Nederland moet zijn dollarexport opvoeren Botsing tussen bus en auto te Ugdhelen Polder Walcheren zal voor 1953 buiten gewoon dijkgeschot heffen SNIPPER NIEUWS 1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minister Mansholt verdedigde zijn beleid Maar wij laten ons niet door Amerika in een hoek drukken! De eigendom Hoge V.N.-functionaris pleegde zelfmoord Indonesisch parlement komt weer bijeen Nieuwe Waterweg weer vrij voor de scheepvaart De lasten worden nog hoger De stormschade wordt thans op f280»000»- geraamd i Gemiddelde opbrengst reeds 8,5 cent per inwoner Uitgave: Stichting „leeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 30, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte "■foordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2827 VRIJDAG 14 NOV. 1952 Abonnementsprijs y- 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vljssingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.01 u., onder 16.48 u. Maan op 5.43 u., onder 15.18 u. Hoogwater Zaterdag 15 Nov.: Vlissingen: 0.20 u. 1.74 m., 12.32 u. 1.65 m. Terneuzen: 0.43 u. 1.93 m., 12.58 u. 1.83 m. Wemeldinge: 1.53 u 1.64 m., 14.10 u. 1.46 m. Zierikzee: 1.39 u. 1.42 m., 13.53 u. 1.22 m. (Van onze parlementaire redacteur). „Het is noodzakelijk, dat wij onze dollarexport opvoeren. De Ver. Staten voeren op dit punt echter geen brede politiek. Een krachtige houding onzer zijds is daarom noodzakelijk. Vandaar, dat wij tegenmaatregelen hebben ge nomen tegen de belemmeringen van onze kaasexport. Aan mooie woorden hebben wij niets; er moeten daden gesteld worden". Dit zei gisteravond minister Mansholt in de Tweede Kamer bij de verdediging van de Land bouwbegroting. Hij verklaarde ook, dat de Westeuropese markt voor de landbouw nog van grote betekenis is. Van alle agrarische uitvoer is 33 gericht op West-Europa. Amerika neemt 4 van onze export af, terwijl Azië en Afrika elk 3 voor hun rekening nemen. De Westeuropese dollarimporten stij gen nog steeds en daarom is een pro ductieverhoging noodzakelijk. Dit kan II. In de schepping gegrond. WE VINDEN HET, althans in deze Westerse wereld, heel normaai dat iemand eigen bezittingen heeft, al is het nog zo weinig. Maar de mens, die by de Schrift leeft, zal steeds heb ben te onderzoeken, of hetgeen hij doet, ook hetgeen hij normaal vindt, kan bestaan voor het oog des Heren. Zo is ook de eerste vraag, die we te beantwoorden hebben: Is eigendom naar de Schrift geoorloofd? Ons ant woord hierop is bevestigend. De Schrift laat dit toe, gaat er zelfs van uit. Men heeft dit wel ontkend. Men heeft uit de Bijbel wel willen aantonen, dat het communisme, het alle dingen gemeen hebben, de regel was. Men be roept zich daarvoor op Hand. 4 32 35. De geschiedenis van de rijke jonge ling is ook een Schriftgedeelte, waarop men zich ter staving van zijn gevoelen gaarne beroept. Men verliest daarbij uit het oog, dat het bevel aan de rijke jongeling een zeer speciaal bevel was, in het bijzonder geldend voor juist deze jongeling, die zozeer verstrikt was in zjjn eigengerechtigheid en hebzucht. Hij werd door Jezus ontdekt aan zijn zonde. Hij meende alle ge boden te onderhouden. Maar hij had niet in de gaten, wat er nog bij hem ontbrak. En dan wordt hij door Jezus op deze zwakke plek aangevallen. Doe afstand van je bezittingen. Als je dat, als het moet terwille van het Konink rijk Gods, niet wilt doen, dan kun je daaraan geen deel hebben. Calvijn wijst erop, dat het even dwaas is hieruit tot een algemene ver oordeling van de particuliere eigen dom te besluiten, als het dwaas -zou zijn om in het bevel aan Abram om Isaac te slachten een algemeen bevel te lezen, dat vaders hun zonen zouden moeten ombrengen. Immers bij de ontmoetingen van Jezus met andere rijken wordt van een dergelijke ver oordeling niet gerept. En zo is ook de geschiedenis van Hand. 4 vaak misver staan. Annanias en Saffira werden niet getroffen door des Heren toorn, omdat zij iets hadden achtergehouden. Petrus geeft toch zelf het antwoord: „Zo het gebleven ware, bleef het niet het Uwe en verkocht zijnde, was het niet in Uw macht?" Met andere woorden: „Anna nias en Saffira, gij kunt ermee doen, wat gij wilt. Maar uw zonde is, dat de Satan Uw hart vervuld heeft, dat gij de Heilige Geest liegen zoudt en ont trekken van de prijs des lands!" Hun doen alsof, hun veinzing, was hun kwaad. Zo zijn er meer teksten aangehaald om- aan te tonen, dat de particuliere eigendom veroordeeld wordt in de Heilige Schrift. Het is hier niet de plaats om deze alle te bespreken. Wij trekken nu eenvoudig de conclusie: de particuliere eigendom is in de Schrift niet veroordeeld. We kunnen nog wel een stap verder gaan en zeggen: de Heilige Schrift gaat ervan uit, dat er particuliere eigendom is. Het Oude Testament is er vol van. Het regelt dienaangaande allerlei en richt zich tegen onrecht en misbruik met de eigendom gepleegd, doch niet tegen de eigendom zelf. UET EIGENDOMSRECHT is in de 1 schepping gegrond. Sommigen menen, dat het eigendomsrecht een ge volg van de zonde is. Ik schaar mij aan de zijde dergenen, die het in de schep ping gegrond achten. Door de zondeval is er alleen maar vernietiging èn ont aarding gekomen, niets nieuws. Door de zonde ging men het bestaande mis bruiken en trad het onrecht in. Alleen door oen waar geloof in God en Zijn weldaden kan men de zonde bestrijden en het geschapene recht gebruiken. Zo is de mens de opdracht gegeven het aardrijk te bewaren en te bouwen en het alles te richten tot verhoging van de ere Gods. Zo zal de christen ook in zijn eigendom zien een hem van God gegeven schat, waarmee hij heeft te werken om de heerlijkheid Gods rij ker te doen uitkomen, Hij mag het dus niet alleen maar ten eigen bate gebrui ken. Hij heeft daarmee het Koninkrijk Gods te dienen. Dat wil voor ons zeg gen: „dat ik mijns naastens nut, waar ik kan en mag, bevordere, met hem alzo handele, als ik wilde, dat men met mij handelde; daarenboven ook, dat ik trouwelijk arbeide, opdat ik de nood druftige helpen moge". (Vr. en antw. Ill Heid. Cat.). Of ook, „dat de kerke- dienst, of het predikambt en de scho len onderhouden worden, en dat ik. tot de gemeente Gods naarstiglijk ko- me, omde armen Christelijke handreiking te doen". (Antw. 103 H.C.). Ook de profeet Maleachi laat ons met in het onzekere: „Omdat het volk Gods met zijn stoffelijk goed zijn God niet eert, de tienden en het hefoffer niet brengt op de vereiste wijze, daar om is het vervloekt". Hoezeer de vroegere kerkvaders dit mogen hebben miskend, voor de Christenheid van vandaag is het geen vraag meer. De eigendom is goed, mits recht gebruikt d.i. tot eer van God en tot heil van de naaste. geschieden door een grotere mate van specialisatie. Minister Mansholt noem de de landbouwintegratie van grote betekenis. Eerst zal echter het politiek Europees gezagsorgaan geschapen moeten zjjn, voordat kan worden ge sproken over de vraag op welke pro ducten de verschillende landen zich moeten toeleggen. DE BESTAANSZEKERHEID. De bewindsman kon de ongerustheid over de bestaanszekerheid van de boer begrijpen. Verschillende voorstellen zijn aan de hand gedaan, zoals een meerjarige garantie of een wettelijke regeling. Nooit is echter, aldus de mi nister, duidelijk gesteld hoe deze be staanszekerheid nu precies geëffec tueerd moet worden. De beste zeker heid is gelegen in eigen kracht. Wij moeten aandacht schenken aan de voorlichting en het landbouwonderwijs. Tevens is het nodig, dat er organen zijn, die marktbeheersend kunnen op treden, zodat grote schokken kunnen 'worden opgevangen. Het stelsel van de bestaanszekerheid op basis van de ga rantieprijzen is op de duur onaanvaard baar. Daardoor zou de prikkel ont breken om zich aan het marktverloop aan te passen. HET LANDBOUWONDERWIJS. Een fel debat werd gevoerd tussen de heer v. d. Heuvel (A.R.) en de mi nister over de christelijke middelbare landbouwschool in Leeuwarden. De A.R.-afgevaardigde stelde zich op het standpunt, dat christelijke scholen be stuurd moeten worden door confessio nele organisaties, maar de minister be riep zich erop, dat vele confessionele ouders niet christelijk georganiseerd zjjn, maar toch hun kind op de chris telijke school wensen te hebben Daarom is het niet vreemd, dat ook niet-confessionele organisaties christe lijke scholen besturen. BEROEPSKADER WORDT UITGEBREID. De Tweede Kamer vergaderde giste ren tot de vroege ochtend en deze drukbezette dag werd voornamelijk gevuld met ministeriële redevoeringen. Minister Staf deelde mede, dat het beroepskader zo spoedig mo gelijk zal worden uitgebreid. Sinds Januari 1950 is men daarmee bezig. Het aantal beroepsofficieren bij de landmacht is van deze datum af ver hoogd met 1225 tot 2395. Voor de luchtmacht gelden de volgende cijfers: 187 en 616. Wat de onderofficieren en soldaten betreft zijn er bij de land macht 6895 en bij de luchtmacht 3628 personen in beroepsdienst bijgekomen. Over deze resultaten was de minister niet ontevreden, maar hij. wees erop, dat het aan instructeurs ontbreekt om de werving van beroepspersoneel te versnellen. SLUITSTUK VOOR DE SERGEANT. Als de opleiding in de kaderschool voltooid is moet de adspirant-sergeant in de troep bewijzen volledig voor deze rang geschikt te zijn. Dit sluit stuk van zijn opleiding zal vier maan den duren, waarna hij zijn effectieve rang zal krijgen. Een reorganisatie van de Kon. Maréchaussee is op handen. Staatssecretaris Kranenburg vertel de, dat de Glosters Meteors nog niet helemaal verouderd zijn. Ook in Ko rea wordt dit type nog gebruikt. Zij zijn geschikt voor de opleiding en overgaan op een ander type zou een hiaat in die opleiding veroorzaken. Wel zullen enkele nieuwe types wor den aangeschaft. Uitvoerig sprak de heer Kranenburg over zijn bezoek aan Korea, waarbij hij zijn lof over het Nederlandse bataljon niet onder stoe len of banken stak. TWEE DODEN, EEN ZWAAR- EN 13 LICHTGEWONDEN Een botsing tussen een personeelskas van de Eerste Ned. Kunstzijde Fabriek Arnhem te Ede en een auto voor veevervoer heeft gistermiddag op de Hoenderloseweg te Ugchelen bij Apeldoorn twee doden, één zwaar- en 13 lichtgewonden geëist. werpen zo zwaar gewond, dat zij ter plaatse overleden. Een andere arbei der, J. Paulsen, eveneens uit Apel doorn, moest in zorgwekkende toe stand naar het Julianaziekenhuis wor den overgebracht, evenals de chauf feur van de veewagen. De buschauffeur en nog 12 andere inzittenden kwamen er met lichte ver wondingen af. De autobus, waarin ca 20 arbeiders van de Enka zaten kwam uit de rich ting Apeldoorn, toen ter hoogte van het sanatorium „Caesarea" van de an dere kant een veewagen naderde van de fa. Hazebeek uit Wekerom, waarin 5'/2 ton vlees werd vervoerd. Door nog niet bekende oorzaak zwenkte de chauffeur van de vee-auto, de 22-jarige J. K. uit Barneveld plotseling naar links. De buschauffeur trachtte nog, door naar uiterst rechts uit te wijken en krachtig te remmen, een aanrijding te voorkomen. Hij mocht daarin niet slagen. Met een daverende klap vlogen de twee voertuigen op elkaar. Twee Apeldoornse arbeiders, die achter in de bus zaten, de 27-jarige F. Kroon en de even oude D. J. Huis kamp, werden door losvliegende voor Nederlaag voor regering-Malan. Wet op parlementair hooggerechts hof ongeldig verklaard. De kamer van beroep van het Zuid- afrikaanse opperste gerechtshof heeft de wet, waarbij de Zuidafrikaanse volksvertegenwoordiging besloot tot het instellen van een parlementair hooggerechtshof, ongeldig verklaard. Dit parlementaire hof, waarin alle leden der Staten-Generaal zitting heb ben, werd door Malan ingesteld, nadat het opperste gerechtshof had bepaald, dat een wet, die voorzag in het plaat sen van de in de Kaapprovincie wo nende kiezers van gemengd ras op een afzonderlijke kiezerslijst, onwettig was. j'J T. J. H. Donderdag is een poging gedaan om de nieuwe kerk van de Ned. Herv. Zending te New Brighton (Zuid- Afrika) in brand te steken. De Afri kaanse predikant slaagde erin de brand, veroorzaakt door een zelfge maakte brandbom, meester te worden. Bij Olympia in de Amerikaanse staat Washington is een transportvlieg tuig van de Amerikaanse marine neer gestort en in brand gevlogen. Waar schijnlijk zijn alle elf inzittenden om gekomen. Ongeveer 1000 Chinezen hebben Donderdagavond de Verbon den troepen van de „speldepuntheu- vel", een sleutelpositie aan het Kore aanse centrale front, verdreven na een dag van wisselende krijgskansen. Drie leden van de bemanning van de Britse sleepboot „Brunswick", die Woensdagavond op de Mersey tenge volge van een aanvaring met de „Ionian" omsloeg, worden vermist. Drie leden zijn gered. - De commissie voor financiën van de Franse Natio nale Vergadering heeft voor de tweede maal geweigerd het regeringsontwerp voor belastinghervormingen in over weging te nemen. De Belgische Se naat heeft een door de C.V.P. inge diende motie van vertrouwen in de Belgische regering met 90 tegen 76 stemmen (socialisten, liberalen en communisten) goedgekeurd. Don derdag zijn -de lijken opgegraven van de twee arbeiders van de magnesium- fabriek te Fieberbrunn (Tirol), die de zer dagen door een sneeuwstorting be dolven werden. SALATIGA DOOR BENDE AANGEVALLEN. Een bende van ongeveer 100 man heeft Woensdagavond tegen midder nacht Salatiga aangevallen. De bende maakte gebruik van automatische wa pens en handgranaten. Zij rampokte 30 woningen in een kampong en schoot een kabel stuk, waardoor de kampong in het donker kwam te zitten. Twee mensen werden gewond. De politie en het leger verdreven de bende. Het tankschip „Gulf H", dat in het Slaak omhoog was gevaren, is door de sleepboten „Spanje" en „Griekenland" van P. Smit's Sleepbedrijf te Rotter dam vlot getrokken. De r.t.c. met de West. DELEGATIES BEREIKEN OVEREENSTEMMING. Uit Den Haag wordt vernomen, dat het van 9 tot 11 November j.I. in New York gepleegde overleg tussen de mi nisters Kernkamp en Luns enerzijds en de missies van de Antillen en Suri name anderzijds in een aangename sfeer is verlopen en met succes is be kroond. De besprekingen liepen over de hervatting der r.t.c. tussen de drie Rijksdelen. Het is de bedoeling zeer binnenkort te Willemstad een vergade ring te houden van de kleine r.t.c - commissie. Abraham Feller, hoofd der juridische afdeling van de V.N. en speciale raads- rnan van de afgetreden secretaris-ge neraal Trygve Lie, heeft zelfmoord gepleegd door uit een raam van de twaalfde verdieping in zijn woning te New York te springen. Feller, die on langs was ondervraagd door de z.g. commissie McCarren, die een onder zoek moest instellen naar beweerde communistische invloed onder het Amerikaanse V.N.-personeel, was zwaarmoedig tengevolge van de toen ingebrachte beschuldigingen, dat de V.N. een toevlucht zijn voor opstandige elementen. Hij was reeds enige tijd onder medische behandeling wegens zjjn nerveuze toestand. Begin van deze week wilde hij aftreden (samen met enige andere functionarissen), maar later trok hij dit weer in. De commissie van overleg uit het Indonesische parlement heeft besloten de zitting van de volksvertegenwoordi ging op 27 November a.s. te hervatten. De commissie nam dit besluit na een verzekering van premier Wilopo, dat de vergaderingen zullen zijn gevrij- waar.4 van verstoringen van de veilig heid en dat voor de persoonlijke vrij heid van de parlementsleden zorg zal worden gedragen. CHAMPIGNONTEELT IN RAMMEKENS GAAT DOOR. Naar wij vernemen heeft de heer Varkenvisser, die voornemens is in het fort Rammekens champignons te gaan telen, daartoe thans officieel de nodige vergunningen ontvangen van de daar bij betrokken instanties. De teler is volop met de voorbereidingen, bezig, zodat verwacht kan worden, dat bin nen zeer afzienbare tijd het oude fort een nieuwe bestemming zal krijgen. Voorts vernemen wij, dat de padvin ders, die reeds geruime tijd geleden toestemming ontvingen over het fort te beschikken (des winters voor kamp ruimte en des zomers voor tententer rein bij het fort), hun plannen tot uit voering kunnen brengen. De cham pignonteler heeft n.l. niet de gehele ruimte nodig en na besprekingen heeft men een. oplossing gevonden, zodat de padvinders niet zullen worden gedu peerd. C.B.P.B. heeft grote plannen. Vanaf Januari tot Mei '53 zal een grote handwerktentoonstelling een tournée houden door geheel Neder land. De opening hiervan zal plaats vinden in Januari in Zuid-II Hand. Dit Werk is sinds vele maanden door een commissie voorbereid. De tentoonstelling beschikt over vele mooie en originele uizendingen. Op 10, 11 en 12 Maart '53 komt deze ten toonstelling naar Zeeland. Het bestuur der C.B.P.B. in Zeeland zal hieraan, met medewerking van alle Provinciale afdelingen, een grote Provinciale Ten toonstelling toevoegen. Een commissie is al druk bezig de voorbereidende werkzaamheden hier voor te treffen. Druk zijn de arbeiders in de weer om de stormschade aan de dijk tussen Westkapelle en Domburg te herstellen Duitse spion in België gearresteerd. De 40-jarige Duitser Erich Klare is te Verviers (België) op beschuldiging van spionnage gearresteerd en overge bracht naar Brussel. Eerst werd be richt, dat hij geheime documenten had gestolen uit het Navo-hoofdkwartier te Parijs en later, dat hij zich in het bezit zou hebben gesteld van stukken over de aanleg van vliegvelden in Oost-Bel- gië. De aangelegenheid, zo werd offi cieel in Brussel medegedeeld, heeft een internationaal karakter, doch is niet bijzonder belangrijk. Tentoonstelling „Uw Industrie" 13 Februari te Goes. De tentoonstelling „Uw Industrie", georganiseerd door de Vereniging „Ne derlands Fabrikaat", ter bevordering van de industriële ontwikkeling in Nederland, zal begin 1953 ook Zee land bezoeken. Gestart wordt te Goes van 13 t/m 27 Februari in de zalen Krijger, waar na nog een bezoek wordt gebracht aan enige andere plaatsen in Zeeland, o.m. in Schouwen en Duiveland, Wal cheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Alle beperkende bepalingen wat de diepgang betreft, zijn in Hoek van Holland gedurende de dag opgeheven. Eénrichtingverkeer blijft gehandhaafd. Dit betekent, dat voor stroomvarende schepen voorrang hebben en tevens, dat schepen als de „Nieuw-Amster- dam" en de „Willem Ruys" zonder moeite weer kunnen binnenkomen. In de loop van gistermorgen zijn duikers op de bodem van de Nieuwe Waterweg afgedaald om de ligging van de „Faustus" te onderzoeken en de eerste voorbereidingen te treffen voor het laten springen. De premier van Ceylon heeft mede gedeeld, dat communistisch China ge durende vijf jaren bijna de helft van de tegenwoordige rubberproductie van Ceylon wil kopen en dat de te betalen prijs het eerste jaar 10 pence per pound hoger zal zijn dan de wereld- prijs. Er zal 50.000 ton sheetrubber per jaar worden gekocht tegen 32 pence per pound. Aan het eind van een debat van meer dan een uur heeft de algemene vergadering van de Polder Walcheren gisteren besloten om het gewone dijk geschot voor 1953 op f 50.te houdden, doch daarboven een buitengewoon dijkgeschot te heffen van f 6.— per ha. Voor gebouwd blijft het geschot f 6.— per f 100. belastbare opbrengst met een buitengewoon geschot van f 3. Men was het erover eens, dat de grote stormschade een verhoging van, het geschot nodig maakt, maar men wilde een hogere heffing alleen mogelijk maken door middel van een buitengewoon geschot en niet, zoals het dagelijks bestuur had voorgesteld, door de verhoging resp. tot f 56.per ha. en f 9. per f 100— belastbare opbrengst. Er is duidelijk gewezen op het feit, dat men in de toekomst toch niet aan een hoger dijkgeschot zal ontkomen. Voor de vergadering maakte men een excursie naar de beide gaten in de dijk tussen Domburg en Westkapelle. De algemene vergadering werd voor gezeten door de heer J. L. v. d. Harst, daar de voorzitter, mr dr R. W. Graaf van Lynden, wegens ziekte nog enige tijd rust zal moeten houden. De Com missaris der Koningin nam gistermid dag, vergezeld van de hoofding.-dir. der Prov. Waterstaat, ir Swaters, even eens de stormschade in ogenschouw. STROP WAS GROTER. Ir A. G. Wiersma gaf eerst een uit eenzetting van de stormschade. Hij wees erop, dat de zeewering, waar de calamiteit plaatsvond niet overmatig zwaar is. Wanneer er één steen in de glooiing los raakt, hangt het er maar vanaf hoe lang de storm duurt, of de schade groot of klein zal zijn. Ditmaal zijn er op twee plaatsen stenen los ge raakt in het begin van de storm periode. Er ontstond een afbrokkelingsproces met ernstige gevolgen. Wat het herstel betreft zei ir Wiersma, dat eerst het front is versterkt, daarna de flanken. Dit noodherstel zou echter reeds bij guur weer kunnen worden aangetast en wanneer men niet direct tot defini tief herstel overgaat, kan de dijk iedere dag een bron van ernstige zorg worden. De kosten van het „noodver band" zullen f 70.000.vergen, het de finitieve herstel f210.000.De schat ting is dus nog f80.000.hoger dan eerst werd geraamd. VERZET. Het verzet tegen het hogere dijkge schot was niet het gevolg van het feit, dat men er niet van overtuigd was, dat de heffing nodig was om de storm schade te betalen, maar dat men vrees de, dat, wanneer voor 1953 f56.per ha zou moeten worden betaald, voor de volgende jaren hierop voortge bouwd kan worden. „Wanneer de ver hoging er eenmaal is", zo zeiden en kele commissarissen, „dan komt er voorlopig van verlaging niets meer!" Mr J. A. Dumon Tak was de eerste, die ageerde tegen verhoging van het geschot. Hij wilde liever een heffing ineens of buitengewoon geschot. De heer Osté pleitte voor verdeling der kosten over drie jaar. Daarop deelde de voorzitter mede, dat wanneer de f280.000.in 1953 zouden worden gedekt, het geschot met f 9.per ha en f 4.50 per f 100. belastbare opbrengst zou moeten wor den verhoogd. Het dag. bestuur nam tenslotte de suggestie van de commissarissen over om het gewone dijkgeschot op f 50. te laten, zoals in de begroting voor 1953 was vastgesteld, doch daarboven een extra geschot te heffen van f 6. per ha en f 3.per f 100.belastbare opbrengst. NOG GEEN EINDE. De heer K. J. van Loo waarschuwde dat men nog lang niet aan het einde der verhogingen is. Op zijn verzoek deelde ir Wiersma nog mede, dat naast het herstel van de paalhoofden tussen Zoutelande en Westkapelle volgend jaar in de Zuidwatering bij „De schone Waardin" voorzieningen moeten wor den getroffen, die minstens f200.000. zullen vergen. Bij de rondvraag vroeg de heer Z. Maljaars naar het wegschap en de consequenties voor de Polder. Deze zal een vierde van de f 225.000. die als uitgaven van het wegschap zijn begroot, moeten dragen. De begroting voor de wegen van de Polder geeft slechts f25.000.aan. Wanneer f 56.250.zal moeten worden opge bracht, zal dit aanleiding zijn voor een nieuwe verhoging van het geschot met f2.per ha. „Octobermaand-Zeeuwse maand". HOEDEKENSKERKE, ZONNE- MAIRE, RENESSE EN BIER VLIET AAN DE KOP. De actie „Octobermaand-Zeeuwsa maand" verloopt tot heden uitstekend. Steeds meer uitslagen van de gehou den collectes komen binnen bij de Stichting Zeeland te Middelburg. En het blijkt duidelijk, dat de opbrengsten hoger zijn naarmate de organisatie in de plaatsen beter is voorbereid. Boven dien zijn de resultaten in de gemeen ten, waar een lij stencollecte wordt ge houden, het beste. Waaruit geconclu deerd kan worden, dat de Zeeuwen liever een persoonlijke bijdrage geven dan een anonieme gift in een collecte bus. De gemiddelde opbrengst per inwo ner (grijsaards en zuigelingen meege teld!) is op dit ogenblik S'/i cent. Deze opbrengst beweegt zich in stijgende lijn. Hoedekenskerke, Zonnemaire, Re- nesse en Biervliet liggen aan de kop met een gemiddelde van 18 cent! Van 38 gemeenten met in totaal 70.000 in woners is de uitslag thans bekend. In totaal is op dit ogenblik f6154.62 ont vangen. Van de steden is nog geen opgave binnengekomen. Daar is men nog vol op met de inzameling bezig. De laatste dagen zijn ook weer diverse particu liere giften ontvangen. De Algemene Zeeuwse gaf f 100.de Vitrite Works f 250.de fa. Polak f 50.de fa. C. Duvekot Lzn te Goes f 10.de fa. v. d. Valk te Zierikzee f 10.en de Zeeuwse Ver. te Leiden „Luctor et Emergo" f 27.50. Tenslotte nog enkele collecte-op brengsten der gemeenten: Eikerzee f47.75 (9 et per inwoner), Ellemeet f 55.85 (11,5), 's-Gravenpolder f 126.50 (9,3), Hoedekenskerke f275.(18), Nieuwland f 29.21 (2,5), Oostkapelle f35.59 (3), Renesse 1154.13 (18). UITVOERING HaNDELS „SAMSON" TE MIDDELBURG. Het Middelburgs Chr. Gemengd koor Soli Deo Gloria (dir. Jan Kousemaker) voerde gisteravond in de Concert- en. Gehoorzaal te Middelburg Handels „Samson" uit. Deze uitvoering droeg een experi menteel karakter. Voor zover ons ten minste bekend is heeft dit koor nog nimmer een dergelijk werk uitgevoerd. Het komen tot het uitvoeren van zulk een meesterwerk verdient alle lof, terwijl aan de andere kant natuur lijk ook geen vlekkeloze interpretatie verwacht kan worden. Het niet ge- ruggesteund zijn door een langdurige traditie benam het koor kennelijk het zelfvertrouwen, dat geroutineerde ko ren op dit gebied kenmerkt. Inzetten waren daardoor soms aar zelend en de homogeniteit als koor was af en toe ook niet af. Daartegenover staat, dat er indruk wekkende momenten waren, waarin de dramatische opzet van dit werk uit stekend benaderd werd. Van de solis ten voldeed de alt (mevr. L. van VlaanderenSlagt) het beste; zij had een prima timbre en een waardige voordracht. Van de andere solisten mevr. E. Leguijtv. d. Zanden, so praan, Joh. v. Haagen, tenor en Jaap Blom, bas kregen we de indruk, dat zij zich pas later geheel konden geven. Het begin was dan ook kennelijk min der dan bijv. het 3e deel, waarin fraaie hoogtepunten waren. De begeleiding berustte bij een in strumentaal ensemble en de heer Th. C. Ferwerda, orgel, die een omvang rijke en lang niet gemakkelijke partij uitstekend vertolkte. B. De „Pebane" gedeeltelijk gelost. Uit het Portugese s.s. „Pebane", dat bij Vlissingen aan de grond zit, is than3 265 ton van de lading, die in totaal 1500 ton bedraagt, gelost. De weers omstandigheden zijn zeer gunstig, maar door het zeer ver wegvallen van het water komt het schip bij eb bijna droog te liggen, waardoor het lossen steeds onderbroken moet worden. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige neerslag. Zwakka tot matige wind uit noordelijke rich tingen. Iets lagere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1