HALF MILLIOEN MAN ONDER DE WAPENEN IN W. DUITSLAND Het lot der Koreaanse krijgsgevangenen Bouw nieuwe brandweerkazerne te Goes kost f38.350.- Herbewapening wordt morgen in Bondsdag besproken Adenauer erkent uitslag niet tOTESföNTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Steeds dringender noodzaak" Christendom en cultuur Moord op slapende vrouw berecht 'SNIPPER NIEUWS'-' i V: v,!-vSÉ®i i tï&r*. I ffiSI h *■- i V erkeers-berichten - dienst bij vorst Na wapenstilstand onder de hoede van commissie Somber gestemde gemeentebegroting Vijf en veertig mille uitgetrokken voor Bescherming Bevolking Liquidatie Zeeuwse T entoonstelling Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte hoofdstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dykstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2342 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 2 DEC. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zón op 8.28 u., onder 16.31 u. Maan op 17.47 u., onder 10.47 u. Hoogwater Woensdag 3 Dec.: Vlissingen: 2.44 u. 2.07 m., 15.05 u. 2.05 m. Terneuzen: 3.15 u. 2.26 m., 15.34 u. 2.22 m. Wemeldinge: 4.33 u. 1.77 m„ 16.50 u. 1.77 m. Zierikzee: 4.19 u. 1.51 m., 16.39 u. 1.51 m. iiiiiiiiiiiiaiiiiBiiiiL. HET zal geen lezer bevreemden de beide grootheden van ons op schrift bij elkaar te zien. Over Chris tendom en cultuur wordt gepraat en geschreven, gedebatteerd en gepubli ceerd. Waarom eigenlijk en waarom zo heel veel meer dan vroeger het ge val was? Is het omdat de wereld in gewikkelder geworden is en daarmee ook het leven ingewikkelder? Stellig heeft dit invloed uitgeoefend: De ge compliceerdheid van 't moderne leven leidt tot vele nieuwe vragen, telkens weer! Zijn houding in de tijd bepalen Js niet meer eenvoudig, wordt voor ve len elke dag nog moeilijker! Geldt dit voor ieder mens, het geldt bij uitstek voor de Christen, die zich tot reken schap verantwoord weet! Doch er is meer: Het Christendom is thans voor menigeen die Christen heet tot een probleem geworden en de hedendaagse bandeloze wereld weet met de cultuur geen raad: Ook de cul tuur vormt een probleem! Wanneer, echter ontstaat een probleem? Een probleem is eigenlijk als we de oor sprong van dit woord nagaan iets dat ons voorgelegd wordt, iets waarvoor we een oplossing moeten vinden. En dus ontstaat een probleem zodra iets niet meer vanzelfsprekend is. Dan pas is er dringend reden om zich hierop te bezinnen. Dit ziet men overal. Wij nemen een eenvoudig voorbeeld dat bovendien in ons verband zeer voor de hand ligt in de snelle op komst van een uitermate boeiende, be trekkelijk nog jonge wetenschap: de sociologie. Pas in onze tijd wordt deze tak van wetenschap alzijdig uitge bouwd, omdat pas onze tjjd daaraan behoefte heeft, en een zeer grote be hoefte, omdat pas onze tijd er 't grote nut van ziet: Pas dan is er behoefte a'an bezinning op de maatschappij, wanneer de maatschappij tot een pro bleem geworden is, wanneer het orga nisme van de maatschappij niet meer functioneert, althans niet meer van zelfsprekend functionneert. Dan wordt de maatschappij een probleem, iets dat ons „voorgelegd" wordt. Zo is ook het Christendom voor velen een probleem geworden, iets waarvoor we een op lossing moeten vinden. En met de cul tuur is het evenzo: Iets waarvoor we staan! IJ ET Christendom is niet meer van- zelfsprekend en een gave cultuur is niet meer vanzelfsprekend: Er is verscheurdheid, overal! Men zal dit waarheden als koeien noemen, doch het heeft zijn nut ook op de aanwezig heid van dergelijke koeien telkens weer te wijzen. Een mens went zo ge makkelijk aan alles, ook aan koeien dig zeer lelijk zijn! Wat is de oorzaak dat het Christen dom voor velen onaantrekkelijk ge worden is? Waarom is er voor anderen pen niet te overbruggen kloof tussen Ket Christendom dat zijn belijden en de „eultuur" waarin zij zijn geplaatst? Het is niet moeilijk ter verklaring hier van enkele factoren op te noemen. Verschillende zijn algemeen bekend: 't yerloop van de historie, de ontwikke ling van 't denken van de mens, het al te verstandelijk, het te materialis tisch denken in de laatste eeuwen. De mens ging in de waan verkeren dat hijzelf de wereld kon regeren, ook de „christelijke" mens. Toen is de wereld zeer verward geworden. Er schijnen weinig zekerheden meer te zijn! Wij zeiden: ook de „christelijke" mens! En daarmee doelen wij niet en kel op het voorgeslacht: Wij sluiten er onszelf bij in! „De hand in eigen boezem!", geldt ook hier. Want zijn ook wij niet al te zeer „christelijk", wij bedoelen daarmee welbewust: christe lijk tussen, aanhalingstekens?. Heeft de geest van „de wereld" en ook hier wordt het woord door zijn vorm met een bepaalde, bekende betekenis ge laden heeft de geest van „de we reld" niet al te veel vat op ons? Is het niet typerend dat men een woord, dat vroeger voor ieder Christen ter stond duidelijk was, thans bijna nooit meer hoort en vaak niet meer in zijn betekenis begrepen ziet als het nog eens wordt gebruikt? Wij bedoelen 't woord: wereldgelijkvormigheid! Dit woord verdwijnt omdat men de zaak niet meer als iets uitzonderlijks ziet. Wereldgelijkvormigheid is voor de „christen" vanzelfsprekend geworden, is a.h.w. een deel geworden van het „christendom". Maar wat is dan het bijzondere van het Christendom en waardoor* onderscheidt het zich? jtAEN vraagt in onze tijd: Wat is het -*-*■1 Christendom, wat is cultuur? En hoe is de verhouding tussen beide? Er is alle reden tot het stellen dezer vra gen! Wij willen trachten er in enkele artikelen een antwoord, een zeer voor lopig antwoord op te geven. We zullen daarbij eerst bepalen moeten waarin 't Christendom bestaat; pas daarna zien wij uit naar de cultuur. Het is niet overbodig dit nog even op te mer en. Wij zijr niet allereerst b.v. Ne- rlander, man van wetenschap of nstenaar of wat dan ook en daarbij -vendien nog Christen. Wie zich zo schouwt het type is helaas niet .dzaam kan geen Christen zijn: risten-zijn of -niet-zijn is het car- ale punt van ons bestaan! K. W. C. v. B. G. J. Kw. n E WEST-DUITSE BONDSDAG zal morgen de bekrachtiging van de West-Duitse herbewapening en de conventie van Bonn gaan bespreken. Als de betreffende bedragen worden goedgekeurd zal, zo verwacht men, West-Duitsland een half millioen man onder de wapenen roepen. De land strijdkrachten zullen worden georganiseerd in kleine divisies van 12.500 man elk. De West-Duitse bijdrage aan de verdediging van West-Europa zal maan delijks een bedrag van 717 millioen Mark vergen. Gisteren heeft de Britse Hoge Com missie in Bonn medegedeeld, dat Oost- Duitsland thans ruim 100.000 man on der de wapenen heeft; dat is reeds 40.000 man meer dan een half jaar ge leden. De nog in opbouw zijnde Oost- Duitse luchtmacht telt thans 5000 man, de oorlogsvloot beschikt over een flo- tilje mijnenvegers en drie flottiljes patrouilleboten met meer dan 4000 man personeel. In de verklaring wordt gezegd, dat de voortdurende toename van de mili taire kracht van het Sowjet-blok een West-Duitse deelname aan de Wester se defensie steeds dringender noodza kelijk maakt. De opbouw van 't Oost- Duitse leger begon in 1948 met het recruteren van krijgsgevangenen, die in „Bereitschaften" werden georgani seerd. De militaire vooropleiding van NA DE VERKIEZINGEN, In Bonn heeft de uitslag der Saar- verkiezingen een pijnlijke verrassing gewekt. Nu het niet gelukt js de posi tie van de huidige Saarregering te ver zwakken gaan de commentaren der Duitse politici terug op hun oude stel lingen: De uitslag kan niets bewijzen over de werkelijke houding der Saar- bevolking. Bondskanselier Adenauer heeft daarbij de richting aangegeven door via een van zijn woordvoerders te laten verklaren, dat hij blijft weigeren de uitslag als een werkelijke uitdruk king van de wil der bevolking te er kennen. Alle Duitse partijen zijn van me ning, dat de verkiezing niet democra tisch was. De Duitse commentaren hebben tot dusverre alle de vraag ontweken hoe het Frans-Duitse gesprek over de toe komst van de Saar nu zal kunnen wor den voortgezet. De premier van het Saargebied, Jo hannes Hoffmann, heeft te Saarbrüc- ken verklaard dat zijn. Christendemo cratische regering bereid is deel te ne men aan Frans-Duitse besprekingen over het Saargebied. Indien de Franse en West-Duitse re geringen overeenstemming zouden hebben bereikt over een Europeanisa- tie en er dientengevolge algemene ver kiezingen in het Saargebied zouden worden uitgeschreven, zouden alle op positie-partijen en dagbladen hieraan mogen deelnemen. Hij zei, dat de voor naamste Saarlandse partijen reeds overeen waren gekomen in dat geval een volksstemming of nieuwe algeme ne verkiezingen te doen houden. Barend Hoogeveen, dé chauffeur van i. M. de Koningin, is gister op het aleis Soestdijk gehuldigd in verband net zijn 25-jarige dienstbetrekking bij net koninklyk huis. Vijftien en twintig jaar geëist. Voor het Gerechtshof te Den Bosch is gisteren in appèl 15 en 20 jaar ge vangenisstraf m.a. geëist tegen de 73- jarige C. Kuppens uit Liempde en zijn 36-jarige zoon. Zij hebben vorig jaar in koele bloede de vrouw van de zoon 's nachts in haar slaap vermoord. De oorzaak van deze moord de beide verdachten hadden eerst een zelfmoord-scène in elkaar gezet.was bekrompenheid en vrekkigheid. De zoon had de jonge vrouw, die uit Hol land kwam, leren kennen d.m.v. een huwelijksadvertentie. De oude man en diens zuster de familie leefde zeer geïsoleerd bleken behept met gie righeid en achterdocht en dit leidde tot een onmetelijk wantrouwen tegen over de vrouw. Zij meenden, dat deze het op him moeizaam verworven bezit had gemunt en wisten de zoon tegen haar op te zetten. De verdachten toon den niet het minste berouw over hun gruwelijke daad. Toen een bewoner van een perceel aan de Fred. Hendriklaan te 's-Gra- venhage gisteravond thuiskwam be merkte hij een scherpe gaslucht. Het bleek, dat twee oude dames, die in dit huis wonen, vergeten hadden de kraan van 'n gascomfoor te sluiten. Ze waren beiden reeds bedwelmd, doch knapten gelukkig weer op. Op het staatsspoorstation in Den Haag is een dame een bruin doosje met f 6000 aan sieraden verloren. Op de verbonds vergadering van de K.A.B. is gisteren de heer J. A. Middelhuis uit Haaks bergen tot voorzitter gekozen in de plaats van de heer A. C. de Bruijn. Te Botterdam is overleden mr J. A. Roest van Limburg, wnd. officier van Justitie. Vandaag gaat het aanvul lingsdetachement bestemd voor Korea vanuit Rotterdam scheep met een troe pentransportschip. Het Katholieke Eerste Kamerlid Sassen heeft de minis ter van Sociale Zaken vragen gesteld over de gebeurtenissen mè't de emi granten van de Fairsea. de Oost-Duitse jeugd is sterk uitge breid. Dit opleidingssysteem werd in 1948 ingesteld en de huidige omvang was het gevolg van langdurige en stelsel matige voorbereidingen die ter hand waren genomen lang voordat de Wes terse mogendheden dachten aan West- Duitse deelneming aan de Westerse de fensie, aldus de Britse verklaring. Pas in 1950 werd in principe besloten West-Duitsland te bewapenen. Tot nu toe was geen enkele soldaat in de Bondsrepubliek opgeroepen. t V<*\, - - - 't Mm: V*•- I* - 'v*-s ITALIAANSE STAATSMAN ORLANDO OVERLEDEN. De bekende Italiaanse staatsman Vittorio Emmanuela Orlando is gister avond te Rome overleden. Orlando, die in 1860 op Sicilië werd geboren, was de laatst overlevende van de „Grote Vier" van de vredesconferentie te Ver sailles in 1919. Eind 1924 trachtte hij als parlementslid oppositie te voeren tegen Mussolini. Na afloop van de tweede wereldoorlog oefende hij hef tige critiek uit op het Italiaanse vre desverdrag. De „premier van de over winning" zoals de Italianen hem noem den overleed in zijn villa te Rome. Aan zijn sterfbed stonden zjjn vier zo nen en zijn dochter. JODENVERVOLGING EN T S JECHO-SLO WAKI JE. In de afgelopen twee weken zijn in Tsjecho-Slowakije tweehonderd Joden gearresteerd en naar arbeidskampen gezonden, zo heeft men te Tel Aviv uit Praag vernomen. Het gaat niet zo viot met het Turkse s.s. „Bakir", dat tijdens de jongste Novemberstormen op het strand van Schiermonnikoog werd geworpen en daar hoog en droog bleef zitten. Men kan het niet losslepen en daarom wordt met man en macht gewerkt om de lading te lossen. De K.N.A.C. heeft de aandacht van de Minister van Verkeer gevestigd op een plan tot het instellen van een be richtendienst voor verkeer bij sneeuw en vorst, zoals de Duitsers die kennen. Het Duitse ministerie van verkeer geeft dagelijks direct na de middag uitzending van de nieuwsberichten een uitgebreid overzicht van de toestand der verkeerswegen. De duur van deze radio-uitzending is 57 minuten. INDISCHE RESOLUTIE AANVAARD. De speciale politieke commissie der Verenigde Naties heeft met 53 tegen 5 stemmen (die van het Sowjetblok) en één blanco, bepaald, dat de in Ko rea gemaakte krijgsgevangenen na het sluiten van een wapenstilstand, onder de hoede zullen komen van een com missie, die voor hun terugzending zal zorgen. Zou deze commissie na 120 dagen nog geen overeenstemming heb ben bereikt, dan zullen de Verenigde Naties zich hun lot aantrekken. Mit dit besluit, dat thans aan de voltallige vergadering der Ver. Naties zal worden voorgelegd, is de gehele Indische resolutie over de Koreaanse krijgsgevangenen' goedgekeurd. Ook 't voorstel om alle krijgsgevangenen op tevoren overeen gekomen punten in een gedemilitariseerd gebied ter be schikking van de terugzendingscom missie te stellen is aangenomen. Een Russisch amendement, waarin wordt verklaard, dat alle krijgsgevan genen, na vastlegging hunner persoon lijke gegevens, onverwijld naar hun gebieden van herkomst moeten wor den teruggezonden is met vijftig tegen vijf stemmen en een onthouding ver worpen. In plaats daarvan hechtte de spe ciale politie kecommissie haar goedkeu ring aan het Indische voorstel dat de krijgsgevangenen, na vastlegging hun ner persoonlijke gegevens, „vrij moe ten zijn om naar hun landen van her komst terug te keren". Nadat de gehele Indische resolutie in stemming was gebracht en goedge keurd, verdaagde de speciale politieke commissie haar zitting tot vanmiddag. Zij zal dan, zulks op aandringen van Wysjinsky, over de Sowjet-resolutie stemmen. De werving van vrijwilligers voor de Organisatie Bescherming Bevolking kan thans beginnen. In het staatsblad zijn n.l. de bepalingen gepubliceerd, die de sociale voorzieningen en de rechtspositie der vrijwilligers regelen. ECHTPAAR GESTORVEN DOOR KOLENDAMP. De politie te Pijnacker heeft gister middag in een tot bewoning omge bouwde tramwagen het echtpaar T. levenloos aangetroffen. De man, een 28-jarige timmerman en zijn 22-jarige vrouw moeten door kolendampvergif tiging om het leven zijn gekomen. Ka meraden, die de man zijn loon thuis wilden brengen omdat hij niet was ko men werken, kregen geen gehoor en waarschuwden de politie. Bij sneeuwval een cent meer voor thuisbezorgd brood en melk. Volgens het Ministerie van Land bouw is het voortaan toegestaan om tijdens perioden, waarin sneeuwval noopt tot het maken van extra bezorg kosten, voor de bij de consument te bezorgen consumptiemelk en voor het bezorgde brood een prijs te bereke nen, welke een cent per liter melk, respectievelijk per brood van 800 gram meer bedraagt dan de vastgestelde maximumprijs. Na een spannende sleeptocht. VISSERSVAARTUIG ZONK IN DE HAVEN. Het vissersvaartuig BR 47 uit Bres- kens, eigendom van schipper A. Ver meulen, is Zaterdagavond op een on der water liggend wrak gevaren en lek gestoten. Twee andere visserssche pen, die BR 38 en de BR 20 hebben het snel zinkende scheepje tussen zich in genomen om te trachten het in de thuishaven op 't droge te zetten. Het werd een spannende sleeptocht. Vlak voor de haven brak de verbinding met de BR 38, waarna de BR 20 alsnog probeerde het zinkende schip binnen te brengen. In de haven moesten echter de trossen worden gekapt en verdween de BR 47 in de diepte. Men zal nu trachten het te lichten, hetgeen heel wat gemakkelijker zal gaan dan in volle zee. De N.A.V.O. heeft gisteren te Parjjs medegedeeld, dat ongeveer negentig pet. van de 126 vliegvelden, welke in West-Europa worden aangelegd, vol tooid zijn. De aanleg van de velden, waarvan ons land er 13 krijgt, België 14, Denemarken 7, Frankrijk 41, Italië 12, Luxemburg 1 en Noorwegen 7, kost met verbindingen enz. tot nu toe f 27.864.000.000. Het „huishoudboekje" van de gemeente Goes over het jaar 1953 vertoont, zoals reeds gemeld, een tekort van f175.000.Een schrale troost is, dat deze zwarte post is ondergebracht onder het hoofd „bijzondere uitkering uit het gemeentefonds". Het is n.l. helemaal niet zeker, dat deze bijzondere uit kering wordt ontvangen. AIb dit niet het geval is, zo staat in een begeleidend schrijven op de begroting te lezen, dan zal het verzorgingspeil van de gemeente Goes tot een onaanvaardbaar minimum moeten worden terugge bracht en zal aan de vooruitgang op velerlei gebied een einde komen. Hoe dit alles ook zij en of de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente het komende jaar ook bevredigend opgelost zal worden, B. en W. van Goes houden rekening met een reëel tekort van een en driekwart ton. Het college kon er niet onderuit om dit tekort te noteren, want voor enke- lijlte broodnodige kapitaalswerken moesten gelden uitgetrokken worden. Zo wordt de raad in deze ontwerp-be- groting voorgesteld de bouw van een nieuwe brandweerkazerne, waarvan de kosten geraamd zijn op f38.350. De noodzakelijke verbouwing van de oude garage aan de Beestenmarkt zou f 28.600 bedragen. Men is tot de con clusie gekomen, dat de bouw van een nieuwe garage economischer is. Een van de krachtigste argumenten om over te gaan tot de bouw van een nieuwe garage is wel de uitbreiding van bet brandweermateriaal In ver band met de burgerlijke verdediging. BURGERLIJKE VERDEDIGING. Deze uitbreiding van het brandweer materiaal, de voorziening in bluswater, het uitrusten van gevormde blokken en de opruimings- en reddingsdienst in verband met de Bescherming Be volking, komt de gemeente te staan op f45.000. Dit uitgetrokken bedrag op de kapitaalsdlenst is nodig als eer ste termijn van de maatregelen, die genomen moeten worden. Bovendien staat op de gewone dienst een bedrag genoteerd, dat f9000 hoger is dan dit jaar. Hiervan betaalt het Rijk f7000. Dit bedrag wordt besteed voor het ge ven van cursussen enz. in verband met de burgerlijke verdediging. Dat deze ontwerp-begroting niet ge heel in een sombere toon is geschreven en de ons zo vertrouwde initiatieven niet ontbreken, bewijst wel de post van 12000, die is uitgetrokken om een onderzoek te kunnen instellen naar de mogelijkbeid om in 1953 of 1954 in Goes een Zeeuwse tentoonstelling te organiseren voor landbouw, handel en Industrie. Ook andere grepen, die we uit de begroting deden, bevestigen dit. Voor de verbetering van het „Schuttershof" is f2000 uitgetrokken. Het subsidie aan het gasthuis moest met f 11.000 worden verhoogd. Een optimistisch geluid wordt ge hoord, wanneer B. en W. schrijven over de belangrijke verbetering, die is ingetreden op het gebied van de kapi taalsvorming van de gemeente. Over het algemeen valt een dalende tendenz in de rente waar te nemen. Nog een bedrag van f375.000 is thans te con solideren. Bovendien is een lening groot f 925.000, aangegaan voor woning bouw, voorlopig gebruikt ter consoli datie. Zodra bouwvolume beschikbaar komt, goedkeuringen voor de bouw van 12 duplexwoningen aan de J. D. van Mellestraat en 24 woningen aan de C. de Graafstraat orden binnenkort verwacht zal deze lening de oor spronkelijke bestemming verkrijgen. Getracht wordt een lening tegen 4 pet. aan te gaan. „De A.N.W.B. toeristen bond, die zo krachtig het vreemdelin genverkeer bevordert," zo lezen we, krijgt een contributie van.f 25. per jaar en voor subsidie en andere kosten ter bevordering van het vreemdelin genverkeer staat zegge f 300 genoteerd. Dat voor de verbetering van de rio lering slechts f 7000 meer is uitgetrok ken getuigt eveneens van een zuinig beleid. „Wij hopen echter dat K „3, ondanks de zorgelijke financiële toestand, onder Gods zegen, voor de gemeente een zeer voorspoedig jaar zal zijn", zo besluit het begeleidend schrijven. Tuinbouwproefbedrijf aan de Koudekerkseweg te Middelburg? Gistermiddag is te Middelburg de slot-, tevens liquidatievergadering ge houden van het voorbereidingscomité der algemene Zeeuwse tentoonstelling 1953. Er werd een liquidatiecommissia ingesteld, die voor de afwikkeling zal zorg dragen. Aan de deelnemende in stanties en organisaties zal het door hen in het garantiefonds gestorte be drag worden terugbetaald. Verder dient het enige bezit, n.l. de beplanting op het terrein aan de Koudekerkseweg te Middelburg, die hier reeds enige ja ren heeft gestaan, te worden geliqui deerd. De geplante appelbomen gaven dit jaar een opbrengst van ongeveer 500 kg. De pachtovereenkomst met de gemeente Middelburg (tegen het sym bolische bedrag van f 1.per jaar) zal worden geannuleerd en de bomen gaan over in eigendom der gemeente. Naar wij vernemen bestaat er in tuinbouwkringen voor de boomgaard op het ongeveer 1 ha. grote terrein belangstelling. Het ligt n.l. in de be doeling hiervan een proefbedrijf te maken, waar het accent op de voor lichting van de tuinders zal vallen. Aangezien in de onmiddellijke nabij heid twee landbouwscholen zijn geves tigd, n.l. de middelbare landbouw school van de C.B.T.B. en de lagere landbouwschool van de Z.L.M., kan het bedrijf uitstekend dienstbaar worden gemaakt aan het onderwijs. In de liquidatiecommissie hebben zitting de heren mr dr A. J. J. M. Mes namens Ged. Staten, en de afd. Zee land van de Ver. van Ned. Gemeen ten, B. A. Hesselink namens de indu strie, A. S. de Jonge namens de Kamer van Koophandel, J. Ph. Koene namens de gemeente Middelburg en mr J. F. G. Schlingemann namens de land bouw. KRING WALi _i»IEN VAN DE Z.L.M. BIJEEN. Te Middelburg vergaderde gister middag de Kring Walcheren van de Z. L. M. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer A. W. Cevaal, werden enkele huishoudelijke zaken afgedaan. De hoofdbestuursleden tre den per 1 Januari a.s. allen af, in ver band met de statutenwijziging. In de jaarvergadering van de Kring, die in Januari a.s. zal worden gehouden zal de verkiezing moeten plaats vinden van vier hoofdbestuursleden en hun plaatsvervangers. De heer Z. Maijaars te Oostkapelle bracht bij de rondvraag de kostenverdeling voor het onderhoud der wegen ter sprake, zoals die zijn voorgesteld in het Wegschap Walche ren. Hij vond een en ander zeer on billijk, vooral nu G. S. aan de gemeen tebesturen hebben geadviseerd un straatbelasting in te voeren ter dek king van het gemeentelijk aandeel in de kosten. Hij wees er op, dat door middel van het dijkgeschot van de Polder Walcheren de boeren meehel pen de 25 pet., die de Polder in de on derhoudskosten aan het Wegschap moet betalen, te dragen. Wanneer zij nu ook nog een gemeentelijke straat belasting krijgen opgelegd worden de lasten voor de agrarische sector nog groter. Bovendien, aldus de heer Mai jaars, kan het voorkomen, dat een boer land heeft in twee gemeenten. Wel licht heft de ene gemeente wel en de andere geen straatbelasting. Hij voel de veel meer voor een hoofdelijke om slag, waardoor ieder evenveel zou moeten betalen. Na enige discussie, waarin men het over het algemeen met de heer Maijaars eens was, werd besloten om zodra het voorstel voor het Wegschap door de Staten zal zijn aangenomen, stappen te ondernemen, hetzij bij G.Shetzij bij de gemeenten om te wijzen op de onbillijkheden, die zouden voortvloeien uit het invoeren van straatbelasting. Na de pauze sprak de algemeen secretaris van de Z.L.M. mr J. G. Schlingemann over zijn reis naar de Ver. Staten. DE BILT ZEGT: Meer bewolking. In de ochtend, voornamelijk in het Noorden van het land hier en daar mist, overigens half tot zwaar bewolkt met droog weer. Aanvankelijk matige Oostelijke wind, later veranderlijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1