Uit Zeetortel'b ïteden Reserve-diensten in Zeeland krijgen meer belangstelling* De aanvaring van de „Fleckenstein". Wijlen de heer A. C. Julianus ten grave gedragen. Dit jaar concours te Kenesse •bed is ook voor U Ideaal! Alberts ziet af van koop en huur industrieterrein Middelburg. Goes. brengt u Maandag 24 November 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina I ONDANKS EEN GROOT AANTAL ONWILLIGEN. Propaganda-vergadering te Vlissingen. „Zeeland heeft green slecht figuur ge slagen in de reservediensten", aldus burgemeester Kolff in zijn openings woord op de Vrijdagavond in het Sehel- dekwartier te Vlissingen gehouden pro- pagandavergadering voor de Reserve- diensten van het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag. Het is echter no dig, dat men voor deze diensten propa ganda blpft maken en dat de toeloop zo mogelijk nog groter zal worden. Het lid van G.S., de heer C. Hame link, verklaarde, dat alle delen van Ne derland het vormen van een sterke Na tionale Reserve moeten Inzien. Gezien de ervaring in de wereldoorlog, moeten wij weten, dat een gewapende macht dringend nodig is. Het Nederlandse volk is in de jaren voor de oorlog te lank moedig geweest en heeft het fascisme laten uitgroeien tot ontoelaatbare pro porties. In de oorlogsjaren hebben wij gezien wat dit betekende en is in ons de ware strijdlust wakker geworden. Na de oorlog waren we idealistisch. We hadden een wereldvrede ia het verschiet en hoe zijn wij hierin teleur gesteld. Dit keer was het de communis tische dictatuur, die zich niet heeft ge houden aan de gemaakte afspraken. Nu moeten wij weten wat ons te doen staat en wij moeten ernstig en met overleg een reservedlenst opbouwen in een tijd, waarin wij de vrijheid hiertoe nog be zitten. Spreker wees verder op de groep communisten in ons land, die ge lukkigerwijs niet groeiende is, maar steeds minder wordt. Om de Nat. Reserve zo sterk moge lijk te maken, vroeg spreker aan allen, die hiervoor ia aanmerking komen oX aich hiervoor vrij kiinnen maken zich aan te melden. Wij hebben een sterke veillgheidsmacht, een leger en een re serve nodig, aldus spreker, en het is nu de tijd voor ons volk een reserve te vormen en deze te maken tot een macht, die spreekt uit en tot het volk. Hierna sprak kap. B. P. Koster, hoofdredacteur van „De Vrijheid", die als oorlogscorrespondent In Korea is geweest. Deze wees op de prachtige houding van de Nederlandse soldaten in Korea en zei, dat men terug moet faan naar de tijd van de Ruyter en romp om hun verrichtingen te kunnen vergelijken. Hij ging terug naar het eerste Nederlandse bataljon, dat naar In hoger beroep is voor de Middel burgse rechtbank opnieuw een boete van f 50 of 20 d. hechtenis geëist te gen schipper W. E. van het m.s. „Fleckenstein" die in de haven van Wemeldinge een aanvaring had ver oorzaakt met het tjalkschip „Nova Cura". Verdachte verklaarde dat hij hoger beroep had aangetekend, omdat hij het oordeel van de Kantonrechter on rechtvaardig vond. Volgens zijn eigen mening had hij niet in strijd met het Binnenvaringsreglement gehandeld, maar was z'n manoeuvre op het be wuste tijdstip volkomen correct ge weest. Toen hij vlak voor het onge luk de haven wilde uitvaren zag hij plotseling vanachter de Oostelijke havendam de Nova Cura tevoorschijn komen. Als hij toen met zijn schip rechtdoor was gevaren, zou hij dit kleine schip midscheeps hebben aan gevaren. Hij gaf toen het sein, dat hij haar bakboord wilde uitwijken omdat aan stuurboord geen ruimte genoeg meer was. Het kleine schip bleef ech ter gewoon doorvaren en een aan varing was toen niet meer te voor komen. Verschillende getuigen, onder wie de schipper van de Nova Cura ver klaarden, dat verdachte wel degelijk verkeerd had gehandeld, daar de Nova Cura de haven niet via de Oostelijke, maar via de Westelijke havendam was genaderd. Dit zou blijken uit het feit, dat de Nova Cura aan stuurboordzijde door de Fleckenstein was geraakt. Enkele getuigen a décharche zeiden echter dat de Nova Cura via de Oos telijke havendam de haven was ge naderd en dat verdachte volgens goed zeemanschap had gehandeld. De Officier van Justitie voerde ech ter aan, dat als verdachte normaal de stuurboordzijde van het vaarwater had gehouden er hoogstwaarschijnlijk niets gebeurd zou zijn, hij achtte ver dachte dan ook schuldig aan het hem ten laste gelegde en eiste bevestiging van het beroepen vonnis. Uitspraak op 5 December a.s. Korea is gegaan en onder de meest moeilijke omstandigheden aan de ge vechten heeft deelgenomen. Hij was van mening, dat er geen derde we reldoorlog zou komen, daar de Russen niet veel zouden voelen voor een aan valsoorlog. Een sterk leger en een sterke reser vedlenst zou mogelijk mede een aan leiding zijn, dat de Russen onze gren zen zullen eerbiedigen, daar zij in dit geval dan te lang zullen worden opge houden. Kap. J. A. M. van Banning, comman dant van de 3e luchtmachtgroep, wees er op, dat de samenwerking tusen de reservediensten onderling en Steun Wettig Gezag steeds hechter wordt. Hij zei verder, dat het noodzakelijk was ln Zeeland het eerst in Vlissingen een team van 20 man voor de luchtwacht dienst op te rlohten. Op deze avond werd door burgemees ter Kolff aan acht vrijwilligers, die het examen van geoefend soldaat met goed gevolg hadden afgelegd, een diploma uitgereikt. Ook werden de films: „Wat Is u de vrflheid waard" en ,,Hier Lucht wachtdienst" vertoond. Tot slot dankte burgemeester Kolff met een kort woord de sprekers van deze avond. Twee jaar voor Middelburgse inbreker. De rechtbank te Middelburg heeft Vrij dag de Middelburgse los werkman H. de G., die lange tijd de omgeving van zijn woonplaats onveilig had gemaakt door het plegen van een groot aantal in- braakjes, veroordeeld tot Z jaar gevange nisstraf, met aftrek van de tijd door hem sedert 4 Juni j.l. in voorlopige hechtenis doorgebracht. Tevens werd hij onvoor waardelijk ter beschikking van de rege ring gesteld. De zaak tegen de kantoorbediende H. H. uit Koudekerke, die medeplichtig was aan het onjuist invullen van belasting aangifte-formulieren, werd voor onbe paalde tijd geschorst voor het laten op maken van een voorlichtingsrapport om trent deze verdachte- Ook de zaak tegen de grossier S. K. Uit Middelburg, die zich moest verant woorden wegens het onjuist invullen van aangifteformulieren, werd aangehouden om te laten nagaan in hoeverre de belas tingdienst met deze aangifte genoegen had genomen. De darmenbewerker F. B. uit Koude kerke, die eveneens zijn aangiftebiljet niet naar waarheid had ingevuld, werd schuldig verklaard aan het opzettelijk een onjuiste en onvolledige aangifte doen en deswege veroordeeld tot f250,of 30 dagen. P. K. M., hersteller van landbouwwerk tuigen te Heinkenszand, werd wegens overireding van de Arbeidswet, in hoger beroep veroordeeld tot 5 geldboeten van f5,of 5 x 3 dagen- J. C. B-, landbouwer te Krabbendijke kreeg in hoger beroep, wegens overtre ding van het Wegenverkeersreglement, f25,of 10 dagen. Voor W. D., veehandelaar te Axel, die, terwijl hy „onder de invloed" verkeerde, zijn auto had bestuurd, was de uitspraak: één week onvoorwaardelijk gevangenis straf en drie maanden ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van motor rijtuigen. Onder zeer grote belangstelling heeft Vrijdagmiddag op de Algemene Begraaf plaats de begrafenis plaats gevonden van wijlen de heer A. C. Julianus, een zeer bekende figuur in de Zeeuwse zwemwe- reld. Talrijke afgevaardigden van zwem verenigingen en reddingsbrigades, alsme de vertegenwoordigers van de besturen van „Handelsbelang" en de Technische school te Middelburg, hadden de gang naar het kerkhof gemaakt. In de aula werden enige toespraken ge houden, die alle getuigden van de grote vriendschap, hoogachting en waardering, voor wijlen de heer Julianus. De eerste spreker was de heer J. A- van Dixhoorn, voorzitter van de Middelburgse zwem vereniging „Luctor et Emergo", waarvan de overledene bestuurslid en technisch leider was. Na hem voerden het woord de heren M. L. Remery, voorzitter van de afd. Zeeland van de Kon. Ned. Zwem- bond, P. D. Weijermans als huisvriend, J. P- Gillissen namens de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen en de Vlissingse reddingsbrigade, G. van Ne- derveen als voorzitter van het bestuur der Ver. Technische School Middelburg en tenslotte mr M. A. Terwoert als voor zitter van „Handelsbelang". Van beide laatste verenigingen was wijlen de heer Julianus geruime tijd bestuurslid en van „Handelsbelang" erelid. De heer P. Bos dijk sprak tenslotte namens het perso neel. Daarna sprak ds E. Durkstra, Ned. 'Herv. predikant van 't Zand, die de sa menkomst met gebed eindigde. Nadat de kist, die met de vlag van „Luctor" was gedekt, in de groeve was gedaald, las de predikant de Twaalf artikelen, waarna hij het Onze Vader bad. Mede namens zijn moeder dankte de zoon voor de be toonde belangstelling. Zangersbond vergaderde te Goes. De Zeeuwse zangersbond „Zang Ver edelt", waarbij zijn aangesloten 28 ver enigingen met ongeveer 950 leden, zal op II Juli 1953 het jaarlijks concours houden te Renesse ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum der plaatselijke zangvereniging V.Z.O.S. Dit werd Zaterdag besloten op de jaarvergadering van de Bond, die ge houden werd in hotel Centraal te Goes. Op deze vergadering waren 23 vereni gingen vertegenwoordigd. In zijn wel kom bracht de voorzitter, de heer T. L. Jonker uit Burgh, 't goed geslaag de concours te Borssele in herinnering. Enige discussie werd gevoerd over het voorstel, dat bestuursleden geen lid van aangesloten verenigingen be hoeven te zijn, doch tenslotte werd het toch aangenomen. De aftredende bestuursleden, de he ren Jonkër uit Burgh en Holster uit Hansweert werden herkozen. Een uitvoerige discussie ontstond ook over de keuze der concoursnummers. Men besloot het aan de juryleden over te laten, terwijl de heren J. H. Tam- minga uit Goes en Holster eventueel assistentie zullen verlenen. Het be stuur werd gemachtigd dit jaar twee andere juryleden te benoemen. DOOR ZELFSTUDIE TOT CANDIDAAT THEOLOGIE. Een mooie dag voor de heer W. v. d. Zwaan te Middelburg. Vrijdag is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het can- didaatsexamen in de theologie de heer W. v. d. Zwaan te Middelburg. De heer v. d. Zwaan heeft wel op een zeer bijzondere wijze dit resultaat verkregen. Pas op latere leeftijd is hij met de theologische studiën begonnen. Hij bezocht slechts de lagere school, terwijl hij daarna enige technische op leiding ontving. Na de bevrijding is de heer v. d. Zwaan geruime tijd bureau chef geweest van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten te Middelburg. Al zjjn vrije tijd gebruikte hij voor de studie voor het Staatsexamen, waar voor hij slaagde. Na de liquidatie van de S.T.P.D. werd hij ambtenaar van de Prot. Chr. Reclasserings Vereni ging. Direct na het staatsexamen begon de heer v. d. Zwaan met zijn theolo gische studie aan de V.U. Uiteraard was het hem slechts sporadisch moge lijk de colleges in Amsterdam te vol gen. Practisch kwam het neer op vol ledige zelfstudie. Roeping, besef en doorzettingsvermogen voerden tot de bekroning daarvan. Op 17 December a.s. zal het praeparatoir examen volgen voor de classis Middelburg der Geref. Kerken. TETTER IN DE ROLSTOEL Tetter wist niet wat hij het eerst moest doen: schreeuwen, zich in even wicht houden of zijn ge voelige kuit bekijken, en daarom deed hij het alle drie tegelijk. Pieter trok zich daar niet veel van aan. Hij rende met zijn vrachtje een hele lange gang uit, een trap af en stevende toen met een flinke snelheid op de achteruitgang van het paleis aan. „Waar gaat gij heen loeide Tetter. „Ik heb te kort geslapen en mijn kuit is blauw, waar gaat gij heen". „Dat zal je wel zien", schaterde Pieter en gaf de rolstoel toen een zet de tuin in- „Hulp-Hulpik tetter het dal inkraaide de bediende, maar Pieter was genadeloos. Hij had een pret voor tien en keek nog even zijn per soonlijke plaaggeest na, die snel in het donker verdween. Van links naar rechts stoof de rolstoel voort, de snel dalende weg af. Tetter sloeg zijn ogen neer en huilde: „Dit is de eerste keer dat ik sneller dan 5 kilometer per uur ga.... Dit zal ik niet overlevenToen Tetter uit het gezicht was verdwenen en Pie ter juist aanstalten maakte weer naar binnen te gaan, hoorde hij achter zich ,U is verkoudenU is ziekU moet naar bedPieter verschoot zicht baar van kleur en draaide zich met een ruk om. Ingezonden Mededeling (adv.) Lekker warm en volkotrien geruisloze vering. „Vitrite" te Middelburg nog niet uit de moeilijkheden. De N.V. Vitrite Works te Middelburg ls nog altijd de moeilijkheden, die ver band houden met de export, niet te boven. Werden onlangs een aantal arbeiders vervroegd gepensionneerd, met ingang van heden zullen vier weken achter een iedere week een groep werklieden met wachtgeld thuis kunnen blijven. In totaal zullen op deze wijze 140 werklieden uit het productieproces worden genomen. B. en W. van Middelburgt In een voorstel tot het intrekken van een raadsbesluit van 12 Maart 1951 hebben B. en W. van Middelburg eni ge bijzonderheden medegedeeld om trent de oorzaak van het afspringen der onderhandelingen met de N.V. voorheen G. Alberts Lzn. en Co., die plannen had haar bedrijf uit de bin nenstad naar het groot-industrieter rein te verplaatsen. De raad besloot in 1951 aan Alberts 63.800 m2 grond te verkopen en een hypotheek van 319.000,te verstrek ken. De goedkeuring van het besluit werd, met instemming van de N.V., aan een door deze aangewezen notaris gezonden met verzoek de akten gereed te maken. De ondertekening bleef ech ter uit tengevolge van enkele door Al berts verlangde kleinere wijzigingen van ondergeschikt belang, maar vooral door andere nader gestelde eisen zoals een behoorlijke loswal, uitbaggeren van het kanaal langs de bestaande los wal en ontruiming van een deel van het terrein door de toenmalige huur der. Ondanks herhaalde verzoeken aan de N.V. werd het tijdstip van onder tekening verschoven, ook al doordat telkens andere gezichtspunten naar vo ren werden gebracht. t Nadat B. en W. tenslotte een uiter ste termijn hadden gesteld, werd een nadere bespreking gehouden. Het bleek toen, dat de N.V. om verschillende re denen, waarbij de financiën een be langrijke rol speelden, niet meer tot aankoop van het gehele terrein zou kunnen overgaan. Wèl wenste men huur van een gedeelte en dat voor minstens drie jaar met daarna het recht van koop of erfpacht, zonder dat intussen een andere gegadigde aan bod zou kunnen komen. B. en W. zijn hierop niet ingegaan en stelden als uiterste een ev. huur van het gehele terrein met een beslissing vóór 15 No vember j.l, In een laatste bespreking op ge noemde datum is tenslotte gebleken, dat de N.V. ook deze huur niet wenste, zodat toen is geconstateerd, dat de voorgenomen koop c.a. niet kon door gaan en dat de gemeente verder ge heel vrij was. Alberts heeft dus geen enkel recht meer op het terrein, al wil dat uiteraard niet zeggen, dat nieuwe onderhandelingen later niet mogelijk zouden zijn. Gezien deze betreurenswaardige gang van zaken zien B. en W. zich nu genoodzaakt de raad voor te stellen het besluit van 12 Maart 1951 in te trek ken. Aanrijding. Vrijdagmorgen heeft een aanrijding tussen twee personenauto's plaatsgehad op de Vlissingseweg te Middelburg. De bestuurder van een uit de richting Mid delburg komende Opel probeerde een rechts van de weg staand bespannen voertuig nog vlug te passeren en week daarom naar links uit. Te laat kreeg hij in de gaten, dat er uit de richting Vlis singen een Citroën naderde. Hij remde hard, maar door de gladheid van het wegdek begon zijn wagen te glijden. Een botsing met de Citroën was niet meer te voorkomen- Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Wel ontstond mate riële schade. De politie maakte proces verbaal op tegen de Opel-bestuurder. „Medio" naar Londen. De Middelburgse Gymnastiekvereniging „Medioburgum" heeft onlangs een uitnodi ging ontvangen om op te treden in Lon den, waar begin volgend jaar het grote volksdansfestival van Engeland wordt ge houden. Ieder jaar wordt een groep volks dansers uit het buitenland gevraagd hier aan deel te nemen. Het bestuur van „Me dio" heeft, naar wij vernemen, besloten de uitnodiging te aanvaarden, zodat de beken de volksdansgroep in hun Zeeuwse cos- tuums op 9 en 10 Januari zullen optreden in de Albert Hall te Londen, Ongetwijfeld zal de groep hier nieuwe lauweren oogsten. Directeur der Technische School in 1953 met pensioen. Aan het einde van de lopende cursus zal de directeur van de Technische School ,de heer E. Visscher, de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt. Dit delen B. en W. de raad mede in een voorstel, dat o.m. moet voorzien in de benoeming van een waar nemend directeur van de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, voor welke functie de tegenwoordige leraar, de heer P. I. Ver- hage, wordt voorgedragen. Hij zal de heer B. G. Schermers, die per 1 November j.l. wegens vertrek zijn taak neerlegde, opvol gen. B. en W. wensen de benoeming van de heer Verhage te beschouwen als een voorlopige waarneming tot en met 30 Sep tember 1953, aangezien het naar hun oor deel om redenen van practische aard ge wenst is deze functie zo mogelijk te ver enigen met die van directeur der Techni sche School. Met het oog op de pension- nering van laatstgenoemde achten zij het aanbevelenswaardig vow deze combinatie de benoeming van een nieuwe directeur af te wachten en omtrent deze zaak t.z.t. over leg te plegen met het schoolbestuur. Verder wordt de benoeming voor de vol gende cursus voorgesteld van de heren: C. W. Heeren, electro-montage; A. Louwerse, electriciteitsleer-techniek, natuur- en werk tuigkunde, materialen- en gereedschapsken nis en vaktekenen; G. de Ru, Ned. taal en technisch schetsen; A. de Muynck, vakte kenen (schilders) en technisch schetsen; M. v. Strien, vaktekenen en constructieleer aan timmerlieden; H. Goldenbeld, natuur- en werktuigkunde en calorische werktuigen; P. Geelhoed, Ned. taal, maatschappijleer en algebra; J. Boon, vaktekenen, constructie leer en calorische werktuigen; M. C. Deur- loo, Ned. taal, maatschappijleer, algebra en rekenen. Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Wegens periodieke aftreding per 1 Ja nuari a.s. in de commissie van toezicht op het lager onderwijs ontstaan, zo delen B. en W. de raad mede, de volgende vacatu res: voor de groep „ouders van leerlingen der openbare scholen": drs J. Scheltens; voor de groep „onderwijzers bij het open baar l.o.": F. A. Rosendaal; voor de groep „overige meerderjarige inwoners der ge meente": Chr. J. Bakker. Genoemde heren zijn herkiesbaar. Op de dubbeltallen zijn als nummer twee geplaatst resp. de heren J. P. van 't Hof, P. v. Roon en P. M. de Kleyn. Speelterrein Herengrachtschool eist verbetering. Het bestuur der Ver. voor Geref. On derwijs heeft de raad medewerking verzocht tot verbetering van het speelterrein van de school aan de Herengracht. De inspecteur van het lager onderwijs adviseerde gunstig onder opmerking, dat de tegelbestrating naar de buitenkant afwaterend moet worden ge maakt, daar geen afvoerputten in het mid den der bestrating mogen worden aange bracht. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. De kosten, f4698.^, kunnen worden gedekt door verlaging van de post onvoorzien van de dienst 1952. Raadsvoorstellen. B. en W. hebben de raad voorgesteld een perceel aan te kopen ln de Voor stad, teneinde t.z.t. tot een afdoende verbreding van deze straat te kunnen komen. Het ls perceel 34. De prijs be draagt f2400. Ter vervulling van de betrekking van onderwijzeres aan de O.L. school A ls de volgende voordracht opgemaakt: 1. mej. S. van Amersfoort te Slrjansland; 2. mej. E. T. Meyaard te Kattendijke. Voorgesteld wordt aan de besturen der bijzondere lagere scholen een aan vullend voorschot op de exploltatiever- gadertng van 1951 te verlenen, n.l. voor de Herv. school f4502,16; voor de Chr. school G.L.O. f 1956,16; voor de R.K. Jongensschool f 1247.70; voor de R.K. meisjesschool voor G.L.O. f361.39 en voor de school op G.G. f638.73. Tenslotte zal de raad een afgevaar digde dienen te benoemen voor de alg. vergadering' Inzake de gemeenschappe lijke regeling v. h. streekziekenhuis. KORFBAL. Scheidsrechterscursus. De Zeeuwse Korfbalbond gaat een nieuwe poging wagen om het scheids- rechterscorps uit te breiden. Er zijn ge gadigden opgeroepen voor een schriftelij ke scheidsrechterscursus van vijf lessen. Aan het einde van de cursus zal een exa men worden afgenomen. DE ^ADIO DINSDAG 25 NOVEMBER 1952. HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Symphonette-orkest en so list; (Intermezzo: Gram.); 900 Voor de huisvrouw; 9.35 Waxerst.; 9.40 „Lichtba ken", causerie; 10.00 Voor de Kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Prome nade orkest; (12.3012-33 Land- en tuin- bouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13,20 Ac tualiteiten; 13.25 Amusementsmuziek; 14.00 Gev. progr.; 14-50 Gram.; 15.00 „Hier Vrij Europa"; 15.30 „Ben je zes tig?"; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zieken- lot; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.4o negeringsuitz.: dr L. G. M- Jacquet: „Japan ais producent voor en afnemer van Zuid-Oost-Azië"; 18.00 Lichte muziek; 13.15 Gram.; 18.20 Sport- praatje; 18.30 R.V.U.: dr J. J. Smith: „Het leven in zee"; 19.00 Nieuws; 1910 Actualiteiten; 19.15 „Uit het Boen der Boeken"; 19.30 Gram.; 20,20 „Piutus of eerlijke rijkdom", hoorspel; 22.10 Orkest concert; 22.40 Reis Z. K. H. Prins Berri- liard naar Midden- en Zuid-Amerika; 22.45 Avondgebed en lit. kalender; 23 00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM XI (298 m.) aVKO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; VPRO7.50 Dagopening; AVRO8.00 Nieuws; 8,15 Gram,; 9.U0 Morgenw.; 9.15 Gram.; 9.25 De groente man; 9.30 Gram.; 10.20 Revue-orkest; 10-50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zie ken; 11.30 Pianomuziek; 12.00 Zang en hammondorgel; 12.30 Land- en tuinbouw- med.; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Lichte muziek; 13.00 iNieuws; 13.15 Med. ol gram.; 13.20 Amusementsmuziek; 14.00 „Zeg eons, Amerika"; 14-30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 Voor da vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Metropole orkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Gram.; 18.50 „Paris vous parle"; 18-55 Koorzang; 19.20 Ver- zoekpr.; 20.00 Nieuws; 20.05 Gev. progr.; 21.15 Amusementsmuziek; 21.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet"; 21.50 Rhythm, muziek; 22.30 Buitenl. overz.; 22-45 Su rinaamse volksmuziek; ,23.00 Nieuws; 23.15 „New York calling"; 23.20 Wereld kampioenschappen Dammen; 23.2524.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram. 12-30 Weerber.; 12.34 Gram.; (Om 12.50 Koersen); 13.00 Nieuws; 13.15 Tuinbouw- kroniek; 13.00 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.30 Amusementsmuziek; 16.00 Gram.; 16.30 Amusementsmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17-15 Voor de kleuters; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Causerie; 2000 Ver- zoekprogr.; 21.15 Vlaamse muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Lichte muziek; 22.45 Gram. 22.51 Omroepork.; 22.552300 Nieuws. AVRO TELEVISIE-UITZENDING. 20.1321.45 1. „Vaart naar de toe komst"; 2. Weerpraatje; 3. Lichte muziek; Pauze; 4. „Op de plaats rust", televisie spel. Z.L.M. vergadert 15 December in Middelburg. Maandag 15 December a.s. zal te Mid delburg de algemene vergadering van de Z.L.M. worden gehouden. Als spreker is uitgenodigd ir. A. P. Francke, plaats vervangend directeur-generaal van de voed selvoorziening. Collecte Zeeuwse Maand. WATERLANDKERKJE NEEMT DE LEIDING. Waterlandkerkje heeft een ruime voorsprong genomen door vorige week een bedrag van f 347.50 (d.i. 61,5 ct. per inw.) In te zenden. Verder kwam er nog een gift binnen van f 10.en van de autobusonderneming v. Fraassen te Vlissingen f5.Het totaal is nu ge stegen tot f 10836.57. Vierhonderd gulden gestolen uit pathefoonkast. Dé zaak tegen de Middelburgse los- werkman C. P. v. d. K., die diende voor de Middelburgse rechtbank is voor enige tijd aangehouden in verband met een aanvullend voorlichtingsrapport. K. had in October in de woning van de heer A. aan de Molenberg te Middel burg uit een oude pathefoonkast een bedrag van f400 gestolen. Hij had er f200 van verloren en het overige geld gebruikt voor een reisje naar Rotter dam en voor levensonderhoud. Swift krijgt Kampioensprijs. Op Zaterdag 29 Nov. zal de Zeeuwse Korfbalbond de kampioensprijs officieel aan Swift uitreiken. Dit zal gebeuren tij dens een bescheiden feestavond in Mer- curius te Middelburg. Het programma wordt door eigen leden verzorgd. Voor de adspiranten zal omstreeks St. Nicolaas een filmavond worden georgani seerd. BI EZELIN GE Rectificatie. Enige tijd geleden publi ceerden wij een bericht in verband met het feest ter gelegenheid van het 750 ja rig bestaan van Kruiningen. Hierin deel den wij ook mede, dat er van de hand van de heer Pieters een boekje hierover verschijnen zou. Echter is de heer Pieters niet de schrijver van dit boekje, maar de heer J. J. Francois. De heer Pieters is ai- leen behulpzaam geweest met het rang schikken der gegevens en het persklaar maken van het geheel. BRESKENS Nieuw winkelpand. Zaterdag werd al hier een nieuwe zaak in tabaksartikelen geopend door de Gez. Collemeijer. De winkel, welke zich bevindt op de hoek Kon. Émmastr-Molenwater, ls genaamd: „De Zeeuwsche damper" en is modern ingericht. 's-GRAVEN POLDER Raadsvergadering. Morgen zal de raad in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda komen o.a. de volgende pun ten voor: beëdiging van het nieuw be noemde raadslid, de heer J. Louwerse, behandeling van een aantal subsidiever zoeken, vaststelling bedrag per leerling voor het onderwijs, vaststelling gemeen terekening 1950. 's-H. ABTSKERKE Erefonds voor oud-verpleegsters. Dezer dagen is een comité opgericht, dat zich ten doel stelt om het erefonds voor oud verpleegsters te steunen. In het comité hebben zitting genomen de dames Jan- sen-Trimmers, H. Oudendijk-Westveer, A. C. van Westeinde-Gorris en C. van Liere-Harinck. Een dezer dagen zal een collecte worden gehouden. HEINKENSZAND BestrUdingsmiddelenfilms. Vorige week Donderdagavond werd in de zaal van de Wed. Hoondert van de Shell bestrijdings middelen een film vertoond. De avond ging uit van de plaatselijke aankoopvereniging van landbouwproduc ten en stond onder leiding van de heer M. B. van Iwaarden. De eerste film ging speciaal over de bestrijding van bladlui zen, bloedluizen en spint. De tweede film gaf een overzicht van het agrarisch leven in Venezuela. Het was voor de aanwezigen een leer zame avond. De belangstelling was ge ring. KAPELLE Geslaag. Op het te Goes gehouden exa men voor het kruideniers-vakdiploma slaagde de heer A. Hoogesteger, KRUININGEN De consistorie is verbouwd. De con sistorie van de Ned. Herv. kerk is ver bouwd tot een zeer geschikt lokaal, waar in de verenigingen kunnen vergaderen en uitvoeringen worden gegeven. De officiële opening is vastgesteld op Vrijdag 28 Nov. a.s. Er zal dan o.a. door de Biezelingse jeugd worden opgevoerd het toheelstuk van Herman Heyermans: „Op hoop van Zegen". KORTGENE De heer J. Schippers gehuldigd. Vorige week gaf het harmoniegezelschap „E.M. M.", onder leiding van de directeur, de heer F. Smit, een uitvoering in hotel de „Korenbeurs". Na de muzieknummers werd de heer J. Schippers, die enige we ken geleden 80 jaar is geworden en bijna 60 jaren lid van „E.M.M," is geweest, op hartelijke wijze gehuldigd. Als blijk van waardering voor het vele, dat de heer Schippers voor de vereniging heeft ge daan, werd hem een doos sigaren aange boden. Na de pauze werd een toneelstuk, getiteld „Het begon in een gracht" opge voerd. N1EUWVLIET Kerstcollecte „De Macht van het Klei ne". De afd. Nleuwvliet van de Chr. ver eniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem, hield een Kerstfeestcollecte ten bate van de pa tiënten die in deze inrichting verpleegd worden. Deze collecte bracht het bedrag van 135,10 op. O.- EN W.SOUBURG Jaarvergadering Geref. Jeugdcentrale. Vorige week Vrijdagavond hield de Ge ref. Jeugdcentrale onder leiding van haar voorzitter, de heer W. Huson, in de zaal „Rehoboth" haar jaarvergadering. In een kort openingswoord heette de voorzitter in het bijzonder ds en mevr. Brederveld, hartelijk welkom. Ds G. D. L. Brederveld hield de toe spraak „Koningskinderen of bedelaars". Na een vergelijking tussen Koningskin deren en bedelaars kwam spreker tot da eigenlijke toespraak, dat wij, als gedoopte jeugd. Koningskinderen zijn. Dat wij da 'kroon die wij hebben ontvangen, niet mo gen verwaarlozen. Door Jezus Christus hebben wij een toegang tot God en be hoeven geen bedelaars te zijn. Verder werd de avond gevuld met zang, spel en een toneelstukje, „Ambro- sius in smoking". ST. PH1LIPSLAND E H.B.O.-cursus. Vorige week is dr Menger met 27 leerlingen een E.H B.O.- cursus in de openbare lagere school be gonnen Benoeming. De heer D. van Vliet, on derwijzer aan de bijz. lagere school is met ingang van 1 Jan. 1953 benoemd als onderwijzer aan de bijz. lagere school voor zwakzinnige kinderen te Middelhar- nis. Gemeentelijke vergadering Geref. Kerk In de op vorige week Donderdag gehou den gemeentelijke vergadering der Geref. Kerk werden tot ouderling gekozen de heren J. C. Verton en P. Meijers en tot diaken de heren K. Meijers en B. de Jager. Voorts lichtte de heer Eldering te Leeuwarden, architect der nieuw te bou wen kerk, de aanbesteding en de komen de bouw toe. Enkele vragen werden door hem beantwoord. De bouw is gegund®al1 de laagste inschrijver, de heer S. A. ver- sluijs te Middelburg voor de som van f90.564—. De totale kosten worden met inbegrip van de aangekochte grond, ge raamd op f145.000,—.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2