Nieuws uii de Provincie. VAL DA Demping van havenkom zal 3 ton kosten. JEUK: D.D.D. Stoomtrambussen in botsing tussen Nieuwlaod en Kruisweg. POPENT Sanering van dit stadsdeel momenteel onmogelijk* Ware kameraad»»* en een klap met een bierglas* ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Goes-Noord becijferde te laag WEK DE GAL IN UW LEVER OP Middelburg. Goes. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN „Concurrentie ra christelijk leven"» Krimpen van pijn DE ^ADIO brengt u Vrijdag 21 November 1952 zoals reeds gisteren gemeld, hebben B. en W. van Goes de raad voor gesteld in principe te besluiten tot demping van de havenkom bij de kade. In een inmiddels verschenen prae-advies, dat een antwoord is op het in September 1951 verschenen adres van het Comité „Goes-Noord", stelt de meerderheid in het college voor, de demping nit te voeren in werkverrui ming ot zoveel eerder als de financiën der gemeente dit toelaten. „Indien de raad hiertoe wil besluiten", aldus het prae-advies, „zullen wij onmiddel lijk maatregelen nemen om dit object op de lijst van urgente werken ver meld te krijgen." B. en W. willen tevens in de geest van het voorstel een antwoord zenden aan het comité „Het Noorden van Goes". Subsidie is gevraagd voor uitbreiding haven- accomondatie. Zoals men zich zal herinneren, heeft het comité destijds in zijn uitvoerig advies aan de raad een vijftal punten naar vo ren gebracht om het Noorden nieuw leven in te blazen. Deze punten om vatten: le. Verlenging van de Zaag molenstraat naar de 's-Heer Hendriks- kinderdijk, met verbetering van de J. A. v. d. Goeskade; 2e. Aanleg van een nieuwe woonwijk in het Noorden; 3e. Ontsluiting en exploitatie van de haven terreinen; 4e. sanering van het Noor delijk stadsdeel en 5e. demping van de havenkom. Alvorens op deze punten in te gaan, geven B. en W. hun visie op de oor zaken van de teruggang van Goes- Noord. In het request werden er twee genoemd, nl. dat het wegvervoer het Noordelijk stadsdeel vermijdt en dat de bouw van de vaste brug de havenkom tot dood water heeft gemaakt. Met het eerste argument zijn B. en W. het eens, maar hieraan is helaas niets te veran deren. Ook in andere gemeenten is een soortgelijke ontwikkeling te zien. Met het comité betreuren B. en W. het, dat indertijd de vaste brug is gelegd. Een beweegbare brug zal echter h.i. niet opnieuw de handelsscheepvaart in de havenkom brengen, terwijl bovendien de smalle kaden het laden en lossen niet meer toelaten. De voorlopige conclusie luidt derhal ve, dat wegneming van de hoofdoor zaken van de teruggang van Goes- Noord onmogelijk is. WOONWIJK ONMOGELIJK. Vervolgens bespraken B. en W. puntsgewijze de vijf wensen. De ver lenging van de Zaagmolenstraat zou te duur worden voor een weg, aange zien een boerderij geliquideerd zou moeten worden. Ook de ontwikkelng van een woonwijk in het Noorden hoe gaarne men dit ook zou zien is onmogelijk. De grondprijs zou op onge veer f 12.per m2 komen ten gevolge an aankoopwaarde, liquidatiewaarde, egaliseren, ophogen en bouwrijp maken van het terrein en de aanleg ven wegen. Van de noodzaak t„. uitbreiding van de havenaccomodatie zijn B. en W. volkomen overtuigd. Aan G. S. en aan het Ministerie van Economi sche Zaken is een voorlopig plan ge zonden teneinde subsidie te verkrij gen. Zodra een en ander vaste vor men gaat aannemen, zullen B. en W. met voorstellen bij de raad komen. Dat het Noordelijk stadsdeel steeds meer zijn betekenis als woonwijk ver liest geven B. en W. toe. Sanering van het stadsdeel is echter momenteel on mogelijk. Zodra de regering geleidelijke vervanging van krotwoningen weer toestaat, zal er aandacht aan worden besteed. HET HOOFDPROBLEEM Het hoofdprobleem van het adres de demping vaii de havenkom is door het college uitvoerig bestudeerd. De meerderheid is het er mee eens, dat de bestaande toestand moeilijk te hand haven is. Financieel voordeel ziet men er echter niet in. Het onderhoud aan de kademuren is de laatste 10 a 12 ja ren practisch nihil geweest. In 1947 zijn de kademuren nagezien en dat vergde een bedrag van bijna f 6000. B. én W. hebben nu een kostenverge- lijking opgesteld. Bij handhaving van de bestaande toestand zal er tegen over de Blauwe Steen een hoekafsnij- ding moeten plaats vinden, hetgeen naar raming f 13.500.zal kosten. Het baggeren heeft in 1947 f 3000.gekost. Neemt men aan, dat het baggeren om de zes jaar zal moeten plaats vinden dan komt dit op een bedrag van f 500. per jaar. Voor gewoon onderhoud zou jaarlijks een bedrag van f 250.kunnen wor den vastgesteld. Met rente en aflossing van de lening voor de hoekafsnijding komt men bij handhaving van de be staande toestand op een jaarlijkse last van ongeveer f 1700. Bij demping moet men allereerst re kening houden met rente en aflossing van een lening ad f300.000.Een be drag dus van f 20.000.Voorts zal men jaarlijks voor het onderhoud van het wegdek ongeveer f2000.kwijt zijn. De door het comité ingediende be groting zal niet voldoende zijn om de kosten te dekken aangezien vele be langrijke en noodzakelijke leveringen en werkzaamhed enover het hoofd zijn gezien. Het plan tot gedeeltelijke demping, dat volgens het comité f 55.600 zou kos ten, is door B. en W. begroot op f 124.000. Het plan tot algehele dem ping, dat door Goes Noord is geraamd op f 108.000 zal volgens de berekenin gen van Gemeentewerken een bedrag vergen van f 250.000 zonder riolerings- kosten, voorzieningen aan zinkers en buizen en voorzieningen aan de vaste brug. In totaal rekent men wel op een bedrag van drie ton. Het i3 duidelijk, dat een dergelijk bedrag in de eerstvolgende jaren niet door de gemeente zal kunnen worden opgebracht, aldus het prae- advies. Bijdragen in de kosten zullen alleen kunnen worden verkregen in dien het project zou kunnen worden uitgevoerd in werkverruiming. Voordelen van demping, aldus de meerderheid, 'zijn de hygiënische winst en de vorming van een plein dat dienst kan doen als parkeerterrein, bodeplaats of anderzins. De mogelijkheid om de kade in te richten als jachthaven is eveneens on derzocht. Volgens een globale raming van de Dienst voor Gemeentewerken zullen de kosten hiervan niet lager zijn, dan bij demping. Hiervoor kon der halve in het gehele college geen meer derheid verkregen worden. DE JACHTHAVEN. Een minderheid is ook tegen het dempen van de kade en is van mening, dat de hygiënische kant van de zaak veel goedkoper kan worden opgelost door het slaan van een bron, waardoor per uur 30 a 40 kub.' eter vers water in de havenkom wordt gebracht. De kosten hiervan bedragen slechts f 3250, vermeerderd met de kosten van de huisrioleringen. Voor oplossing van de parkeerproblemen, acht de minderheid bovendien demping niet nodig. Boven alles blijven voor de minderheid nog de aesthetische bezwaren. Ingezonden Mededeling (Adv.) Niet krabben. De helder vloeibare D.D. D. kal- j meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. geneesmiddel tegen huidaandoeningen Ingezonden Mededeling (Adv.) V rolt 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig ea loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. „Kinderzorg" op de planken. De jongens en meisjes van „Kinder zorg" hebben op de planken gestaan en de belangstellenden, die Woensdagavond in het Schuttershof aanwezig waren, een leuke en vrolijke avond bezorgd. Onder de leiding van mej. Bruynzeel en de heer Geuze waren een aantal schetsjes ingestudeerd, alsmede een paar leuke liedjes, die vlot en op ongedwongen wijze werden voorgedragen. Er werd spontaan gespeeld en de schetsjes vooral, waren van een orginaliteit, die menigeen verbaasde. Vol goede wil om hen, die met „Kin derzorg" meeleven iets te brengen, dat anders op interne feestavonden wordt ten beste gegeven, hebben de kinderen van 8 tot 18 jaar dat alles op het toneel ge bracht. Een toneel heeft men overigens in „Kinderzorg nog niet en daarom zal men de provincie doortrekken om over al dergelijke avonden te geven. Door middel van de opbrengst van de bijeen komsten hoopt men deze zomer in de gymnastiekzaal aan de Veersesingel een podium te kunnen maken, waardoor ook in eigen omgeving betere uitvoeringen kunnen worden gegeven. Wanneer de kinderen overal met een dergelijke ani mo spelen, als Woensdagavond het geval was, dan zullen ze ongetwijfeld succes hebben i De directeur, de heer J. v. d. Windt sprak een kort openingswoord: waarbij hij dank bracht aan de Chr. muziekver. omging „Onda", die ónder leiding van de heer J. C. F. van -Kaïïier belangeloos muzikale medewerking verleende. Christelijke Kweekschool. Vier leerlingen van de Christelijke Kweekschool, Piet Kamermaiis, Lynie van Kleunen, Riet Labruyère en Piet Minderhoud, deden Woensdag 19 Nov. j.l. mede aan de wedstrijd in „slag vaardigheid en vernuft" voor de mi crofoon van de N.C.R.V. programma - Jeugdland). Zij wonnen met 3127 van de leerlingen der Zwolse Kweek school en gaan voor de tweede ronde dus nóg een keer naar Hilversum. Geslaagd. Dezer dagen slaagden voor de acte U (vrouwelijke handwerken) de dames Aarsen, M. de Buck en Lampers, allen te Vlissingen, M. Hoogerheijde te Middel burg en M. Steur te Burgh, allen leer lingen van de Middelburgse opleidings cursus, die onder leiding staat van mej. D. Prins. Ned. Chr. Vrouwenbond vergaderde. Op de Woensdagavond gehouden ver gadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Goes, werd als bestuurslid herkozen mevr. J. P. J. van der Rest-Jongepier. Mevr. C. van Klaveren-Gerwig hield een referaat over „Gezin en Opvoeding". Zij boeide de aanwezigen met haar lezing en wees o.a. op de vele eisen, die de op voeding aan ae ouders stelt. BRUIN ISSE Verkiezing ouderling en diaken. Tot ouderling in de Geref. Kerk werd geko zen de heer W. van den Berg Dz.; tot diaken in de vacature van de heer M. van der Sluis, die zich niet meer herkies baar stelde, de heer G. van der Sluis- Van 1 tot en met 6 December winkel week. Op de gehouden vergadering van de middenstandvereniging afd. Bruinisse, werd door de daarvoor aangestelde com- SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. INCASSO-BANK N.V., GOES. Nederland 19-17 93/ Dollarlening 1947 9'3/ Invest. Certif. 94 NederL. 1962-64 cum* 93/ Grootboek 1946 93/ 3/% K. Olie 1950 109/ Nat. Handelsbank 97 Cult. H. Ind. Bk 43?* Ned. Handel Mij 143 A.K.U. Bergh's Jurg, Berkel's Patent Centrale Suiker Caivé Dfclft Fokker ielder Zonen Kon. Hoogovens Ned, Pord NetlT ICabelfabr. Philips' Gioeil, Do 6 pet cuiu. pref. wd. 132 Unilever Wilton-Fijenoord Biliton I rubr. llilitoii II rubr. 174 Dordtsche Petr. 2H7 Dito, pref. 297/ 151 258'/* 97? 5 158 113/ 190/ 144/ 150 173 198/ 151/ 17444 158 93/ 93/ 94/ 93/ 110/ 97/ 43/ 143/ 151/ 259 99 159 113/ 109/ 143/ 149/ 173 198/ 150Z 132/ 174/ 157/ 173/ 288/ 300/ 305/ 305 75/ 81 61/ Kon. Olie Dito, onderaand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber lleli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber 26B De Oostkust 76 Serbadjadi 34 HolJ. Ami lijn 143 Java Ch. Jap.lijn Kon. Boot 132/ Kon. Paketvrt 99/ Kon .Rott. Lloyd 119/ Ned. Sch. Unie 120/ Ommercn's Sv. 167 St.v. Mij Nederl. 136/ H.V.A. Java Cult, N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Sencmbah Muller Co. Anisterd. Bank Escompto Bank 83/ 34/ 81/ 15/ 85 64/ 50/ 166 161/ 60/ 308-/ 307/ 500 75/ 77/ 80S i 61/ 26 76/ 34 143 116/ 131/ 99/ 118 120/ 166 136Z 83/ 34/ 81/ 15/ 84/ 64/ 50 168/ 161/ 59Z Rotterd. Bank Twent-sche Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra lnternatio Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrys lei- Ford, Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott "Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel North. Am. Cities Service Cont. Oil Mrdcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr, 164 161/ 77 99- 138Z 15/ 40/ 39/ 51 85/ 60L 63/ 16/ 44 73/ i 'A* 3il4 23/ 94 57/ 57/ 68/ 20/ 23/ 5/ 19/ 163/ 162/ 76/ 98 H 140 15/ 40/ 40Z 51/ 86/ 59 64/ 16/ 43/ 74 42/ 26/ 40/ 23 94 63 58 58 69 20/ 23/ 29 missie rapport uitgebracht, omtrent de plannen voor de komende winkelweek. De winkelweek zal dit jaar gehouden worden van 1 tot en met 6 Dec. a.s. Zaterdag 29 November a.s. zal er weer een etalage-wedstrijd gehouden worden. Er zyn 47 deelnemende winkeliers. Geref. vrouwenvereniging vierde eerste lustrum. De Geref. vrouwenvereniging ,Tot arbeid geroepen" vierde deze week haar eerste lustrum. De herdenking werd samen met de vrouwenvereniging van Zierikzee gevierd. De leiding berustte by mevr. Bremmer-den Boeft. Een der Zie- rikzese gasten leverde het onderwerp ,,Schriftgeloof of Schriftcritiek", waarop een goede bespreking volgde. Twee be stuursleden gaven in dichtvorm de vijf verenigingsjaren weer. Aan het einde van de vergadering werd afscheid geno men van mej. E. C. Elenbaas, die de ver eniging als secretaresse gediend had. COLIJNSPLAAT Aanstelling tot kolenmeter. De heer M. C. Karman is door het bestuur van de Coöp. kolenver. „Onderlinge Hulp" aan gesteld tot kolenmeter. Ribben gekneusd. Bij het laden van suikerbieten is de havenarbeider, de heer P. Korsuize zodanig komen te vallen, dat hij enkele ribben kneusde. KAPELLE Verpachting. Woensdagmorgen werd ter gemeentesecretarie verpacht het recht om patates frites te verkopen op de standplaats Kerkplein te Kapeile. Dé hoogste inschrijver was de heer A. Mi Kuzee, Kapeile, voor f H2-„— KOUOEKERKE Verkiezing ouderling en diakenen. In de Geref. Kerk werd tot ouderling geko zen de heer E. Looise en tot diaken dé heren S. de Kam en D. Stroo. KRABBENDI]KE Weer thuis. Na een verblijf van ong. 7 maanden bij familie, is de heer A. Meeuw- sen weer teruggekeerd uit Amerika. OUWERKERK Doorlichting. De datum van het bevolr kingsonderzoek op t.b.c. is vastgesteld op 8 December a s. R1LLAND-BATH Fropagandavergadering Chr. Besturen bond. In de propagandavergadering, die de Chr. Besturenbond van Krabbendijke Woensdagavond, in de zaal van de heer Colpaart te Rilland-Bath belegde, behan delde de heer H. Koetsveld het' onder werp „Wat doen we met onze vrijheid". Hierin wekte spreker alle aanwezingen op, de vrijheid te besteden tot verster king van de Chr. vakbeweging. Het C.N.V. gaat zich steeds meer op internationaal terrein oriënteren, aldus de heer C. Koetsveld in zijn onderwerp „Christelijk Sociaal in de wereld". De heer Franje hield een lezing over het fonds T.B.C.-bestrijding „D.E.L.". De collecte, die hiervoor in de pauze werd gehouden, bracht f27,22 op. De avond werd verder gevuld met de clamatie door de heer A. J. de Visser en muziek door de mondharmonica- en man dolineclub „Erato" In zijn openingswoord heeft de voorzit ter, de heer J. Pasman, de burgemeesters vau Rilland en Krabbendijke en ds Bes- selaar van Krabbendijke in het bijzon der welkom geheten. RETRANCHEMENT 5 December feest voor de jeugd. Het Sin- terklaascomité heeft besloten om op 5 Deo. a.s. weer een feest voor de jeugd te organiseren. Het muziekgezlschap zal zijn medewerking verlenen. Met een lijst- collecte zullen de benodigde gelden wor den samengebracht. ST. MAARTENSDIJK Varkenspest uitgebroken. Bij de land bouwer, de heer C. Priem, i3 varkenspest uitgebroken. Reeds 13 varkens en 2 big gen zijn aan deze ziekte gestorven. WAARDE Nieuwe hoogtezon. Het bestuur van dé vereniging „Het Groene Kruis" is over gegaan tot het aanschaffen van een nieu we hoogtezon. De kosten zijn door een lijst-collecte bijeengebracht. De opbrengst van de collecte was 1548,48. YERSERE De heer P. Koole ter aarde besteld. Wqensdagmiddag had de teraardebestel ling plaats van de heer Koole, die j.l. Zaterdag door een ongeluk om het leven gekomen is. Oud-collega's en vrienden waren hierbij aanwezig. De hulpprediker, de heer Swart, sprak aan het graf enkele woorden, waarbij hij wees op het kort stondigheid van het leven. Mosselenexport. Ongeveer twee derde van het vorige jaar is aan mosselen naar Frankrijk verzonden. Er bestaat momen teel verschil van mening over de wense lijkheid om de prijs iets te verlagen en de maat iets te vergroten. Ingezonden Mededeling (Adv.) Neem een aoos echte pastilles voor UW HOEST BELANGWEKKEND REFERAAT. Dc heer P. I. Hamming sprak voor de Chr. Midd. ver. te Middelburg. In de Woensdagavond in het Geref. Jeugdgebouw gehouden vergadering van de Chr. Middenstandsvereniging heeft de voorzitter, de heer P. I. Ham ming, een belangwekkend referaat ge houden over het onderwerp „Concur rentie en christelijk leven". Nadat de heer Hamming de beteke nis van het woord concurrente als „sa men lopen of wandelen" had verklaard, stelde hij vast, dat onkunde, onmacht en onwil de oorzaken zijn van vele on gelukken in het bedrijfsverkeer. De on kunde kan meestal door het stellen van vestigingseisen worden tegengegaan, de onmacht door het toepassen van sa neringsmaatregelen, maar met de onwil is dat moeilijker. Er zijn altijd „alleen- durvers", bedrijfsgenoten, die denken, dat het bedrijfsverkeer alleen van hen is, ook onder de christelijke zakenlie den. Concurrentie als zodanig is iets on misbaar in het bedrijfsverkeer, maar is ook vaak funest, zeker in zedelijk opzicht. Hét schept heel dikwijls haat en nijd. Ook hier geeft Gods Woord echter richtlijnen, al zal niemand zich op een bepaalde tekst kunnen beroe pen. Maar wél blijkt uit de doorgaande lijn in de Schrift duidelijk, dat wij de bedrijfsgemeenschappen moeten zien als een taak- en beroepsgemeenschap. Hier is ook sprake van het goddelijk beroep. Gelukkig is thans de barre klas senstrijd getemperd en dat mag wor den gezien als een zegen van de ge loofskracht der christenen uit de vo rige eeuw. Wij moeten op dit punt voorzichtig, nauw leven. Dat zegt ook de Heidelbergse Catechismus. Natuurlijk kan concurrentie zeer nut tig zijn. Wanneer een luie en onbekwa me collega achteraan komt is dat niet de schuld van de bekwame bedrijfsge- noot en van hem, die zijn talenten beter heeft ontplooid. Een goede christelijke traditie is echter onmisbaar op het punt der concurrentie, een traditie, die le vend blijft, wanneer wij ons steeds weer confronteren met Gods Woord. Het merkwaardige is echter zo vaak, dat wij wel ons uiterste best doen Gods geboden op te volgen, maar dat op het punt van het zesde gebod wij de zonde niet meer als zonde zien. „Zaken zijn zaken". Kan men aan de christelijke zakenlieden zien, dat zij niet benepen en egoïstische mensen zijn? Hoe is het mogelijk, dat christen-zaken-lieden, die des Zondags tweemaal naar de kerk gaan, in de week over lijken lopen? Ook hier ligt een taak voor de chris telijke organisatie. Het elkaar opscher pen in deze dingen en de strijd, naar Bijbelse richtlijnen, aanbinden tegen de onwil. Want dat zal tenslotte, waar het om zondige mensen gaat, altijd al leen maar kunnen gebeuren met de diepste argumenten, die aan de Schrift zijn ontleend. Op deze inleiding, die onder leiding stond van de vice-voorzitter, de heer C. Sanderse, volgdeeen zeer geani meerde bespreking,- waarbij stil werd gestaan bij' tal van practisehe vraag stukken t.a.v. de concurrentie en waar bij bok de vraag, of de huidige inkoop verengingen van middenstanders de toets der principiële critiek nog kunnen doorstaan, aan |de orde kwam. De collecte Voor het Protestants In terkerkelijk Thuisfront bracht te IJzen- düke f 21,75. Eveneens in deze plaats bracht de collecte voor de Nationale Reclassering f 25,44 op. - Vijf ernstig gewonden in Scheldebus. Opspattend water bevroor op de rijweg. Gistermorgen om zeven uur zijn twee bussen van de N.V. Stoomtram Walcheren tussen Nieuw en St. Joosland en de Kruisweg, ter hoogte van het bedrijf van de heer E. Verlare, met elkaar In botsing gekomen. De gevolgen waren ernstig. De chauffeur van de ene bus, de heer H. Reurink uit Middelburg werd ernstig gewond met twee gebroken onderbenen naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Twee inzittenden, de 15-jarige H. Schuit en de 18-jarige C. Siereveld, beiden uit Arnemuiden, werden eveneens met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. Eerstgenoemde brak een onderbeen, de andere kreeg hoofdwonden. Verder werden twee andere inzittenden, n.I. de 50-jarige Jac. Schroevers, die een lichte hersenschudding opliep en de 54-jarige J. Jeras, die een oogwond kreeg, naar hét ziekenhuis „St. Joseph" te Vlissingen vervoerd. Naar in de loop van de middag werd meegedeeld, maken alle gewonden het betrekkelijk goed. Omstreeks zeven uur naderde uit de richting Arnemuiden de Stoomtram bus met ongeveer vijf-en-twintig man nen en jongens uit Arnemuiden, die dagelijks naar „De Schelde" in Vlis singen worden gebracht. Van de an dere kant kwam de lege bus, die om deze tijd in Arnemuiden wonende vrouwen en meisjes gaat ophalen voor enkele bedrijven in Middelburg, ten einde de dienstbus Goes-Middelburg te ontlasten. DE TOEDRACHT. Van gladheid van het wegdek was geen sprake, behalve op het wegge deelte waar het ongeluk gebeurde. De ze was veroorzaakt door het uit een zgn. krip bjj het passeren van auto's gespatte water, dat tegen de morgen op het rijvlak was bevroren. De chauf feur vau de Scheldebus, die waarschijn lijk moest remmen, had op een gegeven ogenblik geen macht meer over zijn wa gen, omdat die begon te slippen. Zijn collega in de andere bus, die dit be merkte, remde uit alle macht (de voor wielen kwamen In de berm terecht) maar dit kon niet verhinderen, dat de Scheldebus er a.h.w. „opslipte". Schuin van voren raakten de voer tuigen elkaar. De gevolgen waren ern stig. De chauffeur Reurink moest uit zijn cabine, die geheel was ingedrukt, worden bevrijd. In de bus zelf ont stond een chaos, doordat door de grote Ingezonden Mededeling (Adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 Toren van de Ned. Herv. kerk te St. Maartensdijk wordt gerestaureerd. Naar wij vernemen zal binnenkort een begin worden gemaakt met de restauratiewerkzaamheden van de to ren van de Ned. Herv. Kerk. De kosten van deze restauratie worden geraamd op f 165.000.— Begin December zal de toren in de steiger worden gezet om verdere on heilen te voorkomen. Deze werkzaam heden zijn opgedragen aan de firma Huurman te Delft. Het gehele werk zal naar men aan neemt ongeveer twee jaar duren. Tegelijkertijd althans dit zou de bedoeling van Monumentenzorg zijn zal ook een aanvang worden gemaakt met de verbetering van de pomp op de Markt. Weer bloemkool naar België. Met ingang van 19 November mogen de veilingen weer uitvoermachtigingen schrijven voor de export van Nederlandse bloemkool naar België en Luxemburg. Op 3 November werd de invoer hiervan door België stopgezet, welke maatregel toen in Nederland veel critiek teweeg bracht. Ingezonden Mededeling (Adv.) doos a 75 cl Politierechter te Middelburg. Tegen J. K. te Yerseke drie weken geëist» Drie weken gevangenisstraf eiste Dinsdag de Officier van Justitie tegen J. K,, Ios-werkman te ïerseke, die een zekere F. een klap met een bierglas op het hoofd had gegeven en daarbij diens slaapslagader had doorgeslagen. De ruzie over het rondstrooien van minder mooie praatjes over een meisje van één van beiden was eigenlek al eerder ontstaan. Maar F. en J. waren goede vrienden en waarschynljjk daardoor was dit In het vergeetboek ge raakt. 25 October j.l. was de ruzie echter weer in alle hevigheid opgelaaid met de klap met het genoemde bierglas als gevolg. F. was direct naar het ziekenhuis in Goes vervoerd, en heeft daar enige tjjd moeten vertoeven. Ondanks dit voorval waren de spo ren van vriendschap nog niet uitge wist, want F. meende, dat verd., zijn beste vriend, het niet zo bedoeld had. Hij vond het niet nodig, dat er proces verbaal opgemaakt werd, in tegen stelling met de politie en de Officier van Justitie, die er anders over dach ten. Op 25 Nov. a.s. zal de Politierechter schriftelijk vonnis wijzen. De echtgenote van A. K. te Wisse- kerke werd veroordeeld tot één week gevangenisstraf v'oorw. met een proef tijd van twee jaar, omdat ze van een landbouwer, waar ze aardappelen mocht rapen, jutezakken had geleend en deze niet had teruggegeven. Ze had de jutezakken verkocht om in eigen behoefte te kunnen voorzien. Ai geruime tijd hadden de buren J. R. en C. J. D. te Dreischor ruzie. Buurvrouw R. had het vuil op het ter rein achter haar woning op een hoopje geveegd. Buurvrouw D. had dit hoop je uit elkaar geschopt en toen was Leiden in last. Er werd gedreigd met doodslag en D. gaf daarbij haar gebuur een klap op de wang. Een an dere buur was ten tonele verschenen en had één en ander gehoord en ge ien. Toch ontkende verd. nog, dat ze geslagen had en ook maar één hand naar haar buurvrouw had uitgestoken. Ja, ze begreep niet hoe men zoiets kon zeggen. De getuige verklaarde echter onder ede, dat ze gezien had, dat verdachte wel had geslagen. Het resultaat van deze twistpartij: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. De Officier van Justitie had C. V., landbouwer te Kamperland, ten laste gelegd, dat de aanrijding op 29 Sep tember j.l. het gevolg is geweest van de hoeveelheid drank, die V. tot zich genomen moest hebben. Verd. ont kende, dat hij borrels gedronken had en bekende slechts één glas bier ge dronken te hebben. Het Gerechterbjk Laboratorium voor bloedonderzoek rapporteerde echter, dat verd. een hoe veelheid alcohol in het bloed had, dat overeenkwam metnegen borrels. De Officier van Justitie eiste één week gevangenisstraf en vier maan den ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen. Door de politierechter werd V, veroordeeld tot f 300 boete en drie maanden ont zegging. De landbouwer M. L. de V. te Kam perland werd veroordeeld tot f 100 boete of dertig dagen hecht., omdat twee wachtmeesters hem tijdens een patrouille naast zijn wagen in de grasberm hadden aangetroffen. Verd. zei, dat hij niet dronken was, maar onwel was geworden. Hij had slechts enkele schilletje* op en was voor de zekerheid maar gestopt, omdat hij zichzelf niet vertrouwd*. schok alle zitplaatsen werden ontzet en in elkaar werden gedrukt. De twee Arnemuidense jongens liepen daarbij ernstige verwondingen op, terwijl een tiental andere arbeiders licht gewond werd. VEEL HULP. Gelukkig waren er direct mensen genoeg bij de hand om te helpen, ter wijl ook enkele bestuurders van pas serende auto's onmiddellijk "op loffe lijke wijze hulp verleenden. De drie ernstig gewonden zijn met particuliere wagens naar het Gasthuis gébracht. De lichtgewonden werden met een direct gecharterde bus naar de ver- bandkamer van „De Schalde" ver voerd, waar zij werden verbonden. Voor het verdere deel van de dag had den zij vrijaf, nadat zij naar Arnemui den waren teruggebracht. Om even voor achten passeerde de Commissa ris der Koningin, die zijn grote vol doening uitsprak over het kordate op treden van Rijkspolitie en particulie re bestuurders. De Scheldebus werd zwaar bescha digd, terwijl de andere bus meer plaatschade opliep. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Waar zijn 18 onze schepen*} --cc GROTE VAART. ALMDIJK: 20 te Rotterdam; ANNEN- KERK: 20 te Aden; ARENDSKERK: 19 v. Rotterdam n. Hamburg; AVERDIJK: 19 v Havanna n. Le Havre; JOHAN VAN OLDEBARNEVELT: 20 te Port Said LEERDAM: 19 te Rotterdam; WATER MAN: 19 v. Fremantle n. Aden; WILLEM BARENDSZ.: 19 v. Curasao; AARDIJK: 19 te Antwerpen; AMSTELDIJK: 19 v. Rotterdam n. New Orleans; INDRAPOE- RA: 19 v. Tj. Priok n. R'dam; SCHIE- DIJK: 19 v Port Sudan n Aden; ALM- KERK: 20 te Rotterdam; HEEMSKERK: 20 v. Duinkerken n. Antwerpen; MA- DOERA: 19 te Tj. Priok; ABBEDIJK: 19 v Galveston n. R'dam; EDAM: 18 te Bos ton; KLIPFONTEIN: 19 v. Aden n. Bre men; LAAGKERK: 20 v. Genua n. Port. Sai'd. HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 19 Nov.: ROMBO v. Ant werpen; CAMPEN v. idem; 20 Nov.: DEO DUCE v. Rouaan; HOUTMAN v. Teine- mouth. Vertrokken 19 Nov.: ROMBO n. Ge nua; MARGA n. Baltimore- Gepasseerd naar Antwerpen 19 Nov.: AARDIJK v. Le Havre; NASSAUHAVEN v. Rotterdam; 20 Nov.: ALNATI v. Bue nos Aires. Gepasseerd van Antwerpen 19 Nov.: STIENTJE MENSINGA naar Drogheda; LEOPOLDSKERK n. Londen; SUMA TRA n. idem; ORANJESTAD n. Amster dam; DAVINA GOEDKOOP n. Rotterd-; DIANA V n. Aloa; 20 Nov.: ALMKERK n. Rotterdam; FLEVO n. Rostocjc; VI KING n. Hadursliv; LEERSUM n. -Ham burg. ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952. HILVERSUM I 1402 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7 10 Gew. muziek; 7.45 Morgen gebed en liturg, kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9-00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10,15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Kamerkoor; 12.00 Angelus; 12-03 Gram.; (12.30—12.33 Land en tuinbouwmed.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Mannen koor; 15.00 Kroniek van letteren en kun sten; 15.40 Harmonie-orkest; 16-00 Ka merorkest en soliste; 16.30 „De Schoon heid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de jeugd; 18,00 Gev. muziek; 18.15 Journalis tiek weekoverz.: 18.25 Klassieke muziek; 18.45 Buitenlandse correspondenties; 19 00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Parlements- overz-; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 „Lichtbaken", causerie; 20.50 Gram.; 21.00 Gev. progr.; 21.50 Actuali teiten; 22.00 Amusementsmuziek; 22.30 „Wij luiden de Zondag in"; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.2224.00 Gram. HILVERSUM H (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.; 8.30 Orgelspel; 8-55 Voor de huis vrouw; 9.00 Gram.; VPRO 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Mor- genw.; VARA10.20 Voor de arbeiders in de continubedr.; 11.30 Viool en pipno; 12.00 Gram.; 12.30 Land en tuinbouw med-; 12.33 Accordeonorkest en solist; 13.00 Nieuws en commentaar; 13.20 Poli- tie-kapel; 13.50 Radio-weekjourn.; 14.15 Orgelspel; 14.35 Friese poëzie; 15.00 Ama- teuruitz.; 15.30 „Eerst denken, dan doen", causerie; 15 45 Jazzmuziek; 16.15 Sport- praatje; 16 30 Radio Philh. orkest en so list; 17-15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARATVaria; 18.20 Filmprogram ma; 18.40 Regeringsuitz.: „Zoeklicht op de Westerse defensie"; 19.00 Artistieke Staalkaart', VPRO; 19.30 „Passepartout', causerie' 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Gev programma; 22.00 Socialistisch com mentaar; 22.15 Weense muziek; 22 40 „On der de pannen", hoorspel; 22.55 Reis Z. K. H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika; 23.00 Nieuws; 23.15 We reldkampioenschappen Dammen; 23.15 24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram- 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws 13.15 Gram - 15.15 Muzikale causerie met gramofoonpl.; 15.50 Vlaamse muziek; 16.00 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 18.00 Mezzo-sopraan en piano; 18 30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Gev. progr.; 2115 Gram.; 2130 Accordeonmuziek; 21.40 Gram.; 21.50 Accordeonspel; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek met commen taar: 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05— 24,00 Gram. gezamenlijk TELEVISIEPROGRAMMA 13-35—±14.15 De aankomst van St. Ni- colaas in Amsterdam.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2