Van markt en veiling Duitse regering in een moeilijk parket geplaatst* KLAPROOSDAG. Agent Westra had de oplichter in de gaten* Schacht was Hamburgse Senaat te slim af. Arme walvissen. De steile klim begint pas. Felle schoolstrijd in Duitsland. Enthousiaste ontvangst in Quito* Dr Weizmann begraven. FEUILLETON £m tandj Donderdag 13 November 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Na de Arabische dreiging, Scherpe critiek van exporteurs op de komende overeenkomst met Israël. De Westduitse regering ziet zich, nu het contact met de in Duitsland ver blijvende Arabische delegatie niet tot een oplossing van het conflict over de herstelbetalingen aan Israël heeft geleid, tegenover een groeiende binnen landse critiek op haar beleid geplaatst. Deze critiek komt uiteraard voorname lijk van de zijde der Duitse exporteurs, die hun omvangrijke zaken met de Arabische landen in gevaar zien. Sommigen hunner hebben zelfs reeds het plan opgevat een belangengemeenschap te stichten, die zou moeten Ijveren voor schadevergoeding voor de wegvaller ie orders. Vooral in de economische pers wordt de regering verweten, dat zij de consequenties van het verdrag met Israël niet tijdig genoeg zou hebben overzien en dat zjj reeds In het voorjaar geuite Arabische overdenkingen niet voldoende serieus zou hebben genomen. Prof. Erhard, de minister van fi nanciën, heeft er tijdens de kabinets zitting op gewezen, dat Duitsland tot dusverre meer uit de Arabische lan den betrokken heeft dan het daar heeft kunnen leveren. Het hieruit sprekende vertrouwen, dat de Arabi sche landen zullen beseffen, dat een afbreken van de handelsbetrekkingen een tweesnijdend zwaard zou zijn, wordt evenwel in economische krin gen niet gedeeld. Men wijst er daar op, dat de export naar de Arabische wereld in het laat ste jaar met sprongen gestegen is en dat de afgesloten contracten een ver dere stijging deden verwachten. Overigens merkte men op, dat Duits land uit deze lanaen grondstoffen als katoen en olie betrekt, waarop het nu eenmaal aangewezen is. Een woordvoerder der regering in Bonn heeft er geen doekjes om ge wonden, dat de regering thans is vast gelopen. De Duitse regering heeft ge meend niet te kunnen voldoen aan de door de Arabische Liga gestelde eis, dat besprekingen zouden worden ge opend en dat onderwijl de ratificatie van het verdrag met Israël zou rusten, Zij wil weliswaar onderhandelen, doch zij wil zich niet onttrekken aan de in het verdrag vastgelegde plicht zo spoedig mogelijk te ratificeren. Volgens het Duitse standpunt be. hoeft deze weigering evenwel geen hindernis te zijn voor onderhandelin gen, aangezien er toch nog enkele maanden zujlen verlopen voor het verdrag in de Bondsdag zal komen. De regering heeft inmiddels nog eens plechtig verzekerd, dat zij ondanks alles trouw zal blijven aan het door haar gesloten verdrag. Zij speelt ech ter kennelijk op tijdwinst. In de Duitse pers is overigens dr Adenauer reeds het advies gegeven om bemiddeling der V.N. ofwel der Ame rikaanse regering te vragen. Daarbjj wordt uitgegaan van de overtuiging, dat het verdrag met Israël niet in de laatste plaats op aandrang van Ame rikaanse zijde tot stand gekomen zijn. Dr Schacht, Hitiers minister van Financiën, heeft onenigheid gezaaid tussen twee Duitse regeringen, name lijk die van Hamburg en die van Sleeswijk-Holstein. De Hamburgse senaat heeft Schacht op 17 Augustus de vergunniifg geweigerd om in Ham burg, een bank te beginnen, die zich voornamelijk met buitenlandse handel zou bezig houden. Daarop heeft Schacht met de hulp van 4e- regering van Sleeswijk-Holstein een achter deurtje-geopend. Hjj heeft van deze regering vergunning gekregen zijn bank in dit land te vestigen. Is dit eenmaal gebeurd, dan kan niemand hem meer beletten in Hamburg een filiaal te stichten, ook wanneer dit zo danig zou worden opgezet, dat het hoofdkwartier niet meer dan een was sen neus zou blijken. De Hamburgse senaat is nu boos op de regering in Kiel, omdat deze Schacht nu reeds uit zijn moeilijk heden heeft geholpen nog voordat in hoogste instantie is uitgemaakt of het verbod van Schachts optreden als bankier geoorloofd was. De Hamburgse senatoren hebben Schachts verzoek geweigerd omdat zij hem op grond van zijn politiek ver leden niet geschikt achten om de lei ding van een bankinstelling op zich te nemen. Dr Schacht heeft tegen deze beslissing een klacht ingediend bij de Hamburgse rechtbank en deze heeft op 2 September de senaat in het ongelijk gesteld. De senaat heeft echter hoger beroep aangetekend, zo dat het geding nog niet beëindigd is. Vijfentwintig Noorse walvisjagers zijn dit seizoen uitgevaren, uitgerust met een apparaat dat het mogelijk maakt walvissen door middel van het geluid te verschalken. Het apparaat is onder aan het schip aangebracht en men kan er een geluid mee uit zenden, dat te sterk is om door het menselijk oor te kunnen worden waar genomen. De walvissen vangen de geluidstrillingen wel op een schrikken er zo van, dat zij schielijk naar de oppervlakte komen. Zij verwijderen zich in een rechte lijn van de geluids bron en geven daardoor de harpoe niers goede trefkansen. Het geluid kan worden uitgezonden naar drie hoofd richtingen. Het apparaat, dat vervaardigd wordt door een bedrijf in Kiel, is een uit vinding van de Noorse harpenier Arne Skontorp, die op het idee kwam toen hij merkte, dat door asdic-apparaten uitgezonden geluidsgolven de wal vissen opschrikten. Speciale V.N.-commissie voor de Indiërs in Zuid-Afrika. De speciale,politieke commissie der Ver. Naties heeft met 41 stemmen te gen één bij 16 onthoudingen een door de Arabisch-Aziatische groep inge diende resolutie aangenomen, waarbij een uit drie leden bestaande commis sie van goede diensten der V.N. wordt ingesteld. Deze zal tot taak hebben onderhandelingen voor te bereiden tussen India en Pakistan enerzijds en Zuid-Afrika anderzijds over de kwes tie der behandeling van Aziaten, voor namelijk Indiërs, in Zuid-Afrika. De commissie zal ook bijstand moeten verlenen tijdens de onderhandelingen. Het gaat om de toekomst van 360.000 Aziaten, die thans in Zuid-Afrika wo nen. Amateurfotografen richten vereniging op te Goes. Op initiatief van een Goese foto handelaar en van enkele amateurfoto grafen had in „De Landbouw" een op richtingsvergadering plaats van een Amateurfotografenvereniging. De vergadering werd geleid door de heer J. G. Telgenkamp, die doel en streven der op te richten vereniging uiteenzette. Het doel is o.m. te komen tot de opvoering van het werk der le den door het geven van goede voor lichting, uitwisseling van gedachten, het houden van lezingen, werkavon- den, excursies enz. De fotohandelaren uit Goes waren eveneens aanwezig om van hun be langstelling blijk te geven en zegden toe de kosten van een binnenkort te houden lezing door Dick Boer voor hun rekening te nemen. Na deze avond zal zo spoedig mogelijk een huishou delijke vergadering gehouden worden en een werkprogram in elkaar gezet. De organisatie van deze avond berust bij het voorlopig bestuur, dat bestaat uit de heren J. G. Telgenkamp, A. J. v. Willigen te Goes en A. van Wingen, Kapelle. DE OPENING VAN HET CHR. LYCEUM. In tegenstelling tot wat wij gisteren berichtten wordt medegedeeld, dat niet minister Cals, maar een vertegenwoor-, diger van deze bewindsman Zaterdag a.s. de opening van.het Chr. Lyceum te Goes zal bijwonen. Zaterdag a.s. wordt de jaarlijkse klaproosdag gehouden. Iedereen weet natuurlijk dat de opbrengst van deze collecte geheel ten goede komt aan het Nederlandse Oorlogsgraven Comité. En het is haast overbodig, dat we schrijven dat dit Comité het contact onderhoudt met de nabestaanden van de hier begraven buitenlandse militairen, die hun leven gaven voor de bevrij ding van ons vaderland. We geloven, dat het uitnodigend gebaar van deze kindertjes voor zichzelf spreekt. „Hoe kom ik naar het station?" Vijf revolverschoten dwongen hem tot overgave. De Engelse financiën. De Engelse minister van Financiën Butler, heeft in het Lagerhuis de Engelse inspanning tot het bereiken van veiiig- punt bereikt, vanwaar de beklimming van een berg vergeleken. Een groot deel van de berg is reeds beklommen, zo zei But ler, en nu heeft Engeland het uitgangs punt bereikt vanwaar de beklimming van het werkelijke steile gedeelte van de berg moet worden begonnen. Butler deelde mee, dat de betaiingspo- sitie aanmerkelijk is verbeterd. In het eerste half jaar had Engeland een over schot op zijn betalingsbalans vah 50 mil- lioen per jaar. Sedert de Conservatieven de regering overnamen zijn de voorraden geïmporteerde voedingsmiddelen aanzien lijk gestegen. Minister Butler zei, dat de invoer uit Europa nog meer zal worden beperkt. De voornaamste taak van de regering is nog steeds de verlaging van de belastingen, die een zware druk betékenen voor het bedrijfsleven. Met betrekking tot de daling van de Engelse productie werd verklaard, dat deze daling "reeds een jaar voordat de Conservatieven de regering overnamen, was begonnen. In de socialistische geregeerde landen van de Duitse Bondsrepubliek bestaat de „gemeenschapsschool". Socialisten en li beralen willen deze school nu ook invoe ren in de dit jaar gevormde staat Wuert- temberggabaden, waar de schoolstrijd nu in volle hevigheid is ontbrand. In een voorgestelde grondwetsartikel heet het, dat de „Christelijke gemeen schapsschool" de enige schoolvorm is, waarin de geestelijke en zedelijke waar den van humaniteit en socialisme tot gelding komen. De voorstanders van het behoud van de confessionele scholen zijn mening, dat een dergelijke bepaling de ouderlijke rechten inzake het onderwijs zou tekort doen. Ook brengen voorstan ders van de confessionele school het ar gument in geding, dat het in 1933 tussen het Vaticaan en Hitier gesloten concor daat de volledige schoolvrijheid is ge waarborgd. Ingezonden Mededeling (adv.) ruwe, gesprongen huid, schrale lippen Het was een volkomen onschuldige vraag welke de beruchte oplichter S., staande met zijn rijwiel bij een weg wijzer op de Amersfoortseweg in de omgeving van Apeldoorn een politie agent stelde: „Hoe kom ik naar het station van Apeldoorn". Terwijl de agent antwoordde merkte hij op dat de vragensteller twee ringen aan één vin* ger droeg, een van de weinige gege vens welke verscheidene boeren aan de politie hebben verstrekt, wanneer zij aangiften kwamen doen op welke wijze zij door S. voor een paar hon derd gulden waren opgelicht. Dat gebeurde altijd als zij zelf niet thuis waren. Dan kwam er een man, die zich introduceerde als employé van de Boerenleenbank. Hij vertelde de vrouwen dat de baas een honderd of wat te goed had, die hij nu kwam brengen. Maar de cheque die hij moest afgeven en die" zorgvuldig na te zijn getoond weer in een enveloppe werd gestopt, was wat hoger dan het bedrag dat de bank schuldig was. S. verzocht zijn slachtoffer dan het teveel even met bankpapier te verrekenen, dan, zo zei S. ,„Was alles in orde". De vrouw verrekende, de ene keer wat meer, de andere keer wat minder, maar zij kwam altijd te laat tot de ontdekking dat de enveloppe die de bezoeker had achtergelaten leeg was. Toen agent Westra's aandacht een maal op de twee ringen was geves tigd, merkte hij spoedig meer sporen van overeenkomst op met het overigens vage signalement, waarover de politie beschikte. Agent Westra vroeg S. naar papieren. Deze kon hij niet tonen. De agent beval hem toen mee te gaan naar het bureau. Gezamelijk peddelden zij over de Amersfoortse weg in de richting van het politiebureau. Alles scheen in pais en vree te ver lopen, doch in Apeldoorn dook de man Rapport van McCloy. DEMOCRATIE IN DUITSLAND ONTWIKKELT ZICH. John McCloy heeft in zijn laatste rapport, dat hij als Amerikaans Hoge Commissaris in Duitsland heeft opge steld, gezegd, dat uiterst nationalisti sche en neo-nazistische krachten nog steeds werkzaam zijn. De herleving van het nationaal- socialisme was, gezien in het licht van het verleden, mogelijk, doch McCloy was van mening, dat het extremisme op het ogenblik minder kans heeft veld te winnen dan ooit in de recente Duitse geschiedenis. De ontwikkeling van de democratie in de laatste drie jaren gaf McCloy reden met vertrou wen de toekomst tegemoet te zien. Over de industriële productie wordt verklaard, dat zijin Juni 1952 140 pCt van die in 1936 bedroeg. Het aantal werklozen was 1.200.000, 113.000 min der dan een jaar eerder. plotseling in de kraag van zijn jas, schoot snel onverwacht een hoek om en liet de agent het nakijken. Doch niet voor lang. Want ook de agent zette de spnrt in. Hij sommeerde de vluchteling, terwjji hjj zijn revolver trok, af te stap pen. Vjjf waarschuwingsschoten waren voldoende om S. tot overgave te dwin gen. Zekerheidshalve werd de rit naar het bureau daarna per arrestantenwa gen voortgezet. De reis van Prins Bernhard. Het welkom, dat Prins Bernhard is be reid in de hoofdstad van Eqnador, Quito, is het meest schilderachtige geweest, dat hem tot nu toe tijdens zjjn reizen door Z. Amerka ten deel is gevallen. Onder de enthousiaste toeschouwers bevonden zich vrouwen, die kinderen op de rug droe gen. De politie had grote moeite om de grote menigte, die uren had gewacht, in bedwang te houden. Kleine jongens wis ten het cordon te verbreken en renden geestdriftig naar de auto van de Prins. Prins Bernhard was per K.L.M.-vlieg- tuig uit Bogota in Quito aangekomen. Maandagavond bood de president een banket aan op het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Voor dit banket heeft Prins Bernhard, in duidelijk verstaan baar Spaans, vragen van journalisten be antwoord. „Nederland is bereid de vrede te verdedigen, maar gelooft niet aan een oorlog", zo bantwoordde Prins Bernhard een hem gestelde vraag. „De vorming van een Duits leger, zal de vrede helpen bevorderen". Hij zei, dat het hem ver heugde, dat Eisenhower was gekozen tot president van de V. S. Vrijdag zal Prins Bernhard in Peru aankomen. Handel in kolen en staal. ALLEEN OPHEFFING VAN INVOERRECHTEN VOOR K.S.G.-LANDEN. De zevende bijeenkomst van de lan den, die deelnemen aan de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.), is beëindigd met de onder tekening van het besluit om de zes landen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap te ontheffen van bepaalde verplichtingen, waarin de G.A.T.T. voorziet. Deze landen zullen krachtens dit besluit niet verplicht zijn bij verlaging of opheffing van de in voerrechten voor hun onderlinge han del in kolen en staalproducten een zelfde maatregel te treffen voor hun handel met andere landen van de G. A.T.T. Verder zullen zij niet verplicht zijn voor htm onderlinge handel in ko len en staalproducten invoerbeperkin gen of -verboden in te stellen of te handhaven, wanneer zij dergelijke be perkingen instellen of handhaven voor hun invoer uit andere landen van de G.A.T.T., mits de beperkingen uiter aard niet in strijd zijn met de G.A.T.T. KINDERBIJSLAG EN VEELWIJVERIJ. Enige tijd geleden heeft de Franse nationale vergadering een wetsont werp aanvaard, dat voorzag in het ver lenen van kinderbijslag aan de inheem se inwoners van Frans-West-Afrika, op dezelfde basis als dit in Frankrijk geschiedt. Thans hebben de Franse bisschop pen in dit gebied gezamenlijk een openlijk protest tegen deze maatregel gepubliceerd. Zij wijzen er op, dat het verlenen van kinderbijslag in Frans- West-Afrika de veelwijverij in de hand werkt. De negers gaan er nu namelijk van uit dat hun inkomsten stijgen, naar gelang de vermeerdering van hun kroost. Om dit proces te bespoe digen geven velen hunner zich, meer dan vroeger, aan veelwijverij over - die voor de inboorlingen in dit geoied niet verboden is. Het komt thans veel vuldig voor dat één inheemse vader kinderbijslag ontvangt voor een der tigtal kinderen. Er worden niet meer onderschei dingen uitgereikt dan voor de oorlog. In het aantal onderscheidingen, dat ieder departement kan uitreiken is geen wijziging gekomen, zo deelt de minister in een nota aan de Tweede Kamer mee. Verhoudingsgewijs is het aantal verleen de ridderorden belangrijk kleiner dan in 1940 als gevolg van de bevolkingsaanwas en de toeneming van de aanraking van de overheid met het bedrijfsleven. Het is niet waar, zegt de minister, dat het de partement vari oorlog kwistig is geweest met onderscheidingen. Wel is het aantal onderscheidingen voor het departement van oorlog .verhoogd. Voor onderschei dingen is op de begroting een bedrag van f 60-000,uitgetrokken. Het C.N.V. heeft een studieconferen tie belegd op Dinsdag 25 Nov. a.s., half elf in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, waarin, na een inleiding van drs C. P. Hazen- bosch, zal worden gesproken over het vraagstuk der huurverhoging. Dr Chaim Weizman, eerste president van Israël, is Dinsdag ter aarde besteld in zjjn geliefde boomgaard in Rehoboth van waar men uitziet op Jeruzalem en de heuvelen van Judea. Na zijn dood, Zondag j.l., zijn meer dan een kwart millioen rouwenden in stilzwijgen langs de omfloerste ka tafalk getrokken waarop de overlede ne lag opgebaard. Men was van alle streken van Israël en uit de gehele wereld naar het kleine plaatsje op 25 km afstand van Tel Aviv gekomen om de laatste eer te bewijzen aan de staatsman en geleerde, die de Joden terugvoerde naar hun „beloofde land". Een vierhonderdtal afgevaardigden van het wereldjodendom was aanwe zig bij de begrafenisplechtigheid, wel ke anderhalf uur duurde en werd be sloten met een eresaluut van 21 scho ten. Bij het begin van de plechtigheid gaf sirenegeloei in geheel Israël het teken voor een stilte van twee minu ten. Het verkeer stopte en de voet gangers bleven staan ter herdenking van de overledene. Twee uur lang bleven de winkels gesloten en ston den de openbare vervoermiddelen stil. Ere-professoraat voor prof. dr H. ICraemer. Ter gelegenheid van de opening van de oecumenische hogeschool te Bossey (bij Genève), waarvan prof. dr H. Krae- mer directeur is, werd hem door prof. Courvoisier, deken der theologische fa culteit van de universiteit van Genève, het ere-professoraat verleend aan deze universiteit. Bij deze gelegenheid zeide prof. Courvoisier, dat het voor de uni versiteit van Genève een eer zal zijn prof. Kraemer tot haar docentencorps te kunnen rekenen. F. Muiderman, lid van verdienste der Amsterdamse pers, overleden. Dinsdagmorgen is te Amsterdam op 59-jarige leeftijd overleden de heer F. Muiderman, die in alle kringen en zeer bijzonder in de hoofdstedelijke perskringen een zeer bekende en ge ziene figuur was. Op 22 Maart van dit jaar was het 40 jaar geleden, dat Muiderman een kruierij oprichtte, die hij had kunnen noemen: ,,'t Komt in orde meneer!" Dat was zijn stereotiepe aanvaarding van letterlijk elke. opdracht, die hem werd verstrekt. Nimmer in zijn leven is zulk een opdracht niet in orde gekomen. Ter gelegenheid van zijn jubileum werd Muiderman toen benoemd tot lid van verdienste van „De Amsterdamse Pers". Toch het plan-Eden? SAMENWERKING ASSEM BLEE K.S.G. EN RAAD VAN EUROPA. i At Zes „ministeries" voorgesteld. De organisatiecommissie van de As semblee der Europese K. S. G. heeft voorgesteld technische bijstand van het secretariaat van de Raad van Europa te vragen. Men neemt aan, dat de voorgestelde samenwerking geba seerd zal zijn op het plan-Eden. Deze organisatiecommissie heeft ook beslo ten voor te stellen om de instelling van zes commissies goed te keuren. Deze „ministeries" zullen zijn: een commissie voor een gemeenschappe lijke markt, een commissie voor finan ciële controle, een commissie voor so ciale zaken, een commissie voor bui tenlandse zaken, een commissie voor transport, een commissie voor alge meen bestuur. De bekende cantor en organist van de Lutherse Kerk te Utrecht, de heer W. Mudde, zal 15 November a.s. zijn 25- jarig jubileum als zodanig vieren. Hij zal door vele prominente figuren uit kerk- en muziekleven worden ge huldigd. 28 o— Dominee Duffield had een pakhuis gehuurd voor onderdak. Maar hij had slecht nieuws. Ze konden niet verder, tenminste niet over water, zoals ze van plan waren. De meren in het noorden waren al bevroren. Ze zou den tot het voorjaar moeten wachten of de reis voort moeten zetten per trein en postkoets. Van Raalte kwam al gauw tot het besluit, dat het verstandiger was tot het voorjaar in Détroit te blijven, on dertussen had hij dan tijd om een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar het oord, dat het meest geschikt zou zijn voor vestiging. Voor de groep was deze boodschap teleurstellend. Maar Christien vond het niettemin goed te blijven in het huisje dat Duffield voor hen gevonden had. Dozen en kisten dienden als ta fels en stoelen. Zonder een kachel kon den ze het niet stellen en dus koch ten ze er een. Heerlijk was het bij het knappend houtvuur te zitten als de Noordenwjind door de bomen ruiste. Heerlijk haar kinderen gezond en wel om haar heen te hebben. Maar het was wel eenzaam en daarom schikte Van Raalte het zo, dat Ben Grooten huis en zjjn vrouw bij hen zouden in wonen. Hijzelf zou toch meestal op reis zijn, want ongeschoolden werden slecht betaald. Maar in ieder geval konden ze zich het allernodigste aan voedsel, brandstof en kleren aanschaf fen. Deze gelegenheid werd dankbaar aanvaard en de emigranten verhuis den naar St. Clair, behalve dan de fa milies Van Raalte en Grootenhuis. Toen viel de winter van 18461847 over Detroit. Sneeuw en ijs maakten een eind aan de grote drukte op de kaden en sneden alle contact met de landen overzee af. De eerste stap was onherroepelijk gedaan. dat M, U w-ifyen %al door Marian Schoolland HOOFDSTUK IX. Zo lang mogelijk had vrouw Berg huis de boot nagekeken, die haar ge liefde dominee en zijn groep meenam, en was-toen alleen naar huis gegaan. Ze maakte nu ernst met het afbreken van haar huishouden en het inpakken. Wat zou ze meenemen en wat achter laten? Menigmaal protesteerde haar hart tegen haar verstand. Ze hing zo aan haar huishoudentje en ze kon zo weinig meenemen. Ze wou de oude klok maar voor zichtig in een kist met kleren pak ken. Die moest mee; wat zou een nieuw tehuis zijn zonder het oude, ver trouwde tik-tak? Het werden drukke dagen en tijd om aan de toekomst te denken had niemand. Maar toen tenslotte alles in gepakt stond, moeder Liesbet wat ver loren tussen de dozen en kisten zat, en alle gezelligheid verdwenen was uit het huis waarin ze zo lang had ge woond, liet ze bijna de moed zakken. Vader en Anton waren bezig proviand voor onderweg in te pakken: meel, bonen, erwten, spek, gort, koffie ieder gezin moest zijn eigen voedsel meenemen voor een reis die weet hoe lang kon duren. De kleintjes waren bij tante Fenna, die aangeboden had hen de laatste dagen onder haar hoede te nemen. Liesbet was alleen. Die morgen hadden de nieuwe huur ders al voor de deur gestaan, verlan gend om er in te trekken. Ze hoorde hen praten over hoe ze dit zouden vertimmeren en dat veranderen en moeder voelde pijnlijk, dat dit niet langer haar huis was. Maar zij had per slot van rekening de knoop doorgehakt en een weg terug was er niet. Tijd om spijt te hebben was het nu allerminst. Moeder hoorde geklos van klompen en haastte zich naar de deur. Daar was Bertus met twee mannen. Achter hen zag ze een wagen en de zwaaiende paardestaart. „Klaar, moeder?" vroeg Bertus en keek haar glimlachend en een beetje onderzoekend aan om te weten, of er toch nog tranen gekomen waren. „An ton wacht op de kade", voegde hij erbij. Moeder antwoordde opgewekt. „Ik ben net klaar, hoor". Ze stond erbij te kijken, hoe de mannen de kisten naar buiten droegen. „We kunnen wel meerijden, moe der. Er is plaats genoeg", zei Bertus toen de laatste kist op de wagen was gehesen. „Kees ment en je kunt naast hem voorop zitten. Jan en ik vinden wel een plaatsje op de kisten". „Ja, dan vallen ze er ook niet af", zei Jan met een poging tot scherts. „De kisten konden eens thuis willen blijven en eraf rollen". (Wordt vervolgd). MIDDELBURG. 12 Nov. Aardap pelen: Bintjes grote 5.409, Meerlan der grote 9.60, Koopmans Blauwe bon ken 9.80, Koopm. BI. grote 10.4011.10. Fruit: Jonathan 7.29, Zoete Ermgaard 20, Goudreinette 1215, Bellefleur 3- 12, Glorie van Holland 10, Laxton Su perbe 9, Ananasreinette 38, Gron Kroon 58, Goudreinette kroet 78, Appels kroet en val 3, Comtesse de Paris 413, St. Remy 10, Borgamotten 10, Kleiperen 14, Nouv. Poiteau 6, Pe ren kroet 67, Tomaten 1826, Drui ven: Black Alicante 761.20. Groen ten: Sla 212, Veldsla 3354, Stoof- sla 1219, Bloemkool A 1332, B 8 12, C 8—12, Witlof 55—70, Spinazie 33—40, Boskroten 715, Bospeen 14 27, Kasdubb. Prinsessebonen 1.40, Ro de kool 613, Savoye kool 414, Wit te kool 3, Boerekool 1522, Andijvie 517, Spruiten 1554, Uien per kg. 919, Kroten per kg. 1516. GOES. 12 Nov. Bloemkool 936, Kropsla 4, Knolselderij 410, alles per 100 kg. Spruiten 1538, Savoye kool 411, Rode 514, Witte kool 48, Boerekool 57, Andijvie 610, Krul- andijvie 17, Kroten 1011, Prei 1820, Uien (stek) 3.50—10, Veldsla 55—57, Peen III 9.50, alles per 100 kg. TERNEUZEN. 12 Nov. Sla 2— 2.20, Bloemkool A 2233, B 1821. Peen afw. 8, Kroten 8, Andijvie 613, Kroten B 6—8, A 9—10, Sav. kool 17— 20, Witte kool 4—5, Peen 17, Prei 17— 26, Knolselderij 78, Spruiten 2028, Tomaten 2432, Koolrapen 6, Belle fleur fabr. 37, Cox Oranje Pippin K 40, Golden Delicious F 6, K 9, Goud reinette fabr. 68, Gron. Kroon 37, Jonahan A 22.9031, H grof 20.90, H I 1617, K 914, fabr. 56, Sterappel F 4, Zoete Ermgaard 1718, Rembours fabr. 3, Franse Reinette fabr. 3, Com tesse de Paris H grof 1318, H I 13.40, H II 3.30, fabr. 4, Nouv. Poiteau fabr. 5, St. Remy fabr. K 5, Zwijndrechtse Wijnpeer fabr. 11. KAPELLE. 12 Nov. Exportveiling Appelen: Goudreinette AAA 30.15; A 19.40—19.70, BC 15.60, I gr. 17.20—19.10 1.12.90—14.20, II 5.30—6, K 9.60—12.60, fabr. 5.205.60, Jonathan A 29.30, BC 27.60, I gr. 21.20—23.60, I 19.50—20.55, II 5.60, K 13.60—15.30, fabr. 4.20—4.70, Cox Oranje Pippin BC 36.6040.95, I gr. 42.30—42.50, I 32.30, II 10, K 27.80 fabr. 7.60, Sterappel I gr. 16, I 11 13.10, II 3.40—3.50, K 11.10—14, Pr. v. Engeland I 9, Golden Delicious I gr. 31.20, I 24.30, II 10, K 16.60, fabr. 4.60, Zure Bellefleur I 10.60, II 4.50, K 9.20, Zoete Ermgaard I gr. 26.70, I 20.05, II 8.709, K 14.70, Comtesse de Paris A 22.20—22.40, BC 23.50—23.60, I gr. 16.30—17.50, I 17.40—18, II 4.70—4.90, K 7.307.70, fabr. 3.10, Comtesse de Paris (Niet v. export) A 19.2030.05, I gr. 17.80, I 14.40—14.70, Peren: Doy. du Cornice I 48.40, II 27.50, K 42, fabr. 19.30, Zwijndr. Wijnpeer I gr. 9.30, I 6.70—6.90, II 3.30, St. Remy I gr. 12.60, I 13.30, II 7.30—7.50, K 7, fabr. 3.70, Pondspeer I gr. 9, I 9.60, II 6, K 7.30— 8.70, Gieser Wildeman I gr. 20.95 23.80, I 18.10—19.60, II 9, K 13.50— 13.70, fabr. 4.40, Wintersuikerij I gr. 4, K 3.10, Jodepeer I gr. 7.40, I 6, II 3.50, K 5.30, Kleipeer I gr. 12, I 10.20, II 4.40, K 7.20, Conference fabr. 4.50 alles per 100 kg. Verpakt fruit: Goudreinet te AAAA 34, AAA 32, AA 30, A 31, Cox Oranje Pippin AAA 53, AA 50, A 4748, aller per kg. Kleine veiling: Diversen: Appels: Pomme de Orange 24, Zoete Bloemee 414, Hollands zoet 6—11, Gron. Kroon 38, Zoete Cam pagne 12, Zoete Rode Ribbeling 925, Princesse Noble 516, Peren: Brede- rode 36, Doyenne du Cornice 3335, Souvenir de Vacheur 310, Winter- louwtje 48, B. d'Anjou 1018, Nouv. Poiteau 35, Druiven 67116, alles per kg. Groenten: Rode kool 4^8, Witte kool iy24, Spruitkool 3141, Savoye kool 7, Andijvie 13—14, Veld sla 45, Kroten 5, Breekpeen 814, Uien (stek) 1V/2, alles per kg. Bloemkool 1035, Kropsla V/i beiden per stuk. VISMIJN VEERE. 12 Nov. 1952. 2326 kg. exportgar nalen 1.151.34, 36 kg. handelsgarna len 67; 81 kg. bot 6672, 48 kg. schar ""—85, 165 kg. wijting 5054; 61 kg. ongesorteerde vis r080, 2.5 kg. tong 2.402.50, 6 kg. sardijn 51, 44 kg. wulken 1.021.43, 2 kg. kabeljauw 99. KERK EN SCHOOL Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Well en Ammsrzoden (G.) P. C. de Bruyne, vic. te Uithoorn; te Oldebroek (2e pred. pl.W. L. Tuk ker te Delft; te Ermelo (3e pred. pl.) G. H. van Kooten te Brandwijk. Bedankt voor Voorburg A. J. Hovy te Almelo; voor Klundert en Benschop G. H .van Kooten te Brandwijk. Geref. Kerken. Beroepen te Hardenberg A. Broek te Onstwedde; te Appelsga G. J. Cozijn- sen te Hellendoorn. Nieuwe conservatieve partij in West-Duitsland. In West-Duitsland is een nieuwe conservatieve partij opgrricht, welke voorstandster is van 't „opnieuw vesti gen van normale betrekkingen tussen de volkeren" en, op binnenlands ge bied, van uitschakeling van de „kunst matige klassenstrijd". De naam der nieuwe partij is „Republikeinse Unie van Duitsland". Aan Prins Louis-Fer dinand van Hohenzollern zal het voor zitterschap worden aangeboden. Deze vertelde echter nog nooit van de partij te hebben gehoord en ook niet van plan te zijn het aanbod te aanvaarden.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5