69. 0 Het blijft kond Beroep van Kerkeraad van Kralingen is ongegrond* KLOOSTERBALSEM Kamerleden bepleiten uitbreiding der woningsplitsing* RH KI WI Felle discussie over het recht van de mindere en meerdere vergadering. BOUCLÉ KARPETTEN WOLLEN DEKENS BELLAMY PARK VLISSINGEN KERK Waarom nam gen.-maj. Scholten ontslag als leider der Ambonezen-kampen? Prins Bernhard doet inkopen in Lima* Opstand in Wcense tuchtschool* Slagersvaktcntoonstelling te Goes. Vrijdag 21 November 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 De Synode te Berkelt De Generale Synode der Gereformeerde Kerken onderhoudende arti kel 31 k.o., heeft haar gehele zitting van Woensdag te Berkel besteed aan de behandeling van de ernstige moeilijkheden, die reeds geruime tijd in de gemeente Kralingen voorkomen. Het debat spitste zich in feite toe op de opvattingen van de voorzitter der Synode, ds D. van Dijk, en de hoogleraar in het kerkrecht, prof. P. Deddens. De voorzitter constateerde, dat b er tweeërlei opvatting van het kerkrecht in geding is. Wat is de taak en de be voegdheid der meerdere vergadering volgens Schrift en Kerkorde? Geen meerdere vergadering heeft het recht een zaak te behandelen, die niet op de mindere vergadering heeft gediend. Nim mer nog 'n meerdere vergadering over 'n mindere vergadering heen 'n zaak aan zich trekken. De bezwaarden te Kra- iingen leggen over de mindere verga dering heen een stuk op de synodale tafel. Wordt dit stuk ontvankelijk ver klaard, dan treedt de Synode op als Kerkeraad. „De synode doe geen dingen die des kerkeraads zijn, want dan zijn we weer verloren", aldus de voorzitter. „Wie met het voorbijgaan van de mindere ver gadering zich regelrecht tot de meer dere richt, die werkt mee aan Ineen storting van heel het rechtsbestel ln de kerk. Het is spreker diepe ernst en hij roept de synode op te waken voor een herhaling van 1944. De chirurg kan een lichaam slechts gezond maken door pijn, moeite en tranen". PROF. DEDDENS. Prof Deddens behoort tot hen, die achter het rapport staan, waarvan ge zegd werd, dat het het Gereformeerd kerkrecht verbreekt en verloochent. Dat is voor spreker als hoogleraar ln het kerkrecht een pijnlijke zaak. Spr. betreurde daarom de uitlating van de voorzitter. Hij wil tot geen prijs de Synode als opperkerkeraad doen op treden. Ingezonden Mededeling (adv.) Hel is ons gelukt om bij enige der grdotste fabrieken legen bijzonder voor delige voorwaarden de gehete B-productie op te. kopen.- Een partij BOUCLÉ KARPETTEN een partij DEKENS en een partij echte SWAN MARQUISETTE stuk voor stuk niet ven eerste keus te onderscheiden, gaan morgen uur vèr beneden de normale inkoopsprijs in de verkoop. Een ijzersterk karpet in frisse moderne dessins, 200 x 280 van 98.50 NU J> 75 Een partij (met zeer kleine weeffoutjes) medaillon-patroon in verschillende kleuren extra grote maat, 190 x 235 NU Q 9Q J?V P£ |1 Reclame aanbieding van de beroemde „SWAN" MARQUISETTE Egyptisch katoenen marqui. se'te van bijzonder fijn weef* sel. Niet van Zwitserse te onderscheiden, 90 br„ van 2.25 per m. NU «fl 29 1. De vraag is niet: wie Is aanklager, maar: Is de aanklacht juist. Wanneer bezwaarden zich keer op keer tot de kerkeraad hebben gewend en vervol gens tot de meerdere vergaderingen, dan kan men niet zeggen: dit is een stel malcontenten, die zich zomaar tot de Synode hebben gewend. De bezwaar den waren verleden Jaar nog allen lid van de kerk van Kralingen. Spreker vindt de klacht, die ingekomen is te gen een kerk, zo ernstig, dat de Sy node niet zonder meer de zaak voor ^kennisgeving kan aannemen. De voorzitter constateerde, dat men nog wel.lang over deze zaak kon de batteren, maar dat hier toch twee in zichten tegenover elkaar staan. Spre ker handhaafde tegenover prof. Ded dens zijn betoog. De rapporteur, gemaakte opmerkingen bean. wees erop dat het rapport inderdaad iets verder gaat dan de conclusies. Te recht is de voorzitter bang voor een er langs normale weg een brief komt gen. Maar spreker oordeelt anders. Als er langs noramle wijze een brief komt op de Synode met een klacht in rónde bewoordingen, verbiedt God dan in zijn Woord die klacht in behandeling te ne men? De bezwaarden heb oen de nor male weg bewandeld met al de onder vonden ellendigheden van dien De voortdurende klacht der bezwaarden was, dat zij steeds bij de kerkeraad een gesloten der '~n. Na de Synode 'van Kampen zij naar de classis Rotterdam gegaan om hulp. Door onttrekking hebben de bezwaar den het de Synode moeilijk gemaakt en dat komt in het amendement niet tot uitdrukking. Spreker betwist de uit lating van ds Lindeboom, dat de be zwaarden met de rug naar de Kerk staan en daarin keihard volharden. Dan waren ze immers allang naar een an dere kerk gegaan. In de middagvergadering voerde het woord ds I. de Wolff als waarnemend voorzitter van de betrokken commissie. Bjj stemming x- Synode als nog te antwoo..en die de bezwaarden te Kralingen tot haar heb ben gericht. De Synode sprak uit: dat hetgeen de kerkeraad van Kra lingen heeft aangevoerd geen grond biedt voor verwerping van de uitspraak van de Synode van Kampen 1951; dat het beroep van deze kerkeraad als on gegrond moet worden afgewezen;, dat deze Kerkeraad ten onrechte de Classis Rotterdam en de visitatoren heeft be schuldigd Van het heersen over de kerk van Kralingen; dat de ernstige beschul diging van de kerk vah Kralingen te gen de Synode van Karépert ongegrond is. Daarom besloot jfle Synode aan het verzoek van de kcflnsraad van Kralin gen niet te voldoen. (Ingezonden Mededeling adv.) Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 et per 100 gr. K1NGPABR1EKEM TONNEMA N.V. DE ZEEUWSE COLLECTE LOOPT NAAR DE f 10.000.-. De Stichting Zeeland berichtte ons, dat de f 10.000 voor de Zeeuwse col lecte bijna bereikt is. Doordat er van 's-Heer Abtskerke nog een gift nakwam, staat dit dorp hoog aan de kop met 24 cent per in woner; op enige afstand volgen dan Renesse en Zonnemaire met 18 cent; R:—vliet, Hoedekenskerke, Bigge- kariré en Nisse met 17 cent, Noord- gouwe met 15 en Nieuwvliet en oortvliet met ruim 14 cent. Of 's-Heer Abtskerke lang aan de kop zal blijven, betwijfelde men, daar er uit Waterlandkerkje moedgevende berichten waren gekomen. Hoewel, alles nog niet binnen was, zat men daar al een stuk boven de 24 cent. De cijfers van Middelburg en Vlis- singen moeten nog komen; te Goes werd een kleine duizend gulden op gehaald. Ingezonden Mededeling (Adv.) WONDEN van allerlei aard Een klein wondje, waar vuil in komt kan een ernstige verzwe ring veroorzaken. Gebruik daar om bij elke verwonding: DE AVONDVERGADERING. In de avondvergadering heeft men zeer langdurig over de zaak zelve ge sproken. Allereerst ging het over de vraag of de bezwaarden al dan niet gehoord moesten worden. Ds van Dijk verzette zich hiertegen, terwijl prof. Deddens de kerkeraad van Kralingen ervan beschuldigde de bezwaarschrif ten enige jaren onder de tafel te heb ben gehouden. Met zeven stemmen tegen besloot men dat de bezwaarden gehoord mochten worden. Daarna besprak men het voorstel van de commissie om uit te spreken dat de kerkeraad van Kralingen steeds nalatig is gebleven zijn plicht te doen tegenover de bezwaarden. Na felle cri- tiek van Ds van Djjk ging dit vborstel naar de commissie terug. Vervolgens werd het besluit van de particuliere Synode van Zuid-Holland onjuist geoordeeld toen zij uitsprak, dat de classis Rotterdam zich in za ken mengde, die niet ter tafel waren gebracht. Het verzoek van de classis Rotterdam om, nu dit besluit eenmaal gevallen was, haar toen (22 Juni 1951) gedane uitspraak vast en bondig te verklaren, werd echter niet ingewil ligd, daar men dit overbodig oordeel de. Eveneens werd overbodig geoordeeld 't verzoek, waarin bekrachtiging wordt gevraagd van de door de Synode te Kampen gedane uitspraak dat de clas sis Rotterdam heeft toe te zien of de kerkeraad van Kralingen de uitspraak van de classis van 22 Juni 1951 voor vast en bondig houdt, en dat deze classis na uitvoering Van dit besluit ogenblikkelijk deze materie dient te behandelen. De Synode besloot dat het niet tot haar bevoegdheid behoort uit te spre ken, dat de classis Rotterdam, toen de kerkeraad van Kralingen weigerde de besluiten van de Synode van Kampen uit te voeren, niet goed heeft gedaan om niet met de kerkeraad van Kra lingen te gaan onderhandelen. En zjj weigert uit te spreken, dat de be zwaarden tijdelijk onderdak kon wor den verleend in één der classicale ker ken. Tot slot kwam de vraag aan de orde hoe nu al die uitspraken aan de be trokkenen moeten worden kenbaar gemaakt. Ds W. Vreugdenhil wilde een commissie hiermee belasten, maar dan bleef de vraag welk mandaat deze commissie zou moeten hebben. Prof. Deddens was van mening, dat een brief het beste is. Men staakte tenslotte de discussie tot Donderdag, tevens de laatste dag dat de Synode bijeen is geweest. 'j^ending Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Genemuiden, G. H. van Kooten te Brandwijk, die be dankte voor Elburg, Ermelo (3e pred. plaats) en voor Aalst. Bedankt voor Lage Vuursche, G. Willemsen te Hierden. Geref. Kerken. Beroepen te Ouddorp, C. de Kruyk, cand. te Sprang. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Drogeham, P. Veldstra te Kantens; te Mussel (2e maal), J. ten Hove te Terneuzen, die dit be roep ook aannam. Lawinegevaar in Italië en Zwitserland. Tengevolge van lawines zijn Woens dag nabij Lucca, in Noord-West-Italië, vier personen om het leven gekomen, terwijl verscheidene woningen wer den vernietigd. In het ongeveer twintig kilometer Oostelijker gelegen San Marcello ont snapten 27 boeren ternauwernood aan de dood toen een gesteentenlawine omlaag kwam en hun huizen vernie tigde. In Noord-Italië viel zware regen op de omgeving van de steden Modena en Bologna. ZWITSERLAND. In Zwitserland is Woensdag gewaar schuwd dat reusachtige lawines kun nen worden verwacht tengevolge van het optreden van warmelijke Zuide lijke winden, die de in de laatste tijd gevallen sneeuw doen smelten. Ver klaard wordt dat de lawines kunnen worden verwacht in hoger dan 1800 meter gelegen streken en dat zij gro te schade kunnen aanrichten. FRANKRIJK Parijs is voor de tweede maal in twee dagen tijds door een sneeuw storm getroffen. De vlieghavens „Or- ly" en „Le Bourget" zijn Woensdag tot één uUr 's middags gesloten ge weest. Treinen uit Zuid-Frankrijk bereikten Parijs met een vertraging van vier en een half uur. Hamburgse weerdeskundigen ver klaren, dat een nieuwe koudegolf uit Rusland onderweg is. De boer Gustave Dominici, kroon getuige in de Drummond-moordzaak, is Donderdag tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens ver zuim hulp te verlenen aan de 12-jarige Elizabeth Drummond toen zij nog te kenen van leven vertoonde. Ingezonden Mededeling (adv.) „4711" Echtb Eav de Cologne de klassieke Eau de Cologne met haar frisse geur. .£- „47ii" Tosca Eau de Cologne I;.'-'-de frisse geur van „4711" Eau de Cologne, ge» combineerd mei bet zo beminde Tosca Parfum., den Mededeling (Adv.) eranjven met succes aanvallen van KOORTS. KlfSPUN.HOOFPPÜN.cic, eTuiSA6Poeoes<s DE STRIJD IN INDO-CHINA. Na vier weken van vèrbitterdé sirjja is thans een pauze ingetreden in ae gevechten tussen de strijdkrachten der Franse Unie en die der opstandige Viet- mlnh. Men verwacht echter niet, dijt deze rust lang zal duren. ET zijn aan wijzingen dat de Vietminh troepen samentrekt ten Zuiden van Lai Tsjaó, een belangrijk Frans bolwerk en hoofd stad van de landstreek van Thai. In het Zuiden van 'de Tonkinese delta worden nieuwe aanvallen ver wacht in het district Phat Diem. Volgens officiële cijfers hebben dje strijdkrachten der Franse Unie in de afgelopen weken ongeveer 1700 man verliezen geleden. Franse officieren verklaren dat de verliezen van de Vietminh in deze periode verscheide ne malen zo hoog zijn geweest als die der Franse Unie. Waarnemers zijn van mening, dat de Vietminh een strijd op twee fronten zal blijven voeren, namelijk ver in het Noorden van Indo-Chlna en in de Torr- kinese delta in het Zuiden, met het doel de Franse Unie-strijdkrachten verdeeld te houden. Begroting voor Maatschappelijk Werk. Het was te begrijpen, dat de leden van de Tweede Kamer by de voor behandeling van de begroting 1953 van het pas ingestelde departement voor Maatschappelijk Werk, grote belangstelling aan de dag zouden leggen voor allerlei vraagstukken. Zij hebben dan ook heel wat vragen op de minister afgevuurd. Bijna alle Kamerleden wilden weten, welke algemene lijn de minister bij het voeren van zijn beleid denkt te volgen. Een groot aantal leden juichte de instelling van dit nieuwe departement toe, doch anderen waren van mening, dat door afsplitsing van andere departementen geen goede coördinatie van het maatschappelijk werk werd verkregen. Met belangstelling zien de Kamer leden uit naar een verklaring van de minister over de verhouding tussen staatsbemoeienis en partiqulier initia tief op de gebieden, die onder zijn de- partemen ressorteren. I woningsplitsing. "Vele Kamerleden wilden weten Qf de regering binnenkort konjt met wétSy- ingezonden Mededeling' (adv.). BETREKKELIJKE RUST IN KOREA. In het communiqué van het Ameri kaanse achtste leger in Korea wordt bekend gemaakt, dat de Chinese com munisten aan het Westelijke front Woensdag tot middernacht hun aan vallen hebben hervat. Elders langs het front trachtten de communisten druk uit te oefenen, maar al hun pogingen werden afgeslagen. Ingezonden Mededeling (Adv.) kam bananAlaUWe etiket °P de U de echto £,ZelLgaran<ieert Alleen echt met blauw etiket op iedere kam 1 Bezoek aan Peru ten einde. Prins Bernhard 1» Woensdag onge hinderd te voet Lima ingetrokken om geschenken voor de Koningin en de Prinsessen te kopen. s Middags reed de Prins ongeveer 40 km naar het Zuid-Oosten om dé ruïne van een tempel te bezoeken, dié door de Inca's aan de zonnegod wa? gewijd. Als officieel einde van het bezoek aan Peru bood Prins Bernhard ter erf van president Odria een diner aan in een club te Lima. De gehele avond stond de garde met gouden helmen voor het gebouw waar het diner gehouden werd. De Prins en zijn gevolg hebben giste renmiddag Lima per vliegtuig verlaten en zjjn naar Acapulco in Mexico gevlogen. Daar zal de Prins vier dagen rust ne men na de buitengewoon vermoeienle reis. Daarna zal de Prins naar Washing ton gaan en na een paar dagen ln New York te hebben doorgebracht zal hij 4 December naar Nederland terugke ren. Strijd met messen en vorken. In een tuchtschool ln de omgeving van Wenen is Woensdagavond een op roer uitgebroken. De politie maakte bekend dat n gentien jongelingen uit de inrichting bij het handgemeen met de politie zijn gewond. Vijftig jongens zijn gearresteerd. De honderd opstandige jongens ge bruikten messen, vorken, waterlei dingbuizen en stukken huisraad als wapens. De jongens vernielden' het meubi lair, sloegen ruiten stuk en trachtten de tralies voor de ramen weg te bre ken om te kunnen ontsnappen. Het gelukte twee van de jongens over het dak ta ontkomen. Zy zijn nog niet achterhaald. De oproerlingen kregen aanvanke lijk een groot deel van het gebouw in hun macht en de politie moest in een gevecht van man tegen man cel na oei heroveren. De leiders van het oproer bleken een vijftal oudere jongens te z(jn, die zich in hun cellen verschansten. ontwerp tot partiële herziening van de Armenwet. Er werd geagd of de minister een verklaring kan geven waarom de kos ten van het treffen van voorzieningen bij woningsplitsing zich in dalende lijn bewegen. Het aantal woningen, dat voor vordering en splitsing in aanmer king kpmt, is naar hun mening zeer groot. Men bepleitte uitbreiding van bet systeem van woningsplitsing. Tevens werd gevraagd naar de mo gelijkheid een rijksbijdrage te verlenen in de verhuiskosten van degenen, die in verband met hun gezinsomvang met een kleinere woning dan hun tegen woordige genoegen willen nemen. Èen groot aantal Kamerleden was vein mening, dat het inrichten en in stand houden van gezinsoorden en in ternaten geen oplossing vormt voor het vraagstuk der onmaatschappelijke ge zinnen. Men zou gaarne een wettelijke rege ling zien, waardoor het mogelijk werd gemaakt, dat de betrokkenen onder be paalde omstandigheden gedwongen kun nen worden een bepaalde woonplaats te kiezen en een behandeling te laten ondergaan. Voorts zou het op prijs worden ge steld, indien de minister een nadere uiteenzetting zou kunnen geven van een sociaal plan voor de zgn. ontwik kelde gebieden. Ook werd gewezen op het belang van een coördinatie van het werk der provinciale opbouworganen in de onontwikkelde gebieden. Verder werden vragen gesteld over de tewerk stelling van minder validen en de zorg voor bejaarden. ZORG VOOR GEREPATRIEERDEN. Het vraagstuk van de gerepatrieer- denzorg stond in het middelpunt van de belangstelling. Men vroeg zich af of de grondgedachte: gelijke kannen voor ge- repatrieerden en andere Nederlanders, wel reëel Is. Gevraagd werd om over leg met de minister van Financën voor het verkrijgen van fiscale faciliteiten voor gerepatrieerden, die niet in steun vervallen zijn, maar toch met grote materiële moeilijkheden te kampen heb ben. Vrij algemeen werd de toestand van het ogenblik met betrekking tot de in de kampen verblijvende Am bonezen uit den boze geacht. Heeft de regering een plan ter oplossing van dit nijpende vraagstuk? zo werd gevraagd. De Kamerleden wilden tenslotte uitvoerig worden inge licht over de motieven, die hebben geleid tot het ontslag van de lei 'er der kampen de gen.-maj. Schellen. Veerponten te Zijpe en Anna Jacobapolder worden verlicht. Bij de toegangen tot de veerpont, zo wel te Zijpe als te Anna Jacobapolder, zullen een vijftal gietijzeren masten worden geplaatst voor natriumverlich- ting ten gerieve van de automobilisten en andere passagiers. De Rijkswaterstaat heeft dit werk bij onderhandse aanbesteding opgedra gen aan de heer J. Huibers te Brui- nisse. Grote Amerikaanse melkorder voor de Nederlandse zuivelindustrie. Ieder half jaar zijn er inschrijvin gen voor de levering v n melk en melkproducten aan de in Europa ge legerde Amerikaanse militairen. De totale behoeften van het Amerikaanse leger zijn c.a. 1.100.000 liter per week. Hiervan zal in het eerste half jaar van 1953 door Nederland c.a. 60 pet. wor den geleverd. Ingezonden Mededeling (Adv.) 20 tabletten^4S ets IV. Könjnklljkt PHirmaceutiscHt Fabritkan v/h lUtiiaizSthiim» PHymxtU van 17 t.m. 21 Maart 1953. In de zalen Krijge. zal van 17 t.m. 21 Maart 1953 een nationale slagers- vaktentoonstelling worden gehouden, georganiseerd door de Slagervereni ging Zuid- en Noord-Beveland in sa menwerking met het gemeentebestuur van Goes, de regelings-commissie voor de Veemarkten en de Vereniging tot bevordering van slagersvakonderwijs S.V.O. te Utrecht. Voorzitter van de Regelingscommis sie is de heer J. D. de Jonge en secre- taris-penningi-.eester de heer J. M. Meijler. Leden zijn voorts de heren Goedbloed en van Sabben uit Goes en de heer Wabeke van Kapelle. Het inzenden in de verschillende rubrieken zal zo geregeld worden, dat toch steeds op de tentoonstellingstafels verse" vleessoorten en sierstukken aanwezig zijn. VAN MARKT en veiling MIDDELBURG. 19 Nov.; aardappelen Koopmans blauwe, bonken 10.20; idem grote 9.8010.70; Bintjes bonken 8.90; idem grote 7.607.80; Fruit; Jonathan 534; Goudreinette 815; Bellefleur 8 12; Glorie van Holland 10; Appels, val en kroet 39; Conference 1030; Comtesse de Paris 620; Saint Remy 10; Zwijn- dreehtse wijnperen 39; Pompoenen 3 8; Groenten: Bloemkool A. 2146; id. B. 12—24; id. C. 8—19; id- D. 8—9; Rode kool 513; Savoyekool 411; Witte kool 45; Boerekool 1121; Glasspinazie 56 58; Andijvie 512; Spruiten 1554; Witlof 33—56; Prei 11—23; Sla 2—4; Uien kg 521; Kroten kg 6—16; Boskro- ten 510; Bospeen 1330. ST. ANNALAND. 20 Nov. Uien bonken 21.97; middel 21.9022.20; drie lingen 25.19; picklers 33.02, alles per 100 kg. Aanvoer '0 ton. SCHERPENISSE. 20 Nov. Uien middel 22.01, bonken 22.02, alles per 100 kg. Aanvoer 15 ton. GOES, 20 Nov. 1952. Fruit voor ex port: C— Oranje Pippin AAA 55, A 48.10—53.80, BC 41.70—44.90, I grof 48.70—50, I 34—38, II 10, Goudreinet- ten AAA 30.05, AA 30, A 19.30—19.60, BC 13.90—14.40, 1 grof 17.20—17.90, I 10.95—11.20, II 5.60, Zure Bellefleur A 14.60, BC 13.20, I grof 12.60, I 10.95, INI 3.30, Sterappels BC 13, I grof 15, I 12.60, II 3, Jonathan AAA 29, AA 28.90, A 27.80—30.30, BC 25.80—26.20, I grof 22.30, I 16.30—16.60, II 7.30, Golden Delicious AAA 40, A 38.90, BC 28, II 7.50, Comtesse de Paris A 26—30.70, BC 21—29.20, I grof 25— 30.85, I 20—27.50, II 6.70, St. Remy I grof 10, I 9.70, II 5.90, Gieser Wil deman I grof 23, I 17, II 7.20, Ponds peren I grof 9.40, I 8.50, II 4.50, Klei- peren I grof 14, I 9.50, II 3.50. Verpakt fruit: Goudreinetten AAA 29—34, AA 24—31, A 21—26, B 21— 22, I 28, Cox Oranje Pippin AAA 54, Jonathan AAA 3233, AA 2634, A 25, Glorie van Holland A 27, B 25, C 24, Comtesse de Paris I 34, alles per 100 kg. VEERE. Vismijn van 20 Nov. 1952. 1168 kg exportgarnalen 6070, 1118 kg ha., .'.elsgarnalen 4856, 465 kg schar 36—58, 282 kg bot 37—49, 115 kg wijting 2965, 18 kg ongesorteer de vis 4548, 7,5 kg tong 1.602.42.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 7