RATIFICATIE EUROPESE VERDRAGEN TOT VOLGEND JAAR UITGESTELD Succesvol debuut van minister Zijlstra Elt Sinten keerden met elf vrijsters uit St. Niklaas terug r Men wil eerst beslissing Staatsgerechtshof van PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onverwachte koerswending in West-Duitse Bondsdag Christendom en cultuur H1 Twee Meteors neergestort Ds Hugo van Dalen „politieke zet Geen verandering van tarieven voor de Wester schelde-ver en> Breskens krijgt een veerhaven en er komen vier reserve-aanleginrichtingen Brouwershaven haalde nieuwe burgemeester in Benehix-conferentie te Scheveningen* Opstand in Nieuw-Guinca ging niet door. Met een hart vol wensen naar Belgische gemeente Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 30, Tel. 2438, bjj geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Yoordstraat 35. TeL administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dykstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No, 2345 VRIJDAG 5 DEC. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per Woord Hoofdredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr VV. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.32 u., onder 16.30 u. Maan op 21.24 u., onder 12.09 u. Hoogwater Zaterdag 6 Dee.: Vlissingen: 4.38 u. 1.86 m., 17.00 u. 1.93 m. Terneuzen: 5.10 u. 2.02 m., 17.36 u. 2.10 m. Wemeldinge: 6.28 u. 1.52 m., 18.48 u. 1.68 m. Zierikzee: 6.10 u. 1.28 m., 18.34 u. 1.44 m. - A,s ee.° bom gisteren in het Westduitse parlement ww, ase?' de fracties der regeringspartijen het ter elfder g»vo,nd®n zelf een uitspraak van het staatsgerechtshof over wm. g™udweJte'D^e toelaatbaarheid der Europese verdragen te vragen Want goedkeuren De beslissin^d»a?PUblieIt de dif jaar nYet^er zal Pasen vallen. S ZO verwacht men> waarschijnlijk eerst tegen Deze onverwachte koerswending wordt gemotiveerd als een poging om de moeilijkheden voor een grondwette U)ke crisis te voorkomen. De rege ringspartijen willen, nadat ze vandaag het socialistisch voorstel voor uitstel der beslissing sullen ondersteunen, dan onmiddellijk bij het gerecht een grond wettelijke uitspraak op korte termijn vragen. lil IV. vA/E HEBBEN GESPROKEN over v het essentiële van het Christen- dom en we hebben ons bezonnen op het wezen der cultuur. Hoe is nu de verhouding tussen deze beiden? Vor men zü een tegenstelling? Wanneer wij dit erkenden zouden wij geen Christenen kunnen zijn! Want immers, we zouden niet aan de cultuur kunnen bouwen terwijl toch bouwen, co- lere, onze van God gegeven opdracht is wanneer Christendom en cultuur vijandige grootheden waren. Cultuur was immers eenheid van levensstijl? En een Christen zou dus, om aan de cultuur deel te hebben, zijn Christen dom overboord moeten gooien. Wie Christen is, kén dat niet! Vanwaar dan het feit, dat zovelen Iets als een tegenstelling voelen tussen Christendom en cultuur? Hiervandaan, dat wij meestal cultureel te weinig leven, welbewust leven, met begrip voor wat cultuur eigenlijk is; en hier vandaan dat ons Christendom vaak zo allergebrekkigst is! Ook zij die Chris ten zijn, die in Christus levensvernieu wing vonden, ook zij zijn nog zo zwak. Door de zondeval was het menselijk verstand verduisterd en het gevoel was niet zuiver meer. Ook na de herstel ling van de mens door Christus blijft alles hier op aarde nog ten dele: wij kennen ten dele en nog vele van onze gevoelens zijn niet uit God! Het eigenlijke van het Christen-zijn, het in Christus geplant zijn en het uit Chris tus als voedingsbodem leven, is niet allen in even sterke mate gegeven: wij reageren op wat wij ontmoeten, op wat ons voorgelegd wordt in dit leven, d, w. z. op de problemen van dit leven niet natuurlijk meer, niet zoals iemancl die geheel uit Christus leeft vanzelf sprekend doet. Vandaar de levens moeilijkheden! ET LEVEN EN DE MAATSCHAP PIJ zijn ingewikkeld, verbijste rend vaak. Wanneer men ernstig als Christen wil leven, ontstaan er vele vragen en blijven er vele. Ons ver stand doorziet niet alle dingen, ons ge voel doorvoelt niet steeds de tenden ties van alles wat tot ons komt. Zo stapelt zich probleem op probleem en de verhouding van ons Christendom tot wat men cultuur noemt, wordt pro blematisch! Zullen wij dan vluchten uit de „cul tuur" en trachten ons te beperken tot ons Christendom? Dit is hoe vaak ook gesteld een dwaze vraag: wij leven en hebben daardoor deel aan de samenleving. Wij hebben een plicht, een goddelijke opdracht in deze sa menleving; wij moeten zijn een zou tend zout, colere, de samenleving ma ken tot een cultuur! Maar ons Chris tendom komt eerst! Wij moeten ons Christendom zodanig in de maatschap pij beleven dat we daardoor meewer ken aan het vormen van de cultuur, de eenheid van levensstijl, die voor ons niet anders kan zijn dan een Christe lijke levensstijl! jT~\E MOEILIJKHEID schuilt echter juist hierin: onze houding te be- palen in elk concreet geval. Dit is moeilijk, want het leven is ernstig en moeilijk. Doch de moeilijkheid wordt vaak overschat: wij staan er niet hul peloos tegenover! Wij hebben een Leidsman en wij hebben een richt snoer. Christus is onze Leidsman, die ons hoort in al onze moeilijkheden! En het is een bekende waarheid: meer dingen zijn teweeggebracht door het gebed dan de wereld vermoedt! Wjj hebben ook een richtsnoer: het Chris telijk denken is normatief, want Chris tus zelf gaf ons normen, gaf ons vele richtlijnen en wees ons bovendien op dit grote feit: „Er staat geschreven..!" Gebed en Bijbel kunnen ons in vele dingen licht geven. Werkelijk gebed en ernstig bijbelonderzoek zullen ons licht geven in alles wat ons te weten nodig is. Niettemin, Gods Woord is geen handboek der casuïstiek voor het moderne leven (waarmee niets ten na dele van de casuïstiek wordt gezegd! Integendeel: de casuïstiek heeft zijn eigen goed recht. Wij achten ze in de praktijk van dit leven onmisbaar). Ook :en ernstig Christen kan voor vragen blijven staan waarop hij niet dadelijk een antwoordt vindt. Wij komen hier op in een laatste artikel terug! K- W. C. v. B. G- J. Kw. DE ROOFOVERVAL TE DEN HAAG. Ook de andere dader van de roof overval te Den Haag is gearresteerd. Het is een 10-jarige loopjongen. Hij heeft bekend. In de wandelgangen werd het ver moeden uitgesproken, dat de rege ringspartijen met deze procedure te gelijk zouden willen bereiken, dat de kwestie door de tweede senaat van 't gerechtshof zou worden behandeld. De eerste senaat zou namelijk „rood" ge tint zijn, zo fluistert men er meteen bij, de tweede daarentegen „zwart". Ofschoon men in regeringskringen alle politieke motieven van zich af praat, geeft men toe, dat de indruk die het buitenland van deze weinig elegant gekozen uitweg zal krijgen niet bepaald fraai is. VEEL RUMOER. Binnen en buiten de Bondsdag werd deze verrassende ontwikkeling bege leid door veel rumoer. Buiten demon streerden tijdens het middaguur hon derden vrouwen, waarschijnlijk gezon den door communistisch georiënteerde vredesorganisaties, tegen de bewape ning. Binnen beschuldigde de socialis tische jurist Arndt de regering ervan, dat zij het land in een „catastrofale grondwetscrisis" zou willen storten. Inmiddels heeft de Westduitse druk kersunie een staking uitgeroepen, die EISENHOWER OP WEG NAAR KOREA? Generaal Eisenhower zou sedert Maandag op weg zijn naar Korea, zo werd, volgens het Franse blad „Le Monde" door journalisten van het Pen tagon beweerd. GRIEKSE COMMUNISTEN GEARRESTEERD. De veiligheidspolitie te Athene heeft zes leden van een ondergrondse com munistische jeugdbeweging gearres teerd, waarbij zjj beslag legde op ge weren en geld. Vernomen wordt, dat de jongelieden van plan waren aan boord te gaan van het vliegtuig, met bestemming Saloniki, en de bestuurder te dwin gen in Bulgarije te landen. De jongelieden zouden voorts van plan zijn geweest een reiziger te be schermen, die eveneens aan boord van het vliegtuig zou gaan, in het bezit van „zeer belangrijke documen ten", welke aan een buitenlandse mo gendheid zouden worden overgedra gen en naar men geloofde betrekking hadden op de Griekse defensie. DE PRINS VANDAAG WEER THUIS. Prins Bernhard is gisteren per vlieg tuig uit New York naar Amsterdam, vertrokken. Hij werd uitgeleide ge daan door zijn broer, Prins Aschwin, die verbonden is aan de staf van het betrekking heeft op alle drukkerijen kunstmuseum in New York. Vandaag in het land. wordt de Prins weer terug verwacht, Kamer luisterde met aandacht (Van onze Parlementsredacteur.) Het debuut van de A-R.-minister van Economische Zaken, Prof. Zijlstra, is een succes geworden. Zijn onbetwiste grote economische kennis paart hij aan een goede welsprekendheid en glashelder zette hij de moeilijke proble-, men uiteen. Tot het laatste woord wist hij de aandacht van de Kamer tcj trekken. Zozeer zelfs, dat de oppositieleider Oud de eerste was, die zich naar de regeringstafel spoedde om de jonge bewindsman geluk te wensen. Vooral bij de replieken bleek, dat I verandering van het stelsel voorrang de rede van de minister met bijzondere moet hebben. Grote belastingverlagin- instemming was gevolgd. Van de K. V. gen zijn niet mogelijk. Er zal bekeken EEN PILOOT GEDOOD. Tijdens een oefenvlucht zijn twee Gloster „Meteor" straaljagers van de vliegbasis Soesterberg gistermiddag omstreeks half vier, ongeveer tien km. ten Noordoosten van Eindhoven, met elkaar in botsing gekomen. Beide vlie gers trachtten zich met de uitwerp- bare stuurstoel te redden. De eerste luitenant-vlieger Kemenade, oud 26 jaar, gehuwd en wonende te Eindho ven, wist zich te redden. De vlieger van het tweede vliegtuig, de eerste lui tenant-vlieger van de Werve, oud 31 jaar, gehuwd en wonende te Zeist, kon zich niet uit de stoel losmaken en werd gedood. Ds Hugo van Dalen, Ned. Herv. pre dikant te Colijnsplaat, ontkent ten stelligste, dat hij zijn activiteit voor het (Communistische) Vredescongres te Wenen heeft gestaakt. „Op geen en kele wijze heb ik officieel iets hier over bekend gemaakt", zo deelde hij ons gisteravond mede. Hij sprak over „een politieke zet" van zijn „tegen standers". Op de vraag of het juist is, dat de Synode druk op hem uitoefent wenste hij zich niet uit te laten. „U weet, hoe de kerken tegenover de Wereldvredesraad staan", zo luidde zijn commentaar. Sinterklaascadeau van minister Algera. De minister van Verkeer en Waterstaat, Mr J. Algera, heeft voor een Sinterklaasverrassing gezorgd: hij heeft nogmaals een bedrag van f 500.000 aangevraagd voor de provincie Zeeland als bijdrage in de exploitatie van de veren over de Westerschelde. Daarmee is de Rijksbijdrage weer een millioen gulden en dat betekent, dat de be staande situatie gehandhaafd blijft. Het plan van minister Wemmers om een ander tarief in te voeren Is daarmee voorlopig van de baan! Voorlopig.... want in zijn toelich ting zegt de minister, dat hij onmid dellijk maatregelen zal nemen als blijkt, dat wielrijders en tweede-klas passagiers (die kosteloos worden overgezet) op zodanige wijze hiervan misbruik maken, dat het bonafide ver keer hierdoor wordt belemmerd. DE AANLEGSTEIGERS. Er zijn nog meer verrassingen: als de f.annen van de minister doorgaan zal de ellende met de aanlegsteigers die al zo dikwijls tot vertragingen hebben geleid, tot het verleden gaan behoren. Allereerst heeft Mr Algera nJ. een bedrag van f500.000 aange vraagd voor een nieuwe veerhaven in ï'Teskens en daarna. 1750.000 voor de bouw van reserve-aanleginrich- tingen. De nieuwe veerhaven in Breskens FEEST IN DE STAD VAN VADER CATS. P. tot de V.V.D. kwamen sprekers naar voren, die zeiden zeer getroffen te zijn, grote bewondering te hebben voor zijn belangwekkend en helder betoog. Zelfs de communist De Groot kon het niet nalaten om waardering te uiten voor de wijze waarop de minis ter zjjn principes heeft verdedigd. De heer Schouten had geen enkele rede om te repliceren. Als de minister erin slaagt om een beleid te voeren, dat in overeenstemming is met deze redevoering zal hij ongetwijfeld op de steun der A.R. kunnen rekenen. Prof. Zijlstra begreep, dat de Kamer hem met welwillendheid en vertrou wen crediet heeft gegeven. „Ik zal pro beren dit crediet met interest terug te betalen", zo zei hij. BEGINSELVERKLARING. In zijn beginselverklaring zei de jeugdige minister, dat de Grondwet voor een economische politiek dezelfde is als die voor het christelijk leven, n.l. de liefde tot God en de liefde tot de naaste, in onverbrekelijke samenhang. In die politiek moet de waarde van de mens tot zijn recht komen. Vrije productie en vrije arbeid zo luidde zijn parool. Hij betoogde dat de overheid wel degelijk de taak heeft in het eco nomisch leven. Zij zal moeten steunen, stimuleren en soms leiden. Het over heidsingrijpen zal slechts globaal moe ten zijn en dan nog op strategische punten. Dus niet een gedetailleerd In grijpen op vele punten. Vier geboden zal aan zijn beleid ten grondslag liggen: de opvoering van export en productie, een doeltreffen de industrialisatie en de bevordering der Europese eenheid. Wat de belas- tingpolitiek betreft merkte hij op dat niet tariefverlaging maar de structuur- OP 20 DECEMBER A.S. Tijdens de laatste Beneluxconfe rentie te Knocke in October j.l. is besloten een permanente ministers- groep in te stellen, die geregeld zal bijeenkomen. Men zal de coördina tie van het economisch-politieke werk dienen te bespreken. Naar de Belgische minister van Handel heeft meegedeeld, zal dit ministerscomité der Benelux op 20 December a.s. te Scheveningen voor het eerst bijeen komen. De Belgische, Nederlandse Luxemburgse ministers zullen nagaan ^elke vorderingen er ge maakt zijn door de zeven Belgische- Nederlandse commissies, die tijdens de conferentie te Knocke zijn inge steld. De commissies moesten zoe ken naar werkwijzen om de moei lijkheden op te lossen, die voor de Belgische industrie door de Neder landse concurrentie zijn ontstaan. Het voornaamste vraagstuk was, dat van het verschil in lonen en prijzen tussen beide landen. moeten worden of het niet mogelijk is de winsten en verliezen over een lan gere tijd uit te smeren. Opvallend was dat hij niet afwijzend stond om pri mair dividend van vennootschapsbe lasting vrij te stellen. Minister v. d. Kieft heeft slechts enkele dagen gele den in de Kamer meegedeeld, dat dit onmogelijk is. Uitvoerige beschouwin gen wijdde hij nog aan het werkgele genheidsvraagstuk, de exportpolitiek en de economische integratie. Staats secretaris Veldkamp, liet zich evenmin van zijn slechtste zijde kennen. Alle problemen worden echter opgehangen aan de middenstandsnota, die niet voor het begin van 1954 zal verschij nen. Zij zal een volledige documentatie van de middenstandsvraagstukken be helzen. Zeer binnenkort is een alge mene maatregel van bestuur te wach ten over de sluitingstijd van kappers zaken. Pittig en klaar klonken gisteren de heldere stemmen van de Brouwersha- vense schoolkinderen, toen zij de heer P. L. van Leeuwen, de nieuwe burge meester, die op het bordes van het oude stadhuis stond, een zanghulde brachten, voordat hij in een officiële raadszitting werd geïnstalleerd. Het was feest in de stad van Vader Cats en de honderden ballonnetjes, die na de zanghulde opstegen vormden er het bewijs van. Nadat de heer Van Leeuwen en zijn echtgenote aan de grens der gemeente waren ontvangen, deed hij, voorafge gaan door de muziekvereniging „Apol lo"' zijn intocht in het stadje. In de raadszaal werd hij toegespro ken door Wethouder J. Dekker, die de vele problemen aansneed waarmee de gemeente te kampen heeft, en die hem vervolgens de ambtsketen omhing. REDE BURGEMEESTER VAN LEEUWEN. „Het leiding geven aan en het be vorderen van het algemeen welzijn is voor mij een aangename taak", aldus de nieuwe burgemeester in zijn in stallatierede. Hij bleek uitstekend op de hoogte te zijn van de rijke historie van Brouwershaven en noemde de ge schiedenis van de stad verbonden met de zee. Hoewel de landbouw thans het hoofdmiddel van bestaan is, zag bur gemeester Van Leeuwen nog vele kan sen in de toekomst. Het visserij-pro bleem is echter groot in ons land. De burgemeester zegde toe, aandacht te zullen besteden aan de havenbe schoeiing, de restauratie van het stad huis en de Ned. Herv. Kerk, de over stromingen van het havenplein en de bevordering van het verenigingsleven. Na hem voerde het oudste raadslid, de heer C. W. den Boer, het woord, die hem Gods onmisbare zegen toe wenste. Hoezeer de komst van de heer Van Leeuwen in Zeeland werd toegejuicht, bleek wel uit de veie toespraken die namens de visserij wereld werden ge voerd. VELE SPREKERS. Het woord voerden onder meer de heer A. L. S. Lockefeer, lid van G. S., mede namens de „Zevibel"; wethou der A. J. Berenpas van Middelburg als gt-vv. secr. van de P. v. d. A.; mr B. Kolff, namens het college van B. en W. van Vlissingen, wethouder L. P. v. Oorschot van Vlissingen, de heer A. de BeyX, gemeentesecretaris van Vlissin-. gen, de heer A. H. Vermeulen, burge meester van Dreischor; ds J. Sperne Weiland, Ned. Herv. predikant; ds de Keizer, Geref. predikant (onderh. art. 31); majoor W. H. van Ballegoyen de Jong, distr. commandant van de Rijks politie, de heer C. Gast, oud-burge meester van Brouwershaven; overste W. K. de Feyter, namens de Nationale Reserve, de heer H. R. Nieborg, burge meester van Duivendijke; de heer Ar- gelo, namens de centrale dienst van Bouw- en Woningtoezicht Noord-Zee land en tal van plaatselijke, autoritei ten. Onder de vele aanwezigen merkten we nog op mr dr N. Bolkestein, bur gemeester van Middelburg. Tijdens de koffiemaaltijd, waaraan men zich vervolgens verenigde, voer den nog het woord de heer C. Hame link, lid van G. S., de heer A. C. Wil- lemsen, burgemeester van Yerseke en het raadslid, de heer P. de Moor. In het stadje heerste nog lange tijd een feeststemming. Vandaag zal bur gemeester Van Leeuwen de scholen bezoeken. De kinderen worden dan ge- tracteerd. zal in totaal ongeveer f 3 millioen kosten. Men had eerst overwogen de havenmonding te verbeteren, maar na allerlei proe\ -n en berekeningen is men to+ de conclusie gekomen, dat het beter zal zijn een afzonderlijke veerhaven aan te leggen. De reserve-aanlegsteigers zullen waarschijnlijk komen in Vlissingen en Breskens en in Kruiningen en Perkpolder. Er zal waarschijnlijk een totaal-bedrag van f 4 millioen mee ge moeid zijn. De f750.000 zijn bestemd om een begin te maken met twee steigers. DE OOSTERSCHELDE. Reeds enkele malen is het plan ge opperd om onze hele kust in te dijken, van de Wadden af tot da Westerschelde toe en dan de verschil lende zeegaten af te sluiten. In zfjn memorie van antwoord zegt de mi nister hierover, dat dit plan slechts kan worden uitgevoerd na zeer uit voerige studies, omdat er heel wat consequenties aan vast zitten. Op het ogenblik wordt de afslui ting van het Haringvliet bestudeerd. Thans heeft hl) ook opdracht gegeven de mogelijkheid van de afsluiting van de zeearm tussen Schouwen en Over- flakkee en van de Oosterschelde te bestuderen. ZIEKE VROUW KAN WORDEN GERED. Gisteravond zou de 27-jarige vrouw vrouw, die met geblokkeerde nieren is opgenomen in het hospitaal te Luik, geopereerd worden en meteen de no dige bloedtransfusie ondergaan. De op roep van het Rode Kruis om B. Rhesus negatief bloed heeft succes gehad. Niet minder dan 3000 personen hebben zich aangeboden en na een dag hard wer ken beschikte men gisteravond over 10 liter bloed. Van het ziekenhuis te Ver- viers ontving men drie liter. Men hoef de geen gebruik te maken van het aanbod van buitenlandse bloedtrans fusiediensten. „Volkomen fantasie", zegt Den Haag. Het Indonesische dagblad „Sumber" heeft een verhaal gepubliceerd over een opstand op Westelijk Nieuw-Guinea, die was voorbereid, doch op het laatste ogenblik niet is doorgegaan. In Den Haag heeft men het verhaal volkomen fantasie genoemd. Volgens het blad zou als datum voor de opstand zijn gekozen 15 October j.l. Het doel zou geweest zjjn Nleuw-Gulnea los te maken van Nederland en te ver enigen met Indonesië. Een redacteur van het dagblad zou een onderhoud ge had hebben met een koerier van de „opstandelingen", die naar Djakarta was gekomen. De naam van deze koe rier wordt natuurlijk niet genoemd. Zie de maan klonk uit edelachtbare kelen ELF NEDERLANDSE SINTEN hebben gisteren kans gezien Sint Nicolaas zo op zijn gemoed te werken, dat zij terugkeerden met elf bijna levens grote vrijsters van speculaas. Zij hebben hem opgezocht in zijn residentie St. Niklaas in het zoete land van Waes, waar de goed-heiiigman in eigen persoon al hun wensen heeft aangehoord, 's Morgens hadden zij met van verwachting kloppende harten, hun gemeenten verlaten, de ambtsketen veilig in hun portefeuilles opgeborgen, maar toen het avond was, zongen zij uit volle horst van de maan, die door de bomen schijnt. In de grote historische raadszaal van het neo-gothische raadhuis, waar zij ontvangen werden door burgemeester Romain de Vidts, kregen zij een plaats op de eerste rij. Burgemeester De Vidts vond het een grote eer en een ware vreugde zijn Nederlandse confra ters op deze betekenisvolle dag te ont vangen. Hij zag dat als teken der ge meenschappelijke verering van de man, die het symbool is van liefde en goedheid. Toen ging de deuren open en elf lieftallige jonge meisjes, in jurkjes van lichtblauwe zijde, voerden de Bisschop naar zijn zetel achter de brede tafel, waar hij, geflankeerd door twee poli tiemannen en de burgemeester, sche penen en raadsleden, plaats nam. BEGROETING. In alphabetische volgorde werden de burgemeesters aan de Sint voorgesteld, die hen vriendelijk verzocht hun wen sen kenbaar te maken. Toen trokken de burgervaders hun stoute schoenen aan. Burgemeester Baas van St. Laurens moest antwoord geven op de vraag, of hij al lang in zijn gemeente staat en waar hij voordien burgemeester was. Eerst was dat Kerkwerve, zo vernam de Sint, en die naam luidt In het En gels „Churchill". De man, die zo heet, bleek een vriend van Kerkwerve te zijn. Als bewijs daarvan overhandigde de heer Baas een officieel document. En de wensen? Burgemeester Baas zou graag een bulldog ontvangen voor zijn verzameling! Aan burgemeester Bouwense van St. Maartensdijk werd gevraagd, hoe het gaat met Hannie Breure, die kortge leden een beentje is afgereden. „Het gaat vrij goed, Sint, en heel mijn ge meente hoopt, dat Hannie weer vlug terug is", aldus de heer Bouwense, die het verder onbescheiden zou vinden, als hij al zijn wensen zou uiten. Al leen hoopte hij, dat de kerktoren er volgend -jaar beter zal uitgien. Burgemeester Francissen van St. Michielsgestel had weer een ander ver zoek, n.l. een culturele uitwisseling tussen zijn gemeente en St. Niklaas. HULP VAN ST. IVO. St. Maartens burgemeester, de heer Korver, riep Sints hulp in bü zijn strijd voor het behoud der zelfstandig heid van zijn gemeente. „Ik, kan u al leen de hulp van St. Ivo toezeggen. Die is thuis in rechtszaken", was het antwoord. Burgemeester Geirnaerdt van St. Jansteen vertelde, dat de vlasindustrie een zorgenkind is vgn zijn. gemeente in verband met de afvoer van het af valwater. Verder zou hij het erg pret tig vinden, dat de weg naar St. Niklaas verbeterd wordt. De Sint vertelde, dat de Belgen burgemeester Geirnaerdt zeer dankbaar zijn voor al hetgeen hij voor de Belgische vluchtelingen heeft gedaan. Tenslotte kwam de pers aan de beurt. Die had ook een vurige wens, n.l. het ereburgerschap der elf Sint gemeenten. Sint Nicolaas dacht, dat de burgemeesters wel niet direct zouden kunnen beslissen, maar, zo voegde hij er aan toe: „Het zijn mensen van de pers en morgen weet elkeen het!" Burgemeester Baas heeft na deze „wenszitting" nog een teer puntje aan geraakt. Hij vertelde, dat alle Sintge meenten hard bouwvolume nodig heb ben en hij vroeg de Sint of deze, als hij nog in Den H~ag komt, de minister wil bewegen volume beschikbaar te stellen. De burgemeesters zien met spanning uit naar een telegram. NIET MET LEGE HANDEN. De elf Sinten bleken niet met lege handen gekomen te zijn. Eén voor één kwamen zij St. Nicolaas een geschenk aanbieden. Niet minder dan zeven zil veren lepeltjes, met de wapens der ge meenten, werden door de Sint in ont vangst genomen. Zij waren van St. Laurens (samen met twee blikken tof fees en 6 taai-taai-poppen), St. Jan steen, St. Annaland, St. Maarten, St. Philipsland, St. Maartensdijk en St. Pancras. De burgemeester van St Geer- truid schonk een foto van het St. Geer- trudusbeeld in de dorpskerk, zijn col lega van St. Michielsgestel gaf een kist sigaren, die van St. Oedenrode een paar sierklompen en die van St. Odi- liënberg een tegel met de afbeelding der kerk. Toen gingen opnieuw de grote deu ren open. De elf meisjes, ilie kort daarvoor waren weggegaan, kwamen de zaal binnen en zij torsten elk een bijna levensgrote vrijster van specu laaslaas, versierd met kleurige linten. Zij stelden zich voor de burgemeesters GEEN BOUWVOLUME! De gróte verrassing in St. Ni klaas is gisteren uitgebleven. Het scheelde n.l. maar een haar of elk der elf Nederlandse burgemees ters had van St. Nicolaas bouw volume voor één woning gekre gen. Minister Witte had de stuk ken al getekend, maar voordat ze werden verzonden, bedacht hij zichDe consequenties waren te groot, vond hij. En bouw volume,, zo hoorden wij op het departement in Den Haag, is nèt iets te ernstig voor een overigens ook naar 's ministers mening ge slaagde grap.... Tenslotte is er ook nog een Tweede Kamer, die ir. Witte bepaalde vragen zou kunnen stellen. op en die stonden even later met do zware poppen voor zich. De Sint kwam nog eenmaal een hand geven en tegelijk een lepeltje van St. Niklaas overhandigen. Op zijn verzoek zongen de elf burgemeesters zonder enige schroom „Zie de maan schijnt door de bomen." Er wordt nu zelfs al gefluisterd, dat de elf Sinten onder leiding van hun collega van St. Niklaas een mannen koor gaan oprichten! Van hoeveel belang de Beigen deze ontvangst achtten, bleek wel uit de aanwezigheid van enkele hoge auto riteiten. Een zeer geanimeerd banket in Ho tel „De Spiegel", tijdens het welk en kele films werden gedraaid over Vlaanderens bloemenpracht en over (tegenwoordige) leven van Sint Nico laas, besloot deze bijzondere dag. DE GILT ZEGT: Weinig wind. Weersverwachting, geldig tot heden avond: Vrij veel overdrijvende wolkenvel den, maar overwegend droog weer. Over het algemeen zwakke westelijke wind. Zelfde middagtemperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1