Zal de helft van de kiezers in het Saargebied thuis blijven A*R* dienen twee moties en een amendement in 1 SNIPPER 4 NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zondag valt de beslissing Franse gestes zetten eindstreep onder de autonomie, meent Hoffmann Raad voor Emigratie geïnstalleerd Conventies van Bonn volgende week in Bondsdag i Zeeuwsche Melkfederatie wacht belangrijke taak Oud-burgemeester Ermerins plotseling overleden Brouwershaven nam afscheid van burgemeester Gast Bootdiensten gestaakt Stichting Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 30, Tel. 2438, bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte 'Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2339 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 28 NOV. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.24 u., onder 16.33 u. Maan op 14.48 u., on der 6.11 u. Hoogwater Zaterdag 29 Nov.: Vlissingen: 12.00 u. 1.83 m., Terneuzen: 0.10 u. 2.12 m., 12,29 u. 2.01 m. Wemeldinge: 1.22 u. 1.72 m., 13.42 u. 1.53 m. Zierikzee: 1.08 u. 1.50 m., 13.25 u. 1.30 m. Biet spanning wordt in geheel West-Europa uitgezien naar de uitslag van de Zondag in het Saargebied te houden verkiezingen. De Saarlandse minister president Hoffmann heeft Donderdagavond in een radiotoespraak de bevol king opgeroepen aan de verkiezingen deel te nemen en daardoor de door frankrijk in uitzicht gestelde wijzigingen van de economische conventie tus sen beide landen te helpen verwezenlijken. Zoals bekend is Hoffmann een figuur Twee leiders van de verboden (Duitse) democratische partij hebben als hun verwachting uitgesproken, dat ondanks de beloften van Franse zijde, de helft van de kiezers zal thuis blijven. De Saarbrücker Zeitung" (algemeen aangezien als het blad van de Franse ambassadeur), verklaarde, dat het vanzelf spreekt, dat de Franse rege ring de beloften slechts dan zal kun nen houden, indien de nieuwe Saar landse regering en het nieuwe parle ment op een brede meerderheid kan steunen. Hoffmann verklaarde gister avond, dat de F: ansa gestes een eind streep zetten onder de volledige auto nomie van het Saarland. Deze besluiten, aldus de minister president, getuigen van de goede wil Van Frankrijk en zij zouden ook in Bonn moeten worden opgevat, als een gunstig teken mede voor de ontwikke ling van de Duitse belangen. Hij meen de, dat één en ander de voortzetting van de Frans-Duitse besprekingen slechts kan vergemakkelijken. VERKIEZINGSLEUZE. De Duitse oppositie van de Saar noemt de door de Fransen aangeboden verlichtingen van de economische overheersing niet anders dar. een lege verkiezingsleuze, die geen enkele ver- C" hting voor Frankrijk inhoudt. De derden buitenlandse journalisten, die de verkiezingen van nabij willen De verdwenen kunstschatten van de familie Krupp Een Britse woordvoerder heeft Don derdag-te Bonn verklaard dat hét in West-Duitsland, Groot-Brittannle en Nederland ingestelde onderzoek naar de verdwenen kunstschatten van de familie Krupp thans is beëindigd. Hl) zeide dat een bepaald gedeelte er van achterhaald is, dat terug zal wor den gegeven aan het huidige familie hoofd, de 44-jarige Alfred Krupp von Bohlen und Halbach. De waarde van het vermiste werd door de Duitsers op ongeveer 5.300.000 gulden geschat. De vermiste kunst schatten bestonden uit wandtapijten, schilderijen van oude meesters en an tieke stukken. De waarde van het thans achterhaal de is niet bekend. ANTI-SEMiTISME IN TSJECHO-SLOWAKIJE Volgens onbevestigde berichten uit Wenen heeft het proces-Slansky een krachtige golf van anti-semitisme bij het publiek in Tsjecho-Slowakije ver oorzaakt. In de Slowaakse hoofdstad Bratis lava en andere steden zijn anti-semie- tische demonstraties gehouden. Men maakt melding van een groot aantal zelfmoorden onder communistische functionarissen en hoge officieren van Joodse afkomst. Bovengenoemde berichten, aldus A.F.P., worden met reserve ontvangen, gezien de hermetische sluiting van de Tsjechoslowaaks-Oostenrijkse grens meemaken, worden dagelijks om beur ten door de regering en de Duitse op positie onthaald op conferenties. Hoe Zondag overigens ook de uitslag zal zijn, de steen des aanstoots, die het Saargebied nog altijd geweest is, zal daarmee niet zijn weggenomen. BEVAN GEKOZEN IN „SCHADUWKABINET" Aneurin Bevan, leider van de linker vleugel der Britse Labourpartij, is bij een tweede stemming gekozen in het „schaduwkabinet", het bestuur van de Labourfractie in het Lagerhuis. De uitslag van de eerste stemming werd vorige week bekend gemaakt. Toen bleek, dat geen enkele Bevan-aanhan- ger» was gekozen. Eerste Japanse ambassadeur in ons land gearriveerd. Gisteren is met een iijntoestel van de K.L.M. uit Tokio de eerste Japan se ambassadeur in ons land, de heer Okamoto, op Schiphol aangekomen. Hij was vergezeld door zijn vrouw en zijn 17-jarige dochter Fuiuko, hetgeen naar hij vertelde „winter" betekent. Haar tweelingzuster moet eerst in Japan nog haar eindexamen afleggen, voor zij in de komende lente eveneens naar Nederland komt". JOODSE SERGEANT WEGENS DIEFSTAL BIJ KRUPP BERECHT. Woensdag, precies twaalf jaar ge leden, dat hij door de Duitsers we gens zijn Joodse afkomst als onder wijzer werd ontslagen stond voor de krijgsraad te velde „West" terecht de 40-jarige L. v. d. V. uit Amsterdam wegens diefstal uit de villa van Krupp te Essen. Van der V. met zijn vrouw, de enige overlevende van een door de Duitsers uitgemoorde familie, deed in Juli 1945 dienst als sergeant-tolk. Zijn onder deel was gelegerd in de luxe villa Hügel van Krupp nabij Essen. v. d. V. die geheel berooid uit zijn onderduik was gekomen, had op dat ogenblik geld nodig omdat zijn vrouw een baby- verwachtte. In dit geldgebrek voor zag hij door enige stukken van Krupp ter waarde van 3 S 4000 gulden ten eigen bate te verkopen. De krijgsraad veroordeelde v. d. V. tot een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden met een proeftijd van 3 maanden en een on voorwaardelijke geldboete van f 500 subs, één maand hechtenis. Ramp „Koningin Juliana" voor raad van de luchtvaart Woensdag 3 December a.s. zal de raad voor de luchtvaart het ongeval behandelen, dat het K.L.M.-vliegtuig „Koningin Juliana" overkomen is op 22 Maart j.l. nabij Frankfort in Duits land. Als getuige is opgeroepen één van de beide overlevenden, mej. A. J. G. Gautier, stewardess bij de K.L.M. Zo als bekend zijn 45 personen bij de ramp omgekomen. ZWARE DOBBER VOOR MINISTER v. d. KIEFT Communist Gortzak mag interpelleren over de arrestat'e der twee Indonesiërs (Van onze parlementaire redacteur). Twee moties en een amendement werden gistermiddag in de Tweede Kamer ingediend na de redevoering van minister v. d. Kieft, waarmee hij zijn be groting verdedigde. Alle drie waren ze afkomstig van de A.R.-fractie. In het voorstel-Schouten werd er op aangedrongen, dat het lidmaatschap van het corps voor studenten aan de belastingacademie niet meer verplicht zou wor den gesteld. Het amendement v. d. Heuvel beoogt de afschaffing van het personeels orgaan van het ministerie „Wij van Financiën", dat jaarlijks 20.000,kost en in de motie Biewenga werd aan de minister gevraagd om zodanige maat regelen te treffen, dat bij de definitieve aanslagen in de heffingen-ineens, van voor 6 Februari 1952, belastingschulden van het vermogen mogen worden afgetrokken. Dc heer Gerbrandy: SYMPTOMEN VAN LAND BOUWCRISIS. Het prijsniveau voor de landbouw producten ligt niet gunstig en er zijn symptomen, die wijzen op een op han den zijnde landbouwcrisis. Als een van die symptomen noemde de heer H. M. Gerbrandy in zijn rede, gehou den in de najaarsvergadering van de Friese C.B.T.B. te Leeuwarden de grote bereidheid van de regering de landbouwers meer vrijheid te geven. De heer Gerbrandy noemde het standpunt van de minister, die in de melkgarantieprijs de 10 pet. onderne- mersloon niet wilde calculeren, be denkelijk. Alleen de kale kostprijs geldt en dat is wel heel erg kaal, zo merkte de heer Gerbrandy op. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer J. G. Suur- hoff, heeft gistermiddag de raad voor de emigratie geïnstalleerd. In zijn rede noemde de minister de instelling van de raad een sluitstuk op de organisatorische ontwikkeling op het terrein van de emigratie. De heer Suurhoff vergeleek de emi gratie in vroeger jaren met die van deze tijd en wees erop, dat de samen stelling van de raad uitermate belang rijk is. De meerderheid immers be staat uit vertegenwoordigers van par ticuliere emigratie-organisaties, die de moeilijkheden van de emigranten van nabij kennen. De raad zal de regering van advies dienen. PRINS BERNHARD IN WASHINGTON Prins Bernhard is na zijn reis door enkele Zuidamerikaanse staten in Washington aangekomen. Hij werd begroet door de Nederlandse ambas sadeur, dr. van Royen. De Prins be geeft zich morgen naar New York, waar hij zijn broer, Prins Aschwin, zal ontmoeten. Op 4 December vertrekt Z.K.H. naar ons land. Overwinning van Adenauer De Westduitse Bondsdag heeft met een meerderheid van 60 stem' men besloten om op 3, 4 en 5 De. evrber a.s. in laatste lezing de Conventies van Bonn te behande' len. Deze overwinning van bonds, kar -elier Adenauer betekent, dat toch nog voor het eind van dit jaar de Bondsdag zal beslissen over de .erJragen met het Westen. Zelfs zieke afgevaardigden waren aan wezig, toen na een debat van een uur, over de zaak gestemd werd. EGYPTISCHE KROONRAAD ONTBONDEN De Egyptische regering heeft beslo ten de kroonraad, het lichaam ter be slechting van geschillen tussen leden van de koninklijke familie op te hef fen. Voortaan zullen de leden van het koninklijk huis hun geschillen aan ge wone rechtbanken moeten overleggen. De kroonraad werd geleid door prins Mohamed Ali als oudste lid van de koninklijke familie. Leden waren de rector van de Al Azhar universiteit en de minister voor de godsdienstige instellingen. De regering besloot voorts, dat voor taan alleen de geboorte van de zonen des konings bij de ministerraad zal moeten worden aangegeven. Tot dus verre gold dit voor alle leden van de koninklijke familie. Tenslotte werd een commissie inge steld voor het taxeren van de waarde van de koninklijke paleizen en de in boedel hiervan. EXAMENS. Bij de laatstgehouden zitting van de Rijkscommissie voor de Stuurlieden- examens zijn geslaagd de heren Chr. Verhoeven te Goes en J. Brevet te Oostburg voor het examen van late Stuurman Grote Handelsvaart. Dit naar aanleiding van een arrest van de Hoge Raad. Het was dus geen middag zonder spanning, want er dreigden nog meer moties, o.a. van de heer Jansen (K.V. P.) over de verlenging van de wet op de herkapitalisatie. De bewindsman kwam echter aan deze wens tegemoet en beloofde een verlenging van één jaar. Minister v. d. Kieft wierp zich met zwier, die hem eigen is, op de bran dende golven der critiek. Meer dan eens kon hij er niet tegenop, maar soms wist hij de Kamer met zijn keu velende betoogtrant te overtuigen. Hij is nog lang niet op alle onderdelen in geschoten, dat bekende hij eerlijk en dat is niet verwonderlijk. Het valt niet mee, om als „jong" minister een vrij agressieve Kamer tegenover zich te hebben. HET PERSONEELSORGAAN. De motie v. d. Heuvel werd gesteund door alle fracties, behalve de socialis ten en de K.V.P. Deze stelden zich met de minister op het standpunt, dat ieder groot bedrijf een personeelsorgaan heeft om de onderlinge band te ver stevigen, maar zij gaven toe, dat het blad veel beter geredigeerd kan wor den. De heer Schouten zei, dat het de minister moeilijk zal vallen om aan te i De E.V.C. heeft geprotesteerd tegen de arrestaties van de twee Indone siërs. De K.R.O.-uitzendingen moes ten gistermorgen om 10 voor acht voor anderhalf uur worden gestaakt, we gens een technische stoving aan de zender te Lopik. Sint Nicolaas houdt van de nieuwste snufjes en zal daarom op 5 December a.s. voor de televisie optreden. Wee de Sint, die een gezin bezoekt, terwijl men de televisie-uit zending volgt! Mevr. Fenny Heems kerk, die tweede werd in het candida- tentournooi voor het wereldkampioen schap schaken voor dames te Moskou, is gisteravond te Amersfoort hartelijk huldigd. Aan de Oostkust van Zwe den is de Nederlandse kustvaarder „Ascunsion" aan de grond gelopen. Het schip maakt water. In de eerste helft van 1953 kunnen naar Australië 7000 Nederlandse emigranten worden ver voerd. Een duivenveiling te Amster dam heeft meer dan 10.000 opge bracht. Voor een doffer werd S 300, betaald. In den Haag zijn bij een brand in de schuur van een vogelhan- del 60 kanaries in de rook gestikt. De jeugd zou verantwoordelijk zijn ypoi de brand. tonen dit blad nodig te hebben voor de vervulling van zijn taak. Dit naar aanleiding van de klacht van de be windsman, dat het amendement een te grof middel voor een kleine zaak is. De motie Schouten over het ver plichte corpslidmaatschap vond eigen lijk geen bestrijding. Zelfs de socialist Hofstra vond dit in strijd met de vrij heid van het persoonlijk inzicht van de student. Tot nu toe konden slechts zij, die gewetensbezwaren hadden van deze verplichting ontheffing krijgen. Alge meen vond de Kamer dit gesol met gewetensbezwaren allerminst fraai, De heer Wiebenga wilde een arrest van de Hoge Raad terugwerkende kracht geven. Dat kan natuurlijk niet, maar het is echter de bedoeling om aan de hand van dit arrest mildere administratieve bepalingen uit te lok ken. Intussen hebben de juristen zich op deze motie geworpen en het resul taat daarvan zal heden blijken. REGERING VERONTRUST. In de rede zei minister v. d. Kieft, dat niet gedacht wordt aan een af schaffing van de vereveningsheffing en de personele belasting. Met de Kamer is de regering verontrust over de po sitie van de ambtenaren, die werk zaam zijn bij de internationale orga nen. Zij krijgen grote salarissen (be lastingvrij) met gratis drinken en ro ken. Op zo'n manier ontstaat een klei ne groep bevoorrechten, zonder dat daarvoor enige grond is. De landen bieden echter tegen elkaar op om de internationale organen te mogen her bergen en zij maken de aanbiedings- voorwaarden zo aantrekkelijk moge lijk. De regering zal tegen- dit euvel strijden. Zij heeft aan een vergadering van belastingdeskundigen van de N.A.V.O. het standpunt duidelijk uit een gezet. INTERPELLATIE. Dinsdag houdt de communist Gort zak een interpellatie over de twee ge arresteerde Indonesiërs. „Te laat, want morgen worden zij waarschijnlijk met de „Willem Ruys" uit het land gezet", zo klaagde de communist. „Als de mi nister van Justitie onder de indruk komt van uw argumenten, kan hij ze dus nog van de boot laten afhalen", aldus het snedige antwoord van de voorzitter. „Zouden zij per vliegtuig gaan, dan wordt het probleem moei lijker". Bij de' aanvang van de zitting zijn er twee vaste commissies benoemd, één voor de herziening van de gemeen telijke en provinciale grenzen, omdat er verschillende wetsontwerpen op dit terrein te wachten zijn, en een voor Viisserij, waarop meer dan eens is aan gedrongen. Verdachten in Woerdense moord zaak blijven in bewaring Donderdagmorgen zijn de beide mannen, die naar aanleiding van de moord op de Woerdense politieagent van Eek zijn gearresteerd, D. van H. uit Oudewater en K. V. uit Woerden voor de Officier van Justitie in Utrecht en daarna voor de rechter-commissaris geleid. Zij blijven in verzekerde bewaring. Ierse minister-president keert terug naar zijn land De Ierse minister-president De Va lera, die sinds Augustus in het Oog- lijdersgasthuis te Utrecht wordt ver pleegd, zal volgende week naar zijn land terugkeren. Hij heeft passage be sproken in het K.L.M.-vliegtuig, dat a.s. Dinsdagmorgen van Schiphol naar Dublin vertrekt. In de Belgische Tweede Kamer is gesproken over de toelating van Span je tot de Unesco en het feit, dat de Belgische delegatie hiervoor heeft ge stemd. Na het debat werd door de Katholieke parlementsleden een motie van vertrouwen in het regeringsbeleid ingediend, die met 105 tegen 86 stem men werd aangenomen. De Verenigde Naties hebben Dinsdag bekend gemaakt, dat de Nederlands; graficus Dirk van Gelder uit Veere, een eerste prijs heeft gewonnen in een prijsvraag van de U.N.O. voor het ontwerpen van postzegels voor de orga nisatie. De heer van Gelder won 1000 dollar in de groep, die betrekking had op de werkzaamheden of doelstellingen van één van de bijzondere lichamen. Op de foto links het bekroonde ontwerp, rechts Dirk van Gelder. ALS MAXIMUM-CONSUMPTIEPRIJS WORDT OPGEHEVEN Maatregelen tot kwaliteitsverbetering op Znid-Beveland ER BESTAAT bij de melkslijters over het algemeen maar weinig belang stelling voor het regeringsbeleid inzake de melkprijzen. Tenminste op de algemene ledenvergadering van de Kring Zuid-Beveland van de Zeeuwse Melkfederatie, die gisteren te Goes werd gehouden was maar een handjevol leden aanwezig, hoewel de onderwerpen, die er besproken werden, toch be langrijk genoeg waren. Men hoorde allerwege de opmerking, „dat men wel zou zien waar het op uit draaide" Het voornaamste punt van bespre-1 De secretaris van de Zeeuwse Melk- king vormde de in April te verwachten federatie, de heer C. Zee, wees er met opheffing van de maximum-consumen tenprijs van losse melk en enige con sumptiemelk-producten, de opheffing van de vaste detaillistenprijzen met 'n vrije marge voor de handel en de op heffing van de fabrieksaanvulling- melkregelingen. Tengevolge van een hartaanval is gisterochtend op het stationsemplace ment te Goes plotseling overleden de heer J. Ermerins uit Heinkenszand, oud-burgemeester van Hoedekensker- ke. De heer Ermerins, die 71 jaar is ge worden, werd op 1 September 1904 be noemd tot secretaris der gemeente Hoedekenskerke. Van 1916 tot 1938 was hij burgemeester der gemeente Baarland. Op 1 September 1938 volgde zijn benoeming tot burgemeester-se cretaris der gemeente Hoedekenskerke welk ambt hij heeft vervuld tot Fe bruari 1946. Van 1931 tot 1945 was hij voorts ont vanger-griffier van het waterschap Hoedekenskerke. In 1909 richtte hij de Coöp. Boerenleenbank te Hoedekens kerke op waarvan hij tevens tot No vember 1945 kassier was. Voorts was hij rentmeester van enkele bedrijven. EEN VRIENDENHAND VOORTAAN Een sfeervolle bijeenkomst in een stijlvolle raadszaal Gistermiddag heeft het oude stadje Brouwershaven afscheid genomen van zijn burgemeester, de heer C. Gast. In de laatste raadsvergadering, die de heer Gast presideerde, hebben wethouder J. Dekker; de nestor van de raad, de heer C. W. den Boer en de gemeente-secretaris waarderende woorden gesproken over de scheidende burgemeester. In de minder officiële samenkomst, die hierop volgde, bleek overduidelijk welk een ruime plaats burgemeester Gast in de harten van de inwoners in neemt, toen vele sprekers namens de verschillende groeperingen en orga nisaties in de gemeente spraken. In zijn afscheidsrede tijdens de raadszitting sprak burgemeester Gast over de slechte financiële toestand van de gemeente, toen hij in 1930 geïnstal leerd werd. Dat de gemeente noodlij dend zou worden hing als een dreigend zwaard boven haar en vele gebouwen en straten schreeuwden om verbete ring. Met dankbaarheid vervuld ver telde de heer Gast hoe betere tijden voor Brouwershaven aanbraken en hoe veel gedaan kon worden tot ver betering van het sociaal en cultureel leven van de gemeente: het schoolge bouw werd vernieuwd en een sport veld werd aangelegd. „Niettemin kan ik mijn ambt neerleggen op een gun stiger tijdstip, dan toen ik het aan vaardde", zo zei burgemeester Gast, nadat hij de precaire woningnood van de gemeente had genoemd. De burgemeester sprak woorden van dank tot de wethouders, de nestor van de raad, de heer den Boer, de secre taris, de heer P. W. Bazen, het ge- meentepersoneel, de brandweer, dr Terpstra, de gemeente-opzichter, de heer Buis, de rijkspolitie en de mu ziekvereniging „Apollo". TOESPRAKEN. Wethouder Dekker gewaagde in zijn toespraak van een goede verhouding en samenwerking en het oudste raads lid, de heer den Boer, die een boek werk aanbood, sprak over de tijd, toen hij wethouder en de burgemeester raadslid was en over de periode toen hij raadslid en de heer Gast burgemeester was. De secretaris, de heer Bazen, over handigde mevrouw Gast bloemen en de heer Gast een tinnen rookstel met het wapen van de gemeente erin ge- grafeerd. Namens de inwoners van Brouwers haven bood de heer P. L. Bastiaanse de scheidende burgemeester een lage gemakkelijke stoel aan. De burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye overhandig de als voorzitter van de Vereniging van B. en S. een boekwerk. Verder spraken de heer R. Gerritsen als voor zitter van de N.V. Waterleiding Mij Schouwen en Duiveland (hij bood een boekwerk aan), mr. C. J. B. du Croo, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Ambachtsschool te Zierikzee, de burgemeester van Dreischor, de heer A. H. Vermeulen, de heer L. Bol kenbaas, namens de muziekvereniging „Apollo", (hij decoreerde de heer Gast als erelid van de vereniging), de heer H. J. Voorn, hoofd van de o.l. school, die een boekwerk ovexhandigde, de heer M. den Boei-, wethouder van Haamstede namens de Commissie van Toezicht van de Centrale Dienst Nrd.- Zeeland, ds de Keizer, namens het be stuur van de School met de Bijbel, ma joor W. H. van Ballegoyen de Jong, namens de rijkspolitie, de burgemees ter van Noordgouwe, de heer Z. Cor nells, namens de vriendenkring, ds J. Sperne Weiland, Hervormd predikant en veldwachter J. G. Jonker. Wethouder Dekker sprak nog een speciaal woord van dank tot mevrouw Gast voor al het goede werk, dat zij in de gemeente had verricht en de scheidende burgemeester sprak tot slot nog de wens uitidat hij voortaan de Inwoners van Brouwershaven niet meer de ambtelijke hand, maar de vriendenhand zou mogen reiken. nadruk op, dat de federatie met haar 4100 leden hier een taak te vervullen heeft, want de omzet van de melkhan del kan er gemakkelijk door teruglo pen. Men zal derhalve een regeling moeten zoeken die een vaste prijs voor de consumenten en de slijters garan- 150 MILLIOEN SUBSIDIE. Voordien heeft de heer Zee een uit eenzetting gegeven over het melkprjjs- beleid 195152, waarbij hij vertelde, in het afgelopen melkjaar een totaal aan subsidie uit het Landbouw Egali satiefonds en het Zuivelfonds is ge geven van 150 millioen gulden waar van de helft door de boeren is opge bracht. De boeren hebben hier geen bezwaar tegen want ze verdienden be hoorlijk, doch ze vragen wel van de regering de garantie, dat deze, als de export misloopt, het tekort op zal van gen. De heer Zee vertelde ook, dat Zee land wat de melkvoorziening betreft, een vooraanstaande plaats inneemt want het is volle melkgebied, d.w.z. men. koopt er melk met 3,7 proeent vetgehalte, terwijl elders in het land het vetgehalte wordt verlaagd tot 2,5 procent. Voor de Zeeuwse bevolking is dit een uitermate belangrijk voor deel gebleken. KWALITEIT OMHOOG. Een andere belangrijke mededeling was, dat er waarschijnlijk ook op Zd.- Beveland een vrijwillige x-egeling zal komen voor verbetering van de kwa liteit der melk. In overleg met de Hol- landia en de fusie Walcheren-Wemél- dinge zal 't Rijkszuivelconsulentschap de melk onderzoeken op vuilgraad, houdbaarheid, geur enz. Er zullen dan ook premies worden betaald voor be tere melk en minder betaald worden voor slechte melk. Dat kan voor de boeren 1,5 tot 2 cent per liter verschil uitmaken in de prijs. In andere delen van Zeeland Walcheren en Schou wen heeft deze regeling reeds suc ces opgeleverd. ZEELAND IN DE MIST Zeeland was gisteren practisch de gehele dag in een dichte mist gehuld. De kwetsbare verbindingen met de boten bleken ook nu weer moeilijk heden op te leveren. Om twaalf uur moest de veerdienst VlissingenBres- kens geheel worden stilgelegd. De boot KruiningenFerkpolder voer in plaats van tweemaal per uur, slechts één maal. De overige veerdiensten functioneer den normaal. Zelfs de dienst Katse- veerZierikzee, anders nog wel eens moeilijkheden opleverend, werd nor maal onderhouden, dank zij het goed functionerende radarapparaat. Moest de loodsboot „Markab" bij Vlissingen om half drie de beloodsing staken, om zes uur kon het werk wor- deii hervat. Op de rede voor Vlissin gen was het zicht beperkt tot 3 a 400 meter. Het Turkse s.s. „Nadir", dat voor anker lag op de rede, omdat de deklading was gaan schuiven, is de buitenhaven binnengelopen, waar de uit ijzeren staven bestaande deklast opnieuw zal worden gestuwd, alvorens het schip de reis naar Constantza voortzet. DE BILT ZEGT Veel bewolking. Zwaar bewolkt en mistig weer met plaatselijk enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind, overwegend uit Oostelijke richtingen. Temperatuur in het Noorden van het land om het vriespunt, in het Zuiden van het land boven nul.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1