Bescherming Bevolking EUROPEES-LEGERVERDRAG MAAKT IN FRANKRIJK WEINIG KANS Gemeenteclassifïcatie komt op de helling Dc Oostkerk verrijst io de Tecbn, School SPANJE TOT DE UNESCO TOEGELATEN Kloof in Labour breder VIER GRIEKSE GENhRAALS NEMEN ONTSLAG 1 SNIPPER J NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gaullistische „rebellen" zijn ook tegen In het algemeen is men zeer bezorgd over de Duitse herbewapening Modcrnc piraten overvielen de „Combinatie" Papagos bezoekt Zuid-Slavie Mijnen-uitkijkdieost gaat werken met dienstplichtigen Stichting Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu fa: Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2382 DONDERDAG 20 NOV, 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, f 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Hujjssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkcboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.12 u., onder 16.41 u. Maan op 12.30 u., onder 20.09 u. Hoogwater Vrjjdag 21 November: Vlissingen: 3.57 u. 2.04 m., 16.18 u. 2.12 m. Terneuzen: 4.30 u. 2.21 m., 16.48 u. 2.27 m. Wemeldinge: 5.50 u. 1.70 m„ 18.05 u. 1.78 m. Zierikzee: 5.32 u. 1.46 m., 17.51 u. 1.54 m. a'H'. tJET IS wel een zeer onverkwik- i kelijk onderwerp om over te schrijven: De B.B., of voluit: de Be scherming Bevolking. De Bescherming Bevolking, of zoals het vroeger heette: de Luchtbescher ming moeten we daarover nu wer kelijk, nog maar enkele jaren na die verschrikkelijke Tweede Wereldoorlog, al weer schrijven? Onwillekeurig gaan de gedachten der ouderen i.aar de ja ren van vóór 1914. Naar de jaren van vrede. Toen we grootvader nog wel hoorden vertellen van de oorlog in 't jaar '30, of onze ouders over die van 't jaar '70; maar dat was alles al zo lang geleden, niets meer voor onze tijd van beschaving. Toen kwam die eerste Augustus in 1914. Het begin van de Eerste Wereld oorlog. Hoe staan die dagen in het ge heugen der ouderen gegrift. Ik zie ze nog aantreden op de markt in Oost burg, onze soldaten, onze broers om te vertrekken naar Vlissingen en mis schien naar het oorlogsterrein. We bleven gelukkig buiten de oorlog, al leefden we, vooral in Zeeuwsch-Vlaan- deren, waar we dag en nacht het ge bulder der kanonnen hoorden, met onze Zuiderburen mee. Dan kwam 11 November 1918, de dag van de wapenstilstand en daarna de vrede van Versailles, de schijnvre- de. En de tijd kwam van de gebro ken geweertjes in het knoopsgat, de tijd van het: NOOIT MEER OORLOG. Het was voor onze moderne, ver lichte tijd ook al te gruwelijk geweest. Goed voor de Batavieren en onontwik kelde stammen ver weg, maar niets meer voor ons, mensen van de BE SCHAVING. Neen, NOOIT MEER OORLOG. 19181939. VolkenbondVredeBe schavingHumanisme. Hoe heeft het alles gefaald. Het is zo duidelijk gebleken, de waarheid van het Bijbelwoord: Wie God verlaat, heeft smart op smart te vrezen! En we zagen het eigenlijk allen aanko men, maar sloten de ogen voor het ge vaar, tot we die Zondag in September 1939 plotseling er voor gepl. atst wer den. Polen aangevallen. De Tweede Wereldoorlog. De stille hoop, dat ons vaderland er buiten zou blijven, werd niet vervuld. Op 10 Mei 1940 zaten we er ineens middenin. En wel zeer bange jaren zijn gevolgd, ook voor de bur gerbevolking. Jaren van veel lijden, gelukkig ook van heldenmoed bij een deel van onze mensen. We vergeten weer al zo gauw, soms wordt je er weer sterk bij bepaald. Enkele weken geleden bezocht ik het heldenkerkhof bij Overveen. Op die stille plek in de duinen, waar zovelen van onze gefu silleerde mannen en vrouwen rusten, komt men wel heel sterk onder de in druk van veel leed, maar ook spreken de opschriften op al die gelijke kleine zerken van veel Godsvertrouwen. De bevrijding kwam eindelijk. Sept. tot Nov. 1944 voor het Zuiden en Mei 1945 voor het gehele Vaderland. En we hadden geleerd. Dat nooit meer. NEEN, DAT NOOIT MEER! De Verenigde Naties. De Wederop bouw van hetgeen vernietigd werd. En nu leven we in 1952, nog slechts en kele jaren na die krankzinnige tijd. Ende gehele wereld wapent zich opnieuw. De uitvindingen, je kunt ze niet meer bijhouden. Atoombommen, waterstofbommen, vliegtuigen sneller dan het geluid, straks in de stratos feer. Nog vóór je iets hoort, is het al gebeurd. En dat alles tot verdere ver volmaking van de vernietiging. Een Derde Wereldoorlog? Moge God het verhoeden. Onze God, in Zijn we gen vaak voor ons onbegrijpelijk, maar Die onder en door alles Zijn raadsplan volvoert, Hij alleen weet, wat de toe komst brengen zal. A/TAAR WIJ MENSEN, Zijn schepse- 1 len hebben, ook als de toekomst zou brengen, wat we allen hopen dat niet komt, een taak. En die taak, of beter gezegd die plicht, zal zijn om zoveel als in ons vermogen is te doen, om het leed van onze medeburgers en.... van onszelf te verzachten. Daarvoor is de organisatie, die door de regering in het leven geroepen is. De Bescherming Bevolking. En zeg nu niet, dat, als er weer oor log komt, er toch niets aan te doen is. Met die atoom- en waterstofbommen en al het verder verschrikkelijke. Dat we net zo goed alles lijdelijk over ons heen kunnen laten komen. Dat is ge lukkig niet waar. Ja, het zou heel erg zijn, maar nog veel erger zou het zijn, als we dan bij de pak'.en zouden gaan neerzitten. Ik denk weer terug aan de September- en Octoberdagen van 1944 in Walcheren en West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Het was alles ontzettend. Maar hoeveel erger zou het geweest zijn, ris daar niet bijna overal kleine groepjes, vooral jonge mannen en vrouwen, de helpende hand hadden uitgestoken. Ik zie ze nog voor me, die jongens en meisjes en ook ouderen in Aarden burg, d-ie onze gewonden rzorgden, onze stervenden bijstonden. Ook in andere plaatsen is dit zo ge weest, maar ik noem nu alleen Aar denburg, omdat ik het daar zo van nabij heb meegemaakt. En ik wil nog eens hulde brengen voor hetgeen toen is gepresteerd. En die hulp kan ook in de toekomst nog nodig wezen en, mits goed georga- De dertig leden tellende groep van Gaullistische dissidenten in de Franse Nationale Vergadering heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij gekant is tegen bekrachtiging van het Europese-legerverdrag in zijn huidige vorm. Hiermee is de hoop van de aanhangers van het verdrag, dat de onlangs in de Gauiistische fractie opgetreden splitsing de kansen op rattificatie van het verdrag zou vermeerderen, in rook vervlogen. Totdusver is het van 215 van de 627 leden der Nationale Vergadering, te weten de gehele Gaul listische fractie van 121 afgevaardigden en de communisten, bekend, dat zij tegen het Verdrag zijn. Hierbij komt nog een onbekend aantal tegen standers onder de onafhankelijken, de Agrarische partij en de rechts ge oriënteerde radicalen. Dit aantal wordt wel geschat op 80. Ook enige af gevaardigden van de republikeinse volkspartij (MR.P.) en socialisten heb ben hun houding nog niet bepaald. Men is dan ook op het ogenblik in de Nationale Vergadering van mening, dat het moeilijk zal zijn, het verdrag te ratificeren. Men gelooft echter, dat latere besprekingen met de Verenig de Staten en Engeland wellicht enige afgevaardigden, die nu nog in twijfel verkeren, aan de zijde der voorstan ders zullen brengen. Recente uitlatingen in West-Duits- land, waaronder de verklaring van bondskanselier Adenauer, dat zijn re gering de verkiezingen in Saarland weigert te erkennen, hebban in. Fran se politieke kringen de bezorgdheid over een Duitse herbewapening doen toenemen. Uit het program, dat de gaullisti sche „ret "len" gisteren bekend maak ten blijkt, dat hun mening op buiten- Bemanning werd opgesloten. De rechter van instructie in de zaak van bet enteren van het Nederlandse schip „Combinatie" he- verklaard, dat men er thans zeker van is, dat het Vaartuig „Esmee", waarmee de overval werd gepleegd, met de ge hele bemanning gehuurd was door verscheidene welbekende personen onder het voorwendsel, hulp te bieden aan het Nederlandse schip, dat in nood zou verkoren op 260 mijl van Tanger. In feite betrof het hier „piraten", lands gebied niet belangrijk verschilt van het standpunt van generaal de Gaulle. De leider van de dissidenten, generaal Billcttes, verklaarde, dat hij niet voor het legerverdrag zal stem men, voordat hem duidelijk gemaakt is, welk strategisch nut de oprichting van een Duits leger van een West europees standpunt zal hebben. ENGELAND ANTWOORDT EGYPTE VANDAAG. De Britse ambassadeur te Cairo, Sir Ralph St- -enson, zal vandaag generaal Naguib op de hoogte stellen van het Britse standpunt ten aanzien van de Soedan. Men verklaart te Londen, dat, hoewel de Egyptische voorstellen voor een herziening van de Soedanese grondwet op sommige punten gecritiseerd worden, Groot- Brittannië het belangrijkste punt in de desb etreffende Egyptische nota toejuicht, n.l. het beginsel van het uiteindelijke recht van zelfbestem ming van de Soedan. Er heerst verschil van mening, o.a. over de wijze van het houden van algemene verkiezingen. De Indonesische ontwerpresolutie inzake Korea. De Indonesische ontwerpresolutie met betrekking tot Korea, waaraan bijna twee weken gewerkt is en waarover gesproken wordt door de Aziatisch-Arabische groep, zal niet bij de Algemene Vergadering worden CRISIS IN BRITS-IJSLANDSE VISSERIJGESCHIL. In het Brits-IJsL.idse visserij geschil is een crisis .geti len door de aankomst van een IJslandse trei- ler in de haven van Grimsby, waar de lading vis gelost wordt door een IJslandse maatschappij. De vakvereniging van Britse trei- lervissers_ heeft hierop onmiddellijk een staking uitgeroepen op de vis sersvaartuigen. De Britse treilervissers hadden ge poogd een verbod te bewerken van het lossen van IJslandse vangsten voor de Britse markt, zulks als repre saille tegen de IJslar. ":e beperkingen op het vissen binnen een afstand van vier mijl buiten de IJslandse kust. De vissers van Huil overwegen een sympathiestaking. Engeland wordt op deze wijze bedreigd door een tekort aan vis. „Het Nut" vraagt toesto-nming. KERN- EN KEUZEVAKKEN OP MIDDELBARE SCHOLEN. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft zich tot de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen gewend met het verzoek, in een beperkt aantal scholen voor" voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs onder bijzonder toezicht van de inspectie een proef te nemen met een stelsel van kern en keuzevakken. Hierbij wordt aan alle leerlingen een vaste kern van leervakken voorgeschreven, doch wordt hun toegestaan onder goedkeu ring van ouders en school uit de an dere leervakken een keuze te doen in verband met hun aanleg, belang stelling en toekomstplannen. De maatschappij vestigt er de aan dacht van de minister op, dat zulk een proefneming alleen dan kans van slagen biedt, wanneer de diploma's na het eindexamen uitgereikt, recht ge ven tot het afleggen van academische examens in de faculteiten waartoe de studie heeft voorbereid. Op het diplo ma zal dus moeten worden aangete kend welke vakken met voldoende succes zijn gevolgd en gedurende wel ke tijd. Aan een leerling wiens cijfers voor wis- en natuurkunde zwak of onvoldoende zijn, zal dus geen. toe- gang worden verleend tot Delft of de wis- en natuurkundige faculteiten der universiteiten. die, nadat zij de „Combinatie" had- ingediend, voordat duidelijk wordt den geënterd, de bemanning opslo ten onder bedreiging met vuur wapens en een deel van de lading ten Noorden van Ajaccio en de rest op Sardinië losten. Aan de andere kant heeft de eigenaar van de „Esmee" verklaard, dat men hem begin October had voorgesteld, het vaartuig hulp te laten bieden aan een schip, dat zich in moeilijkheden bevond. Zes man nen gingen aan boord, doch toen zij eenmaal op volle zee waren, be dreigden zij de bemanning van de „Esmee" met wapens, die zij ver borgen hadden gehouden, en gin gen toen aan boord van de „Com binatie". 'wat de kansen zijn van het voorstel van India, dat Maandag is ingediend. Mocht het plan van India niet aan vaardbaar zijn voor de betrokken mogendheden, dan zal het Indonesi sche voorstel onmiddellijk aan de Al gemene Vergadering worden voor gelegd. Frankrijk bereid onderhandelingen over Saar te hervatten. Frankrijk is bereid de besprekingen met West-Duitsland ~ver het Saar- gebied te hervatten, zonder zichzelf de belangrijkheid van de onenigheid, die nog bestaat, te verhullen. POLITIEKE BEROERING IN BELGIE? De toelating van Spanje tot de Unesco werd met luid applaus begroet. Jonge Franse anarchisten betoogden tegen de toelating. Zij wierpen hon derden pamfletten uit over de hoofden van de gedelegeerden. Op de pam fletten stond aan de ene kant een foto van Hitler, die een glimlachende generaal Franco begroet. Onmiddellijk nadat de voorzitter de toelating van Spanje had bekend gemaakt verklaarde een vertegenwoordiger van het internationale verbond van socialistische jongeren, dat zijn organisatie zich uit de Unesco terugtrekt. Er was geen debat over de toe lating. De Phiiippijnen, gesteund door Liberia, stelden voor, dat onmiddel lijk zou worden gestemd. De voor naamste Spaanse waarnemer op het congres, Juan Sebatian de Erice Y Oshea, wordt leider van de Spaanse delegatie. Hij beloofde, dat zijn rege ring volledig zal medewerken om de k r J De Argentijnse politie heeft Dins dag te Buenos Aires medegedeeld een smokkelbende, die met vliegtuigen smokkelwaar uit Urugu y in Argen tinië binnen bracht en die er een eigen vliegveld op na hield, te heb ben opgerold. Vijftig personen, waar onder tien bestuurders van burger vliegtuigen, zijn gearresteerd. Ge neraal Eisenhower heeft zich uitge sproken tegen, gedwongen repatriëring van krijgsgevangenen. Aartshertog Felix van Habsburg, de 37-jarige broer van Aartshertog Otto en zoon van de laatste Keizer van Oostenrijk, is gisteren te Beaulieu aan de Franse- Rivièra, kerkelijk gehuwd met de 27- jarige Prinses Anna Eugenie van Arenberg. De 30-jarige Britse zee man George Robinson is door een Russische volksrechtbank in de Noordrussische havenstad Onega op beschuldiging van straatschenderij tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. niseerd, veel nood lenigen. Niet bij de pakken neerzitten dus, maar reeds nu ons gereed maken, voor hetgeen, God geve het, nooit nodig moge zijn. Over die nieuwe organisatie een volgende keer. A. A. I. C, doelstellingen van de Uneteo te ver wezenlijken. Tegen de toelating stemden Zuid- Slavië, Uruguay, Birma en Mexico. Zweden, Denemarken, India, Israël, Luxemburg, Noorwegen en Neder land onthielden zich. REACTIE. In België zal de toelating enige politieke beroering wekken. Niet al leen hadden de socialisten zich sterk tegen de toelating van Spanje verzet en van de regering geëist, dat zij tegen zou stemmen, maar ook onder de liberalen en zelfs in bepaalde Christen-Democratische kringen wa ren bezwaren g uit. De Belgische re gering heeft zich hieraan echter niet gestoord en voorgestemd, in tegen stelling tot de andere partnemers in de Benelux, Nederland en Lu xemburg, die zich van stemming ont hielden. Het aftreden van het lid der Belgische delegatie, prof. Florein, toont aan, dat tot het laatste ogenblik de meningen in de delegatie verdeeld waren. Bevan niet gekozen in schaduw kabinet. Bij de stemming voor zes van de twaalf zetels van Labours schaduw kabinet, het bestuur van de parle- mentsfractie der labourpartjj, zijn noch Bevan, noch acht candidaten, die hem steunen, gekozen. De zes plaat sen werden bezet door die leden, die bij de stemming meer dan de helft van het totaal aantal stemmen be haalden. De zes gekozenen zijn allen oud-ministers en aanhangers van par tijleider Attlee. Voor de zes resteren de plaatsen zal een tweede stemming worden gehouden, waarbij de twaalf candidaten, die bij de c rste stemming in stemm' ïaantal volgden op de zes gekozenen, candidaat zullen staan. Op de vergadering van gisteren heb ben de meeste afgevaardigden van de linkervleugel geprotesteerd tegen de wijziging van het kiessysteem door Attlee. Vroeger werden in een enkele stemming de twaalf laden van het schaduwkabinet gekozen en de Be- vanisten menen, dat het nieuwe systeem door Attlee is ingevoerd om aanhangers van Bevan uit te schake len. Bevan zelf verklaarde gisteren, dat de stemming vervalst was en dat hij in de 23 jaar, dat hij lid is van de fractie, nog nooit iets dergelijks had meegemaakt. C.B.P.B.-jongeren van de Bevelanden vergaderden. De afd. Zuid-Beveland van de C.B.PJB.-jongeren vergaderde dezer dagen in Goes onder leiding van mej. T. Geelhoed uit Nieuwdorp. Er be stond voor deze samenkomst grote belangstelling, ook van de zijde der afdeling Noord-Beveland. Met grote interesse werd de demonstratie met tal van huishoudelijke electrische ar tikelen door een particuliere firma gevolgd. Enige leden voerden eigen werk op en na de pauze werd gesproken over de op handen zijnde handwerkten- toonstelling. Besloten werd tot het houden van een gecombineerde St.- Nicolaasavond met de Goese C.J.B.T.B.- jongeren op 4 December a.s. In de Technische School te Middelburg zijn de leerlingen al geruime tijd bezig met het vervaardigen van maquettes voor de Walcheren-miniatuur, die de Stichting „Nieuw Walcheren" volgend jaar Juni op het Molenwater hoopt op te stellen. Hier zijn de jongens bezig de Oostkerk te bouwen, die in het onderdeel, dat Middelburg van het geheel uitmaakt, een voor name functie zal vervullen. MINISTER BEEL ANTWOORDT DE KAMER: GEEN ALGEMENE SALARISVERHOGING VOOR AMBTENAREN (Van onze parlementaire redacteur.) Welke vraagstukken acht U het meest urgent?, zo had de heer Lemaire (K.N.P.) aan Minister Beel gevraagd tijdens de behandeling van de be groting van Binnenlandse Zaken. Er zijn talloze vraagstukken, die om een oplossing vragen, aldus de minister gisteren in de Tweede Kamer. Het is daarom uitgesloten om een volgorde vast te stellen. Ook al omdat er het gehele Kabinet bij betrokken is. De versterking van het gezag, de finan- c'ële verhouding tussen Rijk en Gemeenten, het georganiseerde overleg, de kinderbijslag, de middengroepen, de classificatie, de pensioenen, het politlevraagstuk en de regeling van het leesbibliotheekwezen vragen echter om een dringende oplossing. Op de regeling daarvan zal mijn aandacht do komende jaren in het bijzonder gericht zijn. Voor de ambtenaren deed de de ambtenaren deed de mi nister een onaangename mededeling. Een algemene herziening van hun sa larissen wordt momenteel niet over wogen. Het vraagstuk van de midden groepen wordt door de regering prin- cipiëel en practisch bezien. Ook an dere departementen nebben daarmee te maken. Minister Beel zei in zijn rede, die ruim twee uur duurde, dat het bij de verdeling van de armoede allerminst abnormaal was, dat eerst gezorgd werd voor minst draag- krachtigen. Er moet echter tegen wan verhoudingen gewaakt worden. Het heeft de regering op dit punt niet aan bezinning ontbroken. Een verho ging van de salarissen voor de mid delbare ambtenaren kost geld en daarom zal de Kamer gelegenheid krijgen zich nader over dit probleem uit te spreken. Momenteel is er overleg over de salarissen van de rijkswerklieden. De lonen van deze vakmensen doen ech ter voor de particuliere sector niet onder. Er wordt thans gesproken over de methode van personeelsbeoor deling, terw"' er overbruggende maat regelen worden beraamd, waardoor de eerste resultaten van de werkclas- sifieatie de basis zullen vormen voor de loononderhandelingen. Deze over bruggende maatregelc kunnen ech ter geen invloed hebben op het loon- beleid. De Minister van plan om voor de rijkswerklicden spoedig een aanvaardbare, zij het nog een voor lopige, oplossing te vinden. Ook hoopt hij dit zittingsjaar nog een begin te maken met een bevre digende regeling van de gemeente classificatie. Zodra deze zaak in de Ministerraad komt zal hij trachten 'n beslissing te bevorderen. In tegen stelling met het S.E.R.-advies is het niet zijn 1 edoeling om voor bepaal de onderdelen nog eens een commis sie In te stellen. Het politievraagstuk is de laatste 100 jaar zodanig met onze staats inrichting verweven, dat alleen nog maar een partiële oplossing mogelijk Geen communisten in Franse overheidsdienst? Bij de Franse regering is een wets ontwerp ingediend tot wering van communisten uit overheidsdienst en belangrijke posten bü genationali seerde bedrijven en vervoer. Het ontwerp zal door de regering worden besproken voor het bij het parlement zal worden ingediend. De regering heeft nog niet besloten of de wet op alle 962.000 ambtenaren of slechts op de hogere ambtenaren, in totaal on geveer 50.000 van toepassing zal zijn. In ingelichte kringen meent men, dat communistische ambtenaren zul len kunnen kiezen: uit de partij tre den of de overheidsdienst verlaten. Diegenen, die ontslag zouden nemen, zouden recht hebben op schadever goeding en hun normale pensioen. Vier Griekse generaals zijn gisteren afgetreden, aanvoerend, dat zij niet konden dienen onder de nieuwe pre mier, maarschalk Papagos. De rege- ring-Papagos Is gisteren door Koning Paul beëdigd. Kort voor de plechtig heid werd meegedeeld, dat twee van de benoemde ministers een functie niet wilden aanvaarden, de ene om gezondheidsredenen en de andere om persoonlijke redenen. Papagos .zal in het komende week einde vermoedelijk als leider van een militaire missie naar Belgrado gaan. Papagos zou zeer verheugd zijn met de gunstige Zuidslavische commenta ren op zijn verkiezing. Volgende week zal de nieuwe Griekse en de Turkse president, Bayar, ontmoeten, bij het bezoek van hem aan Athene. De gisteren beëdigde nieuwe Griek se regering heeft besloten een Kern kabinet te vormen, teneinde een snel le regeling van hangende kwesties mogelijk te maken. Het Kernkabinet, dat coördinatieraad zal heten, zal on der voorzitterschap van premier Pa pagos staan. Ook in 1949 werd, op verzoek van maarschalk Papagos, toenmalig opperbevelhebber van het Griekse leger, een Kernkabinet inge steld, dat gedurende de strijd tegen de communistische opstandelingen göede diensten bewees. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Later opklaringen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige neerslag, later ^klaringen. Meest matige Zuidelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als gis teren. is. Maar zelfs deze gedeeltelijke op lossing is nog niet eenvoudig. Zoals bij iedere begroting eloofle de Mi nister van binnenlandse zaken con tact op te nemen met zijn collega van Justitie. De salarissen van da laagste ambtenaren, vooral van ad- spirant-agenten en idspirant-wacht- meesters, wil Minister Beel nader be kijken. Een -ercterking van het poli- tie-apparaat van 13.650 aan in 1939 tot 18.600 thans, vond hij gering, de bevolkingstoename en de uitbreiding van taken in ogenschouw nemend. Wat de Bescherming Burgerbevol king betreft was de Minister ver heugd, dat de algemene opzet in de Kamer niet bestreden ir. Een al te sterke decentralisatie is niet moge lijk, daar centrale richtlijnen niet te missen zijn. De gemeenten moeten binnen het centrale plan echter vrije armslag houden. Voor deze bescher ming is f90 millioen uitgetrokken tot eind 1954. Een uitbreiding daarvan is in verband met de algemene defen sieuitgaven niet mogeljjk. Wel zal in 1955 nog uitgebouwd moeten worden. Daarom thans geen verhaasting van de bouw van schuilkelders en de in richting van mobiele colonnes. Tenzij de parate toestand intreedt, .maar dan moeten er nog veel maatregelen wor den getroffen. Tot slot verzette de Minister zich tegen pla aatige grenswijzigingen, al wilde hij de waarde van het histori sche gewordene niet overschatten. Samenvoeging van gemeenten dient slechts in het uiterste geval te ge schieden. Er is een verandering gekomen in de opzet van de mijnenuitkijkdienst van de Koninklijke Marine. Oor spronkelijk lag het in de bedoeling voor deze dienst vrijwilligers te wer ven, die in tijd van oorlog langs de toegangswegen tot de zee zouden moeten uitkijken naar vijandelijke vliegtuigen, die in deze wateren mij nen zouden kunnen deponeren. Het is echter ..i Zeeland, waar men met de werving is begonnen niet ge lukt de nodige vrijwilligers in to taal elfhonderd man voor deze dienst te vinden. Men was zeer be perkt in de keuze van de vrijwilligers, omdat deze niet verder dan 10 km mochten wonen van de plaats, waar zij dienst moeten doen. Er meldden zich in deze p.-ovinci' dan ook maar slechts 100 man. De Koninklijke Marine probeert thans in de behoefte aan mij i--wach ters te voorzien door de opr aing van hiervoor bruikbaar diens! - htig personeel. Daa.lae is het dienstvak Mijnen wachter ingesteld. Zijn wij welingelicht, dan kan op grond van de instelling van «Pt n'cu- we dienstvak een uitbreil'sr; w rden verwacht van het jaarlijkse ca i- gent dienstp atigen, i*.at ter l :k- king van de Koninklijke Mr ie ardt gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1