BOUWPROGRAMMA VOOR 1953 KAN OVERSCHREDEN WORDEN Honderdduizenden wonen te duur SNIPPER NIEUWSk A Gedenkteken te Amersfoort Zuid-Koreaanse president wil zeven punten bespreken Indonesische regering zoekt oplossing der moeilijkheden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minister Witte maakt goede beurt in de Tweede Kamer DANKDAG Zeldzame postzegels gestolen Hof te Karlsruhe gaat beslissen Stijgende belangstelling voor Nederland Tractatie» „Het geheim van dr Spencer'' Stichting Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel, 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2337 WOENSDAG 26 NOV. 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krnlningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. s. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.20 u., onder 16.35 u. Maan op 13.58 u., onder 1.57 u. Hoogwater Donderdag 27 Nov.: Vlissingen: 10.11 u. 1.66 m., 22.52 u. 1.87 m. Terneuzen: 10.40 u. 1.86 m., 23.19 u. 2.06 m. Wemel- dlnge: 11.44 u. 1.43 m., u. m. Zierikzee: 11.24 u. 1.24 m., u. m. |N VELE KERKEN wordt in de maand November Dankdag gehou den voor het gewas. We komen dan samen voor het aangezicht van de Here God, om Hem te danken voor al de weldaden, die Hij ons heeft willen bewijzen. We worden weer be paald bij het Woord des Heren, dat Hij na de zondvloed tot Noach ge sproken heeft, en waarin Hij zeide, dat „zaaiing en oogst, en koude en hitte, en zomer en winter, en dag en nacht niet ophouden". De landman heeft zijn vlijt en arbeid bekroond gezien en God heeft ons weer be waard voor de honger. In het begin van dit jaar mochten wij onze gebeden tot God opzenden eri bidden om een goede oogst. En nu mogen wij samenkomen om de Here te danken voor de verhoring on zer gebeden en te zingen „en U zal de gelofte betaald worden. Gij hoort het gebed". Want kostelijk voedsel is gegroeid voor mens en dier tot onder houding van hun aardse bestaan, V Hebben wij eigenlijk nog wei te danken? Want er zijn immers zoveel dingen, die ons met zorg ver vuilen. Daar is angst voor de toe komst. Het leven is zo duur, terwijl de uitgaven nog stijgen. De handel lijdt aan vele bezwaren en er waren producten, die geen afzetgebied kon den vinden, zodat zij vernietigd wer den. Op sommige plaatsen in ons land heeft het hevig geonweerd en geha geld, waardoor veel schade werd toe- tebracht aan de fruitbomen of aan et te velde staande gewas. En de laatste tijd, immers is daar een over vloedige regenval, zodat de gewassen niet tijdig of met de grootste moeite geoogst kunnen worden en waarbij in allerlei gewassen ziekte optreedt. Maar zullen wij niet dankbaar zijn? Het zou toch wel van een vreselijke ondankbaarheid getuigen, als wij niet zouden stilstaan bij de rijke gunst, die God ons heeft willen schenken, en bü de overvloedige oogst, die Hij heeft doen groeien. Want het is niet te danken aan onze energie of aan ons doorzettingsvermogen, dat het jaar, dat achter ons ligt, zo vrucht baar was. En als ons bedrijf goede winsten opleverde, dan kwam dat niet voort uit onze vakkennis of ons volhardend werken. En als ons bezit vermeerderde, dan was dat niet een gevolg van onze voorzichtige en so lide levenswijze, maar kwam dit voort uit de goedertierenheid en lankmoedigheid van God, die in Zijn almacht het leven wekt en het leven geeft. Hem moet de dank worden gebracht voor het veldgewas, voor de veeteelt en voor de visvangst, voor handel en nijverheid, voor brood en voor arbeid. V DANKEN WIJ nu waarlijk natuurlijke weldaden en zegeningen? Er is immers zoveel onverschillig heid en goddeloosheid bij ons volk. En in verreweg het grootste gedeelte van ons land wordt geen dankdag gehouden. De grote massa bekom mert zich niet om de dankdag. De moderne mens heeft er geen behoefte aan en weet niet eens, dat er zoiets als een dankdag is. En in grote roekeloos heid worden al Gods geboden vertre den. Want de kleine mens denkt in zijn hoogheidswaan, dat hij de na tuurkrachten heeft bedwongen en zelf de bodemproductie zo hoog heeft op gevoerd en de afgoden van zijn eigen kracht en. kennis worden bewierookt. En aan de landbouwwetenschap wordt de hoogste lof toegebracht. En als wij dit alles beschouwen, dan Sloeten wij in verbazing erkennen, dat et een wonder is, dat God dit jaar nog een oogst geven wilde. Wij heb ben het niet verdiend. En de Here God gaat nog maar steeds voort ons te zegenen. Wie zal Hem dan niet prij zen? Hij gaf nog zijn zegen aan een volk, dat schuldig staat en in zonde nog blijft volharden. T_I ET IS EEN WONDER, dat de He- 11 re zo lankmoedig is, en ons ge durig nog zegent. Maar is er nu dank baarheid in ons hart? Danken is dik wijls zo moeilijk, want in onze zelf zucht en hoogr oed denken wij, dat wij recht hebben op zegeningen Laten wij daarom op deze Dankdag terugzien op de zegeningen waarmede God ons in het seizoen, dat voorbij ging, dag aan dag heeft omringd. Dan zingen wij: ,,'k Zal gedenken, hoe vóór dezen. „Ons de Heer' heeft gunst bewezen". Dan is ons danken een erkennen, dat van al wat wij bezitten niets van ons is, maar dat het alles van de He- re is, geleend goed. Dan stijgt de lof zang omhoog en wordt een dankoffer gebracht in Zijn Heiligdom. Dan blijven wij ook niet stilstaan bij de stoffelijke en uitwendige weldaden, tie wij mochten ontvangen, dan is aar een dankbaarheid óók voor de geestelijke zegening, die God de Vader ons gegeven heeft in de Here Jezus Christus. Th. Here voor Zijn (Van onze parlementaire redacteur). Minister Witte heeft gisteren in de Tweede Kamer zijn debuut gemaakt. Geen fantastische cijfers, geen grootspraak, geen overdreven waardering voor statistieken; euvelen waaraan zijn voorganger wel eens leed. Neen, deze oud-burgemeester van Bergen op Zoom bekijkt het moeilijke probleem van de woningbouw meer van de menselijke kant en daarom was dit eerste optreden beslist sympathiek. De nieuwe bewindsman sprak over „het ver schrikkelijke probleem van de huurverhoging, waarvan hij echter voorstander is. Niet in de laatste plaats uit het oogpunt van de rechtvaardigheid. Honderd duizenden betalen huren die resp. 130, 140 en 160 procent boven het huurpeil van 1940 liggen. Het is onbegrijpelijk hoe deze huren in de gezinsbudgetten zijn verwerkt. Nimmer hebben deze mensen die in de pasgebouwde wo ningen wonen compensatie daarvoor ontvangen. Het optrekken van de oude huren is daarom een eis. Een uitspraak oyer dit probleem waarover de S.E.R. Vrijdag een be slissing neemt wilde minister Witte uiteraard niet doen. Hier is kabinets- politiek in het spel. Wel zeide hij, dat het niet verstandig is de huren zo te stabiliseren, 'dat er in deze dure tijd rendabel gebouwd kan worden. In principe was hij voorstander van ren dabele huren, maar de bouwkosten zijn te hoog. Het bevriezen van de hu ren is een fout, aldus de bewindsman, omdat de geforceerde lage prijs dis criminerend werkt in andere sectoren. De volkshuisvesting kan niet zonder rendabele huren in evenwicht ge bracht worden. Minister Witte beloofde voorts er naar te zullen streven het aantal amb tenaren zodanig te beperken, dat er een efficiënte werkregeling zal worden verkregen. Waren enige jaren na de oorlog 33 instanties nodig om een bouwplan er door te krijgen, thans is dit aantal tot minder dan de helft te ruggebracht. Voor de oorlog moest er drie maanden op een bouwvergunning worden gewacht, nu zes, maar dat komt omdat de plannen zorgvuldiger worden bekeken, in verband met de welstandseisén en uitbreidingsobjec ten. DE EIGEN WONING. Het bezitten van een eigen woning vindt de minister een groot belang. Met de heer ten Hagen (arb.) was hij het eens, dat woningbezit ook nadelen heeft, maar deze moeten zoveel moge lijk worden opgeheven. De betekenis van de woning voor het gezinsleven wordt niet beter gemanifesteerd dan in de eigen woning. Nederland is één van de landen waar het eigen woning- bezit in de geringste maté voorkomt. De eigen woning op het platte land een veelbegeerd bezit, aldus de minister is echter slechts voor een gering deel van de bevolking mogelijk. Daarom is ook collectieve bezitsvor ming zeer wenselijk. Hiervoor dienen de woningbouwverenigingen. De ach terstand op het gebied van de arbei derswoningen moet snel worden inge haald. Het meest aantrekkelijk vond de be windsman om woningwetwoningen voor woningbouwverenigingen te bou wen. Deze verenigingen noemde bü van grote waarde. Maar zij moeten DADER GEGREPEN Naar eerst thans bekend geworden is, is deze zomer in bet Postmuseum te Den Haag een ernstige diefstal ge pleegd. Korte tijd na de opening van de tentoonstelling „Eeuwfeest Rijks telegraaf" werd bü de dagelijkse con trole in de nieuw ingerichte postzegel galerij de vermissing geconstateerd van twee veldelen van de oudste post zegels van Nederland. Het betreft hier proefdrukken van de vijftien cents-postzegels in de goed gekeurde kleur. De politie nam onmid dellijk in samenwerking met de post- zegelhandel de nodige maatregelen voor het geval de vermiste zegels hier of daar ten verkoop zouden worden aangeboden. De activiteit van de bevoegde in stanties heeft thans volledig succes ge had, zodat niet alleen de dader kon worden ontdekt, maar ook het gesto- lene compleet werd teruggevonden. De dader bleek een tijdelijk employé te zijn geweest van één der inzenders op de tentoonstelling, die zich in het vertrouwen van het bewakend perso neel heeft weten in te dringen en daarvan misbruik heeft gemaakt. Hij had de bewuste veldeien verknipt om ze verhandelbaar te maken, doch alle delen zijn thans teruggevonden, zodat zij weer aaneen te voegen zijn. A DIBELIUS SCHREEF AAN STALIN Naar eerst thans bekend is geworden heeft de bisschop Otto Dibelius van de Duitse evangelische kerk d. d. 18 September van het vorige jaar een schrijven aan Stalin gericht waarin hij scherpe eritiek oefende op het „sys teem van onrecht in de Sowjetrussi- sche zone van Duitsland". Wanneer geprotesteerd werd, aldus schreef Dibelius, werd steeds weer ge antwoord dat alleen de bezettingsau toriteiten hieraan iets konden veran deren. Men kon echter niet tegen het rechtsbewustzijn van het volk in re geren zonder het volk van zich af te stoten, aldus voegde Dibelius er aan toe Stalin zou de brief, aan generaal Tsjoeikof ter doorzending gegeven, nimmer beantwoord hebben. verantwoordelijkheid hebben en niet een verlengstuk van de overheid zijn. In zijn ambtsperiode hoopt de minis ter dan ook de woningbouwverenigin gen meer armslag te kunnen geven, MEER DAN 55.000 WONINGEN? Zullen de 55.000 woningen in 1953 worden gehaald? Het is niet verstandig concrete cijfers te noemen, zo ant woordde Ir Witte. Cijfers hebben een magische aantrekkingskracht en zij geven aanleiding tot speculaties. Wü kunnen beter vasthouden aan het pro gramma en verder naar bevind van zaken handelen. Het is echter niet uitgesloten dat het bouwprogramma wordt overtroffen. In gebieden waar een grote, woningnood en tevens een grote werkloosheid heerst zal extra worden gebouwd. Een onderzoek heeft uitgewezen dat deze twee niet altijd samengaan. De scholenbouw is niet onbevredigend. Daarvoor is nu f 77 millioen uitgetrokken tegen 44 mil- lioen op de vorige begroting. De Wo ningbouw heeft gedurende de eerste drie kwartalen van dit jaar reeds ƒ567,4 millioen gekost. Het verlies aan landbouwgrond be draagt per jaar 3.000 ha. Dat is 1/10 van de totale landbouwoppervlakte in Nederland. Er wordt daarom veel ge sproken over hoogbouw. De minister légde echter uit, dat wat we met hoog bouw kunnen verdienen zo gering is dat dit op zichzelf geen reden is óm deze bouw toe te passen. 9 December zitting Het Westduitse federale hof zal op 9 December het verzoek van president Heuss om een uitspraak over de conventies van Bonn en het Europese legerverdrag behandelen. Het hof zal dan bepalen of deze verdragen al dan niet In strijd zijn met de grondwet. Aanvankelijk was de behandeling bepaald op 26 en 28 November, doch Bondskanselier Adenauer vroeg uitstel in verband met de ernstige ziekte van de regeringsver tegenwoordiger prof. Hallstein. SEOEL KAN EISENHOWER ONTVANGEN Landing in Noord-Korea doeltreffender dan de bombardementen Honderden leden van de politie en veiligheidsdienst zijn naar Seoel ge zonden met het oog op het aanstaande bezoek van generaal Eisenhower aan Zuid-Korea. In de straten patrouilleren pantserwagens en aan de avondklok, die om half tien ingaat, zal streng de hand worden gehouden. De bevolking houdt zich bezig met het aanbrengen van Amerikaanse vlag gen en spandoeken. De Zuidkoreaanse president Syngman Rhee zou van plan zijn zeven punten met de nieuwe president van de Ver. Staten te be spreken. Bovenaan de lijst staat de vergro ting van het aantal Zuidkoreaanse di visies. Voorts het probleem van de re patriëring der krijgsgevangenen (Ei senhower is voor vrijwillige repatrië ring). Rhee wil het verder hebben over de hereniging van Noord- en Zuid-Korea onder een democratische regering. Indien een vreedzame her eniging niet mogelijk blijkt zou men de aanval moeten voortzetten. Daar toe zou dan ook een landing in Nrd.- Korea moeten worden ondernomen, die meer doeltreffend wordt geacht, dan de voortdurende bombardemen ten. Tevens wil Rhee spreken over het OPNIEUW ONTPLOFFING IN BELGISCHE KOLENMIJN Gistermiddag heeft zich opnieuw een Mïtploffing van mijngas in België norgedaan, ditmaal in de kolenmijn „Grand Trait" te Frameries. Hierbij «wamen drie mijnwerkers om het le ven. Verleden week deed zich in de mijn Zwartberg een ontploffing van mijngas voor waarbij tien mijnwerkers le dood vonden. \merikaanse minister van handel: „Mijn indrukken zijn gunstig en ik oop dat de Amerikaanse industrie een roeiende belangstelling zal tonen voor e mogelijkheden welke Nederland iedt", aldus verklaarde de Ameri- aanse minister van handel, Sawyer, •a zijn bezoek aan Nederland even oordat hij naar Brussel vertrok. Hij ei verder, dat hij in opdracht van pre- ident Truman rapporten moest opstel en over zijn bevindingen in Europa \an de hand daarvan zullen de plan nen voor hulp aan Europa worden op gesteld. Sawyer merkte tenslotte nog op, dat de Europese zakenlieden er voor moe ten zorgen met de Amerikaanse markt te kunnen wedijveren, Als centrale figuur van een blijvend gedenkteken, gewijd aan de slachtof fers van het nazi-regiem In het voor malige concentratiekamp te Amers foort, zal bovenstaand beeld, door de beeldhouwer F. Sieger te Amsterdam vervaardigd in opdracht van het Co mité „Oorlogsmonument Amersfoort" in Mei 1953 worden onthuld in de Schietbaan aldaar, de plaats waar zo- velen onschuldig werden gefusileerd. De gelden voor dit monument zijn bij eengebracht door bijzondere filmvoor stellingen onder auspiciën van een te Utrecht gevestigde commissie. De foto toont het beeld met de beeldhouwer. NIEUWE COMMANDANT OP ZUID-SUMATRA BENOEMD West-Nieuw-Guinea in de kiesdistricten opgenomen Kolonel Bambang Utojo is door de Indonesische regering benoemd tot commandant over de strijdkrachten op Zuid-Sumatra. Zoals bekend hebben ondergeschikten de vroegere commandant afgezet en had overste Kretarto het bevel overgenomen. Op Oost-Java, waar onlangs eenzelfde „commando wisseling" plaats vond wordt de houding, die men zal aannemen tegenover de regering druk besproken. De derde opstandige bevelhebber, overste War- rouw te Makassar, heeft een telegram aan president Soekarno gezonden, waarin hij de regeringsverklaring betitelt als een diplomatiek stuk, dat al leen de gevolgen van de gebeurtenissen van 17 October behandelt en geen oplossing biedt voor de moeilijkheden. v. d. W. De Griekse regering heeft gisteren de Italiaanse eerste minister Alcide de Gasperi officieel uitgenodigd in Janu ari een bezoek aan Griekenland te brengen. Het bestuur van de Belgische soci alistische partij heeft zich in een motie met kracht uitgesproken tegen het feit, dat de regering gestemd heeft voor de toelating van Spanje tot de Unesco. - Bij vliegtuigongelukken in de V.S. en Canada zijn gisteren 17 personen om het leven gekomen. Zes Thun- derjet-straalvliegtuigen voor de lucht macht zijn op het vliegveld bij Eind hoven aangekomen. De overige toe stellen, die onderweg zijn van de V.S. naar ons land worden in de komende dagen verwacht. Het Turkse vracht schip „Bakir", dat bij Schiermonnik oog op het strand zit, is door de Oos tenwind geheel droog komen te lig gen. Met vrachtauto's is men bezig het schip te lossen. In alle stilte vond gisteren de crematie plaats van de overleden dirigent Albert van Raalte. Bij de IJsselbrug te Zutphen heeft een grinttrein een goederentrein in de flank aangereden. Vijftien wagens ont spoorden en drie werden vernield. De machinist van de grinttrein en een conducteur werden gewond. Door de gladheid zijn in Amsterdam gisteren 80 aanrijdingen voorgekomen. Het Indonesische kabinet, dat van daag opnieuw bijeenkomt, heeft giste, ren langdurig vergaderd over de te nemen maatregelen. Volgens premier Wilopo is het kabinet bezig met het zoeken van een algehele oplossing. Hij zei, dat het uitvoeren van de aange kondigde maatregelen zeer spoedig dient te geschieden. NIEUW-GUINEA. Het voorstel om Westelijk Nieuw Guinea tot één der kiesdistricten te verklaren in de ontwerp-kieswet, is AMERIKA VRAAGT VRIJ LATING VAN Dr. LINSE De Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland Donnelly heeft Dinsdag in een brief aan generaal Tsjoeikof, het hoofd van de Sowjet- controlecommissie in West-Duitsland, opnieuw invrijheidsstelling geëist van dr. Linse, lid van het Westberlijnse an ti-communistische „comité van vrije rechtskundigen", die in Juli 1.1. door „gehuurde agenten van de Sowjet- zone" voor zijn huis in de Amerikaanse sector van Berlijn werd neergeslagen, in een auto gesleurd en naar de nabije Russische sector vervoerd. Donnelly eiste voorts bestraffing van de ontvoerders en van degenen, voor wie zij hebben gewerkt. Donnelly bracht in herinnering dat de Sowjet-autoriteiten ruim drie maanden geleden hun medewerking hadden toegezegd om deze zaak te on derzoeken, doch dat hiervan nog niets was gekomen, alhoewel de Westber lijnse politie reeds volledige gegevens over de ontvoering had verstrekt i door het kabinet aanvaard, zo wordt in Djakarta vernomen. Men ziet hierin een nieuwe poging de strijd om West Irian voort te zetten en zo spoedig mogelijk in het Indonesisch grondge bied opgenomen te krijgen. REGERING VRAAGT ADVIES AAN DE S.E.R, De regering heeft aan de Sociaal- Economische Raad advies gevraagd over het te volgen systeem van loon- beheersing. Gevraagd wordt of er aan leiding is tot wijziging van het be staande systeem en welke de conse quenties zijn van eventuele wijzigin gen in de gevolgde loonpolitiek. Daar bij wordt gedacht aan de loonverhou- dingen in de onderlinge groepen en bedrijfstakken, de kostprijzen, de pro ductiviteit, de mogelijkheid van beïn vloeding van het loonniveau in ver band met de industrialisatie en aan de arbeidsvrede. De Noordelijken hebben de Britse strijdkrachten in Korea via luidspre kers kerstcadeautjes beloofd. Deze zouden aan de prikkeldraadversper ringen gehangen worden. Door de luidsprekers werd gevraagd: Waar om ga je niet thuis Kerstmis vieren vrind? Je cadeautjes zullen zoals ge woonlijk aan de prikkeldraadversper ringen hangen Vorig jaar hingen de Chinezen kleine geschenkenzoals pakjes siga retten en sigarettenkokers aan een versierde kerstboomdie zij in door de Britten bezet gebied achterlieten. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat maarschalk Tito, de eerste minister van Zuid-Slavië, op 23 Maart een be zoek aan Londen zal brengen. Maar schalk Tito zal tót 28 Maart in Enge land blijven, „LEIDER" VAN MAU MAU STAAT TERECHT. Te Kapenguria, in Kenia, is Maan dag in een klasselokaal van een school, dat als rechtszaal wordt gebruikt, het proces 1 egonnen tegen Djómo Kenjata èfl vijf medebeklaagden. Kenjatta wordt in de tenlastelegging de „leider" van de Mau Mau genoemd, terwijl vijf medebeklaagden er van worden be schuldigd hem hierin te hebben gehol pen. De zes beklaagden worden „leden van de Mau Mau" genoemd. Kenjatta verklaarde niet schuldig te zjjn aan het hem ten laste gelegde. Zijn verdediger, Kapila, die wordt bijgestaan door een Westindische rechtsgeleerde, verzocht het proces veertien dagen te verdagen. Dit was de tijd die de Britse advocaat, die de be klaagden zal verdedigen, volgens hem tenminste nodig had om Kenia te be reiken en de verdediging voor te be reiden. De rechter besloot daarop het proces voor negen dagen te verdagen. De Franse premier Pinay heeft Dinsdagavond in de Franse nationale vergadering opnieuw een overwinning behaald, doordat de vergadering hem een niet-officieel vertrouwensvotum gaf en tegen voorgestelde debatten over verhoogde begrotingsuitgaven stemde. HUURVRAAGSTUK IN DE S.E.R. De Sociaal-Economische Raad zal Vrijdag a.s. het ontwerp-advies inzake het vraagstuk van de huren en het ontwerp Interim-advies inzake het vraagstuk der werkgelegenheid behan delen. Verwacht wordt, dat de raad zijn advies inzake de huren die dag zal vaststellen. Met betrekking tot de werkgelegenheid is het mogelijk, dat de behandeling daarvan nog na Vrij dag moet worden voortgezet. BINNENBRANDJE TE MIDDELBURG Gistermiddag omstreeks half vier ontstond in de kelder onder de zaak van de fa. P. M. J. Hackenberg en Zn aan de Nieuwe Burg te Middelburg in-and. Een zak met kachelhout en een hoop krullen lagen tegen de kachel van de centrale verwarming en had den vlam gevat. Er ontstond een felle rookontwikkeling, waarbij de kelder trap en de winkel als schoorsteen fun geerden. De gealarmeerde brandweer rukte met groot materiaal uit, doch met één slang op de waterleiding had man het brandje spoedig geblust. Mede door de rookontwikkeling in de kelder, was het voor de brandweer leen eenvoudige karwei. De schade beperkt tót de kelder. deelnemen van Aziatische strijdkrach ten aan de oorlog. (Zijn regering is gekant tegen deelneming van de Ja panners en nationalistische Chinezen). Tenslotte zal er gesproken worden over het terugtrekken van de verbon den troepen en een eventueel veilig heidsverdrag. Uitstekend spel van de P.Z.E.M.- mensen Dat de P.Z.E.M.-mensen niet alleen uitblinken in de revue-kunst, maar ook op het toneel, hebben zij gister avond duidelijk bewezen in de Schut tershofzaal te Middelburg, waar de personeelsvereniging „O. en O." het geheimzinnig spel in vier bedrijven van mr. H. M. Planten getiteld „Het geheim van dr. Spencer" voor het voet licht bracht. Geheimzinnig was het, niet alleen door de inhoud van het stuk, maar ook door het spel. Een ouderwets kas teeltje in Engeland, een eigenaar (dr. Spencer), die plotseling verdwijnt, ter wijl bekend is, dat hij belangrijke do cumenten over de kankerbestrijding heeft achtergelaten, een rijke wat excentrieke dame, die haar laatste ja ren op het kasteeltje wil doorbrengen-, griezelig kloppen op de deuren, nach telijke tochten van zwarte gedaanten door het huis, onverklaarbaar spook achtig luiden van de kerkklok midden in de nacht, ziedaar zo ongeveer alia elementen, nodig voor een detective stuk, dat van begin tot einde de aan dacht gespannen houdt. En het werd gespeeld op een manier, die de hoogste lof verdient! Om te be ginnen was de rolbezetting prima. Neem Lord Malvern, genaamd Billy, de familiedwaas (die heus nog niet zo dwaas blijkt te zijn), de creatie van de heer C. van Hoek. Zijn vertolking was meesterlijk, door de humor en de ernst, die hij in zijn spel wist te leg gen. Mevr. Hammond, de eigenaresse van „Holdernesse" (mevr. Scheltens), gaf een niet minder goede partij. Zij was tot in details de dame, die zij moest voorstellen en gaf een uitste kende karakteruitbeelding. Mevr. van Hoek, als Olivea Devenish, een merkwaardige vrouw, viel op door haar verzorgde spel. Vooral in de scene met James en Billy toonde zij over grote talenten te beschikken. Dr. Hil ton (M. Vinke) voldeed, maar graag hadden wij wat meer overtuigings kracht in zijn spel gezien. James, de chaffeur (P. Bouwense) was het best op dreef in de scene met Billy in het laatste bedrijf. Josua Braddock, de no taris (J. Huser) was inderdaad een „vreselijke" man. Een tikje meer dra matiek in zijn spel tegenover Billy had nog wel gekund, al was zijn rol lang niet eenvoudig. Dolly RandeU, hef nichtje van mevr. Hammond, (Matty van Eenennaam) gaf een zeer aan vaardbare vertolking. McGregor, de man van Scotland Yard, (M. van de Buuse) was echt de speurder, die zich niet van de wijs liet brengen. B. de Jonge en Jopie Oranje tenslotte, ver vulden als butler en als kamermeisje, hun rollen op een wijze, die lof ver dient. Decor en grime waren uitste kend. Aan het begin van de avond sprak ir. T. Michielsen een welkomstwoord en na het spel, bracht mr. A. J. y. d. Weel als voorzitter van het dagelijks bestuur der P.Z.E.M. op geestige wijze de spelenden dank. Ir. Michiélsen voegde hier nog enkele woorden aan toe. Voor de dames waren er (ver diende) bloemen. T. Franse tentoonstelling te Middelburg Gistermiddag is in de expositiezaal van Van Benthem en Jutting N.V. te Middelburg een tentoonstelling geo pend, die betrekking heeft op Frank rijk. De bijzonder verzorgde expositie toont een collectie litho's van moderne Franse kunstenaars, die een zeer goe de indruk geven van de hedendaagse Franse prestaties op dit gebied. De kwaliteit van het werk was zelfs voor de directie van het Rijksmuseum aan leiding tot aankoop van een groot aan tal exemplaren uit dezelfde collecte over te gaan. Behalve deze litho's zijn prachtige werken aanwezig, die een beeld geven van het Franse leven. De boekwerken, die hier zijn geëxposeerd, zijn repre sentatief voor de moderne Franse lite ratuur. Talrijke werken over de Fran se kunst, het Franse landschap enz. tonen waartoe de Franse geest in staat is. Na een kort welkomstwoord van de heer B. P. Carrière, de directeur, heeft de heer Jean Rousselot, dichter, ro mancier en essayist, die zelf ook met enkele werken is vertegenwoordigd, de expositie geopend. Des avonds hield de heer Rousselot voor de leden van het Genootschap Nederland-Frankrijk een lezing over Victor Hugo. DE BILT ZEGT Veel bewolking. Van het Zuiden uit toenemende be wolking met later op de dag in het Zuiden van het land enige sneeuw. Middagtemperaturen om het vries punt. Matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1