Afval van God oorzaak van verlies aan verantwoordelijkheid Geen geheime organisaties van vroegere N*S*B*-er s Vrouwenpolder krijgt een nieuwe Gereformeerde Kerk Leerzaam referaat vae Prof* Van Niftrik over Karl Barth Convent van Chr. Sociale Organisaties V orm van bezit en arbeid van de werknemer dienen samen te gaan Uitdagende manifestaties zullen in geen geval worden toegelaten FEUILLETON CeJti tcuid, dut M> U utijtyett %ot Inkrimping van college van Rijksbemiddelaars ZEEUWS; H DAGBLAD Pagina 3 Eén der voornaamste gevaren van deze tijd is de in steeds grotere kringen Van onze samenleving zich voordoende verzwakking van 't verantwoordelijkheids besef van de mens, enerzijds voor zijn eigen arbeid en anderzijds voor de in richting van de maatschappij. Dit verlies aan verantwoordelijkheid vindt ten diepste zijn oorzaak in de afval van God en in de daaruit voortvloeiende ver wereldlijking van het leven. Het wordt daarnaast bevorderd door allerlei oor- raken van materiele aard. Dit betekent een voortdurende bedreiging voor de stabiliteit van de samenleving en een belemmering voor haar gezonde ontwik keling. Tevens ïshet een aantasting van het meest wezenlijke van de mens die toch naar Gods Woord geroepen is tot het zijn van beeldrager en mede-arbéider van zgn Schepper. .£°5vent van de Christelijk-Sociale Organisatie heeft met stijgende onge rustheid deze ontwikkeling waargenomen en heeft zich beraden over middelen ter bestrijding daarvan. Als één van deze middelen ziet het Convent de bezits vorming. Aldus een verklaring van het Convent inzake de bezitsvorming door werknemers. tuur van onze maatschappij, welke van de bezitsvorming door werknemers het gevolg kan zijn, kan alleen werkelijke betekenis krijgen wanneer zij door de bedrjjfsgenoten zelf bewust en in samen werking wordt voorbereid en ingevoerd. Een gedetailleerde van overheidswege verordende en centraal uitgevoerde rege ling wijst het Convent daarom af. BEZITSVORMING. Bij de voorbereiding en vaststelling van richtlijnen voor de bezitsvorming kan het georganiseerde overleg een nut tige functie vervullen. Bij dit overleg kan rekening worden gehouden met de moge lijkheden en moeilijkheden, die voort- Geen overheidsregeling Het Convent is er zich ten volle van bewust, dat voor het besef van verant woordelijkheid het deel-hebben aan de eigendom van duurzame goederen geen noodzakelijke voorwaarde is. De Bijbel betuigt ons, dat het bezit van stoffelijk goed zelfs een belemmering kan vormen voor het waarlijk Christen zijn. Niettemin kan een zekere mate van bezitsvorming bijdragen tot herstel van bet gevoel van verantwoordelijkheid van de enkeling. Immers, het beheren van be- xit en het verwerven van de vrucht daar van werken enerzijds stimulerend op het verantwoordelijkheidsbesef van de mens voor de goederen, die aan hem zijn toe vertrouwd. Anderzijds kan zijn verant woordelijkheidsgevoel voor de inrichting van de maatschappij er door worden ver sterkt. De vermindering van de econo mische kwetsbaarheid, die uit het ver krijgen van bezit voortvloeit, betekent bovendien een grotere vrijheid van han delen. Dit geldt niet slechts voor de werknemer in zijn verhouding tot de werkgever, maar in het algemeen voor de enkeling in de samenleving. Nu zeer belangrijke verbeteringen tot stand zijn gebracht op het punt van de Sociale voorzieningen, waardoor afgezien Van het vraagstuk der ouderdomsvoor ïiening, het bestaan der werknemers ir redelijke mate is gewaarborgd, acht het Convent voor deze groep, in wier kring net massificatie-verschijnsel eveneens in Sterke mate valt te constateren, de be zitsvorming wegens haar bovenomschre ven werking van grote waarde By de bezitsvorming door werknemers dient te worden uitgegaan van de er kenning van de werknemer als bedrüfs genoot. De belangrijke wijgiging in de struc- Sccretaris van de Chr. Metaal» bewerkersbond overleden. Donderdag is te Utrecht in de ouder dom van 55 jaar overleden de heer J. van der Burg, in leven landelijk secre taris van de Christelijke Metaalbewer- kersbond In Nederland. De heer van der Burg werd geboren op 21 September 1897 en aanvankelijk opgeleid voor electriciën. Hij was een aantal jaren werkzaam in de hoog ovens en werd in Juli 1928 lid van de C.M.B. In 1936 werd hij secretaris van de Amsterdamse Christelijke Bestu renbond, in welke functie hij veel ar beid verrichtte in het belang van de werklozenzorg. Na de bevrijding op 15 Nov. 1945, werd hij in dienst ge steld van de C.M.B. en wel ais be stuurder voor het Noordelijk district. In Juni 1946 werd hij benoemd tot lan delijk secretaris. Hij vertegenwoordig de de bond in talrijke officiële instan ties en commissies en was lid van de Verbondsraad van het C.N.V. De heer van der Burg was initiatiefnemer voor de dankbaarheidsactie ten bate van het T.B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten", die grote baten ten behoeve van de T.B.C.-patiënten heeft opge leverd. De begrafenis geschiedt Maan dag te kwart voor één op de alge mene begraafplaats te Utrecht. vloeien uit de eigengeaardheid van de bedrijfstak en de grootte der onderne mingen. Door de werknemers in de gelegenheid te stellen privaat bezit te verwerven en daaruit inkomen te genieten, wordt te vens een rechtvaardiger inkomensverde ling bevorderd. De wijze en de mogelijkheid van be zitsvorming wordt in sterke mate be paald door de algemene economische si tuatie. Het belang van voortgaande indu strialisatie maakt het noodzakelijk, dat een aanmerkelijk deel van de totale in komens in de investeringssfeer blijft. De wijze, waarop het niet voor con sumptie bestede deel van het inkomen in de investeringssfeer wordt aangewend, dient echter zoveel mogelijk aan de be slissing van de enkeling te worden over gelaten. De beslissing over de keuze van de investering en het karakter van het aldus verkregen bezit is daarom primair een zaak van de werknemer. Het Con vent denkt in de eerste plaats aan het deelnemen in een onderneming- Dit be hoeft niet altijd een deelnemen te zijn in de onderneming, waarin de betrokken werknemer zijn arbeid verricht. Daar naast kan het verkrijgen van een eigen woning als een gewenste vorm van bezit worden beschouwd. In het algemeen kan gesteld worden, dat een zo nauw mogelijk verband tus sen de vorm en bezit en de arbeid van de betrokken werknemers de aan de be zitsvorming gestelde doeleinden het bes te dient. Minister Donker ontkent het De minister van Justitie beschikt niet over gegevens, waaruit blgkt, dat in Nederland geheime organisaties van voormalige leden der N.S.B. zouden bestaan, aldus wordt medegedeeld in de memorie van antwoord aan de Twee de Kamer. Evenmin over gegevens, dat de bestaande organisaties van voor malige leden der N.S.B. beschikken over andere inkomsten dan donaties en bijdragen uit eigen kring. Van activiteiten als het opmaken van ïysten van personen die zij zouden willen doden, is niets gebleken. Wel bestaan er conn tacten in Europees verband met overeenkomstige groepen in andere landen. Ook zijn volgens mededelingen in de pers op een onlangs in West-Duitsland gehouden bijeenkomst van „Ititterkreuztriiger" enkele Nederlanders aanwezig geweest. De minister laat weten, dat hij nauwlettend toezicht lioudt op de be- saande organisaties en uitdagende manifestaties zeker niet zal toelaten. In dit verband vraagt hp zich af of de bestaande wetgeving voldoende basis biedt, dan wel dat een nienwe voorziening van wettelyke aard noodzakelijk is. drie maanden krijgt hij statistische ge gevens en daaruit blijkt dat in rond 30 tot 40 pCt der gevallen de voor lopige hechtenis ligt tussen de drie en de zes maanden. Hij zal trachten tot een verantwoorde verlaging van het aantal preventief gedetineerden te komen. Bevredigende oplossing voor Friese kwestie? Minister Donker heeft zich in deze memorie van antwoord overigens niet met een Jantje van Leiden afgemaakt van de vele vragen, die de Kamer leden hem hadden gesteld. Enkele van zijn mededelingen zijn: hij streeft er naar in de komende vier jaar de tot standkoming van een nieuw burger lijk wetboek haar beslag te doen krij gen; het adoptievraagstuk is in studie en zal waarschijnlijk eerder geregeld zijn dan de totstandkoming van het nieuwe burgerlijke wetboek; het op richten van een „Benelux-hof" is in studie bij deskundigen der drie lan den; hij doet de laconieke mededeling dat van hem geen bevordering van de wederinvoering van de doodstraf is te verwachten! De Friese kwestie is in studie. Dat de politie hier met ruw geweld zou zijn opgetreden gelooft de minister niet; hoogstens kan gezegd worden, dat haar optreden niet geheel doelmatig was. H(j gelooft echter wel dat met name voor de kwestie van het afleggen van de eed in de Friese taal een bevredigende op lossing cal kunnen worden gevonden. Ook over duur en frequentie van de voorlopige hechtenis heeft de minis ter zijn gedachten laten gaan. Iedere Uitvoerig gaat minister Donker daarna in op de klachten betreffende de behandeling der Duitse oorlogs misdadigers en de berichten die hier over in de Duitse pers zijn verschenen. De minister ontkent pertinent dat zij an ders behandeld zijn dan om andere re denen gedetineerden in hetzelfde straf - gestieht vergelijking met andere strafgestichten is niet goed mogelijk wegens de, differentiatie in het Ne derlandse gevangeniswezen. Hij deelt echter mee, dat deze gedetineerden in middels naar een ander strafgesticht zijn overgebracht waar aan de be hoefte van volstrekte beveiliging en bewaking voldaan kan worden. De Duitse regering is langs diplomatieke weg in kennis gesteld van de onjuist heid der berichten in de Duitse pers. In Breda worden voorbereidingen ge troffen om in 1953 het 125-jarig bestaan van de Kon. Militaire Academie te vie ren. Dit feest zal drie wekeVi duren en wel van 22 Juli tot en met 9 Augustus. Ingezonden Mededeling (adv.). Er zijn ook een paar Duitse land verhuizers aan boord, en één van hun kindertjes is gestorven. De kapitein was erg vriendelijk. Hij heeft alles ge daan wat hij kon, maar er was niets aan te doen. Toen het kindje gestorven was, bracht een matroos een zak van zeildoek met stenen erin. De kapitein hielp zelf het kindje aan te kleden. Hij wikkelde het in een deken en deed het in de zak. Toen kwam een matroos en liet het langs een plank in zee glijden, nadat Mensing een hoofdstuk uit de Bijbel gelezen en gebeden had. Maar die arme Duitse moeder kon het Nederlands van Mensing en het Engels van de kapitein niet verstaan. En het was vreselijk om aan te zien hoe dat kleintje zomaar onder water verdween. Iedereen was terneergeslagen. Ziezo, ik heb nu heus een lange brief geschreven. En ik heb je toch nog zoveel te vertellen, ik weet alleen niet hoe. Daar is Marinus. Hij wil aan dek. Ik maak de brief straks wel af. Het is nu 22 November. Vanmorgen hoorde ik iemand roepen: „Land!" Ik was juist bezig op te staan, of liever: naar beneden te komen uit 'mijn hoge kooi. Iedereen vloog naar boven, en ja hoor, daar zagen we ver weg een witte kustlijn. Jacob en Hanske sprongen als. wilden tot ik ze bij de kraag pakte. Ze hadden bijna iemand, die nog erg verzwakt was van de zeeziekte, onder ste boven gelopen. Ineens is alle zee ziekte over! Volgende dag. We liggen in de ha ven. Wat een drukte! Er liggen alle mogelijke soorten van schepen met vlaggen van alle landen ter wereld. Ik moet opschieten. Ik denk altijd aan je. Veel liefs, ANTON. Jacob en Hansko keken zich de ogen uit toen ze, elk aan een kant van An- door Marian Schoolland -ton, de loopplank afliepen. Ze hadden op hun brood gekregen dicht bij hem te blijven. Hansko pakte gehoorzaam Antons hand vast en keek voortdurend rond. Vader had namelijk gewaar schuwd voor bandieten. Vader liep vodlop met Tineke op de arm. Moeder kwam met Marietje achteraan. Vader vond een rustig plekje te midden van de drukte. „Ga hier maar op deze kist zitten", zei hij tegen moe der. „Anton en ik zullen voor de ba gage zorgen en zien of we onderdak krijgen. Jacob blijft bij jullie. En laat niemand je overhalen hier vandaan te gaan!" Hansko pakte vaders hand. „Mag ik mee?" „Jawel, als je belooft vlak bi) mij te blijven. Dan heeft moeder eentje minder onder haar hoede." En dus ging moeder Liesbet op de kist zitten met Marietje op haar schoot; Tineke leunde tegen haar knie. Jacob slenterde wat rond en keek hier en daar, maar jiij zag telkens om om niet uit het zicht te raken. Vreemdelingen, rap pratend elk in zijn eigen taal, snel den voorbij. Maar niemand keek naar hen om. Geen trok zich iets van hen aan. Moeder had h'et gevoel dat ze al leen met haar beide meisjes op een onbewoond eiland zat. Voelde Marietje dat moeder onwil lekeurig de arm wat vaster om haar heensloeg? In ieder geval keek ze met een lachje op en aaide moeders wang. Moeder drukte haar dicht tegen zich aan en sloeg de deken goed om haar heen. Het was al kil. Tineke keek haar ook lachend aan. Moeder zuchtte. Ze stonden tenslotte allen goed en wel op Amerikaanse bodem. Wat had ze veel stof om te danken! Maar toen ze even Jacob uit het oog verloor, trilde ze van schrik. Een om vangrijk man, die juist een enorme zak optilde, had hem aan haar oog onttrokken. Jacob draaide zich om, wees en rende weg. Daar moest vpder zijn. Ja hoor, en Anton ook. „Ik heb onderdak gevonden", zei vader. „Samen met Jan Rabbers. Erg geriefelijk is het niet, maar het is goed genoeg voor één nacht. Vriendelijke leden van de kerk hebben ons met raad en daad geholpen. Morgen varen, we de Hudson op naar Albany. Daar moeten we de trein 'nemen naar Buf falo en dan weer met een schip naar Detroit". „Dat kan dan een lange reis wor den", zei moeder een beetje mistroos tig. „Wanneer zullen we dominee ont moeten? Waar is hij?" „Hij is in Detroit", zei vader, „de mensen, die met hem gereisd zijn, blij ven daar de winter over, omdat de meren dichtgevroren zijn. Bij leven en welzijn zullen we hem daar ont moeten", (Wordt vervolgd). De Oostenrijkse begroting, RUSLAND MOET DE WEG GEVOERDE OLIE BETALEN. Het Oostenrijkse Parlement heeft de tijdelijke begroting voor de eerste vijf maanden van 1953 goedgekeurd. De beide regeringspartijen stemden in met een motie, waarin wordt uitge sproken. dat de minister van financiën zich met de Sowj et-autoriteiten in ver binding moet stellen en deze verzoe ken voor alle olie, welke zij na het begin van de bezetting hebben weg gevoerd uit het olieveld van Zisters- dorf, of in de toekomst nog zullen wegvoeren, de volle wereldprijs te be talen. Verder zouden deze autoriteiten ook alle Oostenrijkse belastingen en rechten moeten betalen voor de fabrie ken en kleinhandelswinkels, die ge ëxploiteerd worden door het Sowjet- Russische beheer van de voormalige Duitse activa in Oostenrijk. Verder zou de minister aan de Engelse, Franse en Russische bezettende mo gendheden moeten verzoeken onmid dellijk af te zien van alle bezettings- kosten. Bedrijfsleven kan zelf lonen bepalen. Volgens het voorlopig verslag zijn vele Kamerle "en van mening, dat het college van rijksbemiddelaars ver minderd moet worden. Zij stellen zich niet op het standpunt van een alge hele loonstop, maar achten het wel gewenst, vooral met het oog op de productiviteit, dat het bedrijfsleven zelf onder handhaving van een sociaal verantwoorde loonvloer, geleidelijk meer zelfstandig de lonen voor ver schillende categorieën arbeiders zou kunnen bepalen. Andere leden pleit ten eveneens voor inkrimping van dit college uit zuinigheidsoverwegingen. Men hoopt het gebouw in het midden van 1953 in gebruik te kunnen nemen In Vrouwenpolder zal binnenkort een toren, waarin zich tevens de in- worden begonnen met de bouw van een nieuwe Geref. Kerk. Ir A. Rot huizen te Middelburg heeft een ont werp gemaakt en Woensdag is de aan besteding gehouden. De kerk zal 208 zitplaatsen bevatten. Behalve de kerk zal er ook een pastorie worden ge bouwd. De gebouwen zullen op een terrein enkele honderden meters uit de dorpskom aan de weg naar het strand verrijzen. Men hoopt het kerk gebouw omstreeks het midden van 1953 in gebruik te kunnen nemen. Tot het kerkgebouw behoren ook Ingezonden Mededeling (adv.) „In dienst der kerk" te Goes Er moet een tijd aanbreken van vormgeving van het Christelijk en politiek leven Er moet nu na dertig jaar, gedurende welke de theologie van Karl Barth opgang heeft gemaakt, een tijd aanbreken van vormgeving van het Christe lijke leven en van het politieke leven. Er zjjn nu eenmaal levensvormen nodig. Hiervan zal de toekomst der theologie van Barth afhangen. Deze gedachten bracht Vrijdagavond prof. dr G. C. van Niftrik, kerkelijk hoogleraar aan de Gemeen telijke Universiteit van Amsterdam vanwege de Ned. Herv. Kerk, naar voren in zijn referaat, dat hjj hield voor „In dienst der Kerk" in de „Prins van Oran je" te Goes. Prof. van Niftrik sprak over de invloed van Barth's theologie op en de betekenis voor de Hervormde K erk. In zijn referaat, dat, zoals de hoog leraar zelf moest bekennen, een ver dediging was geworden van Barth's theologie, heeft prof. van Niftrik op duidelijke en doordringende wijze zijn onderwerp behandeld: Karl Barth heeft ons weer geleerd existentieel het werkwoord belijden te vervoegen. Het leven van de kerk bestaat uit een voortdurend vervoe gen van dit werkwoord: Ik belijd, wij belijden. De heerlijkheid van Christus kunnen we niet opsluiten in een be lijdenis. Steeds moet de kerk nieuwe vormen zoeken. Want het geestelijke leven stuwt voort. De vorm, waarin we een belijdenis vastleggen, is alleen waarachtig op het ogenblik, dat we deze vorm scheppen. Want de Heilige Geest laat de kerk steeds nieuwe din gen zien. Dit wil niet zeggen, dat de oude ge loofsbelijdenissen zijn verouderd. Want het geloof in Jezus Christus is altijd wezenlijkhetzelfde. Maar Iedere tijd vraagt andere accenten en biedt nieu we gezichtspunten. De invloed van Barth's theologie is groot geweest. Vele vastigheden in de Herv. Kerk zijn verdwenen. Alles is in beweging gekomen en vele kerkle den voelen zich onzeker, want ver trouwde vormen en Inrichtingen gin gen weg. „De brei is door elkaar ge lopen", zo zei de hoogleraar, „en wij zien de weg vaak niet meer". NIET VERABSOLUTEREN. Verder heeft Barth geleerd, dat wij ons waarl.eidsinzicht niet mogen ver absoluteren. Deze dronkenschap moe ten we ovérwinnen en we moeten weer luisteren naar andere stemmen en an dere inzichten. Deze houding opent pers pectieven voor 't kerkelijk gesprek. Dan behoeven we het niet altijd eens te zijn, als we maar één zijn in een existentiële verbondenheid aan Jezus Christus. Dit besef van geloofseenheid is de laatste jaren gegroeid. De objeG- tieve en subjectieve prediking, zo heeft Barth ons verder geleerd, zijn niet in staat om het heil van Christus te doen zien. De hellsfeiten zijn geen feiten, die objectief zijn. Immers, wij zijn met Christus gestorven en begraven. Het heilsfeit is een gebeuren Gods, waarmee wij wezenlijk zijn verbonden. Men kan het niet toepassen op zich zelf. Wij z(jn er bij betrokken. HET GEBEUREN DER PREDHONG. In de vierde plaats heeft Barth ons het wonder van het gebeuren van de prediking weer doen zien. De kerk is wezenlijk betrokken bij het wonder van de prediking, die een functie heeft in het scheppend handelen Gods. De prediking ie één gebeuren van de Openbaring van de Goddelijke ontfer ming. Dit gebeuren heeft de predikant niet in eigen hand. Soms gebeurt er niets. Iedere predikant moet dit toe geven. De Heilige Geest werkt hier vrijmachtig. Zo is het gezag van de Heilige Schrift niet formeel, maar ge fundeerd in dit gebeuren. Soms sproeit het leven uit de Schrift. Maar we heb ben het niet en kunnen het alleen ontvangen. De Bijbel wordt Gods Woord in dit gebeuren. Ook leerde Barth, dat het in de Hei lige Schrift gaat om een dimensie, die men in de historie niet vindt. De Hei lige Schrift bewaart de heerlijkheid en de ondoorgrondelijkheid van God. DE UITVERKIEZING. Barth heeft een eind gemaakt aan de gedachte over de uitverkiezing, dat God van eeuwigheid een groep wel en een andere groep niet heeft uitverko ren. Het is zo, dat God in Jezus Chris tus de mens heeft verworpen en weer heeft aangenomen. Nu is de mens zélf gesteld voor de existentiële beslissing van voor of tegen Christus. Alleen staan we nog voor het grote raadsel, dat God het heil aanbiedt en dat er mensen zijn, die dit heil verwerpen. Tenslotte sprak prof. van Niftrik nog met grote omzichtigheid over de invloed van Barth's theologie op de doorbraak en over zijn opvattingen omtrent de kinderdoop. Er volgde nog een levendige bepre king naar aanleiding van critische vragen. De voorzitter van „In dienst der Kerk", de heer J. Duvekot, leidde prof. van Niftrik in. IN 1955 NIEUW BURGERLIJK WETBOEK. Minister Donker heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat in September 1954 het ontwerp voor een nieuw burgerlijk wetboek ingediend zal worden. Nog deze maand zullen aan de Tweede Kamer de twee eerste reeksen van vraagpunten, opgesteld door prof. E. M. Meyers, in. verband met herziening van het Burgerlijk Wetboek worden herzien. De derde en vierde reeks volgen begin 1953. De minister denkt, dat het gehele wet boek in 1955 behandeld kan worden. De ratificatie van de Duits-Geallieerde verdragen is toch nog voor het einde van November te verwachten. De in de rege ring Adenauer verenigde partijen zijn nl. vast besloten om de derde lezing 26 tot 28 November te doen houden. De diplomatieke vertegenwoordigers van de landen, die de internationale zóne van Tanger besturen, hebben overeen stemming bereikt over herziening van de status van het gebied. gang zal bevinden en een consistorie. De toren wordt 10.80 m hoog, terwijl het dak van de kerk tot een hoogte van 8.85 m rijkt. Bij de kerk wordt verder de pastorie gebouwd. HET INTERIEUR. Bij de opstelling van de banken is geen middenpad geprojecteerd. De paden zijn langs de muren, waardoor de banken in een gesloten vak zullen staan. In de tuin van de kerk zullen de kerkeraadsbanken tegen de muren komen te staan. De kerk ontvangt licht door een viertal ramen in de Zuid gevel en een vijftal in de Noordgevel. Het is niet de bedoeling althans voorlopig om glas-in-lood ramen aan te brengen. De kansel is aan de bouwstijl van de kerk aangepast. Men is van plan om vlak tegenover de preekstoel een aantal stoelen te plaat sen, die bij de viering van het Heilig Avondmaal gebruikt kunnen worden. Er komt een vast doopvont. Hoe dit precies zal worden is nog niet be kend, daar het doopvont als geschenk is toegezegd. NOG GEEN ORGEL. In de kerk komt een orgelgalerij, waar echter geen zitplaatsen zullen zijn. Het zal niet mogelijk blijken bij de In gebruikneming van het kerk gebouw al over een nieuw orgel te beschikken. Uiteindelijk is het wel de bedoeling, dat er een nieuw orgel komt. De kerk wordt electrisch verwarmd, waartoe buizen onder de banken wor den aangelegd. Aangezien velen per fiets naar de kerk komen, is er een fietsenstalling bij de kerk geprojec teerd, die ruimte biedt aan 150 rij wielen. DE KOSTEN. De bouwkosten worden op een ton geraamd. Daartoe bracht de gemeen te zelf f 36.000.bijeen. Ook in de Geref. Kerken op Walcheren is ge collecteerd voor de 'euwe kerk van Vrouwenpolder en Deputaten voor de gescheurde kerken hebben eveneens financiële steun toegezegd. Het ver schil tussen de bouwkosten en het geld, dat bijeen zal worden gebracht, moet worden overbrugd door een le ning. Hoe kleiner die lening zal zijn, hoe beter het is en in verband daar mee merkte de predikant drs O. Jager op, dat giften altijd welkom zjjn. De kerkdiensten worden thans de Herv. Kerk gehouden. m Lid van bende, die dr Linse ontvoerde, gearresteerd. De Westberlijnse politie is er in geslaagd een lid van de bende, dia de advocaat dr Linse heeft ontvoerd, te arresteren. Het is Edith Handreck. een 24-jarige fabriekarbeidster uit West-Berlijn. Zij is een vriendin van de verloofde van de hoofdschuldige, Liedtke. Linse, lid van de commissie van onderzoek der organisatie van „vrije juristen", werd op 8 Juli 1952 naar de Oostelijke sector van Berlijn ont voerd. Wederzijdse beschuldigingen te Panmoendjon. Het opperbevel van de V.N. heeft de communisten beschuldigd van ver antwoordelijkheid voor de dood van een onbewapende hospitaalsoldaat, die Woensdag door een geweerkogel in de neutrale zóne van Panmoendjon werd gedood. De communisten beschuldigden op hun beurt de V.N. ervan dat op de zelfde dag vliegtuigen het neutrale gebied hadden geschonden en dat de dood van een krijgsgevangene in het V.N.-kamp op het eiland Tsjejoe het gevolg was van vervolging. De R.T.C. met de West. VRIJE POSITIEKEUZE VOOR ANTILLEN EN SURINAME. Zoals gemeld is de impasse, die leid de tot de schorsing van de R.T.C. met de West thans opgelost. Het karakter van deze oplossing schijnt volgi^js de A.N.P.-correspon- dent te NewfiTork te moeten worden gezocht in de formulering van het toe komstige Rijksverband in het statuut in deze zin, dat voor Suriname en d# Antillen het vrije recht van keuze hunner nationale positie wordt er kend, doch dat zij daarvan in de hui dige periode geen gebruik zullen ma ken. Het succes der besprekingen blijkt ook uit het feit, dat zowel dr Debrot als mr Pos zullen worden opgeno men in de Nederlandse delegatie c# de Algemene Vergadering der V.N. Israëlisch plan inzake Korea. Israël heeft bij monde van Abba Eban in de politieke commissie der V.N. een uit tien punten bestaand plan ingediend, dat beoogt de im passe in de krijgsgevangenenkwestie te verbreken. Het plan wil tegemoet komen aan het Westelijke standpunt, dat de krijgs gevangenen in Korea niet gedwongen moeten worden naar hun eigen land terug te keren, maar tegelijkertijd aan de bezwaren van de Noordelijken, dat de gevangenen niet met geweld vast gehouden moeten worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3