DDERMA Huurverhoging tot 145 pCt. belangrijke stap. VAN NELLE Geestelijkheid is niet tegen sabotage van verkiezingen* Ongekende welvaart en*** zedenverwildering in Rijnpalts* Teleurstelling na het afwijzen van India's voorstel £m tcund, dat U uüfeeri %al Compenserende maatregelen noodzakelijk. Noodtoestand in Kenia. Zullen het protestants en het katholiek herderlijk schrijven velen ongeldig doen stemmen Wordf de oorlog tussen Israël en de buurstaten beëindigd? Amsterdams burgemeester kwam met een vreemde hoed op Schiphol aan. „Wild-West "-barakken zijn het toneel van wilde braspartijen. FEUILLETON Donderdag 27 November 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pa gin* 5 Het C. N. V. over de aanpassing der haren. Een huurverhoging van 145 tot 150 pet ten opzichte van die van 1940 voor woningen, die vóór medio 1951 zijn 0 obouwd, zou een belangrijke stap vormen op de weg der noodzakelijke aanpassing van de huren. Aldus be toogde drs C. P. Hazenfeosch, hoofd van de sociaal-economische dienst van het C.N.V., tijdens de inleiding, die hy gehouden heeft in een studiecon ferentie van het C.N.V. te Utrecht en waarin hy het vraagstuk van de huur verhoging besprak. Zoals bekend, zal de Sociaal-Economische Raad Vril- dag a.s. het ontwerp-advies inzake het huurvraagstuk behandelen Ver wacht wordt, dat de Raad zijn advies inzake de huren die dag zal vast stellen. Moeten huiseigenaren zelf óók wat doen? Bij de verhoL'ng van het huurpeil tot 145 a 150 pet t.o.v. Mei 1940 zou het gewenst zijn wanneer de percen tages tussen de verschillende gemeen teklassen op een zodanige wij ze wor den gedifferentieerd, dat dehuur verhoging over het gehele land een ongeveer gelijk bedrag in centen vormt. De gehele huurverhoging zal ten goede moeten komen aan de huis eigenaren en niet voor een deel via een huurbelasting afgeroomd mogen worden voor een huur-egalisatiefonds, waaruit weer de financiering van nieuwbouw zou kunnen worden ge voed. Hy toonde aan de hand van een eenvoudige analyse aan, dat de ver hoging der lasten voor de huiseige naren sinds 1940 is te stellen op on geveer 47 pet, nl. 23 pet aan onder houd, 7 pet aan belastingen, assuran tie enz., 3 pet aan afschryvingen, 6 pet aan kapitaalrente, terwyl het ri sico voor leegstaan van woningen en wanbetaling met 2 pet is verminderd. Voor afroming schiet dus niets over. Wel zal volgens spr. moeten wor den nagegaan of er maatregelen ge troffen moeten worden, die er toe leiden, dat de huurverhoging inder daad ook bijdraagt tot verbetering van het onderhoud van het nationale woningbezit. COMPENSATIE. Het zal tevens noodzakeiyk zijn Voor de minder draagkrachtige groe pen compenserende maatregelen te treffen n.l. door verlaging van loon- en inkomstenbelasting, omzetbelas ting, vereveningsheffing en het ver lenen of verhogen van subsidies op voor het levensonderhoud essentiële artikelen alsmede een verhoging van lonen en salarissen. In de discussie werd o.m. opgemerkt, dat men aan een loonsverhoging van ongeveer 4 pet niet zal kunnen ont komen. Voorts informeerde men naar de mogelijkheid de prijzencommissies te belasten met het toezicht op het onderhoud. De krotwoningen ten plattelande vormen weer een vraag stuk apart. Men noemde ook hier de mogelijkheid dat huurcommissies, dit geval voor geval bekijken. Tenslotte was men van mening, dat huiseigenaren zelf ook 'best een steentje bij kunnen dragen tot be strijding van de verarming die na de bevrijding is ingetreden. Een huur verhoging van 130 pet werd redelijk geacht. In zijn antwoord merkt drs Hazen- bosch op, dat t.a.v. de personele be lasting er zeker een technische her ziening moet komen bij huurverho ging, omdat anders de verhoudingen scheef getrokken worden. De compensatie zou ook in allerlei combinaties gevonden kunnen worden. De loonsverhoging zou eventueel weer gecompenseerd kunnen worden door verlaging der vereveningsbelasting. Spr. ziet geen mogelijkheid om de opbrengst voor verschillende catego rieën van eigenaren te vereffenen door een egalisatieverrekening. Een verhoging tot 145 pet biedt daartoe n.l. niet de gelegenheid, omdat er practisch geen eigenaar zal zijn, die dan teveel huur ontvangt. Instelling van (huur) commissies zou er toe lei den, dat juist dan de arbeiders gedu peerd worden. Want alleen een huur verhoging over het gehele front geeft de mogelijkheid tot loon- of andere compensatie. Spr. zeide nog, dat hy niet gespro ken heeft over economisch rendabele huurverhoging. Zou men daartoe wil len overgaan dan zou de stijging moeten lopen tot 200, misschien wel 250 pet. Dat spr. daarvoor niet heeft gepleit, deed hy met de bedoeling, dat ook de eigenaren zullen mede delen in de algemene verarming. EISENHOUWERS KABINET BIJNA GESEED. Generaal Eisenhower heeft Dinsdag Arthur E. Summerfield uit Flint in Michigan benoemd tot minister van P.T.T.; mevr. Oveta Culp Hobby uit Houston benoemde hij tot hoofd "an het bureau voor toezicht op de ge zondheidszorg en mevrouw Ivy Baker Priest uit Bountiful in Utah tot The saurier der Verenigde Staten. Summerfield is voorzitter van de republikeinse partij. Hij zal als zo danig aftreden. Summerfield is voorzitter van de re publikeinse partij. Hy zal als zodanig aftreden. De 47-jarige mevrouw Hobby was gedurende de oorlog hoofd van het corps vrouwelijke vrijwilligers. Eisen hower heeft haar verzocht de kabi netsvergaderingen bij te wonen. Hier mede verhoogt hij de status van haar ambt. Zij zal als Eisenhowers „minis ter van gezondheidoptreden. Eisen howers Kabinet is nu bijna geheel be noemd. Ingezonden Mededeling (Adv.) In de hoofdstad van Kenia (Nai robi) zijn Dinsdag de bepalingen van de noodtoestand gepubliceerd. Hier door zal het mogelijk zijn sneller straf maatregelen te nemen door b.v. in beslagneming van vee te gelasten. Ook tegen degenen, die lid zijn van een verboden vereniging of deze daad werkelijk steunen, kunnen de nieuwe bepalingen worden toegepast. Perso nen, die hieraan schuldig worden be vonden, kunnen bovendien van huis en erf worden verwijderd. Het Duitse handels- en betalings verkeer vrij van Geallieerd toezicht. De Geallieerde Hoge Commissie heeft bekend gemaakt, dat zij afstand heeft gedaan van haar recht tot het oefenen van toezicht op het buiten landse handels- en betalingsverkeer van West-Duitsland. De Hoge Com missie had deze bevoegdheid om er voor zorg te kunnen dragen, dat West- Duitsland zich zou houden aan de be ginselen en voorschriften van het in ternationale monetaire fonds. De Bondsrepubliek is thans toegetreden tot het internationale monetaire fonds en de Geallieerde Hoge Commissie acht het niet langer noodzakelijk de bevoegdheid te behouden. Koningin bezocht Muiderslot. H. M. de Koningin heeft Dinsdag middag op het Muiderslot de expositie bezichtigd, die in de bezettingstijd op gerichte Amsterdamse uitgeverü „De Bezige Bij" ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan daar tijdelijk heeft op gericht. Op deze tentoonstelling zyn alle uitgaven tentoongesteld, die se dert de oprichting zyn verschenen. GROTE OVERSTROMINGEN IN FRANKRIJK. De overstromingen in Midden- en Zuid-West Frankrijk nemen in enkele streken een verontrustende omvang aan. Dit is het geval in Bergerac. Tachtig huizen zijn hier geïsoleerd en de in woners hebben zich op de eerste ver dieping van hun woningen in veilig heid moeten stellen. In de streek van Malelort hebben brandweerlieden negen personen moe ten redden die opgesloten waren op de zolders van hun huizen. Ook in en om Poitiers zijn verscheidene hui zen door het water ingesloten. Tot nu toe heeft men geen slacht offers gemeld, maar de aangerichte schade is zeer groot. Wat zal de Saarbevolking doen Evenmin als de Duitsgezinden In het Saargebled wagen officiële woord voerders in Bonn zich aan voorspellingen hoe de Saarbevolking zal rea geren op de oproep om de verkiezing te saboteren. Men verwacht, dat de richtiynen, die zowel de katholieke als de protestantse geesteiykheid van het Saargebled aan de bevolking heeft gegeven, ertoe zullen leiden, dat velen ongeldig zullen stemmen, die tot nog toe onder de indruk waren van de propaganda van de party van premier Hoffmann, volgens welke door zult een handelwijze belangrijke christelijke beginselen in gevaar zon den komen. De protestanten in het Saarland hebben door een voorlezing in alle kerken de richtlijn gekregen, dat iedereen voor zichzelf zal moe ten uitmaken of luj al dan niet wenst te stemmen. Ook de katholieke bisschop van Trier, mgr Wehr, heeft in een her derlijke brief verklaard, dat diegenen die menen niet te moeten stemmen, zich naar het oordeel der kerk niet aan plichtverzuim schuldig maken. De bisschop heeft in zijn brief de over weging uitgesproken, dat door deniet toelating van verscheidene partijen de opvatting begunstigd zou zijn, dat de verkiezingen de afscheiding van de Saar van Duitsland zouden kunnen bevorderen. De brief van bisschop Wehr is slechts in enkele kerken in het Saar gebled voorgelezen. In andere hebben de geestelijken er slechts naar ver wezen. Overigens merkt men in Bonn op, dat men er geen enkele twijfel aan koestert dat de gehele tekst van de bisschoppeiyke boodschap aan de kiezers in de Saar bekend zal zijn. Deze circuleert daar namelijk even als de verklaring der protestantse leiders, onder de bevolking. In de Duitse pers is bij voorbaat reeds gesuggereerd, dat de regering van het Saarland zich zou voorberei den op vervalsing van de verkiezings uitslagen, indien deze van een te ster ke produitse stroming biyk zouden geven. De telling der stemmen zal, naar men daar mededeelde, in het open baar geschieden. DE WITTE NAALD. De produitse partijen in Saarland hebben het dragen van een witte naald, als symbool van Duitse gezind heid, aanbevolen. Men heeft verzocht om zoveel mogelyk van deze naalden naar het Saarland te smokkelen. Merkwaardig is, dat niemand In Saarland een witte naald draagt. Pogingen om tot onderhandelingen te komen* Israël is van plan bij de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties een plan in te dienen voor de oplossing van de ge schillen van het land met de Arabische buurstaten. Het land stelt voor een alge mene regeling van de diplomatieke en eco nomische betrekkingen, een hervatting van het normale verkeer en een algemene over eenkomst betreffende de veiligheid voor het gehele Midden-Oosten. Tot nu toe hebben de Arabische staten steeds geweigerd rechtstreeks met Israël te onderhandelen over een wapenstilstand na de oorlog van 1945. Noorwegen wil nu de Algemene Vergadering verzoeken om Is raël en zijn Arabische buren aan te sporen spoedig de onderhandelingen te openen. LERAAR-EXAMINATOR VEROORDEELD. Ongewenste praktijken rond het middenstandsexamen. Om minder gewenste meedingen bij het werven van leerlingen tegen te gaan is het aan examinatoren voor het middenstands examen verboden openbaar te maken, dat zij examinatoren zijn. Bij overtredingen worden de leraren als examinatoren uitge schakeld.. Een leraar, die zich als exami nator adverteerde, is reeds strafrechtelijk aangegrepen. Hij werd door een rechtbank tot zes maanden en later door het hof tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Hoge Raad bevestigde dit oordeel. Burgemeester mr A. d'Ailly van Amsterdam wel eens de vliegende bur gemeester genoemd is met de K.L.M.-Constella tion „Rotterdam" op Schiphol uit Australië te ruggekeerdWie verre reizen doet kan veel ver halen en behalve dat de burgemeester van de hoofdstad iets vertelde over de Nederlandse immi granten in Australië, ver haalde hij lachend twee gebeurtenissen, die hem waren overkomen. Toen hij midden in de nacht in Caïro aankwam, vroegen journalisten hem wat zijn indrukken waren over Sydney. ,Jk heb vannacht nog niet veel van Sydney gezienwas het antwoord van de Am sterdamse burgemeester. Met veel genoegen dacht hij terug aan zijn ontmoeting met de voor zitter van de Raad van Beheer van de dierentuin van Sydney. Ze maakten een rondgang door de die rentuin en plotseling zei de Australiër: Mag ik Uw hoed7" De Australiër droeg zelf een hoed. De za k werd de burgemees ter duidelijk toen de voor zitter vertelde, dat hij Nu de Amerikanen vliegvelden aanleggen. Nu op dc Hundsrueck in West-Duitsland het ene militaire vlieg veld na het andere wordt aangelegd en militaire steden en inrichtin gen verrijzen op de golvende heuvels van het boerenland rond Kaiser- lauten en Pirmasens heeft zich daar een ongekende welvaart verspreid. Een welvaart echter, die zedelijke gevaren met zich heeft meegebracht en de plaatselijke bevolking zowel als de autoriteiten grote zorgen baart. Een commissie uit de Duitse Bondsdag wenst, dat dr Adenauer met generaal Ridgway zal gaan spreken over deze ontstellende zeden verwildering. Want dat is hard nodig. De „Wild West" barakken zijn vaak het toneel van de wildste braspartyen, waarby nogal eens kleine veldslagen tussen Duitse arbeiders en Ameri kaanse soldaten voorkomen. VOORSTEL. De Christelijke Partij heeft by da Bondsdag een voorstel aanhangig ge maakt om maatregelen te treffen tegen de zedelijke verwildering in da Rynpalts en zij heeft daarby vooral de aandacht gevestigd op de gevaren voor de jeugd, die op vele plaatsen getuige is van het vermaaksbedrijf. Dit voorstel komt thans in de Bonds dag, nadat een commissie van acht afgevaardigden een reis door het ge bied heeft gemaakt en daar heeft er varen, dat de grootste militaire bouw plaats der Bondsrepubliek „een zede- lyke gevarenhaard van eerste orde is". Onder de maatregelen, die worden aanbevolen, zijn versterking van da vrouweiyke politie, bouw van jeugd tehuizen, ambachtsscholen en offici ële cantines. Voorts wil men de Ame rikaanse legerleiding verzoeken voor taan geen meisjes beneden 25 jaar in legerinrichtingen tewerk te stellen. De Rynpalts en het aansluitende gebied van de Eifel zijn niet alleen de grootste bouwplaatsen der Bonds republiek doch zij moeten volgens de Bondsdagcommissie ook als zedeiyK noodgebied worden beschouwd. Bondsdagcommissie grijpt in. Bij honderden zyn in eens verge ten boerenplaatsen in houten barak ken bars en vermaaksgelegenheden ingericht, die vele dames hebben aan getrokken. Dan zijn er de vele meis jes, die. in de Amerikaanse leger inrichtingen werken. Niet alleen de Amerikaanse soldaten zyn door hun goede financiële positie bezoekers van de nieuwé vermaakscentra. Ook de Duitse arbeiders, die in dienst van aannemers staan, die de millioenen- werken in korte tijd moeten uitvoe ren, verdienen handen vol geld. Lo nen van duizend .mark per maand zijn geen zeldzaamheid. hoeden verzamelde en dat zijn gast een nieuwe hoed kon gaan halen in een eerste klas zaakDe bur gemeester voelde er niets voor, want een oude hoed zit veel prettiger dan een nieuwe. Maar zijn gast heer bleef aandringen. T oen eiste mr d'Ailly maar de hoed van de voor zitter en na enig tegen stribbelen veranderde het hoofddeksel van de Aus traliër van eigenaar. Zo kwam het dat de Amster damse burgemeester met een vreemde hoed weer in zijn stad aankwam De toelating van Spanje tot de Unesco. INTERPELLATIE IN DE BELGISCHE KAMER. Het socialistische kamerlid, Victor La- rock, heeft de Belgische regering geïnter pelleerd over het feit, dat deze gestemd heeft voor de toelating van het Spanje van Franco tof de Unesco. Larock betoogde dat de regering van Franco niet beschouwd kan worden als vertegenwoordigster van het Spaanse volk en hij herinnerde er in dit verband aan dat op grond van deze overwegingen de V.N. in 1945, 1946 en 1950 geweigerd had Spanje als lid op te nemen. De interpellant verweet de regering het advies van de Belgische commissie voor de Unesco in de wind te hebben geslagen, hetgeen leidde tot het aftreden van de on der-voorzitter van deze commissie. Minister Harmei wees er in zijn ant woord op dat de Unesco slechts een ge specialiseerde commissie is en geen enkel politiek aspect heeft De stemming van België voor de toelating van Spanje tot de Unesco houdt geenszins de goedkeuring in van het Franco-regiem. Ingezonden Mededeling (adv.). wonden, kloven, geschaafde huid ONLUSTEN IN TUNESIE, Een aantal personen is Dinsdagavond in Tunis gewond door een bomont ploffing, de jongste van een reeks ver zetsdaden, die in de afgelopen 24 uur zyn gepleegd. De politie heeft Dinsdag 9 Tunesiërs aangehouden, die er van verdacht worden lid te zijn van een verzets groep, die verantwoordelijk is voor een twaalftal aanslagen op openbare gebouwen, voertuigen en politie. O.m. werden 15 bommen, 39 slaghoedjes, 4 kisten kruit en 200 revolverpatronen in beslag genomen. Geen over Vertegenwoordigers van ruim 16.000.000 oud-strijders uit 30 landen houden in de eerste helft van De cember hun derde algemene verga dering in Londen. Op deze vergade ring, welke vier dagen duurt, zullen o.m. hulpverlening aan invalide wa penbroeders en hun stryd voor een betere wereld onderwerp van discus sie zyn. Ingezonden Mededeling (Adv.) S) SPECIAAt VÓÓR DE HANDEN Prijzen sterk verjaagd! Grote tube thans 95 ct. geheime besprekingen de Perzische olie. De Anglo-Iranian Oil Company heeft medegedeeld, dat de door de „Daily Mail" gepubliceerde berichten, volgens welke er in het geheim on derhandelingen zouden worden ge voerd over een verkoop van de Per zische belangen der maatschappij aan een groep Amerikaanse oliemaat schappijen, uit de lucht zyn gegrepen. Er zyn en er worden geen onder handelingen met een dergelyk doel gevoerd, zo werd medegedeeld. loon- en prijscontrole mee* in de V.S.? In economische kringen te Washing ton wordt het waarsehijnlyk geacht dat de president der Verenigde Sta ten binnenkort zal overgaan tot op heffing van de lOon- en prijscontrole. Men wordt in deze verwachting ge sterkt door een verklaring van de voorzitter der commissie voor het bankwezen van de senaat. President Truman zou volgens deze senator overwegen alle controlemaatregelen ten aanzien van lonen en pry zen voor 3 Januari a.s. af te schaffen. Het hoofdkwartier der Zuid-Ko- reaanse luchtmacht heeft te Seoel medegedeeld, dat Australië aan Zuid- Korea 51 „Mustang"-jagers zal schen ken. Handelingen van de V.N. Somaliland wordt in 1960 onafhankelijk Vele diplomaten van de Verenigde Naties waren zeer pessimistisch over de mogelijkheid van een Koreaans vre desverdrag nadat de Rus Wysjinsky het Indische compromisvoorstel had verworpen. Met name toonde de In dische afgevaardigde Krisjna Menon zich zeer teleurgesteld. Acheson ver klaarde, dat Amerika voor de Indische resolutie was, mits deze zodanig gewij zigd zou worden, dot een definitief tijd- „KOM EENS PRATEN", VRAAGT ABE. Abe Lenstra heeft de voorzitter van de K.N.V.B., de heer K. J. J. Lotsy, een brief geschreven waarin hij de bondsvoorzitter uitnodigt hem in Heerenveen te komen opzoeken om ,de kwestie" eens door te praten. Deze kwestie is, naar men weet, ontstaan door de mededeling van Len stra (telefonisch aan de heer Lotsy en nauwelyks twaalf uur vóór het vertrek van het elftal), dat hij te Huil niet van de partij zou zijn in de wed strijd tegen Engelse amateurs en door de reden, waarom Lenstra voor zijn plaats in het elftal bedankte. De heer J. S. Biesheuvel, hoofd van de afdeling buitenland en plaatsvervan gend algemeen secretaris van de Stich ting voor de Landbouw en tevens voor zitter van de commissie van toezicht groepsemigratie Brazilië, is door de pre sident van Brazilië onderscheiden met de orde van het Zuiderkruis. 40 o Ondertussen stapte Anton met grote passen de modderige straat uit naar het open veld. Hy moest alleen zyn met zijn probleem. Voordat Marinus deze middag aankwam met zyn voor stellen en waarschuwingen, was een andere mogelijkheid dan zich bij de kolonie te houden niet bij Anton opge komen. Nu werd het hem opeens dui- delyk dat hij zyn eigen weg zou moe ten gaan wilde hy zo spoedig moge lijk goed verdienen en maatregelen treffen voor Anna's overkomst. Mari nus was er het levende voorbeeld van. Hy droeg al typisch Amerikaanse kle ding en schepte op over een behoor lijke som overgespaard geld. Antons verdiensten waren in de huishouding opgegaan aan eten en kleding. „Het is het beste dat ik hier blyf en de baan aanneem, die hij mij aan geboden heeft" dacht Anton. En toen: „Doe ik daar werkelijk goed aan? Mag ik vader en moeder in de steek la ten? Och, ik zou hun geld kunnen sturenEn de kolonieVan RaalteHy had Van Raalte in geen weken gezien. „Was het wel goed moedwillig er van door te gaan en zijn eigen fortuin te zoeken, nadat hij met 'de kolonie was overgekomen? Maar hy had geen cent geleend. Zyn overtocht had hij zelf betaald. En hij was aan oom Johannes verplicht zyn uiterste best te doen." Hy verkeerde nog in de grootste on zekerheid toen hij thuiskwam. Hoe zouden moeder en vader het opnemen als hy hun vertelde, dat hy van plan was achter te blyven en zijn geluk in Detroit te beproeven? Toen hy de voordeur opendeed schrok hy van een kreet van boven. Hij rende de trap op en opende de kamerdeur. En wat zag hy daar? Hansko maakte een hoogstand: een gevaarlijk spelletje in een zo kleine, propvolle ruimte. Tineke danste rond en klapte in haar handen en Marietje probeerde haar zusje na te doen. Moe der en vader keken lachend naar het tafereeltje en Jacob leunde tegen de door Marian Schoolland muur en keek zo vergenoegd als het maar kon. „Wat is hier gaande?" vroeg Anton. Maar ze hadden hem al gehoord. Hansko kwam overeind en trok zijn kleren recht. Hij riep uit: „Vader zal ontslag nemen! We gaan volgende week naar Van Raalte." „Naar Van Raalte! Naar Van Raal te!" zong Tineke. Anton keek van vader naar moeder. Hun gezichten bevestigden Hansko's woorden. Maar moeders ogen schenen iets te vragen. Hoe kwam het toch, dat moeder altyd zyn gedachten scheen te lezen? Meteen was zyn be sluit genomen. „Dat komt goed uit. Ik zal het mor gen aan mijn baas zeggen", zei hy en merkte de opluchting in moeders ogen. De week vloog voorby, zo druk had den ze het met pakken en het doen van inkopen. Eindelyk waren ze on derweg naar Kalamazoo. Daar werd al hun bagage zomaar aan de kant van de weg gedeponeerd. Moeder bleef erby zitten terwyl vader en Anton probeerden een vervoermiddel te vin den voor de rest van de reis. Ze kwa men terug met een wagen en een span ossen. Maar tegen de tyd dat de ba gage opgeladen was, was de zon al lang de middaghoogte gepasseerd. „We gaan toch maar op pad", zei vader, „niet ver hier vandaan is een stadje, waar we vast wel onderdak kunnen vinden." En zo gingen ze op weg. Maar Ot sego ligt twintig kilometer van Kala mazoo. En het reizen met een span ossen gaat langzaam, vooral wanneer de wegen slecht en de wagensporen nog half bevroren zijn. De zon was onder eer ze eindelyk het stadje be reikten en staan bleven voor het enige hotel. Een bed voor moeder en de kleintjes, maakte hy de waard met veel geba ren duidelyk. Maar toen de waard vader een vraag stelde schudde hy zijn hoofd. Hy verstond nog zo weinig van de vreemde taal. De hotelhouder glimlachte en maak te de gebaren van eten. O ja! Nu be grepen ze hem. Bertus schudde van nee. Nee, ze hoefden niets te eten. En toen de man verbaasd keek en op de kinderen wees, schudde Bertus weer het hoofd. Hy riep Antons hulp in. Hoe moesten ze de man aan-het verstand brengen dat ze geen eten konden bestellen, omdat ze geen ho- telpryzen konden betalenn? Anton sprong op. Hy wist een op lossing. Hy rende naar de wagen en haalde een brood op, dat ze meege nomen hadden. Hij liet het de hotel houder zien en beiden knikten be grijpend. (Wordt vervolgd). stip werd bepaald voor de vrfjlatlng van die gevangenen, die zich tegen re patriëring verzetten. Acheson geloofde, dat op de duur geen enkel land de gezamenlyke mo rele opvatting van de wereld lang zou kunnen weerstaan. Hy bracht hul de aan het staatsmanschap van de Indische afgevaardigde Menon. De Verenigde Naties zyn er weer niet in geslaagd met Zuid-Afrika tot overeenstemming te komen over de toekomstige status van Z.W. Afrika, de vroegere Duitse kolonie die sinds 1920 door Z.-Afrika wordt bestuurd. De beheersschapscommissie van de V.N. wil namelijk de V.N. belast zien met het toezicht op het bestuur en Z.-Afrika wil het Internationaal Ge rechtshof inschakelen. De Arabische en Aziatische afge vaardigden hebben op een interne be spreking over de Tunesische kwestie een Indische ontwerp-resohitïe ver worpen. Dit ontwerp stelde zelfbe stuur voor voor Tunesië en de instel ling van een V.N.-commissie, die toe zicht zou moeten houden op de Frans- Tunesische onderhandelingen. SOMALILAND. De Italiaanse afgevaardigde Gastone Guidoti heeft in de beheersschapscom missie een verslag uitgebracht over het Italiaans bestuur van Somaliland. Dit gebied zal in 1960 onafhankelijk heid verkrygen. Hij deelde mee, dat de Italianen in de afgelopen 30 maan den een grondslag hebben gelegd voor het politieke en het onderwijsstelsel in dit gebied. In de territoriale raad en andere regionale en plaatselijke ra den warenn alle bevolkingsgroepen vertegenwoordigd. In 1954 denkt men een territoriale raad te verkrijgen door rechtstreekse verkiezingen. Door modernisering van de traditionele stamvergaderingen zullen ook nomaden aan deze verkiezingen deelnemen. Het by Schiermonnikoog gestrande Turkse s.s. „Bakir" wordt op het ogen blik gelost. De kans om het schip vlot te trekken is evenwel nog zeer gering. De herdenking van het 80-jarig be staan van de Nederlandse Christelijke relsvereniglng in Zwitserland zal 20 en 21 Februari ln Den Haag worden ge vierd.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5