terstond omwma TE LAAT Bonn ligt weer een lengte voor op Karlsruhe! Kenteken voor bromfietsen* Ook Nederland genoemd in proces te Praag Er zaten zwakke plekken in de balans van de koopman* Dagenais en Roozenburg wonen beiden in Haarlem* *JT?HEUMATIE!CZ£L PM/lë tand, 170 emigranten konden niet vertrekken N, A.V. 0, heeft meer dan 100 vliegvelden. FEUILLETON Mr Roosjen herdacht Albert van Raalte» Woensdag 26 November 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Om de ratificatie der verdragen. De ziekte van prof. Hallstein komt dr Adenauer uitstekend van pas. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, prof. Hallstein, is ziek en nu loopt in Bonn iedereen met deze vraag op de lippen: „Is hij werkelijk ziek of is het een politieke ziekte, die in de kraam van Bondskanselier Adenauer te pas kwam?" Want ontkend kan niet worden, dat deze ziekte de Westduitse regering wel bijzonder goed te pas is gekomen! Het is n.l. zo dat het Staatsgerechtshof te Karlsruhe deze week de vraag zou gaan be handelen (destijds opgeworpen door de sociaal-democraten) of de deelname van Duitsland aan de Europese Defensiegemeenschap al dan niet in strjjd is met de Westduitse grondwet. Op verzoek van Adenauer is de behande ling nu echter uitgesteld, omdat de minister van Buitenlandse Zaken namens de regering zou optreden. Het antwoord op de vraag die aan het Gerechtshof is voorgelegd is voor iedere Duitser van het grootste be lang, want hier ligt de beslissing of hij al dan niet de wapenrok zal moe ten dragen. Beslist het Hof dat dit niet in strijd is met de Duitse grond wet dan is het wel zeker dat Adenauer de overwinning in de Bonds dag zal behalen en dat het complex van verdragen (het z.g. Duitse ver drag, dat Duitslands status regelt, is gekoppeld aan het E.V.G.-verdrag) zal worden geratificeerd. Beslist het Hof echter anders dan staat Duitslands po sitie in de Europese gemeenschap weer geheel op losse schroeven. ADENAUER DE SLIMME! Het laatste wil Dr Adenauer tot Iedere prijs voorkomen. Het is al die tijd al zijn bedoelng geweest eerst het parlement te laten beslissen en daar na nas het Gerechtshof. Bij aanne ming door de Bondsdag weet tenmin ste de hele wereld, dat Duitsland be reid is zijn steentje bij te dragen. Een afwijzing door het Hof zou dan heel wat minder dramatisch zijn. Zo is er als het ware sprake van een wedren tussen Bonn en Karlsruhe een strjjd waarin Bonn nu weer een hele lengte voorligt, want het Hof te Karlsruhe zal nu waarschijnlijk pas in Januari 'n beslissing nemen. En Aden auer wil trachten reeds de volgende week de verdragen door de Bondsdag to laten behandelen. Het is de vraag of hem dit zal luk ken, want de socialisten zijn woedend! Zij verwijten de regering, dat zij de onafhankelijkheid van de rechtspraak tot een aanfluiting maakt en zij heb ben zich in allerijl tot het Hof ge wend met het verzoek terug te komen op het verlenen van uitstel. En zij tullen zich ongetwijfeld ook met hand «n tand tegen de voorgestelde be handeling in de Bondsdag, volgende week, verzetten! Het resultaat dient men af te wach ten, maar de slimme Adenauer heeft teker de beste papieren! OOK VERZET VAN RECHTS! Sinds enige tjjd bestaat er in West- Duitsland een nieuwe, „alduitse" op positiepartij, die geleid wordt door de praeses van de synode der Evangeli sche Kerk, Dr Heinemann. Deze partjj Is een afsplitsing van de Christelijk De mocratische Unie van Adenauer en handelt enigszins in de geest van Ds Nlemölier. Heinemann heeft Donderdag een rede gehouden, waarbij hij veel ap plaus heeft geoogst en waarin hij zich keerde tegen de politiek van Aden auer. Kort samengevat wil hjj een -'n Mededeling (Adv.) Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. Maar zij worden geholpen. Het emigrantenschip „Fair Sea", dat 29 November van Rotterdam naar Australië vertrekt, is volgeboekt. Aan boord zullen zich 1400 Nederlandse emigranten en 1500 buitenlanders be vinden. Tot de 140 Nederlanders beho ren 330 vrouwen en kinderen van zich reeds in Australië bevindende emi granten, die vrijstelling hebben gekre- fen van de voorwaarde, dat zij in het ezit moeten zijn van een huisvestings verklaring. De overige 1070 Nederlan ders emigreren onder de in Australië geldende procedure. 170 personen stonden aanvankelijk voor de „Fair Sea" geboekt, maar werden later weer afgeschreven, ter wijl ze bepakt en gezakt klaar ston den. Zij zullen nu in de loop van Januari met de „Johan van Olden- barnevelt" naar Australië reizen. Maatregelen zijn getroffen om tege moet te komen aan de moeilijkheden, welke deze groep als gevolg van een langer verblijf in Nederland zal onder vinden. Nederlandse huisvrouwen breien voor dollars. Zes jaar geleden bracht een huls vrouw uit Wassenaar een bezoek aan Amerika. Bij deze gelegenheid toonde gij enkele van haar zelfgemaakte brei werkjes enzjj bracht daarmee met oen vele Amerikanen in verrukking. Thans exporteert zij haar producten met die van 600 andere Nederlandse vrouwen, die het breien als vrijetijdsbe steding beoefenen en de Wassenaarse thans assisteren. De waarde van de vorig jaar geëxporteerde goederen be droeg 25.000 dollar. „neutraal" Duitsland, dat als een on bewapend stuk land zal moeten lig gen tussen de Sowj et-Unie en de Wes telijke mogendheden. Dit Duitsland zal zowel Oost- als West-Duitsland om vatten, maar het zal zich niet bij een van beide partjjen aansluiten. Heine mann gelooft, dat dit de enige methode is om het Kremlin zover te krijgen dat het zal instemmen met het her stel van de Duitse eenheid. In zjjn toespraak keerde hij zich ook tegen het gebruik van „christelijke leuzen ln het politieke leven.". In West-Europa wordt al te zeer met der gelijke leuzen geschermd en daarmee kunnen slechts nieuwe gevaren ontstaan voor de achter het Ijzeren gordijn le vende Christenen!", aldus Heinemann. Hij heeft aangekondigd, dat hij te gen de ratificatie der verdragen zal stemmen. Heel wat verkeersongevallen ont staan, doordat de fiets en de bromfiets te veel op elkaar lijken. De A.N.W.B. heeft er dan ook herhaaldelijk bjj de minister van Verkeer en Waterstaat op aangedrongen een bijzonder kenteken voor bromfietsen wettelijk voor te schrijven. De bond meent, dat het ont breken van dit wettelijke voorschrift mensenlevens kost. Hoewel de minister het belang van deze kwestie inziet, is hij echter van mening, dat de bromfiet sers in deze geen verplichting moet worden opgelegd. Wel ziet hij hier een taak voor het particulier initiatief. Zo als de zaken thans liggen, meent de bond het door de minister bedoelde ini tiatief zonder uitstel te moeten nemen. Daarom zal de A.N.W.B. binnenkort een bijzonder kenteken voor bromfiet sers ter beschikking van zijn leden stel len en tevens, de fabrikanten van ac cessoires opwekken eenzelfde kenteken in de handel te brengen. Het zal be staan uit een gele plastic plaat (in het formaat van de nummerplaat van een motorfiets), die op het voorspatbord van de bromfiets bevestigd dient te worden. De kleur geel is gekozen, om dat deze in het verkeer bijzonder goed opvalt. Aan de achterzijde kan de bromfiets voldoende kenbaar worden gemaakt door een normale N.L.-plaat, waarmee het voertuig meteen voor het buiten land is uitgerust. In verscheidene lan den eist men n.l. het voeren van een dejgelijke nationaliteitsplaat. In de vacature-Drees is tot lid van de Tweede Kamer benoemd de heer J. Bommer (Arb.) te Den Haag. Ingezonden Mededeling (Adv.) De Noordatlantische-Verdragsorgani- satie (NAVO) heeft Maandag meege deeld dat er thans meer dan 100 vlieg velden in West-Europa worden of zijn aangelegd als bases voor de lucht strijdkrachten van de NAVO. Een woordvoerder van de NAVO ver klaarde, dat er in Noorwegen en Dene marken 7 vliegvelden aangelegd zijn of hun voltooiing naderen, in Nederland dertien, België 14, Frankrijk 41, West- Duitsland 35, Luxemburg 1 en Italië 12. Er zijn voorts nog vele bases in En geland, Noord-Afrika, Griekenland en Turkije. Men verwacht, dat het gestelde doel voor oorlogsvliegtuigen voor de verde diging van West-Europa (4000 toestel len) tegen het eind van dit jaar zal worden bereikt. Geiger werd niet vermoord. De politie von Saarland heeft mede gedeeld dat by schouwing van het Ijjk van Geiger is gebleken, dat de dood niet het gevolg Is van geweld. Onderwijzer naar Den Haag. De heer K. H. Heys, onderwijzer aan de school Gravenstraat van de Ver. voor Geref. Onderwijs, is benoemd tot onderwijzer aan de Bilderdijksehool te 's-Gravenhage. Margolius „bekende" „Joden in Tsjecho-Slowakije worden bedreigd" verklaarde Sjarett Verscheidene landen, waaronder ook Nederland, zijn in het geding ge bracht tijdens het monsterproces te Praag als gevolg van de „bekentenissen" van de gewezen vice-minister van buitenlandse handel, Margolius. Deze verklaarde, dat hfj grote hoeveelheden vlees, vleesconserven en graan naar westelijke landen, o.m. Nederland, had laten exporteren, hoewel hfi wist, dat de precaire voedseltoestand in zijn land dit niet toeliet. een donkere en afzichtelijke vlek heeft geworpen op de tot nu toe vlekkeloze ge^ schiedenis van de Israëlisch-Tsjechoslo- waakse vriendschap". „Hetgeen te Praag is geschied heeft ten doel een bedreiging te vormen van de Joden in Tsjecho-Slowa kije", verklaarde Sjarett Jp de Israëlische volksvertegenwoordiging. (Het is voor het eerst, dat in een proces in een Oost-Euro- pese communistische staat beklaagden in staat van beschuldiging zijn gesteld we gens „bevordering van het Zionisme"). Vermiste Amerikanen nu gearresteerd Ook Otto Fishl, voormalig plv. minister van financiën en Otto Schling, voormalig secretaris van de communistische partij te Brno, verklaarden schuldig te zijn. Twee der veertien beklaagden, n.1. Karl Svan, voormalig minister van nationale veiligheid en Bedruch Reinich, voormalig plv. minister van landsverdediging, moeten nog terecht staan. Reinich wordt beschuldigd van mi litair verraad. Zijn bekentenis zal zijn eigen doodvonnis betekenen, zo me nen waarnemers. Radio-Praag heeft de bekentenis van Loebl, voormalig plaatsvervangend minis ter van buitenlandse handel, uitgezonden. Deze verklaarde, dat hij in 1946 en 1947 in verbinding had gestaan met Field en Zilliacus. Tussen 1945 en 1949 had hij ook in verbinding gestaan met ,,de Britse spion Godfrey Lias". Voorts verklaarde Loebl vrijmetselaar te zijn. Bij handelsbe sprekingen met volksdemocratieën had hij getracht overeenkomsten tegen te gaan. Reeds in de oorlog hadden hij en zijn me dewerkers in Londen besloten zich op hoge economische posten te nestelen. In 1943 had hij op een U.N.R.R.A.-bespreking Amerikaanse en 'andere afgevaardigden meegedeeld, dat hij en andere Tsjechoslo- waakse communisten tegen een socialistisch bewind in Tsjecho-Slowakije waren. Hij had voorts de U.N.R.R.A. in Tsjecho-Slo wakije georganiseerd als een bureau om Westers kapitalisme te propageren, aldus Loebls bekentenis. Het communistische Oostenrijkse blad „Volksstimme" heeft Inmiddels bekend gemaakt, üat de gebroeders Field zijn gearresteerd. Noel Field, voormalig functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, verdween in 1949 tijdens een reis per vliegtuig van Praag naar Warschau, zijn broer Her mann, een architect, verdween in Augustus van betzelfde jaar in War schau. VERKLARING VAN SJARETT. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Sjarett, heeft te Jeruzalem ver klaard, dat het te Praag gevoerde proces Ingezonden Mededeling (Adv.) KERK EN SCHOOL Hervormde Kerk. Bedankt voor Holten, A. van Roon te Pijnacker. Geref. Kerk. Beroepen te Lethbridge Alberta (Ca nada) Chr. Ref. Church, D, J. Schol ten te Bierum, te Aduard, H. van Ben- them te Holwerd. Geref. Gem. Bedankt voor Tricht, F. Mallan te Bruinisse. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Alkmaar, J. J. F. Herr mann te Bodegraven. Baptisten Gem. Bedankt voor Hengelo-Bornè, J. B. de Neef, te Winschoten. (Nad. besl.). Ds. J. Melse deed intrede te Marienberg In de Geref. Kerk te Marienberg in Overijssel is Zondagmorgen bevestigd tot predikant cand. J. Melse uit Oost- kapelle. Als bevestiger trad op prof. dr. Brillenburg Wurth, die een predi cate hield over Cor. 14. In de mid- dagdienst deed ds. Melse zijn intrede. wurUEU HiJ Preekte over 1 Cor- 1 vers 18. Na HOElTPKIIiKEL, Mlincn ,e dienst werd de nieuwe predikant p, namens de kerkeraad toegesproken en Uan A werd hem toegezongen Ps. 132 vers 6. Ook werd gesproken namens de das- ris Hardenberg. fe Goes is gistermiddag op de Grote darkt voor het gebouw van de Bank v-oor Zeeland, de 64-jarige landbouwer itf. uit Nisse door een hartverlamming RO»ll ;b hae?Pt SïtoOOP SLUM-OPLOSSEND getroffen en ter plaatse overleden. Als in het scenario. Hij betaalde f 3500 aan de „hoofdcommies" van belasting, die een oplichter was. De Rotterdamse recherche heeft de dertigjarige kantoorbediende C. van der K. uit Vlaardingen en de even oude vertegenwoordiger J. H. B. uit Rijswijk aangehouden, die een koopman te Rotterdam hebben opgelicht voor f 3500, waarvan gelukkig f 3000 is achterhaald. De heren hadden van tevoren de te volgen gang van zaken opgeschreven en als ln een scenario stond precies aangegeven wat er gevraagd en geantwoord moest worden. Om het wereldkampioenschap dammen. Keller en Van Dijk delen derde en vierde plaats. Te Haarlem is Maadag de 17e ronde gespeeld om het wereldkampioen schap dammen. Piet Rozenburg behield de leiding, want hij had weinig moeite met de Italiaan Fanelli, die bijna onderaan de ranglijst staat. Zijn naaste rivaal, de Canadees Dagenais won ook, n.l. van onze landgenoot Bizot. De stand aan de kop blijft daardoor onveranderd en Roozenburg behoudt zijn punt voorsprong op de Canadees. 25 pilt; 3 en 4 Keller en Van Dijk 22 pnt; 5 en 6 Bonnard en Huisman 21 pnt; 7 en 8 Verpoest en W. Roozenburg 19 pnt; 9. Deslauriers 18 pnt; 10. Sa- letnik 18 pnt (uit 17 partijen); 11. Bi- zot 17 pnt; 12. King 16 pnt; 13. Gedance 12 pnt; 14. Verleene 11 pnt; -5 en 16. Fankhauser en Post 10 pnt; 17. Fanelli 9 pnt (uit 17 partijen); 18. Descallar 8 pnt; 19. Forclaz 2 pnt. Stijgende Amerikaanse defensie uitgaven. De uitgaven van de V.S. voor de de fensie zijn van 8 gestegen tot 15 procent. Men verwacht dat de kosten tegen het midden van het volgende jaar 20 van het totale product zullen be lopen. De uitslagen van de in deze ronde gespeelde partijen luidden: Descallar verliest van Keiler; Fank hauser verliest van Deslauriers; Bizot verliest van Dagenais; Bonnard verliest van Saletnik; Post wint van Forclaz; Verpoest verliest van Van Dijk; King remise met Wim Roozenburg; Fanelli verliest van Piet Roozenburg en Ge dance remise met Huisman. De stand na de 17e ronde luidt thans: 1. P. Roozenburg 26 pnt; 2. Dagenais Donderdagavond j.l. vervoegde de ver tegenwoordiger zich bij de koopman, die echter niet thuis was. Vrijdagochtend werd hij opgebeld en toen noemde de vertegen woordiger zich hoofdcommies der directe belastingen, die een nlet-ambtelijk onder houd wilde. ZWAKKE PLEKKEN, Men ontmoette elkaar ln een café en de „hoofdcommies" vertelde, dat er ln de toelichting op de balans 1950/51 van de koopman zwakke plek ken zaten, die hij wel bij zijn chef wilde wegpraten voor f 3500.De koopman wilde eerst met zijn accoun tant overleggen, doch volgens de „ambtenaap' moest de zaak voor zes uur geregeld zijn, dus daarvoor was geen tijd meer. De koopman probeer de nog duizend gulden van de prijs af te krijgen, doch zonder resultaat. Ingezonden Mededeling (Adv.) •XPBJtéL tuëZe*c afotoeMote/ Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen 39 o— Doch al te spoedig kwam er een dag, dat het geluid van bijl en ha mer zweeg. Het was geen Zondag en toch rustte het werk. Drie mannen gingen er op uit met houweel en schop. Ze zochten een plek uit onder een reuzenboom en hakten er lustig op los in de bevroren grond en de taaie wortels. Er viel geen woord. En toen ze langzaam teruggingen naar de hut lieten ze een open graf ach ter. Een plechtige stoet mannen en vrou wen trok even later naar het graf. De mannen droegen een ruw houten kist. Daarin lag het lichaam van vrouw Nolting: de eerste der kolo nisten, die stierf in de nieuwe woon plaats. Van Raalte sprak woorden van troost maar hij was diep ontroerd door dit ernstige gebeuren. Nu bleek duidelijk, dat in dit land van belofte ook tegenslagen zouden komen, en er zouden begraafplaatsen zijn.... ,De Here geve ons moed en doe ons op Hem hopen." HOOFDSTUK 3. De eerste April verrastte Detroit met heerlijk weer. Jacob en Hansko kwamen de trap opstommelen met ar men vol pluizige wilgenkatjes. „Kijk eens, moeder! Lente. We heb ben ze bij de kreek gevonden en de ahorns zitten vol rode bloesem!" Tineke stak haar beide armpjes uit naar de katjes en streelde met zilve ren pluisjes tegen haar wang. Ma- rietje kwam ook aanschommelen om ze tegen haar gezichtje te drukken. „Moeder, waarom doet u de ramen niet open? Het is zo heerlijk buiten", zei Jacob. Moeder lachte en antwoordde: „Doe jij ze maar open." Jacob en Hansko stoven allebei op een raam af, maar ze zaten zo vast dat 9Jb U uufóen door Marian Schoolland als een huis. Met vereende krachten slaagden ze erin één raam open te krijgen. Toen stroomde een voorjaars koelte de kamer in en verdreef de winterse atmosfeer. En meteen leek het als kwam nieuwe moed en fris enthousiasme binnen. Moeder haalde diep adem. Hansko leunde naar bui ten. Te ver, vond moeder, en zou hem juist waarschuwen toen hij zijn hoofd naar binnen trok en fluisterde: „Daar heb je Anton met die Mari- nus Bontekoe." Moeder fronste even de wenkbrau wen. Ze wist wel niets van het ge beurde met de stoel in Albany, maar ze mocht Marinus niet. En ze was in wendig blij geweest, dat hij maar zel den bij Anton kwam. Ze hoorde Marinus' stem luid en ongeduldig: „Maar kerel, je bent twin tig! Je hoeft toch niet met hen mee te gaan! Laat zien dat je jezelf kunt redden!" Jacob keek moeder veelbetekenend aan. Maar ze wachtten tevergeefs op Antons antwoord. Meteen nam Mari nus weer het woord. „Ik heb genoeg gehoord van kolonisatie. Dat betekent werken, en hard werken, en meestal voor het welzijn van de gemeenschap. Ik zal wel oppassen en me niet blauw werken voor een ander. Ik zal me zelf best redden en je bent gek, dat jij dat niet doet. Ik bied je aan Klaarblijkelijk werd hij in de rede gevallen. Maar hij ging verder: „Nu, ik heb je gewaarschuwd. Het zal ja ren duren. Moeder zei zacht: „Doe dat raam maar liever dicht, Hans." Maar Hansko fluisterde: „Hij gaat weg". En even later rapporteerde hij: „Anton gaat de andere kant op." Moeder waarschuwde: „Je mag niet spionneren, Hansko." Maar ze vroeg zich af waar Anton zo tegen etennstijd nog heen kon gaan. En wat hadden die praatjes van Ma rinus hem gedaan? Hij had niet he lemaal ongelijk. Anton zou eerder een behoorlijke positie verovereft als hij in een grote stad bleef en voor zich zelf werkte. En hij wilde zo graag Anna over laten komenZe kon het hem niet kwalijk nemen als hij hier wilde blijven. Hij was tenslotte meerderjarig vol gens Amerikaanse begrippen. Maar ze wilde liever niet, dat hij in Detroit bleef, en vooral niet met Marinus als vriend. Marinus dacht aan nietg an ders dan aan veel geld en een vrolijk leventje. Tenslotte werden bij de koopman op kantoor de boeken over 1950-'51 afgete kend. De boeken over 1948-'49, die toen niet te vinden waren, zouden naderhand wel getekend worden door de „ambtenaar" Men ging vervolgens naar de bank, waar de koopman f 3500 opnam en het geld op straat aan de „hoofdcommies" ter hand stelde. De koopman stelde zijn accountant van zijn belevenissen op de hoogte en deze informeerde eens bij de belasting en toen kwam aan 't licht, dat de zaak niet klopte. De politie werd erin gemengd en eerst gelukte het de kantoorbediende, die bij de koopman in betrekking was en die het scenario had geschreven, aan te houden. Hij verkeerde onder drankinvloed en moest, alvorens hij verhoord kon worden, eerst nuchter worden. Hij probeerde nog, echter zonder succes, een portefeuille met f 1600 te verbergen. Daarna werd de vertegen woordiger van zijn bed gelicht en in zijn actetas werd tussen andere papieren het scenario gevonden. Mr A. B. Roosjen, tweede voorzitter van de-Nederlandse Radio-Unie, heeft Maandagavond in een gezamenlijk programma met een korte radiotoe spraak de overleden dirigent Albert van Raalte herdacht. „Want de mens gaat naar zijn eeuwig huis en de rouwklagers zullen in de straat omgaan", aldus begon mr Roosjen zijn toe spraak. „Dit woord uit het oude boek der wijsheid is thans ook verwerkelijkt gewor den aan Albert van Raalte, dirigent van het radio-philharmonisch orkest der Neder landse Radio linie. Zondag 23 November is Albert van Raalte op 62-jarige leeftijd overleden in de Boerhaavekliniek te Am sterdam. De Nederlandse Radio Unie verliest in deze dirigent een toegewijde kracht. Zijn dirigeren was geen sleurwerk, zijn dirigeren was een bezieling en door deze bezieling wist hij zijn orkest tot prestaties te voe ren, die de vergelijking met het werk van buitenlandse omroeporkesten glansrijk kun nen doorstaan. Zijn arbeid bij de Neder landse Omroep, waaraan hij bijna een kwart eeuw verbonden was, werd in 1940 onderbroken. De Duitse bezetter gaf hem in 1941 de opdracht een Joods Symphonie- orkest te vormen. In 1945 keerde van Raalte bij de om roep terug. En toen het radio-philharmo nisch orkest was geformeerd, heeft hij ge durende drie jaren onafgebroken en alleen leiding gegeven aan honderden concerten. Het repertoir van het orkest werd uitge breid tot een in Nederland ongekende om vang. De hoeveelheid werk, welke van Raalte verzette, was ontzagwekkend en dwong eerbied af. Maar daarnaast toonde hij zich steeds een helper en een vriend van zijn musici, die hij met raad en daad terzijde stond. De 25-jarige Kees Stempels, heeft de Reina Prinsen-Geerlingsprijs 1952 gewonnen met zijn bundel korte schet sen getiteld j,De glazen bol", VEILINGBER1CHTEN GOES, 25 Nov. Fruit voor export. Cox Orange Pippin A 52.2054.60, BC 45.10—46.10, I grof 50.30—51, I 40, II 13, Goudreinette AAAA 30.50, AAA 25.30—30.60, AA 21.60—26.10, A 19.90 —26.10, A 19.90—20, BC 14.10—14.20, I grof 17.80—21.10, I 11.60—11.90, II 6.00, Zure Bellefleur A 16.30, BC 12.70, I grof 16.20, I 9, II 3.30, Sterappel I 11.60, II 3.50, Jonathan A 30.30—30.40, BC 26.60, I grof 22.20—22.70, I 17.10— 17.30, II 7.50, Golden Delicious AA 41, A 38.20—38.60, BC 27.70, I grof 30.80, I 16.60, II 7.20, Doyenne du Cornice A 64, BC 58, I grof 62, I 62—66.30, II 44, Comtesse de Paris A 32.80, BC 32.10, I grof 30.60—34.10, I 28, II 6.30, Con ference I 43.10, St. Remij I grof 9.70 9.90, I 9.10—9.20, II 6.10, Gieser Wilde man X grof 24, I 18, II 10, Pondsperen I grof 8.50, I 7.60, II 6, Kleiperen I gr. 14.40, I 9, per 100 kg. Verpakt fruit: Goudreinetten AAA 30—35, AA 30—32, A 21—30, B 21—22, Cox Orange Pippin AAA 6063, AA 5862, A 5556, Jonathan AAA 31 34, AA 31—34, A 29—33, Golden Deli cious AA 4447, A 42, 1 grof 35, Glorie van Holland A 26, C 22, Laxton Sup. AAA 34—36, AA 37, A 36, per 100 kg. Gewone veiling: Cox Orange Pippin 1639, Glorie van Holland 815, Win ston 2232, Laxton Superbe 417, Goudreinetten 610, Jonathan 519, Zure Bellefleur 410, Golden Delici ous 631, Sterappel 3-6, Goudreinet ten keuken 10.6515.80, fabriek 6.10 6.20, Zoete Ermgaarde 1428, Zoete Campagne 615, Pomme d'Oranje 10 27, Comtesse de Paris 820.75, Doy enne du Comice 4858, Pondsperen 4 6, St. Remij 47, Gieser Wildeman 519, Kleiperen 311, per 100 kg. Druiven: Black Alicante I 128130, idem II 86. EIERMARKT TE GOES. 25 Nov. Handelarenprijs: Kipeie ren 16 ct; Poeleieren 14 ct; Eendeieren 14 ct; Kalkoeneieren 30 ct; Ganseieren 40 ct. VEEMARKT. ROTTERDAM. 25 Nov. Aanvoer in totaal 3988. Vette koeien en ossen 850; Gebruiksvee 1223 (235 t.b.c.-vrij vette kalveren 95; graskalveren 225; nuchtere kalveren 880; varkens 55; paarden 124; veulens 13; schapen of lammeren 479; bokken of geiten 44. Prijzen: vette koeien 2.702.85, 2.50 2.65, 2.002.20; vette kalveren 2.50 2.70, 2.302.50, 2.102.50; graskalve ren 400, 350, 250; nuchtere kalveren 52, 48, 44, slachtpaarden 1.80,1.75,1.70; schapen 105, 85, 70; lammeren 90, 75, 60; kalfkoeien 1200, 1050, 875; melk koeien 1200, 1050, 875; vare koeien 800, 700, 600; vaarzen 875, 775, 680; pinken 600, 500, 375. THOLEN. 25 Nov. Uien honken 20.22; gewone 20.6920.41; drielingen 26.04; Picklers 34; stek 3.20. Aanvoer 40 ton. ST. ANNALAND. 25 Nov. Uien middel 20.8820.07; bonken 20.03; drielingen 25.97; picklers 33.86. Aan voer 100 ton. SCHERPENISSE. 25 Nov. Uien middel 20.10; bonken 19,89; drielingen 25.68. Aanvoer 25 ton. VISMIJN. 1986 kg exportgarnalen 811,37 kg handelsgarnalen 72, 134 kg schar 40 47, 114 kg bot 45—46, 62 kg ongesor teerde vis 3568, 4 kg tong 2.262.44, 8 kg kabeljauw 67, 14 kg wulken 1.04 —1.31.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5