de loupe Kolonel Shishakly leidt Syrië met vaste hand. „OUTPOST YOKE", vesting niemandsland. Nergens ter wereld vindt men zo n bescheiden dictator* Niets is belangrijker dan post**** Onhoudbaar Trygve Lie Goes wordt te groot! Vier staatsgrepen in drie jaar J Met de Chinezen op 100 m. afstand. Waarom Lie aftrad Dinsdag 18 November 1952. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder Blijkens een verslag in „De Volks krant" hebben de Westduitse R.K. bis schoppen zich beraden over de vraag of de katholieke arbeiders nog langer deel kunnen uitmaken van het Duitse eenheidsvakverbond, de D.G.B. (Deut sche Gewerkschaftsbund). Zoals be kend zijn alle Duitse arbeiders geor ganiseerd in één grote vakbeweging en bestaan er binnen die vakbeweging slechts standorganisaties, die de gees telijk-culturele belangen der arbeiders behartigen en bevorderen; deze stands organisaties verschillen derhalve o.a. in godsdienstige overtuigingen. De bisschoppen zijn tot de conclusie gekomen dat dit niet goed gaat: socia listische en b.v. roomse arbeiders mo gen dan voor een deel dezelfde belan gen hebben zij verschillen echter in denkwijze en in beschouwing van de achtergrond van het sociale leven. In de practijk is het dan ook herhaaldelijk voorgekomen, dat socialisten en niet- socialisten verschillend dachten over een door de D.G.B. gesteunde staking. Of het tot oprichting van een nieuwe vakvereniging zal komen is nog niet bekend, maar er wordt wel ernstig in die richting gedacht. Mag men in Nederland uit deze ont wikkeling lering trekken. Hier zijn door sommigen in chrstelijke kring de christelijke maatschappelijke en poli tieke organisaties terzijde geschoven: men hoeft zich verenigd in de P.v.d.A. en in het N.V.V., zij het dat men het toch niet zonder diverse „werkgemeen schappen" heeft kunnen stellen. Laat men toch inzien, dat dit op den duur niet houdbaar is. Telkens zal men de eigen levensovertuiging geweld moeten aandoen, als men zich moet conformeren aan de besluiten van de meerderheid. En dat kan en mag nietl Hier kan men tegenin brengen, dat het juist onze roeping is te zorgen, dat het christelijk deel de meerderheid ver krijgt het is een schone theorie, waarbij men vergeet dat wij in een zondige wereld leven, waarin de velen die de brede weg verkiezen altijd ver in de meerderheid zullen blijven bo ven degenen, die het smalle pad gaan! Er zal geen sterveling ter wereld zijn, die het Trygve Lie kwallik neemt, dat hij zijn baantje als secretaris-generaal van de Ver. Naties kwijt wil. Deze Noor is met een grote dosis optimisme en een enorme werkkracht aan zijn taak begonnen, hij heeft de hele wereld rondgereisd, besprekingen met ieder een gevoerd, vredesplannen opgesteld, kortom, alles gedaan wat verwacht kan worden van iemand in zijn functie om de geladen atmosfeer in deze wereld te zuiveren het is alles mislukt. In plaats daarvan zijn de Amerikaan se communis ten jagers ook onder zijn personeel aan het zoeken geweest en heeft een van zijn naaste medewerkers, zijn juridische adviseur Feller, in een wanhoj ige bui zelfmoord gepleegd. Als gevolg waarvan de stemming onder zijn personeel ver beneden nul is en de meesten van plan zijn ontslag te nemen, Deze man moet wel aan het eind van z'jn Latijn zijn en verlangen naar de rust van zijn eigen land. Het ergste is echter dat de tragiek van deze man tevens de tragiek is van de U.N.O., de met zoveel geestdrift begonnen organi satie der Ver. Naties. In politiek op zicht islf - -r-ranisatie langzamerhand slechts ee.i spreekgestoelte geworden, waar iedereen zijn mening mag ver kondigen, zonder dat de ander er echter naar luisteren wil. En dus zonder dat er ook maar één behoorlijk besluit tot stand komt. Als Lie inderdaad nog een jaar aan blijft, bewonderen wij deze man nog meer maar de grote mogendheden zouden zijn inspanningen heel wat meer eer aandoen, als zij zijn organi satie eens gingen gebruiken voor het doel, waarvoor zij is ingesteld: voor werkelijk overleg en niet voor het pro pageren van eigen ideeën alleen! De wandeling die de _,:ers van het nieuwe lyceumgebouw te Goes Zaterdag, bij de officiële opening, moesten maken was een stevige wan deling. Goes begint groot te worden, te groot dan dat men alles nog lopend kan bereiken. Dit is geen nieuws en waarschijnlijk zal er bij de officiële instanties wel eens over een oplossing van dit vraagstuk zijn gedacht. Dat is niet zo gemakkelijk, want voor een stadsbusdienst is het stadje weer niet groot genoeg! Mis schien is dit een oplossing: van Goes en naar Goes rijden tal van bussen uit allerlei richtingen. Is het niet mogelijk sommige van deze bussen ook stads dienst te laten verrichten? In Zeist b.v. wordt dit systeem al tal van jaren toe gepast; de bussen van en naar Utrecht, Amersfoort, Driebergen, enz. hebben in het stadje zelf tal van haltes. In Goes kan dat zeker ook. Zou het geen tijd worden hierover eens met de diverse directies van busondernemingen over leg te plegen? (Van onze correspondent Alfred van Sprang.) DAMASCUS, November 1952. r~\ E portier van het Cattan s Hotel haalt een blocnote uit zijn loge en schetst in een paar ruwe lijnen een plattegrond van het cen trum van Damascus om me uit te leggen waar het Ministerie van Binnenlandse Zaken is. Terwijl hij daarmee bezig is komt er een man met een donkere bril op naast me staan. „Waar wilt u heen, mijnheer „Naar het Ministerie van Binnenlandse Zaken. -Oik zal u er wel even heen brengen......" Ik protesteer, maar de man houdt aan. „Ik heb nu toch niets te doen Het blijkt me echter al spoedig, dat hij wel iets te doen heeft. Het is namelijk een politieman in burger, die opdracht heeft me overal te volgen en een volledig rapport van mijn doen en laten uit te brengen. Het is de eerste aanwijzing, dat ik in een politiestaat ben. Syrië is een politiestaat. Men spreekt het woord liever niet hardop uit en de censor schrapt het op discrete wijze uit de telegrammen van buitenlandse journalisten, maar ieder een is het er over eens, dat er in Syrië ongeveer evenveel democratische vrij heid heerst als in Spanje en Argenti nië. En de bewijzen liggen voor het grijpen. Geen parlement. Er is geen volksvertegenwoordiging- De regering heeft het parlement een voudig afgeschaft. Het is nog niet zo lang geleden, dat er zelfs geen kabinet was. De president was almachtig. Dat wil zeggenop papier. In werkelijkheid ligt alle macht bij een kleine, ietwat ver legen kolonel, die in de staatsstukken vermeld staat als chef-staf van het Sy rische leger en vice-premier. Zijn macht strekt zich echter ver buiten dat terrein uit. Enkele malen heeft hij een staats greep georganiseerd en van achter de schermen geleid. Kolonel Adib Shishakly is daardoor de machtigste man in Syrië. En president Fawzi Selo is niet veel meer dan zijn stroman. Politieke par tijen kunnen natuurlijk een hinderlijk obstakel vormen in een dergelijke staat. Daarom heeft men die verboden. Een vrije pers is eveneens lastig. Kranten, die de regering kritiseren mogen dus niet meer verschijnen- Het leger is almachtig. En een speciale staatspolitie beschermt het regiem tegen binnen- en buitenlandse vijanden. Maar evenals alle andere militaire dic tators wil kolonel Shishakly voor de bui tenwereld ook graag als democratisch doorgaan. Met Spanje en Argentinië en misschien ook wel met Rusland en het vooroorlogse Duitsland voor ogen heeft hij nu een politieke partij opgericht: de Vrijheidsbeweging. De doelstelling is Sy rië en de gehele Arabische wereld te be vrijden van armoede, de Joodse dreiging en Westerse dominatie. Evenals de Fa- lange in Spanje is het een staatspartij. Alle trouwe volgelingen van Shishakly zijn er in samengebracht. Men verwacht dat de partij spoedig een eigen dagblad zal uitgeven, zoals Arriba in Spanje. Daarin zal het volk overtuigd worden van de zegeningen van het regiem. Als het daarvan doordron gen is zullen er waarschijnlijk verkiezin gen gehouden worden waarbij alleen op candidaten van de staatspartij gestemd zal kunnen worden. Met overweldigende meerderheid worden die dan gekozen. Er zal een parlement komen. En men zal de buitenwereld trachten te doen geloven, dat het Syrische volk op democratische wijze getoond heeft als één man achter kolonel Shishakly en zijn partij te staari- In werkelijkheid is dat echter allerminst waar. In politieke kringen heerst sterke oppositie. Speciaal de intellectuelen zijn allesbehalve tevreden. Zij zijn echter machteloos. Verscheidene Nederlanders ad viseren de Syrische regering bij het tot ontwikkeling brengen van het land. In het kader van de Verenigde Naties werken zij op het gebied van bodemonderzoek, bosbouw, plantenziektenbestrij- dmg en onderwijs. Syrië wil niets weten van hulp van grote mogendheden als Ame rika, Engeland en Frankrijk. Men vreest (en niet zonder reden) dat men met die hulp tegelijk poli tieke invloed en allerlei andere verplichtingen in huis zal halen. Wel wil men experts uit kleine, poliüek-machteloze landen als Nederland. Nederland beschikt bovendien over een ruim arse naal van ervaren specialisten, noor het merendeel uit Indone sië afkomstig, In Nederland is er geen plaats voor hen, maar in onvoldoend-ontwikkelde landen als Syrië kunnen zij belangrijk werk doen. En men waardeert hen daar zeer. Op afbetaling. Kolonel Shishakly is overigens een be scheiden man. Hij Is ongetwijfeld de meest bescheiden dictator in de wereld. In elk opzicht verkiest hij achter de schermen te blijven. Het zou een kleine moeite geweest zijn om zichzelf tot pre sident van Syrië te laten uitroepen. Dat heeft hij niet gedaan. Niemand zou er bezwaar tegen maken als hij zich tot generaal liet bevorderen. Dat weigert hij stelselmatig. Er zou geen woord van kri tiek klinken als hij zich in een represen tatieve staatswoning zou installeren. Ook dat doet hij niet- Hij woont met zijn vrouw en acht kinderen op de twee de étage van een gewoon huurhuis in Damascus. Zijn inkomen is niet groter dan dat van andere kolonels in het Sy rische leger. Daarom heeft hij zijn meu bilair zelfs op afbetaling moeten kopen. Het enige wat hem van andere offi cieren onderscheidt is een sterke, mili taire wacht voor zijn huis en een oude zwarte Mercedes-Benz met een carrosse rie van pantserplaten en kogelvrij glas. In feite is hij zo bescheiden, dat ingewij den hem ervan trachten te overtuigen, dat al te grote bescheidenheid een ave rechtse uitwerking kan hebben, vooral in een onontwikkeld land als Syrië. De buitensluiten. Maar het is ongetwij feld minder dan vroeger. In dit deel van de wereld is nu eenmaal dik wijls meer te bereiken met een krachtig, éénhoofdig regiem dan met een ingewikkeld, democratisch overheidsapparaat. Syrië levert daar eens te meer het bewijs van. Nadruk verboden. SPOORWEGONGELUK BIJ HARDERWIJK. i In de nacht van Zaterdag op Zondag is op het traject Zwolle-Amersfoort een goederentrein in de richting Amersfoort van achter aangereden door 'n andere goe- I derentrein in dezelfde richting. Een con ducteur werd licht gewond. Het ongeluk is gebeurd tussen Huls horst en Harderwijk. B.eide hoofdsporen werden versperd, doordat van de aange reden goederentrein twee wagons ont spoorden. Britse „spion" in Perzië gearresteerd. In Perzië is een zekere Henry Navarra I aangehouden op beschuldiging van spion- nage voor Engeland. Navarra zou met enige anderen anti-Perzische acties op touw hebben gezet. In zijn woning heeft men verscheidene pistolen, een machine geweer en patronen in beslag genomen. Ingezonden Mededeling (adv.). Je kunt het hele ABC v*o sigarettenmerken wel afwerken. Maar je komt terug op do C. De van Constante Kwaliteit, de C van Caballero. Enig in zijn soort! CONSTANTE KWALITEIT Je.ieraal Fawzi Selo, president van Syrië bij de gratie van kolonel Adib Shishakly en het leger. kolonel weigert echter zijn leefwijze te veranderen. Sommigen schrijven het op zijn verlegenheid. Anderen noemen hem echter zeer geslepen. Een combinatie van die twee eigenschappen bepaalt waarschijnlijk zijn houding. Bovendien herinnert hij zich wat er met zijn on bescheiden voorganger gebeurd is. Toen kolonel Hoesni Al-Zaim de eerste staatsgreep geleid heeft, heeft hij de ver leiding niet kunnen weerstaan zichzelf (Door oorlogscorrespondent le Luit. J. Rups). .In „Outpost Yoke", ver boven de 38e breedtegraad, ver uitstekend in heffen6 hu "installeerde zfchta^païeTs] niemandsland, leeft een peloton Nederlandse militairen onder com- schafte zich prachtige uniformen en kost- mando van Luitenant Roosendaal, die twee weken geleden een ander bare maarschalkstaven aan en hield zelfs peloton onder commando van Luitenant Alberts heeft afqelost. vurige redevoeringen a la Hitier voor de 3 ONDRAAGLIJKE SPANNING. spiegel. Maar binnen vijf maanden wasl Een Outvost" is eon neitininn in hn onttroond en dood Kolonel shuhairiy 'i p? 13 ee™ vestiging in blijft daarom liever achter de schermen. Niemandsland. Een voelhoorn van de Voor de buitenwereld is generaal Fawzi I feitelijke verdedigingslijn, die enkele Selo het staatshoofd. Iedereen weet ech- kilometers achterwaarts ligt. Een ter, dat de generaal er alleen is om even- „outpost' een plaats van waar je hon tuele klappen op te vangen. De kolonel derd of tweehonderd meter naast je is de werkelijke macht in het land. En met het blote oog de Chinese stellingen als het mis mocht gaan kan hq altijd ziet E die seciPro nacht meer buiten schot blijven. Of zelf het initiatief Z j. t,''1 ztl'eaere weg nemen om opnieuw grote schoonmaak te mortiergranaten wordt bestookt. houden Wacr je na twee of drie weken moet worden afgelost omdat je dan „daas" in'w -Itf bent door al die nachten van intense een totalitair regiem. In het demoerati- sehe buitenland levert men daar natuur- spanning, doet de vijand een aanval of lijk scherpe critiek op. Voor een onont- I de vijand geen aanval. Waar je wikkeld, politiek onrijp land als Syrië is een uur in de intense duisternis te een dergelijk systeem waarschijnlijk niet I hebben gestaard spookbeelden ziet, die zo slecht als het lijkt. Er gebeurt nu je naar de telefoon doen grijpen om tenminste iets. Men slaat spijkers met je commandant te waarschuwendie koppen mplaats van eindeloos te pra- dan maar beslissen moet of er gescho- ten- De laatste jaren heeft het land zich tenslotte in een verrassend snel tempo V" moet worden of niet, of zonder ontwikkeld. Men heeft een moderne in- uiiens bevel je geen lichtgranaat mag dustrie opgebouwd. De nieuwste metho-1 werpen om je zekerheid te verschaf den worden in de landbouw toegepast, fen ten aanzien van die spoken Nieuwe steden schieten uit de grond. Er is vooruitgang op allerlei gebied. I De zon staat laag boven de zuid- Veel van de eer hiervoor komt westelijke hemel. Het is herft. Het wemige onkruid in Niemandsland is toe aan het bestuur-bi]~decreet van Lj net zo roestbruin als de aarde van kolonel ohishakly. Er worden uiter-1 de eenzame tjot. Op een andere tjot aard ook fouten gemaakt. Er heeft I daarnaast verschijnen met regelmatige willekeur plaats en de corruptie I tussenpozen witte rookwolken, gevolgd u^t. door een doffe dreun. Onze artillerie is heeft men evenmin overal kunnen laan het op de chinese stel, lingen, die vannacht zullen worden be stookt, zoals de vijand ook „Outpost Yoke" zal beschieten. Op dit ogenblik is het nog betrekkelijk rustig, want de oorlog woedt alleen 's nachts. Syriërs heerser achter de schermen, kolonel Adib Shishakly, met enkele hoogwaardigheidsbekleders uit het olierijk Saoedi-Arabië. NIETS BELANGRIJKER DAN POST. In een kuil van drie by drie meter, I de voedselverdeelplaats, zitten twee I mannen op rantsoendozen met een I schrijfblok op de knieën hun brieven Ivan thuis te beantwoorden. Niets op I Korea Is belangrijker dan de post. Niets Ikan de N.D.V.N.-soldaat van de kaart vegen, behalve een week zonder post. |De post Is de enige dunne verblndlngs- I draad tussen de vertrouwde civilisa- I tie In Holland en het onoverzlene com- Iplex van sociale ontberingen aan het I front „Lult", zegt een van de twee bij mijn nadering, „Weet u ook hoe het met mijn broer gaat. U kent hem toch nog: mijn tweelingbroerja Stinis- sen. Hij werd verleden week bij de patrouille van luitenant Rugebracht gewond: zijn linkerhand is helemaal kapot en hij heeft een scherf door zijn borst...." Ik verzeker hem, dat zijn tweelingbroer het goed maakt. Hij behoeft zijn door granaatscherven ge havende hand niet te missen, want .die is door kundige chirurgen geheeild. Hij ligt in het grote moderne hospitaal In Tokio. Ik zal hem over twee dagen da groeten overbrengen, wanneer ik zelf op dienstreis in Tokio ben. Tegen de achterwand van een bun ker zitten twee officieren: luitenant Roosendaal en de commandant van de naburige Nederlandse „Outpost Un cle": Luitenant van Poelje. De laatste bestudeert nog eens de kaart van het gebied, waar hij deze nacht een hin derlaagpatrouille moet plaatsen. Het zijn ruige kerels om te zien, daar op „Outpost Yoke" kerels met baarden van drie dagen, met een ge scheurde broek het heeft geen zin een nieuwe te halen, want die scheur je toch weer aan prikkeldraad open. een kogelvrij vest aan en een helm op, waarop ter camouflage een geha vende lap jute is bevestigd. Je wordt hier onverschillig op zo'n „Outpost", waar je iedere nacht wa kend doorbrengt in sterke spanning. In de ondoordringbare duisternis kan een hele Chinese legermacht onge hoord en ongezien naderen en de Ne derlanders zitten op hun tjotje maar met een man of veertig. Tegen het aanbreken van de dag dank je God dat het weer licht is en dan kruip je verkleumd in je slaapzak en na twee of drie weken word je afgelost omdat je de spanning niet langer kunt dragen. De zon zakt weg achter een verre heuvelreeks. De schaduwen ver dwijnen om plaats te maken voor een nieuwe nacht. Op „Outpost Yoke" betrekt iedereen zijn post, ongevraagd en in het volle besef van zijn verantwoordelijkheid. Laat die Chinezen maar komen. Benjamin Cohen, assistent-secretaris generaal belast met de afdeling openbare voorlichting van de Verenigde Staten, heeft op een conferentie van sociale wer kers te New York verklaard, dat Trygve Lie voornamelijk om drie redenen is af getreden. Onder meer wegens de gevol gen van het onderzoek naar beweerde in filtratie van Amerikaanse communisten in zijn secretariaat. Voorts noemde Cohen als redenen: Het feit dat de communisti sche groep van landen Lie niet had aan vaard als vredesstichter en de moeilijk heden, die gepaard gaan met het vast stellen van de begroting voor de Verenig de Naties. Lie was bezorgd aldus Cohen, over de moeilijke toestand, die ontstaan was als gevolg van het feit, dat een paar Amerikaanse leden van het secretariaat betrokken waren bij activiteiten, die niet aanvaardbaar zijn voor het Amerikaanse volk. Hij verklaarde dat de Verenigde Naties geen nest van spionnen en saboteurs, die de veiligheid van de Verenigde Staten Staten trachten te ondermijnen, zijn, daar van de meer dan drieduizend employe's van het secretariaat slechts ongeveer twintig personen bij deze activiteiten be trokken zijn. INCIDENT AAN DE DUITS FRANSE GRENS. Het merendeel van de in Rijnland ver schijnende bladen wijden grote aandacht aan een verklaring van de minister van Binnenlandse Zaken van de Rijn-Palts, Alois Zimmer, dat de Franse autoriteiten op ongeoorloofde wijze een autobus met 19 Duitse recruten voor het vreemde lingenlegioen de Duitse grenscontrole te Schweigen, in de richting Frankrijk, heb ben laten passeren. Een Franse woordvoerder verklaarde, dat de geallieerde wetgeving op grond van het bezettingsstatuut nog van kracht is. Volgens hem hadden de Westduitse grensautoriteiten niet het recht om mili- ;aire personen, die in militaire voertui gen reizen, te controleren. „De Franse gendarmes zijn correct opgetreden", zo zei hij. Kort voor het dagworden heeft Zondag de Nederlandse torpedobootjager Piet Hein een complete communistische trein tea Noorden van Tantsjon vernietigd. DE PRINS TE LIMA. Zaterdagochtend heeft Prins Bernhard te Lima kransen gelegd bij de standbeel den van twee grote Peruviaanse helden uit de oorlog met Chili. Bij het standbeeld van admiraal Miguel Grau, waar een erewacht van de marine stond opgesteld, werden de beide volks liederen gespeeld. Op uitnodiging van de minister van Buitenlandse Zaken van Perua nam de Prins deei aan een lunch. De Prins voelt zich nog niet geheel wel tengevolge van een lichte bronchitis, maar naar wordt verwacht, zal het programma van de reis er niet door worden belemmerd. PRINSES MARGARET BEDREIGD? Autoriteiten van Engelse havens en vliegvelden zijn Zondagavond gealar meerd en hebben opdracht gekregen, uit te zien naar een niet nader aangeduide Amerikaan, die Prinses Margaret, de zus ter van koningin Elizabeth van Engeland, zou hebben bedreigd- Dit bericht is af komstig uit een betrouwbare bron. Maar 't Engelse persbureau „Press Association" heeft geen bevestiging weten te verkrij gen. Principiële Frans-Nederlandse overeenstemming inzake de Europese landbouwintegratie. Tijdens het bezoek van de Franse mi nister van Landbouw, Camille Lourens aan minister S. L. Mansholt te Den Haag, hebben beide ministers van landbouw Zaterdag een informatieve bespreking gehouden over de vooruitzichten van de West-Europese landbouwintegratie. Met het oog op de komende West-Europese ministerconferentie, die de Franse rege ring in Januari 1953 belegt, bleek in be langrijke mate overeenstemming te be staan met betrekking tot de te volgen procedure. In een ziekenhuis te Oslo ligt een jon geman, die al meer dan 2 weken de hik heeft. Men heeft hem allerlei medicijnen en kalmerende middelen gegeven. Gen. Eisenhower heeft Vrijdag te August (Georgia) een diner gegeven ter gelegen heid van de 56ste verjaardag van zijn vrouw: „Mamie" kreeg van de generaal een zalmkleurige buisjapon.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3