Minister v* cL Kieft wil met alle geweld personeelsorgaan behouden Vlissingse raad verleende f 80.000 voor composteringsinstallatie Voorstel tot demping van de Goese Kade teruggenomen Maandag stemming over resolutie van India Elf „Sinten" gaan Donderdag naar Sint Nicolaas* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Rumoer in de Kamer om f20,000 Amendement v. d. Heuvel verworpen na dreigementen van de bewindsman Grootse puimen voor 1953 in Middelburg Kapitein verdronken Wel een bron tegen de luchtjes k SHIPPER J NIEUWS di Gemeentebegroting vertoont tekort van f 175.000 ruim Uitgave; Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Voratstr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Nfoordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2828 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2340 ZATERDAG 29 NOV. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEEDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.26 u., onder 16.32 u. Maan op 15.15 u., on der 7.35 u. Hoogwaar Zondag 30 Nov.: Vlissingen: 0.32 u. 2.Q0 m., 12.50 u. 1.92 m. Terneuzen: 0.59 u. 2.18 m., 13.17 u. 2.10 m. Wemel- dinge: 2.13 u. 1.75 m., 14.32 u. 1.61 m. Zierikzee: 2.01 u. 1.51 m., 14.18 u. 1.36 m. (Van onze parlementaire redacteur). Minister v. d. Kieft, die het amendement v. d. Heuvel (A.R.) om het per- «meelsorgaan „Wij van Financiën" op te heffen bestreed, maakte gisteren de Tweede Kamer duidelijk dat hij ook andere wapens dan het klapperpis tooltje kan hanteren. Als hoofd van het departement meende hij recht te hebben op zuik een personeelsorgaan, ook al kost het jaarlijks ƒ20.000.—. na een njjdig verweer liet hy het onheilspellende „onaanvaardbaar" ho ren. „Als dit amendement wordt aangenomen moet de minister deze post stoppen. Stelt hy zyn ministeriële voortbestaan van dit voorstel afhankelijk9" zo vroeg de heer Oud. De bewindsman stelde zich inderdaad op het stand punt, dat bq de aanneming daarvan als een wantrouwen in zijn beleid zou opvatten. Na deze verklaring werd het amendement verworpen met 1951 war\de AJB., S.G.P., CJBUJ. (behalve de heren Krol en Kikkert), alsmede de heer Ritmeester (V.V.D.) en de twee aanwezige com- Voor dit resultaat bereikt kon wor den was er een heel fiks debat aan vooraf gegaan. Vier fractieleiders kwa men in het geweer, hetgeen voor de heer v. d. Heuvel alsof hij geen dertig jaar Kamerlid is aanleiding was om zijn verontschuldigingen te maken voor het rumoer dat dit een voudige amendement heeft doen ont staan.... Overigens was dit voor hem geen aanleiding om het voorstel in te trekken. Zelfs niet toen de heer Rom- me zich achter de minister had ge schaard en de heer Oud had laten we ten dat hij voor dit „stukje progres sieve politiek" was. De heer Weiter probeerde de toe zegging te ontfutselen dat het blad beter geredigeerd zou worden. Maar de heer Burger (Arb.) wenste niet dat de Kamer de oppercensuur zou voe ren. GEEN WANTROUWEN. Het „onaanvaardbaar" hield de ge moederen dus wel in beweging. De heer Janssen (K.V.P.) die het amen dement had ondertekend, stemde tegen toen zijn fractievoorzitter en de minis ter zich van hem distanciëerden. Wat de minister betreft: hij werd een beet je dramatisch. Nog nooit heb ik het „onaanvaardbaar" uitgesproken. Ik hecht daarvoor teveel aan een goede samenwerking met de Kamer. Dat was voor de heer v. d. Heuvel aanleiding om duidelijk te maken dat dit amende ment geen wantrouwen in de minister uit$preekt. Da motie v. d. HeuvelSchouten (A.R.) over het verplichte lidmaat schap aan de Belastingacademie werd zJi.s. aangenomen. De motie-Biewenga (A.R.) over de heffingen-ineens werd De voorzitter van de politieke commissie van de Ver. Naties heeft bekend gemaakt, dat Maandag zal worden gestemd over de resolutie van India inzake het Koreaanse ge schil. Vrijwel alle landen (behalve de communistische natuurlijk) heb ben zich achter de resolutie ge schaard. ingetrokken. Minister v, d. Kieft ver klaarde de uitspraak van de Kamer naast zich te zullen neerleggen. De heer Biewenga was noch practiseh, noch principieel overtuigd van de ar gumenten van de minister en beloofde later op deze zaak te zullen terugko men. lawillllllilllllllllllllllllllllllllIBMlIIIIMISI Vertraging van N.A.V.O.-plannen voor volgend jaar De in 1953 na te streven plannen op defensiegebied voor de N.A.V.O. zui len niet op tijd gereed zijn voor de op 15 December te Parijs beginnende con ferentie van de N.A.V.O.-ministerraad. Aanvankelijk had men gehoopt deze plannen in het jaarlijks overzicht van de N.A.V.O., dat de volgende maand gegeven zal worden, te kunnen opne men, doch het zal nu wel midden Maart of April worden, voor zij goed gekeurd zullen zijn. Dan zal een nieu- de ministerconferentie bijeengeroepen moeten worden. De Britse minister van oorlog heeft meegedeeld dat de tweejarige dienst plicht in Groot-Brittannie niet zal wor den verkort. Het is onlogisch te me nen, dat het waarschijnlijk moet wor den geacht dat de koude oorlog niet zo lang meer zal duren, of dat de hevig heid er van zal verminderen. ER BLEEK NIETS ANDERS OP TE ZITTEN Moderne verlichting van Paul Krugerstraat en Koudekerkseweg De Vlissingse gemeenteraad heeft Vrijdagmiddag ruim drie kwartier ge praat over het voorstel van B. en W. om een crediet van 80.000,— te ver lenen voor het treffen van voorzieningen aan de composteringsinstailatie. De raad was er wel van overtuigd, dat er niets anders op zat, maar enkele sprekers betreurden het, dat reeds na twee jaar dit bedrag nodig is na de toegestane twee ton oor de stichting van de installatie. De heer J. Post (Arb.) vroeg zich af, waarom niet direct de voorzieningen waren getroffen, die de Arbeidsinspec tie nu eist en die 8.500.kosten. Bo vendien rijst de vraag, waarom niet Nieuw proces tegen Tsjecho- slowaakse communisten Vermoedelijk zal na het proces tegen Slansky c.s. een nieuw proces volgen tegen twee groepen van Tsjechoslo- waakse communisten, die beschuldigd worden van verraad en spionnage. Voorspeld wordt, dat Maria Sver- mova, voormalig secretaresse voor or ganisatorische aangelegenheden van het centrale comité der communisti sche partij, tot de beschuldigden zal behoren. AUTO DOOR TREIN GE GREPEN Gistermorgen is bij Amersfoort een personenauto op een onbewaakte over weg door een electrische trein gegre pen. Drie Inzittenden, een in Frankrijk woonachtige 29-jarige architect met zyn echtgenote en een dame uit Soest werden het slachtoffer. Da echtelieden zijn in een zieken huis opgenomen, terwijl de derde in zittende werd gedood. De toestand der gewonden is zeer ernstig. Het echtpaar kwam afscheid nemen van kennissen wegens aanstaande emigratie naar Z. Afrika. De auto brandde geheel uit. VERHOGING ZIEKENFONDS- PREMIEN Met ingang van 1 Januari 1953 wordt de premie voor verplicht-verzekerden ingevolge het ziekenfondsenbeslult verhoogd van 3,8 tot 4 procent van het loon in de zin van de ziektewet. Daar de ziekenfondspremie voor de helft ten laste komt van de arbeider en het maximum-dagloon thans 14 gulden bedraagt, moet van genoemde datum ai op het loon 2 procent tot ten hoogs'e 28 cent per dag, 1,68 pér week, of f 7.28 per maand, worden in gehouden. onmiddellijk een permanent gebouw is neergezet. Er is nu 40.000.nodig voor diverse veranderingen, waarvan niet minder dan ƒ27.000.voor be kleding en isolering van de binnen wand der nissenhut, waarin de instal latie staat. En dan blijft het misschien nog een noodoplossing. Ir. J. Krietemeijer (A.R.) kon wel begrijpen, dat er kinderziektes zouden zijn, maar vond het wel wat erg, dat bij de twee ton er nog eens J 80.U00. bijkomt. De kosten van bekleding, 18.per vierkante meter, zijn enorm hoog. Als „De Schelde" zoiets zou moeten gaan doen, waren er millioe- nen nodig! 8.000.voor een schaft- lokaal, toiletten enz. voor 2 of 3 man personeel is ook erg veel. HET ANTWOORD. Burgemeester mr. B. Kolff verklaar de, dat van tevoren nooit precies te zeggen is, welke eisen de Arbeidsin spectie zal stellen. Aangezien dit in 1950 ook B. en W. niet helder voor ogen stond, verzuimden zij de raad daarover in te lichten. De bekleding is niet alleen voor geluiddemping, maar vooral voor de verwarming der instal latie. Hij deelde mede, dat B. en W. gebleken is, dat stichting van een meer permanent gebouw niet tot de onmo gelijkheden behoort. Veel meer dan het gevraagde crediet zal dit echter niet kosten. Het voorstel werd dus ge handhaafd, maar het college wenste zich los te maken van de gegeven spe cificatie. Gaan de thans bestaande plannen door, dan zal de installatie moeten, worden stilgelegd. Het vuil zal dan worden gestort in de tankgracht achter het Havendorp. TEGEMOETKOMING IN KOSTEN? B(j de tweede ronde antwoordde de burgemeester op diverse vragen, dat bij zal informeren naar de mogelijk heid tot tegemoetkoming in de kosten, bij de Stichting Compost, die over een fonds van 1 miilioen gulden beschikt. Een coöperatieve aan- en verkoopver eniging op Zuid-Beveland had toege zegd het product direct te zullen be trekken, doch is deze toezegging niet nagekomen. Daardoor ontstonden voor raden, waarin broei optrad. Nu is het zo, dat de één deze graag heeft, maar de ander niet. De prijs van ƒ3,die tot heden wordt gebeurd, zal worden verhoogd. Men is aan de lage kant. B. en W. zijn bereid met andere ge meenten tot een regeling voor gemeen schappelijk gebruik der installatie te komen. Een commissie uit de Ver. van B. en S. op Walcheren heeft de zaak in onderzoek. Bij wijze van proef is ook het vuil van Souburg verwerkt. Daarna werd het voorstel m.a.s. aan genomen. DE VERLICHTING. Een ander voorstel, dat nogal wat tijd inbeslag nam, was dat tot verlich ting van de Paul Krugerstraat en de Koudekerkseweg, waarvoor een cre diet van 57.295.werd gevraagd. Ir. Krietemeijer vroeg, of het wel ge wenst is drie soorten van verlichting toe te passen en of het niet beter zou zijn de lichtmasten tussen van Bis- hoeck- en Badhuisstraat in het trottoir te plaatsen dan in het keirabat. Dat laatste kan dan vrij blijven. En de boompjes worden niet vernield. De heer M. J. van Poelje (Arb.) vroeg, of er nog geld was om ook de Badhuis straat beter te verlichten en de heer J. Marijs (A.R.) brak een lans voor verlichting van Nieuwe Vlissingseweg en Tuinstad. Burgemeester Kolff vertelde, hoe in grote lijnen het Vlissingse verlichtings project eruit ziet. Van Station tot Bad huisstraat moet straks een eerste klas verlichting komen. Daarnaast komt een iets mindere verlichting in wegen en straten, die niet zulke belangrijke verkeersaders zijn. (Koudekerkseweg, Bonedijkestraat, Pres. Rooseveltlaan, Badhuisstraat enz.). In Tuinstad ko men meer lantaarns. De vrijkomende gaslantaarns zullen hier en daar weer worden gebruikt. Verlichting van de Nieuwe Vliss.weg is geen gemeentelijke taak: het is een provinciale weg. In het oorspronkelijke P.Z.E.M.-plan stonden de lichtmasten in het trottoir. Plaatsing in het keira bat is beter uit verkeersoogpunt. De automobilisten zullen dan n.l. hun snelheid moeten verminderen. Wat overblijft kan als parkeergelegenheid dienen, MILITAIR DOOR STENGUN GEDOOD Naar eerst thans bekend is gewor den, werd Dinsdag op Deelen een mi litair door een schot uit een stengun gedood. Drie militairen stonden om 'n schildwacht, toen op onverklaarbare wijze zijn stengun afging. Twee kon den opzij springen, maar een 21-jarige militair, die vlak bij de schildwacht stond, werd in de hartstreek getroffen en onmiddellijk gedood. De 27-jarige schildwacht, bij wie het schot door de kleren ging, moest met een zenuwschok in het militair hospi taal in Arnhem worden opgenomen. Volgende week wordt een bijeen komst van de Veiligheidsraad over de kwestie-Kasjmir verwacht. Déze ver gadering wordt dan gehouden op ver zoek van Pakistan. Alle betrokken instellingen beslui ten tot samenwerking Er is thans een samenwerking tot stand gekomen tussen het gemeente bestuur van Middelburg, de Stichting „Nieuw Walcheren", een particulier comité te Middelburg en de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk", waar door bereikt wordt dat de verschillen de plannen, die zijn of nog worden ge maakt voor de gebeurtenissen in 1953, bij elkaar aansluiten en op verschil lend terrein liggen. Tevens wordt hier mede verkregen, dat hetgeen „Nieuw Walcheren" wil, gebaseerd blijft op het gestelde doel: een herdenking van de wederopbouw, waarbij feestelijkhe den achterwege blijven. De plannen van „Nieuw Walcheren" zullen een meer plechtig karakter dra gen, omdat zjj bedoelen de gehele we deropbouw van Zeeland en meer in het bijzonder die van Walcheren te herdenken, o.m. door het oprichten van een Walcheren-miniatuur, welke voor de zomermaanden een blijvende attractie zal bieden. Het opgerichte particuliere comité stelt zich geenszins te doel de plannen voor een tentoonstelling in 1953 over te nemen. Dit comité is wel, met volle dige medewerking van alle midden standsorganisaties, voornemens gedu rende de maand Juli Middelburg op bijzondere wijze attractief te maken voor de vreemdelingen. De globale plannen daartoe zjjn reeds uitgewerkt met het oog op de voltooiing van de wederopbouw van de stad. Teneinde een zekere samenwerking te bereiken is deze week een contact commissie gevormd, bestaande uit twee vertegenwoordigers van elke partij, die voor de noodzakelijke coör dinatie zal zorgdragen. BESPREKING VAN EISEN HOWER MET DULLES Het komende weekeinde zal gene raal Eisenhower een bespreking heb ben met de nieuw benoemde minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les. De perschef van Eisenhower heeft medegedeeld, dat deze conferentie een belangrijke mededeling zal opleveren. Meer kon-hij niet zeggen. Aanvaring op de Wester-Schelde Gistermorgen is het 900 ton metende Duitse schip „Linkerin 21" in het schaar van Saeftinge in de Wester- Schelde aangevaren door het 1000 ton metende Britse schip „Sapphire". Het Duitse vaartuig is gezonken, waarbij de kapitein is verdronken. Aan boord bevonden zich vier man nen, die allen overboord sprongen. Drie werden gered en door een zuster schip de „Coln" naar Duitsland ge bracht. Het Engelse schip is doorgeva- Mamie Eisenhower is voor liet eerst officieel opgetreden als echtgenote van de komende President. Die eer viel de U.S.O. te beurt, die een lunch had georganiseerd in het Waldorf Astoria Hotel te New York, waarvan de baten ten goede komen aan een fonds. Mevronw Eisenhower moest natuurlijk ook een stukje proeven van de „droomtaart", die bekend is bjj alle Amerikaanse mannen, die dienen of hebben gediend, bij leger of vloot. Deze taart is n.l. één van de „spécialité's" van de U.S.O.-centra in geheel Amerika. De taart schijnt bést te smaken. Vertegenwoordigers van de land-, Incht- en zeemacht kijken toe. Vol verwachting7 Origineel initiatief van burgemeester Baas van Sint Laurens» Elf Nederlandse burgemeesters gaan Donderdag 4 December a,s. hun collega van de Belgische gemeente Sint Niklaas, voor deze keer Sint Nicolaas genoemd, een bezoek brengen. Zij zullen door hem op bij deze belangrijke gebeurtenis passende wijze officieel worden ont vangen. Als de voortekenen niet bedriegen, zal bet daar in het Bel gische stadje een gezellige dag worden met (wie weet!) prettige ver rassingen. Vol verwachting kloppen de harten van de elf Nederland se burgervaders Daarna werd het voorstel aanvaard, ren naar Antwerpen. Het zeer originele initiatief van dit bezoek is genomen door de burgemees ter van Sint Laurens, de heer W. Baas, die op de gedachte is gekomen eens na te gaan hoeveel gemeenten er in Nederland zijn, waarvan de naam met „Sint" begint. Hij kwam tot het respectabele aantal van elf. Daarvan liggen er vijf in Zeeland, n.l. Sint An- naland, Sint Jansteen, Sint Laurens, St. Maartensdijk en Sint Philipsland. Limburg telt twee „Sint"-gemeenten en wel Sint Geertruid en Sint Odiliën- berg. Ook in Noord-Brabant liggen twee van zulke plaatsen. Dat zijn Sint Michielsgestel en Sint Oedenrode. Noord-Holland tenslotte kent ook twee gemeenten, die met „Sint" beginnen, n.l. Sint Maarten en Sint Pancras. Er zijn wel meer plaatsen in ons land, waarvan „Sint" het eerste woord is, maar dat zijn geen zelfstandige ge meenten meer CONTACT. Burgemeester Baas heeft contact gelegd tussen de samen een „elftal" vormende burgemeesters en hij heeft ook kans gezien te bewerkstelligen, dat dit team een bezoek zal brengen aan Sint Nicolaas, dat wil zeggen aan de burgemeester van de Belgische ge meente van die naam. De Zeeuwse collecte De actie „Octobermaand-Zeeuwse maand" heeft in Hoek ƒ187,10 (dat is 7 cent per inwoner) opgebracht en in Cadzand 133,75 of 14 cent gemiddeld. Van de fa. de Leeuw—Geluk te Yer- seke werd een bedrag van 1",ont vangen. In Middelburg kwam zich een man melden op Maatschappelijke Zorg (waar de organisatie voor de Zeeuwse hoofdstad berust), die vertelde, dat hij zich, ondanks zjjn 76 jaren, gaarne be schikbaar wilde stellen om de collecte te doen slagen. Zijn aanbod werd na tuurlek graag geaccepteerd. In Amerika zijn 36 personen om het leven gekomen bij een vliegtuigonge luk. De gehele pers is in opschudding gebracht door een bericht uit Chili, dat daar een zevenling (zeven meis jes) zou zijn geboren. Later bleek, dat men met een studentengrap te doen had! Tengevolge van de mist zijn Donderdagavond in de Elbe vijf sche pen in aanvaring gekomen en twee aan de grond gelopen. In Buenos Aires is een enorme groenten- en fruitveiling door brand verwoest. Er moest een distributiestelsel worden in gevoerd voor de verkoop van de pro ducten in de stad. Te Marseille is ex-koningin Helena van Italië overle den. Prins Bernhard heeft gisteren in Washington een onderhoud gehad met President Truman. Het Concert gebouworkest heeft een verzoek uit Lissabon ontvangen voor het geven De Goese raad heeft gisteravond het principe-voorstel van B. en W. over de demping van de kade zonder enige animo ontvangen. Niet dat er niet over gedebatteerd werd; men was er ruim vijf kwartier mee bezig, doch men vond het onaanvaardbaar en bleek evenmin geporteerd voor een jacht haven. Temeer nog omdat de gemeentebegroting van het komende jaar een tekort van ruim 175.090 vertoont. B. en W. hebben nu het voorstel terug genomen en zullen in de volgende raadsvergadering met een concept-ant woord aan het Comité „Het Noorden van Goes" komen. Daarin zal dan tot uitdrukking worden gebracht dat men het kade-probleem zal beschouwen als een onderdeel van de toekomstige ontwikkeling van Goes. Het enige positieve dat we hoorden was de mededeling, dat aan de „lucht jes' 'een „halt" zal worden toegeroe pen door het boren van een bron in de kade, die daardoor regelmatig van vers water zal worden voorzien. Deze bron zal er waarschijnlijk in 1954 ko men. Voordat men de discussies opende, werd een adres van de Bond Heem schut voorgelezen waarin werd ver zocht zich door een deskundige te la ten voorlichten en af te zien van dem ping. Het werd door de meerderheid van B. en W. voor kennisgeving aan genomen. De heren De Roo (V.V.D.) Vroome (K.V.P.), Visscher (P.v.d.A.), noemden het voorstel van nul en ge- ner waarde en een slag in de lucht. De heer Zuidema (A.R.) verwees naar van enkele concerten in October 1953. het rapport van de P.P.D. van 1950 en vroeg zich af of het niet mogelijk zou zijn de kwestie in groter verband te bezien. Er is afdoende aangetoond, dat de bouw van woningen in Noord niet mogelijk is, zo zei hij. Kan B. en W. de neringdoenden in het Noordelijk stadsdeel niet de helpende hand bieden door bijv. de terreinen, die niet voor woningbouw geschikt zijn, als recre atie te gebruiken? Dat het comité zich zoveel moeite getroost heeft was vol gens hem zeker toe te juichen. Ook zijn fractiegenoot, de heer Knibbe, zag toch wel enkele lichtpunten in het voorstel. De heer Sepers (C.H.U.) was eveneens van mening, dat nader con tact met het Noorden wenselijk is. De heer Vermaire (Midst.) betwijfelde de juistheid van de gemaakte berekenin gen van de heer Oranje. Namens de meerderheid beantwoordde wethouder Van Melle de sprekers. Het heeft moeite genoeg gekost om een meerderheidsvoorstel te vinden. De heer Oranje heeft volkomen objectief zijn berekeningen gemaakt, maar Goes-Noord vergat bijvoorbeeld de kosten van bestrating van het gedemp te stuk te becijferen! De wethouders Roase en Buijs noemden het voorstel de enige mogelijkheid om het plan te onderzoeken en het eventueel ook als werkverruimingsobject geplaatst te krijgen. STREEKZIEKENHUIS. Voordat men aan de demping begon, liep een aantal voorstellen zonder al te veel strubbelingen onder de hamer door. De benoeming van een afgevaar digde ter uitvoering van de gemeen schappelijke regeling voor het Prot. Chr. Streekziekenhuis leverde echter enige stagnatie op, omdat de stemmen driemaal staakten. Na de eerste stem ming drong de heer A. de Roo er bij de raad op aan om een vertegenwoor diger uit het niet-kerkelijk volksdeel zitting te geven. Dit leek hem „billijk", gezien de offers, die de overheid zich hier getroost. Toen de stemmen drie maal waren gestaakt, werd de heer Zuidema bij loting aangewezen zitting te nemen. Het voorstel tot benoeming van een onderwijzeres aan de O.L. school A werd nadat de raad in geheime zitting was gegaan, aangehouden. De gemeentebegroting, die zoals ge meld een tekort van ruim 175.000 vertoont, zal op 17 December behan deld worden. Het denkbeeld is met groot enthou siasme door de burgemeesters der ge noemde gemeenten ontvangen, natuur lek mede, omdat dit bezoek zowel in Nederland als in België een aardige publiciteit betekent. Van de zijde van pers, radio, wereldomroep en film wordt er een levendige belangstelling voor aan de dag gelegd. Het ligt in de bedoeling dit eerste contact der elf Sinten tot een jaarlijks terugkerende gebeurtenis te maken, al zullen de burgemeesters natuurlijk niet ieder jaar naar Sint Niklaas trekken. Streeklaboratorium bij Middelburgs Gasthuis De commissie van financiën uit de Middelburgse raad heeft geadviseerd het voorstel tot stichting van een streeklaboratorium te aanvaarden, maar voorlopig geen beslissing te ne men omtrent de vorm, waarin en de plaats, waarop het zal worden ge bouwd. Het komt de commissie doelmatiger voor de bouw te combineren met de uitbreiding van het Gasthuis, 6f als onderdeel daarvan en in exploitatie er bij óf als een zelfstandige gemeente lijke dienst. Dit zat niet slechts tot een voorde liger exploitatie kunnen leiden, maar vooral ook tot een inniger contact met het te vestigen subcentrum voor de kankerbestrijding. Het advies luidt dan ook aan B. en W. op te dragen een onderzoek in te stellen en opnieuw voorstellen te doen. B. en W. delen mede Dinsdagmiddag mondeling te zullen antwoorden. Zeeuwse Maatschappelijke Werk sters bijeen Alle maatschappelijke werksters in Zeeland waren gisteren ten kantore van de Stichting Zeeland op de Dam te Middelburg bijeen om zich te be zinnen op haar taak ten dienste van de gerepatrieerden en om met elkaar de practische vragen, die met haar werk verbandhouden, te bespreken. Des morgens hield de heer J. Moora, de voorzitter van het C.C.K.P., het Centraal Comité van Kerkelijk en Par ticulier Initiatief voor Gerepatrieer- denzorg, een algemeen oriënterende inleiding over" de vraagstukken, die t.a.v. deze zorg bestaan en de taak van de maatschappelijke werksters in dit opzicht. Des middags konden de dames vra gen uit de praktijk stellen. Dat ge beurde ook viot, zodat van een geani meerde bijeenkomst mag worden ge sproken. Het Britse Lagerhuis heelt met 305 tegen 269 stemmen het wetsontwerp inzake de ontnaasting van de staalin dustrie aangenomen. DE BILT ZEGT Opklaringen. Hier en daar oenteriümist. Overigens langdurige opklaringen en bijna overal droog weer. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Tempe ratuur midden overdag iets boven het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1