten meer en grotere leningen nodig hebben als zij het communisme willen tegenhouden. Verder had Locke gezegd, dat de Ame rlkaanse politie duidelijk tekort schoot. TRYGVE LIE ONTSLAAT V.N.-PERSONEELSLEDEN. De secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, heeft te New York mede gedeeld, dat hij een raadgevend lichaam zal instellen, dat zich bezig moet houden met gevallen, waarin le den van de staf der Verenigde Naties worden verdacht van ondergrondse be drijvigheid. Het instellen van een der gelijk lichaam was Lie aanbevolen door drie internationale rechtskundigen, die hem, als gemeld, aanrieden die Ameri kaanse leden van het secretariaat der Verenigde Naties te ontslaan, die heb ben geweigerd te antwoorden op vra gen van een Amerikaanse Senaatscom missie of zij leden zijn of geweest wa ren der Amerikaanse communistische partij. Trygve Lie deelde later mede, dat hij negen van dergelijke Amerikaanse em ployés heeft ontslagen. Op beschuldiging van inmenging in binnenlandse aangelegenbeden De Israëlische gezant te Praag, Koubovi, is tot persona non grata ver klaard. Zijn onmiddellijke terugroeping is verzocht. In een nota aan de Israëlische legatie werd Koubovi ervan beschuldigd ingegrepen te hebben in binnenlandse Tsjechoslowaakse aangelegenheden. De gezant is thans in Israël om rap port uit te brengen over het proces te Praag. Hij zal niet naar Praag terugkeren. Koubovi zou zijn „normale diplomatieke werkzaamheden" over schreden hebben en sinds zijn aan komst in 1951 op een niet voor een diplomatieke vertegenwoordiger pas sende wijze de emigratie naar Israël hebben bevorderd van bepaalde groe- DE VERKIEZINGEN IN VENEZUELA. Naar het Venezolaanse blad Ulti mas Noticias" meldt, heeft de opposi tie na de verkiezingen, die een week geleden z\jn gehouden, één zetel meer dan de regeringspartijen. Het blad zegt van officiële zijde ver nomen te hebben, dat in de nationale vergadering, waarvoor 59 afgevaardig den gekozen zijn, 29 zetels zijn toege vallen aan het onafhankelijke klesfront en de partijen die de regering steunen. Daartegenover zou de democratische re publikeinse unie 22 zetels, de christe lijke sociale partij 7 en een van de de mocratische republikeinse unie afge scheiden groep 1 zetel gekregen heb ben. Egyptische politici zullen Naguib steunen. De dit weekeinde vrijgelaten Egyptische politieke leiders, die bijna drie maanden ge vangen hebben gezeten, hebben premier Naguib hun volledige medewerking be loofd. Na hun vrijlating verklaarden zij, dat zij de gelegenheid hadden waargeno- 1 men om „alle politieke twisten uit de weg te ruimen en zich te verenigen ter wille van Egypte en zijn nieuwe tijdperk". De leiders, prinsen en voormalige pre miers en ministers, waren beschuldigd van corruptie, machtsmisbruik en andere onre gelmatigheden. Ook met oud-premier Na- ■as is overeenstemming bereikt. Rotterdamse politie arresteerde 60-jarige „bruidegom". Via een huwelijksadvertentie kwam een zestigjarige Rotterdamse weduwe in aanraking met een even oude ge- pensionneerde. Na verloop van tijd verloofden zij zich en spraken af te gaan trouwen. De man, die niet over geld beschikte en zeide moeilijkheden te hebben, kreeg geld van de weduwe, ln totaal gaf zij hem 540 gulden en daarvan waren o.m. de verlovingsrin gen betaald. Zaterdag jl. zouden zij gaan aanteke nen, doch de „bruidegom" kwam niet opdagen. De weduwe ging op onder zoek uit en tot haar 6chrik ontdekte ze, dat haar „verloofde" getrouwd was. De ringen had hij bij de bank van le ning gebracht. De politie heeft de „bruidegom" aangehouden. ilA De Vietminhopstandelingen hebben in 12 dagen van strijd om Nasam (de Franse sleutelpositie in Indo-China) 1500 doden en 3 tot 4.000 gewonden verloren. Politieke waarnemers te Jeruzalem zijn van oordeel, dat de 68- jarige Israëlische staatsman Ben Zvi waarschijnlijk president zal worden. Hü is lid van de socialistische Mapai- partij en van Russische afkomst. Te Jeppe, een voorstad van Johannesburg, zjjn Zaterdag twee niet-blanke jonge mannen gedood, toen inheemsen in een volle straat het vuur openden. De da ders ontkwamen. - Afgevaardigden van drie partijen in de Assemblée van het Zwitserse Kanton Genève hebben een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld voor het eerst vrou wen stemrecht te geven in kantonnale en plaatselijke aangelegenheden. De Westduitse commissie voor de invoer heeft 7.7 millioen mark vrijgegeven voor de invoer van Nederlandse groen te- en bloemzaden. Het huwelijk van Erfgroothertog Jan met Prinses José- phine-Charlotte zal waarschijnlijk worden gesloten in de week van 19 tot 24 April. Zaterdagmiddag is het zoontje van de familie Neue op de Looweg te Coevorden onder een truck met oplegger geraakt en gedood. Zondagmiddag is 't zesjarig dochtertje van de familie B., dat met een vrien dinnetje achter het ouderlijk huis aan de Westzanerdijk te Zaandam aan het spelen was, door het jjs op een sloot gezakt en verdronken. pen van Tsjechoslowaakse burgers en leidende functionarissen van Zionisti sche organisaties. Aan de Tsjechische autoriteiten zal een nota worden gezonden, waarin de tegen de Israëlische gezant geuite beschuldigingen worden tegengespro ken. De voormalige Franse communisti sche leiders André Marty en Charles Tillon zijn door het centrale comité uit alle partijfuncties gezet. Hun zelf- critiek werd onvoldoende geacht. Zij waren beschuldigd van activiteit, wel ke tegen die der partij inging. Marty zou met de politie hebben samenge werkt. PINAY OPNIEUW VOOR DE VUURPROEF. Premier Pinay heeft Zaterdag voor de tweede maai de vertrouwenskwes tie gesteld met betrekking tot de be groting voor 1953. Dinsdag zal de Na tionale Vergadering zich moeten uit spreken over de vraag, of de begro ting artikelsgewijze zal worden be handeld, zoals de regering wenst. Het eerste vertrouwensvotum ver kreeg Pinay Donderdag met een rui me meerderheid van 107 stemmen. Politieke waarnemers zijn van mening, dat de regering nu een zwaardere proef krijgt te doorstaan, vooral om dat nog niet zeker is, of de Gaullisten ook ditmaal niet tegen de regering zul len stemmen. Senator Connally: Senator Connally, voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, aie een reis ■heeft gemaakt door de NAVO-landen, heeft verklaard, dat deze landen het streefgetal 50 divisies en 4000 vliegtui gen voor 1952 niet zullen bereiken. Ook zouden er leemten zijn in de te Lissabon opgestelde schema's voor de volgende jaren, nl. 70 divisies voor 1953 en ongeveer 96 voor 1954. Volgens Connally worden de defen sie-inspanningen van elk lid van de NAVO en zijn vermogen om deze te verrichten opnieuw bekeken, opdat voor 1953 „realistische doelen" zouden kunnen worden vastgesteld, waarna de voorlopige doelen voor 1954 en 1955 zouden worden bepaald. Met betrekking tot Nederland zei Connally, dat het communisme daar niet veel betekende en dat het Neder landse volk vastbesloten blijkt zjjn verplichtingen in Navo-verband na te komen. MINISTER SUURHOFF ANTWOORDT TWEEDE KAMER LEDEN Gedupeerde adspirant-emigranten ontvangen bijstand In een zeer uitvoerige nota heeft minister Suurboff geantwoord op vragen van enkele Tweede Kamerleden met betrekking tot de moeilijkheden, die gerezen waren rondom bet vertrek van de „Fairsea" eind November met emigranten naar Australië. Er moesten toen ca. 170 personen, die hun zaken in Nederland al hadden afgewikkeld, worden teleurgesteld. granten in Australië zorgde) hier ta lande optrad teneinde zijn program ta verwezenlijken, moet geacht worden van de regels, voorschriften en om standigheden die bij emigratie gelden, volledig op de hoogte.zijn. De minister ziet zich dan ook genoodzaakt de volle verantwoordelijkheid voor de onbera den en voor enkele adspirant-emigran ten wellicht noodlottige voorlichting, welke van het Pater Maas-program ge durende October en November is ge geven, op genoemde katholieke stich ting te leggen. BIJSTAND. De minister zal de gedupeerden bij stand verlenen bij de overbrugging hunner moeilijkheden door hen, voor zoveel nodig, op te nemen in de „so ciale voorzieningsregeling" en het subsidieaandeel in hun reiskosten zo veel te verhogen, dat zij gedurende da wachttijd op dezelfde voet kunnen le ven als zij vóór 29 November deden en tevens in staat zijn de voor hen uit 't uitstel voortvloeiende extra onkosten te bestrijden. De minister zegt, dat de ervaring met duizenden emigranten heeft ge leerd, dat voor Australië gemiddeld 125 boekingsaanbiedingen een netto resultaat van 100 boekingen opleve ren. Op deze ervaring is de boekings- methoae gebaseerd. Zij is de enige, die een volledige bezetting der emi grantenschepen waarborgt. In de maanoen faepternoer en Octo ber, na het vertrek van de „Fairsea" op 3 Septemoer 1952, kwam een in grijpende wijziging in de omstandig- neaen, doordat alleen agrariërs en ge schoolde metaaioewerkers in Austra lië konden woraen toegelaten. Deze maatregel en ook de berichten over de economische situatie in Australië weerspiegelden zich in een afnemen de bereidheid tot vertrek. Voor de schepen, die na 3 September vertrok ken, bleken 165 ooekingsaanbiedingen noodzakelijk te zijn om 100 netto boe kingen te bereiken! Toen begrn November echter de Australische maatregel ongedaan werd gemaakt, heboen tal van emigranten de boektngsaanbieumg voor de „Fair sea" onverwijld aangegrepen. Het ge volg was, dat er voor ca. 170 personen geen piaats meer op het scbip was. De leiding van oe Katholieke Cen traie Emigratie Stichting, onder wel ker auspiciën Pater Maas (die reeds voor zeer vele plaatsingen van emi- Indonesische resolutie basis voor oplossing der kwestie-Korea. De voorzitter van de Alg. Vergadering der Ver. Naties Lester Pearson, heeft telegrafisch een beroep gedaan op de regering van Pek.ng het Indische com promisvoorstel te aanvaarden als een basis voor de oplossing van het pro bleem der vastgelopen onderhandelingen over een wapenstilstand in Korea. In het telegram zegt Pearson, dat de kwestie van de krijgsgevangenen een probleem is, waarbij fundamen tele menselijke gevoelens betrokken zijn, waaraan de gehele mensheid deel hseft. De besprekmgen in de politieke commissies hebben duidelijk gemaakt, dat men algemeen van mening is, dat het probleem van de repatriëring moet worden uitgevoerd volgens de bepa lingen van de conventie van Geneve en krachtens het volkenrecht. TWEE DODEN BIJ AUTO ONGELUK. Tegen zes uur op Sint Nicolaasavond is een tot bus omgebouwde bestelauto, waarin elf arbeiders van de fa. van Denzen uit Noordwijkerhout zaten, tijdens zware mist in volle vaart door de afsluitbomen van de geopendeVechtbrug gereden. De arbeiders waren van hun werk in Baarn op weg naar huis. Ijlings toegeschoten omstanders gelukte het negen arbeiders en de chauffeur te red den. De 32-jarige gehuwde L. P. van Den zen, broer van één der firmanten, en de 20- jarige H. J. van Kesteren, zijn verdronken. PRINS BERNHARD BRACHT VERSLAG UIT. Prins Bernhard heeft Zaterdagmor gen in een bijzondere vergadering van de ministerraad verslag uitgebracht over zijn reis door Zuid-Amerika. Ook was men het erover eens, dat krijgsgevangenen vrij behoren te zijn in nex uitoeienen van hun recht met betrekking tot ae repatriëring. Verder zegt Pearson, dat, wanneer dit prooieem eenmaal is opgelost, het mogelijk zal zijn een einae te maken aan ue geveentsnandenngen én de plannen voor een vreedzame regeling in rcorea te voltooien. Argentijns atoomprogram mislukt? De Amerikaanse pers maakt melding van geruchten, volgens welke de atoomproeven in Argentinië definitief zijn mislukt. Volgens een telegram uit Buenos Aires in de „New York Times" zijn alle 300 arbeiders, die aan het Argen tijnse atoomprogram werkten in de voonopige tabriek op het eiland Hue- mel, ontsiagen. Dr Richter, die de lei ding hao, zou drie weken geleden zijn gearresteerd. Everest-expeditie mislukt. De tweede Zwitserse Mount Everest- expeoitie is mislukt. De zes leden der. expeditie bereikten een punt 60 meter onaer de 8838 meter hoge top. Volgens Aipenisten is de mislukking te wijten aan net feit, dat men nog niet beschikt over lichte zuurstofapparaten. Eerst wanneer dergelijke apparaten zijn geconstrueerd, zou het mogelijk zijn de top te bereiken. B. EN W. ANTWOORDEN DE RAAD Onderhandelingen zijn gaande over vestiging van nieuwe Industrie. Verschenen is het rapport van het vooronderzoek der Vlissingse gemeente begroting voor 1953, met de antwoorden van B. en W. O.m. wordt mede gedeeld, dat de Commissie-Oud de regering een voorstel heeft aangeboden tot regeling van de financiële verhouding RijkGemeenten voor de jaren 19531955, waarbij verhoging der uitkeringen uit het gemeentefonds moge lijk wordt, indien zich in een gemeente bijzondere omstandigheden voor doen. Deze bepaling is voor Viissingen zeer belangrijk, omdat de gemeente in bijzondere omstandigheden verkeert. Er wordt door B. en W. gewezen op de zware wederopbouwlast en op de abnormale uitzetting van de onderwijs-uitgaven (het leerlingenaantal steeg met 35 ten opzichte van 1948). Het tekort op de begroting is in middels opgelopen tot f224.000. Op een vraag van een raadslid ant woorden B. en W., dat zij het tekort als een verhoging der raming van de Rijksuitkeringen op de begroting plaatsen en niet over de saldi-reser- ve (zoals oorspronkelijk het geval was) zullen beschikken ter dekking van het tekort. Medegedeeld wordt, dat Gemeente werken een nieuw schetsplan voor het tehuis voor ouden van dagen heeft ontworpen. De inrichting zal een ca paciteit krijgen van 207 bedden. Bin nenkort wordt de beslissing der in vesteringscommissie (die overigens naar het oordeel van B. en W. kan verdwijnen) omtrent het plan tot bouw van een brandweercentrale ver wacht. ZWEMINRICHTING. Het plan voor de door de Vlissing se Zwemclub te bouwen zweminrich ting is bestedingsklaar. Gehoopt wordt, dat de inrichting nog vóór het seizoen van 1953 gereed is. Onderhandelingen worden gevoerd over de aanleg van een jachthaven op het voorm. Vlismar- terrein. Totstandkoming zonder finan ciële steun der gemeente zal wel niet mogelijk zijn. Overeenstemming is bereikt tussen B. en W. en het bestuur der Zeevaart school over de plannen tot het stich ten van een internaat voor ca. 90 leerlingen der school aan de Helle- bardierstraat. Nog deze maand zal de raad een voorstel ontvangen. De aanleg van het nieuwe sport- veldencompiex (vier velden en een sintelbaan) is in volle gang. Vermoe delijk zal najaar 1954 een veld ge bruikt kunnen worden. Tot aanbeste ding van de brug Pres. Rooseveltlaan zal worden overgegaan in Februari 1953, omdat daarvóór vorst het werk onmogelijk zou kunnen maken. Indien zich geen onvoorziene tegen slagen voordoen kan de herbouw van Brittannia" (congreszaal met café restaurant) voorjaar 1953 beginnen. Het klappen van zand op het bad- strand is tot tevredenheid verlopen. Het zand beeft zich verplaatst van de hoek bij de Nolledijk in de richting van het badstrand. Overigens dient te worden afgewacht, wat de stroom zal doen. DE WONINGBOUW. Veel is gesproken over de woning bouw. Eén der raadsleden becijferde, dat er nog altijd 600 noodwoningen in Viissingen zijn, met een zeer slechte woningsituatie in de oude stad. De achterstand kan pas worden ingelo pen, indien méér dan 150 woningen (nodig voor de normale groei der be volking) per jaar kunnen worden ge bouwd. B. en W. zeggen, dat de door de regering t.o.v. Zeeland en Viissingen gevoerde woningcontingenten-politiek, die op een theoretische ontwikkeling is gegrond, maar op steeds overtuigen der wijze door de werkelijke bevol kingscijfers wordt achterhaald, de ge meente reeds onnoemelijk veel kwaad heeft gedaan. Van de nooawoningen kan en mag er niet één worden afge broken. Daizelfde is het geval met de lelijke nissehutten, die volgens het Ketenbesluit van 1946 het vorige jaar al verdwenen hadden moeten zijn. Bouwrijpe grond heeft Viissingen nog voldoende. Nog enige honderden huizen kunnen woraen gebouwd in de plannen Bonedijke, Oost, Breewater- en Gravestraat. Het Eiland zal, naar gelang van behoefte, bouwrijp worden gemaakt. DE INDUSTRIE. B. en W. zijn overtuigd van de nood zaak van een verdere industrialisatie. Tot heden achten zij het echter niet nodig aanvragen om subsidie voor aanleg van nieuwe industrieterreinen in te dienen, daar er nog grote opper vlakten aanwezig zijn. Zq zijn bereid zo nodig mede werking te verlenen tot de bouw van industriehallen. Helaas ging de Marine niet over tot ingebruikneming van 'n deel van het opgespoten industrieter rein ten Noorden van de Prins Hen- drikweg. Er zijn echter thans onder handelingen gaande voor de vestiging van een nieuwe industrie. Gaarne zijn B. en W. bereid de mogelijkheid te onderzoeken tot een wat bredere opzet van de verzorging der culturele belangen. Op verzoek van de prot. chr. fractie stellen zij voor f 10.per jaar te verlenen aan de Bond tegen het vloeken. Zij zijn voorstanders van coördinatie van de particuliere, kerkelijke en gemeente lijke gezinsverzorging. Zaterdagmorgen is te Huizum (Leeu warden) de 35-jarige G. Wobhes uit de Jousmastraat aangevallen door de 23-jarige v. B. en met een mes ge stoken. In levensgevaarlijke toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. De dader werd gearresteerd en op het bureau van politie verhoord, waar hjj de indruk vestigde niet geheel normaal te zijn. Enkele jaren geleden is de jongeman verpleegd in een in richting voor zenuwzieken. Hij vertelde het slachtoffer, met wie hij enige tijd geleden ruzie zou heb ben gehad, de laatste zeven weken niet te hebben ontmoet. In de ouder lijke woning van de dader werd een dolkmes gevonden. Jongetje tijdens knikkerspel gedood. Zaterdagmiddag was in de Franke- straat te 's-Gravenhage de zevenjarige J. B. met knikkers aan het spelen op het trottoir. Voor de stoep stond een vrachtauto met aanhangwagen. Een knikker rolde weg en de jongen bukte zich voorover om die te bemachtigen. Op dat ogenblik zette de bestuurder de auto in beweging. Het jongetje kwam onder het rechtervoorwiel van de aan hangwagen en overleed ter plaatse. V.S. hebben teveel personeel in het buitenland. De republikeinse Senator Ton Con nally en de republikeinse Alexander Wiley hebben verklaard, dat het per soneel van de Amerikaanse diplomatie ke vertegenwoordigingen en dat van het bureau voor de wederzijdse bevei liging (M.S.A.) in het buitenland te talrijk is en verminderd moet worden. Een commissie uit Senaat en Tuis maakte bekend, dat 184.222 Amerika nen werkzaam zijn bij Amerikaanse diensten in het buitenland, 9.186 min der dan vier jaar geleden. Bovendien werken 213.615 buitenlanders bij Ame rikaanse defensiebureaux. Wereldfederatie voor Dieren bescherming protesteert. De Wereldfederatie voor Dierenbe scherming heeft bij de Franse regering geprotesteerd tegen de gevechten tus sen paarden in de Camargue (bij Mar seille) en ook tegen het feit, dat in Dyon voor een feestmaal 2000 leeuwe riken en 500 lijsters werden geslacht. Bij de Japanse regering werd protest aangetekend tegen het feit, dat som migen stierengevechten willen invoe ren en reeds een Spanjaard engageer den, die met vijf stieren naar Japan is vertrokken. Door stuk hout gedood. De 46-jarige mevr. Prins-Hol in Geldermalsen gedood door een stuk hout. Zij wilde de huisgenoten, die in een schuur bezig waren met het zagen van hout, voor het middagmaal waar schuwen. Een van de electrische cir kelzaag wegvliegend stuk hout sloeg tegen haar slaap met het gevolg, dat zij overleed. President Trumans schoonmoeder, mevrouw D. Wallace, is op het Witte Huis overleden. Zij was reeds maanden ziek. De ambassadeur van Venezuela te Lon den, dr Carlos Sosa—Rodriguez, heeft ontslag ingediend omdat hij het niet eens is met de politiek van zijn regering na de gehouden verkiezing. De algemene vergadering der V. N. heeft met 44 tegen 6 stemmen en twee onthoudingen de financiële bijdrage van Rusland met ongeveer 3 pet. verhoogd tot 12,28 pet. De bijdrage van de V.S. voor 1953 is 35,12 pet van het totaal. Onder auspiciën van het internationale verbond voor kinderzorg is in Bombay een internationale conferentie geopend, die plannen zal uitwerken voor het wel zijn van het kind. Afgevaardigden uit 23 landen nemen er aan deel. DE BILT ZEGT: Mist. Weersverwachting geldig tot vana.ond. Nevel of mist. Overwegend droog weer met weinig wind. Plaatselijk lichte vorst, overigens temperaturen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1