BONDSDAG SCHUIFT CONVENTIES VAN BONN VAN DE BAAN De „Faustus" met dieptebommen begraven Dividend-stop slechts met één jaar verlengd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nederlaag van Adenauer Duitse afgevaardigden betuigen instemming met het boycotten van de Saarlandse verkiezingen Truman sprak met Eisenhower 1 SNIPPER NIEUWS 1 i t i Zware strijd in Indo-China De ramen moesten open Operatiecentra van de luchtverdediging vragen vrouwelijk personeel Opera Italians te Goes Stichting Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2331 WOENSDAG 19 NOV. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuinema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.10 u., onder 16.42 u. Maan op 11.51 u., onder 18.46 u. Hoogwater Donderdag 20 Nov.j Vlissingen: 3.19 u. 2.14 m., 15.35 u. 2.16 m. Terneuzen: 3.51 u. 2.29 m., 16.40 u. 2.31 m. Wemeldinge: 5.10 u. 1.79 m., 17.23 u. 1.81 m. Zierikzee: 4.55 u. 1.53 m., 17.09 u. 1.55 m. Dr Adenauer heeft gistermiddag in de Duitse Bondsdag een nederlaag geleden bij een poging, om tegen de wens van het Staatsgerechtshof in de ratificatie van de Conventies van Bonn en van het verdrag over het Euro pese leger de volgende week te doen houden. Een twintigtal leden der regeringscoalitie was niet bereid dr Adenauer te volgen in zijn argument, dat de ratificatie niet meer mocht worden uitgesteld. Met 179 tegen 166 stemmen bij 6 onthoudingen verwierp de Bondsdag een voorstel van de Christelijk Democratische Unie om de beslissende debatten over de ver dragen op 26 en 27 November te houden, dezelfde dagen waarop de ver dragen door het Staatsgerechtshof in Karlsruhe openbaar zullen worden behandeld. Delen van alle drie fracties der regeringscoalitie vielen Adenauer af in een uiterste spanning verlopen stemming. Daar bij de normale procedure van handopsteken de president geen dui delijk beeld van de stemverhouding kon krijgen werd de stemming her haald door middel van de in de Bonds dag gebruikelijke „sehapensprong". Daarbij verlaten alle afgevaardigden de zaal, om door drie verschillende deuren weer binnen te treden. De rij, die door de deur met het opschrift „neen" trok, was deze maal het langst. Een week geleden had het staats gerechtshof de president van de Bonds dag verzocht de debatten niet te doen samenvallen met de openbare zittin gen yan dit college, dat op verzoek van Bondspresident Heuss zal moe ten uitmaken of de verdragen al dan niet in overeenstemming zijn met de Duitse grondwet. Kort na dit verzoek heeft de regering-Adenauer besloten desondanks te trachten de ratificatie de volgende week te doen houden. Deze poging is thans definitief mis lukt en een nieuwe datum is niet vastgesteld. Aangenomen kan worden, dat de Bondsdag de verdragen thans in de tweede week van December zal behandelen. In elk geval wordt ver wacht, dat de regeringscoalitie zal trachten te voorkomen, dat de beslis smg zal worden uitgesteld tot het staatsgerechtshof op 15 December zijn uitspraak zal hebben gedaan. De beslissing van de Bondsdag werd genomen nadat de agendacom missie van de Bondsdag na urenlang De nieuwgekozen president der V.S., generaal Eisenhower, is gisteren voor zijn voorgenomen bespreking met president Truman te Washing ton aangekomen. Bij zijn aankomst uit Augusta (Georgia) werd de gene raal op het vliegveld door een grote menigte welkom geheten. Langs de vijftien kilometer lange route naar het Witte Huis, die voert langs het Pentagon en andere rege ringsgebouwen, juichten talrijke in woners van de hoofdstad de generaal toe, die het huldebetoon met een bre de glimlach beantwoordde. Bij het Witte Huis stond 500 man van de veiligheidspolitie opgesteld. Later werd over het onderhoud door president Truman en generaal Eisen hower een gemeenschappelijke ver klaring uitgegeven waarin werd ge zegd: „Wij hebben enige van de be langrijkste problemen besproken. Aan generaal Eisenhower zijn over deze problemen inlic' tingen gegeven. Wij hebben een schema voor contact en het uitwisselen van gegevens tussen de huidige en de komende regering opgesteld, doch wij h-bben geen regelingen getroffen, die niet over eenkomen met de volledige geest van onze grondwet. dr beraad geen besluit over de datum van het debat had kunnen nemen. In de Bondsdag zelf hebben daarna slechts drie afgevaardigden van de Christelijke Partij het voorstel der regering gesteund. DE SAARKWESTIE. Ook heeft de Bondsdag gistermid dag zijn volle instemming uitgespro ken .met de pogingen der verboden partijen in het Saargebied om de ver kiezing van 30 November door een boycot tot een votum van trouw aan Duitsland te maken. Dr Adenauer zelf heeft vanaf de katheder van de Bondsdag de bevol king der Saar toegeroepen: „Ik twij fel er niet aan, dat de overwinning zal toekomen aan diegenen, die in deze strijd tegen dwang moed tonen". De Saarbevolking zelf was bij deze gelegenheid voor het eerst in de Duit se Bondsdag vertegenwoordigd, zij het slechts op de diplo tieke galerij, waar een aantal leiders der in het Saarland verboden Duitsgezinde par tijen had plaats genomen. De een stemmig door de Bondsdag aangeno men verklaring heeft nog eens de Duitse protesten tegen de kneveling van de democratische rechten in het Saargebied geformuleerd. Zij zegt een op grond van manipulaties van het seperatistische machtsapparaat ge vormde Landdag niet beschouwd zal worden als wettige vertegenwoordi ging van het Saarvolk. HOFFMANN DE SCHULDIGE. De enig- woordvoerder in het debat van twee uren, die niet in een of andere variatie het „Duits is de Saar" verkondigde, was dr Adenauer. De Kanselier heeft ondanks de ontken ningen van minister Schuman volge houden, dat de verantwoording voor het mislukken van de FransDuitse onderhandelingen bij de Saarlandse minister-president. Hoffmann, zou lig gen. Een FransDuitse verklaring, die tot een opschorten van de verkie zing in het Saargebied had kunnen leiden, zou volgens Adenauer onmo gelijk zijn geworden door een inter ventie van Hoffmann. Het was op uitdrukkelijk verlangen van Hoff mann, zo zeide Adenauer, dat de Fransen hadden gestaan op een be houd van de economische unie tussen Frankrijk en het Saargebied, waar door een overeenstemming onmogelijk was geworden. (Zie ook pag. 3.) ENORME PARACHUTE TWEEDE KAMER: A.R.-FRACTIE AANVAARDT GEBONDENHEID AAN DE RICHTLIJNEN VAN DE REGERING (Van onze parlementaire redacteur.) Gistermiddag nam de Tweede Kamer het amendement Lucas (K.V.P.) om de dividend-stop slechts met een jaar te verlengen aan met 5327 stemmen. De socialisten en de communisten stemden tegen. Het wetsont werp werd daarna aangenomen met 69 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de V.V.D., de S.G.P., de heren van den Heuvel (A.R.) en prof. Lamaire (K.N.P.). In een korte verklaring zei de heer Schouten (A.R.), dat hekend mag worden verondersteld hoe zijn fractie in het algemeen over dividend- beperking denkt. Nu het amendement Lucas is aangenomen zal de grootst mogelijke meerderheid van de fractie voor het ontwerp stemmen, omdat op grond van de richtlijnen van de regering, de regering enige tijd moet heb ben om over dit vraagstuk advies te vragen en haar standpunt te bepalen. Hieruit blijkt dus, dat de A.R. fractie de gebondenheid aan de richtlijnen aanvaardt. Dit in tegenstelling met de K.V.P.-fractie, evenals de heer van de Wetering (C.H.). AMERIKA WEET NIETS VAN BASES OP GROENLAND. H»t Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren nogmaals ten stelligste ontkend, ken nis te dragen van een overeenkomst, die tussen de V.S. en Denemarken zou zijn gesloten voor de bouw van n°S vier luchtbases op Groenland. De Deense ambassade te Washing j ('ce mcc niets te weten van onderhandelingen over nieuwe lucht bases, contracten of overeenkomsten. De Amerikaanse luchtmacht heeft op nieuw geweigerd, zich over het be richt uit te laten en verwees naar het ministerie van buitenlandse zaken. Arj Verscheidene Britse „Peers" hebben Koningin Elizabeth toestemming ge vraagd de kroning in gewone kleren te mogen bijwonen omdat zij de offi ciële kleding niet kunnen betalen. Het Zweedse hof van beroep heeft het vonnis tegen de Noordzweedse spoorwegbeambte Larsson nietig ver klaard. Deze was op beschuldiging van spionnage tot vijf jaar dwang arbeid veroordeeld. Het hof was van mening dat Larsson geheime inlich ten had verstrekt aan Enbom, die to. levenslang is veroordeeld wegens ^octl dat hij niet wist voor ïn L ?Ze gegevens werden ge- i- j "V Jumes Laratt Battersby, die de s.ilte bij de dodenherdenking te Londen met een „Heil Hitier" ver- brak, is wegens beledigend gedras veroordeeld tot 100 pond sterling of twee maanden gevangenisstraf. - ln West-Berlijn is de inspecteur van po litie Hermann Zunker tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld, wegens mishandeling in diensttijd. In een geval had de mis handeling een dodelijke afloop, name lijk bij Ernst Kamieth, een Oost- berlijnse spoorwegarbeider. Later op de middag leed minister van de Kieft een tweede nederlaag en weer was het een amendement Lucas, dat de meerderheid van de Kamer verkreeg. Het ging over om zetbelasting op tijdschriften. Na veel strubbelingen was minister Lieftinck destijds niet bereid de omzetbelasting op periodieken te verlagen. Minister van de Kieft had reeds voorgesteld om de heffing van 15 terug te bren gen op 4 hetgeen een gelijkstelling met boeken betekende. De heer Lucas diende zijn amendement in, dat werd gesteund door de A.R., V.V.D., C.H. en C.P.N. De socialist Hofstra had er geen principiële bezwaren tegen maar liever wilde hij wachten tot de herziening van de omzetbelasting aan de orde wordt gesteld. Minister van de Kieft verzette zich tegen deze incidentele wijziging. De omzetbelasting neemt een belangrijke plaats in ons belastingstelsel in. Voor het volgend jaar is de opbrengst daar van geschat op 1200 millioen gulden, Dat is meer dan 50 van het totaal der kostprijsverhoge: de belastingen Afschaffing van omzetbelasting is al leen voor de eerste levensbehoeften mogelijk. Alle belangengroep en ko men op voor zichzelf, aldus de mi nister. Dat is reëel, maar de Kamer moet beseffen, dat de groepsbelangen voor het algemeen belang moeten Het Franse opperbevel heeft giste ren meegedeeld, dat e Franse strijd macht van pantsereenheden en infan terie in een zeer zwaar treffen met troepen der opstandelingen is geraakt, terwijl zij zich terugtrok uit het ge bied der Vietminh, dat zij ten Noord westen van Hanoi was binnengedron gen. Een Franse officier schatte de ver liezen van de Uniestrijdkrachten op tenminste 150 man. Aan de zijde van de Vietminh waren volgens hem min stens 400 man gesneuveld, doch mo gelijk in totaal duizend. Een woordvoerder van het Franse opperbevel verklaarde, dat enkele dagen geleden het besluit was geno men, de Franse strijdmacht uit haar vooruitgeschoven positie van waar zij een aantal bevoorradingsbases van de Vietminh bedreigde, terug te trek ken. De Fransen hadden zich thans Zuidelijker opnieuw gegroepeerd. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Aanhoudend koud. Nevelig en zwaar bewolkt met eni ge sneeuw of regen. Matige tot vrij krachtige Noordoostelijke wind. Tem peratuur om het vriespunt. wijken. Nadat het amendement Lucas was aangenomen, kon het ontwerp zonder tegenstemmers de voorzitters hamer passeren. De begroting van binnenlandse za ken bracht de jaarlijkse stroom van vragen. Urenlang werd er gesproken zonder dat er iets nieuws werd ge zegd. Ieder jaar worden dezelfde vragen gesteld en ook het antwoord is steeds hetzelfde: dproblemen zijn commissoriaal. Het werd minister Beel duidelijk gemaakt, dat het politie- en classifica- tievraagstuk spoedig tot oplossing moet worden gebracht. CONCERT VAN VLISSINGSE ORATORIUMVERENIGING. In de St. Jacobskerk te Vlissingen gaf gisteravond de Vlissingse Orato riumvereniging (dirigent Jan Kuiler) een concert. De solisten waren Mea Naberman (sopraan) en Leon Combé (bariton). De begeleiding werd ver zorgd door de Vlissingse Orkestver eniging. Geopend werd met „Exultate Jubilate" van ïviozart, voor sopraan solo met orkestbegeleiding. Mea Na berman gaf hier een prachtige Mo- zartvertolking, waarbij het orkest op waardige 'wijze begeleidde. Ook de twee aria's uit Mendelsohns Elias, gezongen door Leon Combe, voldeden goed. De hoofdmoot van het program ma was: „Ein deutsches Requiem" van J. Brahms. Dit prachtige werk van Brahms, wel een van zijn be roemdste koorwerken genoemd, zou men een protestants requiem kunnen noemen. Het herinnert in niéts aan de R.K. dodenmis. De tekst is geba seerd op Bijbelfragmenten, die de titel zegt het reeds niet in het Latijn, maar in het Duits werd ge zongen. In het bégin waren koren en orkest niet erg op dreef. Het koor detoneerde nog al eens, terwijl het in de begeleiding hier en daar kraak te. Langzamerhand verbeterde dit, waardoor werkelijk uitstekende resul taten werden bereikt. Met name het vierde deel (Wie lieblich sind deine Wonungen, naar Psalm 84) blonk uit. Tenslotte wij zen wij er op, dat zeker een deel van de onregelmatigheden mogen worden geschoven op de temperatuur, die in de kerk heerste. Het feit, dat de solist in overjas stond te zingen, zegt genoeg. Het is begrijpelijk, dat strijkers en houtblazers alle soepel heid uit hun vingers verliezen. De belangstelling was wellicht door de koude matig. B. Als een enorme uitgespreide para chute van misschien wel 15 tot 18 m. hoogte hing secondenlang' een massa water en slijk hoven de waterspiegel in de monding van de Nieuwe Water weg. Het was klokslag tien minuten voor elf gistermorgen, dat de marine er de eerste dieptebom liet ontplof fen, om de kleilaag rondom het wrak van de „Faustus" te laten scheuren, Een knal werd niet gehoord. Alle geluid bleek geheel door de waterlaag gesmoord te zijn. Natuurlijk werd alle scheepvaart verkeer stilgelegd. Dat begon al om half elf toen de Semaphore haar vier armen boven op de top weer uitstrek te, ten teken dat de Waterweg afge sloten was, in de haven tevens een rood licht verscheen en bovendien bootjes op de rivier een rode vlag lieten wapperen. Op het ogenblik van de ontploffing cirkelde een marinevliegtuig rondom de plek, waar de waterparapluie werd opgestoken. Het ontploffen van de dieptebom men geschiedt door middel van een electrische ontsteker. Ofschoon het dampig is in Hoek van Holland, was de omhoog schietende watermassa toch zeer goed waar te nemen. Hoewel twee dagen geleden rijks waterstaat ergens buitengaats een proefexplosie heeft laten doen om de kracht ervan te meten en er van luchtdruk boven de waterspiegel toen weinig te bemerken was geweest, had men gistermorgen toch voor alle ze kerheid de bewoners in de buurt van het wrak aangeraden de vensters te openen opdat de ruiten niet zouden springen. Zo zat een deel van Hoek van Holland een tijdlang in de woon kamer te rillen van de kou, maar toen de eerste plof kwam, die eigen lijk geen plof was, omdat er niets te horen viel en er van luchtdruk geen sprake bleek te zijn, haastte men zich de vensters weer te sluiten en de kachel op te porren. Er waren 18 bommen nodig voor het hele karwei. TE WEINIG RADAR EN ZWARE LUCHTDOELKANONNEN OOK MEISJES UIT GOES KUNNEN ZICH MELDEN VOOR DE RESERVE-MILVA De luchtverdediging in ons land is op het ogenblik nog een zorgen kind van de militaire leiding: de beschikbare hoeveelheid radar is volstrekt onvoldoende, er zijn te weinig zware luchtdoelbatterijen, geen raketten voor de bestrijding van hoogvliegende bommenwerpers en de Gloster-,.meteors" moeten nodig vervangen worden door snellere straaljagers, die beter geschikt zijn om vijandelijke vliegtui gen te onderscheppen.: De grote kosten een volledige batterij 90 mm luchtdoelgeschut kost b.v. zes millioen gulden alsmede de nog wat trage toezending van Amerikaans materieel, zijn de oorzaak van de huidige onbevredigende sterkte van onze luchtverdediging. In de opleiding zit geen leemte, want ons leger heeft meer geoefende batte rijbemanningen dan batterijen. Gelukkig is er, zo vertelde de chef staf van het commando luchtdoel artillerie, de majoor H. C. Kremer, een gestadige groei waarneembaar. Ten aanzien van de luchtdoelartille rie was majoor Kremer zelfs zo op timistisch, dat hij voorspelde, dat de luehtdoelartillerie binnen betrekkelijk korte tijd over zoveel batterijen en afdelingen zal beschikken, dat het luchtdoelgeschut, mocht het ooit tot een conflict komen, een zware tol zal kunnen eisen van aanvallende vlieg tuigen. Een luchtverdediging is echter een ingewikkeld geheel: met ka nonnen en vliegtuigen alleen komt men er niet. Vliegers en artilleris ten moeten gegevens hebben over de komst en vliegrichting van vij andelijke vliegtuigen, zij moeten nauw met elkaar samenwerken en elkaar aanvullen. Deze coördinatie is gevonden in een van de Engel sen overgenomen waarschuwings- en gevechtsleidingssysteem. Het waarschuwings- en opleidings systeem leeft bfj de gratie van de radar en vaste telefoonverbindi gen. Van de Oostzee af tot aan de Middel landse Zee is een radarnet gespannen om West-Europa te waarschuwen voor de komst van vreemde vliegtuigen. Indien deze op het radarscherm ver schijnen, worden onmiddellijk de ope ratiecentra in het achterland gealar meerd. In deze centra worden de gegevens nauwkeurig op kaart gebracht en di rect doorgezonden aan de luchtdoel- artillerie en de luchtmacht. Dit op kaart brengen „plotten" noemt men dat is een ingewikkeld werk. Het vereist snelheid, concentratie en geduld, eigenschappen, waarover een vrouw in grotere mate beschikt dan een man. Vandaar dat men ook in ons land voor dit werk een proef genomen heeft met leden van de Milva (mi litaire vrouwenafdeling, het vroegere V.H.K.). Deze proef is zo goed ge slaagd, dat besloten is vrijwilligsters te gaan werven voor de bediening van de operatiecentra van de lueht doelartillerie. In totaal zijn er 500 h 600 jonge vrouwen nodig. Zij moeten ongehuwd zijn, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 45 ,i in Delfzijl, Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Goes, Apeldoorn, Haarlem of Den Helder wonen. Deze reserve-Milva's gaan een contract aan voor tv. je jaar. Zij nemen daarmee de verplichting op zich om na oproep enkele uren per week, 's avonds of 's Zaterdagsmid dags, een opleiding te volgen. Per jaar bedraagt het aantal oefenuren maxi maal 200. Voor elke keer, dat zij komt oefenen, ontvangt de Milva een ver goeding van een gulden. De reserve- Milva's worden in khaki-uniform ge kleed. Majoor Kremer, die een en ander van het werk der Milva's ver telde, sprak de hoop uit, dat er in ons land voldoende vrouwen gevon den kunnen worden, die bereid zijn enkele uren van hun vrije tijd op te offeren om een organisatie te helpen opbouwen, welke in tijd van nood belangrijk zal kunnen bijdragen voor de verdediging van het luchtruim en de bescherming van de bevolking. Noord-Koreaanse beschuldiging: AMERIKANEN GEBRUIKTEN GIFGASBOMMEN. De Noordkoreaanse minister van buitenlandse zaken, Pak Hen Jen, heeft gisteren in een legram aan de voorzitter van de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties de Ame rikanen beschuldigd van het gebruik van gifgasbommen en het voeren van een bacteriologische oorlog in Korea. FRANS SCHIP BIJ BATH GESTRAND. Het 6141 bruto registerton metende Franse ss „Magellan" is gisteravond omstreeks zes uur ter hoogte van Bath (Zuid-Beveland) in de Sehelde aan de grond gelopen. Het schip ligt tussen de boeien 39 en 40 rood. Uit Antwerpen is sleep boothulp vertrokken. Bij het schip bevinden zich twee sleepboten. Ge vaar is er niet. Willen Russen een conferentie tussen Eisenhower, Churchill en Stalin? De rubriekschrijver van de „New- York Post", Robert Allen, schrijft, dat de Russen voelhorens hebben uit gestoken voor een conferentie tussen Stalin en de Britse premier Chur chill. Zij zouden bovendien een krach tige wenk gegeven hebben, dat Chur chill van de voorgestelde conferentie een driemogendhedenbespreking zal maken, dear zijn goede vriend de pas gekozen president der V.S., Eisen- hówer, uit te nodigen, er aan deel te nemen. Verder zouden de Russen te kennen geven, dat Stalin bereid is, de Wes telijke leiders halverwege tegemoet te trêden. Liefhebbers van het bel canto heb ben gisteravond in „De Prins van Oranje" te Goes hun hart kunnen ophalen. Een programma van Itali aanse operazang werd daar uitgevoerd door Beatrice Preziosa, coloratuur sopraan, Lena Cardella, lyrische so praan, Luigi Rumbo, lyrische tenor en Mario Bolaffio, bariton. Pianist was Henk Byvanck. Steeds heeft de opera direct tot het publiek gesproken. Zowel in de laat ste helft van de 16e eeuw, toen de opera in Italië opkwam als wel in de negentiende eeuw, toen deze kunst 'n grote evolutie onderging. En ook nu geniet de operazang grote belangstel ling. De werken nen een niet ge ring deel van het radioprogramma in beslag. En gisteravond was het een enthousiast publiek, we zijn geneigd te zeggen apart publiek, dat enkele uurtjes werd gevangen in dat Itali aanse leven van grote exaltische vreugde of van diep-tragische droef heid. De solisten vertelden in hun zang over dit leven, een ieder op een eigen en soms sublieme wijze. Zo was de coloratuur-sopraan, Beatrice Pre ziosa direct al de lieveling van 't pu bliek en met de bariton Luigi Rumbo viel haar steeds een warm applaus ten deel. Het duet „Verrano a te suil 'aure" uit Lucia di Lammermoor van Donizetti, zongen zij ontroerend schoon. Ook Lena Cardella, lyrische sopraan, liet met haar expressieve stem, niet na indruk te maken. De bariton Mario Bolaffio zong aanvan kelijk wat effen en kennelijk gehin derd door een verkoudheid zijn stem klonk wat hees. Hij kon ons niet direct bekoren. Maar na de pauze deden we een onvergetelijke indruk van hem op. Geheel gaf hij zich in het quart uit de derde acte van La Bohème van Puccini, dat met „Cava- tina" uit II barbiere di Siviglia van Rossini, gezongen door Beatrice Pre ziosa, het hoogtepunt van de avond vormden. Het publiek bracht 'n staan de ovatie. Henk Byvanck begeleidde niet alleen geestdriftig en met over gave (op een piano, die zich niet zo goed voor begeleiding leende), maar leidde ook de solisten op karakteris tieke wijze. de J. Franse Nationale Vergadering verdaagt debat over buitenlandse zaken. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren besloten het debat over buitenlandse zaken, dat 27 November zou worden gehouden, tot 4 December uit te stellen in verband met de ver kiezingen in het Saargebied aan het einde van deze maand.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1