ottnema de loupi Dc XV. P. moet zich bezinnen op eigen beginselen en normen. Cbr. van den Heuvel sprak over grond en pachtzaken. KABOUTERS Verbreking van de band met Nederland* Kabouters Het boek De les Critische rede van de heer Andriessen over partijverhoudingen Geen overwinning van de doorbraak. Mondelinge afspraken veroorzaken moeilijkheden. '«'p'OlTÜOp FEUILLETON Contact C. H- IL- jongeren en Arjos» KERK Reorganisatie van A.-R- Partij? Schouwing Pagfna 5 Onder „Zoek niet langer geef een boek!" is het motto waaronder de boekhandel haar producten aan de man tracht te brengen. Een goed motto.... als U tenminste goede boeken goeft. Op een van deze bladzijden wordt U in deze al goede raad gegeven: de goede raad om het goede boek in ere te houden en het verkeerde het huis uit te gooien. - Boven dit stukje hebben we echter niet geschreven: een boek, maar: het boek. We kunnen ook schrijven: „Het Boek" U weet dan welk boek we bedoelen. Dat boek, het Boek der boeken, is misschien niet zo'n geschikt Sinterklaas-cadeau. Maar de week, die we nu zijn ingegaan is niet alleen Sinterklaas-week, het is ook de eerste week van de advent. Weken van be zinning op de komst van onze Here en Heiland. Geldt in die weken niet in de eerste plaats: „Zoek niet langer neem het Boek der boeken ter hand!" En als U eens een cadeau gaat geven aan mensen, in wier huis de Bijbel een onbekend boek is: zoek dan piet langer en geef gerust het Boek der boeken! Kan men dat toch eigenlijk niet doen? Is dat „raar"? Iemand een blij de boodschap te brengen is nooit ar"! Het Boek is een cadeau, dat misschien niet altijd welkom is. Maar het is het mooiste cadeau dat U kunt geven! De Katholieke Volkspartij heeft twee zetels verloren bij de verkiezin gen. Voor een groep, die nog steeds in aantal toeneemt is dat een verwon derlijk verschijnsel en de leiding van de partij heeft dan ook naarstig ge tocht naar de oorzaken. Uiteraard waren die niet zo moeilijk aan te geven: het was een complex van oor zaken, waarvan het gebrek aan een eigen sociale richting wel de voor naamste was. Tot dusverre is de P. v. d. A. haantje de voorste geweest bij het tot stand brengen van sociale maatregelen (na de oorlog wel te verstaan) en zij heeft niet geaarzeld dat feit bij de verkiezingen volledig uit te buiten ten nadele van de an dere partijen, die weliswaar evenzeer hun aandeel hebben geleverd om die maatregelen tot wet te maken, maar die daarover niet zoveel tam-tam heb ben gemaakt. De K.V.P. ziet dit nu terdege in en het ziet ernaar uit, dat zij thans ook haar eigen leuzen in de strijd gaat mengen èn daaraan de nodige bekendheid zal geven. De bezitssprei- ding is een van die eigen leuzen of anders gezegd: het recht van ieder een, ook van de arbeider, op eigen bezit en het nut daarvan voor ieders verantwoordelijkheid. Dit is een leu ze, die de P. v. d. A. wel deelt, maar waaraan deze partij toch een andere uitleg geeft dan de katholieken. Zo dat de socialisten nooit met de eer zullen kunnen gaan strijken. Trou wens partijvoorzitter Andriessen wil het hele propaganda-apparaat van de partij op moderner leest schoeien met zelfs een deskundige aan het hoofd. Iets dat ook voor de prot. ch. par tijen geen overbodige luxe zou zijn! De K.V.P. heeft haar koers be paald de reformatorische Christe nen zijn nog niet verder gekomen dan een Christelijk-Sociale Conferentie. Nieuwe wegen voor de toekomst Op de „Dag der Werkgroepen" van de Lfa'holieke Volkspartij heeft de voorzitter van deze partij, de heer W. J. Andriessen, Zaterdag te Utrecht gesproken over de oorzaken van het verliezen van twee Kamerzetels bij de jongste verkiezingen. Als een van de oorzaken noemde de heer Andries sen het in kracht afnemen van de overtuiging, dat de voorwaarde is voor verwezenlijking van eigen beginselen en normen en het behoud en de ver sterking van eigen positie. Maar, zo voegde spreker er aantoe, het is vol strekt onjuist om van een overwinning van de doorbraakgedachte te spre ken. De stemmen, die werden uitgebracht op de P. v. d. A. waren geen stemmen, die voor de doorbraak pleitten. Deze stemmen werden op deze par- tü uitgebracht omdat er te veei onenigheid en .verwarring was in eigen party.. VERDEELDHEID. Het dragen van zes jaren regerings verantwoordelijkheid, in de meest moeilijke omstandigheden werd even eens een oorzaak genoemd van de achteruitgang van de K.V-P. Een an dere oorzaak was da innerlijke ver deeldheid over de gevoerde politiek. Deze verdeeldheid was groot en on danks de vele pogingen van het par tijbestuur om een ieder tevreden te stellen. In dit verband verklaarde de heer Andriessen met nadruk, dat er maatregelen genomen moeten worden voor de middengroepen, de midden stand en het bedrijfsleven. De me ningsverschillen tussen de katholieke sociale organisaties zijn zeer te be treuren. Er moet in brede lijn een heid van inzicht zijn over de toepas sing van onze beginselen en normen in Christelijke zin. Dan kunnen er betere verhoudingen worden ge schapen. MATELOZE CRITIEK. Nog een oorzaak van de slechte af loop van de verkiezingen was de ma teloze critiek, waaraan de partij en de fractie is blootgesteld. Daartegen was niet op te roeien, ook dan niet ais men zyn hele persoon daarvoor inzette. Deze critiek is funest geweest en heeft ons meer slagen toegebracht dan velen wel menen. Dan kunnen nog als oorzaken aangewezen worden een onvoldoende verkiezingscampagne en een gebrek aan offervaardigheid, niet alleen in materiële zin, maar ook ia de zin van zich weinig persoonlijk voor de politieke zaak geven. TOEKOMST. Sprekend over de taak van de K.V.P. in de toekomst zag de heer Andriessen dat men zich in de eerste plaats bewust moet zijn van de staat kundige roeping. Katholiek Nederland moet in al zijn geledingen de handen ineen slaan waardoor het een eenheid wordt met een gelijkgericht politiek doel. De leden moeten zich bezinnen op de beginselen en eensgezindheid po gen een staatkundig beleid te voeren, dat op die beginselen en zedelijke normen is gebaseerd. De heer Andriessen maakte nog be sluiten van het partijbestuur bekend betreffendo de organisatie van de par ty. Zo zal er een ander systeem voor de verkiezinen binnen de party en bovendien een andere werkwijze en samenstelling van de partijraad ko men. Andere besluiten zijn: Een wijziging van het reglement voor de gemeenteraadsverkiezingen is in behandeling. Bij financiële mogelijkheid zal een bekwame kracht op het gebied der voorlichting aan het partijbureau wor den verbonden. Een plan is ontworpen voor de voor lichting op de scholen, waarbij een begin wordt gemaakt met kweekscho len en andere instituten. Ook de samenwerking met de lan delijke en regionale pers is in het beraad betrokken. Met de K.R.O. is contact gezocht teneinde tot een meer effectieve sa menwerking te kunnen geraken. Ingezonden Mededeling f Adv.) PROF. ROMME SPRAK. Tijdens het congres is o.a. het woord gevoerd door Prof. Mr C. P. M. Romme, die sprak over de bezitsvorming. Prof. Romme waarschuwde tegen de door de P. v. d. A. gepropageerde „collectieve bezitsvorming" (naast de socialisatie deelneming der arbeiders in de investe ringen) daar achter dit systeem im mers de almachtige vakbeweging op doemt met het gevaar van een over heersende staat in de staat! „De gedachte van bezitsvorming", aldus prof. Romme, „eist dat de arbei ders ook in staat worden gesteld te sparen. Daarvoor is echter meer vrij heid in de loonvorming nodig dan nu bestaat". De heer Romme kondigde aan, dat zyn tractie binnenkort in de Tweede Kamer het punt van een vrijere ioons- vorming naar voren zal brengen. Gelden voor Zeeuwse collecte vloeien nog. Nog altijd vloeien de gelden voor de Zeeuwse collecte binnen op de Stich ting Zèeland te Middelburg. Wol- phaartsdijk schonk f 236.06, Bruinisse f 30.37, terwijl het Architectenbureau Rothuizen en 't Hooft te Middelburg f 50 gaf. De buscollecte, die Zaterdag j.l. te Middelburg werd gehouden, bracht f 111.09 op. Hier wordt nu nog hard gewerkt met intekenlijsten. De stand is momenteel f 12.800.08. Nog ca. 30 gemeenten moeten haar resultaten bekend maken. VEILINGBERICHTEN GOES, I December 1952. Groenten- veiling. Bloemkool 3138, Knolsel derij 13, beide per 100 stuks. Spruiten 4052, Rode kool 810, Savoye kool 1418, Witte kool 56, Boerekool 11 17, Chinese kool 1213, Kroten 8, Prei 2729, Uien (stek en afw.) 2.50 —11, Andijvie 13, Knolseldery 11, alles per 100 kg. VISMIJN. VEERE, 1 Dec. 1072 kg. export gar nalen 113149; 69 kg. ongesorteerde vis 4665; 8.5 kg. kabeljauw 2871. AARD APPELBE LES. ROTTERDAM 1/12. Klei-aardappelen 35 mm opwaarts; Eigenheimers fll; Bintjes 11; Bevelanders f 11; IJsselster f 9; Al pha's f 8.50. Zand-aardappelen 35 mm op waarts; Noordeling f 9.50; Voran f7.50; Record f 7.50; Industrie f 7-50; Eigenhei mers f 7.50; Voer f4. alles per 100 kg. GRAANBEURS. Rotterdam 1/12. Binnenlandse granen, (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe - zonder vochtconditie 25.5026.80; op vochtconditie tot 26.70; Voedergranen - flauw; Zomergerst 32.50 3350; Wintergerst 31.7532.50; Haver 27.25—28.25; Rogge 26.25—26.75; Mais - geschoond tot 37.50; Peulvruchten - kalm Erwten 4556; Schokkers 4561; Bruine bonen tot 79. C. B.T. B.-conferentie op Bitkhoven. (Van onze speciale verslaggever.) Op de jaarlijkse conferentie over grond- en pachtzaken van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, gehouden op Birlthoven bij Amersfoort, heeft de heer Chr. van den Heuvel, voorzitter van de C.B.T.B., een aantal actuele zaken aangesneden. De heer van den Heuvel sprak o.m. over de betekenis van de schrif telijke vastlegging ener pachtovereenkomst. Deze schriftelijke vast legging heeft dezelfde waarde als een notariële acte. Als het Surinaamse landsbelang het eist. Interne waarborgen voor lichtvaardige stappen. De minister van Uniezaken en Over zeese Gebiedsdelen, prof. W. J. A. Kern kamp, heeft Zaterdag bij zijn terugkeer uit Suriname in ons land verklaard, dat de Surinaamse regering ten volle be reid is aan het tot stand komen van een statuut mede te werken en dat ab soluut een faire kans te geven. 7,y wil dit evenwel alleen, en dat is een tweede gewichtig punt, indien voor de toe komst op grond van het zelfbeschik kingsrecht aile mogelijkheden worden opengehouden. Deze mogelijkheden omvatten uiter aard wijziging van het statuut en ook Met de uitslag daarvan zijn we heel ZWARE HOEST, BRONCHITIS! erg bly we schreven daar al eer der over. Maar nog meer verheugd zullen we zyn als we binnen korte, zeer korte tyd de resultaten daarvan zullen kunnen zien in een eigen, Christelijk-Sociale boodschap aan het Nederlandse volk. Opdat de afval naar het socialisme niet nog groter worde! Dan SL'JM-OPLOSSEND Er zijn nog honderden mondelinge pachtovereenkomsten in omloop in Nederland verklaarde hij. Deze ver oorzaken, zodra er maar iets hapert aan de verstandhouding verpachter pachter, terstond moeilijkheden. Een bron van ellende is voorts de gewoonte om na afsluiting van de pachtovereenkomst nog allerlei onder handse mondelinge afspraken te ma ken, die dikwijls neerkomen op wijzi gingen in het pachtcontract. Nog ingewikkelder worden de pro blemen wanneer ook in die monde linge overeenkomsten weer wyzigin gen zyn aangebracht. Men steüe het pachtcontract na ampel overwegen op en late nieuwe bepalingen of verande ringen ook schriftelijk vastleggen. PACHTVERLENGING. Een vraagstuk, dat voortdurend op tafel komt is de verlenging van pacht, Zoals men weet, mag verlenging van pacht alleen geweigerd worden wan neer de verpachters zelf van zijn gron den gebruik willen maken, nauwkeuri ger: wanneer het belang van de ver pachter zwaarder weegt dan het be lang van de pachter. Nu komt het meermalen voor, dat een verpachter een jaar voor het af lopen van de pacht de gronden ver koopt aan Iemand, die zelf een be drijf wil gaan vestigen. Het belang van die persoon overweegt en na een iaar zal de tegenwoordige pachter iet veld moeten ruimen. Deze gang van zaken is zeer scha delijk voor de pachter. De heer van len Heuvel zei het toe te juichen 'vanneer in de pachtwetgeving de be maling wordt opgenomen, dat een ïieuwe eigenaar pas na een tijds verloop van vier jaar het recht heeft om zelf van de gronden gebruik te maken. 44 Maar Van Kaalte was aan het woord en Anton bepaalde zijn hele aandacht bij dominee. Hij zat recht tegenover hem. En toen Anton voor een ogen— blik de levendige, grijze ogen van de predikant ontmoette, voelde hy weer de oude genegenheid en het oude vertrouwen. „We hebben nog maar een jam merlijk begin", zei Van Raalte. „We zullen geduld moeten hebben en hard werken. We hebben harde werkers nodig. Iedereen, die wil werken, het 't er niet toe hoe arm hij is, als j maar eerlijk is, is welkom in de i.olonie. Maar mensen, die alleen voor zichzelf willen werken, en al- •en aan eigen voordeel denken, zul- ien zich hier bezwaarlijk thuis voe len. Voor zelfzucht is geen plaats. We moeten in de toekomst zien en het welzijn van onze kinderen en de geslachten na hen op het oog hebben." Ze spraken verder over de plan nen: een houtzaagmolen, een koren molen, een schip voor de aanvoer van goederen en eventueel transport van in de kolonie vervaardigde goe deren, de noodzaak fruitbomen en bessenstruiken te planten, de kerk, die op korte termijn gebouwd moest worden, en de school, de vrije christelijke school waar ze zo naar hadden verlangd Achter de ruggen van vader en Huisman op het smalle pad naar huis, maakte Anton zijn balans op. Vreemd, hoe hij na een gesprek van nauwel(iks een half uur met deze man ai zijn twijfel zag vervliegen. Hy wilde nu niets liever dan deel uitmaken van de kolonie, met de anderen samenwerken en met hen de ontberingen dragen, die in het be gin onvermijdelijk waren. „Dominee is meestal op reis", ver, telde Huisman. „Hij heeft veel vrien den opgedaan, vrienden, die hem helpen met raad en met geld." „Hij is veranderd sedert ik hem het laatst gezien heb?', zei Bertus, „bij is niet meer de dominee, die al leen over theologie kan meepraten." Cett CcuuLj - dal 9& U utifyui yat door Marian Schoolland Huisman was het met hem eens. „Hy is ook een zakenman geworden, die ontelbare practische vraagstuk ken krijgt op te lossen. Ik zou niet weten wat er zonder hem van ons terecht had moeten komen. We had den zeker niet een kolonie bij elkaar gehouden". „Hij is een man van groot geloof en brede blik", meende Bertus. „En toch niet minder onze herder als fcidertijd in Arnhem", voegde Huisman er aan toe. Die middag toog Anton op onder zoek uit. Hij volgde een pad, dat Huisman hem gewezen had, en waar aan nog vrije grond lag. Hij liep lang zaam, bezag de bomen en beproefde af en toe de vruchtbaarheid van de grond. Stel je voor, dat hij een stuk grond zou bézitten! In Nederland bezaten alleen..de rijken boerderijen. Hier kon iedereen grondeigenaar worden. En bomenl Hij bleef staan om omhoog te kijken naar een pijn» boom, die de hemel scheen te raken. Een boom te bezitten! Stel je voorl Hy wilde nu ook zijn best doen voor de stichting van de stad. Dat was iets om later trots op te zijn en je kinderen van te vertellen! Het geluid van een bijl trof zijn oor en hij verliet het pad om de hout hakker op te zoeken. Hy zag hem al spoedig tussen de bomen door. Hij zwaaide met alle macht rijn bijl tegen een boomstam. Even liet hij de bijl zakken en strekte de rug. Anton veronderstelde dat houthakken zwaar werk moest zijn. De man stond met de mg naar Anton toe, maar hij had zeker het geritsel van de bladen gehoord. Hij keerde zich tenminste om. Toen ze elkaar aanzagen waren ze stomverbaasd. Dirk Verhorst!" Anton duwde de struiken opzy en ging met uitgestrek te hand op hem toe. „Stel j« voor hier een vriend uit Arnhem te ontmoeten" „Anton!" Ze gingen op een geschikte boom stam zitten en praatten. Dirk was één en al vuur. Hij vertelde Anton van zijn plannen en wees hem hoe ver zijn grond reikte. Ik hoef maar een klein boerde rijtje", zei hij. „Want ik wil de boer derij er alleen maar bij hebben". Naderende voetstappen over dorre bladeren deden beide mannen om kijken en Anton staarde vol bewonde ring naar de jonge vrouw, die op hen toekwam. Ze droeg een koffiépótje, een bord met brood en twee kopjes, die aan oortjes aan haar vingers ben gelden. 1 Dirk was al opgesprongen en An ton volgde hem meteen. (Wordt vervolgd). Ter conferentie, die geleid werd door mr B. W. Biesheuvel, algemeen secretaris van de C.B.T.B., sprak mr Rip, bondsadviseur, over de vraag stukken rond de pacht- en koopprijs van landbouwgronden. De conferentie, welke zeer druk be zocht was, heeft zich tenslotte nog bezig gehouden met het rapport van de Commissie Uitgifte Zuiderzee- gronden. ARBEID OP VRIJE MIDDAGEN Aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen, banketbakkerijen, li- monadefabrieken, slagerijen en vlees- warenfabrieken, in wier onderneming geen arbeid wordt verricht op Donder dag 25 December 1952 en op Donder dag 1 Januari 1953, heeft de minister vergunning verleend, om in het tijdvak van Maandag 22 December tot en met Zaterdag 3 Januari a.s. het personeel arbeid te laten verrichten op de op de arbeidslijst vermelde vrije middagen, indien deze niet op Donderdag zijn ge steld. Hierbij dient evenwel een gewij zigde arbeidslijst voor genoemde perio de te worden opgehangen met vermel ding van de tijdsregeling op de dag, waarop deze vrije middag valt en wel ke personen dit betreft. NU OOK „SCHOOLZUIVE- RING" IN AMERIKA? De democratische senator McCarran, die als voorzitter is opgetreden van een subcommissie van de Amerikaanse Se naat welke een onderzoek heeft inge steld naar de binnenlandse veiligheid in de Ver. Staten, verklaarde Zater dagavond te New York onder meer dat zich „niet slechts in middelbare scho len, doch ook in vele universiteiten haarden van communisme bevinden". H(j zeide, dat de subcommissie heeft vastgesteld, dat zich onder ongeveer 1.000.000 Amerikaanse onderwijskrach ten werkzaam by scholen en universi teiten, circa 1500 communisten bevin den. „Dit mag in vergelijking tot het totaal wellicht niet veel schijnen" be sloot hij, „doch de wijze waarop de communistische partij te werk gaat, maakt hen even gevaarlijk als een brandende lucifer in een kruitmaga zijn". (Van een onzer verslaggevers.) In dc algemene vergadering van de Arjos, die Zaterdag te Utrecht werd gehouden, heeft de heer van Ruller in zijn openingswoord gezegd, dat de samenwerking met de Christe lijke Historische Jongerengroepen een hoogst belangrijke zaak is. De Arjos zal in de toekomst alles moeten doen wat mogelijk is om een levend contact met de C.-H. jeugd te realiseren. Naar zijn mening zal in de komende jaren voor alles aandacht besteed moe ten blijven aan het vormend werk van de jeugd der A.R. partij. De positie die de politieke jongerenorgani saties in het par'ij weren steeds meer gaan innemen maakt het noodzakelijk, zo vervolgde de heer van Ruller, dat ook e Arj os rekeni-- g zal moeten hou den met een sterkere positie in de A.R. party. De Arjos zal niet mogen aarze len deze zaak met bescheidenheid en klem onder de rgen van het Centraal Comité te b.mgen. Wat d organisatie betreft meende de heer van Ruller te moeten aanbevelen om 't bestuursapparaat en de statuten aan te passen aan de gewijzigde om standigheden. De voorzitter van de Jongeren Groepen der C.H.U., de heer J. Ra demaker, betreurde het afscheid van de heren van Ruller en Boven. Hij vertelde dat de Arjos en de C.H.J.G. nog steeds gesch-'-'en mai-heren. Wel is er contact geweest tussen de beicie Dagelijkse Besturen en een ze ker contact zal ook wel blijven be staan, maar de heer Rade: ter ver heelde niet dat deze poging tot sa menwerking een storm in -ijn be stuur heeft doen opsteken. Toch moe- i wij dit probleem gemeenschap pelijk bestuderen, zo zeid_ hij. In de middagvergadering sprak dr Joh. i. E reurer over: „De politieke scholing der jongeren in de Westerse democratiën". In samenwerking met het Arj os-secretariaat heeft hy daar voor een interessant onderzc k in tien landen verricht. 40 van alle organisaties bepalen zich tot studie, terwijl de rest zich ook bezig houdt met de practische politiek, zoals het bedrijven van propaganda. De helft heeft internationale contacten. Het onderzoek naar de belangstelling der jeugd voor c1politiek heeft uitge wezen, dat het predicaat „zeer goed" gegeven kan worden aan de socialisti- zelfs losmaking van de band met Ne derland, als het Surinaamse landsbe lang dit zou eisen. Dit impliceert niet, dat Suriname op een gegeven ogenblik zou kunnen uittreden. Integendeel, men zal dan elkander raadplegen en altijd als eerste mogelijkheid nandha- ving van de band van het Koninkrijk overwegen. Verder zal men interne waarborgen scheppen om te voorko men, dat de voorgenomen stap licht vaardig zonder behoorlijke peiling van de gevoelens van de bevolking geno men kan worden. Door het bereikte accoord lijken de politieke wrijvingsvlalcken op het ogenblik en voor de toekomst belang rijk kleiner te zijn geworden. Nadat de volksvertegenwoordigingen zijn in gelicht kan men een publicatie van het accoord verwachten. De besprekingen, die te New-York werden gehouden, tussen de regerings missies, die daar aanwezig waren, had den ten doel een vaste basis, een uit gangspunt te vinden voor het voortge zet overleg betreffende de rechtsorde tussen de drie rijksdelen, Nederland, Suriname en de Antillen. Hoog water bij Nijmegen. De verwachte was op de Waal voor Nijmegen is niet uitgebleven: in het laatste etmaal is het water in de rivier met niet mind r dan 1.16 meter ge stegen. De lage kade te Nijmegen is ml overstroomd en de uiterwaarden lopen onder. Op de boven Rijn bij Rheinfelden werd echter val gemeld. Men verwacht dat bij doorgaande va' het water ook op de benedenrivieren zal zakken. T elextypistewonder. Een 20-jarig meisje uit Rotterdam, mej. T. Wevers is de snelste telex-ty piste van Nederland. Bij een maximum van 4280 aanslagen per 10 minuten, dat de telex kan verwerken, haalde zij in de finale van de telexwedstrijd te Am sterdam, waarmee de P.T.T. haar 100- jarig bestaan van de Rijkstelegraaf heeft besloten niet minder dan 4037 aanslagen zonder een fout te maken. ^ending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Giessendam-Nederhar- ■dingsveld, W. L. Tukker te Delft. Aangenomen naar Perth (W.-Aus- tralfë), Presb,. "Church, M. J. Lohting te Rijnsburg;. naar Well en .^.mmerzo- den, P. C. de Bruyn, candi eri ,vic. te Uithoorn; naar Hollandia (Nw. Gui nea), J. Sierat, hulppred. te Steende,- ren; naar Beemster, A. Wieland te Grijpskerk; naar Aalten, D. Groene- boer te-Mijdrecht. Bedankt voor Nijverdal, C. van Leeuwen te Maarn-Maarsbergen. Geref. Kerken. Tweetal te Maassluis vac. E. Dijk stra, M. Hamming te Den Helder en E. de Vries te Dinxperlo. Beroepen te Nunspeet, U. Elgersma te Klazinaveen. Aangenomen naar Putten, L. F. sche jeugdorganisatie in Frankrijk en te, Hantum. aan die der Conservatieven in Enge- JBedanlct voor Ermelo, vac. B. van land, die 200.000 leden telt. Een derde ^a^ema, A- Broek te Onstwedde; voor beantwoordde de vraag met „wel aar dig" terwijl de meerderheid der orga nisaties als oordeel te kennen gaf, dat de gang van zaken niet bevredigend was. Dit moet men, aldus de heer Schreurer, niet te tragisch nemen, want naar verhouding zijn er ook maar wei nig burgers bij de politieke partijen aangesloten. Aan de hand van dit on derzoek gaf hij nog enkele richtlijnen voor het politieke jeugdwerk. Uit de jaarverslagen blijkt dat de Arjos op 1 September 1952 344 clubs telde met 5863 leden. (Van onze speciale verslaggever). Op de algemene vergadering van de Arjos, die Zaterdag j.l. te Utrecht werd gehouden is medegedeeld, dat het Cen traal Comité van A.R. Kiesverenigin gen heeft besloten een commissie in te stellen die zal moeten nagaan of een reorganisatie van de partij wenselijk is en voor het geval deze vraag bevesti gend zal worden beantwoord welke veranderingen er aangebracht dienen te worden. Het Moderamer van het Centraal Comité zal zich Dinsdag a.s. over de samenstelling van deze com missie beraden. Generaal Naguib, premier van Egypte, heeft op een bijeenkomst alle Arabische staten verzocht een dag voedsel af te staan ten behoeve van de Arabische vluchtelingen uit Pa lestina. Middelstum, vac. H. W. Kroeze, M. den Boer te Voorschoten. Geref. Kérken (art. 31 fe.o.). Beroepen te Sliedrecht, P. Veldstra te Kantens. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Klundert, M. Over- duin te Woerden. Vrije Evang. Gem. Aangenomen naar Hendrik Ido Am bacht, H. F. Huson, cand. te Dordrecht, die bedankte voor Kantens. Remonstrantse Broederschap. Aangenomen naar Dordrecht, J. M. Lindemans te Hengelo (O.). Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Leeuwarden, L. G. C. Grabandt te Wildervank-Veendam. INTREDE Ds ROSCAM ABBING TE BIGGEKERKE. Zondagmorgen is door de consulent ds L. D. van Dijl te Koudekerke tot predikant der Ned. Herv. kerk te Big- gekerke bevestigd ds A. D. H. Roscam Abbing. In de middagdienst deed de nieuwe predikant ijn intrede. Hy preekte over 1 Thess. 5 16, 17 en 18. Na de dienst werd ds Roscam Abbing toegesproken door ouderl. M. Caljé, name de kerkeraa" door ouderling kerkvoogd P. Wijkhuijs en dr-- ds L. D. van Dijl, die de -;euwe v<_ ganger verwelkomde namens het breed-m 'e- ramen van de Classis en 'amens de ring. Tenslotte voerde ook dc rge- mees'er, de heer J. L. Dregmr..s, het woord. Ds Roscam Abbing sprak een dank /oord. Voor beide di— n be stand veel belangstelling. DIVERSEN. -• Inkoop en verkoop van ge bruikte land- en tuinbouw- werktuigen. MARCUSSE, Tel- 254 K1104, Oudelande. Wilt U Uw koeien in het beste pak Laat ze dan sche ren. Bel aanbevelend. A. v. EENENNAAM, Molendijk 9 Nieuw- en Sint Joosland. Het zijn niet de slechtste vruchten waar de wormen aan sabbelen, wij gaan gewoon door met onze bijzondere aan biedingen in de allerbeste graslinnen Trefferlakens voor GULDENS beneden de norma le prijs, 't INTERLOCKHUIS. Wij durven dan ook gerust te zeggen, vraagt het eens aan uw kennissen die reeds Tref ferlakens kochten. Zij zullen u zeggen reuze, zonder op maak, zwaarder worden in de was en 't INTERLOCKHUIS brengt ze aan abnormale lage prijzen. En wij zeggen. Indien onze Trefferlakens, u niet voor 100 pCt voldoen In de was of in 't gebruik, breng ze terug, on danks dat u ze heeft gewassen, en u ontvangt uw volle bedrag terug, 't INTERLOCKHUIS— Goes, Een enig adres voor goe de en goedkope lakens en slo pen. TE KOOP GEVRAAGD. Handnaaimachine en auto ped op luchtbanden. Spoed. Br. o. No. 2888, bureau v. d- blad, Middelburg. WONINGRUIL: Wie ruilt mijn woning in Souburg voor woning in Goes. Br. onder No. A 3719 bureau v- d. blad te Goes. TE KOOP. Geregistreerd VAARSKALF Prod. M. 6739 kg melk 3,68 vet in 353 d. Vader Adema 62. ADR. WATTEL, Schroeweg 23, Middelburg. Twee 2-i, volbl. VAARZEN. Wed. CEVAAL, „Landzicht", Grijpskerke. KALFVAARS Rek 6 Dec. T B C - en ab. vrij bedrijf, SWANËNBURG" Oostkapel- le. Een mooi VAARSKALF. S. DE BRUYN, Vrouwenpolder- seweg 54, Serooskerke. OVER UIT- EN AFWATE RINGSMIDDELEN. Het bestuur van het Wa terschap Hoedekenskerke brengt ter algemene ken nis, dat op 15 December e.k. SCHOUWING zal worden gehouden over alle uit- en afwateringsmiddelen. Hoedekenskerke, 29 November 1952. Het 'Bestuur voornoemd, IZ. GROENEWEGE, Dijkgraaf. JAC. UITTERHOEVE, Ontvanger-griffier. - Twee KALFVAARZEN aan de rek. K. Osté, Vrouwenpol der. Mooi VAARSKALF. M. LOUWERSE, Lepelstraat, Se rooskerke. Twee armstoelen met vier stoelen, uittrektafel, tafelkleed en dressoir f 155.Koopje Ook apart. Br. o. No. 2890, bu reau v. d. blad, Middelburg. De Notaris H. JONKERS te Goes is voornemens bij in schrijving te verkopen: HET HERENHUIS, Markt veld 5 te Kloetinge, met grote garage, overdekte bergplaats en fraaie tuin, groot 42 a. 18 c.a., bevat tende beneden 4 kamers, dubbele serre, hal, keu ken, bijkeuken, 2 W.C.'s; boven 5 kamers, bad kamer, W.C., grote zolder, 2 zolderkamertjes, stook- kelder, wijn- en provisie kelder, centrale verwar ming met kolen- en olie- stookkachel. Aanvaarding vrij van huur. Bezichtiging op aanvrage. Inlichtingen te bekomen en inschrijvingen in te leveren ten kantore van de Notaris vóór of op 20 Dec. 1952. .doen het"

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5