Generaal Naguib zes maanden dictator Conflict tussen Trygve Lie en Congrescommissie Streeklaboratorium voorde volksgezondheid te Middelburg 1 Malan geeft toe De heer J> Q* C* Lenshoek voorzitter van Zeeuwse afdeling Eén dode bij trambotsing te Rotterdam 1 SNIPPER NIEUWS «PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De eigendom Gerechtshoven worden volledig uitgeschakeld Politieagent te Harmeien neergeschoten Verzoek aan Provinciale Staten om een bijdrage Gebouw zou aan de uitvalsweg tussen Seis- en Noordweg verrijzen Stichting Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bi) geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2328 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE ZATERDAG 15 NOV. 1952 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W? <3. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.03 u., onder 16.47 u. Maan op 7.02 u., onder 15.37 u. Hoogwater Zondag 16 November: Vlissingen: 0.54 u. 1.87 m., 13.05 u. 1.81 m. Terneuzen: 1.18 u. 2.05 m., 13.30 u. 1.99 m. Wemeldinge: 2.32 u. 1.71 m., 14.46 u. 1.58 m. Zierikzee: 2.20 u. 1.47 m., 14.32 u. 1.33 m. III. Met dankzegging te genieten. Hebben we zo gezien, dat de eigendom goed is, mits recht ge bruikt, we constateren nog maar al te vaak, dat het juist aan dat rechte ge bruik maar alte zeer mankeert. En waar onrecht geschiedt, daar moet dit beteugeld worden. Artikel 36 van de Ned. Geloofsbelij denis legt hiervan eveneens getuigenis af: „Wij geloven, dat onze goede God uit oorzaak der verdorvenheid des menselijken geslachts, Koningen, Prin sen en Overheden verordend heeft, willende, dat de wereld geregeerd wor de door wetten en politiën, opdat de ongebondenheid des mensen bedwon gen worde en het alles met goede or dinantie onder de mensen toega". Zo is het goed, dat diefstal bestraft wordt, dat misbruik van het eigen domsrecht wordt tegengegaan. Immers waar ons uitgangspunt is, dat het eigendomsrecht moet worden uitge oefend tot heil van de naaste, keuren wij af elk gebruik van de eigendom met slechts het enige doel de naaste te pla gen of te hinderen. En dat de overheid daarop toeziet, is goed. Zo bevat ook ons Burgerlijk Wetboek een hele reeks bepalingen, waarin de uitoefening van het recht van eigendom is geregeld. Daarnaast bestaan er tal van wetten (we wezen er in ons eerste artikel al op) waarin de overheid allerlei beperkingen in de eigendom oplegt. We zouden niet gaar ne al deze maatregelen, die ten doel hebben het publieke welzijn te bevor deren, veroordelen, hoezeer misschien ook wel eens de vraag kan rijzen, of het ingrijpen van de overheid niet te ver gaat. HET IS NIET AAN MIJ hier een antwoord te geven op de vraag, wat precies de taak van de overheid is. Ik zou me voorlopig maar willen houden aan het zo juist aangehaalde uit artikel 36 N.G.B.: het tegengaan van de ongebondenheid der mensen. In deze zin heeft de staat het algemeen belang te behartigen. Dat betekent, dat de staat alle personen in him recht laat, doch ook, dat de staat zorgt, dat geen dezer personen in de uitoefening van zijn recht wordt belemmerd. Dit is dus een negatieve taak. Zo heeft ook de staat toe te zien op het economische leven. Wanneer daar wanverhoudingen komen, of wanneer door slechte eco nomische toestanden sociale misstan den dreigen te ontstaan, dan zal de overheid hebben in te grijpen. Zo heeft de overheid in voor-oor- logse jaren ingegrepen, toen door het gebrek aan landbouwgrond zulke enor me pachtprijzen werden geboden, dat de pachter tenslotte zelf geen be staansmogelijkheid meer had. Of toen de koopprijzen van landbouwgrond zo hoog werden, dat een redelijke exploi tatie niet meer mogelijk was. In de laatste oorlog is daar b.v. de woningnood bijgekomen. Hoe hoog deze nood was en nog is, weet ieder, die met inwoning te maken heeft ge had, en de trouwlustigen, die maar op woonruimte zaten te wachten, kunnen daarover mee praten. Hier lag een duidelijke taak voor de overheid. Zelfs de meest verwoede te genstander van een ordeningspolitiek van de overheid zal het ermee eens zijn, dat de overheid hier had in te grijpen. Het is over die dingen, dat ik enkele opmerkingen wil maken. Het behoeft geen betoog, dat door de maatregelen, die de overheid op dit terrein heeft ge nomen, in veie gevallen een ernstige inbreuk op het vrije beschikkingsrecht van de eigenaar wordt gemaakt. Alvorens ik echter daartoe, in latere artikelen, overga, zou ik er nog gaarne even de aandacht op ves tigen, dat de laatste tijd de eigendom in ander opzicht steeds minder ge waardeerd wordt. Was er vroeger nog in het algemeen een streven om zien enig bezit te verwerven, teneinde voor de zieke en kwade dagen een appeltje voor de dorst te hebben, thans is hier van niet zo veei meer te bemerken. De steeds verder gaande sociale voorzie ningen geven een zekerheid „van de wieg tot het graf", zoals men wel zegt. De noodzaak tot sparen is er Jang niet meer in die mate. Ongetwijfeld is dit een kwaad gevolg van de sociale maat regelen, die getroffen zijn. Immers het eigen bezit scnept een zekere mate van vrijheid en onafhankelijkheid. Deze worden hierdoor almeer te niet gedaan en van enige zelfstandigheid van de mens blijft niets meer over. Men kan het zelfs niet meer gedaan krijgen ge heel voor zich te gaan zorgen, als men in loondienst gaat, al zou men dat wil len. De sociale wetten grijpen wel heel diep in in de menselijke vrijheid. En hoeveel goeds er ook in mag worden gevonden ik zou dat niet graag ont kennen het legt de mens aan alle kant aan banden. In handen van ty- rannen kunnen al deze wetten de vrije mens, die niet meer leert op eigen be nen te staan, wel eens een oorzaak van ernstige slavernij zijn. Een nog veei oedenkeljjker ver schijnsel doet zich voor met betrek king tot de Noodwet Ouderdomsvoor ziening. Uiteraard zijn het niet de „ka pitalisten", die voor deze ouderdoms voorziening in aanmerking komen, doch de „kleine luiden". Onder deze kleine luiden zijn er nog wel, die enige bezittingen hebben. Hiervoor wordt, zoals men weet, enige aftrek toegepast. Wat ziet men nu gebeuren? In de eer ste plaats kan het voorkomen, dat men zijn bezittingen verzwijgt. Hierdoor verrijkt men zich door een leugen ten Koste van 's Kijks kas. Niemand zal mij tegenspreken, wanneer ik deze on waarheid en dieistal, want dat is het toch, zonder meer veroordeel. Maar daarnaast gebeurt het ook menigmaal, dat men zijn bezittmgen doodeenvou dig aan zijn kinderen schenkt. Men heeft dan niets meer en krijgt zijn vol ledige ouderdomspensioen. Dat de kin deren dan bovendien hun ouders rente of zo betalen van het geschonkene of dat ze gratis in het geschonken huis mogen blijven wonen, onttrekt zich aan de waarneming. Ook dit is niet anders dan diefstal te noemen. Te Caïro is officieel medegedeeld, dat generaal Naguib voor de tijd van zes maanden volstrekte volmachten voor het bestuur van Egypte zijn verleend. Deze termijn wordt gerekend te zijn ingegaan op 23 Juli j.l., dc datum, waar op de militairen in Egypte de macht overnamen. In het door de ministerraad uitge vaardigde besluit is o.m. bepaald, dat alle na de staatsgreep getroffen maat regelen om de veiligheid van de Staat EISENHOWER NAAR jlUROPA? Er gaan geruchten in Washington, dat Eisenhower na zijn voorgenomen bezoek aan Korea en nog voor zijn ambtsaanvaarding op 20 Januari een reis door Europa zal maken. Uitspraak van het ho£ van appèl aanvaard. Premier Malan van Zuid-Afrika heeft Vrijdagavond te Odendaalsrust verklaard, dat zijn regering de Donder dag door het hof van appèl gedane uit spraak, dat het nieuwe hoge parlemen taire hof onwettig is, zal aanvaarden. Bij de in April a.s. te houden alge mene verkiezingen zullen de Kaapse kleurlingen op de gemeenschappelijke kiezerslijst voorkomen. en het voortbestaan van de regering- Naguib te waarborgen, niet door ge rechtshoven op hun wettigheid kunnen worden getoetst. Ook wordt verklaard, dat het besluit niet aan de Raad van State die te vens optreedt als het Egyptische op perste gerechtshof is voorgelegd, daar er geen tijd verloren kon gaan met de bekendmaking ervan. Slechte dag voor de spoorwegen. TREINONGEVALLEN BIJ SCHIEDAM EN BOXTEL. Tegen half elf gistermorgen is bij Schiedam een lege reizigerstrein in aanrijding gekomen met een stilstaan de stoomlocomotief. Twee wagons van de electrische trein liepen uit de rails en kantelden tegen de spoorwegdijk. De bestuurder uit Den Haag is met een beenbreuk en een ribfractuur in het ziekenhuis op- gendmen. Op het traject BoxtelEindhoven is gistermiddag op de onbewaakte over weg tussen Woensel en Acht een door een electrische locomotief getrokken goederentrein in aanrijding gekomen met een militaire vrachtauto. De auto geraakte in brand en de lo comotief ontspoorde. Beide sporen wa ren- enige uren versperd en er werden autobussen voor het ver oer van de reizigers ingezet. Er waren geen ge wonden. VIJFTIEN JAAR GE-EIST TEGEN MOORDENAAR. Zonder enig teken van berouw te tonen heeft Donderdagmorgen de 29- jarige Tilburger J. de W. terecht ge staan voor de Bredase rechtbank, be schuldigd van het doden bij een over val op 31 Maart j.l. van het 19-jarige Hilvarenbeekse meisje Liesje van Breda. Hij bekende de misdaad te hebben gepleegd, maar hij beweerde niet de opzet te hebben gehad het meisje te doden. De Officier van Justitie, mr Bins, zag in de W. een man, die zo ge vaarlijk is, dat hij de gevolgen van zijn daad op de koop toe neemt. Hij meende, dat de W. lange tijd uit de maatschappij moet worden verwijderd. NA DE DOOD VAN ABRAHAM FELLER Scherpe verklaring van Ralph Bunche over inquisitiepraktijken De zelfmoord van Abraham Feller, het hoofd van de juridische afdeling der Ver. Naties en speciaal raadsman van de afgetreden secretaris-generaal, heeft geleid tot uitwisseling van bittere wederzijdse beschuldigingen tussen Trygve Lie en enkele Amerikaanse Senatoren. KON. VER. „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD" Debat over invoer van buitenlands fokmateriaal. De afdeling Zeeland van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard" heeft een nieuwe voorzitter. Het is de heer J. Q. C. Lenshoek uit Kloetinge, die gekozen werd in de gisterochtend gehouden bestuursvergadering. Tot vice- voorzitter werd gekozen de heer J. A. Stols en als leden van het dagelijks bestuur de heren A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat, M. A. B. Puylaert te Zuiddcrpe en Iz. de Buck te Grijpskerke. Hun benoeming werd gistermiddag bekend gemaakt in de algemene vergadering die in de „Prins van Oranje" te Goes is gehouden. Voordien hebben de kringen buiten gewone ledenvergaderingen gehouden ter verkiezing van nieuwe bestuursle den, aangezien allen hun mandaat ter besehikkmg hadden gesteld. In het be stuur werden de volgende heren be noemd of herbenoemd: J. de Weduwen, EEN GASCYLINDER ONTPLOFTE Tientallen zakken met post gingen verloren. Gisteravond even voor half elf zijn op de Beyerlandseiaan te Rotterdam twee stoomtrams van de R.T.M. met elkaar in botsing gekomen. Een post beambte, de 48-jarige G. J. v. der Vaate, die zich in de postwagen van één der stoomtrams bevond, kwam bij dit ongeval om het leven. Een tramstel kwam van Oud-Beyer- land en vervoerde ca. 20 personen. Een andere tram kwam de richting Rotter dam. Zij bestond uit een aantal wa gons met suikerbieten. Op het kruis punt aan de Beyerlandseiaan moest de laatste remmen voor een wissel. Zij gleed waarschijnlijk door de zwaarte door en de locomotief greep de achter- Lie zei: „Feller pleegde zelfmoord, omdat hij overwerkt was door het ver dedigen van Amerikaanse leden van het secretariaat-generaal der V.N. te gen op niets gebaseerde laster en over dreven beschuldigingen. Drie leden van de Amerikaanse Con grescommissie, die tot opdracht heeft een onderzoek in te stellen naar com munistische heïnvloeding van Ameri kaanse V.N.-personeelsleden, noemden deze verklaring onverantwoord. Zij vertelden, dat steeds meer beambten weigeren te verklaren, dat zij geen lid iVj' i' i Zuid-Formosa is getroffen door een wervelstorm. Volgens de eerste schat tingen zijn 500 huizen in Kaohsioeng, Formosa's zuidelijkste haven, vernield. In 't geheel werden drie steden getrof fen. Het aantal doden wordt op 30 ge raamd. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft de leider der li berale (regerings-)partij Lee Kap Soeng tot minister-president benoemd. De Anglo Iranian Oil Cy gaat te Aden een raffinaderij bouwen, die per jaar 5 millioen ton zal kunnen verwer ken. De .Westduitse regering heeft het plan een missie naar Caïro te zen den, teneinde besprekingen met de Arabische Liga te voeren over de kwes tie der herstelbetalingen aan Israël. -• Inwoners van Ginzimg, het hoogst gelegen bewoonde plaatsje in het Zil- ler-dal, in Tirol, hebben Vrijdag tele fonisch medegedeeld, dat het dorpje door een lawineval van de buitenwe reld is afgesneden. Zjj verklaarden nog slechts voor drie dagen brood te heb ben. Op 1 October j.l. telde ons land 10.408.898 inwoners, zo blijkt uit het statistisch bulletin van het C.B.S. Een werkman in Groningen heeft de vondst van zjjn leven gedaan, toen hij bij baggerwerkzaamheaen in het Dam- sterdiep een broche ophaalde, die bij nader onderzoek enige duizenden gul dens waard bleek te zijn. Wie de eige naar is, weet tot heden niemand. Gisteren heeft de Commissaris der Ko ningin in Utrecht, de heer M. A. Rei- nalda, tijdens de opening der interna tionale pluimveetentoonstelling „Or- nithophilia" verklaard, dat de Konin gin de gelijknamige vereniging het praedicaat „koninklijk" heeft verleend. Door deze verschijnselen wordt we derom aangetoond, welke morele ge varen er in al deze voorzieningen lig gen. Het is voor de belastingbetaler ongetwijfeld niet prettig te bemerken, dat op een dergelijke wijze een deel van het mede door hem bijeengebrach te geld wordt uitgegeven, waar dit niet altijd verantwoord is. Het moge ons ook voorzichtig maken voor de aanvaarding van al deze wij zen van Staatsarmenzorg, die in han den van een absoluut regeersysteem zulk een gevaarlijk wapen tegen de menselijke vrijheid kunnen zijn. HET IS GOED tot besluit van dit deel van deze artikelenreeks te wijzen op Gods Woord, dat toch steeds weer de enige juiste weg wijst. De Apostel Paulus schrijft aan de Efeziërs (Hst. 4 28)Die gestolen heeft, stele niet meer, maar arbeide liever, wer kende wat goed is met de handen, op dat hij hebben mede te delen degene, die nood heelt. En de nooddruftige moge reeds hier- beneên een begin van de eeuwige za ligheid smaken door de ervaring, dat hij behoort tot een gemeenschap (de gemeenschap der heiligen), die hem niet in de steek laat, maar hem doet meedelen, naar hij behoeft. T. J. H. zijn geweest van de communistische partij. Soms willen zij zelfs niet zeg gen, of zij betrokken zijn geweest in tegen de V.S. gerichte spionnage. Ralph Bunche, hoofd van de afdeling der V.N. voor mandaatgebieden, heeft verklaard, dat de druk op hef Ameri kaanse personeel der V.N. de oorzaak is van Abraham Fellers zelfmoord. INITIATIEF VAN DE M.S.A. Verslaggevers in bijna alle hoofdsteden. De radio-omroepen der Westeuro- pese landen znllen binnenkort, in samenwerking met het Mutual Secu rity Agency, in de gelegenheid wor den gesteld meer radio-reportages te verzorgen uit andere landen van West-Europa. De bedoeling is, dat in de hoofd steden van alle daarvoor in aanmer king komende landen radio-reporters werkzaam zullen zijn, die één of meermalen per week hun op de mag netische band vastgelegde reportages van voor hun land belangrijke ge beurtenissen per telefoonlijn zullen doorgeven naar Parijs, dat als het centrale punt van de nieuwe organisa tie zal fungeren. Vanuit de M.S.A.- studio's aldaar worden deze reporta ges onmiddellijk eveneens per tele foon doorgegeven naar de landen, waarvoor ze bestemd zijn. In Nederland zullén de N.C.R.V., de V.A.R.A. en de Wereldoftiroep gebruik maken van deze nieuwe dienst. Daar de beide radioverenigingen reeds eigen correspondenten in Londen, Brussel, Parijs en Bonn bezitten, zullen cor respondenten worden aangesteld in andere hoofdsteden, zoals Berlijn, Wenen, Belgrado, Ankara, Lissabon, Athene en Kopenhagen. HONGERSTAKING BIJ DEENSE GARNIZOENEN. Een deel van de garnizoenen van de twee forten, die de zuidelijke uitgang van Kopenhagen naar de Sont bewa ken, is "in hongerstaking gegaan uit protest tegen het verlengen van de diensttijd van 12 tot 18 maanden. De staking begon Donderdag, doch had een vroegtijdig einde, daar de meeste mannen nog dezelfde dag hun avondmaaltijd gebruikten. In de nacht van Donderdag op Vrij dag kreeg de politie te Woerden een telefonische mededeling uit Harmeien, dat daar een inbraak was gepleegd door twee mannen, die per fiets in de richting van Woerden waren ontko men. De politieagent A. van Eek, ver gezeld van een burger, begaf zich da delijk per fiets op weg en ter hoogte van het café „Eenhoorn" op de Utrechtse Straatweg ontmoetten zij twee mannen op een fiets zonder licht. De politieagent sommeerde hen af te stappen, doch zij begonnen te schieten. De agent werd in de buik getroffen, zijn metgezel kreeg een schotwond in het been. De daders wisten te ontko men. Beide gewonden werden in het ziekenhuis te Woerden opgenomen. Daar is de agent korte tijd later aan zijn verwonding bezweken. Hij was 35 jaar, gehuwd en vader van twee kin deren. Gebleken is, dat te Harmeien op drie plaatsen ingebroken is. De buit is slechts gering. Toen zij het voor de vierde maal probeerden, werden zij gestoord, doordat de vrouw des huizes alarm sloeg. Pogingen om 200 technici bij de bouw van de grote fabriek voor waterstofbommen te Augusta in de Amerikaanse staat' Georgia, die sinds Maandag staken, te bewegen het werk te hervatten, zijn tot dusver mislukt. De technici staken uit protest tegen het ontslag van zes arbeiders, dat zij toeschrijven aan de activiteit van de betrokkenen in de vakbeweging. ste wagon het postrijtuig van de andere tram. De postwagon vloog meteen in brand. Er bevond zich een buta-gas- cylinder in, die ontplofte. Na een half uur was het vuur geblust. Tientallen postzakken met inhoud gingen verlo ren. Amerikaanse interventie in Perzische oliekwestie? Volgens berichten uit Washington zullen functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken volgende week met Eisenhower bespreking voeren over een nieuwe formule ter oplossing van het vraag stuk van de Perzische olie. Daaraan zou de hoofdgedachte ten grondslag liggen, zo spoedig mogelijk de olie weer uit Perzië en het daar voor nodige geld naar dit land te la ten vloeien zonder te wachten op een definitieve regeling van het geschil over de nationalisatie. Geslaagd voor patroonsdiploma B.G.V. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen voor het patroonsdiploma be- roepsgoederenvervoer slaagden de he ren A, Antheunissen te Nw en St. Joosland, C. Baaijens te Middelburg, J. Woittez te Breskens, P. Burger te Groede, S. de Klerk te Middelburg en J. P. Gabriëlse te Westkapelle. Drie voor één. Resultaat: geen De 32-jarige Oostduitse vluch teling Richard Meyer stond Don derdag op het Westberlijnse vliegveld „Tempelhof', gereed voor vertrek naar West-Duits- land. Een vrouw kwam hem groeten: het bleek zijn bruid te zijn. De toestand werd enigszins an ders, toen een tweede dame op hem toekwam en op even harte lijke wijze afscheid nam. En het werd helemaal grijs, toen nog een derde schone de wens uitsprak Meyer spoedig als haar echtge noot aan haar zijde te zullen vin den. Het raadsel was vlug opge lost: Meyer bleek alle drie trouw te hebben gezworen, ja, al zijn „bruiden" ook geld te hebben ge leend! Het (voorlopig) einde was voor de „echtgenoot" een verwisseling van het vooruitzicht op een vlieg tuigreis met de werkelijkheid van een cel in West-Berlijn'. Er bestaat een goede kans, dat in Middelburg zal worden gevestigd een streeklaboratorium voor de volksgezondheid. In Utrecht bevindt zich het Rijksinstituut, doch in een streven naar decentralisatie zijn in tal van plaatsen streekcentra opgericht. In Zeeland bestaat zo'n centrum echter nog niet. B. en W. van Middelburg delen de Prov. Staten nu mede, dat zij al ge ruime tijd pogingen doen om biertoe te geraken. De plannen beginnen thans vaste vorm aan te nemen. B. en W. hebben de Staten voor dit doel om een bijdrage gevraagd van maximaal f 25.000.voor de aanschaf van de inven taris. Gemeentewerken heeft een ontwerp gemaakt voor een gebouw, waarin het centrum kan worden gevestigd en waarvan de kosten zijn geraamd op f 60.000.B. en W. zouden de gebouwen willen stichten tussen het Slacht huis aan de Seisweg en de nieuwe uitvalsweg naar Domburg. In het schrijven aan de Staten zeg gen B. en W. o.m., dat het Rijksinsti tuut te Utrecht zich tot taak heeft ge steld het diagnostisch onderzoek ter herkenning en opsporing van ziekten. Enerzijds geschiedt dit onderzoek op kosten van het Rijk met het oog op ernstige, de volksgezondheid bedrei gende ziekten, maar anderzijds kan elke arts op kosten van zijn patiënt of het ziekenfonds onderzoekingen laten verrichten. Zowel bij de leiding van het instituut als bij vele ambtelijke en particuliere medici bestaat de overtui ging, dat een centralisatie van het on derzoek voor het gehele land op één punt niet gewenst is. Een streekcen- trum biedt tal van voordelen. De tijd die nodig is voor verzending, is korter, aan kleinere opdrachten kan meer aan dacht worden besteed en bovenal is een intensief contact gewaarborgd tus sen de arts-inzender en de arts-direc teur. In oorlogstijd is een dergelijke in stelling, vooral wanneer besmettelijke ziekten uitbreken, van uitzonderlijke betekenis. DE OPZET. Nadat pogingen om een streeklabo ratorium op een wat bredere basis te krijgen zijn mislukt, hebben B. en W. besloten een gemeentelijk instituut te stichten, dat zijn werkzaamheden over geheel Zeeland zal uitstrekken. De op zet is, dat er een laboratorium zal wor den gebouwd, dat een bacteriologisch- serologische en een pathologisch-ana- tomische afdeling kan bevatten. Voor lopig zal alleen een bacterioioog-sero- loog worden benoemd. Wat de gekozen plaats betreft mer ken B. en W. op, dat ter besparing van kosten gebruik kan worden gemaakt van de uitrusting van het modern in gerichte slachthuis in de onmiddellijke nabijheid. Misschien is het zelfs moge lijk zolang het laboratorium niet is vol tooid reeds met onderzoekingen te be ginnen in het laboratorium van dit slachthuis. B. en W. zijn bereid de raad voor te stellen de f 60.000.die ge moeid zijn met de bouw in het belang van de volksgezondheid te voteren. Het college acht het van groot be lang, dat het streeklaboratorium komt in de gemeente, waar straks het groot ste en modernste ziekenhuis in de pro vincie is gelegen. Dit klemt temeer, daar ook in het ziekenhuis het subkan kercentrum wordt gevestigd. Wanneer het streeklaboratorium voor geheel Zeeland kan werken wordt gerekend op een aantal onderzoekingen van 10.000 per jaar, waardoor aan vaste in komsten f27.500.wordt verkregen. B. en W. kunnen moeilijk zeggen, of het centrum zichzelf zal gaan bedrui pen. In de eerste jaren van het bestaan zal dit zeker niet het geval zijn. De ge meente zou voorlopig rente en aflos sing van de f 60.000.moeten betalen. Kerkwerve; A. N. Steendijk, Nieuwer- kerk; J. A. Stols, St. Philipsland; G. J. de Wilde, St. Maartensdijk; J. v. d. Velde, Kamperland; P. bcüeele de Put ter, Kapelle; Iz. Groenewege, Hoede- kenskerke; J. Q. C. Lenshoek, Kloetin ge; Iz. de Buck, Oostkapeile; J. Mal- jaars, Oostkapeile; Jac. de Putter, Axel; M. A. B. Puyiaert, Zuiddorpe; o. Steynaert, Uraauw; h. j. Aernoudts, Sluis; C. van Hoeve, Groede en A. J. E. Temmerman te Hootdplaat. HOOFDBESTUUR. Met algemene stemmen werd beslo ten de heren Lenshoek en C. van Hoe ve te Groede te benoemen in het Uootdbestuur. De heer Lenshoek werd voorts be noemd als lid van het stamboek in het bestuur aer Z.L.M. De vergadering, die nu nog werd ge leid door de wna. voorzitter, de heer P. A. btaiiaert, heeft, nadat de benoe mingen waren aigewerkt, langdurig gesproken over de invoer van buiten lands fokmateriaal. De neer A. Haak uit Zaamsiag vond, dat deze invoer ra- uicaai verboden moest worden, aange zien het stamboek in gevaar komt. Hij stelde voor, dat de aid. Zeeland deze Kwestie dij de regering aanhangig maakt. De neer Kerckhaert uit Breda vond, dat men niet bang behoeft te zijn voor buitenlandse concurrentie, als men zelf goed materiaal kan fokken. De heer Z. O. Saiome uit Groede dacht, dat een strengere keuring misschien hier heipen kon. De heer J. A. Stols echter wees er met nadruk op, dat hier geen standpunt bepaald kan worden, om de eenvoudige reden, dat er ver scheidene kanten aan dit probleem zitten. Wél zullen de fokkers in de toe komst rekening moeten houden met Belgische concurrentie en zeker als de Benelux ooit nog geens werkelijkheid wordt. Er zijn nu drie dieren in ons land ingevoerd. Hij was het met andere sprekers eens, dat deze dieren nu maar eens moeten bewijzen beter fokmate riaal te kunnen leveren dan de Neder landse. Strenger keuren kan niet, om dat geen enkele jury bij een pas inge voerd dier kan uitmaken of het een goed fokdier is. Nee, het woord is hier aan de Nederlandse fokkers, die zullen moeten bewijzen, dat ze de concurren tie aankunnen. Men kwam dus niet tot een uitspraak. GNGE VALLEN EN BRAND TE VLISSINGEN. Donderdagavond is de heer IJ. uit Middelburg, doordat hij met zijn brom fiets de bocht Aagje Dekenstraat— Bcheldestaat te ruim nam, tegen de trottoirband opgereden. Hij kwam te vallen en kreeg schaafwonden in het gezicht. Op advies van dokter v. Koo ien is hij per ambulaneeauto naar het Gasthuis te Middelburg overgebracht. Gisternacht trof de politie omstreeks 1 uur op het trottoir ih de Paul Kru- gerstraat een man aan, die kennelijk „onder de invloed" verkeerde. Naast hem lag een bromfiets. Dr Grippeling, die de man onderzocht, constateerde, dat hij een zekere S. uit Vlissingen breek ie zijn en een gebroken been had. Hij is naar het ziekenhuis ver voerd. Gistermorgen om ongeveer 4 uur is brand uitgebroken in een perceel in het Groenewoud, waar het Zeeuwse Wikkelbedrijf is gevestigd. In de win kelruimte stond een eternite-oven, waarin een weerstand was aange bracht van 500 watt, die wordt ge bruikt om een opnieuw gewikkeld deel van een motor te drogen. Deze oven, staande op een houten vloer, heeft ver moedelijk door oververhitting vlam gevat. De brandweer, die was gealar meerd, behoeide niet meer op te tre den, daar anderen de brand at hadden geblust. De motor was beschadigd. H.V.C. nam afscheid van ir. A. Franke. Aan het einde van de gistermiddag te Middelburg gehouden vergadering der Herverkaveiingseommissie Wal cheren heeft de voorzitter, mr A. J. v. der Weel, hartelijke woorden van af scheid gesproken tot ir A. Franke te Goes, Rykseuituurconsulent voor Zee land en lid van het Bureau van Uit voering der H.V.C., die onze provincie gaat verlaten wegens zijn benoeming tot hoofd van de plannendienst der Ned. Heide Mij te Arnhem. Bedert 1 Juni 1948 gai de heer' Franke zijn krachten aan het herverkavelingswerk op Walcheren. Goes schonk 955.32 voor de „Zeeuwse maand In Goes is voor de actie „October- maandZeeuwse maand" een bedrag van f' 955,32, dat is 7 cent per inwoner, ingezameld. In totaal is nu f7109,44 ontvangen. Het algemeen gemiddelde is nog steeds 8% cent. DE BILT ZEGT; Meer bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond Tamelijk koud weer met in de och tenduren hier en daar nog nevel of mist. Overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw. Weinig wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1