PUROL Juist Nederland heeft in de een belangrijke taak te wereldpolitiek vervullen. air-wick neemt die rooklucht In Artis hoort men de vissen „praten" O DERM A Indonesische regering van onver mogen en onwil beschuldigd. Zetels in de raadgevende commis sie der K. S. G. verdeeld. Conflict tussen generaal Eisenhower en senator Taft. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Visie der ministers van Buitenlandse Zaken Ambonese gezinnen behoren in Indonesië. Absolute nulount biina Russische resolutie verworpen» Geen verdere verhoging van verplichte ziekenfondspremie. FEUILLETON dat M U imfyen fat Donderdag *4 December 1952 Het Is een grote taak die de beide ministers van Buitenlandse Zaken, blijkens hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, voor Nederland zien weggelegd- Het hoofdstuk waarin zij hun visie weergeven handelt over de Europese integratie. ,,Aan het tot stand komen dier Euro; :se eniging moet Nederland met zjjn voile vermogen meewerken", zo merken zjj op. En zij gaan verder: „Een verenigd West- Europa kan echter niet bestaan en niet bloeien zonder nauw verkeer op ieder ter rein met de democratische landen der verdere wereld. Nederlands grootheid is ontstaan door zijn banden met overzeese landen en het kan slechts hopen op een toekomstige bloei, indien die banden worden behouden en versterkt. Dit geldt voor alle landen van West-Europa, doch Nederland behoort door zijn historie tot de landen waar het besef dezer noodzakelijkheid het sterkst leeft. Nederland is dus bij uitstek aangewezen zowel om een actieve rol te spelen in de bevordering van de vereniging van West-Europa als om te waken tegen het ontstaan van economische en politieke tegenstellingen tussen een verenigd Europa en de rest van de wereld!* bezoeken, of zij post mochten ontvangen en of hun pakjes mochten worden ge stuurd door familieleden op deze vra gen is echter nooit antwoord ontvangen! INDONESIË. De passage over Indonesië laat nie mand in het onzekere: woorden als te leurstelling en wrevel overheersen! Men is teleurgesteld over de onwillekeurige of opzettelijke instandhouding van een in de voorafgaande periods sterk geaccen tueerde anti-Nederlandse houding". De Nederlandse regering heeft geduld ge steld tegenover «.ongemotiveerd wantrou wen en onvriendelijke bejegening". Nu echter wil mes graag formele waar borgen voor de wederzijdse belangen, maar er is bi) de regering twijfel aan het vermogen van de Indonesische staat om de binnen zijn territoir gevestigde Neder landse belangen te besehermen op een wijze, zoals deze in beschaafde landen ge bruikelijk Is en de wil om aan deze be langen volledig recht te doen gelden". De debatten over de Nederlandse mili taire missie heeft de regering „niet zon der wrevel gevolgd; zij wil deze missi» echter niet terugroepen zolang niet dui delijk blijkt, dat de Indonesische rege ring geen prijs meer stelt op het werk dezer deskundigen. Dit alles samenvattend wordt in dit Het verslag der beide ministers munt uit door zakelijkheid en ook openhartig heid. Zij zeggen er zich van bewust te zijn, dat de figuur van twee ministers aan één departement moeilijk is; zij be schouwen het zo, alsof zij twee ministers waren van twee verschillende departe menten, die samen verantwoordelijkheid moeten dragen voor één wetsontwerp. Over de integratie wordt verder nog gezegd, dat ter voorbereiding van het re geringsbeleid een kleine commissie in het leven is geroepen onder voorzitterschap van minister Beyen, waarvan een gering aantal hooggeplaatste ambtenaren en deskundigen deel uitmaken. ECONOMISCHE VRAGEN. De ministers doen de toezegging, dat zij zich met kracht zullen verzetten tegen Iedere verhoging van het bedrag dat door de Kamer is goedgekeurd voor de defen sie-uitgaven; dat verlaging mogelijk zal zijn geloven zij niet. Voor wat betreft het dollarprobleem menen zij, dat In deze richting da oplos sing zal moeten worden gezocht: West- Europa zal zijn goederen en diensten ook moeten kunnen verkopen naar die landen die gemakkelijker dan ons werelddeel dollars kunnen verdienen omdat ijj be schikken over grondstoffen, die de Ver. Staten nodig hebben. Daarnaast blijft een herziening van de Amerikaanse tarievenpolitiek noodzake lijk. Over de Benelux zijn zij betrekkelijk kort: zij geloven dat het herstel van de Nederlandse handelsbalans de kansen om tot een economische unie te komen in sterke mate doen stijgen. Zij zeggen toe dat zij met spoed de suggestie om een parlementaire Benelux-raad tot stand te brengen, ter hand zullen nemen. ENKEEE POLITIEKE ASPECTEN. Ook de ministers zijn van mening, dat deelname van Duitsland aan de Europese verdediging noodzakelijk is. Zij zijn dan ook bereid Duitsland eventueel te laten toetreden tot het Noord-Atlantisch Ver drag. Het beleid inzake de kwestie Frankrijk- Tunis verdedigend zeggen zij, dat 't de re gering enerzijds niet opportuun leek de ze controverse door de Veiligheidsraad te doen behandelen, omdat Frankrijk en Tu nesië immers nog overleg plegen. Ander zijds echter menen zij dat het niet zonder meer vast staat dat dit conflict een Fran se binnenlandse aangelegenheid is. Over Rusland wordt weinig goeds ver teld. De internationale economische con ferentie die In April gehouden is en waar over zoveel ophef is gemaakt, wordt niet anders dan propaganda genoemd, omdat van al die mooie contracten die daar zijn afgesloten, niets is terecht gekomen. Ver der wordt gezegd, dat het niet mogelijk ls vast te stellen hoeveel Nederlanders nog In Rusland gevangen worden gehou den. De reger: beeft gevraagi landse ambassade deze mensen mochten ring heeft opgave gevraagd, lagd of de leden van de Neder- staatsstuk gesproken over „misverstan den" en men wil trachten deze bij een hervatting der besprekingen uit de weg te ruimen. DE AMBONEZEN. Het lijdt voor de regering geen twijfel, dat de oplossing van het probleem der in Nederland vertoevende Ambonese ge zinnen ligt in hun terugkeer naar Indo nesië. Dit doel is echter slechts bereikbaar als de betrokkenen tot het inzicht komen dat er voor henzelf geen betere oplossing is; verder is op dit punt een goede sa menwerking tussen de Nederlandse en In donesische overheden een noodzaak zon der welke welslagen niet mogelijk is. Eerste voorwaarde is echter, dat de Am bonezen hun „psychische weerstand te gen terugkeer naar Indonesië" overwin nen. Dit zal moeilijk zijn, maar de rege ring meent, dat men de moed niet be hoeft op te geven! DRIE RUSSEN TER DOOD VEROORDEELD Hen militair gerechtshof te Kiev heeft drie Russen ter dood veroordeeld. Zij zouden zich hebben schuldig gemaakt aan contra-revolutionaire handelssabotage. Sinds 1950 staat hierop de doodstraf. Het is echter de eerste maal, dat deze straf voor een dergelijke overtreding in Rus land wordt uitgesproken. Ingezonden Mededeling (Adv.) Winterhanden Wintervoeten Winteroren De politieke commissie van de V.N. heeft de Russische resolutie voor een oplossing van het Kore aanse vraagstuk verworpen. Daar. in werd voorgesteld een commissie van elf landen te benoemen ter op lossing van het krijgsgevangenen- vraagstuk. Voor de resolutie stem den alleen de communistische lan den, 41 afgevaardigden waren tegen en 12 onthielden zich van stemming (de Arabisch-Aziatische groep). In de beheerschapscommissie heeft Pa kistan een resolutie ingediend, waarin de algemene vergadering wordt verzocht En geland aan te sporen, enige tienduizenden ha grond in Tanganyika aan 3000 ver dreven inheemsen terug te geven. De Nederlandse afgevaardigde sprak als zijn mening uit, dat de algemene vergadering niet als tribunaal in deze kwestie moet gaan fungeren. Voorgesteld werd een vol ledig onderzoek in te stellen. In Kenia zfln 33 Kikoejoe's tot dwang arbeid veroordeeld wegens deelneming aan een ceremonie van de Mau Mau op een Europees landbouwbedrijf. ADVIES VAN DE S.E.R. De commissie van de Soc. Ec. Raad heeft advies uitgebracht aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid over de premie voor de verplichte zieken fondsverzekering in 1953. De commissie meent, dat een premie van vier procent, zoals deze op 1 Januari a.s. ingaat, voor de eerstkomende jaren voldoende is. De Ziekenfondsraad was van oordeel, dat de premie verhoogd diende te worden tot 4,2 procent in verband met de tekorten. De S.E.R.-commïssie zegt, dat de tekorten kunnen worden opgevangen door het re servefonds. HET ATOOMONDERZOEK IN OOST-DUITSLAND. Volgens West-Berljjnse deskundigen zal Oost-Duitsland vyf jaar nodig heb ben om voorbereidingen te treffen voor onderzoekingen op het gebied der atoomenergie. Deze lange voorbereiding zon nodig zijn, omdat Oost-Duitsland niet beschikte over de nodige installa ties, vaklieden en contacten met de in ternationale wetenschap. De deskundigen verklaarden dit naar aanleiding van het bericht, dat de Russi sche regering alle beperkingen heeft op geheven, welke in de overeenkomst van Potsdam aan het Duitse wetenschappelijke onderzoek waren opgelegd. De Russische maatregel heeft uiteraard alleen betrekking op Oost-Duitsland. een temperatuur willen bereiken, die niet meer dan één honderdduizendste graad boven het absolute nulpunt ligt. Dit ligt op 273,15 graden Celsius beneden het smeltpunt van ijs. Tot dusver is men ge komen tot anderhalf duizendste graad bo ven het absolute nulpunt Voorti zijn uit de schenking nieuwe in stallatie» aangeschaft voor het vloeibaar maken van lucht, waterstof, helium en stikstof. Ook werd een nieuwe glasblaze rij ingericht. ZAAK-FONTEIJN VOOR DE HOGE RAAD. De Hoge Raad heeft Dinsdag v rest gewezen in de smaadschrirtzaak van de ex-sergeant-konstabel der Kon. Marine «AH. F. Fonteijn. Deze zaak is herhaalde malen door onderscheidene rechtscolleges behandeld. In het huidige stadium veroor deelde het Haagse gerechtshof hem tot 'n voorwaarlijke gevangenisstraf. De ten laste gelegde smaad had betrekking opeen geschrift, dat gericht was tegen twee mi litaire artsen. De Hoge Raad overwoog, dat het Hof de onwaarheid van hetgeen door requirant aan de militaire artsen was ten laste ge legd niet mocht aannemen op grond van dc weergegeven verklaringen zonder re quirant toegelaten te hebben zijnerzijds bewijs van de waarheid van de inhoud dier telastelegging bij te brengen. Het arrest werd vernietigd met terug verwijzing der zaak naar het Haagse ge rechtshof. Kamerlid wenst hogere uitkering voor verpleegsters bij beroeps* ziekte» Het Tweede Kamerlid de heer Mol (K.V.P.) heeft aan de minister van Soc. Zaken en Volksgezondheid schriftelijke vragen gesteld betreffende de uitkeringen, die verpleegsters krijgen, wanneer zij door opgelopen t.b.c.-infectie voor vergoeding op grond van de Ongevallenwet in aan merking komen. De heer Mol wijst er op, dat de regeling in vele gevallen voor de - betrokkenen zeer nadelig is, omdat de meest primaire infecties worden verkregen, terwijl zij als leerling werkzaam zijn op een lager salaris. Het Kamerlid wil hierin verandering gebracht zien, omdat door deze gang van zaken een verpleegster, die een dergelijke lage uitkering ontvangt, is aangewezen op liefdadigheid. Hij acht dit in strijd met het begrip van sociale zeker heid. Naar een Europese verkeers- gemecnschap 29 Januari a.s. zullen te Parijs ver- oordigers van de Europese landen, ang stellen in de mogelijkheid van iropese verkeers gemeenschap bijeen- De vergadering is georganiseerd e Franse minister van Verkeer. De schap zou zowel het vervoer per ris over de weg en te water moeten m. Ingezonden Mededeling (Adv.) Tabakslucht is geen probleem meer. Evenmin als keukengeuren, de lucht van ziekenkamers en van huisdieren. Kortom, olie luchtjes kunt U prompt verbannen, dank zij Air-Wiek. Want Air-Wiek bevat o.a. chlorophyl en houdt Uw woning 'tijd fris. MENS** *ET Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick f 2.40 Wie meent dat vis sen stom zijn heeft het mis. Een kleine expo sitie in het aquarium van Artis bewijst dit. Dank zij de moderne techniek kan men hier met eigen oren waar nemen, dat de vissen geluid maken. Of zij geluid maken met de keeltanden of door het schuren van skeletdelen over el kaar, daarover zijn de geleerden het nog niet eens, maar het geluid, in Artis via gevoelige mi crofoons op versterkers overgebracht is er zeer duidelijk. En dr A. L. J. Sunier, directeur van Artis, is, met vele an deren van mening, dat ze inderdaad een biolo gisch geluid voortbren gen, dus niet alleen dat, wat b.v. met kauwbe wegingen samengaat. Een tweedbijzonder heid op deze tentoon stelling is, het zicht baar maken van de stroomstoten, die de sidderaal uitzendt. Men Boze sidderaal - 600 volt - radar en moet over deze stroom stoten niet gering den ken, want ze kunnen als de aal kwaad wordt of sterk geïrriteerd is soms wel 500 tot 600 volt be dragen. Deze stroomstoten worden overgebracht op twee electrische draden die in het aqua rium hangen. Zij bren gen de electriciteit over naar een versterker waarop neonlampjes en weer een versterker zijn aangesloten. Naar mate de vis meer stroom uitzendt gaan er meer lampjes flik keren en als de aal sterk reageert brandt de hele batterij en knet tert het oorverdovend in de luidspreker. Een sidderaal is eigen lijk een complete elec trische installatie, waar in zelfs radar is verdis conteerd. Het telkens weer opflikkeren van een lichtje als de vis in rust is of kalm zwemt, toont de werking van het radarelement. Het aquarium bestaat vandaag 70 jaar en dat is de reden, waarom men deze expositie op touw heeft gezet. Klankbord der publieke opinie. Producenten, verbruikers en vakbonden vertegen» woordigd. Een commissie van zes ministers en zes ambtenaren is tot overeen stemming gekomen over de verdeling van 51 zetels van producenten, verbruikers en vakbonden, die beschikbaar zijn voor de raadgevende commissie van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. De zetelverdeling voor de producenten en verbruikers leverde geen moeilijkheden op, doch voor de vakbonden moest lang durig worden gepast en gemeten, alvorens men tot een aanvaardbare verdeling kwam. DE VERDELINGEN. Voor de vakbonden is de volgende ver deling gemaakt: Frankrijk 5 zetels, Duits land 5, Italië 2, Luxumburg 1, België 2J4 en Nederland 1H- De eerste periode van twee jaar zal België 3 zetels krijgen en Nederland 1. doch in de volgende periode heeft ons land er 2 en België eveneens 2. Met betrekking tot de producenten zal de verdeling als volgt zijn: voor kolen: Duitsland 3 zetels. Frankrijk 2, België 2, Luxemburg 0, Nederland 1 en Italië 0. Voor staal geldt: Duitsland 2. Frankrijk 3, België 1, Luxemburg 1, Nederland 0 en Italië 1. Nederland en Italië zullen om de Mr W. Rip gaat promoveren Mr W. Rip te Voorburg, de vroegere secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, hoopt op Vrijdag 19 De cember a.s. te promoveren aan de Vrije Universiteit. De dissertatie van de nieuwe doctor handelt over het onderwerp „Landbouw en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie". Zoals men zich zal herinneren heeft mr Rip verleden jaar zijn functie bij de C.B. T.B. neergelegd om studieredenen. Als al gemeen adviseur van de C.B.T.B. houdt hij nog contact met zijn organisatie. SYNGMAN RHEE WIL OFFENSIEF. De Zuid-Koreaanse president, Syng- man Rhee, heeft op een persconferentie gezegd, dat hjj generaal Eisenhower tij dens diens bezoek aan Korea zal ad viseren spoedig over te gaan tot een of fensief tot aan de Chinese en Russische grens. Hij was van mening, dat de Zuidkorea- nen, zelfs nu, de Jaloe zouden kunnen be reiken, indien zij toestemming zouden krij gen naar het Noorden op te rukken. OOSTDUITSE WEERMACHT GROEIT. De Britse onder-minister van Buiten landse Zaken Nutting heeft Dinsdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat er aan wijzingen bestaan dat er, buiten het ene Oostduitse legerkorps, waarvan reeds melding is gemaakt, nog meer worden gevormd. Ingezonden Mededeling. (Adv.) j/7 SPECIAAL VOOR DE HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. Onenigheid over ministersbenoeming. Hulp aan het buitenland wordt onverminderd voortgezet. De benoeming van de democraat Martin Durkin tot minister van Arbeid in het door generaal Eisenhower gevormde kabinet heeft tot een openlijke verwijdering geleid tussen de nieuwe president en zijn voornaamste partijganger, senator Robert Taft. Taft heeft zich fel gekeerd tegen deze benoeming, die hjj betitelde met ,,onge- lofel|jk" en ,,een belediging". Anderzijds wordt aangenomen, dat Eisenhower deze benoeming heeft gedaan om de vakbeweging tevreden te stellen. Dit schijnt te zijn gelukt, want het Amerikaanse vakverbond C.I.O. heeft op de jaarlijkse con ventie waardering uitgesproken voor deze benoeming. twee jaar één zetel meer krijgen. Voor de verbruikers tenslotte is de verdeling» Duitsland 6, Frankrijk 4, België 2, Luxem burg 1, Nederland 2, Italië 2. KLANKBORD. De raadgevende commissie zal een klankbord moeten zijn van de publieke opinie in de structuur der K.S.G. Het hoge gezagsorgaan zal de commissie raadplegen wanneer dit raadzaam moet worden geacht. In een aantal gevallen zal het hoge ge zagsorgaan zelfs verplicht zijn adviezen in te winnen. De Scandinavische luchtvaartuig, zal een tweede vlucht Amerika-Scandinavii via de Noordpool organiseren. DOOD DOOR SCHULD? Landbouwersknecht veroorzaakte aanrijding. Vrijdagmorgen zal te Middelburg terecht staan de landbouwersknecht G. van H. uit St. Maartensdijk, die er van wordt beschuldigd het dodelijk onge val, dat op 8 October j.l. aan de motor- rijder M. G. L. is overkomen, te heb ben veroorzaakt. Van H. reed des morgens vroeg met een met twee paarden bespannen ban denwagen op de provinciale weg tus sen Stavenisse en St. Maartensdijk, terwijl zijn voertuig niet was voorzien van een rood achterlicht. De motorrijder L. is tegen de wagen opgereden. Hij liep een schedeibasis- fractuur op,., tengevolge waarvan vrij wel onmiddellijk de dood intrad. Durkin staat bekend als een trouw vol geling van Truman en heeft tijdens de verkiezingscampagne zijn democratische gezindheid niet onder stoelen of banken gestoken. NOG ONVERWACHT. De onenigheid tussen Eisenhower en Taft is nog vrij onverwacht gekomen. Men had gedacht dat beiden het niet eens zouden worden over d« te volgen buitenlandss politiek. Thans heeft echter een zuiver binnenlandse aangelegenheid de verwijdering teweeg gebracht. Men meent, dat Eisenhower bij de benoeming van Durkin zich heeft laten lelden door het feit, dat het een traditie ls, dat een man, die een actieve rol speelt ln de vak- 40 „Wat Vrouw Bommelman knikte, een slag voor Anna!" zei ze. ,We moeten haar allemaal maar een handje helpen voor de begrafenis. De jjoel moet toch schoon", zei Jantje Kikkert opgewekt. Vrouw Bommelmans fronste de wenkbrauwen. Jantjes nieuwsgierig heid was vermaarder dan haar hulp vaardigheid. „En wat zal Anna doen als haar moeder er niet meer is?" vroeg Kee tje zich af. „Ze gaat vast en zeker niet naar Amerika. Ze kan haar vader toch niet in de steek laten. De arme man heeft dan niemand die naar hem om kijkt". „Nou.Geertiens zuster Lucy is er nog!" zei Jantje. „Daar zou hij een beste tweede vrouw aan krijgen". Vrouw Bommelman keek Jantje kwaad aan. „Houd je grote mond!" riep ze venijnig. „Geertien is nog niet eens dood". Jantje trok haar magere schouders op. „Nee, maar het zou toch niet slecht uitkomen. En wat Anna betreft wie zal zeggen of Anton haar trouw ge bleven is? Ik heb gehoord, dat ze maar zelden een brief krijgt! „Nou ja Amerika is ver weg", verdedigde Keetje Anton. „En de post heeft lang werk". Amerika is een raar land, neem dat van mij aan", zei Jantje. „Als de helft van wat ik er van gehoord heb waar is, dan zal hij wel van gedach ten veranderd zijn. En trouwens, ik zeg maar: als hij werkelijk van haar hield zou hij niet weggegaan zijn. Hij had hier een beste betrekking. Met die hele grote oceaan tussen hen ln kan er van alles gebeuren!" En ze trok nog eens haar schouders op en knikte veelbetekenend. Maar vrouw Bommelman viel haar meteen aan. Anton ls een beste jongen. Anna had wel minder kunnen tref fen. Dat zijn vader geen cent heeft... nou ja, wat doet dat er toe. En wat zijn oom betreftdie jongen kan beter op zijn eigen benen staan, dan Sett tand, u,..,»,, door Marian Schoolland afhankelijk te zijn van die ouws zuur pruim. Er zijn wel belangrijker din gen dan geld". Jantje tuitte haar lippen. „Zo'n jon gen gaat er niet zo maar vandoor; hy zal zijn redenen hebben gehad", zei ze. „Ik weet zeker, dat hy wilde emigreren al voordat zijn ouders be sloten ook weg te gaan. Zulke jon gens willen zich wel eens uit leven". Vrouw Bommelman keek Jantje nu recht in de ogen met een blik, die Jantje begreep. Langzaam trok er een blos over het gezicht van de jongere vrouw en ze herinnerde zich plotseling dat haar kleine Pietje alleen thuis was en kattekwaad zou kunnen uithalen. Keetje glimlachte toen Jantje achter haar eigen deur verdween en vrouw Bommelman kuchte. „Als ze niet gauw gemaakt had, dat ze weg kwam zou ik het haar voor de voeten hebben gegooid", mopperde ze. „Ze snapte heel goed, dat ik me herinnerde hoe ze hals over kop met Fokke getrouwd is omdat ze bang was, dat hy haar zou ontgaan, zodra hy terug ging naar Friesland". En ze voegde er ongeduldig aan toe, terwyi ze haar bezem greep: „Maar ik houd niet van kletsen en ik moet weer aan het werk. Dag, Keetje". En met een blik naar de gesloten blinden: „We zien elkaar wel als ze daar hulp nodig hebben, hé?" Achter die gesloten luiken zat Dou- we Faber naast het bed van zijn vrouw. Ze lag bleek en uitgeput ln de kussens sedert ze verleden week plot seling een hartaanval had gekregen. De dokter gaf weinig hoop. Douwe nam de slap neerhangende hand ln de zyne en zyn vrouw be woog haar hoofd even. „Anna" fluis terde zy. Anna kwam net binnen met een glas in haar hand. Ze was bleek en mager. Douwe zuchtte toen hy haar zag. Ze kon de verpleging van haar moeder bijna niet volhouden. En geen post uit Amerika. Anna praatte er nooit over, maar Douwe voelde het wel. Anna hield het glas aan moeders lippen, terwijl hy de zieke ondersteun de met zijn schouder en arm. Daarna legde hy haar weer zacht neer en zei tegen Anna: „Ga jij nu even naar bed en probeer wat te slapen. Je bent bijna de hele nacht in touw geweest". Anna knikte, boog zich voorover om moeders haar glad te strijken en ging beweging minister van Arbeid wordt. Bovendien wil de nieuwe president be wijzen, dat een strijd tussen zijn rege ring en de vakbeweging zeker niet on- vermydelijk is. De nieuwe directeur van het Ameri kaanse program voor wederzijdse bevei liging, Harold Stassen, heeft verklaard, dat Eisenhower het geven van Ameri kaanse hulp aan het buitenland zal voort zetten, omdat dit de hoeksteen zal vor men van de buitenlandse politiek der nieuwe regering, Stassen volgt op 20 Januari a.s. Harriman als hoofd van de M.S.A- op. Betere benzine eind deze maand verkrijgbaar. Naar aanleiding van het bericht, dat binnenkort het octaangetal van benzine tot 7478 sal worden verhoogd, deelt de KNA.C. mede, dat deze betere benzine tegen het einde van deze maand aan de pompen verkrijgbaar zal zijn. Dit houdt onder meer verband met de distributie van deze betere benzine aan de pomphouders hetgeen naar wordt aan genomen twee a drie weken zal duren. KERK EN SCHOOL de kamer uit. Ze ging op bed. Maar slapen kon ze niet. Hoe zou ze kunnen slapen als haar geest onrustig was? Al in geen weken had ze bericht van Anton gehad. En als hy schreef, wat zou het zyn? Als moeder stierf mocht ze dan vader in de steek laten? En als moeder niet stierf. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Klundert, Mr A. Luteyn te Giessen-Nieuwkerk. Benoemd tot hulppred. te Someren, W. A. Dekker, a.s. em. pred. te Los dorp. Geref. Kerken. Beroepen te Monster, M. Feitsma te Amstelveen; te Woudsend, P. Midam te De Glind (U.). Aangenomen naar Pingjum en Zü- rich, B. Wentsel, cand. te Ridderkerk, die bedankte voor Elim (D.). Aan de Theologische Hogeschool te Kampen slaagde voor het propaedeu- tisch examen de heer H. Peper te Haarlem. Geref. Kerken (art. 31 k.o.). Bedankt voor Diever-Smilde, J. Ver kade te Zuidwolde (Dr.). Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Arnhem, A. C. Noort te Nieuwe Pekela en J. M. Visser te En schede. Beroepen te Kampen, J. M. Visser te Enschede. Bedankt voor Haarlem-Centrum, P. op den Velde te Murmerwoude. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Leerdam, H. v. Gilst te Elspeet. Tweetal te Tholen, M. Blok te Rot terdam en F. Mallan te Bruinisse. VEILINGBERICHTEN GOES, 3 Dec. Groentenveiling: Bloemkool 2646; Knolselderij 1016; Spruiten 4056; Rodekool 79; Sa- voyekool 918; Wittekool 55.50; Boerekool 814; Uien (stek en afw.) 3.50—6; Prei 27—28; Kroten 9; Knol selderij 13. Alles per 100 stuks en kg. KAPELLE, 3 Dec. Exportveiling: Appelen: Goureinette AAA 23.30, A 20, BC 15.80, X grof 19.50—20.75, I 15.40— 15.50, II 6.40—8, K 11.90—12.40, fabr. 6.10—6.70; Jonathan A 29.20, BC 27, I grof 23.10—25.90, I 15.80—17, II 6, K 11.60—16.20, fabr. 6.10—6.60; Sterappel I grof 20.60, I 23.10; Golden Delicious A 37, BC 25.70, I grof 29.10, I 20,95, II 11.60, K 21.90, fabr. 11.20; Cox Oran je Pippin K 29.10—30.10, fabr. 15.30; Zure Bellefleur I grof 16.8017.10, I 15—15.70, II 3.10, K 8.20, fabr. 3.80; Zoete Ermgaard I 25, II 12.20; Peren: Comtesse de Paris I grof 30.05, I 23, II 3.90, K 14.50—14.80, fabr. 4.30—4.60; Conference I 40.0540.45, K 6.40—7.80, fabr. 3; Saint Remy I grof 8.20, I 7.60, II 6, K 6.70—7.60, fabr. 3.30; Gieser Wildeman I grof 21, I 19.5020.75, II 4.20, K 12.30; Kleipeer I grof 11.80, I 7.70; Wintersuikerij I 5, alles per 100 kg. Verpakt fruit; Appelen: Goudrei- nette AAAA 30, AAA 28, AA 27—30; Jonathan AAA 33, AA 33, A 32; Win- tercheer AAA 31, AA 30, alles per kg. Diversen: kleine veiling: Ellison» Oranje 20; Tuinzoet 2333; Cox Oran je Pippin 1141; Goudreinette 714; Hollandszoet 916; Emile 'd Heijst 4 11; alles per kg. Noten 0.851.40 p. 100 stuks. Groenten: Boerenkool 911; Spruitkool 3047; Savoyekool 4; Rode kool 11, alles per kg.; Bloemkool 17 26 per stuk. MIDDELBURG, 2 Dec. 1952. Aardappe len: Koopmans Blauwe I 10.8011.80; II 8.9011-70; Meerlanders Grote 10.70; Fruit: Jonathan 5—3Q; Grauwzoet 21—27; Golden Delicious 319; Goudreinette 6— 18; Bellefleur 513; Groninger Kroon 8; Hondsmui 8; Bramey's Seedling 34; Appels val en kroet 315; Comtesse de Paris 1234; Gieser Wildeman 518; Jo- denperen 15; Saint Remy 7—11; Beurré Aelx. Lucas 5; Peren kroet 5; Druiven: Black Alicante 971.-; Groenten: Bloem kool A. 22—55; B. 12—35; C. 8—27; D. 8 12; Savoyekool 817; Boerekool 521; Rodekool 615; Wittekool 57; Bospeen Spruiten 4066; Witlof 5570; Uien p. kg 1828; Veldsla 1.Ramenas p. kg 10; Boskroten 5—8; Kroten p. kg 714 TERNEUZEN, 3 Dec. Boerekool 9 10; Rodekool 613; Savoyekool 614; Wittekool 49; Peen 618; Prei 17 33; Knolselderij 1518; Spruiten 35 51; Uien 7—13; Witlof 51; Bellefleur (Brabantse) 56; Golden Delicious A 38, BC 20, H grof 26, Hl 20—24, K 16 20, fabr. 8; Goudreinette H grof 16.30 17, Hl 15, K 11.90—12, fabr. 6—10; Jonathan H grof 23, Hl 16—20, K 17 18, fabr. 512; Zoete Hollard 17 22; Lombard Calville 1114; Paradijs 9; Comtesse de Paris 1218; Gieser Wildeman 78; St. Remy 38; Ponds peer 57. ST. MAARTENSDIJK, 2 Dec. Ge wone uien 21.4421.36; bonken 20.70; drielingen 26; stek 5.30. Aanvoer 25 ton. VISMIJN. Veere, 3 Dec. 280 kg. sardyn 44 ct

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3