Hitodëëzzadj -<L- Veel verborgen leed kan dan verzacht worden HOUTWORM KLEINE'S CHEMISCHE FABRIEK Eerste passagiers- vlucht via de Noordpool Ecuador wil millioenen Neder landse immigranten ontvangen Prins Bernhard ziet goede kansen voor eigen nederzettingen Tweede Kamer wil weten hoe minister Zijlstra over belasting verlaging denkt Vierde industrialisatienota en een midden standsnota gevraagd toonverschillen tussen stad en platteland moeten geleidelijk verdwijnen maar.. Snoekenweer of... hondenweer... FEUILLETON Staatssecretaris voor onder wijszaken dringend nodig Besluit Uw maaltijd met één of twee Rennies. Oma, als bankroofster, heeft succes Zaterdag 15 November 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 ttfr maafod al uw foiwcH (Van onze speciale verslaggever). Maandag start in Nederland de actie weer, die telkenjare in November en December de aandacht van het Nederlandse volk vraagt: de kinderpost zegelactie. Start zij Maandag pas Maar wij hebben toch al herhaaldelijk schoolkin deren aan de deur gehad, die bestellingen voor kinderzegels kwamen no teren Zo zullen, de meeste lezers reageren en ze hebben gelijk. Evenwel: die activiteit van scholieren was maar een voorproefje. De eigenlijke actie begint Maandag. Bij het „voorgevecht" van de school kinderen ging het er om de bevolking alvast te herinneren aan de mogelijk heid straks voor luttele centen te kun nen weldoen. Van Maandag af wordt de activiteit van de schooljeugd verlegd naar de ouderen. Dan rekenen de werkers op het terrein der kinderbescherming op het initiatief van allen persoonlijk. Zowel in Amsterdam als in Eind hoven zal een rijdend postkantoor zijn route door het vaderland beginnen. Meer plaatsen dan vroeger kunnen worden bezocht, nu naast de Ned. Spoorwegen ook de P.T.T. een rijdend postkantoor ter beschikking heeft ge steld. Op 24 en 27 November zullen luister wedstrijden worden gehouden voor de verschillende Nederlandse zenders. Ver volgens zullen de postkantoren afzon derlijke stands voor de verkoop van kinderzegels inrichten. Geen mens in het vaderland of hjj zal op allerlei ma nieren kunnen deelnemen aan de actie „Voor het kind". TOEGENOMEN POPULARITEIT. Het leuke van. die actie voor de ver koop van kinderzegels is, dat eigen lijk iedereen er voor voelt. Dat kan men maar zelden ergens van zeggen. Meestal streven allerlei groeperingen naar een eigen doel. Maar voor de kinderzegels is iedereen wel te por ren. Nogal logisch. Die kinderzegels wor den verkocht met bedoeling kinder leed te helpen verzachten. En kinder leed beperkt zich niet tot bepaalde streken of bepaalde volksklassen. Er wordt in heel ons vaderland verschrik kelijk geleden door kinderen. Dat weet de gezonde mens niet. Of althans realiseert hij het zich niet. Het leed ligt, zo gezegd, niet op straat. Wat zich afspeelt binnen de muren van sanatoria, kindertehuizen, inrich- Ingezonden Mededeling (Adv.) verdelgt men radicaal met „PYRODÉE". Flacon van 100 cc. 1.75, 200 cc. 3.25. Verkrijgb. bij Drogisten en Woninginrichtingen. Bij houtwormaantastingen in ker ken, woonhuizen, boerderijen, enz. raadplege men onze afdeling „Voorlichting" (zonder verplich ting). LEIDEN Tel. 25738. De Scandinavische luchtvaartmaat schappij S.A.S. zal Woensdag de eer ste transatlantische vlucht van Ame rika naar Scandinavië via de Pool- route uitvoeren. Twee weken later zal via dezelfde route een tweede vlucht worden gemaakt. Tijdens deze wil men ervaringen opdoen voor 'n regel matige luchtverbinding via deze route, die de S.A.S. spoedig tussen Los An geles en Kopenhagen hoopt te openen, Het vliegtuig, dat deze historische eerste reis zal maken een DC 6B start 19 November om 16.30 uur in Los Angeles. Het toestel vliegt ver volgens via Edmonton (Canada) over Baffingstand en de Noordpool naar Thule, de nieuwe luchtbasis op Groen land. De volgende dag 20 Novem ber wordt het toestel op Kastrup bij Kopenhagen verwacht. Men ver wacht, dat de 3920 km lange route in 10 uur zal worden afgelegd. Onder de 23 passagiers, die de tocht met de „Arild Viking" mee zullen maken, bevinden zich Amerikaanse en Scan dinavische luchtvaartdeskundigen, po litici en militaire autoriteiten. BEAM VERVANGT KENNAN IN MOSKOU. Het AmeriKaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Donderdag te Washington bekendgemaakt, dat de 44- jarige beroepsdiplomaat Jacob D. Beam binnenkort naar Moskou zal vertrekken om de leiding van de Amerikaanse Am bassade op zich te nemen- Het laatst was Beam verbonden aan de Amerikaanse Ambassade te Belgrado. Hij zal de per soonlijke rang van gezant krijgen. Zoals bekend heeft de Russische rege ring de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Kennan, niet langer aanvaard baar verklaard, nadat deze, tijdens een bezoek aan Berlijn critiek had geleverd op de Russische politiek. Enige dagen ge leden is Kennan naar Washington terug gekeerd. A.K.K.A. t> TELT „AMBTENARENPLAN" OP. Na het rapport over de salariëring van de middengroepen is thans de A.R.K.A., de algemene R.K. ambtenarenvereniging, met een rapport gekomen, waarin verho ging van de ambtenarensalarissen bepleit wordt, zodat zij in 1956 tenminste eniger mate zullen gelijken op de salariëring in 1938. Het is een uitgebreid plan, waarin de percentages zijn opgenomen, waarmee de salarissen der diverse rangen extra zullen moeten worden verhoogd in de eerstkomende vier jaar. Men heeft uitge rekend, dat deze verhogingen het Rijk 70 miiiioen gulden zullen kosten, waarbij nog eens 70 miilioen gulden kan worden geteld voor gelijksoortige verhogingen van de salariëring der beambten van provincies, gemeenten, waterschappen enz. tuigen voor geestes-gestoorden en op voedingsgestichten, dat komt maar weinig aan de dag. Als de gezonde bevolking, de normale gezinnen, kortom de gewone burgerij, die zonder buitengewone moeilijkheden voortleeft, zou zien hoeveel ongelukki ge jeugdigen naar lichaam of geest ln Nederland rondliepen, dan ware de ac tie voor de kinderzegels voor jaren over bodig. Want dan zou ieder bereid zijn om flink in de beurs te tasten tot heil van de misdeelde kinderen. Nu mag de kinderzegel zich ver heugen in een toenemende populari teit. Vijf jaar geleden bracht de ac tie f 250.000 op. In 1951 was de netto opbrengst reeds gestegen tot f850.000. Wanneer men nagaat, dat een paar honderd instellingen van dit bedrag moeten profiteren, dan is het evident, dat dit grote bedrag toch maar een kleine pleister op de wonde is. Er moe ten veel meer kinderzegels verkocht worden. Daarom heeft men als motto voor de actie van dit jaar de slagzin: gekozen: „Plak één maand kinder zegels!". Het werk voor de misdeelde jeugd zou dan uit de geldelijke zorgen zijn. HET ZWITSERSE VOORBEELD. De opbrengst van de kinderzegels staat gelijk aan de opbrengst van ge wone postzegels gedurende één week in Nederland. Hoe mooi zou het dus wezen wanneer ieder een maand lang kinderzegels plakte op al zijn post. De opbrengst zou dan verviervoudigd worden. In Zwitserland is de kinderzegel het vaste ornament op alle brieven, die in de maand December uitgaan. Daar plakt gedurende die maand niemand andere zegels. Daarheen moet het in ons land ook. Dat kan makkelijk wan neer ieder eenvoudig de moeite wil nemen om goed te bedenken waarvoor die zegels dienen. Wat worden er in de laatste maand van het jaar kapitalen uitgegeven voor allerlei luxe artikelen, waarmede wij ons met St Nicolaas en Kerstmis om ringen! Wij zorgen wel dat we niet tekort komen. Welnu, waarom dan niet een klein bedragje aan kinderzegels besteed Er zit iets aantrekkelijks in om ge durende de maand December telkens die gezellige postzegels op de brieven te plakken of aan te treffen. En wan neer dan op de hoogtijdagen de kleu rige kaarten onze brievenbus binnen vallen, dan verwarmt die algemene milddadigheid het hart. Maar dat alles betreft het plezier aan onze kant. Er is ook plezier (of moeten we zeggen: minder leed) aan de zijde van de kinderen die verzor ging en steun behoeven. Hetgeen van groter belang moet worden geacht. Wij willen dus allemaal aan het werk gaan en wij nemen ons voor: één maand lang plakken wij kinderzegels! Ingezonden Mededeling (adv.) Gratis de vruchtbaarste grond De president van Ecuador heeft in een gesprek met Prins Bernhard ver klaard, dat Ecuador zoveel mogeljjk Nederlandse immigranten wil opnemen, in het bijzonder landbouwers. Ecuador, dat zevenmaal zo groot is als Nederland doch slechts een bevolking van drie en een half miilioen heeft, is genegen en kele millioenen Nederlandse immigranten op te nemen. De regering van Ecua dor wil deze mensen gratis de vruchtbaarste grond ter beschikking stellen. Men stelt slechts één voorwaarde n.I. dat de immigranten materiaal meene men om hun eigen huizen te bouwen. De president zei, de Nederlanders suc ces te kunnen garanderen. Hjj had vernomen dat de inlichtingen over Neder landse immigranten overal ter wereld zeer gunstig waren en wilde daarom de Nederlanders alle mogeljjke voorrang geven. De president stelde de Prins voor, loppen gedrukt waarop de beeltenis het eventueel door Nederlandse immi granten in bezit te nemen gebied van uit de lucht in ogenschouw te nemen. De Prins meende echter dat dit geen voldoende indruk zou geven. Hij heeft materiaal in handen voor nadere be studering door de Nederlandse autori teiten. De Prins zei wel, dat hjj goede kan sen zag voor de vorming van op zich zelf staande Nederlandse nederzettin gen met eigen karakter, DE REIS. Het bezoek aan Ecuador verloopt overigens rustig. Woensdag werd een krans gelegd bij het standbeeld van Simon Bolivar. De middag werd door gebracht met het bezichtigen van ker ken. Een grote menigte volgde de Prins toen hij de Sint-Franciscuskerk binnenging, waarvoor de eerste steen in 1535 werd gelegd door de Vlaamse Franciscaner Ridke de Marselaer. Laat in de middag hield de Prins een receptie waarop 23 van de 25 per sonen tellende Nederlandse kolonie aanwezig waren. Prins Bernhard on derhield zich lange tijd met zijn land genoten en bracht de groeten van de Koningin over. Des avonds zat de Prins aan bij een diner dat werd aan geboden door de minister van Buiten landse Zaken. Donderdag is de Prins onderschei den met de militaire onderscheiding eerste klasse „Abdon Calderon", wel ke door de minister van oorlog werd uitgereikt. Bij het afscheidsdiner dat door Prins Bernhard werd gegeven, is de presi dent onderscheiden met het Groot kruis van de Nederlandse Leeuw. Bij gelegenheid van het bezoek van de Prins zijn in Ecuador speciale enve- van Prins Bernhard in kleuren voor komt omgeven door Nederlandse leeuwen. Begroting van Economische Zaken Wel of geen belastingverlaging voor liet bedrijfsleven Dat is de vraag, waar mee de leden der Tweede Kamer zich hebben bezig gehouden bij het opstellen van het voorlopig verslag op de begroting van Economische Zaken, Een deel der Kamerleden is tegen belastingverlaging, daar zjj niet geloven, dat de bedrijvig heid hierdoor voldoende wordt gestimuleerd. Ze bepleiten een of andere vorm van risicospreiding, waarbij ook de overheid haar aandeel in het risico zal moeten dragen. Hiertegenover pleitten andere leden voor een verlaging der inkomsten belasting met 10 pet. en van de vennootschapsbelasting met 5 pet. Met de verla ging van inkomstenbelasting beogen zij verhoging van de koopkracht, terwijl met beide belastingverlagingen beoogd wordt meer kapitaal voor investeringen beschikbaar te krijgen. De tegenstanders hiervan stellen hiertegenover, dat meer kapitaal nog niet altijd meer investeringen betekent, omdat men dikwijls het risico te groot zal achten. Alle leden zijn echter verlangend naar de vierde industrialisatienota, opdat hun duidelijk zal worden, welke politiek deze nieuwe minister denkt te voeren. Op internationaal economisch gebied stelt men de minister een aantal vragen, die wel heel moeilijk te beantwoorden zullen zijn. Zo vraagt men hem of hij zijn mening hierover wil geven op welke terreinen de economische integratie zich in ieder geval zal moeten voltrekken wil een politieke integratie verantwoord zijn. Met andere woorden: welke bevoegdhe den op economisch gebied zal een Euro pees politiek gezag moeten krijgen om te kunnen functionneren Bezorgdheid be staat er over het dollartekort; daarom wil men weten, hoe de minister denkt over het in Straatsburg opgestelde plan van een Europese bank voor overzeese investeringen. En hoe de minister de twee belëidssferen: Europese betalings- unie en dollartekort op elkaar denkt af te stemmen. Men vraagt hoe hij de ont wikkeling van de ruilvoet in de nabije toekomst ziet en wat hij van plan is te doen tegen de concurrentie die de Ne derlandse industrie ondervindt als ge volg van exportpremies van andere lan den. Advies van de S. E. R. In een verschenen advies van de Sociaal Economische Raad betreffende de gemeenteclassificatie wordt gepleit voor een geleidelijke afschaffing van de plaatselijke loongeschlllen. Het advies komt tot de conclusie, dat slechts één derde van 't uurloonverschil van 12 ct tussen de plaatsen door duidelijk aanwijs bare factoren kan worden verklaard. Hierbij s, eelt het huuvverschil tussen stad en platteland een rol. Aan de factor consumptie-stimulering, waaraan de werk nemers in de stad zouden zjjn onderworpen en op grond waarvan zij op een relatief hoger loon zouden aanspraak m aken, hecht het advies van de S.E.R. maar een betrekkelijke waarde. In feite wordt geconstateerd, dat het nomen. Van grote betekenis acht men bestaande verschil in nominale lonen het vraagstuk van de bevordering van ONTWIKKELINGSGEBIEDEN. De al eerder geuite suggestie, om de ont wikkelingsgebieden niet maar alleen te industrialiseren, maar ook agrarisch, so ciaal en cultureel te saneren, wordt ook aan deze minister voorgelegd. En men wil graag weten of er nog andere gebie den tot ontwikkelingsgebied zullen wor den aangewezen- In dit verband vestigt men o.a. de aandacht op Tholen. ENERGIEVOORZIENING. Bij de bespreking over de energievoor ziening kwam natuurlijk ook de brief van de Kamers van Koophandel ter spra ke, waarin de gemeentelijke electrici- teitstarieven een extra-belasting werden genoemd. Men wil graag preciese cijfers weten. Ook vraagt men om een gaswet. Men is van mening, dat het de aanbeveling verdient, dat gemeenten samenwerken tot het verkrijgen van grotere distributie eenheden, de regering behoort hieraan leiding te geven, zo menen deze leden. MIDDENSTAND. De benoeming van een staatssecretaris voor middenstandsaangelegenheden Is niet vrij van critiek gebleven.„Waarom heeft men hiervoor een specialist op het gebied van de sociale verzekering ge nomen 1" zo vraagt men. „En als de K. V. P- niet over een specialist beschikte, waarom heeft men dan niet elders naar een dergelijke functionnaris gezocht En„Is er voor deze functionnaris meer dan een zuiver representatieve taak weg gelegd 7" Men is van mening, dat hij de parle mentaire debatten te weinig aandacht aan middenstandsaangelegenheden wordt besteed, terwijl men deze toch even be langrijk acht als bv. arbeid en landbouw. Deze leden vragen dan ook om een mid denstandsnota waarover dan eens een wat diepgaander debat mogelijk is. tussen de hoogste en de laagste ge meenteklasse niet kan worden ver klaard door factoren, die bij de bepa ling van de reële waarde van het loon van betekenis zijn. Het ongelijke nominale loon wordt niet gedekt door een gelijk werkelijk loon. De S.EJt., die dit advies uitbrengt naar aanleiding van het door de com missie Kruijt opgestelde rapport over dit vraagstuk, hecht geen absolute waarde aan de toetsingsnorm, dat er regionale verschillen in de kosten van het levensonderhoud bestaan. Wel wordt het voorbehoud gemaakt, dat bij de plaatselijke loonverschil- len andere essentiële overwegingen van sociaal economische aard mede in aanmerking moeten worden ge (Ingezonden Mededeling adv.) de shag' *1'0n«o, shao Te Manilla verluidt, dat president Quirino van de Philippijnen voorne mens is zich voor Kerstmis naar For mosa te begeven om de, besprekingen met generaal Tsjiang Kai Sjek over een verdrag voor het gebied van de Grote Oceaan te hervatten. 30 o— Wat slingerde dat schip! Menig scheepje bereikte nooit een haven! Maar bang? Nee, bang was ze niet. Een kind van God heeft niets te vre zen in leven noch in sterven. A.b. van de „Isabella Beth" 20 November 1846. Liefste Anna, Wat wilde ik je graag bij me heb ben! Ik ben al een paar maal aan een brief aan jou begonnen, maar er kwam nooit veel van terecht! Men zegt, dat we nu dicht bij land zijn, hoewel we het nog niet kunnen zien. Maar als ik nu schrijf, kan ik de brief versturen zodra we aan wal zijn. De kapitein had gehoopt op een veel sneller overtocht, maar we hebben wat tegenslag ge had. Eerst raakten we in een storm, die ons uit de koers dreef en daarna hebben we nog verscheidene dagen stormweer gehad. Maar ik zal bij het begin beginnen. Ik zal nooit die eerste nacht aan boord vergeten. Ik ging aan dek en de sterren schenen helder. We scheerden als een vogel over het water. Prachtig vond ik het. Maar de tweede dag stak er een storm op. Zelfs de kok, die al verschillende malen de Oceaan over gestoken is, zei, dat hij nog nooit zo'n storm had beleefd. Die arme moeder was zo zeeziek. En bijna niemand ont kwam er aan. Ik voelde me alleen een beetje akelig. Die eerste twee dagen vochten de vrouwen heus niet om de kachel, geloof me. Dat kwam de vol gende dagen. Want, zie je, er is maar één grote kachel en daar moeten we allemaal op koken. Als het schip over helt, vliegt de pap of de soep uit de pannen en dan is het een bende op de vloer! Maar we raakten gewend aan nog erger bende. Stel je voor een ruim opgepropt met zeezieken. Enfin, daar over zal ik maar ophouden. Moeder had het ons gezellig ge- £eti tand, dat U uufyen $a£> door Marian Schoolland maakt in een hoekje. We maakten er wanden om van kisten en zakken. Maar je kunt je niet voorstellen hoe vol het overal was! Overal stapels kis ten en meubels en daartussen smalle gangetjes. Er was een boom van een kerel, die eerst een verbazend groot woord had. Hij vertelde iedereen, dat hij nooit ziek werd. Maar je had hem de twee de dag moeten meemaken. Hij schepte niet meer op. Hij griende en zei maar: Laat mij maar dood gaan! Laat mij maar dood gaan!" Wat hebben de an deren, die niet al te zeeziek waren, hem uitgelachen! Net een kind! Maar ik moet toegeven, dat je niets meer om je leven geeft, als de zeeziekte je goed te pakken heeft. Al de luiken moesten dicht en de golven spoelden over het dek. Vrese lijk wat een lucht daar beneden! En toen er ookt nog een lek in het schip sloeg waren we werkelijk bang. Al de mannen stonden om beurten aan de pomp. Ze waren niet allemaal bang, hoor Anna. Sommigen bleven rustig. Er is een theologisch student aan boord, Mensing heet hij. Hij houdt iedere dag morgenwijdingen en doet de ronde bij de zieken. Vader zit ook niet stil. En dan heb je Jan Rabbers, die altijd een goed humeur heeft en de anderen op vrolijkt. Sommigen leven werkelijk uit het geloof. En ik denk, dat dat Van Raalte's invloed is. Ik heb een jongeman van mijn leef tijd ontmoet. Hij heet Marinus Bonte koe en is een plezierige knaap. Samen hebben we het hele schip bekeken. Maar hij moest niets van ons psalmgezang hebben. Dat is maar gekheid, zegt hij. Hij is van plan rijk te - worden in Amerika, zegt hij, en ik geloof, dat het hem wel zal lukken. Je had moeten zien hoe gauw hij een plaatsje voor moeder veroverd had bij de kachel toen Tineke niet goed was en melk moest hebben. Hij diri geerde alle vrouwen aan kant. Hij zegt, dat hij geen schop kan vasthouden en dat ook niet van plan is. Er zijn wel gemakkelijker manieren om rijk te worden. Nu, ik wil wél grondwerk doen. Maar als er een gemakkelijker en vlugger manier ishoe vlugger, hoe beter. Het duurt heus niet lang eer ik ons huisje klaar heb, dat zal je zien. Ja, Tineke werd ziek. We hebben werkelijk over haar in angst gezeten. Ze is nog zo zwak, dat ze niet kan lopen. Maar ze vindt het fijn met mij aan dek te gaan als het weer be hoorlijk is. Ik pak haar dan in een omslagdoek en draag haar naar boven. Gisteravond heb ik haar meegenomen om de sterren te zien. Ze vroeg ons: „Is God nu daarboven? Ziet Hij ons nu?" Ik geloof dat ze God altijd dicht bij haar voelt. Soms denk ik, dat ze te goed is voor deze wereld. (Wordt vervolgd). de economische bedrijvigheid op het platteland. Om de industrievestiging en de werkgelegenheid op het platte land te bevorderen, kan het gewenst zijn, dat vestigingsnadelen worden ge compenseerd door een lager loonni veau. Het advies van de S.E.R. acht het aannemelijk, dat de factor huurver schillen binnen afzienbare tijd haar betekenis grotendeels zal verliezen. Ook de factoren consumptie-stimule ring en industrialisatie van het platte land zullen naarmate de politiek van openlegging van het platteland voort schrijdt, hun betekenis verliezen. Mening der Kamerleden. De meeste Tweede Kamerleden vra gen zich af wat er nu Zal gebeuren met de poging tot onderwijsvernieuwing van prof. Rutten, aldus bljjkt uit het ver- lopig verslag op de begroting van O, K.W. Men heeft wel vertrouwen in mi nister Cals, maar vele leden achten de benoeming van een staatssecretaris, die zich speciaal met onderwijszaken kan bezig houden, wel zeer gewenst. De invoering van kosteloos onder wijs wordt niet algemeen gewaar deerd; de voorstanders van „gelijke kansen voor iedereen" juichen het toe, maar anderen lieten weten dat zij hiertegen al aanstonds stelling wen sen te nemen. Een hele reeks van wensen en verlangens passeert dan in dit verslag de revue, waaronder de salariëring van onderwijzers en lera- en, het kleuteronderwijs, gebrek aan schoolruimte, de positie van de ge huwde onderwijzeres en de toekomst van de Ulo-schooi een voorname plaats innemen. Waardering heeft men voor 's mi nisters zorg voor oudheidkunde en natuurmonumenten en ook zijn cul turele politiek vindt instemming. Wel dringt men aan op verhoging van de steunverlening aan beeldende kunste naars; anderen zien dit met bezorgd heid aan; zij vragen zich af aan welke oorzaken het te wijten is, dat het ar tistieke leven steeds minder gevoed wordt door de maatschappij zelf en derhalve in steeds stijgende mate af hankelijk wordt van de financiële steun der overheid. Met enig sarcasme merken sommi gen op, dat z(j nu voor de zevende maal in zeven jaar gelezen hebben, dat een ontwerp-radio-omroepwet ln gevorder de staat van voorbereiding is! Anderen zeggen, dat zjj er geen behoefte aan hebben over dit radiobeleid nog iets te zeggen'. Ingezonden Mededeling (Adv.) Om dat snerpend zuurbranden op de maag te blussen. Meer en meer wordt het gewoonte van lijders aan brandend maagzuur, altijd Rennies bij de hand te hebben. Ze zijn één voor één hygiënisch verpakt en onopgemerkt in te nemen waar U maar wilt zonder water of wat ook. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Amerikaanse soldaten verkochten geweren en munitie. Volgens Amerikaanse legerautori- teiteri te München hebben twee Ame rikaanse soldaten in het begin van dit jaar verscheidene wagonladingen ge weren en bazooka's, alsmede 108.000 patronen, als schroot aan de Beierse politie en aan handelaars in oude me talen verkocht. De schuldigen zijn in middels naar de V.S. teruggekeerd. De Beierse politie verklaarde, dat zij in Februari 108.000 geweerpatronen voor 7560 mark had gekocht van een Duitse employé bij het Amerikaanse oplei dingscentrum te Grafenwöhr. Hij had als „officiële tussenpersoon" de muni tie aangeboden als schroot, omdat de patronen in 1943 en 1944 waren ge fabriceerd en daarom niet meer bruik baar zouden zijn. De John Carrol Universiteit (V.S.) heeft Donderdag een aardbeving van middelsterkte geregistreerd, die zich naar berekening in Oost-Paraguay moet hebben voorgedaan. De kalm en waardig optredende dame van ongeveer zestig jaar, klein en grijs, die als oma op ze kere dag een bankfiliaal te Los Angeles binnenging, rustig naar de kassier schreed, hem een tas voorhield en hem vriendelijk uit nodigde deze met dollarbiljetten te vullen, terwijl zij met een re volver kracht aan haar verzoek bijzette, is opnieuw op het oor logspad. De in een blauwe mantel om klede bankroofster betrad Woens dag de „Union Bank and Trus Company", begaf zich naar het hokje van een kassierster en schoof deze een briefje toe, waar op stond: „Handel op natuurlijke wijze. Geef mij al uw geld en maak pas na tien minuten alarm" Tegelijkertijd liet zij de verbluf te kassierster op onopvallende wijze de revolver zien, die zij in haar hand had. De bedaagde bankroofster had wederom succes. Zij vertrok met tweeduizend dollar buit. De vo rige maal, op 17 October j.l., had zij zich op deze wijze 1212 dollar toegeëigend. JJ Ingezonden Mededeling (adv Englebert - die is goed

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3