ADENAUER'S PLEIDOOI VOOR DUITSE DEELNAME Wie zich er tegen verzet steunt Stalin" Belastingpolitiek remt de industrialisatie Bloed van zeldzame bloedgroep voor redding van Belgische vrouw Churchil werd nageroepen Minister Boewono zou ontslag vragen Resolutie van India door Alg* Vergadering aanvaard Dader van overval gegrepen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Debat over Europese verdragen in Bondsdag geopend Christendom en cultuur Ds Hugo van Dalen is overspannen k SNIPPER NIEUWSk A'j i i Burgerij van Luik gealarmeerd Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Yorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte ""Joordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD «Sii 11.50 u. 8e JAARGANG No. 2844 DONDERDAG 4 DEO. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. 16.1. 11.50 u. Hoogwater Vrijdag 5 Dec.t Vlissingen: 3.59 u. 1.97 m., 16.25 u. 2.02 m. Terneuzen: 4.30 u. 2.13 m., 16.56 u. 2.18 m. Wemeldingei 5.50 u. 1.63 m., 18.10 u. 1.73 m. Zierikzee: 5.31 u. 1.38 m., 17.57 u. 1.48 m. BONN, 4 Dec. In een door politie en brandweer omringd bondshuis zHn nier gisterenmiddag de debatten geopend over de Europese verdragen. De belangstelling van de buitenlandse pers was zo groot, dat extra gehoorzalen In het parlementsgebouw waren Ingericht, waar men de debatten door luidsprekers kon volgen. Trouwens, ook de Duitse radio-stations hebben deze debatten in haar geheel uitgezonden. Adenauer heeft in een rede een krachtig pleidooi gevoerd voor, wat bij noemde „Duitslands toetreding tot een grandioosveiligheidssysteem". „Degenen, die zich hiertegen verzetten spreken zich daarmee onbewust uit voor Stalin en zijn onderwerpingspoli- tiek", aldus verklaarde de West-Duitse bondskanselier. De regeringspartijen hebben de Bondsdag een voorstel voorgelegd, waarin de regering wordt verzocht in een nota aan de verdragspartners het volgende te verklaren: „Het zal de politiek van iedere Duitse regering zijn die bepalingen in. \X/AT IS CULTUUR? Het zou niet moeilijk zijn hierover in een breedvoerig betoog onze gedachten uit een te zetten. Over de cultuur in het algemeen en over het begrip cultuur in het bijzonder is reeds veel geschre ven en, zoals over alles waarover veel geschreven wordt, ook veel ge zwamd zodat men wel verplicht is zich hierover eigen gedachten te vor men. Het kan echter in het kader van deze artikelen niet onze bedoeling zijn een enigszins wijsgerig of polemisch stuk in te lassen, waarin wij trachten een o.i. alleszins bevredigende defini tie, een nauwkeurige bepaling, d.w.z. een nauwgezette afbakening van het begrip cultuur op zichzelf, te geven. Dit hoeft ook niet: zoals van verschil lende andere verschijnselen weten we allen meer of minder precies wat we onder cultuur verstaan. Weliswaar wordt het woord door de ene mens voor zaken gebezigd waarvoor de an dere het nu juist niet zou willen ge bruiken en zal de een cultuur noe men wat de ander afbraak noemt terwijl het woord cultuur is afgeleid van het latijnse werkwoord „colere", dat verzorgen betekent! maar elk heeft toch een zeker besef van wat hjjj ónder cultuur verstaat. En omdat dit besef aanwezig is, zijn er ook bruik bare formuleringen van het begrip, die voor ons doel voldoende zijn. We ne men er één. CULTUUR is eenheid van levens stijl. Elk enigszins bewust leven heeft een eigen stijl. Men modeleert zijn leven; ieder doet aan levenskunst! De stijl die men zich schept, geeft uiterlijk aan al ons doen. Er is in heel ons leven voorzover het niet ver scheurd is, en elk leven is dat enigs zins een zekere harmonie, een over eenstemming tussen de delen. Er is 'n zekere eenheid in ons persoonlijk be staan. Onze persoon heeft een eigen stempel, dat da eenheid markeert. Ten zij v.'fi gsen- persoon, geen persoonlijk heid zijn. Doch dan zijn wij ook geen mens en houdt voor ons alles op! Een persoon draagt een stempel, maar ook een gemeenschap. Ook in een levensgemeenschap moet een ze kere harmonie, een zekere overeen stemming tussen de delen bestaan. Im mers, wanneer dit niet het geval is, kan men niet van een gemeenschap, een verbondenheid spreken. Deze ge meenschap, deze harmonie, sluit een zekere variatie niet uit: Een dode een vormigheid was het doel van de Schep ping niet! Scheppingsopdracht was: de aarde bouwen, colere, cultuur! Maar harmonisch, in allen dele gericht op één doel, hoewel met schone variëring, elk schepsel in zijn wezen en orde, elk schepsel volgens zijn eigen stjjL Doch niettemin allen tezamen in een een heid van levensstijl, allen gericht op de verheerlijking van de Schepper, al len gericht naar God! Deze eenheid van levensstijl heet cultuur! P ENHEID VAN LEVENSSTIJL is *-* cultuur. Zo kan men spreken van een Oosterse en een Westerse cultuur: een cultuur die zijn stempel ontvangt van de Oosterse of de Westerse men taliteit; van een levende cultuur en een versteende cultuur; van een Chris telijke en een heidense cultuur. Men i vragen: „Is dan een mengcultuur jjcn cultuur? Dit is zeer wel moge lijk: Wanneer zoals in een meng cultuur delen uit verschillende cul turen tot een harmonisch geheel ver groeien, ontstaat een nieuwe cultuur, een nieuwe eenheid van levensstijl wordt gevonden! Zo kwam het Chris- ?ndom uit het Oosten, maar West- europa wist het te verbinden, harmo nisch te verbinden, met delen van zijn eigen overgeleverde cultuur: een nieu we eenheid ontstond.' West-Europa heeft een Christelijke cultuur gekend! Helaas, heeft die ge kend! Wat thans de West-Europese „cultuur" wordt genoemd, mist een- .ïeid en draagt zeker geen duidelijk Christelijk stempel: wij bezitten geen Christelijke cultuur meer en eigenlijk niet eens cultuur. Wat wij bezitten iS een samenraapsel van allerlei ele menten. En de Christelijke bijdrage tot deze zogenaamde cultuur bestaat cestal enkel in een gebed voor en a een of andere gelegenheid, terwille van het traditionele beetje stichtelijk heid dat men er nu eenmaal bij wil. rndien men dit er althans nog bij wil! K. W. C. v. B. G. Kw. van het overgangsverdrag, die met de geest van echt partnerschap niet te verenigen zijn, zo spoedig moge lijk herzien te krijgen". De fracties der regeringspartijen vroegen voorts, dat de regering in de zelfde nota zal verklaren, dat zij zal streven naar een verdragsbinding tus sen Duitsland en de N.A.V.O., dat zij de huidige grenzen Oost-West niet er kent en dat het Duitse volk blijft staan op zijn nationale en staatkundige een heid. De tegen de verdragen gekante so cialistische partij had een aantal voor stellen ingediend, die beogen de uit eindelijke goedkeuring van de Conven tie afhankelijk te stellen van een aantal voorwaarden, waarvan „het bezettingsregiem van het Saargebied' de voornaamste is en een overeen komst inzake de vrijlating van de oor logsmisdadigers een andere. ADENAUERS REDE, „Wanneer Duitsland de binding aan het Westen afwijst, zal het geen twee de kans meer krijgen", betoogde Aden auer. De opoffering van Duitsland aan Sowjet-Rusland zou het ene alternatief van een afwijzing der verdragen zijn. Het tweede zou nog verschrikkelijker zijn: Duitsland zou het toneel van een oorlog kunnen worden, die de onder gang van het Duitse volk zou beteke nen. De door de socialisten gestelde eis Rumoer in het Lagerhuis. In het Britse Lagerhuis is het gister avond tot een rumoerig debat geko men. De vroegere minister van defen sie Shinwell had Churchill namelijk verzocht om een verklaring, waarom thans na zes maanden nog geen uiteen zetting was gekomen over het uitblij ven van de benoeming van een. opper bevelhebber van de N.A.V.O. in de Middellandse Zee. Churchill zeide, dat hierover besprekingen werden ge voerd. Hij zou meer kunnen zeggen na de besprekingen, die thans over deze kwestie in Parijs worden gevoerd. „Ik moet mijnheer Shinwell waarschuwen, dat hij niet te profetisch moet zijn over de gang van zaken. Mogelijk zal het niet zo ongelukkig voor dit land lopen als hij zonder twijfel wel wenst". De laatste woorden werden beant woord met luide kreten en ge jouw van de zijde der Labour-banken. Men riep: „Trek u terug". Attlee zeide, dat Chur chill diende te weten „hoe hard Shin well in het verleden aan de defensie van het Westen heeft gewerkt". Toen Churchill later de zaal verliet werd hij nageroepen een ongewone gang van zaken in het Lagerhuis. van geheel nieuwe onderhandelingen over Duitslands binding aan het Wes ten was volgens Adenauer „zuivere theorie" en niets anders dan camou flage van een totale afwijzing. Want volgens Adenauer zouden de Weste lijke landen er niet aan denken de onderhandelingen opnieuw te begin nen. De kanselier maakte ook nu vijn zijn verdediging der verdragen een krachtig pleidooi voor Europese een heid. „Het verdrag heeft slechts dan zin en waarde, wanneer het bekroond zal worden met een opperste politieke autoriteit in Europa", zo zei hij. LOF VOOR DE DUITSE SOLDAAT. Hij zwaaide in het verloop van zijn rede ook uitvoerig lof toe aan de Duit se soldaten. „Ik wil hier in naam der regering verklaren, dat wij de ver diensten erkennen van alle wapendra gers van ons volk, die in het kader van de hoge soldateske overleveringen met ere te land, te water en in de lucht hebben gestreden. Wij zijn ervan over tuigd, dat de goede reputatie en de grote prestatie van de Duitse soldaat in ons volk nog levendig zijn en zul len blijven. Het moet onze taak zijn de zedelijke waarden van het soldaten dom met de democratie te versmelten. De orde in onze staat behoedt de ethi sche waarden van de soldaat voor her nieuwd misbruik". KABINET NEEMT NOG GEEN BESLISSING. De Indonesische minister van defen sie, Sultan Hamengku Buwono, heeft bij het kabinet een verzoek ingediend om van zijn post te worden ontheven, aldus heeft het blad „Indonesia Raya" vernomen uit doorgaans zeer betrouw bare kringen. In kringen van het kabi net weigerde men verklaringen af te leggen op vragen over dit besluit van de minister. Volgens de zegslieden van „Indonesia Raya" zou de onduidelijke houding van het kabinet ten aanzien van de problemen rond de strijdkrach ten waarschijnlijk de voornaamste oor>- zaak van het verzoek' tot ontslag zijn geweest. De bijeenkomst van het Indonesische kabinet, welke gisteravond zou wor den gehouden, om de „vraagstukken in verband met de strijdkrachten" op te lossen, is op verzoek van Boewono uitgesteld. (Van onze Haagse redacteur.) Ds Hugo van Dalen, predikant van de Ned. Herv. Kerk te Colijnsplaat (Z.), lid van de communistische We- reldvredesraad en de Nederlandse Vredesraad, die bekend staat als spre ker op vergaderingen van communis tische vredescomité's, heeft bekend ge maakt dat hij voorlopig geen lezingen meer zal houden, omdat hij overspan nen is en de Synode druk op hem uit oefent. Zoals men yveet, wordt thans door communisten over het gehele land ac tie gevoerd voor het „Vredescongres der Volkeren" te Wenen om handteke ningen en geld te verzamelen. Er zijn allerlei aanwijzingen waaruit blijkt, dat deze actie niet het succes heeft waarop de communisten hadden ge hoopt. Het Weense concert, dat Zon dag j.l. in de Apollohal te Amsterdam zou worden gehouden, is ook afgelast. Het voorlopig beëindigen van de pro pagandistische activiteit van ds van Dalen betekent eveneens een tegen slag voor de communistische vredes- actie. blansky en tien anderen terecht gesteld De elf Tsjechoslowaakse communis tische leiders, onder wie de voormalige secretaris-generaal van de communis tische partij, Rudolf Slansky, die de vorige week op beschuldiging van spionnage en sabotage ter dood waren veroordeeld, zijn gisterochtend terecht gesteld, aldus meldt Radio Praag. Nieuwe curatoren landbouw* hogeschool. Ter voorziening in de vacatures bij het college van curatoren van de land bouwhogeschool te Wageningen zijn bij K.B., op voordracht van de Minister van Landbouw, tot leden benoemd de heer A. Luijtjes, directeur van de af deling tropische producten van het koninklijk instituut voor de tropen, en jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Gelder land, te rekenen met ingang van 1 De cember 1952. ECONOMISCHE ZAKEN IN TWEEDE KAMER. (Van onze parlementsredacteur.) „In hoeverre is volledige werkgele genheid mogelijk, zo vroeg gistermid dag dr J. Schouten aan zijn partijge noot Zijlstra tijdens de behandeling van de begroting van Economische Za ken. Is een werkloosheid van drie pro cent van de beroepsbevolking normaal of is de algemene tendens aanvaard baar om dit percentage iets hoger te stellen? De Minister moet zich daar over uitspreken, want niets is funes ter dan het wekken van verwachtin gen die niet geraliseerd kunnen wor den. Dit betekent, zo vervolgde de heer Schouten, dat ik niet met klem aan dring om met kracht de werkloosheid te bestrijden. De A.R. afgevaardigde was de eerste van de acht sprekers die gisteren in de middagvergadering nog met de nieuwe bewindsman in debat traden. Daar de regering haar werkgelegen heidsplannen nog niet klaar heeft is dit debat over de economische politiek eigenlijk niet opportuun. De heer Schouten maakte de bewindsman daarvan geen verwijt. Het complex van problemen, dat hiermede verband houdt, is ingewikkeld, de lange kabi netscrisis wreekt zich ook op dit punt. De industrialisatie is een der belang rijke middelen om het werkgelegen heidsprobleem op lange termijn op te lossen. Daar zit nu enigszins de klad in. Geen psychologische factoren of 'n behoefte aan ontspanning van het be drijfsleven zoals de heer Nederhorst (Arb.) verleden week opmerkte is volgens de heer Schouten daarvan de grootste oorzaak. Veelmeer is het de belastingpolitiek. Het risico om een nieuwe onderneming te stichten is te groot. De meesten flo reren niet. Wat zijn de ervaringen van de regering in haar onderzoek naar de rentabiliteit van de nieuwe onderne mingen? ECONOMISCHE INTEGRATIE. De heer Schouten was het met de regering eens dat de politieke integra tie niet losgemaakt kan worden van Veelzeggende waarschuwing. *-» c Raad voor de Luchtvaart. GEEN CONCLUSIE OVER RAMP TE FRANKFORT. De Raad voor de Luchtvaart heeft gisteren de vliegramp met de „Konin gin Juliana" te Frankfort behandeld. Mej. Gautier, de stewardess, een der twee overlevenden van de 47 inzitten den, werd als getuige gehoord. De Raad kwam niet tot een conclusie over de oorzaken van de ramp. De uit spraak wordt gegeven op 5 Januari a.s. De minister van Financiën de heer J. v. d. Kieft, is benoemd tot governor van de internationale bank voor herstel en wederopbouw. In Artis is Maandag een nijlpaardje ge boren. Sinds Mei 1941 was dit heugelijke feit in de Amsterdamse diergaarde niet meer voorgekomen. In Noorwegen is een munitiefabriek in aanbouw, die geheel in het inwendige van een berg wordt ondergebracht en vermoedelijk atoombomvrij zal zijn. de economische. Het pleiten voor een Europa met één grondwet klinkt wel idealistisch, maar getuigt niet van be grip van onze positie. Op dit gebied komen we voor moeilijkheden te staan. Dit bewijst de Benelux. De beste bij drage in dit probleem is altijd nog het zich verdiepen in allerlei samenhan gende vragen. Men moet niet vergeten, zo waarschuwde de heer Schouten ten slotte, dat de Volkenbond gefaald heeft, omdat hij teveel taken kreeg toegewezen. Daarna kwamen de tweede en derde sprekers uit de fracties naar voren. Allereerst ^de socialist Roemers, die sprak over de conjunetuurpolitiek en die daarbij vertelde dat belastingsver laging slechts zin heeft als zij gezien de monetaire ontwikkeling zin heeft. De zorg voor de werkgelegenheid gaat hem boven een sluitende betalingsba lans. Hoe groot het overschot, des te groter ook de deflatiekansen, die weer een gevaar voor de werkgelegenheid opleveren. De keuze tussen deze twee dingen laat ik aan de mensen over die zwart-wit denken, zo zeide de heer Kikkert (C.H.), die wel de afschaffing van de investeringsbeperking bepleitte. Er zal zelfs gestreefd moeten worden naar ruimere financiële regelingen. Vanmiddag komt de minister zelf aan het woord. GEREPATRIEERDEN VIERDEN ST. NICOLAASFEEST. Een bijzonder prettige middag heb ben vele Indische gerepatrieerden met hun kinderen gisteren gehad in de Middelburgse Bogardzaal, waar het Prov. Comité voor de Sociale Zorg van deze bevolkingsgroep een St. Nicolaas- feest aanbood, dat prima voor elkaar was. De heer S. J. G. van Leeuwen, in specteur van de Dienst Maatschappe lijke Zorg van het ministerie van Bin nenlandse Zaken, heette oud en jong welkom en bedankte speciaal de da mes, die zich met de voorbereiding hadden belast, n.l. mevr. Vonk, mej. Kloevekorn, mej. Westera en mej. de Ridder. Al vlug zal de stemming er m en toen het ganse repertoire van Sinter klaasliederen was uitgezongen, kwam het Domburgse ensemble „De Strand jutters" voor het voetlicht met een speciaal voor deze gelegenheid ge schreven en ingestudeerd kinderspel, dat heette: „Jan Klaassen wil een huis met ronde kamers". Aai'dige dansjes vormden een afwisseling tussen de be drijven. En toen kwam het grote moment, de Sint met Piet trad binnen. Op uitste kende wijze heeft hij de zaal geruime tijd bezig gehouden met grapjes, ern stige woorden en kleine geschenken. De strijd op Korea De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft gisteravond het Indische voorstel tot beëindi ging van de Koreaanse oorlog met 54 tegen vijf stemmen (die van het Sowjetblok) goedgekeurd. Nationalistisch China onthield zich van stemming. Zes Russische amendementen op het Indische voorstel zijn met grote meer derheid van stemmen verworpen, geen der amendementen verwierf meer dan vijf stemmen. De Sowjet-amendemen- ten beoogden de Indische resolutie om te zetten in het reeds vërworpen Rus sische plan voor een beëindiging der De vereniging „Het Hoogeland", Christelijke vereniging tot stichting en instandhouding van arbeidskoloniën, heeft gisteren een bijeenkomst in Ti- voli te Utrecht haar 60-jarig bestaan gevierd. Behalve de adjunct-direc teur van de melkproducten fabriek „De Ommelanden", de heer B. Stekener, hebben thans ook de productieleider van „De Ommelanden" en de chef van de condens- en melkpoederfabriek ontslag aangeboden. Prof, Gerbran- dy, die reeds enige weken aan een middenoorontsteking leed is gistermor gen geooereerd in een Haags zieken huis. De operatie, welke van ingrij pende aard was, heeft een zeer bevre digend verloop gehad. De toestand van prof. Gerbrandy is goed. vijandelijkheden in Korea. De algemene vergadering verwierp tenslotte met 40 tegen 5 stemmen bij 11 onthoudingen de Russische resolu tie, die aandringt op een onmiddellijk staken van het vuren voordat de kwestie van de krijgsgevangenen door een commissie van elf landen, tezamen met alle andere aspecten van het Koreaanse vraagstuk, wordt bespro ken. Afghanistan, Argentinië, Birma, Egypte, India, Indonesië, Perzië, Paki stan, Saoedi-Arabië, Syrië en Jemen onthielden zich. Lester Pearson, de Canadese minis ter van Buitenlandse Zaken, die voor zitter is van de algemene vergadering, zal de voorwaarden van het Indische voorstel thans ter kennis brengen van de Noord-Koreaanse en Chinees-Com munistische regeringen. Hjj zal deze regeringen verzoeken hierop, voor het beëindigen van de huidige zitting der algemene vergadering, commentaar te willen geven. COMMUNISTEN GEARRESTEERD IN BAGDAD. De Iraakse autoriteiten hebben onge veer 200 communisten, waarvan men aanneemt, dat zij de aanstokers zijn ge weest van de wanordelijkheden te Bag dad, gearresteerd. Een aantal hunner Meek te zjjn aangesloten bjj de Perzi sche „Toedeh'-party. Deze zjjn over de grens geleid. Een aantal arrestanten zal terecht staan op beschuldiging van: „Het beschieten van politiemannen, het in brand steken van gebouwen en het aanzetten tot wanorde lijkheden". i--v2 V* '.wW-.i. xLjAlSe CtClLl de zonegrens borden géplaatst met de waarschuwing: „Westberlijnse chauf feurs in Oost-Berlijn worden auto's geconfisceerd." De Oostberlijnse politie heeft giste ren namelijk 300 Westberlijnse auto's, die over de zonegrens naar Oost-Ber- lijn kwamen, in beslag genomen. De chauffeurs werden aangehouden en de wagens naar Oostberlijnse politiebu- reaux gebracht voor onderzoek op smokkelwaar. Sommige auto's werden later vrijgegeven. Westmarken, die de chauffeurs bij zich hadden, werden af genomen. Volgens de Westberlijnse politie is het aanhouden van de auto's een on derdeel van de campagne om een ein- Reorganisatie van de A.R. partij? Ingevolge een besluit van het cen traal comité van A.R. kiesverenigingen heeft het ihoderamen een commissie benoemd met de opdracht na te gaan of de statuten van de A.R. partij die nen te worden gewijzigd en zo ja, in welke zin, en of wellicht wijzigingen in de werkwijze van de partij-organi satie moeten worden aangebracht. Door het moderamen zijn voor deze commissie aangezocht de heren mr A. W. Roosjen, voorzitter, prof. mr P. J. Verdam, A. R. de Kwaadsteniet, dr J. J. de Jong, J. Smallenbroek, terwijl de heer R. Gosker als secretaris is aangewezen. Het onderzoek van de Haagse re cherche naar de Dinsdagmiddag op 'n bewoonster van een pand aan de Maarsbergenstraat gepleegde overval, heeft geleid tot de arrestatie van de 18-jarige tuinman G. J. S. uit Den Haag, die in het begin van October uit een Rijksopvoedingsgesticht was ont vlucht. Naar de tweede dader wordt nog gezocht. De aangevallen dame herkende hem uit een serie foto's, die de recherche haar voorlegde, als de dader. Men ging op zoek en vond bij zijn zuster de ge stolen goederen. De jongeman zelf werd in de afgelopen nacht gearres teerd ten huize van een caféhouder, met wiens dochter hij kennis heeft. i- iiia^en aan hot u„on van inko pen door West-Berlijners in Oost-Ber lijn. Dit werd verleden week door de Oostduitsce autoriteiten verboden ge zien het groeiende levensmiddelente kort in Oost-Berlijn. Commissie voor oplossing rechtsherstel effecten. To Amsterdam is een stichting opge richt, die de belangen wil behartigen van bona-fide rechthebbenden op ef fecten, verkregen op regelmatige wijze gedurende de jaren 19401945. Het bestuur heeft reeds contact gezocht met verschillende Kamerleden, terwijl door de uitvoerende commissie telegrammen werden verzonden aan de ministers van Justitie en Financiën, alsmede aan de le den van Eerste en Tweede Kamer. Men wil komen tot een bevredigende oplossing van het drama rechtsherstel effecten. Het bestuur gaat van het standpunt uit, dat men de geleden schade niet mag laten neerkomen op de schouders van hen, die te goeder trouw hebben gekocht of van hen, die bemiddeling hebben verleend. De schade dient collectief door de gemeen schap te worden gedragen. Een 27-jarige vrouw, moeder van vijf kinderen, voert in het ziekenhuis „Hopital de Bavière" te Luik een wed loop met de dood. Zij is enkele dagen geleden met een zware nieraandoening Verwarde politieke toestand in Venezuela. Zondag zijn in de Zuid-Amerikaanse staat Venezuela verkiezingen gehouden voor een nieuw parlement Over de uit slagen daarvan is tot op heden zo goed als niets bekend geworaen. Buitenlandse correspondenten hebben in 24 uur niets van zich laten horen en de telefoonver bindingen met het buitenland zijn geblok keerd. Men vermoedt, dat de regeringspartij 'een grote nederlaag heeft geleden. Vol gens radio Caracas is de uit drie leden bestaande regeringsraad afgetreden. Eén der leden van deze raad, ko.onel Jimenez, is benoemd tot voorlopig president. Hij heeft een nieuwe regering gevormd. Via de radio heeft hij beloofd, dat het land zal terugkeren naar het constitutionele leven. De verkiezingen waren de eerste sinds 1947. De a.s. bijeenkomst van de NAVO te Parijs. Verwacht wordt, dat enkele leden van het door de nieuwe president der V.S., generaal Eisenhower, samengestelde ka binet de aanstaande bijeenkomst te Parijs van de Noordatlantische verdragsorganisa tie zullen bijwonen. In officiële kringen verwachtte men. dat de huidige Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, zijn opvolger Foster Dulles zal uitnodigen, de Amerikaanse delegatie te vergezellen. opgenomen en heeft voor Zaterdag een transfusie nodig van bloed van de zeldzame bloedgroep B rhesus-nega- tief. Het ziekenhuis zelf beschikt slechts over een zeer kleine hoeveel heid van zeven liter, die aangevuld kon worden met hetgeen het Rods Kruis te Brussel zond. Hiermee zijn de eerste transfusies verricht. Wil men de vrouw kunnen redden, dan zijn nog minstens 12 liter van dit bloed nodig. Van de 130 bloed gevers, die zich gisteren meldden, be hoorden er slechts twee tot de groep B rh. negatief. Het gemeentebestuur van Luik heeft thans een oproep ge richt tot de burgerij, waarbij 4000 can- didaat-bloedgevers worden gevraagd. Verwacht wordt dat na de bloedproef 1 procent-van hen zal blijken het zeld zame bloed ter beschikking te kunnen stellen van de zich in nood bevindende vrouw. Volgens de voorlopige gegevens heeft Nederland in de Europese betalings unie over November een tekort van ca. 9 mil- lioen gulden. De vice-president van de Columbia universiteit, dr Grayson L. Kirk, zal vol gende week een bezoek aan ons land brengen. De Amsterdamse gemeenteraad zal op 21 Januari a s. de tunnelplannen behan delen. DE BILT ZEGT: Minder wind, meer zon. Weersverwachting, geldig tot heden avond: Wisselende bewolking met in het Noorden van het land later enkele buien. Elders overwegend droog weer. Vrij krachtige tot matige Noordelijke wind. Temperaturen enkele graden boven het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1