ZEEUWSCH DAGBLAD NIEUWE AMERIKAANSE PROEVEN MET ATOOMWAPENS Stichting Zeeland vormt een Culturele Adviesraad Weg Hulst-Graauw officieel in gebruik genomen Grote geestdrift bij de opening van het nieuwe gebouw voor het Chr. Lyceum Uitgebreide experimenten - voor productieve doelen voor de mensheid - beëindigd WERVELSTORM OP FOR MOSA EIST 500 DODEN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Viel er een H. Bom op het Bniwetok-atol Goes een teken Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 30, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu 6: Korte NToordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 8e JAAKGANG No. 2329 MAANDAG 17 NOV. 1953 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.07 u., onder 16.44 u. Maan op 9.45 u., onder 16.40 u. Hoogwater Dinsdag 17 Nov.: Vlissingen: 2.00 u. 2.07 m., 14.15 u. 2.03 m. Terneuzen: 2.27 u. 2.24 m., 14.43 u. 2.20 m. Wemeldinget з.48 u. 1.82 m„ 16.04 u. 1.72 m. Zierikzee: 3.36 u. 1.56 m., 15.51 1.45 m. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft Zondagavond medegedeeld, dat pas een einde is gekomen aan een nieuwe serie proe ven met atoomwapens. Deze proeven betroffen voornamelijk experi menten, die moeten bijdragen tot het onderzoek inzake de waterstof bom. In de korte mededeling, die de commissie publiceerde, laat zij er zich niet over uit, of er een waterstofbom tot ontplofffing is gebracht. De proeven werden gehouden op het Eniwetok Atol in de Grote Oceaan. Gordon Dean, voorzitter der com missie, zeide dat de deskundigen zeer tevreden waren over de resul taten. Onlangs zijn in de Amerikaanse pers brieven verschenen van perso nen, die beweerden ooggetuige te zijn geweest van de ontploffing van een waterstofbom op het Eniwetok-Atol. Onder deze ooggetuigen zouden zich leden van de Amerikaanse strijd krachten hebben bevonden. Dean deel de mede, dat er een onderzoek is geopend naar de publicatie van deze brieven. In een door de commissie voor atoomenergie uitgegeven verklaring wordt verder gezegd, dat dit de derde INWONER VAN YERSEKE VERONGELUKTE TE HOOGERHEIDE. Zaterdagavond is bij Hoogerheide een vrachtauto van de fa. C. de Koeyer uit Yerseke, op terugweg van Brussel waar heen men een partij visproducten had vervoerd, tegen een boom gereden. De 42- jarige ongehuwde chauffeur P. Kole werd gedood. Zijn mederijder C. Paauwe even eens uit Yerseke biecf ongedeerd. RADEN VAN VOORLICHTING VOOR DE LANDBOUW. Vergadering Z.L.M. kring Oost-Zuid-Beveland. De kring Oost Zuid-Beveland der Z.L. M. hield Zaterdagmiddag haar najaars vergadering in de Korenbeurs" te Krui singen. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter, de heer p. Selieele-tle Puiter, dat men over het algemeen over het oogstjaar 195Z tevreden mag zijn. De op brengst van de fruitteelt was schitterend en de prijzen voor het product van goeue kwaliteit vielen mee. In dit verband wees spreker op de wenselijkheid van het rooi en van niet productieve oude boom gaarden. Uit de vergadering werden verder ver schillende problemen naar voren ge bracht, die door de secretaris der Z.L.M., mi- Scnlingemann, werden toegelicht, o.a. de landbouwpolitiek der regering op 'lan ge termijn, cie pogingen to. veroeiering van de stroprijs, 'de tijdrovende ioonaumi- nisiratie en de wenselijkheid van mede zeggenschap in de landbouwvoorlichting. 'ren opzichte van beide laatstgenoemde punten net mr sjchlingemann een nog al optimistisch geluid horen. Voor de lantioouwvoori.chting zullen Raden van Voorlichting in het to.en wor den geroepen, waarin ook personen uit de bedrijven zitting zuilen hebben. De heer Schlingemann ver.elde verder over zijn studiereis naar Amerika. Tenslotte hield dr ïr v. Beekom als landbouwconsulent een warm pleidooi voor de bestrijding van de vergelings- ziekte der suikerbieten. Een trouwe schaapherder. Een trouwe schaapherder heeft bij daglicht zijn kudde van 300 schapen over de Oost-Westduitse grens gedre ven om ze terug te geven aan de eigenaar, die zes maanden geleden uit Oost-Duitsland is gevlucht. Toen de grenswachten in de omge ving van Offleven de vreedzaam gra zende kudde niet meer scherp in het oog hielden, nam de herder zijn kans waar. Hij joeg de schapen over de grens en liep er zelf achteraan. serie proeven voor de ontwikkeling van atoomwapens op het Eniwetok- Atol was. Het was de bedoeling ver schillende wapentypen te ontwikkelen. De V.S. zullen hun onderzoek op dit gebied voortzetten. Zij zetten met succes hun onderzoek voort om de atoomenergie te kunnen gebruiken voor productieve doelen voor de mensheid. sus ■- „PEBANE" IS VLOT. Het Portugese schip „Pebane" is gister middag omstreeks 12 uur door vier sleep boten vlot gesleept. Het vaartuig lag reeds meer dan een week op de Hoge Plaat voor Breskens. Pas nadat in de afgelopen dagen 800 ton cement en stukgoederen in lichters waren overgeladen, kon het schip worden vlot gebracht. Het vaartuig is de haven van Vlissingen binnengebracht, waar een onderzoek zal worden ingesteld naar de schade, die is. ontstaan. Indien mogelijk zal de Pebane" na het onderzoek doorvaren naar Ant werpen, waarheen het op weg was. In de loop van Zondag is in zijn huis te 's-Gravenhage na een korte ziekte op 58-jarige leeftijd overleden, Raden Mas Soerachman Tjokroadisoerjo gezant bij het Hoge Commissariaat van de repu bliek Indonesië in Nederland. ONDERSTEUNING VAN HET CULTURELE LEVEN SPECIALE SECTIE ZaL ADVISEREN OVER HET VERLENEN VAN SUBSIDIES Naar wij vernemen heeft het dagelijks bestuur der Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk in zijn vergadering van Vrijdag j.l. besloten tot het oprichten van een culturele sectie, die Zeeuwse Culturele Adviesraad zal worden genoemd en waarin door dit dagelijks bestuur vertegenwoordigers zullen worden benoemd uit de verschillende delen der provincie, van de diverse levensbeschou welijke richtingen, terwijl ook personen, die voor de onderdelen van het culturele leven deskundigheid bezitten, zullen worden uitgenodigd .De taak van deze Cul turele Adviesraad zal bestaan in het adviseren van het dagelijks bestuur bjj de verdeling der beschikbare subsidiegelden, waaromtrent genoemd bestuur op zijn beurt weer moet adviseren aan Ged. Staten. De eerste jaren van haar bestaan was de Stichting Zeeland vooral werkzaam op het sociale en het sociaal-culturele terrein. Doordat Ged. Staten steeds meer adviezen verzochten omtrent de verde ling van subsidie moest de Stichting zich ook meer gaan instellen op de culturele situatie in Zeeland. Enerzijds bleek aldra, dat het verstrekken van bijdragen voor culturele doeleinden uiterst noodzakelijk was, maar anderzijds werd duidelijk, dat het geven van eeiï juiste besteding aan de bij de provincie beschikbare bedragen zeer moeilijk was. Begin van dit jaar verzochten Ged. Sta ten de Stichting een cultureel-financieel rapport uit te brengen. Dit betekende allereerst het opstellen van een grondi ge inventaris van al hetgeen op cultu reel gebied in Zeeland actief is. In de tweede plaats zouden daarbjj de be staande leemten worden vastgesteld en tenslotte zou de mate van noodlijdend heid der diverse culturele instellingen kunnen worden bepaald. Het spreekt vanzelf, dat het dagelijks bestuur der Stichting zich van meet af op het standpunt stelde, dat bij het uitbrengen van advies de belanghebben den betrokken dienden te worden. De beste vorm daartoe achtte men het op richten van een speciale sectie met een zo breed mogelijke samenstelling. Het be stuur zal nu de onderwerpen, waarover hij moet adviseren, in de Adviesraad brengen. Daarin kunnen dus kerkelijk en particulier initiatief vrijelijk de belangen afmeten. De conclusies gaan naar het da gelijks bestuur, dat op grond hiervan zijn eigen adviezen uitbrengt. OOK GOES WIL EEN STREEK- LABORATORIUM. Naar w ij vernemen hebben B. en W. van Goes een vergadering uitgeschre ven op Vrijdag a.s. om te bespreken of het mogelijk is in Goes te komen tot de oprichting van een streeklabora- torium. O.m. zijn voor deze bijeenkomst uitgenodigd diverse artsen en zieken huisbesturen. TIENDUIZENDEN ZIJN DAKLOOS Het aantal doden als gevolg van de wervelstorm, die Vrijdag Zuid- Formosa geteisterd heeft, is ongeveer 500. Meer dan 4000 personen werden gewond en tienduizenden zijn dakloos. Het was de ergste wervelstorm, die Formosa sinds 50 jaar getroffen heeft. Er kwamen windsnelheden voor van 180 km per uur. In de Zuidelijkste havenplaats van het eiland, Waohsioeng, kwamen min stens 50 personen om. Meer dan 100 vissersvaartuigen werden vernield, beschadigd, of worden nog vermist. Te Pingtoeng, dat in de oorlog een Japanse luchtbasis as, werd voor millioenen schade aangericht. De nationalistische regering heeft reddingsploegen naar het geteisterde gebied gezonden. Het hoofd van het ministerie van defensie, generaal jfc.ong Tai, is per vliegtuig naar het Aen vertrokken voor een onder Dat hier eeu uiterst belangrijke taak is weggelegd voor de Adviesraad zal zon der meer duidelijk zijn. Maar ook, dat de ze taak verre van eenvoudig is, alleen al om het feit, dat het moeilijk is subsidie te verlenen, wanneer het bedrag gering is. Uiteraard zullen normen moeten wor den gesteld, die de verdeling bepalen, ter wijl normen, waarop men in aanmerking kan komen voor subsidie, niet mogen ontbreken; MUZIEK EN TONEEL. Voorlopig zal de Adviesraad zich in hoofdzaak bezig houden met de terrei nen van muziek en toneel, waarbij vooral de aandacht zal vallen op de zelfbeoefe- ning. In de praktijk zal het dus gaan om de vraag, welke koren en korpsen voor subsidie in aanmerking moeten komen en in welk opzicht het amateurtoneel, het lekespel, het openluchtspel enz. kan wor den gesubsidieerd. Het is verheugend, dat thans door middel van de Stichting Zee land, die langzamerhand een vertrou wenspositie in onze provincie heelt ver worven, het vraagstuk der culturele sub sidie concreet aan de orde wordt gesteld. Het voorzitterschap van de Adviesraad berust bij mr dr A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Staten en lid van het algemeen be stuur der Stichting Zeeland. Secretaris is de heer C. Lijnzaad, directeur der Stich ting, waarvan het apparaat het practische werk zal verrichten. Binnenkort hopen we de samenstelling van de Adviesraad te kunnen publiceren. Bij Oostkapelle doet de zee gemiddeld jaarlijks zes meter van de duinvoet verdwijnen. Op de plek, waar de be staande paalhoofden eindigen en het overige strand en duin onbeschermd zijn, ziet men een inham van enige honderden meters lang en naar schat ting tweehonderd meter diep. Een be paalde plaats, die bij eb vrijkomt, be vond zich zes jaar geleden nog binnen de duinvoet en ligt er nu al 50 meter vandaan, terwijl de Duitse bunkers, die een eindweegs de duinen in wer den gebouwd, thans in brokken op het strand liggen, of op instorten staan, doordat 'tzand, waarin de fundamen ten van deze bouwsels staan, wordt afgeslagen. Op 'n stormachtige dag in Maart 1949 werd 15 meter duin af geslagen, De polder Walcheren, noch de instellingen, die het duingebied bezitten, noch de gemeenten Oost kapelle en Domburg kunnen het aan brengen van 16 nieuwe paalhoofden, waardoor de toest_nd ten goede zou kunnen worden gekeerd, bekostigen. Eén uitgave van 2,8 millioen gulden zou noodzakelijk zijn. Thans hoopt men op hulp van het Rijk. Onze foto laat zien een door de zee ondergraven- bunker. Het bouwwerk heeft hier zeker de langste tijd gestaan: het zal niet lang duren, of het zal kantelen, door gebrek aan „houvast" in de grond Zaterdagmiddag is de nieuwe weg van Hulst naar Graauw officieel in gebruik genomen. Mevr. de Casem- broot-v. d. Feltz, echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zeeland, knipte bij de Graauwse Foort te Hulst symbolisch het lint door en stelde de weg voor het verkeer open. De plm. 7'Y km lange tertiaire klinkerweg is een enorme verbetering, vergeleken met de vroegere weg, bestaande uit „kinderhoofdjes" en talloze putten, zodat het onderhoud grote lasten vergde voor de gemeenten en de pol ders. De nieuwe weg betekent zo doende naast een verkeersverbetering ook een belangrijke bezuinigingspost voor het wegschap HulstPaal. Te 3 uur verzamelden zich in de Burgerzaal van het stadhuis te Hulst de leden van Ged. E' ten, de heren C. Hamelink en A. L. S. Lockefeer, de gemeentebesturen en raadscolleges van Hulst en Graauw, diverse burge meesters uit de omgeving, de com missie van het wegschap HulstPaal, de diversq hierbij betrokken polder besturen, verschillende functionaris- De Spoorwegen spreken: MIDDELBURGS STATION WORDT VERBETERD. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Middelburg zich enige tijd geleden tot de directie van N.S. ge wend en gewezen op de gevaarlijke toestand, die ontstaan is door de te lage perrons, van het station in de Zeeuwse hoofdstad. Vooral het uitstap pen levert gevaar op. Men verzocht de directie hierin verbetering te brengen. De president-directeur van N.S., lr F. Q. den Hollander, is zich persoonlijk van de situatie op de hoogte komen stel len en heeft verklaard, dat het Middel burgs station beneden de standing voor een provinciale hoofdplaats is. De direc tie van N.S. heeft dan ook besloten om het station grondig op te knap pen en daarbij de perrons op te hogen, zodat men gemakkelijker in en uit de dieseltreinen kan stappen. sen van de Prov. Waterstaat en anderen. Nadat te ruim half vier de Com missaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, vergezeld van zijn echtgenote, was gearriveerd, sprak de burgemeester van Hulst, mr B. A. Th. M. Truffino, een welkomst woord, waarna hij zich wendde tot de voorzitter van het wegschap Hulst Paal, de heer H. Bruggeman te Graauw, en wees op de betekenis van deze nieuwe weg voor een centrum gemeente als Hulst. Met de Kon. Sted. Harmonie uit Hulst voorop werd vervolgens in auto's naar de Graauwse Poort ge reden, waar mevr. de Casembroot- v. d. Feltz het symbolische lint door knipte en haar bloemen werden over handigd. Over de nieuwe weg reed men daarna via de buurtschap Graauwse Paal tot waar men cV weg graag zou zien verlengd naar het ge meentehuis van het bevlagde Graauw, waar de Kon. Sted. Harmonie opge wekte marsmuziek deed horen. Na een hartelijke toespraak van mevr. Schlüter-ÏJtsma, echtgenote van de burgemeester van Graauw, tot mevr. de Casembroot, werden aan laatstgenoemde door zeven jonge dames bloemen aangeboden, alsmede een door hen vervaardigd sierkussen, waarop het wapen van Graauw en Langendom was geborduurd. Mevr. de Casembroot dankte in een minzame toespraak vo- deze aardige attentie. Het observatorium van Peking heeft de provincie Foe-Kien en andere ge- bieaen aan de kust van Zuid-China gewaar-,chuwd voor de naderende wervelwind. Een aantal kranten eist een onder zoek liaar de werking van het storm- waarschuwingssysteem, dat langzaam en misleidend wordt genoemd. In een ziekenhuis te Tojrs is Zondag- och' nd de Franse schrijver, dichter en politicus Charles Maurras overleden. Hij waa 84 iaar. BELGISCHE JOURNALISTEN OP BEZOEK IN ZEELAND Op verzoek van het oester-, kreef ten- en mosselbedrijf, fa Mieras Adriaanse te Yerseke, en de directie van „Hotel de Korenbeurs" te Goes, heeft Zaterdag een groep van 40 Bel gische journalisten en in België wer kende journalisten van buitenlandse bladen en persbureaux een kijkje geno men in Yerseke. Zij bezichtigden de kreeftenparken en maakten een vaar tocht over de Oosterschelde om eens „ter plaatse" kennis te maken met de „vrucht van het zilte nat" en meteen eens op de hoogte te komen van de problemen in de Zeeuwse visserijwe reld. Na de vaartocht werd in Hotel „De Korenbeurs" een diner aangebo den en hebben zij de film „Imperi alen vijf maal nul" bekeken, waarin duidelijk wordt aangetoond, waarom de oester zo duur is. In het hotel heeft de voorzitter van de Vlaamse journalistenkring, de heer Victor de Ruyter uit Brussel, ere penningen der kring aangeboden aan de heren L. Verwer en L. Mieras. LEERLINGEN BODEN EEN ZELFONTWORPEN SCHOOL- VLAG AAN Het was enkele minuten over half vijf Zaterdagmiddag, toen dr J. P. Chr. de Boer, inspecteur bij het V.H.M.O., op het rood wit blauwe lint toeliep, dat de toegang versperde tot de hoofdingang van het nieuwe gebouw voor het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes. Twee meisjes stonden daar, de jongste leerlingen van de school. Zij droegen een kussen waarop het Zeeuwse wapen was geborduurd en op dat kussen lag de schaar, waarmee de inspecteur als vertegen woordiger van de Nederlandse regering het lint ging doorknippen. Honderden mensen waren getuigen van dit plechtige ogenblik en toen daarna de vlaggen werden gehesen, Nederlands driekleur in het mid den en links en rechts de Goese vlag en de schoolvlag, toen ont blootten allen het hoofd en klonken plechtig twee coupletten van het Wilhelmus door de dampige lucht. Het nieuwe Lyceum, de trots van de Ver. voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs voor Zeeland, de trots ook van Goes en van geheel Zeeland, was geopend. veel zorgen in de afgelopen jaren, veel dat tot vreugde en tot dank baarheid stemde op deze Zaterdag. Van al die zorgen uit de voorbije jaren zullen we U niet vertellen ditmaal er is in ons blad zo vaak bij stil gestaan. Maar in de vreugde van deze openingsdag willen wij U door dit verslag laten delen. DE OCHTENDVERGADERING. Des ochtends om half tien begon de jaarvergadering in hotel „De Ko renbeurs". Een plechtige vergadering gezien de jaquets en hoge hoeden en een vergadering waaruit het be stuur van de vereniging vertrouwen kan putten: niemand van de aanwezi- Dr J. P. CHR. DE BOER Scn had ook maar één op- of aan- .niet laks in het bouwen van ^^"voorziUer^de heer J. Laport, scholenlas ter opening enige verzen uit Psalm 90, het gebed van Mozes, de man Gods, Veel is aan dit ogenblik vooraf- naar aanleiding waarvan hij een ogen- gegaan. Veel strijd en moeite en heel blik stilstond bij Gods oneindigheid De Heer J. LAPORT excellent gebouw tegenover 's mensen nietigheid maar toch mag de mens vragen: „Be vestigt Gij het werk onzer handen over ons". De talrijkee ingekomen felicitaties werden niet voorgelezen en daar er ook geen mededelingen waren, stelde men de jaarverslagen vast. Er werd geen enkele vraag gesteld. Als lid van de commissie tot het nazien van de rekening, werd in de plaats van de heer E. van der Zee gekozen de heer J. Meyers te Goes. De bestuursleden, mej. W. C. de Vries en de heren A. I. Catsman en mr A. J. van der Hoeven werden herkozen, terwijl in een vacature, toekomend aan de Geref. Gemeente, werd geko zen de heer S. Wisse te Middelburg. Daar er niets voor de rondvraag was, werd de vergadering binnen de drie kwartier gesloten. Begrijpelijk-... men was immers voor iets anders gekomen dan voor was een feestdag! Zo vulden zich de benedenzalen van „De Koren beurs" dan langzamerhand met gas-\ ten, die het bestuur kwamen com plimenteren en mede gingen aan zitten aan de lunch. T halve dr de Boer waren er de Commissaris der Koningin en mevrouw de Casem broot, v rscheidene leden van het college van Ged. Staten, burgemees ter en wethouders van Goes en tal van burgemeesters uit omliggende gemeenten, vertegenwoordigers van kerken en diverse inrichtingen van onderwijs en niet te vergeten het curatorium van het Lyceum en de docenten met hun dames. In zeer geanimeerde sten ;ing ging men aan tafel en het was geen won der, dat men enigszins op het tijd schema ten achter raakte. Daarom werd er aan tafel niet gesproken slechts een dronk werd uitgebracht op II. M. Koningin Juliana, waarbij door allen het Wilhelmus werd gezongen. DANKBAARHEID EN HULDE. De middagvergadering werd gehou- d*n in „De Prins van Oranje". De grootste zaal was bijna te klein, want hier waren ook alle leerlingen aan wezig, de meesten op het podium om mee te zingen in de cantate, die door de leraar der school, de heer Adr. Kousemaker, speciaal voor deze plech tigheid was gecomponeerd. Na het lezen van de Geloofsbelijde nis, hield de voorzitter, de heer Laport, een korte openingsrede Hij gewaagde ervan hoe sinds de oprichting der ver eniging in 1930 ni-t min er dan 9 ex cellenties van onderwijs hun hoofd gebogen hebben over de nieuwbouw- plannen „misschien is het daarom zo'n excellent gebouw geworden!" voegde hij er aan toe! (Zie vervolg op pag. 2). DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond. Aanhoudend koud. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw en hier en daar mist. Over het algemeen weinig wind. Aan houdend koud weer met temperaturen deze huishoudelijke zaken: deze dag om het vriespunt. A

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1