Economische overeenkomsten tussen Frankrijk en Saarland worden herzien Nationale Spaarraad moet verdwijnen Doodstraf voor Slansky c*s* INDISCHE RESOLUTIE KRIJGT VOORRANG Dirk van Gelder won eerste prijs in wedstrijd der Ver* Naties Roosendaalse chauffeur zou na vechtpartij zijn verdronken A'n PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een verkiezingsstuntmeent men in Bonn Grotere vrijheid voor de regering van het betwiste gebied P, Roozenburg behoudt het wereldkampioenschap Communistische agitators gearresteerd 'SNIPPER NIEUWS1 Blijft Trygve Lie tot Februari 1954? Uitgave; Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 243S. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2338 DONDERDAG 27 NOV. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feitz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.23 u., onder 16.34 u. Maan op 14.28 u., onder 4.48 u. Hoogwater Vrijdag 28 Nov.: Vlissingen: 11.09 u. 1.73 m., 23.43 u, 1.93 m. Terneuzen: 11.39 u. 1.92 m.,Wemeldinge: 0.23 u. 1.70 m., 12.50 u. 1.46 m. Zie- rikzee: 0.11 u. 1.51 m., 12.30 u. 1.25 m. De Franse regering beeft Woensdag te Parijs na een kabinetsvergadering, die onder leiding stond van president Auriol verklaard, dat Frankrijk zich met langer gebonden aeht met een herziening van zijn economische over eenkomsten met het Saargebied te wachten op bet resultaat van de met Ï7?Ïland gevoerde besprekingen. Daaraan werd toegevoegd, dat Fran krijk te allen tqde bereid is de besprekingen die thans in een impasse ver keren, te hervatten. Naar verluidt zouden de herzienin gen drie punten bevatten. In de eerste plaats zou 't Saargebied meer zeggen schap krijgen bij de mijnwinning. Voorts zal de algemene Frans-Saar- landse overeenkomst worden herzien, waardoor het Franse veto over de Saarlandse wetten komt te vervallen. Tenslotte zal een scheidsgerecht wor den ingesteld, dat geschillen tussen Frankrijk en het Saargebied moet be slechten. VERKIEZINGSSTUNT. In Bonn wordt deze bekendmaking van de Franse regering „een verkie- Joegoslavische vice-premier van functie ontheven In een door het presidium van de Joegoslavische nationale vergadering uitgegeven besluit wordt medegedeeld dat de Joegoslavische vice-premier Nesjkovitsj van zijn functie is onthe ven. De ontheffing is geschied, omdat Nesjkovitsj het niet eens was met het standpunt van het politieke bureau van de centrale commissie der Joego slavische communistische partij in de worsteling tegen de Komiuform. Nesj kovitsj vond de Joegoslavische hou ding te scherp. Drie Britse soldaten naar Oost- Duitsland uitgeweken Drie te Berlijn gestationneerde Brit se soldaten hebben de Oostduitse au toriteiten om politiek asyl verzocht. In een brief aan de Oostduitse re- gering zeggen de soldaten, dat zij Britse patriotten zijn, maar in Oost- Duitsland willen wonen en werken. VANDAAG DE UITSPRAAK De openbare aanklager in het pro ces tegen Slansky, dementis en een twaalftal andere communisten, die Moskou ontrouw zijn geworden, heeft tegen alle beklaagden de doodstraf geelst. Het gerechtshof te Praag zal vandaag uitspraak doen. De openbare aanklager noemde de beklaagden een groep samenzweer ders, die uitgeroeid dienden te worden. Het requisitoir nam drie uur in beslag. TWEE DODEN BIJ AUTO BOTSING Bij een verkeersongeval, dat werd veroorzaakt door de gladheid zijn gis teren bij Hoogkarspel, tussen Doetin- chem en Doesburg, twee personen om het leven gekomen en werd een derde zwaar gewond. Een luxe auto werd door een met ijzeren buizen geladen vrachtauto aan gereden en totaal vernield. De slacht offers zijn afkomstig uit Den Haag. zingsstunt" genoemd. Men is van me ning, dat Frankrijk hierdoor de Saar- landers, die Zondag ter stembus gaan, wil beïnvloeden. De Amerikaanse vliegtuigproductie De Ver. van Amerikaanse vliegtuig industrieën schat het aantal militaire vliegtuigen, dat de V.S. dit jaar zullen bouwen op ongeveer 9.000. Hiermee zal het aantal vliegtuigen, dat sinds het uitbreken van de oorlog in Korea in Juni 1950 is vervaardigd, op ongeveer 15.000 man zijn gebracht INDONESISCHE REGERING NEEMT MAATREGELEN Na een kabinetsvergadering van vier uur heeft de Indonesische minister van Voorlichting, Mononutu, Woensdag avond medegedeeld, dat de regering besloten heeft bepaalde maatregelen te treffen tegen een aantal functiona rissen van het leger. De minister wilde aan deze verklaring niets toevoegen, Daar vandaag het parlement voor het eerst na 17 October bijeenkomt, waar bij verwacht kan worden, dat nage noeg de volledige regering tegenwoor dig zal zijn, zal de volgende vergade ring van het kabinet waarschijnlijk niet voor Vrijdag gehouden worden. De Joegoslavische regering heeft Woensdag de onmiddellijke terugroe ping geëist van de Hongaarse zaakge lastigde te Belgrado. Deze stap is een tegenmaatregel voor het uitwijzen van de Joegoslavische zaakgelastigde in Hongarije. COMMUNISTISCHE LANDEN STEMDEN TEGEN Wysjinski diende een aantal amendementen in De politieke commissie van de V.N. heeft besloten voorrang van behandeling te verlenen aan de Indische resolutie ter oplossing van het Koreaanse vraagstuk. Het besluit werd genomen met 49 tegen 5 stemmen en één onthouding. Alleen de communistische landen stemden tegen. Na de stemming werd gevraagd, wie het woord verlangde. Toen niemand opstond, betrad Wysjinsky het spreek gestoelte, met de vraag of men niet genoeg moed op kon brengen deze zaak te verdedigen. Hij zei verder, dat het voorstel van India geen rekening had gehouden met het standpunt der Nrd.- koreaanse en Chinese communistische regeringen. Wysjinsky diende daarop een aantal amendementen in, waar door, volgens zjjn oordeel, de resolutie wordt aangepast aan de Sowjet ziens wijze. GROTE VIETMINH-AANVAL OP TIL Twee divisies van de Vietminh, sa men ongeveer 20.000 man sterk staan klaar om een belangrijk steunpunt van de Fransen in Indo-China aan te val len. Het is Nasam, een basis, die reeds nu geheel door de lucht moet worden bevoorraad. Verwacht wordt, dat de ophanden zijnde slag de grootste wordt in de Indochinese oorlog. WANKELT FRANSE REGE RING OPNIEUW 1 De socialistische fractie in het Fran se Huis van Afgevaardigden beeft be sloten een motie van wantrouwen in te dienen tegen de regering. De socialisten zullen in een motie protesteren tegen de economische po litiek van de regering, tegen wat zij noemen de zwakheid en aarzeling van de regering bij het uitvoeren van een werkelijke sociale hervorming en te gen de politiek van de regering van het limiteren van credieten voor soci ale diensten, wederopbouw en oud- strijders. De motie zal Dinsdag worden be sproken. Als de nationale vergadering een motie van afkeuring aanneemt met eenvoudige meerderheid is de regering gedwongen af te treden. Ook na deze woorden van de Rus sische afgevaardigde heeft de delegatie van India meegedeeld, de pogingen tot een oplossing niet te zullen opgeven. SVEN HEDIN OVERLEDEN De 'bekende Zweedse ontdekkings reiziger Sven Hedin is Woensdagmor gen in zijn woning te Stockholm o-i er- leden. Hij was 87 jaar oud en reeds meer dan één jaar ziek. Hedin heeft de gehele wereld rond gezworven én verwierf grote bek?'c- heid met zijn onderzoekingen in het Verre Oosten. Zijn boeken zijn overal bekend en enkele zijn in veertien ta len vertaald. Dinsdag is bij Zutphen een grinttrein in botsing met een goederentrein ge' komen. Vijftien wagens ontspoorden en drie werden 'vernield. Tengevolge van ontsporing werd de enkelsporige afrit van de IJsselbrug versperd. De locomotief van de goederentrein liep uit de rails, maar viel niet om. De machinist van de grinttrein liep lichte verwondingen op en geraakte zeer overstuur. De conducteur van het ba> gagerjjtuig werd met een shock naar het ziekenhuis te Zutphen overge bracht. De foto toont de ravage op de plaats van de aanrijding. De Belgische minister van Defensie, kolonel de Greef, heeft medegedeeld, dat de taak van de Belgische vloot zal worden uitgebreid. De nieuwe taak omvat de bescherming van de zeewe gen van Antwerpen, Oostende en Duinkerken naar Engeland in samen werking met de Britse vloot. DE HEER C. v. d. HEUVEL IN DE KAMER: Effectenregistratie dreigt een drama te worden Minister Witte heeft bij de Kamer een goede beurt gemaakt. Niet, dat dit direct werd uitgesproken, maar bij de replieken over de begroting van We deropbouw en Volkshuisvesting bleek practisch iedereen bevredigd door het antwoord van de minister. Behalve dan natuurlijk de communisten, doch Gortzak c.s. vonden toch geen aanleiding om tegen de begroting te stemmen. Minister Witte heeft daarna plaats gemaakt voor de minister van Financiën, die nu zijn begroting gaat verdedigen. PRACHTIG SUCCES VOOR VEERSE KUNSTENAAR Uit 32 landen kwamen 194 ontwerpen voor postzegels binnen De Veerse graficus Dirk van Gelder heeft internationale roem verwerven 'door de eerste prijs te winnen in een door de Ver. Naties uitgeschreven wedstrijd tot het ontwerpen van nieuwe postzegels voor deze organisatie. Uit 32 landen hebben in totaal 67 kunstenaars medegedongen. De heer van Gelder won zijn prijs in de derde groep, waarvoor hij een zegel ontwierp, dat een symbolische voorstelling geeft van de Food and Agriculture Orga nisation, één der onderdelen van de Ver. Naties. In de tweede groep verkreeg de Veerse kunstenaar een extra vermelding. WONDERLIJKE VERDWIJNING OPGELOST Mede-passagier wierp lijk in de Steenbergse Vliet De politie van Roosendaal heeft in samenwerking met de Rijkspolitie van Steenbergen een uitgebreid onderzoek ingesteld naar aanleiding van het ver dwijnen van de 27-jarige M. van Beek uit Roosendaal. Van B. vertrok op 14 November j.l. naar St. Philipsland om er aardappelen te halen en keerde daarna niet terug. Hij werd op deze rit vergezeld door de 30-jarige J. M., die bij van Beek in de kost lag. Uit een verhoor van M. is thans gebleken, dat van B. of vermoord is, of verdronken na een vechtpartij, die hij met M. onderweg heeft gehad. De politie zoekt momenteel naarstig naar het stoffelijk overschot. M., die wegens een fraude met een spaarbankboekje enige dagen geleden is ingesloten, is gisteren door de politie van Roosendaal aan de tand gevoeld. Er deden geruchten de ronde, dat M. voor zijn arrestatie aan een man zou hebben gevraagd te vertellen, dat deze ook mee geweest was naar St. Philips land. Toen echter het bericht van de vermissing van van Beek bekend werd en de man begreep, waarom M. dit had gevraagd, trok hij zich terug. VERKLARING. Deze geruchten waren aanleiding voor een verhoor, waarbij M. een ver- heeft afgelegd, waaruit moet bRjken, dat van Beek is verdronken na een vechtpartij. M. vertelde, dat Hij op de terugweg tussen Steenbergen en Kruisland ruzie met van Beek had gekregen. Het liep zo hoog dat van Beek de wagen tot stilstand bracht. Beiden gingen de weg op en een vechtpartij was het gevolg. Het was zo donker, verklaarde M.j dat op een gegeven moment beide mannen in een sloot terecht kwamen, f. kroop er spoedig uit en ging in de cabine zitten om op verhaal te komen. Hij wachtte daar volgens zijn zeggen op van Beek, doch toen deze na een kwartier niet kwam opdagen, ging M. kijken. Hij bemerkte, dat van Beek onder water lag, trok hem uit de sloot en bracht hem in de cabine van de auto, in de gedachte, dat het slachtoffer be wusteloos was. M. ging zelf achter het stuur zitten en toen hij enige tijd had rondgereden en van Beek niet bij ken nis was gekomen, stelde bij een nader onderzoek in. Toen bleek, dat van B. dood was. IN DE VLIET. Niet wetende, wat hij met het stof felijk overschot moest aanvangen, heeft hij het iqk aan de kant van de Steenbergse vliet gelegd en is toen naar Roosendaal gereden, waar hij de aardappelen rondbracht. M. gaf toe een, man gevraagd te heb ben een valse verklaring af te leggen. De politie heeft gisteren reeds ge dregd naar het lijk, doch niets gevon den. Vandaag wordt het onderzoek voortgezet. Voordat over de begroting van We deropbouw en Volkshuisvesting ge stemd werd, kwam ir. Witte nog met goed nieuws. De extra woningen voor de mijnstreek kunnen worden ge bouwd en nog dit jaar wordt er mée begonnen. SPAREN. Had minister v. d. Kieft's voorgan ger het altijd over sparen, bij de be handeling van de begroting van Finan ciën deden een aantal Kamerleden een duit in het zakje. De nationale spaarraad moet v er- dwijnen, zo luidde het oordeel van de heer C. van de Heuvel (A.R.). Dat het jeugdsparen een succes is geweest, al dus de heer Ritmeester (V.V.D.) dan ken we aan de spaarbanken en niet aan de Spaarraad. De heer Hofstra (Arb.) wilde de raad weer niet af schaffen. Ook was men het niet eens over het blad, dat het departement uitgeeft „Wij van Financiën". De heer Hofstra achtte dit orgaan nuttig, doch de heer De Amerikaanse legerautoriteiten te Berlijn hebben de Sowjet-autoriteiten inlichtingen verzocht over twee leden van de Amerikaanse militaire politie, die sinds Donderdag vermist worden. Zij bewaakten nabij de grens tussen Oost-Duitsland en West-Berlijn een goederenwagon. Onverwachte nederlaag van Dagenais Piet Roozenburg, de wereldkampioen dammen, heeft zijn titel geprolongeerd. Hij heeft dit meer aan de Canadees Dagenais, die zijn grootste rivaal was, te danken, dan aan zichzelf. De we reldkampioen speelde remise met de Belg Verpoest. Toen deze partij nog aan de gang was, kon men Roozenburg reeds ge lukwensen. Geheel onverwacht leed Dagenais een nederlaag in de laatste ronde en dat nog wel tegen de Zwit ser Forclaz, die met slechts vier pun ten als laatste in dit tournooi eindigde. (We komen hierop morgen terug). v. d. Heuvel dreigde met een amende ment, dat hij de begrotingspost van ƒ20.000,met 1.zal verlagen, daarmee uiting gevend aan zijn ver langen, dit orgaan op te heffen. Bijna alle Kamerleden, die gisteren aan het woord waren, spraken hun ongenoe gen uit over de lange duur van de ef fectenregistratie. Vandaag wordt het debat voortge zet. Gortzak wil interpelleren. In de gisteren gehouden vergade ring van de Tweede Kamer heeft de communist, de heer Gortzak, een in terpellatie aangevraagd over de arres tatie van de twee Indonesische staats burgers, Raden Mas Soenito en Go Gien Tjwan. De Nederlandse regering heeft deze twee heren doen arresteren om een eind te maken aan de intense commu nistische activiteit onder de Indonesi sche studenten. De heer Go Gien Tjwan was voor zitter van het communistische Indo nesische vredescomité, dat nauw ver bonden was met de studentenvereni ging Pericles. Deze organisatie be hoort tot de communistische interna-' tionale Union of Students. Go ontving talrijke aanwijzingen van zijn chef in Djakarta, de directeur van Antara, Adam Malik, die meermalen Praag en Moskou bezocht. Raden Mas Soenito heeft bij de ont wikkeling van de Indonesische, repu bliek een vooraanstaande rol gespeeld onder nationalistische mom. In 1948 was hij betrokken bij de opstand te Madioen, toen de communisten tever geefs een poging deden om de macht in handen te nemen. Daarna week hij naar Nederland uit en ging een be langrijke rol spelen bij de communis tische agitatie. Hij trad op als spreker op verscheidene vergaderingen en nam actief deel aan vele acties. Inmiddels heeft de Indonesische Hoge Commissaris in ons land bjj de minis ter van Buitenlandse Zaken inlichtin gen gevraagd. Men verwacht, dat de Hoge Commissaris zal protesteren. Toen wij gisteravond de heer van Gelder spraken, deelde hij ons mede zelf nog geen officieel bericht uit New Zork te hebben ontvangen. Het grote nieuws was hem des middags in den Haag medegedeeld door een redacteur van het A.N.P., dat een Reuterbericht had doorgekregen. De heer van Gelder gaf juist les aan de Tekenacademie. Hij vertelde ons verder in Juli j.l. van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het ver zoek te hebben ontvangen mee te din gen in de wedstrijd, die de Verenigde Naties wilden uitschrijven tot het ont werpen van postzegels ten dienste dezer organisatie. Behalve hem werden nog vijf Nederlanders uitgenodigd. De wedstrijd viel in drie afdelingen of groepen uiteen. Voor de eerste werd een symbolische voorstelling van het werk der V.N. gevraagd, voor de twee de een voorstelling van een bepaald belangrijk feit in de geschiedenis der organisatie. De derde groep tenslotte had betrekking op een zegel, dat één der onderdelen van de V.N. moest symboliseren. VOOR ALLE GROEPEN. Voor alle groepen zond de heer van Gelder een ontwerp in. De 67 deel nemers aan de wedstrijd bleken in to taal 194 ontwerpen te hebben gemaakt. De extra vermelding voor de Zeeuwse kunstenaar betrof zijn werk voor de tweede groep, waarvoor hij de ver klaring van de rechten van de mens in 1948 had gekozen. De hoofdprijs in groep drie was eveneens voor hem. De heer van Gel der ontwierp hiervoor n.l. een sym bolische voorstelling van de F. A. O., bestaande uit een korenaar als uit beelding van het koren en het voedsel, dat in het leven van de mens in de ge hele geschiedenis niet weg te denken is. Daarmede komt de winnaar ook In het bezit van 1000 dollar. Pas op 15 November j.l. sloot de in zending der ontwerpen. Een interna tionale jury zette zich onmiddellijk tot de beoordeling. Het werk, dat moest worden ingezonden, bestond uit een sterk vergrote tekening van het ont werp en een fotografische afbeelding in de juiste maten. De algemene vergadering van de Unesco heeft het ontslag van de di recteur-generaal Bodet aanvaard. Hij heeft gisteren reeds afscheid genomen van de organisatie. Niet alleen in ons land is het volop winter. In de Ver. Staten hebben zwa re sneeuwstormen gewoed. Reeds zijn zes personen om het leven gekomen. Van een uit twaalf wagons bestaan de Amerikaanse munitietrein zijn op het Franse station Chalons-sur-Marne drie wagons in de lucht gevlogen. De trein was op weg naar Duitsland. Bjj een storm, die op Timor heeft gewoed, zijn 900 mensen dakloos geworden. In België heeft zich een treinongeluk voorgedaan, waarbij 32 personen ver wondingen opliepen. Op het station te Almelo is de electrische sneltrein naar het Westen tegen een rangeren de locomotief gebotst. Twee personen, de bestuurder en conducteur van de sneltrein, werden gewond. Te Den Haag is een Ambon-bazar geopend. Het doel is geld bijeen te brengen voor het sociale werk onder de in ons land verblijvende 14.000 Ambonezen. H.M. de Koningin heeft gisteren een reünie van oud-studenten uit Leiden, die te Hilversum werd gehouden, bij gewoond. KIND DOOR HEET WATER GEDOOD Het achtjarig dochtertje van de fa milie van der L. te Veenendaal kreeg een hoeveelheid kokend water over haar lichaam.Zij werd in het Juliana- ziekenhuis opgenomen. Het meisje is inmiddels aan de gevolgen overleden. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen Is Trygve Lie niet ongene gen zijn ontslag in te trekken en aan te blijven tot bet einde van zijn ambts termijn in Februari 1954. Het is de laatste dagen duidelijk ge worden, dat het kiezen van een op volger moeilijker is dan men aanvan kelijk verwachtte. Gemeld wordt dat Lie te kennen heeft gegeven, dat hij niets wenst te doen dat de grote mogendheden moei lijkheden bezorgt of hen dwingt tot een overhaast besluit. Lie zou in een niet-offieieel gesprek hebben medegedeeld, dat hij bereid is op zijn besluit terug te komen als één of twee van de grote mogendheden hem zouden verzoeken nog vijftien maanden aan te'blijven. Gas aangetroffen in Wanneperveen» gebied Nadat een vorige boring in het Wan- neperveengebied een negatief resultaat had opgeleverd, is gisteren door de Ne derlandse aardolie maatschappij in een nieuwe boring in dat gebied gas aan getroffen. De waarde van deze vondst zal eerst na verder boren en produc- tieproeven, waarmede nog enige tijd gemoeid zal zijn, nader kunnen wor den vastgesteld. Eerste van acht K.P.M.-schepen te water gelaten. Bij de N.V. C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen a. d. IJssel is de tewaterlating verricht van het voor rekening van de N.V. Kon. Paketvaart-Maatschappij in aan bouw zijnde motorvrachtschip „Van Spilbergen". Nog een zestal schepen zijn volgens ditzelfde principe door de K.P.M. bij Nederlandse werven in bestelling ge geven. DE BILT ZEGT Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond. Plaatselijk neerslag. Plaatselijk mist. Overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1