de loupe Chr. Lyceum ie Goes wordt vandaag geopend Hoge waterstand in De Poel brengt waterschap zorgen Duitse politici gaan betogingen houden aan de grens FEESTDAG Een blijde dag voor Zeeland „De sloten vol tot aan de rand' En de boer niet minder, want hij moet erin werken! Ktaptio-o-kdaq, Abe speelt vandaag niet mee Zaterdag 15 November 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagiüa 4 Onder Een ogenblik hebben wij geaarzeld, toen wij het opschrift neerschreven, boven de hiernaast afgedrukte foto's. Moesten wij schrijven: „Blijde dag voor Christelijk Zeelandof was: Blijde dag voor Zeeland" voldoende Wy hebben het laatste gekozen en daar is alle reden voor. Want dit is niet alleen een triomfdag voor de Ver eniging voor Chr. Middelbaar en Voor bereidend Hoger Onderwijs in Zeeland en dat deel van het Zeeuwse volk, dat deze vereniging steunt dit is daar naast een triomfdag voor Zeeland om dat het thans kan bogen op één der grootstéén der modernste en één der fraaiste middelbare scholen van geheel Nederland. Het is hier niet de plaats om breed uit te meten over de moei lijke weg die moest worden afgelegd voordat men tot deze dag kon komen dat dit gebouw tot stand gekomen is, is een bewijs temeer, dat Zeeland zich langzaam maar zeker omhoog- werkt in de rij van provincies. Dit Zeeland is niet meer „een aantal door boeren bewoonde eilanden daar ergens in een hoekje van Nederland", zoals men het in de grote steden in het cen trum nog wel eens beschouwt het kan en mag dat ook niet meer zijn, want ook het rijke Zeeuwse land biedt niet meer voldoende ruimte aan al zijn zonen. Andere bestaansmogelijkheden dienen te worden aangeboord en daar voor zijn mensen nodig met een be hoorlijke opleiding, jonge mensen die iets in hun mars hebben. Dat dit lyceum bovendien een Chris telijk lyceum is mag het Christelijk volksdeel van onze provincie met gro te trots vervullen. Het moge een aan sporing zijn het reformatorisch stem pel op deze eilanden met groter kracht tot uitdrukking te brengen. Zij die zich zo bijzonder voor het totstand komen van dit schoolgebouw hebben ingespannen, verdienen aller hulde en dankl Ingezonden Mededeling (adv.). Een blijvend besit! Firma T. Faberij de Jonge Lange Kerkstraat 30 Goes Telefoon 2415 Vandaag is het een grote dag voor de Vereniging voor Christelijk Middel baar en Hoger Onderwijs voor Zeeland. Want van daag wordt het nieuwe schoolgebouw aan de Bergweg te Goes offi ciéél geopend. Enorm hard is er in de afgelopen dagen gewerkt om ook de omgeving zo te maken, dat deze een passende omlijsting zou vormen voor dit ruime gebouw. De drassige grond is gespit, de struik jes, die tot een heg zul len moeten uitgroeien, zijn geplant, trottoirs zijn aangelegd, enz., enz. Ongetwijfeld zullen de vele genodigden met ge noegen het nieuwe ge bouw bezichtigen. Zon der al te veel stil te staan kan men hiervoor wel een goed uur rekenen. Men zal verbaasd staan over het aantal gangen, trappen en lokalen en niet minder over de bui tengewoon fraaie inrich ting van dit school gebouw. Ter gelegenheid van het feestelijk gebeuren bie den wij onze lezers en kele doorkijkjes in het gebouw. Links boven: Staan de op de hoek Bergweg Kamperfoeliestraat ziet men de fraaie voorgevel met in het midden de in gang. Boven de ingang ligt de kamer van de rector, drs D. Barends. De foto rechtsboven geeft een kijkje in de hal boven, vanuit de aula ge zien. Moderne strakke lijnen en daartussen de lichtvlakken van grote spiegelruiten. Den leerlingen, die 's mid dags niet naar huis kun nen, wordt in de cantine de gelegenheid geboden gezellig een boterhamme tje te nuttigen. (Foto midden.) De concierge zorgt dan voor een war me dronk. Geloof maar, dat het daar gezellig is! De foto links onder geeft een kijkje in de tekenzaal. Ruim en ge riefelijk zitten de leer lingen hier aan aparte tafeltjes. Niet minder ruim is het lokaal voor practische scheikunde (foto rechts onder). En tenslotte zien we op de middelste foto onder hoe 't waslokaal is ingericht. Dit lokaal is gelegen naast het gym nastieklokaal. Ge kunt het iedere willekeurige landbouwer in de Poel horen ver tellen: het gaat dit jaar verbazend moeilijk om de oogst binnen te krij gen. Het lied van de arbeid, dat in onze Zeeuwse polders toch al met slik gecomponeerd is, is nu nog eens rijkelijk met regenwater begoten, en geloof me, dan zingt het niet zo gemakkelijk meer. Het wachten is op Oostenwind „Dr is de leste tied vreet vee 'emar- teld", vertrouwde een oude boer me toe. Hij stond tot ver over zijn laarzen ln de slik en kapte het loof van zijn bleten. En zijn hand ging nog verder de modder in toen hij een pee bij de staart wilde vatten. „Klak" zegt het kapmes en het loof valt af en blub ber" ploft de biet op een hoop. De boer richt zich moeizaam over eind. Hij kijkt zorgelijk en zegt: „En de tied gaet 6k mae deur-ee?" „Je zou zot worre van al dieën re gen", maar hjj is optimist en zegt: „Mae alla, 'k et liever dat 't snachs valt as overdag". Voordat hij zich bukt om weer aan het kappen te gaan zegt h(j nog: „Je mot is ble m'n buu'man kleke, die kan nauwelijks z'n weg van de dulve ken nen". En inderdaad, de buurman heeft het nog minder best getroffen. Zijn twee zware knollen kunnen met moeite de wagen met de bieten uit de klei trekken. Soms zakt een wiel tot over de as weg. Het is inderdaad een gemartel. Als hij eindelijk op de weg zit, die van zijn land af loopt, moet hij de paarden bij het bit nemen en ze voorzichtig leiden, want de weg is on der een ItXjje water verdwenen en de sloten zijn niet meer te zien. De onder gaande zon, die nog net even langs de wolken kijkt, of alles wel goed gaat daar beneden, spiegelt er mooi ln EEN DICHTER. Je zou er een dichtwerk over kunnen schrijven. Ik bedoel over die onder gaande zon. De heer G. Beenhakker, technische ambtenaar van het Water schap „De Breede Watering Bewesten Yerseke", lucht zijn hart over de wa tervloed óók in dichtvorm. Het is een natte verzuchting: WATER, water, niets dan water, de sloten vol tot aan de rand. We hebben allebei een kater, de boer en ik, van 't natte land. En deze waterbouwkundige van „De Polder van Brêe" zoals de landbouwers hier zeggen, heeft reden tot zuchten, want er is abnormaal veel water ge vallen deze laatste maanden. Vooral in De Poel, het toch al niet droge polder gebied ten Zuid-Westen van Goes. O, dat Poelgebied, het is het zorgen kind van het Waterschap. In de perio de van 1 October tot en met 8 Novem ber viel niet minder dan 157 mm regen en daarmee steeg het peil in de pol der tot 65 mm boven de normale stand. Vooral in de buurt van 's-Heer Hen drikskinderen en b(j Nisse en 's-Gra- venpolder staat het water abnormaal hoog. NIET IN „DE MOER". Deze hoogwaterstand geldt overigens niet voor het gehele waterschap. Het gebied ten Oosten van het kanaal door Zuld-Beveland is op peil gebleven. Het gemaal „De Moer" kan de watervloed gemakkelijk aan. Het gebied ten Westen van het Kanaal, dat een oppervlakte heeft van 8000 ha (als er 10 centime ter water valt, dan moet er 8 mlllloen kubieke meter water uitgemalen wor den) vindt zijn ontwatering grotendeels door suatlesluizen, n.l. één tussen Kat- tendijke en Wemeldinge en één b(j Schore. Toen door de felle Westenwind het water in de Ooster- en in de Wester- Schelde echter zo hoog werd opge stuwd, konden de beide sluizen niet lo zen Men was derhalve aangewezen op het gemaal te Kattendijke, dat echter slechts een capaciteit heeft van ïy2 mm per etmaal. „Slechts", zeggen we, want rekent men opnieuw de hoeveelheid maal het oppervlak van 8000 ha, dan komt men nog aan een aardig aantal kubieke me ters. De afwateringssluis is die van Schore. Daar gaat per etmaal 8 a 10 mm door. Doch, zoals gezegd, met hoog water In de Westerschelde kan deze sluis niet werken. De capaciteit van de sluis tussen Kattendijke en Wemeldinge is 1 mm per etmaal. DE STUWEN IN GEBRUIK. Voor het eerst worden nu ook de stuwen rondom het gebied van Schore gebruikt. Deze stuwen zijn destijds als proef aangelegd, omdat Schore lager is gelegen dan het omliggende polderge bied en daarom altijd een grote hoeveel heid water te verwerken kreeg. Zodra de waterstand in de Wester- I Schelde nu laag genoeg is om de sluis te Schore in het werk te stellen, kan men, door de stuwen beurtelings open te zetten ook het water van het om ringende gebied snel lozen. „Droog weer en Oostenwind, dan zijn we er zo doorheen" is de mening van de heer Beenhakker. En liever nog een nieuwe gemaal, maar dat kan de blauwe voorlopig nog niet trekken WEINIG STORMSCHADE. De jongste storm heeft het Water schap overigens weinig schade aan de dijken bezorgd. Een kleine f 5000 scha de hoogstens schat men zo. De nieuwe dijkglooiing bij Yerseke, die de volle mep kreeg op te vangen, hield zich prachtig. „Geen steentje van zijn plaats!" Verkiezingen in het Saargebied Ollenhauer: Dc Saar behoort politiek bij Duitsland Duitse politici willen aan de vooravond van de verkiezingsweek in het Saargebied naar de grenzen van Saarland oprukken om daar betogingen te houden tegen de afscheiding van de Bondsrepubliek. De socialistische leider, Erich Ollenhauer, heeft aangekondigd, dat de Sociaal Democratische Partij op 22 November in Kaiserlautern nabij de grens van de Saar een grote betoging zal houden om tot de bevolking van het Saargebied te spreken. Het was vol gens Ollenhauer, de leider van de Sociaal Democratische Partij, de bedoe ling deze betoging te doen bijwonen door zoveel Saarlanders als technisch mo gelijk is. Vandaag wordt door het gehele land weer de Klaprooscollecte ge houden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het werk van het Nederlands Oorlogsgraven Comité. Hierdoor kunnen dan voor het komende jaar o.m. honderden na bestaanden van in Nederland begraven liggende geallieerde militairen in de gelegenheid worden gesteld de graven van hun dierbaren te bezoeken Van de offerzin en van de activiteit van het Nederlandse volk zal het afhangen in welke mate dit belangrijk en menslievend werk kan worden voortgezet. Laten wij toch nooit het offer vergeten, dat zovele geallieerde sol daten voor onze vrijheid gebracht hebben en laten wij onze dank baar heid bewijzen aan de nabestaanden van hen, die hun leven gaven. U steunt er een prachtig werk mee, dat zijn beloning in zich draagt. De zeedijk bij Yerseke, waar de storm het water hoog opstuwde, hield zich prachtig. Abe Lenstra zal niet tot de spelers behoren, die vandaag te Huil met het Nederlandse elftal tegen het Engelse amateurteam spelen. Lenstra heeft de K.N.V.B. meege deeld, dat hij er nog eens goed over had nagedacht, maar dat hij niet als linksbuiten in het Nederlandse elftal wil spelen. Wie de linksbuitenplaats zal bezet ten zal pas te Huil worden bekend ge maakt. De opstelling is: Engeland (Amateurs): Doel Bennett; achter Alexander en Stratton; Midden: Topp, Yenson, Saunders; Voor: Groves, Noble, Lewis, Walton, Robb. Nederland: Doel: Landman; Achter: Tebak en Alberts; Midden: Wiertz, Terlouw en Biesbrouck; Voor: van der Kuil, Lugthart, van Roessel, Bennaars, linksbuiten onbekend. Een derde gedeelte van de Zuid- koreaanse regeringsdiensten zal in de komende week uit Poesan naar de hoofdstad Seoel worden overgebracht. POLITIE-AGENT IN 'T DUISTER NEERGESCHOTEN. Gisternacht is op de Utrechtse straatweg te Woerden een agent van politie door twee onbekende daders neergeschoten. De daders kwamen uit de richting Harmeien en zijn na het plegen van het misdrijf verdwenen in de richting Woerden-stad. Beide da ders waren per rijwiel en reden te Woerden zonder licht. Vermoedelijk hebben deze daders ongeveer een uur tevoren een po ging tot inbraak gedaan in de ge meente Harmeien. Van de daders is geen signalement bekend. Nieuw groot schip voor de „Holland-Amerika-Lijn". Mr W. H. de Monchy, directeur van de „HollandAmerikaLijn" heeft Woensdagavond te Southampton ver klaard zeer teleurgesteld te zullen zijn, indien niet in het komende voorjaar wordt begonnen met de bouw van een nieuw schip, dat dezelfde afmetingen zal hebben als het vlaggeschip „Nieuw- Amsterdam". Hij voegde hieraan toe dat de houw van het nieuwe schip drie tot drie en een half jaar zal du ren. Ook de tot de regeringscoalitie van Bonn behorende liberale partij heeft een betoging van trouw aangekondigd, die op 23 November in Koblenz zal worden gehouden. Op beide betogin gen zullen ook vertegenwoordigers der niet toegelaten partijen van het Saargebied het woord voeren. BONDSDAG. De Westduitse Bondsdag zal Dinsdag opnieuw de Saarkwestie behandelen. Men verwacht dat alle fracties van de Bondsdag haar goedkeuring zullen hechten aan een gemeenschappelijke verklaring, waarin het Duitse stand punt inzake de op 30 November in het Saargebied te houden verkiezin gen zal worden neergelegd. De leiders der fracties zullen Maandag onder lei ding van dr Adenauer bijeenkomen om de tekst van deze verklaring op te stellen. De verklaring van de Bondsdag moet volgens Ollenhauer er toe bij dragen de bevolking van het Saarge bied een richtlijn te geven voor haar houding bij deze verkiezing. Ollenhauer sprak de overtuiging uit, dat de Bondsdag zich achter de actie der niet toegelaten Saarpartijen voor een boycot der verkiezing zal moeten stellen. „Ook wanneer dertig of veertig procent der kiezers zich afzijdig zou houden, zou dit reeds als een zeer belangrijke politieke demonstratie moeten wor den opgevat", aldus de Sociaal Demo cratische leider. De Saarlandse minister-president Hoffmann heeft verklaard, dat hij een deelname van meer dan vijftig procent zou beschouwen als een bewijs van instemming van de meerderheid der bevolking met zijn politiek. Zou meer dan de helft der kiezers niet stemmen, dan zouden volgens Hoffmann uit het votum vanzelfsprekend democratische gevolgtrekkingen moeten worden ge trokken. De Duitse sociaal democraten blij ven volgens Ollenhauer op het stand punt staan, dat alle onderhandelingen over de Saar moeten uitgaan van het beginsel, dat de Saar, politiek nog steeds een deel van Duitsland is. Donderdagmorgen is do „Bestevaer een loods schoener, die tot zeiljacht is omgebouwd, uit XJmuiden naar Amen- sa vertrokken.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 4