Nieuws uit de Provincie. Inrichting van „Vrederust" of Tehuis van Stichting Rusthuizen Walcheren? POPENT "pp*» "UJS Het zwakzinnige kind mag niet de dupe worden! Een onprettige situatie Tc betreuren controverse. Het andere standpunt. GEMEENTERADEN DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Middelburg. Goes. gapinge zout elan de yersene Officiële Publicatiën SCHEEPSTIJDINGEN haamstede kapclle nw. en st. joosland veere genéést1 Wat brengt de radio? Donderdag 4 December 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Er doet zich momenteel ln Zeeland een situatie voor, die enigszins onprettig moet worden genoemd. Het bestuur der Ver. tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland, die de inrichting „Vrederust'' te Bergen op Zoom exploiteert, heeft de Prov. Staten nJ. medegedeeld, dat besloten is tot het opschorten van het plan tot het stichten van een inrichting voor voor zwakzinnige kinderen, omdat de plannen van de Stichting Rusthuizen Walcheren, die in „Iepenoord'' te Oostkapelle imbeciele kinderen wil opne men, de eigen voornemens doorkruisen. Het bestuur der Stichting zou niet bereid zpn de kinderen uit „Iepenoord'' over te hevelen naar de inrichting van „Vrederust'', zodra deze tot stand is gekomen. Daardoor wordt het voor het bestuur van „Vrederust'' onmogelijk de plannen door te zetten, aangezien twee instellingen in Zeeland niet kunnen bestaan. Zoals bekend richtte het bestuur der Stichting tot de Prov. Staten het ver zoek om een startsubsidie voor „Iepen oord" en het garanderen van een geld lening van f 150.000. Mevr. Douairière van den Brandeler-Kolff, de eigenares se van het pand, die dit voor minstens 25 jaar beschikbaar stelde, heeft ook aangeboden f 25.000 renteloos te lenen voor het doen van investeringen voor dit tehuis, onder voorwaarde, dat de provincie zich garant stelt voor de af lossing. Dit was dan ook één van de redenen, waarom de Prov. Staten besloten het voorstel van Ged. Staten, dat overi gens verder ging, doordat werd voor gesteld aan alle daarvoor in aanmer king komende veenigingen of stich tingen bijdragen te verlenen, in ge wijzigde vorm deze maand in de af delingen te behandelen en in Januari a.s. de definitieve beslissing te nemen. SCHRIJVEN VAN „VREDERUST". De andere reden van dit voorstel was gelegen in het feit, dat het dage lijks bestuur van „Vrederust" op 14 November j.l. aan de Prov. Staten een schrijven zond, waarin werd me degedeeld, dat de plannen waren op geschort. Aan dit schrijven was op 28 October j.l. een brief van het al gemeen bestuur aan Ged. Staten voor afgegaan. Daarin werd bericht, dat men, na overleg met het Staatstoezicht op Krankzinnigen, het niet verantwoord achtte thans uitvoering te geven aan het voornemen, omdat de risico's niet te overzien zouden zijn, indien een be langrijk aantal van de bedoelde kin deren in „Iepenoord" en dus niet in de inrichting van „Vrederust" geplaatst zou worden. Het bestuur bleef van mening, dat •en inrichting, waar alle zwakzinni ge kinderen uit Zeeland kunnen wor den verpleegd, een groot Zeeuws be lang moet worden geacht, in welke dringende behoefte een tehuis, waar in alleen de lichte gevallen kunnen worden opgenomen, niet voldoende voorziet, zodat in de gezinnen, waarin de zware gevallen voorkomen, de nood voorshands niet wordt gelenigd, EEN ENQUêTE, In het schrijven aan de Prov. Sta ten wordt eraan herinnerd, dat het algemeen bestuur op 19 December '51 een commissie instelde, die o.m. een enquête hield naar het aantal prote stantse zwakzinnigen in Zeeland, N. Brabant, Limburg en gedeeltelijk Z.- Holland. De noodtoestand, die hier heerst en de omstandigheid dat in ons land bezuiden de grote rivieren geen enkele protestantse inrichting voor zwakzinnige kinderen is, leidden tot instelling der commissie. De plannen werden ook besproken met de hoofdinspecteur en de inspec teur van het Staatstoezicht op Krank zinnigen, die het voornemen toejuich ten en er de aandacht op vestigden, dat het oprichten van een inrichting waar debielen, imbecielen en idioten samen kunnen worden verpleegd, zeer nodig is, ook al om een behoorlijke differentiatie te verkrijgen, aangezien anders een behoorlijke verpleging on mogelijk is. DE KERN DER BEZWAREN De kern der bezwaren tegen „Iepen oord" is, dat daar alleen maar imbe cielen zullen worden opgenomen, ten gevolge waarvan de zwaarste geval len, de idiote kinderen, ten opzichte waarvan de grootste nood bestaat, niet kunnen worden geholpen. Uit de ge houden enquête is gebleken, dat het aantal zwakzinnigen niet zo groot is, dat het oprichten van een inrichting voor alle soorten zwakzinnigen voor de Zuidelijke provincies verantwoord is, indien één bepaalde categorie in Zeeland aan het aantal wordt ont trokken. Het inwonertal van Zeeland is te klein, dat men zich de weelde kan veroorloven van het naast elkaar hebben van twee inrichtingen, die on geveer hetzelfde terrein bestrijken. NIETS DAN LOF. Naar aanleiding van deze brieven, deelde de heer J. W. van 't Hoff, pen ningmeester van „Vrederust", ons me- Veel willen wij niet zeggen van de controverse, die er is ontstaan tussen d_ besturen van „Vrederust" en van de Stichting Rusthuizen Walcheren. Dat wij die ten zeerste betreuren spreekt vanzelf. Het bijgaande uitvoe rige artikel met de standpunten van beide instellingen publiceren wij, op dat ieder zich een oordeel zal kunnen vormen. Niet om een stemming „pro" en „contra" de één of de ander te doen ontstaanmaar omdat we van mening zijndat in dit stadium open baarheid de zaak niet zal schaden. Ons standpunt? Ie. De vraag, wie eer der met de voorbereidingen begon, speelt geen rol. 2e. Wij kunnen niet uitmaken, of I „Vrederust" een inrichting zónder de voor de plannen van de Stichting Rust huizen Walcheren. Hier is een grote nood, die dringend moet worden gele nigd. Maar Juist daarom is het zo jam- 50 kinderen, die in het tehuis te Oost kapelle worden opgenomen, kan ex ploiteren. 3e. Het Staatstoezicht op krankzinni- mer, tot slechts één categorie kM wor- ggn afbakening van terreinen den geholpen. Inderdaad was de Stichting |aaKj mflar nVrederust" vreest, dat dit iets eerder met de voorbereiding der mQr haar fc!gin plannen bezig, maar dat behoeft toch K mj moeten uitgaan van de juisU niet te betekenen, dat ereen absolute heid vm standpunt> dat er een onmogelijkheid bestaat straks de km- onderscheid is tussen Jnrlchting" en deren uit „ïepenoord" over te brengen naar de Inrichting. .tehuis". Beide instellingen bedoelen dus niet hetzelfde. De voordelen van deze inrichting zijn 5e. Betreurd moet uiorden, dot door de groot. Er kan in vele opzichten ge- ontwikkeling der dingen de idiote km- bruik worden gemaakt van de moge- deren (nog) met geholpen kunnen lijkheden, die het nabijgelegen „Vre- worden. derust" biedt (medische en psychische 6e. „Iepenoord kan spoedig beginnen. verzorging, bevoegd personeel, voed-1 „Vrederust" us pas over enkele jaren selvoorziening enz.) Versnippering van pereed. Laat „Iepenoord dus begm- krachten is niet alleen uit ideëele, maar I uen. Over twee jaar kan mtssch tenten ook uit financiële overwegingen, teer finnen van de^p^rm^^van^„Vrede te betreuren. „Vrederust" neemt al een - - - »- risico met het bouwen der inrichting, die slechts rendabel kan zijn, wanneer alle daarvoor in aanmerking komende kinderen hierin worden opgenomen. Gaat dit niet, dan is het niet verant woord ermee te beginnen. Na van beide brieven kennis te heb- ben genomen hebben wij ons gewend I „Iepenoord" mogelijkheden aanwezig tot de voorzitter van de Stichting Rust-1 waren, wanneer daarin zouden worden huizen Walcheren, de heer A. H. S. Ste- opgenomen kinderen, die zonder inter- rust" een definitieve beslissing geno men worden. Te. Is tenslotte, wanneer geen over eenstemming bereikbaar blijkt, instel ling van een onpartijdige arbitrage commissie niet wenselijk Tijdens een bespreking op 21 Decem ber 1851 met beide inspecteurs ver klaarde één hunner, dat er voor Ingezonden Mededeling (Adv.) ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED: LEVERT &»CC - AMSTERDAM naat de b.l.o school niet konden bezoe ken, de zwakzinnige imbeciele kinde ren van „Kinderzorg" en de debielen merding, burgemeester van Oost- en West-Souburg. De heer Stemerding deelde ons mede, dat het Stichtingsbestuur zich reeds in Juni of Juli 1951 met de ge dachte vertrouwd maakte, dat zorg voor de zwakzinnige kinderen in onze provincie noodzakelijk was. Talloze conferenties en besprekingen, met ad viezen en suggesties van deskundi gen vonden plaats. Dat het bestuur van „Vrederust" in deze rijd nog geen plannen in dezelfde richting had, bleek de heer Stemerding enkele malen tijdens gesprekken met de aan deze verbonden medici. In de bestuursvergadering van „Vre- I In de Maandagavond gehouden raads- nn IQ December 1951 werd me- I vergadering van de gemeente Borssele, derust op I» IJecemDer onder voorzitterschap van burgemeester degedeeld, dat er iets gedaan zon moe 1 Q0millxcus wer(j deze benoemd tot afge- ten worden voor de zwakzinnige kin- i vaaxcu-,(je voor het Prot. Chr. Zieken- deren. Een commissie werd ingesteld voor Noord- en Zuid-Beveland. om deze materie te bestuderen. Vanl De vastgestelde verordening winkel- meet af aan, zo verklaarde de heer Ste-1 sluitingswet zal ter goedkeuring aan de merding heeft het bestuur der Stich- minister worden opgezonden mei uiirg, i x jat erl Twee leerlingen, die de Chr. Kweek ling op het standpimtgKtaan dater bezoeken, zal h van „concurrentie geen sprake mocht hgt cur3usjaar 1952—1953 f 75 per leer- zijn endat, wanneer „Vrederust net 1 jxng gubsidie worden verleend, werk inderdaad heter kon doen, de De aangevraagde subsidie door ieer- Stichting zich zou onthouden. [lingen van de Lagere Landbouwscholen I te Oudelande en te 's-Heer Arendskerke TWEE BEDOELINGEN. en de KK.-landbouwschool te 's-Heeren- hoek zal verleend worden en wei f 25 per «n imbecielen, die op sociale gronden thans niet te handhaven zijn. SLUITING GEVRAAGD. Op 24 Mei 1952 vond ter Prov. Grif fie een bespreking plaats tussen de da gelijkse besturen van „Vrederust" en de Stichting onder leiding van de Ge deputeerden Mes en Schout. „Vrede rust" vroeg toen sluiting van „Iepen oord", zodra de inrichting gereed zou zijn. De heer Stemerding heeft toen verklaard op die vraag geen antwoord te kunnen geven, maar de zaak in zijn bestuur te zullen bespreken. Dit bestuur vroeg zich af, of het wel verantwoord zou zijn nu een flink kapi taal te investeren met het risico over 4 of 5 Jaar „Iepenoord" te moeten slui ten. Hoe kon men bovendien beoorde len, hoe de toestand over enkele jaren zou zijn? Vrees, dat men met „Iepen oord'' zou blijven fitten, bestond er niet. Het huis zou altijd nog als dépen dance van „Overduin", waar veel plaatsgebrek is, kunnen worden ge bruikt. Dit zou echter meebrengen, dat de outillage, ingesteld op kinderen (bedden en ledikanten b.v.) geheel zou moeten worden veranderd, hetgeen een kostbare geschiedenis zou worden. In het antwoord aan Ged. Staten werd medegedeeld, dat het bestuur de vraag te zijner tijd nader zou over wegen. AFBAKENING DER TERREINEN Daarmede is nog niet alles ge zegd. Onlangs schreef de hoofd inspecteur van het Staatstoezicht op Krankzinnigen aan het bestuur van „Vrederust", dat hij, om te komen tot een afbakening van de terreinen der beide instellingen, in overweging gaf het standpunt in te nemen, dat „Vre derust" zal zorgen voor de kinderen, die in een inrichting moeten worden opgenomen, omdat zjj naast opvoeding verpleging of alleen verpleging nodig hebben. „Iepenoord" zou dan kunnen opnemen de zwakzinnige kinderen, die geen verpleging behoeven, maar voor wie alleen opvoedkundige maatregelen noodzakelijk zijn. CONCLUSIE. Concluderend zei de heer Stemer ding, dat „Vrederust" zeker niet de kin deren zal krijgen, voor de opname waar van een sociale indicatie vereist is. Dit zou veel te kostbaar worden. Daarte genover zal de Stichting niet de Imbe cielen opnemen, die op grond van een medische Indicatie juist in een Inrich ting thuis horen. Het is z.i. dan ook niet Juist te zeggen, dat „Vrederust"' de z.g. middenmoot verliest. En naar z\jn mening moet de Inrichting toch wel exploitabel zjjn, wanneer daarin kinderen uit de drie Zuidljjke pro vincies en van de Zuid-Hollandse eilan den worden opgenomen. Ingezonden Mededeling (adv.). BORSSELE. Sportterrein wordt aangekocht. Het werd echter steeds duidelijker, dat beide Instellingen ln feite niet het zelfde bedoelden. Een door des kundigen opgesteld memorandum na een bespreking met een bestamrsdelega- tle van „Vrederust", dat concludeerde, dat men het volkomen eens was gewor den, bleek later het bestuur van „Vre derust" toch niet te bevredigen, zodat de zaak bleef rusten. In dit memoran dum werd o.m. gezegd, dat bij de be sprekingen was komen vast te staan, dat er een duidelijk onderscheid is tus sen een Inrichting (wat „Vrederust bedoelde) en een tehuis (de gedachte van de Stichting). leerling, ingaande I Januari 1953. Besloten werd, na uitvoerige bespre king, over te gaan tot het aankopen van het sportterrein aan de Weelweg voor f 13.158. De heer van Liere kon zich hier moeilijk mee verenigen, hü zag het geld liever besteed aan een verenigingsgebouw en een badlokaal. De post op de begroting vóór het kleu ter-onderwijs zal gebracht worden van f 600 op f 750. HOEDEKENSKERKE. Begroting 1953 vastgesteld. Op de Maandag gehouden raadsverga dering van de gemeente Hoedekenskerke werd staande het overlijden van oud-bur- Opname in een inrichting geschiedt gemeester Ermerins herdacht. 00 medische indicatie. Ontbreekt die, Tot afgevaardigde voor het «treekzie- -x.manrlkenhuis werd burgemeester mr. rl. J. M. Stieger benoemd. Bij de vaststelling der begroting 1953 werden door de heer Boone vragen ge steld omtrent het vergunningsrecht inge volge de Drankwet, de brandweer, de in getrokken subsidie aan de Bond tegen het dan is opname niet verantwoord, maar kenhuis werd burgemeester mr. H. J. is een tehuis de aangewezen plaats 1 k voor het zwakzinnige kind. Dan iser sprake van een sociale indicatie. gaat dan b.v. om imbecielen, die thuis moeilijk houdbaar zijn of van wie de moeder niet thuis kan zijn. Het perso neel in een inrichting moet daarom schenden door het vloeken van Gods Hel- ook aan andere vereisten voldoen dan hge Naam, de commmsies tot wering van OOK aau wiiu Jg nadruk schoolverzuim en de subsidieverlening aan in een tehuis, waar meer de naoruK Wa,.,,. het Economisch-Technologisch Instituut voor Zeeland. Nadat de verzochte Inlich tingen door de voorzitter waren verstrekt, MENINGEN STEMDEN I jtelde de heer Boone voor, gezien de moei- op de verzorging dan op de verpleging ligt. OVEREEN. Ilijke financiële positie der gemeente, voor. Holde subsidie ad ƒ0,10 per Inwoner aan het De mening van de heren van^de E.T.L jn ^t voorstel werd volksgezondheid stemde overeen metwo_„ met die van de hoofdinspecteur en de in.-1 specteur van het Staatstoezicht op Krankzinnigen. Laatstgenoemde had zich in de herfst van 1951 in „Iepen- oord" al op de hoogte gesteld, SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door do AMSTERDAMSCHE BANK N.V. INCASSO-BANK N.V.. GOES. Ierland 1947 93/ 93/ iloUarlening 1947 93/ 93/ Ir.vest. Certif. 94 93}* Neder!. 1962-6-1 cum 93** 94 (iroutboek 1946 93** 93** 3'-j K. Olie 1950 109** 108J* Cult. H. Ind. Bk 44** 44# Nat. Handelsbank 964 97 Ned. Hindet Mij 145^ 146 A.K.U. 1514 151** Berth's Jurg. 259 259 Beikel's Patent 99 98 Calvé Delft 114 1134 Centrale Suiker 160 159 Fokker 111 1084 («elder Zonen 146 146 Ken. Hoogovens 1474 148 Net!. Ford 174 175 Ned. Kabelfabr. 199 198 Philips' Gloeil. 155 154** Do. 6 pet cum. pref. wd. 1354 136 Unilever 1777* 17S5* VV'ilton-Feijenoord. 155 157 Biliton I rubr. Biliton II rubr. 175 174 Dordtsche Petr. 2874 285** Ditot Pr«*. 2964 294# Kon. Olie 305** 302** Dito, onderaand. 304 302 Moeara Enim 500**L 494 A'dam Rubber 744 73** Bandar Rubber 834 84 Deli Bat. Rubber 87 874 Kendeng Lemboe 60B 60B Oost Java Rubber 27 264 De Oostkust Serbadjadi 41 41** Holl. Am. lijn 1424 141 Java Ch. J2p.lijn 115** 116 Kon. Boot 133** 132** Kon. Paketvrt 103 1014 Kon. Rott. Lloyd 1204 H94 Ned. Sch. Unie 121** 120** Ommeren's Sv. 161 I53excl. St.v. Mij Nederl. 1384 138 H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. My Deii My Senembah Muller 9c Co. AmstenL Bank Escompto Bank 83** 34 82 154 «4 634 504 1654 1064 61/ 62/ 34 X3 '3/ 88 63/ 51« 165)1 166)4 m Rotterd. Bank Twentsche Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra Internatio Am. Radiator Am. Smeltiny Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nkkel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel North. Am. Cities Service Cont. Oil Midcoot. OU Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Teeas New York Centr. 17051 170 166 5 tegen 2 stemmen. Vóór stemden de heren Boone en Menhetre. Hierna werd de begroting voor 1953 ongewijzigd vastgesteld. De gewone dienst sluit met ƒ212.522,82 in Inkomst en uit gaaf met een post onvoorzien van 1251.47. De kapitaalsdienst sluit ln in komst met 180.935,70 en ln uitgaaf met ƒ309.786,71, derhalve met een nadelig slot van i28.851,01. De begroting van het B.A. werd even eens ongewijzigd vastgesteld met een ge- meentelijk subsidie van 3600. De leden der adviescommissie woon- ruimtewet werden allen herbenoemd. Het bedrag per leerling voor het lager werd voor 1953 vastgesteld op 41 42 42 41W 53J4 52 X - S3 61/13 61B 645* 64/ 16/ 17 44/ 44/ 76)4 43X 435. 26/ 2654 41>4 4154 23/ 23 93/ 95 onderwijs ƒ34.3-, I Bij de rondvraag vestigde de heer Boo- 1554[gaard de aandacht op de haven, waar te weinig ruimte bestaat voor het verladen van bieten. De heer Boone vroeg bij be grafenissen, tijdens het houden van toe spraken, het luiden te onderbreken, het geen door de voorzitter werd toegezegd. KRUININGEN. De heer Witte komt terng op bestrating van de Molemneet. In de Dinsdagavond gehouden gemeen teraad van Kruïningen onder voorzitter schap van burgemeester M. Vogelaar werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten tot het aangaan van een geldlening, groot 65.300 ter consolidatie van de vlottende ichuld, aangegaan voor de stichting van de R.K. school voor schipperskinderen te Hansweert. De heer J. Witte (vrije lijst), die wederom een voorstel had ingediend om de Molenmeet te bestraten, was ontevreden over de z.i. laakbare hou ding van B. en W. Deze hadden n.l. geadviseerd om over dit voorstel, dat in de vorige vergadering grondig was besproken en daarna verworpen, niet meer te discussiëren. Het is meer voorgekomen, zeide hij, dat een voor stel, dat eerst werd verworpen, ineen volgende vergadering de goedkeuring van de raad verwierf. „De teerwegen moeten in Kruiningen verdwijnen", aldus spr. B. en W. hebben dit vroe ger toegezegd en deze ereschuld dient ingelost te worden. De heer B. P. Burkunk (P. v. d. A.) trachtte de heer Witte te overtuigen van het verkeerde standpunt om op een pasgenomen besluit terug te ko men, temeer daar in de volgende ver gadering de begroting aan de orde komt, waarbij men de noodzakelijk heid om verbetering aan verschillende wegen nog eens onder ogen kan zien. Tenslotte moest het voorstel toch worden aangehouden daar de stem men over het voorstel staakten. Voor stemden de heren Witte, Burkunk, J. van Bailegooijen (P, v. d. 4.), E. A. E. M. Sulj (EV.P.) en K. F. M. Rammeloo (K.V.P.). Van de heren J. Jansen, J. Louwerens en M. Bouwman waren verzoeken inge komen om premie voor woningverbetering. Daar het rijk door middel van het zgn. Terlingenfonds 2/3 in de helft der kosten tot een maximum van 2800,— bijdraagt, stellen B. en W. voor, 1/3 voor rekening van de gemeente te nemen. De heer Witte vindt de gevallen, waarvoor premie wordt aangevraagd, niet aanvaardbaar, daar voor de bedragen, die thans besteed worden, beter een nieuwe woning kan worden ge bouwd volgens de financieringsregeling, in welk geval de gemeente niet hoeft bij te springen. Het voorstel werd aangenomen met de stem van de heer Witte tegen. Op een vraag van de heer Rammeloo, deelde de voorzitter mede, dat de bouw van 40 woningen voor het personeel van de werf is goedgekeurd. Met de laagste inschrijvers, de heren Poleij en Mollet, ie overeengekomen, dat met net werk voor 30 woningen kan worden aangevangen. De overige tien moeten nog even "worden aangehouden, In verband met de nog niet verkregen goedkeuring tot aankoop van het perceel boomgaard aan de Schelde- straat te Hansweert Een directeur van Technische- en Avondschool? By het voorstel van B. en W. om de heer P. I. Verhage ttfdelyk te benoemen tot directeur der Avondschool voor Ny verheidsonderwijs en deze functie zo mo gelijk te verenigen met die van het di recteurschap der Technische School, na pensionnering van de huidige directeur, merkte de heer P. Meliefste (A.R.) in de raadsvergadering op, het niet tactisch te vinden deze zaak in openbare bespreking te brengen. De vereniging moet daarover beslissen en het is z i. niet juist, dat B. en V/. min of meer richtlijnen gaan geven. Wethouder J. W. Kögeler zei, dat al ge ruime tijd de wenselijkheid van een één hoofdig directeurschap is gebleken en dat overleg met het bestuur der vereniging aanbeveling verdient. De heer I, v. Loo (Arb) was het niet met de heer Meliefste eens. Het is bekend, dat er vaak wrij vingen waren tussen beide directeuren, hetgeen door de gesuggereerde oplossing voorkomen kan worden. Meer oecumenische samenwerking. In de consistorie der Ned. Hervormde kerk te Middelburg is Dinsdagavond on der voorzitterschap van de heer J. Jonker, een vergadering gehouden, waarin namens het I.K.O.R. het woord werd gevoerd door de heren Meijboom en van Koevor- den. Doel van deze samenkomst was de mogelijkheid van meer oecumenische sa menwerking (ondermeer het organiseren van jeugddiensten) te onderzoeken. Nadat de heer Meijboom het één en an der over hét I.K.O.R. en de jeugddienst had verteld, volgde een algemeen gesprek over de oecumenische samenwerking Middelburg. Ds F. Don, Hervormd predikant, gaf o.m. een beschouwing over de mystiek en het oecumenisch denken van de Walchenaar. Het bleek, dat men het gemis voelde van een oecumenische jeugd raad te Middelburg. Besloten werd die zo spoedig mogelijk op te richten. Daarin zullen zitting hebben leden der Ned. Herv.; Doopsgezinde, Lutherse en Vrijzinnige ge meenten, terwijl „Jeugd en Evangelie" 'n waarnemer zal zenden. Ten einde te ko men tot een gesprek zal op eerste Paasdag in de Nieuwe Kerk een oecumenische jeugddienst worden gehouden, waarin Ds. Visser van Amsterdam, voorzitter van de „Jonge Kerk", zal voorgaan. Men wil trachten, mede door deze diensten, de ver schillende groepen nader met elkaar in contact te brengen. St. Nicolaas bij E.H.B.O. op bezoek. St Nicolaas had voor een 12-tal E.H.B. O.-ers van de afd. Goes Dinsdagavond in de Prins van Oranje wel een bijzonder geschenk meegebracht. Uit de zak van Zwarte Piet kwamen n.l. 12 diploma's voor de onlangs geslaagden tevoorschijn. Nadat de diploma's uitgereikt waren door de Sint, kwamen ook nog verscheidene andere E.H.B.O.-ers op het matje en kre gen alleen een pakje met een goedkeuring of een vermaning. Zwarte Piet bracht ver der alle andere aanwezigen een surprise. Nadat er koffie met koek was geserveerd verlieten Sint en Piet onder luid gezang de zaal. Ingezonden Mededeling (Adv.) Ouden van dagen zien met verwachting de ko mende feestdagen tegemoet. Fles Pleegzuster fileedwijn zullen zij beslist op prijs stellen. Heerlijk van smaak en zeer versterkend. ELLEVv^^iSDJjK Excursie. Drie en veert uit Ellewoutsdijk en oir Maandag een excursie ge Coöp- Suikerfabriek te P verschillende afdelingen ijenomen. Voor de bewerk eerbiet tot suiker werd 1 ling getoond, evenals het het suikergehalte. Zanguitvoering- De gehou— voering van de Christelijke Zangvereni ging „Crescendo" onder leiding van de heer J. Hekhuis Wz in de Geref. Kerk, werd geopend door Ds J. Spoelstra. Er werden o.a. de volgende nummers ge zongen: „Bemoediging" van Joh. S. Bach, de koraalcantate „Morgenglans dei- eeuwigheid" van J. Nauta. Het is jam mer dat dit koortje niet beschikt over oudere en meer geroutineerde leden. Dit zou, vooral wat de tenorpartij betreft, de dirigent aanmerkelijk verlichten. Ter af wisseling speelde de heer Hekhuis op het orgel enkele koralen. De voorzitter, de heer A. Goedbloed, sprak een slotwoord, waarin hij zeide, dat Crescendo" op een goed geslaagde avond kon terugzien en hoopte dat bestuur en dirigent op hun besluit terug zullen komen om de vereni ging te ontbinden, indien zich geen nieu we leden aanmelden. Ds de Boer sloot de avond. i{f11!^u«elkomen en zullen toezingen met VKn "Vee"'» Genoegen". Na f®, begroeting door burgemees- ter jhr I F. den Beer Poortugael, rijdt - de Smt te paard naar de Openbare La gere school, s Middags zal hij in de Campveerse Toren een bezoek brengen aan de kleuterschool. Zanguitvoering. Vorige week gaf de Chr. Gem. Zangvereniging „Hosanna" haar jaarlijkse uitvoering o.l.v. haar di recteur, de heer Jac. HoHaers. Na de ope ning door mevr. Schoenmaker-Bliek wer den een drietal nummers ten gehore ge bracht. Hierna werd het toneelstuk „De mooiste dag in je leven" opgevoerd. Rede Ds Koolstra. In de vergadering van de Chr. Vrouwenvereniging, o.l v. mevr. Bogaards-Loen, sprak Ds' Koói- stra van Kruiningen over: Het eeuwige leven". Hierop volgde een leerzame be spreking. Veel belangstelling voor het badhuis. Het badhuis te Yerseke mag zich in een steeds toenemende belangstelling verheu gen- Elke week komen tussen de 500— 600 bezoekers. Het is jammer dat de ba ders zo lang moeten wachten. Jubileum. 20 November 1.1. was het 50 jaar geleden dat de heer Jac. de Leeuw eigen zaken ging doen en wel in mosse len. Een kleine 40 jaar bestaat de firma nu te Yerseke en heeft de zaak uitge breid tot de grootste firma in conser ven in het Zuiden van ons land. We ver nemen, dat de firma deze maand dit feit feestelijk zal herdenken. MIDDELBURG. B- en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op Vrijdag 5 Dec a.s. des namiddags van 2—3 uur in het gebouw van de gemeentelijke dienst voor Maatschappelijke Zorg (kamer 1). Stad huisstraat 5, alhier, kaarten a f 0.10 ver krijgbaar z(jn voor on- of minvermogen den voor de generale repetitie van de Vereniging voor Instrumentale Muziek op Dinsdag 9 Dec. a s. des avonds om 8 uur in de Concert- en Gehoorzaal, Singel straat, Middelburg. Middelburg, 2 December 1952. GROTE VAART. ALMKEBK 3 van Stromboli naar Port Said; ARNEDIJK 2 te New York; DON- GEDIJK 2 te Portland; EDAM 2 van Sa vanna naar New York; GROOTE KERK 3 te Amsterdam; LAURENSKERK 2 van Colombo naar Madras; LISSEKERK 3 te Bahrein; SCHIEDAM 3 van Lissabon naar Tanger; DALERDLJK 3 van Vancouver naar Rotterdam; DIEMERDLIK 2 van Rot terdam naar Vancouver; GAASTERKERK te Port Said; MAASDAM 3 te Rotter dam; MEERKERK 3 te Rotterdam; WIL LEM BARENDSZ 2 van Amsterdam naai' Kaapstad; WILLEM RUYS 2 van Rotter dam naar Ij. Priok; ALMDIJK 2 van Rotterdam naar Havanna; ANDIJK 1 van Havanna naar Vera Cruz; BLOEMFON TEIN 3 te Londen O.; GROOTE BEER 2 van Las Palmas; BOSCHFONTEIN 2 van Mombassa naar Zanzibar; KOTA INTEN 3 te Malta; LAAGKERK 3 van Guardafui naar Adelaide; LEERDAM 1 van Amster dam naar New York; MADOERA 2 van Tj. Priok naai- Surabaja; NOORDAM 2 van New York naar Rotterdam; RIJN DAM 2 van Rotterdam naar New York; SIBAJAK 3 te Aden; WONOSARI 2 van Bahrein naar Muscat. HAVEN VAN VLISSINGEN. Te Vlissingen aangekomen 2 Dec.: ERMAJO van Gent; EVERTSEN van Vaasen. Gepasseerd naar Antwerpen 2 Dec.: TRITON van Rotterdam; AKKRUMDIJK van Hamburg; AVERDIJK van New York; FLIER van Leixoes; NASSAUHA- VEN van Zeebrugge; FRIDIE van Osten- de; INGEBORG van Vlaardingen; 312: JOSINA van Rotterdam; NAVIS van Londen- Gepasseerd naar Antwerpen 2 Dec.: GROTEKERK naar Antwerpen; LAER TES naar Swansea; MEERKERK n. Rot terdam; ALBEREO naar Rotterdam; AL- Ineezonden Mededeling (Adv.) Propaganda-avond C.N.V. In de dezer dagen gehouden propaganda-vergadering van het C.N.V. spraken de heren Vinger ling en Koetsveld, resp. over: „Wat doen we met onze vrijheid" en „Chr. Sociaal in de Wereld".. Ter opluistering zong het Ned. Herv. Kerkkoor. Sint Nicolaas op bezoek. Honderden schoolkinderen hebben Dinsdagmiddag bij het station. Sint Nicolaas een onvergete lijke ontvangst bezorgd. Zij brachten de goede Sint een zanghulde en ook „Ons Genoegen" was aanwezig om de stemming te verhogen. De Sint, welke per trein' moest komen had deze gemist en kwam daarom per taxi. Hij werd welkom ge heten door de voorzitter van de midden standsvereniging „Handelsbelangen", de heer Johs Wabeke. Hierna beklom hij zijn schimmel, die vooruit gekomen was en met zijn twee zwarte Pieten en gevolgd door „Ons Genoegen" en honderden kin deren, begon de triomftocht door Kapelle en Biezelinge. Alle schoolkinderen wer den getracteerd. 's Avonds werd een be zoek gebracht aan Schore. Benoeming. Tot eerste ambtenaar ter secretarie is benoemd de heer J. H. Brak man te Retranchement. Vrijdag bezoek van St Nicolaas. Nadat de stadsbeiaardier van 8.30—9.15 uur op het carillon Sinterklaasversjes ten gehore gebracht zal hebben, arriveert de kinder vriend per boot bij de Campveerse To ren, waar de leerlingen der kleuterschool en de Openbare Lagere school hem zul- VRIJDAG 5 DECEMBER 1952. HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huis vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 9.45 Schoolradio; 10.00 Gram-; 10.25 Sympho- nie ork. en sol.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gram.; 12.00 Angelus; 12 03 Metro- pole orkest en soliste; (12.3012.33 Land en tulnbouwmed.)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Mil causerie; 13 25 Zang en orgel; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Omroepork.; 15.00 Piano, tenor en instrumentaal trio; 15.45 Gram.;' 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de kin deren; 17-45 Franse chansons; 18.00 „Meer witte Pieterlieden gevraagd", causerie; 18.15 Tiroler orkest; 18.30 Amusements muziek; 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws 19.10 Uitslag Kinderpostzegelwedstrijd; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Oude St. Nicolaasliedjes; 20-50 Mil. cau serie; 21.00 Gram.; 21.10 „Meer witte Pieterlieden gevraagd", causerie; 21.25 Amusementsmuziek; 22.00 Operamuziek; 22.45 „Ik geloof in ene. heilige Kath. Kerk", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 24-00 Gram. HILVERSUM n (298 ra.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7 33 Gram.; 8.00 Nieuws en weerber.; 818 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gram.; 9.40 Voor de kleuters; VPRO 1000 .Thuis", causerie; 10 05 Morgenw.; VARA': 10.20 Gram.; 10.30 Schoolradio; 10 50 Orgel en zang; 11.25 Radiofeuilleton; 1L45 Vocaal dubbelkw.; AVRO12.00 Hongaarse- en Roemeense muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmed-; 12.33 Sport en Di-ognose; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vied, of gram.; 13.20 Dansmuziek; 14.00 Kookpr.; 14.20 Pianoduo; 1445 Voordr. met muzikaal intermezzo; 15.05 Altviool en piano; 15.30 Voor de jeugd; VARA 16,00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Promenade-ork., theaterkoor en solisten; 17.30 Felicitaties; 18 00 Nieuws; 18.15 Sin- terklaasprogr.; 19.10 Uitslag kinderpost zegelactie; VPRO 19.30 „Moreel beraad", causerie; 19.45 Voordr.; 20.00 Nieuws; 20.05 BaUaden en volksliederen; 20 30 Sint Nicolaas surprise; VARA: 21.00 Community Singing; 21-25 Gram.; 21.30 Cabaret; 22.00 Dansmuziek; VPRO22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 VARA: 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2