Nieuwe school en raadhuis in Kortgene. Chefarlne4 MEN KAN NIET ZEGGEN, dat er op Noord-Beveland niet wordt gewerkt. Nog maar enkele dagen geleden is te Kamper land de nieuwe Hervormde School geopend en in December zal ook in Colijnsplaat een nieuwe lagere school in gebruik worden genomen. En in Kortgene heeft men de langste tijd ook gehuisd in het oude hok, dat de Inspecteur van het L.O. en de schoolarts en niet het minst de burgemeester en het onderwijzend personeel slapeloze nachten heeft gekost. Noord-Beveland bouwt aan zijn toekomst Gemeentepersoneel deelt nog het lot der kinderen* Zwarte Piet en de Prinsesjes* Het Rijksarchief in Zeeland rapporteert. Nattigheid bedreigt de inzaai* Een Sint Nicolaasverfelling Zieuwenfse boeren zagen „edelsfier" afgeslacht. Woensdag 26 November 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 9 Het nieuwe gemeentehuis van Kortgene zal in Januari in gebruik worden genomen. Overigens: alle eerbied voor de spor tiviteit van deze burgemeester A. Schuit en zijn medewerkers. Want ze delen voor korte tijd 't lot der school kinderen, zich evenals hen vermeiend in het vooruitzicht meteen in een gloednieuw gebouw te zitten. Want voor de jeugd wordt een nieuwe school gebouwd op de zgn „Pompweide" en voor het gemeente personeel wordt thans druk getim merd, gemetseld en gestucadoord aan het nieuwe raadhuis. DE SCHOOL Nee, laten we maar liever over de oude school van 1890 niets zeg gen. Een artikel in ons blad heeft des tijds een reis naar Den Haag gemaakt en is daar als een vuistslag terecht ge komen tussen allerlei urgente papieren en smeekbeden. Neen, we verheugen ons liever met de burgemeester, de onderwijzers en de kinderen, dat daar op de Pompweide de stapels stenen al gereed liggen, waaruit een negenklassig gebouw zal verrijzen, dat op 1 September van het komend jaar in gebruik zal worden ge nomen en waarin de lagere school vijf klassen en de Ulo-school want die is ook uit haar jasje gegroeid er vier krijgt. Bovendien is er ook een lokaal voor handenarbeid in geprojecteerd. De indeling van de school een ontwerp van het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft is buitengewoon aardi_ De lagere school zal plaats bieden aan 170 leerlingen. Eén wens is dan nog niet vervuld en dat is een gymnastieklokaal. -.Maar aaar ben ik nog voor aan het boksen zegt burgemeester Schuit. We maken ons sterk, dat hij dat robbertje nog wint óók. HET GEMEENTEHUIS En dan zien we het gemeentehuis nog even. Het is al bijna klaar. In Ja nuari wil men het in gebruik nemen. De heer J. H. Valk, directeur van de In het jaarverslag over het jaar 1951 van het Rijksarchief in Zeeland deelt de Rijksarchivaris, dr W. S. Unger, o.m. me de, dat de materiële toestand der ver zamelingen bevredigend bleef. Een door hem bewerkte inventaris van het archief der Middelburgse Commercie Compagnie 17201889 verscheen in druk. Daarmee kwam aan de orde de bewerking van de „rchieven der gewestelijke besturen van Zeeland over de periode (1795) 1799 1814, aansluitend aan de inventaris Sta ten en Raden van dr K. Heeringa. De leeszaal werd drukker bezocht dan het vorige jaar. Door 106 (vorig jaar 61) verschillende personen werden, behalve genealogische nasporingen ingesteld om trent een groot aantal onderwerpen. Tal van schriftelijke inlichtingen werden voorts verstrekt, terwijl ten behoeve van onderzoekers 123 (vorig jaar 81) maal stukken naar andere archieven werden verzonden. Omgekeerd werden voor het zelfde doel hier 15 (vorig jaar 26) maal stukken uit andere plaatsen gedeponeerd. Diverse gegevens uit het archief werden gepubliceerd of verwerkt in een acade misch proefschrift en in enige artikelen. De archivaris van Sluis droeg restanten over van de archieven van het Vrije van Sluis, van het vredegerecht aldaar en van de weeskamers te Sluis en Sint Anna ter Muiden, die uit de restanten van het jammerlijk geschonden gemeente-archief te voorschijn waren gekomen. Over de toestand van de gebouwen wordt medegedeeld, dat het tochtvrij ma ken der ramen door strips door gebrek aan middelen ook in het verslagjaar niet kon worden voortgezet. Evenmin was dat het geval met het verstevigen van de glas-in-lood ramen. Met betrekking tot de ingebruikneming van de vertrekken in het voormalige vicarishuis werd een definitieve beslissing genomen, welke een voor het Rijksarchief even ongunstige als onaangename was. Ondanks de door de miniver van O. K. en W. hiertegen terecht aangevoerde bezwaren heeft de directeur-generaal van de Rijksgebouwendienst deze door het vertrek van de Technische Dienst van de Polder Walcheren ontruimde vertrekken toegewezen aan de Bewaarder der Hypo theken- De sinds de aanvang van de dienst van het Rijksarchief in Zeeland daarvoor be stemde vertrekken, waaruit men door de ramp van Mei 1940 was verdreven zijn nu door de Rijksgebouwendienst aan hun oorspronkelijke en normale bestemming onttrokken. De archiefambtenaren zijn daardoor gedoemd voor onafzienbare tijd hun werk te verrichten in magazijnloka len, waar de capaciteit der verwarming niet op bureaugebruik is berekend. Aan de minister van O. K. en W. is dan ook verzocht tot versterking van deze capa citeit over te gaan. Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht op de Bevelanden, heeft het ontworpen en is er buitengewoon in geslaagd om met de middelen die ter beschikking stonden een nieuw modern gebouw toch te laten harmonieëren met de landelijke omgeving. Links van de ingang vindt men de ruime secretarie met daarachter een aparte kamer voor de gemeentesecre taris. Rechts van de ingang, achter de trap komt men in de burgemeesterska mer. Achter in de hal is de kamer van de ontvanger. Rechts achter de burge meesterskamer ligt een keukentje, een kleine vergaderkamer en een arrestan tencel. Rechts boven is de raadszaal met daarnaast een kamer voor B. en W. en links boven de secretarie een archiefkamer. Met een trapje komt men vanuit de raadszaal in de toren, die als een mina ret slank .oprijst en een fraai vergezicht biedt over een Noord-Beveland, dat aan zijn toekomst bouwt. De regelmatige regenval gedurende de laatste weken een hoeveelheid bijna acht maal zo groot als vorig jaar heeft tot gevolg, dat de in zaai van de wintertarwe spaak is ge lopen. Er is thans 75 pet. uitgezaaid van de oppervlakte die de boeren dachten te bebouwen. Van deze inzaai heeft slechts 50 pet. een matig goede stand, terwijl 35 pet. doorgezaaid zal worden en 15 pet. geheel over- De zaaiperiode is voorbij, normaal hebben de boeren voor 1 November het gewas in de grond. In de oude polders, zoals in Breede Watering, en de oude kernen op Walcheren, op Tholen en de lage gedeelten van Schouwen kon practisch nog niet worden gezaaid of moet over- gezaaid worden. De vroeg geza-ide tarwe op de ho gere percelen staat er matig goed voor. Het gevolg zal zijn dat in het voorjaar meer zomertarwe zal worden uitgezaaid. In de „Poelweide" te Kortgene zal dit gebouw verrijzen, waarin de Lagere- en de U.L.O.-school worden ondergebracht. „Het is tegenwoordig verschrikke lijk met de jeugd in de stad", klaagde de deftige burgemeester van Drom- meldam tegen Sint Nicolaas. „Sinds Keesje van der Meer hier twee jaar geleden is komen wonen, wordt de jeugd met de dag ondeugender. Vroe ger kwam het niet voor, dat heren on derwijzers in afzichtelijke tekeningen op de schutting rondom de mestvaalt werden afgebeeld en dat straatlan toarns op klaarlichte dag gingen bran den. Ik hoop, dat U, Sint Nicolaas, met straffe hand zult ingrijpen". „Dat is inderdaad heel erg", sprak de wijze Sint bedachtzaam. „Lijken de tekeningen niet op de onderwijzers? „Niet lijken?" antwoordde de burge meester verontwaardigd, „ze lijken naar niets!" „Dan moeten de kinde ren dus meer tekenles hebben", vond Sint Nicolaas. „Ik zal er eens met de onderwijzers over praten". De burgemeester keek verstoord voor zich. Natuurlijk mocht hij de oude Sint niet tegenspreken, maar toch.... hij schudde zijn hoofd. Kijk, Sint Nicolaas", probeerde de burgemeester nog eens, vroeger was de jeugd in mijn stad een toonbeeld van braafheid. Mijn politie-agenten hadden er de wind onder. De erger lijke schavuitenstreken van tegen woordig zijn allemaal ideeën van het zoontje van de nieuwe notaris. Sinds Keesje hier in de stad woont is het mis. We hebben de zaak zelfs in de gemeenteraad besproken en alle raadsleden waren het er over eens, dat ik U moest verzoeken Keesje in de zak mee te nemen naar Spanje." Hm", zei Sint Nicolaas, ,,'kzal wel eens zien!" Behagelijk snoof de Sint zijn neus. Ik vind het een ontzettend aardig idee mijnheer de burgemeester, dat U mij hebt uitgenodigd om bij U erwten soep te komen eten. Hoe wist U dat ik zo dol ben op erwtensoep?" Gevleid keek de burgemeester voor zich. „Psja", glimlachte hij trots, „ik hoorde toevallig dat U vorig jaar spe ciaal een meisje uit Holland hebt meegenomen om erwtensoep voor U te koken. Zodoende Sint Nicolaas lachte. „Ja, dat komt zo. Die Spaanse dienstmeisjes leren het nooit goede erwtensoep te koken. Drie keer heb ik reeds een recept meegebracht, maar ze verprutsen de soep steeds. Ik ben een fijnproever moet U weten en het bederft mijn humeur, wanneer de soep niet lek ker is". „Kom", nodigde de burge meester, „laten we aan tafel gaan. Ikzelf houd niet zo veel van erwten soep, dus eet ik iets anders. Mijn vrouw heeft speciaal voor U een bordje gekookt." Inwendig genietend van de heer lijke erwtensoep die hem wachtte, stond de Sint op om zich aan tafel te zetten. Zwarte Piet als getrouwe dienaar, ging achter de stoel van de Sint staan. „Om nog eens terug te komen op de ondeugende Keesje van der Meer", begon de burgemeester opnieuw: „U begrijpt, dat ik er op reken dat U hem meeneemt naar Spanje. Hij is voor de stad gewoon een plaag. Laatst heeft hij de richtingaanwijzer naar Dommel- hoorn omgedraaid, zodat alle mensen, door Ben van Kaam* die van Drommeldam naar Dommel- hoorn moesten, precies de verkeerde kant uitgingen". Sint Nicolaas lachte. „Dat is werke lijk verschrikkelijk burgemeester! Ik zal er eens over nadenken „Ha, daar komt de soep", sprak de Sint verheugd. Het geklaag van de burgemeester over Keesje van der Meer werd hij moe. Warme dampen stegen op uit de kom erwtensoep, die de burgemees tersvrouw blozend van inspanning binnenbracht. „Dat het U wel moge smaken", sprak de burgemeester trots, omdat hij zijn hoge gast diens lieve- lingskost kon aanbieden. Sint Nico laas lepelde plechtig de warme soep op zijn bord en at er een paar lepels van. „Het dunkt me", sprak de burge meester Meteen stoven alle aanwezigen ver schrikt op. RINKELDEKINKELDE PETSBL ATSBOEM Door de ruit vloog een rond, donker voorwerp. Het suisde door de kamer en petste precies midden in de soep van Sint Nicolaas. Erwtensoeps^ietters spatten naar alle kanten. Glasscher ven rinkelden op de grond. De lorgnet van de burgemeester vloog verontwaardigd van zijn glim mende neus. De baard van de hevig geschrokken Sint Nicolaas droop van de soep. Zachtgekookte erwten plak ten op de gladde schedel van de van woede stotterende burgemeester. „Verschrikkelijk, verschrikkelijk", stamelde hij. „Het spijt me ontzettend Sint Nicolaas. Ik zalik zal „Kalm, kalm, burgemeestertje", suste de oude Sint, die het eerst van de schrik was bekomen. „Wat was dat voor een ding,, Piet?" „Een voetbal" grinnikte Zwarte Piet", ,,'twas een best schot!" Sint Nicolaas wrong zjjn baard bo ven het bord uit. ,Maak me eerst even schoon, Piet". De zwarte dienaar Toen Keesje dolgelukkig onder de wol was gestopt en Sint Nicolaas en Zwarte Piet op de daken een paar straten verder een cadeautje voor een lief meisje door de schoorsteen lieten zakken, moest Piet toch wat zeggen over de goedheid van Sint. „Dat U Keesje niet in de zak liet stoppen, begrijp ik niet", verklaarde hij hoofdschuddend. Sint Nicolaas glimlachte wijs. Hij wenkte Piet even naast hem op de bakstenen schoor steen te komen zitten. „Ik kon het niet zeggen, waar ieder een bijzat" fluisterde de goede Sint zijn zwarte knecht in het oor, „maar als Keesje die bal niet in de soep had getrapt, dan had ik uit beleefdheid het hele bord moeten leegeten en die burgemeestersvrouw kan beslist geen erwtensoep koken! Het smaakte af schuwelijk!!!! Toen lachten Sint Ni colaas en zijn knecht De boeren in Zieuwent, een dorpje in de Gelderse Achterhoekzitten in zak en as. Op een speciale vergade- ring was enige tijd geleden besloten tot de aankoop van een nieuwe stam- boekstier, die de kwaliteit van de Zieuwenfse veestapel omhoog moest brengen. Maar nu heeft een ijverige slager in Lievelde dat mooie beest zo maar de doodsteek gegeven Enige dagen geleden kwamaldus de Volkskrantde stier in Lievelde op het station aan, verwelkomt door een deputatie Zicuwentnarendie de stier met kennersblikken en vol trots beke ken. Een alderbastend mooi bees", vonden de heren. Omdat het al laat was en de tocht van Lievelde naar Zieuwent lang en gevaarlijk is, be sloot men de nieuwe aanwinst voor- lopjg maar in Lievelde te stallen. Waar zou dat beter kunnen dan in de stal van de exportslagerijToen de zon nog niet over de kim was, kwa men nijvere slachters van de export slachterij op hun werkterrein. Omdat er voorlopig nog niets te slachten was besloot men eenparig dan maar vast met de stier te beginnen. De heren trokken het mes en even later hing het dier al aan de vleeshaak. Toen vertrokken de trotse mannen uit Zieuwent om hun fokdier van drie duizend gulden te halen. „Stier", zei den de slachters. „O, die is at ge slachten triomfantelijk wezen zij op de lappen vlees aan de haak. Wat toen de mannen uit Zieuwent gezegd hebben, is niet te vertellen. Generaal van Fleet prijst het Zuidkoreaanse leger. De commandant van het Amerikaanse achtste leger, generaal van Fleet, zegt in een artikel in het Amerikaanse weekblad „This Week", dat nog vele Zuidkoreaanse divisies op de been kunnen worden ge bracht om het Zuidkoreaanse aandeel in de strijd te verhogen. Zuid-Korea beschikt thans over tien divisies. Volgens de gene raal wordt reeds 60 procent van de front linie door Zuidkoreanen verdedigd, 15 procent door andere niet-Amerikaanse troe pen en slechts 25 procent door Amerikaan se militairen. Bovendien beschikt iedere Amerikaanse divisie over 2.500 man Zuid koreaanse hulptroepen. De generaal noemt het Zuidkoreaanese leger het grootste, betrouwbaarste en mo dernste anti-communistische leger van enig Aziatisch land. DE TOESTAND IN IRAK Alle politieke partijen in Irak zijn op last van de nieuwe premier gene raal Ahmoed, ontbonden. Er zijn een aantal politici gearresteerd. Ook de dagbladen van deze partijen zijn ver boden. In Bagdad is tot nader' order een avondklok ingesteld. Generaal Ahmoed heeft bekend ge maakt, dat binnenkort de staat van beleg zalworden opgeheven en ver kiezingen zullen worden gehouden. Deze verkiezingen zullen volgens de nieuwe kieswet plaats vinden, zoals door de politieke partijen werd ge wenst TWEE INDONESIËRS TE AMSTERDAM GEARRES TEERD Gistermorgen zijn in hun woning te Amsterdam door de vreemdelingenpo litie gearresteerd de Indonesiërs Suni- to, voorzitter van de organisatie Per- himpunan Indonesia en de heer Go Gien Tjwan, directeur van het Indo nesische persbureau Antara. Zij zijn aangehouden op grond van het bedrijven van ongewenste politie ke activiteit. Het zou in de bedoeling van de minister van Justitie liggen hen na verhoor als ongewenste vreem delingen uit te wijzen naar Indonesië. Arbeidskampen in Hongarije. In Hongarije zijn nieuwe arbeidskampen voor politieke gevangenen in gebruik ge nomen, zo weet het Zweedse blad „Stock- holms Tidningen" te melden. De kampen zouden volgens Russisch model zijn inge richt. De omstandigheden in deze kampen moeten verschrikkeljk zijn. Josjida over de ierbewapening. Premier Josjida van Japan heeft in de Kamer verklaard dat Japan het materiaal en de morele kracht mist om opnieuw te bewapenen. De verdediging diende te worden opgebouwd naarmate de materiële positie van het land ver beterde. Intussen moesten alle pogin gen in het werk worden gesteld om materieel zowel als moreel sterker te worden. Rhee wil Moskou bombarderen. President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft tijdens een onderhoud met de correspondent van een Canadees blad verklaard dat de strijd tussen Oost en West niet tot Korea kan blijven be perkt en dat er slechts een einde aan gemaakt kan worden door Moskou te bombarderen. Rhee zei dat hij Eisen hower zou voorstellen dat twee mil- lioen Zuidkoreanen bewapend worden om de communisten de Jaloe over te jagen. schoot toe met witte zakdoeken. Ook de schedel van de woedende burge meester werd afgewist. „Daar maak ik werk van", tierde de burgemeester. „Jij moet direct mijn politie-agenten halen, Piet. Zei ik het U niet, Sint Nicolaas! De jeugd is tegenwoordig verschrikkelijk baldadig. Nu zal ik er een einde aan makenJammer van Uw mooie rode mantel en van de erwtensoep. Ik zal „Och", zei de Sint bedaard, „ik heb zo wel het een en ander meegemaakt. Windt U zich toch niet zo op burge meester. Er zal wel een stomerij in de stad zijn die mijn mantel even onder handen kan nemen." Toen allen weer een beetje bedaard waren, bekeek Sint Nicolaas met een diepe rimpel in zijn voorhoofd de met erwtensoep besmeurde voetbal. 'tWas een ogenblik doodstil. „Deze bal", sprak hij toen plech tig, „heb ik vorig jaar aan Keesje van der Meer gegeven". „Ha, ziet U nu wel" riep de burgemeester grimmig triomfantelijk, „ik zal hem direct door de politie in het cachot laten opslui- ten". „Tut, tut", suste Sint Nicolaas, „laat mij dat zaakje nu eens behan delen. Zolang Keesje nog niet met atoombommen gooit, zoals de grote mensen is hij nog niet zo slecht. Mokkend gaf de burgemeester toe. „Maar ik reken er op, Sint Nicolaas, dat U hem behoorlijk straft", voegde hij er nog aan toe. Zo liep Sint Nicolaas dan zijn bordje erwtensoep mis. En dat vond de bur gemeester nog het ergste, want er was niet meer. Sint Nicolaas at die middag vlugkokende havermout. 's Avonds kwam Sint Nicolaas bij een sidderend Keesje op bezoek. Hak kelend en onder tranen vertelde deze wat er gebeurd was. Plij was van middag aan het voetballen geweest en toen had hij een prachtige trap te- Ingezonden Mededeling (Adv.) Rillerig Verkouden Een enkel tablet doei wonderen«a TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 75c. gen de bal gegevenen toen vloog de bal te ver wegen toen brak er opeens een ruit bij de burgemeester. en toen was hij erg bang geworden en hard weggelopen Diep berouw blonk in de betraande ogen van Keesje. Hij had er zo'n spijt van. Nu zou Zwarte Piet hem in de zak stoppen. Sint Nicolaas schudde zijn wijze hoofd. „Foei, Keesje, je wist toch dat je op straat niet mocht voetballen?" „Jawel Sint Nicolaas", snikte het ke reltje, „maar anders heb ik niets aan.... sniksnikmijn voet bal. „Weet je wel, dat jouw bal precies in mijn bord erwtensoep terecht kwam" ondervroeg de Sint op strenge toon. „Ik was juist bij de burgemees ter aan het eten. En ik ben dol op erwtensoep". Keesje pchrok hevig. Zijn verdriet werd steeds groter. Nu zou hij vast en zeker in de zak komen. Smekend om hulp keek hij zijn vader aan. „Ik weet goed gedaan", sprak de Sint. „Keesje jij betaalt uit je spaar pot de ruit en dan ga je bij de burge meester zeggen, dat het je erg spijt. Verder krijg je dit jaar maar één ca deautje van me en dat is het lidmaat schap van een Zaterdagmiddagvoet balclub". Verbaasd keken de roodbehuilde oogjes van Keesje Sint Nicolaas aan. „Enenhoef ik dan niet in de zak?" stotterde hij ongelovig. Sint Nicolaas lachte. „Neen, dit jaar nog niet, maar wanneer je weer op straat voetbalt of andere* kwajon gensstreken, uithaaltDe vader en moeder'van Keesje keken opge lucht. Zij hoefden hun deugniet dus ook niet te missen. Zelfs Zwarte Piet was verbaasd over zoveel goedheid van de oude Sint. Hij schudde zijn hoofd. En de bal was nog wel in de erwtensoep terecht gekomen! Ook de Prinsesjes Margriet en Marijke bevonden zich onder de tienduizenden kin- deren, die genoten van de intocht van St. Nicolaas in Amsterdam. Ook zij waren opgetogen over de schitterende stoet van St. Nicolaas en zijn zwarte knechten. En bang waren de Prinsesjes niet, toen een zwarte Piet wat heel dicht bij kwam.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 9