SAARGEBIED VOELT ZICH NIET LANGER DUITS Commissaris der Koningin onthulde monument Sinterklaas is in Zeeland gearriveerd k SNIPPER NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Heim-ïns-Reichparool werd verworpen Verkiezingen brengen Christelijke Volkspartij duidelijke overwinning Plannen voor de Koreaanse oorlog, Frans soldaat in Duitsland gedood De einduitslag Monument te Bergen- Beisen onthuld De moord op chauffeur van Beek Baggerzuiger voor Pakistan te water geiaten. Feestelijk onthaal Rijtoeren door Middelburg, Vlissingen, Goes en Oostburg Turnwedstrijden te Goes Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, li. Vorststr. 3Q, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2341 MAANDAG 1 DEC. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEEDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. Op - en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.27 u., onder 16.32 u. Maan op 16.44 u., ondef 9.56 u. Hoogwater Dinsdag 2 December: Vlissingen: 2.00 u. 2.08 m., 14.33 u. 2.01 m. Terenuzen: 2.32 u. 2.27 m., 14.52 u. 2.20 m. Wemel- dinge: 3.48 u. 1.80 m., 16.08 u. 1.73 m. Zierikzee: 3.35 u. 1.54 m.f 15.57 u. 1.47 m. De Duitse propaganda in het Saargebied is op niets uitgelopen. Toen van nacht vier-vijfde deel van het aantal stemmen was geteld, bleek geen twijfel meer mogelijk aan een duidelijke overwinning van de (Katholieke) Christe lijke Partij van Johannes Hoffmann. Er waren toen 453.962 stemmen uit gebracht waarvan 25 procent ongeldige. Van de geldige stemmen kreeg de Christelijke Volkspartij 56 pet., de socialisten 32 pet., de communisten 9 pet. en de democratische volkspartij drie procent. Drie en negentig procent der kiezers had toen zijn stem uitgebracht. leiders der Duitse oppositie verklaar den, dat zij deze procedure als strijdig met de kieswet zöuden beschouwen. De telling der stemmen in de stem- bureaux had in het openbaar plaats en ook Duitse waarnemers achtten de kans op fraude niet groot, daar in de meeste stembureaux ook leden van de communistische partij zitting hebben, die in sterke oppositie tot de pro- Franse richting staat. Bij de verboden Duitsgezinde oppo sitie in het Saargebied werd vannacht toegegeven, dat het resultaat beneden haar verwachting is gebleven. Ook waarnemers uit de Bondsrepubliek er kenden dat de uitslag een duidelijk verlies voor de in de laatste weken met zoveel kracht gevoerde Duitse ac tie is. Minister Jacob Kaiser, die na zijn in Berlijn uitgegeven „Heims ins Reich"- parool hier als de grote zondebok wordt beschouwd, had zelf een amb tenaar van zijn al-Duitse ministerie als waarnemer gezonden. De uitslag heeft een einde gemaakt aan een met soms onverkwikkelijke middelen gevoerde strijd tussen de beide grote pro-Franse partijen en de met ondergrondse middelen werkende Duitse oppositie. Het vooruitzicht van een sterkere mate van autonomie heeft waarschijn lijk de pro-Duitse stroming een goed deel van de wind uit de zeilen geno men. Het sterkst is de weerslag der Duitse actie geweest in het gebied van Homburg aan de Duitse grens, waar 50 pet. der uitgebrachte stemmen ongel dig was. Met deze verkiezing heeft de Saar- bevolking zich indirect uitgesproken scheiding hebben wel is waar geen voor een definitieve afscheiding van Duitsland. De tegenstanders der af- candidaten kunnen stellen, maar zij hebben hun aanhangers toch gemaand hun gevoelen te uiten door blanco te stemmen. Met hese stem verklaarde minister president Hoffmann, toen hjj vannacht in de landdag verscheen, waar honder den journalisten de uitslagen van de verkiezingen volgden: „Het verheugt mij in het bijzonder, dat de Saarlandse bevolking ondanks de enorme pro- Duitse propaganda en ondanks het feit, dat wij de verkiezingen als een bin nenlandse aangelegenheid hebben wil len beschouwen, zich zo"duidelijk heeft uitgesproken ten gunste van een voort zetting van onze politiek naar Europa. Achter ons staat de meerderheid van het Saarvolk. Ik hoop, dat nu de be> sprekingen over de toekomst van de Saar zullen kunnen worden hervat. De wens van ons volk is duidelijk: Wij willen Europa. HOGE DEELNAME. De grote verrassing in deze verkie zing is de zeer hoge deelneming, die ondanks het slechte weer werd be reikt. Van de 26 pet. der stemmen die ,fhet parool van Jakob Kaiser hebben gevolgd" (om door niet te gaan stem men zich pro-Duits te verklaren) moet volgens Hoffmann acht procent wor den afgetrokken als een normaal aan tal ongeldige stemmen. De stemming is in volle rust verlo pen. Volgens de Duitse oppositie moe ten echter Franse grensbeambten en kele Duitsers een afstraffing hebben gegeven, toen deze 's nachts Duitse propaganda verspreidden. Versprei ding van vlugschriften is n.l. na 8 uur 's avonds verboden in het Saargebied. 's Ochtends werd in de Katholieke kerken een verklaring voorgelezen dat er geen gewetensplicht om te stemmen zou bestaan. Radio Saarbrücken werd gistermiddag actief ingeschakeld en ieder kwartier riep een omroeper af hoeveel tijd de kiezers nog hadden om het weer te trotseren. MEER DAN ÉÉN STEMBILJET. De stemming zelf had volgens de normale procedure plaats, met dit ver schil, dat aan de kiezers de gelegen heid werd geboden om over méér dan één stembiljet te beschikken. Behalve het officieel uitgereikte stembiljet kon de kiezer n.l. in zijn stemhokje nog een stapeltje stembiljetten vinden. Volgens officiële verklaring was deze wijziging in de procedure aan de vooravond van de verkiezingen ingevoerd om diege nen, die vergissingen begingen, de kans te geven een nieuw biljet te ne men. Kans op fraude ontstond daar door volgens de voorzitter van de stembureaux niet, daar enveloppen, waarin meer dan één stembiljet was, slechts als één stem zouden gelden. De Stafchefs hebben verschillende inzichten. De artikelenschrijver Robert Allen van de „New York Post" meldt, dat de stafchefs van de V.S. drie afzonderlijke plannen hebben ingediend ter beëindi ging van de impasse in de Koreaanse oorlog, zulks op verzoek van generaal Eisenhower. Bradley heeft toen aanbevolen, dat de versterking van het Zuidkoreaanse leger wordt versneld en dat geen uit breiding aan de oorlog wordt gegeven. De stafchef van het leger wil de Ame rikaanse strijdkrachten in Korea met twee of meer divisies versterken en zes of meer Zuidkoreaanse divisies oplei den en uitrusten. Hierdoor zou dan meer druk op de Noordelijken kunnen worden uitgeoefend. De stafchef van de marine wil door middel van een amphibielanding diep achter het Noordelijke front doordrin gen. De mariniers zouden dit plan ook voorstaan. De stafchef van de luchtmacht wil het Zuidkoreaanse leger zodanig ver sterken, dat het de verdediging van het land geheel kan overnemen. De troepen van de V.N. konden dan wor den teruggetrokekn. Deze stafchef is sterk tegen het voorstel voor een am phibielanding. OPSLAGPLAATS VOOR ATOOMBOMMEN. Het Britse socialistische parlements lid Driberg heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat zich dicht bij de weg naar het Amerikaanse vliegveld Wi- thersfield in Groot-Brittannië een opslagplaats voor tactische atoom wapenen bevindt. Zaterdagavond is in het Duitse plaatsje Ockfen, bij Trier, in de Franse zone, een Frans soldaat gedood en een andere gewond. Volgens een communique van de Franse autoriteiten werden de soldaten uit een café gejaagd en was er een vechtpartij ontstaan tussen de soldaten en 20 dorpelingen. De soldaten zouden geschopt en getrapt zijn en tenslotte zou een slager een op de grond lig gende soldaat in de nek gestoken heb ben. Het Franse communique stelt som mige bladen en plaatselijke politici verantwoordelijk voor het incident en spreekt van een in de laatste tijd ge voerde „opruiingscampagne". Er zul len officiële stappen gedaan worden. Inmiddels zijn reeds 18 jeugdige dor pelingen gearresteerd. Het onderzoek wordt nog voortgezet. In totaal zijn 457.328 geldige stem men uitgebracht. Hiervan heeft de Christen-Democratische partij er 239.383 (55 pet.), de socialisten 141.855 (33 pet.), de communisten 41.346 (9 pet.) en de democratische volkspartij 14.749 (3 pet.) gekregen. De officiële verdeling der zetels in het nieuwe parlement is: Katholieken 29, socialisten 17 en communisten 4. De Volkspartij heeft geen enkele zetel, Britse plannen. LUCHTLIJNEN DOOR DE STRATOSFEER, Sir Miles Thomas, de voorzitter van de Britse Luchtvaartmaatschappij B.O. A.C., heeft Donderdagavond in een ra dio-uitzending gezegd, dat de B.O.A.C. bezig is met het bestuderen van lucht lijnen door de stratosfeer rond de ge hele aarde. De nieuwe „Cornet 2", die in Augustus zal moeten worden gele verd zal het eerste vliegtuig zijn dat in staat is op dergelijke stratosfeerroutes te worden gebruikt. Men hoopt met de nieuwe „Britta- nia"-vliegtuigen een luchtlijn rond de aarde te kunen openen via de volgende vliegvelden: Edmonton (Canada), To kio, Calcutta of Hongkong, Beiroet en vervolgens naar Groot-Brittannië te rug. Deze reis zal opgeveer twee dagen duren. De proefvluchten zullen worden ge maakt door de nieuwe „Cornet 2". In tegenwoordigheid van vele autori teiten heeft Prof. Heuss, de Duitse Bondspresident, in het voormalige con centratiekamp Bergen-Belsen een mo nument ter nagedachtenis van de 22.500 doden van het kamp onthuld. Het monument bestaat uit een grote obelisk, gezet tegen een muur en voorzien van het opschrift „Aan de slachtoffers der Nazi-tyrannie" in ver scheidene talen. „De gruwelen van Bergen-Belsen moeten worden erkend", zei Prof. Heuss. Ais hoofd van de Joodse dele gatie sprak dr Goldham, die het monu ment een waarschuwing voor de we reld noemde. De verzorging van het monument, die door de Duitsers zal geschieden kan mogelijk een criterium worden voor de morele houding en ontwikkeling van Duitsland. De 22.500 doden van Bergen-Belsen liggen be graven in 13 massa- en 11 afzonder lijke graven. Het monument werd ge bouwd op last van de Britse bezettings autoriteiten. Directeur van „De Ommelanden' veroordeeld. De directeur van „De Ommelanden" te Groningen is door de kantonrechter te Groningen veroordeeld tot een boete van tweemaal f 6. De eerste boete werd gegeven voor het inrijden op een voor de fabriek postende staker, de tweede voor het niet tijdig laten verlengen van zijn rijbewijs, hetgeen aan het licht kwam toen hij voor het eerste feit een procesverbaal kreeg. De heer F. de B. was op 11 October met zijn wagen uit de richting Groningen met vrij grote snelheid komen aanrijden. Zonder vaart te minderen was hij het fabrieks terrein opgereden. Bij de poort ston den drie stakers. Eerst toen de heer de B. vlakbij was, had hij geclaxon neerd. Eén der stakers kon slechts door snel opzij te springen een aanrijding met de auto ontgaan. A kr' Bjj het opwerpen van een buitenkuil stootte de landbouwer P. M. de Well op een Romeinse vaas, die vrijwel onbeschadigd werd opgegraven. Nog meer scherven werden opgegeven. Reeds eerder werden hier scherven van Germaanse oorsprong gevonden. De A.N.W.B. vraagt een nieuwe slagzin tot het voeren van een cam pagne tegen de weer hand over hand toenemende verontreiniging van de na tuur. 25 jaar geleden startte men met de zin „Laat niet als dank voor 't aan genaam verpozen de eigenaar van bos de schillen en de dozen". Zo'n soort rijmpje moet er nu wéér komen. De inzendingstermijn sluit op 15 Ja nuari. Een prijsvraag, die succes op levert is de rebus, die door Prinses Beatrix is ontworpen ten bate van het „Erefonds voor Oud-verpleegsters'" Binnen enkele dagen kwam een be drag binnen aan extra-porti van ruim twintigduizend gulden. Bij Bens- dorp's chocoladefabrieken te Bussum is aan 30 personeelsleden per 1 Januari ontslag aangezegd. Te Amsterdam is Zaterdag na een hartaanval overleden de oud-hoofdredacteur van de „Och tendpost" en „De Nieuwe Post", de heer L. A. Rodriques Lopes. Prins Bernhard heeft Zaterdag een reeds lang gekoesterde wens vervuld: hij heeft een „Flying Boxcar" van de Amerikaanse luchtmacht gevlogen. Oud-minister-president Prof. mr P. S. Gerbrandy is opgenomen in een Haags ziekenhuis. Hij lijdt aan middenoor ontsteking. De politie te Hengelo heeft een 45-jarige vrouw gearresteerd die bekend heeft haar man met rat- tenkruid te hebben vergiftigd. Commando over de NAVO-land strijdkrachten in Midden-Europa gesplitst. De opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, generaal Ridgway, heeft meegedeeld, dat het commando over de landstrijdkrachten in de Middeleuropese sector, in over- e-nstemming met de betrokken lan den, is gesplitst. De Franse maar schalk Juin behoudt echter het opper bevel. De staf over de Noordelijke troepen bestaat uit Britse, Belgische en Ne derlandse officieren onder leiding van generaal sir Richard Gale, die tevens bevelhebber van het Britse Rijnleger blijft. De staf over de zuidelijke troepen wordt gevormd door Amerikaanse en Franse officieren onder leiding van luitenant-generaal Manton Eddy, die zijn functie van bevelhebber over de Amerikaanse troepen ln Europa be houdt. De Zuidafrikaanse regering heeft 1 -t toespreken van een bijeenkomst van meer dan tien Afrikanen straf baar gesteld. Ook degene, die mede werking verleent tot het houden van een dergelijke bijeenkomst, is straf baar. VARKENSVET IN DE MARGARINE. Het is zeer waarschijnlijk, dat binnen afzienbare tijd enig varkensvet in de margarine zal worden verwerkt. Dit vet zal op smaak, kwaliteit en kostprijs van de margarine geen enkele invloed hebben, terwijl op de dollarrekening b(j het aanschaffen van vetten en oliën op de wereldmarkt weer wat zou kun nen worden bespaard. Het belangrijk ste echter zou zijn, dat de varkenshou ders hiermede uit de thans bestaande prijzenimpasse zouden komen. Dé stapel van vette varkens liep van 134.000 stuks in Mei 1950 terug tot 115.000 stuks in Mei 1951 en was op 1 Mei van dat jaar tot 98.000 stuks ge daald. Omdat de varkensteelt als een der voornaamste bases van het kleine boerenbedrijf wordt beschouwd, ziet men deze teruggang met ongerustheid. Aangezien de slechte afzet van vet en' spek de voornaamste reden van deze teruggang is, werd naar een oplossing gezocht om het telen van vette varkens door betere afzetmogelijkheden weer aantrekkelijk te maken. Dr A. VEERMAN VOORZITTER ARJOS. Zaterdag is in Utrecht de jaarlijkse algemene vergadering gehouden van de Anti-Revolutionnaire Jongeren Stu dieclubs (Arjos). In deze vergadering nam de heer E. van Ruller afscheid als voorzitter. Tot zijn opvolger werd ge kozen Dr A. Veerman, con-rector aan het Christelijk Lyceum te Delft, oud parlementair-redacteur van het dag blad „Trouw". Ook de heer H. D. W. Boven, die be noemd werd tot administrateur van de bond voor jongelingsverenigingen op gereformeerde grondslag nam afscheid van de Arjos. Beide functionarissen werden op hartelijke wijze toegespro ken door de voorzitter van het Cen traal Comité van A.R. kiesverenigin gen, Dr J. Schouten. Het hoofdbestuur van de Arjos heeft in zijn vergadering een der leden van dit bestuur, de heer Sj. Jonker uit Den Haag, benoemd tot tijdelijk secretaris van de nationale organisatie. Een defi nitieve benoeming zal geschieden zo dra het centraal comité van A.R. kies verenigingen in de vacature van de heer Boven heeft voorzien. Verklaring van kostganger Mulders. De politie te Roosendaal zoekt nog steeds naar het stoffelijk overschot van de 29-jarige chauffeur M. v. Beek uit Roosendaal, die sedert 15 Novem ber wordt vermist. De kostganger Mul ders, met wie de vermiste een tocht naar St. Philipsland heeft gemaakt en die verdacht wordt de chauffeur te hebben vermoord, is Zaterdag door de Officier van Justitie te Breda ver hoord. Hij heeft verklaard Van Beek tussen Steenbergen en Roosendaal met een ijzeren staaf te hebben gedood na een ruzie over de echtgenote van Van Beek, die door haar man regelmatig mishandeld zou zijn. Mulders verklaar de, dat hij 't stoffelijk overschot in de Vliet bij het veer in het water heeft geworpen. De politie heeft echter tot op heden vergeefs gedregd. Ook de echtgenote van Van Beek is door de politie verhoord. Vermist Amerikaans vliegtuig gevonden. Van de Amerikaanse luchtbasis An chorage in Alaska is Vrijdagavond ge meld, dat de sedert vorige Zaterdag vermiste „Globemaster" is gevonden. Het wrak van het toestel werd waar genomen op een gletscher op ongeveer 95 km. van Anchorage. Bij het wrak werd geen teken van leven bespeurd. Het toestel had 52 personen aan boord. Een hoofdman en vier andere Afri kanen zijn te Maseroe ter dood ver oordeeld wegens het doden van een Afrikaan door zijn bloed af te tap pen. De hoofdman had dit bloed nodig voor een rituele handeling om af breuk te doen aan de activiteit van een man, die hem in rechten wilde aanspreken. Feestdag voor Oostbuvg SYMBOOL VAN MOED EN VOLHARDING. Onder grote belangstelling en in tegen woordigheid van vele autoriteiten heeft de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Zaterdag te Oostburg, het monument „De Eenhoorn" onthuld, dat niet alleen een herinnering zal zijn aan de oude uitspanning, die vroeger in de dorpsge meenschap éen grote rol heeft gespeeld, maar vooral de moed en de volharding sym boliseert, welke bij de herbouw van deze, in de oorlog zo zwaar getroffen gemeente door de bevolking werd getoond. Het mo nument dat geplaatst is vlak bij het moder ne winkelcentrum, is ontworpen door de Vlissingse beeldhouwster mevr. Messer— Heijbroek. Na de onthulling werd een blus waterreservoir in gebruik genomen en wer den brandweerdemonstraties gegeven. Voordat de onthulling plaats vond ver zamelden de genodigden, onder wie de heer C. Hamelink, lid van G.S., de heer R. Ga- lasse uit Gent, brandweer-inspecteur voor Oost-Vlaanderen, vele burgemeesters van Zeeuws-Vlaamse gemeenten, het bestuur en medewerksters der plaatselijke gemeenschap in hotel „De Eenhoorn". Zij werden hier welkom geheten door burgemeester mr K. Hoehzema. De Commissaris der Koningin, zei diep onder de indruk te zijn van datgene wat in Oostburg reeds tot stand is gebracht. Hij deed een beroep op de jeugd om het monu ment, de fontein en het plantsoen te spa ren. Nadat hl; het met de Oostburgse vlag bedekte monument had onthuld, stelde hij ook de fontein in werking. ST. NICOLAAS OP BEZOEK. „In „De Eenhoorn" waar vervolgens werd geluncht, kwam St. Nicolaas op be zoek die de burgerzin roemde, waardoor dit monument tot stand kwam en tal van aardige surprises ronddeelde. Na deze ver rassing dankte de burgemeester de Com- Doden en gewonden bij noodweer in Zuid-Afrika. Albertynsville, op een afstand van 30 kilometer van Johannesburg gele gen, is Zondag door een zware wervel storm getroffen. Het centrum van deze plaats is over een oppervlakte van on geveer drie vierkante kilometer ver woest. Naar schatting zijn er 200 tot 300 gewonden en men vreest, dat ve len zich nog onder het puin bevinden. Genoemde plaats is een niet-blanke stad. Alle vervoersmiddelen worden gebruikt, om de slachtoffers naar het ziekenhuis te vervoeren. De brandweer helpt met zoeklichten bij de bergings werkzaamheden. Inmiddels wordt uit Transvaal ge meld, dat op verscheidene plaatsen zware onweders gewoed hebben. Vier volwassenen en vier kinderen zijn bij branden omgekomen en ongeveer elf personen zijn door de bliksem gedood. missaris der Koningin en G. S. voor de medewerking van de herbouw der gemeen te. Een speciaal woord van dank gold ook de heer M. B. B. Nijkerk, directeur van een Ijzerhandel te Amsterdam, die de 150 kilo brons voor het monument schonk uit dank voor de hartelijkheid waarmee de Oost burgse bevolking hem in de mobilisatie jaren 1914—1918 bejegende toen hij hief commandant van het grensbataljon was. Jhr de Casembroot roemde in zijn toe spraak het werk van de beeldhouwster mevr. Messer—Heijbroek. Vervolgens spraken de heren M. Glerum uit Middelburg, hoofd-ingenieur-directeur van Wederopbouw en Volkshuisvesting, drs A. J. J. v. d. Made, inspecteur Bescher ming Bevolking en de heer G. Kortus, adj.» inspecteur van het Brandweerwezen van het Zuiden te Breda. BRANDWEER-DEMONSTRATIE. Nadat de Commissaris der Koningin het alarmsein had gegeven, rukte de Oostburg se brandweer uit. Aan deze op oorlogstoe stand ingestelde demonstratie werd ook deelgenomen door de brandweren van Schoondijke, Sluis en Groede. Zaterdagmorgen is van de werf van Verschure en Co's scheepswerven en ma chinefabrieken N-V. te Amsterdam een baggerzuiger te water gelaten die be stemd is voor Oost-Fakistan. De tewater lating gescbiedde door de I.H.C. Holland, een combinatie van zes scheepswerven, gevestigd te Den Haag. De echtgenote van de zaakgelastigde van Pakistan te 's Gravenhage, verrichtte de doopplechtig heid. De zaakgelastigde van Pakistan te Den Haag, de heer Lalshan Bokhari, heeft in een korte toespraak medegedeeld, dat deze baggerzuiger (die bij de doop de naam ,,Aminul-Bahr" heeft gekregen) de eerste is van vele, die in Nederland voor Oost Pakistan zullen worden gebouwd. De I.H.C. Holland verwacht, dat Paki stan in de toekomst een belangrijke „klant" zal zijn. De combinatie heeft daarom speciale maatregelen getroffen om, als het nodig mocht blijken, inge nieurs naar Pakistan te zenden, die de baggerproblemen kunnen bestuderen- De baggerzuiger is welhaast enig in zijn soort. Terwijl een normale snijkop- zuiger een zuigbuis heeft met een snij- kop, bezit dit werktuig drie zuigbuizen met niet minder dan zes snijkoppen.Aan boord zijn opgesteld drie stoommachines van ieder 850 pk. Door het bezit van da drie zuigbuizen met de zes snijkoppen behoeft het werktuig tijdens het bagge ren zich niet zoals normaal, zigzag heen en weer te bewegen, doch kan rechtuit blijven werken, waardoor het scheep vaartverkeer geen hinder ondervindt van de zuiger. Oostduitse zeepolitie -marine. Volgens door de inlichtingendiens ten der Westerse verbondenen ontvan gen berichten zal het Oostduitse 10.000 man tellende corps „zeepolitie" wor den versterkt met een flottielje onder zeeboten, afkomstig van de voornaam ste Russische vlootbasis Kroonstadt, aan de baai van Leningrad. Voorts wordt vernomen dat 38 voormalige officieren van Duitse onderzeeërs een jaar met deze oorlogsbodems in Russi sche wateren hebben geoefend. Kaskomkommers in midden winter, Philips heeft proeven genomen om de mogelijkheden te onderzoeken of kas- komkomers midden winter kunnen worden geproduceerd. Op 28 Novem ber zijn de eerste producten van deze proefnemingen aan de Loosduinse groenteveilin gaangevoerd. Deze kom kommers brachten f 1.33 per stuk op. De allereerste komkomers zijn door het Philips concern aan H. M. de Koningin aangeboden. Het ligt in de bedoeling van Philips om planten het gehele teeltseizoen met hogedruk-kwikdamp- lampen te belichten. De eerste kom kommers waren van goede kwaliteit. Sinterklaas heeft Zaterdag zijn intrede in Zeeland gedaan. In Mid delburg, Vlissingen, Goes en Oostburg is de goede kindervriend fees telijk ingehaald en heeft hij op zijn schimmel, dan wel per rijtuig of in een auto een rondrit gemaakt. In Middelburg, om maar met de hoofd stad te beginnen, arriveerde de beminne lijke grijsaard aan de Rouaanse kade waar duizenden kinderen hem stonden op te wachten. Niet minder dan vijf zwarte Pieten bracht hij mee en bovendien waren er nog eens vier in fleurig costuum gesto ken trommelaars en twee hoornblazers aan boord van de „Lady Sheila" die de Spaan se vlag in top had (een speciale attentie van Commander Child van de Yacht Hol- iidays Club). De heren van het organiserende midden- standscomité deftig in zwart pak en hoge hoed mochten eerst bij hem hun opwachting komen maken. Twee open rij tuigen, bespannen met vurige en bepluimde paarden voerden hierna de Sint, zijn knech ten en het comité in triomf door de stad, voorafgegaan door trommelaars en hoorn blazers. Twee Pieten zaten te paard, ter wijl nog twee pepernoten strooiende knech ten volgden. Voor het Gasthuis werd ge stopt en werden de zieke kinderen verrast en ook in Klein-Viaanderen bracht de Sint een bezoek aan het oude-liedentehuis. Op de Markt waar duizenden kinderen een welkom zongen, stond ietwat nerveus de burgervader, mr Bolkestein, achter de microfoon op het stadhuisbordes. Hij had wel enige wensen, die hij dan ook naar voren bracht. Een nieuwe stevige bodem in de stedelijke schatkist of een nieuwe kist eu wat wijsheid voor hen die moeten be slissen over de plannen voor het zwembad. De Sint hield zich echter op de vlakte doch gaf wel de burgemeester een pluim voor zijn voortreffelijke leiding. Toen was het ogenblik gekomen voor een wandeling langs het publiek. Omstuwd door honderden Middelburgers trok de Sint het stadhuis binnen om daar in de Burger zaal een kopje thee te drinken. Hij gebruik te daarbij een rietje (vanwege de baard). Met een tweede rijtoer door de stad besloot hij zijn bezoek. IN VLISSINGEN. In Vlissingen arriveerde De Sint met ze ven zwarte knechten aan de Houtkade waar „Ons Genoegen" voor vrolijke mu ziek zorgde. Ook hiér werd de Sint door vertegenwoordigers der middenstandscen trale ontvangen waarna hij werd toegespro ken door burgemeester mr B. Kolff, die op het stadhuisbordes op de komst van de Sint had staan wachten. De Sint bleek goed op de hoogte van de wensen die er in de Scheldestad leven. Hij schonk de burge meester een flesje Air-wlck aangezien deze bij de raadsvergaderingen vaak zo'n last heeft van de rook! Nadat de burgemeester hem bad toegesproken maakte Sinterklaas o„ een schimmel en vergezeld door zijn knechten een tocht door de stnd waarbij vele pepernoten werden gestroo'-1 IN GOES. Wie Zaterdagmiddag een kijkje in de Lange Vorststraat te Goes had kunnen ne men had daar een ontelbaar aantal kinde ren rond een vriendelijk grijnzende Zwarte Piet kunnen zien krioelen terwijl ze elkaar verdrongen onder de regen van pepernoten. Hier bracht de Sint een bezoek op uitnodi ging van de winkeliers in genoemde win kelstraat. Hij werd met zijn knecht de anderen waren blijkbaar het dak al op aan de A. J.-kade ontvangen waar „Eupho ria" hem een welkom toeblies. De Sint sprak vele loffelijke woorden over de groei van de stad en liet zich ook rit over de kade-demping. Hij werd hier niet op het stadhuis ontvangen maar de triomftpcht door de stad in een auto achter een ferm blazend „Euphoria" was beslist een succes. IN OOSTBURG. In Oostburg bracht de Sint, na een of ficiële ontvangst in hotel „De Eenhoorn" o.m. een bezoek aan bet ziekenhuis en ook werd een rijtoer in een landauwer door de gemeente gemaakt. Onder leiding van de heer Klompe wer- den Zaterdagmiddag te Goes de jaarlijkse verenigingswedstrijden van de Zeeuws- Brabantse Turnkring gehouden. Er waren 39 deelnemende groepen van 16 verenigin gen. Iedere groep bestond uit zes dames of heren, behoudens de veteranengroepen, welke uit viertallen bestonden. Opmerkelijk was het goede turnen van de veteranen van Volharding uit Goes. Deze „oude heertjes" turnden gemiddeld een „negen", hetgeen een afzonderlijke ver melding waard is. Overigens was het werk van de heren beter dan dat van de dames. De laatsten wisten ten minste in geen en kele afdeling een eerste prijs te veroveren. De uitslagen waren: Damesveteranen: tweede prijs voor Prins Hendrik I uit Breda en derde prijs voor Prins Hendrik II en III. Herenveteranen: eerste prijs voor Vol harding te Goes; tweede prijs voor Prins Hendrik te Breda en^geen prijs voor Atlas uit Heinkenszand. Dames eerste, tweede en derde graads oefeningen: tweede prijzen voor V.Z.O.S. I en II te Yerseke; Prins Hendrik II te Breda en Volharding te Goes; derde prijzen voor Olympia te Tholen, Sparta te Krab- bendijke. Volharding II te Goes, Mediobur- gum te Middelburg en Prins Hendrik I te Breda. Dames 2de en 3de graadsoefeningen! tweede prijs voor Wilhelmina te Middel burg; derde prijzen voor Olympia te Tho len, WIK te Wemeldinge, Astrow te Sou burg, Olympia I en II te Kapelle; UDI te Wolfaartsdijk, Domburg, VZOS te Yer seke, Jong Dreischor, Atlas te Heinkens zand en DAW te 's-Gravenpolder. Geen prijs voor Atlas II te Heinkenszand. Heren eerste, tweede en derde graads oefeningen: eerste prijzen voor Volharding te Goes, Prins Hendrik I te Breda en VZ OS te Yerseke; tweede prijzen voor Prins Hendrik II te Breda en VTV te Vlissin gen; derde prijs voor Astrow te Souburg; Heren tweede en derde graadsoefeningen: derde prijs voor Atlas te Heinkenszand) Na afloop werden door de voorzitter van de Zeeuws-Brabantse Turnkring, de heer F. G. Lemmers uit Vlissingen, de prijzen uitgereikt. NIEUWE KARDINALEN BENOEMD. Paus Pius de twaalfde heeft giste ren 24 nieuwe kardinalen benoemd, onder wie Mgr. Stepinac in Decem ber van het vorige jaar vrijgelaten na een verblijf van vijf jaar in een Joego slavische gevangenis en aartsbis schop Stepan Wyszynski, de primaat van het Communistisch Polen. Zij zullen 12 Januari officieel ge creëerd worden. DE BILT ZEGT: In de oehtend lichte en hier en daar matige vorst en plaatselijk mist. Ove rigens. vrij zonnig weer. Matige tot vrij krachtige Noord-Oostelijke wind. Middagtempera turen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1