BAREND HOOGEVEEN 25 jaar koninklijk chauffeur Churchill en mevrouw Roosevelt hebben achter zijn rug gezeten. L: STOEL VAN FRANKRIJK WAS ONBEZET. N*V*V* pleit voor actievere werkgelegenheidspolitiek* HET BOEK BAATENS UW OPTICIEN Prins Bernhard weer in het vaderland teruggekeerd* Nog nimmer één krasje. In 1936 reed een vreemde heer mee* FEUILLETON £m tand, dat M U uMj^en yal De heer H. Oosterhuis doet een aantal suggesties. Zaterdag 6 December 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 „Nee, vader is niet thuis", aarzelde het zoontje van Barend Hooge- veen, die in het witte huisje tegenover Paleis Soestdijk woont. „Maar ik zal moeder even..." Dat was niet meer nodig, want gekleed in een keurig donkerblauw chauffeursuniform kwam Barend Hoogeveen, chauffeur van de Koninklijke familie, juist van een ritje terug. Vragend gingen zijn wenkbrauwen omhoog. „Pers?" Een brede glimlach plooide het sympathieke gezicht. „Kom binnen!" Barend hoogeveen vindt het niet erg, wanneer Prinses Margriet vinger afdrukken op de zwarte Cadillac maakt. „Inderdaad was ik dezer dagen 25 jaar in dienst van de Koninklijke familie", geeft hij, gezeten in een fauteuil in de gezellige kamer, even later toe. „Och, het begin was VTij logisch. Mijn vader was chauffeur van Koningin Wil- holmina op het Loo. Ik bezocht daar de koningsschool, waar de kinderen van het personeel worden onderwezen. We leerden daar vooral veel talen. Toen mijn acht Jaren om waren, kwam ik als rijknecht en koetsier in de stallen van het paleis. Ik voelde echter meer voor techniek. Op zekere dag reed ik de koninklijke wagen naar de garage en toen ontdekte men, dat ik ook verstand van auto's had. Zo begon ik als chauffeur. Zeker, ik moest overal heen. Engeland, Duitsland en vorig jaar jiog naar Orange in Frankrijk. De mooiste reis vond ik toch die naar Oostenrijk in 1936. Ik was toen hulp- chauffeurOp die tocht ontmoette ik voor het eerst de toen nog totaal onbekende prins Bernhard, We moesten op zekere dag twee vreemde heren van het station Innsbrück halen en naar Igls brengen. Eén hunner kwam daarna geregeld op het Loo. Ik moest hem vaak rijden. We begonnen toen in de kleine hofkring al iets te ver moeden, maar het parool mondje dicht" kwam. Van ons zijn de journalisten toen niet veel wijzer geworden". Barend glim lacht nog bij de herinnering Tragische tocht „De bezettingstijd ben ik in Nederland gebleven. Myn laatste ritten waren in de beruchte Meidagen naar IJmniden en Hoek van Holland om de konink lijke familie weg te brengen. Ik reed toen de kléine vrachtwagen. Het was een erg tragische tocht We kwamen daarna op wachtgeld te staan. Toen werd ik jachtopziener maar ik kreeg geen stroper te pakken. Tenslotte kwam ik bij het departement van Binnen landse zaken in Apeldoorn; later moest ik onderduiken. Na de bevrijding was het contact met de Koninklijke familie vrij spoedig her steld. Op 23 April 1945 haalde ik prinses Juliana van villa „Anneville" in Noord- Brabant af. De intocht in Soestdijk zal ik nooit vergeten. Er brak daarna een drukke tijd aan. Prinses Juliana was voorzitster van Volks herstel en daardoor moest ik haar vaak naar de verwoeste gebieden rijden. Ik droeg het militair uniform en had de rang van sergeant-majoor. En dan nog de of ficiële bezoeken aan de provincies". Geen voorrang. „De Koningin wil niet van Haar recht tot voorrang in het verkeer gebruik ma ken", vertelt Barend. Andere mensen heb ben even veel recht op de weg vindt Zij. Alleen bij officiële ritten met escorte van de motorpolitie maakt Koningin Juliana van Haar recht gebruik". In de glanzende zwarte Cadillac zit een leeslampjedat gemaakt is van een naai machinelamp. „De Koningin zit 's avonds onderweg meestal te lezen", verklapt Ba rend. „Vaak een boek, maar ook veel staatsstukken". Barend heeft legio wagens gereden; de laatste tijd is het meestal de zwarte Cadillac of de open Daimler, waar mede de Koningin uitrijdt. Barend zelf is een grote sportliefheb ber. Het liefst voetbalt hij in het elftal van de personeelsvereniging, waarvan hij voorzitter is. Ieder jaar geeft de personeelsvereniging een avond voor een liefdadig doel. „De Koningin en de prinsesjes zijn er dan altijd", vertelt Ba rend trots. Vanzelfsprekend heeft Barend heel wat grootheden in de wagen vervoerd. Churchill heeft achter zyn rug siga ren gerookt en mevrouw Rooseveld heeft hij naar het paleis gebracht. Van Koning Leopold van België en Kroon prins Olaf van Noorwegen kreeg Ba rend onderscheidingen en de Kroon prins van Japan heeft hem eens met een sigarettenkoker verrast. Barend heeft nog nooit een ongeluk gehad en zelfs geen krasje op z$jn wagen opge lopen en dat is by een zilveren jubileum zeker wel een stevige felici tatie waard PINAY KRIJGT VERTROUWEN. De Franse premier, Pinay, heeft de stemming over de vertrouwenskwestie gewonnen met 314 tegen 207 stemmen. Zoals men weet, was deze kwestie ver bonden aan zijn eis onmiddelijk een de bat over de begroting te beginnen. ENGELAND BESNOEIT OP DE DEFENSIE. Churchill, de Britse premier, heeft in het Lagerhuis aangekondigd, dat de re gering van plan is het bedrag voor de defensie te besnoeien. Overigens zal, zo zei Churchill het defensieprogramma Groot Brittannië toch in staat stellen zich te verdedigen. Een door de socialisten ingediende mo tie van afkeuring over het regeringsbe leid werd verworpen met 304 tegen 280 stemmen- Laboratorium voor kernonderzoek in Zuid-Afrika. Nabij Pretoria wordt door de weten schappelijke en nijverheidsnavorsings- raad met spoed gewerkt aan de vol tooiing van een laboratorium voor kernonderzoek. Ruim 5 millioen gul den is door de regering voor de eer ste kosten beschikbaar gesteld. Een cyclotron is in aanbouw, dat tot de modernste in de wereld zal behoren. In het laboratorium zullen voorname lijk radio-isotopen worden vervaar digd, welke niet kunnen worden in gevoerd. Verder zullen er Zuid-Afri kaanse kemphysici worden opgeleid. Ingezonden Mededeling (adv.). LANGE VORSTSTRAAT 106 GOES TEL. 2159 Debat over Tunis in V. N.-commissie. Schuman waarschuwt de Bey, dat hij hervormingen tegenhoudt. De politieke commissie van de Ver. Naties is Donderdag het debat begonnen over de Tunesische kwestie. De stoel van de Franse afgevaardigde bleef leeg. Er werd een brief voorgelezen, waarin de Franse regering meedeelde, dat men bij het be sluit bleef om de debatten over deze zaak te boycotten. De Tunesische kwestie werd een binnenlandse aangelegenheid genoemd en zou dus niet door de Uno kun nen worden behandeld. Tegelijk met het debat is de tekst van werden gewond of gearresteerd; de Fran- een memorandum gepubliceerd, dat door de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Schuman, is gericht aan de Bey van Tunis. In de brief wordt de Bey ervan be schuldigd, het invoeren van hervormin gen in zijn land tegen te houden. Het is een antwoord van de Franse regering op de brief van de Bey, waarin hij de jong ste voorstellen voor hervormingen, die van Franse zijde zijn gedaan, heeft ver worpen. Schuman verklaart, dat de pogingen om de hervormingen, die moeten leiden tot zelfbestuur voor Tunesië, tegenstand hebben ontmoet, hetgeen leidde tot de wanordelijkheden in het begin van dit jaar. Ondanks de ordeverstoringen door een kleine minderheid is Frankrijk dopr- gegaan met de pogingen een duurzame oplossing voor de vraagstukken te vinden. De Franse minister van Buitenlandse Zaken schrijft voorts, dat de negatieve houding van de Bey, gegrondvest op raadgevingen van onverantwoordelijke personen, een ernstige verantwoordelijk heid op hem laden. Frankrijk is volgens Schuman nog al tijd bereid de hervormingsvoorstellen hetzij rechtstreeks met de Bey of via een gemengde Frans-Tunesische commissie te bespreken. BOTSINGEN. In Tunis zijn Donderdag weer gewa pende verzetslieden in botsing gekomen met Franse troepen. Enkele verzetslieden Ingezonden Mededeling (Adv.) 48 o— Anna scheurde hem uit haar han den en keek gretig naar het adres, het handschrift en het poststempel. Toen stopte ze hem in haar zak. Ze moest een drankje klaarmaken. „Eerst lezen", commandeerde tante Lucy. „Dat drankje doe ik wel". Anna scheurde de brief open en haar ogen vlogen over het papier. Het was een kort briefje uit Detroit. Ze gingen op reis om zich bij VanRaal- te te voegen, die een plek had uitge zocht voor de kolonie. Tegen de tijd, dat ze deze brief zou ontvangen, zou hij hard aan het werk zijn, en het zou niet lang meer duren of het huis van hun dromen zou gebouwd worden „Lees eens, tante!" Anna gaf de brief aan tante Lucy. En moeder riep: „Anna! Waar blijf je toch zo lang? Anna haastte zich naar buiten. „Hier is het al, moeder", zei ze, en ze pro beerde haar stem en haar gezicht niets te laten verraden van haar blijdschap. Zou ze moeder vertellen van de brief? Nee, nu niet. Misschien later. Nu niet. „Kan je dat glas niet een beetje stil houden?" vroeg moeder gebelgd. „Waarom trilt je hand zo? Je hoeft niet kwaad te zijn, omdat ik je zei dat Anton niet goed genoeg voor je is. Het is zo!" Moeder dronk haar medicijn op em Anna zei met een snik in haar stem" „Ik zal nu vader roepen". Tante Lucy was nog in de keuken. Ze pakte Anna bij de schouders. „Hoor eens, meiske, dit kan zo niet", zei ze fluisterend. „Je kunt niet alles zomaar opgeven. Je moeder is lang zo ziek niet als ze zich verbeeldt. Ze kon zelfs wel met je meegaan naar Amerika als ze dat wilde". „O nee, tante Lucy", riep Anna. „Dat zal ze nooit doen! En ik kan niet bij haar vandaan gaan! Dat kan ik niet!" „Zelfs niet als ik beloof op haar te passen? Ik zal elke dag komen of zelfs bij haar in gaan wonen, als je vader en moeder dat willen". door Marian Schoolland Anna schudde het hoofd. „Moeder zou het nooit goedvinden. En tante Lucy, ik weet zeker, dat het mijn plicht is zolang hier te blijven als zij me nodig heeft". Tante Lucy zuchtte en liet Anna los. Ze volgde haar naar de voor kamer en trok de handschoenen aan. „Wilt u niet even bij moeder kij ken voor u weggaat?" „Nee. Ik ben helemaal niet in de stemming om nu met haar te pra ten", zei tante Lucy gedecideerd. „Ik kom wel eens weer". En Anna haastte zich, vader te roe pen, want ze wist, dat ze weer boze woorden zou krijgen omdat ze niet opschoot. HOOFDSTUK V. De Meimaand van 1847 bracht te leurstelling voor de nieuwe boeren in Michigan. Dag aan dag viel er een koude trieste regen. -jb puBiorapsji uj puoiS ap sj nfi" lang warm en zit er groeikracht in", zei vader Bertus op een avond na een lange dag van zwoegen tussen de boomstronken. Hij had pootaardappels uitgezet en mais gezaaid. De regen hield hem niet binnen. „Nou, daar hadden we toch óók we kenlang slecht weer", herinnerde moe der hem. i Ondanks de regen vorderde de hui zenbouw van dag tot dag. Het slaan van de bijlen was het enige opwek kende geluid in de bossen. De hut voor de familie Berghuis was bijna klaar. Dirk Verhorst had besloten in de handel te gaan en drong er bij Anton op aan samen te doen zodra het huis gereed zou zijn. Er was veel vraag naar daksparren, had Dirk gehoord op een tocht naar Port Sheldon. Vracht schepen van Chicago wilden wel het Zwarte-Meerkanaal aandoen als Dirk hun een vracht kon bezorgen. En ze wilden er goed voor betalen. Maar An ton wilde liever eerst het huis voor zichzelf en Anna bouwen zodra het huis voor zijn ouders voltooid was. En bovendien was dit regenachtige weer niet gunstig voor het maken van daksparren. Iedereen verlangde naar zonneschijn. En eindelijk draaide de wind naar het Zuiden. In één nacht was het weer omgeslagen. Toen moeder Lies bet die ochtend haar ogen opendeed voelde ze meteen de verandering. Ze hoorde de vogels opgewekt fluiten vogels, die andere wijsjes hadden dan die van vroeger. Ze floten en tsilpten en kwetterden. De bossen moesten wel vol blijde vogeltjes zitten. Ze lag stil te gemeten van hun koor. Toen raakte een handje haar arm en meteen draai de ze zich om. Daar stond Tineke naast haar bed met een vingertje omhoog te luisteren met schitterende ogen. (Wordt vervolgd). sen leden geen verliezen. Er wordt voorts door de Fransen ge zocht naar terroristen, die verantwoor delijk zijn voor botsingen, die in het be gin van deze week voorkwamen. Dc „Bakir" is nog niet vlot gekomen. Ondanks het hoge water bij een stevige Noordwester wind is het ge strande s.s. „Bakir" op Schiermonnik oog niet los gekomen. Wel is het gedeeltelijk geloste Turk se schip iets verschoven, doch des ondanks zit het nog op het droge ge deelte van het strand. In de bodem zijn enkele lekken geslagen en het is zaak, dat deze eerst gerepareerd worden alvorens verdere pogingen om het schip vlot te krijgen, worden ondernomen. De bemanning bevindt zich nog steeds aan boord. Van de 800 ton lading stukgoederen is thans 450 ton gelost. Men heeft weinig hoop, dat het schip op korte termijn vlot zal komen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Een sterke band een hechte band. Bruingebrand door de Mexicaanse zon. Hij zette de „Jan van Riebeek" feilloos aan de grond. „Wat ben je bruin gebrand", riep H.M. de Koningin gistermorgen op Schiphol uit, toen Z.KH. Prins Bernhard, bruingebrand door de Mexicaanse zon, weer voet op vaderlandse bodem zette. De Prins stapte uit de „Jan van Riebeek" van de K.L.M., de machine, die hü even tevoren zelf feilloos aan de grond had gezet. Toen het vliegtuig landde speelde de kapel der Amsterdamse politie „Zie ginds komt de stoomboot" en toen de Prins het vliegtuig verliet, weerklonk het Wil helmus. De Prins, die gekleed was in het uni form van luit. gen. der luchtmacht, werd behoudens door Koningin Juliana, ook begroet door de twee oudste Prinsessen. Tot de autoriteiten, die daarop hun op wachting bij de Prins maakten, behoorden de minister-president dr W. Drees en de ministers prof. D. J. Zijlstra, mr J. M. A. H. Luns en mr J. W. Beyen. Voorts waren aanwezig de gezanten van Mexico, Columbia, de zaakgelastigde van Peru, mej. mr M. Teilegen, directeur van het kabinet der Koningin, de Commissa ris der Koningin in Noord-Holland, de Amsterdamse burgemeester en de presi dent-directeur der K.L.M., dr A. Plesman. ST NICOLAASSTEMMING. Niet alleen op de Amsterdamse luchthaven heerste bij aankomst een St. Nicolaasstemming. In het vlieg tuig was het de laatste uren niet an ders. Bij het ontwaken vond de Prins in zijn schoen een viertal zilveren K.L.M.-broches voor de prinsessen. De machine landde om tien voor tienen, een half uur over het tijdschema in ver band met tegenwind op de Oceaan. De Amerikaanse gezagvoerder W. W. Wilkin, had het een prettige reis gevon den. Hij vertelde, dat de Prins het laat ste halfuur in de cockpit was geweest en een perfecte landing maakte- De gezag voerder en de gehele bemanning werd aan H.M. de Koningin voorgesteld. Op het platform, waar twee microfoons stonden opgesteld, sprak de Prins enkele woorden. Daarna onderhield hij zich en kele ogenblikken met de vertegenwoor digers van Mexico en Columbia en wis selde nog een handdruk met de beman ning. Toen ging het, nagewuifd door de honderden belangstellenden, in snelle vaart naar Soestdijk, waar ook het her enigd Koninklijk gezin, gisteren het Sint Nicolaasfeest vierde. DUITSE FISCUS ERFGENAME VAN HITLER. Het gerechtshof van Düsseldorf heeft bepaald, dat de Duitse fiscus, de enige wettelijke erfgename van Hitler is. Het hof verklaarde, dat het testament, dat Hitier twee dagen voor zijn dood een secretaris dicteerde in de bunker onder de Berlijnse kanselarij, bepaalde, dat de Nazi-partij zijn enige erfgename was of, indien deze niet meer zou bestaan, de Duitse staat. Vijf afschriften van dit tes tament werden door hoge nazi's door de Russische linies naar het hoofdkwartier- van admiraal Doenitz, Hitler's opvolger, gebracht. Eén van de afschriften wordt bewaard in het Pentagon, het Ameri kaanse ministerie von Defensie, Het hof, dat zich op verzoek van een Zwitserse uitgever over deze kwestie uit sprak naar aanleiding van een menings verschil over de kopie-rechten van steno grafische verslagen van Hitiers tafelge sprekken tussen 1941 en 1942 erkende hiermede de geldigheid -van Hitler's tes tament. Superforten van de basis Okinawa heb ben Donderdagavond doelen op nog geen 40 km afstand van Noordelijke Mig- straaljagerbases aan de overzijde van de Jaloe gebombardeerd. Getroffen werd een verbindingscentrum waarna grote branden ontstonden. De Superforten ont moetten geen enkele Mig-straaljager. Op- en ondergang van Zon en Maan: Maandag: 'Zon op 8.35 u., onder 16.29 u., Maan op 23.46 if., onder 12.37 u. Hoogwater Maandag 8 December: Vlissingen: 6.00 u. 1.57 m., 18.35 u. 1.64 m. Terneuzen: 6.31 u. 1.75 m., 19.00 u. 1.84 m. Wemeldinge: 7.42 u. 1.32 m., 20.08 u. 1.53 m. Zierikzee: 7.20 u. 1.10 m., 19.52 u. 1,32 m. Gezocht moet ook worden naar verlaging van verbruiksbelastingen om de koopkracht te verhogen en de werkgelegenheid te stimuleren. Ten slotte wees de heer Oosterhuis er op, dat de tegenwoordige financiële posi tie van Nederland ruimte laat voor een meer actieve werkgelegenheids- politiek dan tot dusver is gevoerd. Desnoods moet men risico's nemen. De voorzitter van het N.V.V., heer H. Oosterhuis, heeft in een rede voor de hoofdbesturen van de bij deze organisatie aangesloten bonden gespróken over de werkgelegenheidspolitiek. Hij heeft daarbij enkele suggesties gedaan, die er toe kunnen leiden, dat de werkgelegen heid wordt vergroot en het aantal werklozen in ons land zich in da lende lijn zal bewegen. De heer Oosterhuis zei, dat het N.V.V. op dit ogenblik de zorg voor de werkgelegenheid belangrijker vindt dan de zorg voor de betalingsbalans. Hij zou desnoods enig risico willen lopen ten aanzien van een inflationis- tische ontwikkeling. Het N.V.V. heeft gezegd, dat de ontwikkeling van het afgelopen jaar de betalingsbalans zo zeer heeft verbeterd, dat enige risi co's, indien deze worden genomen in het belang van de werkgelegenheids politiek, verantwoord zjjn. SUGGESTIES. Het N.V.V. denkt bijv. aan versnel ling van de uitvoering van openbare werken en verhoging van het bedrag, dat daarvoor is uitgetrokken. Het denkt ook aan verhoging der uitkering aan ouden van dagen, die trekken van de noodwet-Drees. Het N.V.V. heeft reeds lang gepleit voor een verhoging van het bedrag, dat vrijgesteld is van in komstenaftrek tot f 200 per jaar. Deze maatregel zou met terugwerkende kacht moeten worden genomen. Daar naast wil men versnelling der uitke ring voor vergoeding van materiële oorlogsschade. Langs deze weg zal men investeringen kunnen stimuleren. BELASTINGVERLAGING. Het N.V.V. wil verder belasting verlaging! Men heeft er echter be zwaar tegen, dat de verlaging thans alleen zou geschieden voor het be drijfsleven. Een gerichte belasting verlaging, d.w.z. een belastingpolitiek, waarbij zo goed mogelijk wordt ge garandeerd, dat die verlaging leidt tot stimulering van de particuliere inves telingen, moet er komen. WYSJINSY OVER „AGRESSIE'' Wysjinsky, de Sowjet-minlster van Buitenlandse Zaken, heeft in de juridische commissie van de Ver. Naties de V.S.. Engeland en andere landen beschuldigd, omdat ze een poging van de volkerenor ganisatie om het begrip „agressie te om schrijven willen verijdelen. KORTE BERICHTEN. H.M de Koningin heeft met ingang van Januari 1953 mevr. W. A. Repelaer van Driel, geboren van der Willigen, be noemd tot haar dame du palais. Volgens het Oost-Duitse nieuwsbureau zouden van Januari 1951 tot Juni 1952 in totaal 38.832 West-Duitsers naar Oost- Duitsland zijn uitgeweken. Hoeveel Oost-Duitsers er naar het Westen ge vlucht zijn, werd niet gemeld De voorzitter van de loonstabilisatie- raad in Amerika, Archibald Cox, is afge treden. Tot zijn opvolger is benoemd Charles C. Killingsworth, hoogleraar in de economie en vice-voorzitter van de raad. De heer J. Bommer is benoemd ver klaard voor de Partij van de Arbeid in de vacature mr A. M. Joekes. Het Franse ministerie voor Overzeese Gebiedsdelen heeft bekendgemaakt, dat 31 personen om het leven zijn gekomen als gevolg van een wervelstorm, die on langs Karikal in Frans-lndië heeft ge teisterd. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Dec- 1.719.435 tegen 1,710.815 op 1 November. Op 1 November waren er 485.875 aange slotenen op het Rijksradiodistributienet, tegen 484.920 op 1 October. De nieuw benoemde Nederlandse hoge commissaris in Djakarta, mr W. F. L. graaf van Bylandt, zal Zaterdag 13 December per vliegtuig naar In donesië vertrekken. FRANSE COMMUNISTEN BERADEN ZICH. De leiding van de Franse communisti sche partij heeft een bijeenkomst van het centrale partijconvent uitgeschreven om over het lot van de gedegradeerde leiders Marty en Tillon te beslissen. Over deze kwestie zal een rapport worden uitge bracht. Diverse provinciale leiders hebben gevraagd een einde te maken aan de on zekerheid en verwarring, die door de de gradatie is ontstaan. De Britse „Royal Aero Club" zal op 8 October 1953 een vliegwedstrijd van Engeland naar Nieuw-Zeeland beginnen. Uit de wereld van „Carmen zonder make-up". Door Hans Alma, met tekeningen van Teun van der Veen en foto's van de schrijver. Vitg. H. J. W. Becht, Amsterdam. Alma heeft een gezellige reis door Spanje gemaakt en er een nog gezel liger boek over geschreven. Zijn repor tage is gekruid met de persoonlijks avonturen van hemzelf en zijn reis genoot. Geen Spanje uit reisgidsen voor deze twee, maar een levend Spanje. Een Spanje „zonder make-up" leerden zij kennen, want ze sliepen tus sen Franco's soldaten, spraken met vele bewoners van het Iberische schier eiland en leerden de ogen openen voor de wonderlijke facetten van dit land. Met goochelen en sneltekenen kwamen ze aan de benodigde Peseta's. Een sti mulans voor deze zwerftocht was het zoeken naar een Spaanse schone, die Alma eens in het buitenland heeft ont moet. Voor iemand die van een goed reisverhaal houdt een uitstekend boek. Ook de uitvoering laat niets te wensen over. „Millionnair met verlof". Door Louis van Orden. Triomfreekz, XJitg. J. van Tuyl Zaltbommék. 221 blz. 7.50. Een boek waarvan we genoten i1"'1" ben. Een millionnair geeft, na epn geënsceneerd faillissement plotseling de leiding van zijn onderneming uit handen en duikt, vermomd en onder een valse naam onder in zijn eigen concern, waar hij dan een onderge schikte positie aanneemt. En waarom doet hij van macht en rijkdom af stand Omdat hij eens wil weten, wie van zijn familie en zijn ondergeschik ten hem nu eens werkelijk om hem zelf zoeken zonder de geldbuidel en de voordelen te zien, die achter hem staan. Het is een verrassend verhaal geworden met vele vermakelijke ver wikkelingen. „El dorado". Door Jan Gerhard Toonder. Vitg. De Bezige Bij, Amsterdam. 216 blz. Toonder's roman, waarin hij de lot gevallen beschrijft van een Nederlan der, die Europa is ontvlucht uit teleur stelling over de dreigende conflicten in de oude wereld en die nu in Zuid- Amerika terecht komt aan de zelf kant van de samenleving, is een uit stekend boek geworden. De vieze sfeer der gevangenis, waarin de jonge avonturier terecht komt, de wreed heid in het dwangarbeiderskamp waar heen hij wordt gedeporteerd, zijn vlucht met andere paria's door het oerwoud en boven alles de ellende waarin hij moet leven, zijn suggestief beschreven. Boven alles gaat echter het ideaal van vrijheid, geluk en het goe de leven niet verloren. „Ollie B. Bommels fotoboek". Vitg. De Bezige Bij, Amster dam. 55 blz. Een grappig boekje, dat, goed uit gevoerd en verlucht met tal van uit stekende foto's, een aardige instructie vormt voor de beginneling, die de fotografie als hobby wil gaan beoefe- :n. „Rijmpjes en versjes uit de nieu we doos". Door Han G. Hoekstra. Vitg. J. M. Meulenhoff, Amster dam. Dertig alleraardigste versjes van de kindervriend Hoekstra. Toen ik mijn kinderen er één had voorgelezen, rust ten ze niet voordat ik de andere 29 ook had voorgedragen. Dat zegt genoeg. K, „Sigarenbandjesalbum". Vitg. N. V. G. Kolff Co, Amsterdam. Een handig album waarin de mer ken van alle Nederlandse fabrieken een plaatsje kunnen vinden, terwijl bovendien een duidelijke uiteenzetting is gegeven over de vervaardiging van sigaren. K.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 4