De levering van het Zeeuwse gas Sluiskil in veilige handen. is in Fiction We don't give you a golden rain of superlatives, we give you Soebardjo wenst stichting Aziatisch-Arabisch blok. Het vrije woord* Het licht op rood! Pas op, dat de melk niet overkookt." A C. Z. de Carbonisation, een enorm bedrijf met interna tionale allure en bron van welvaart voor Z.-Vlaanderen. Waar het lied van de arbeid nimmer verstomt* cent De intocht van de Lord Major. Middeleeuwse traditie. la de mijnstreek klaagt men over de woningbouw. En passant spreekt hij ook nog over Indonesië. Donderdag 13 November 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 In het Gereformeerd Gezinsblad van Donderdag 6 November wordt in een hoofdartikel geklaagd over het feit, dat men ondanks herhaald verzoek de re feraten niet ontvangen had, welke zijn gehouden op de christelijk-sociale con ferentie te Utrecht. „Bladen van aller lei richting kunnen de stukken krij gen", zo schrijft men, „maar een blad dat de norm van Schrift en belijdenis wil aanleggen, blijft van toezending verstoken." Wij kunnen die klacht ver staan en we hadden dan ook liever ge zien, dat men niet het argument van zuinigheid had laten gelden, waarm<- men hu de redactie van het Gerefor meerd Gezinsblad afwees; dat 't Ge reformeerd Gezinsblad niet op de lijst van bladen voorkwam, waaraan deze referaten zijn toegezonden, is vermoe delijk hieraan te wijten dat dit blad geen dagblad is, maar een nieuwsblad, dat driemaal in de week verschijnt, Daarop gaat men in dit blad in op het feit, dat de pers hier geen toegang had als pers. Iedere journalist was wel kom als deelnemer, maar hem werd dringend verzocht zich tijdens de con ferentie te houden aan de door het dagelijks bestuur goedgekeurde versla gen (verslagen overigens van ervaren journalisten, die niet zo gemakkelijk te verbeteren geweest zouden zijn!) en zich te onthouden van commentaar. Mèt het Gereformeerd Gezinsblad von den ook wij deze gang van zaken aller minst gelukkig. Maar met de conclusie die dit blad hieraan verbindt zijn wij het toch niet eens. „Socialisten, libera len en barthianen heben het vrije woord", zo schrijft men, „doch een pers die de norm der Schrift wil aanleggen is niet welkom". Dit is een onwaarheid. De heer B. die dit artikel in het Gezinsblad heeft geschreven, was van harte welkom ge weest en hij had er even vrij het woord kunnen voeren als ieder ander. Dan had hij alle referaten ontvangen en dan had hij nu, na de conferentie, zijn visie op het besprokene kunnen geven. Hetzelfde hebben de andere bladen gedaan, die eveneens de norm der Schrift willen aanleggen. Dat de stem van het Gereformeerd Gezinsblad hier over thans nauwelijks gehoord kan worden is toch wel eigen schuld! Op de persen van De Telegraaf in Amsterdam wordt sinds enige tijd de Europese editie van de New York Ti mes gedrukt; een order die Nederland nogal wat deviezen, vooral dollars op levert, waaraan we dringend gebrek hebben. Er is echter een maar bij: ook op Zondag moet het werk doorgaan, want de Amerikaanse opvattingen over de Zondag zijn anders dan de landse. Bij De Telegraaf vond men dit geen bezwaar; men vroeg vergunning aan de Arbeidsinspectie om op Zondag werkzaamheden te laten verrichten en men kreeg die vergunning, nadat de Arbeidsinspectie het advies had inge wonnen van de georganiseerde druk kers. Dit was na de oorlog een novum, want tot dusverre was door de Ar beidsinspectie systematisch geweigerd vergunning te verlenen voor Zondags arbeid van welke soort ook en door welke werknemer in de grafische in dustrie dan ook. Een standpunt, waar over men zich kan verheugen, ook al komen de Maandagochtendbladen hier door wel een beetje in het gedrang. Wat is nu echter het gevolg van de door de Arbeidsinspectie gemaakte uit zondering? Dat Het Vrije Volk on middellijk op de ketting is gesprongen en om „dat beetje armslag" vraagt, „dat ook de grafici op de Maandagmor3 gen ten goede zal komen". Daarmee is naar ons gevoel het licht op rood ge sprongen. Want als men „dat beetje meer armslag" aan Het Vrije Volk zou geven, zouden andere bladen uit con- currentie-overwegingen moeten volgen en waar is dan het einde? Wij zouden dan ook liever zien dat men de hele Amerikaanse order liet schieten, dan dat men wijziging zou aanbrengen in de thans bestaande toe stand. De dag des Heren mag in geen geval ondergeschikt gemaakt worden aan betere Maandagochtendkranten! „Toen we aan Axel, Hulst en Terneuzen voor het eerst gas leverden, is er heel wat melk overgekookt. En ik verzeker U, dat menige Zeeuwse huis vrouw in Februari of Maart van 't volgende jaar haar melk over zal laten ko ken. Maar de huisvrouwen in de plaatsen, die ik net noemde, hadden het nieuwe gas gauw door en kregen spoedig in de gaten, dat het koken van een pannetje soep, nu niet meer b.v. een half uur duurde, maar slechts 20 minuten. De klap op de vuurpijl was, dat de gasrekening niet hoger was geworden." Dit verhaal deed ons ir van Altena, hoofdingenieur van de cokesfabriek „Association Coopérative Zélandaise de Carbonisation" te Sluiskil, toen we hem vroegen naar de perspectieven, die zich voor de Zeeuwse huisvrouwen zullen openen, nu de cokesfabriek te Sluiskil gas gaat leveren aan de Zeeuw se eilanden. Wij zaten tegenover elkaar in de sobere directieruimte, die omgekeerd evenredig is aan de enorme fabrieks complexen, die zich voor het directie gebouw uitstrekken. „De cokesfabriek", zo vertelde hij, „levert gas met hogere calorische waarde dan de gemeentelijke gasbe drijven. Het soortelijk gewicht is la ger. In verstaanbare taal wil dat zeg gen", ging hij verder en toen volgde het verhaal van het overkoken van de melk. De gemeentebedrijven, zo werd ons verteld, blijven veelal distributiebedrij ven. Dit brengt consequenties met zich mee. Gunstige consequenties. Want de tijd zal nu spoedig voorbij zijn, dat de enorme gaten in de begrotingen van de gasbedrijven door de gemeenten op één of andere manier gestopt moeten worden. Centralisatie. Al de gemeentelijke gasbedrijven, een enkele uitzondering daargelaten, werkten met grote verliezen. Op grond van de algemene economische stel regel, dat waar met kapitaal-inten sieve installaties gewerkt wordt, men het hoogst mogelijke economische ren dement verkrijgt door centralisatie van de productie-eenheden, kwam de door de Nederlandse regering ingestelde gascommissie tot de conclusie, dat de kostprijs van het gas aanzienlijk ver laagd kon worden door het centrali seren van vele kleine gasfabrieken. Deze stelling ging ook voor Zeeland op en de keuze van de regering viel op de cokesfabriek te Sluiskil. Deze zal in verband met de gaslevering een verkoopcontract afsluiten met het Di- rectoriaat van Energievoorziening, dat op zijn beurt het gas aan de gemeenten zal leveren. Het Iaat zich aanzien, dat de gastarieven zullen stijgen. Door de hogere calorische waarde van het gas zal men kunnen volstaan met een min dere afname, zodat de gasrekening van de huisvrouw per slot van rekening niet hoger zal zijn. Dat U nu gas gaat leveren aan de Zeeuwse eilanden zal zeker consequen ties voor Uw bedrijf meebrengen?", was mijn vraag. „Och, dat zegt ons eigenlijk weinig!", was het antwoord. ,De productie van dit gas zal bedrijfs economisch beschouwd slechts 7 pCt van onze eigenlijke productie bedra gen. In dit grote dynamische bedrijf zegt dat niet veel. Het is voor ons een bijverdienste, die natuurlijk welkom is. We zullen voor Zeeland 60.000 kub. me ter gas per dag leveren. We schatten deze productie op 18 millioen kub. m. per jaar. Grote getallen zijn dit, die ons echter in het raam van het grote bedrijf ni*t zoveel zeggen." Een uurtje later, toen ik in ijltempo het hele bedrijf bezichtigde, begreep ik deze woorden enigszins. Ik heb gelopen over de enorme silo's, waarin ladingen kolen van vele zee schepen gestort kunnen worden; ik heb daar op de hoge torens genoten van het prachtige Zeeuwsvlaamse land om even later te blikken in de gloeiende massa van 1150° C.; ik heb gloeiende cokeswagens in de blustoren zien blussen en yiet verbazing gestaan bij de vele ingenieuze installaties en toen de dooltocht door gebouwen en langs machines geëindigd was, reali seerde ik me niet meer, hoeveel aparte fabrieken ik had gezien. Ik zag de fa briek te Sluiskil, die vetfijnkolen ver werkt tot cokes voor de staalfabrieken. En één van de vele bijproducten, die uit het proces ontstaan, is het gas voor Zeeland bestemd, dat voor de directie een bijverdienste oplevert." Van Franse oorsprong. Laat ik U iets meer vertellen over de „Association Coopérative Zélandaise de Carbonisation G.A." te Sluiskil, aan de hand van de gegevens, die dr M. Camps, secretaris van de directeur, ir H. Ledune, me verstrekte: Hoe komt het, dat daar in de kanaalzone tussen Terneuzen en Sas van Gent, bij Sluis kil, een fabriek ligt, die gezien de naam, Frans schijnt te zijn? In de beantwoording van deze vraag ligt het volgende stukje historie opge sloten. In 1911, elf jaar voordat de Staatsmijnen hun eerste cokesfabrie- ken verbonden aan de mijn Emma te Treebeek, besloten de directies van een viertal hoogovenbedrijven in N.- O. Frankrijk een cokesfabriek op te richten om aan hun steeds stijgende behoeften aan hoogovencokes te vol doen. Omdat de Franse hoogovens in sterke mate afhankelijk waren van de uit het Ruhrgebied en Engeland te importeren kolen, werd naar een mo gelijkheid uitgekeken om de transport kosten zo laag mogelijk te houden. Omdat de toenmalige gunstige eco nomische vrijhandelspolitiek aantrek kingskracht uitoefende op de buiten landse kapitaal-investeringen in Ne derland en er geen monetaire grenzen bestonden ten opzichte van de kapi taalsverschuivingen, besloten de di recties van de hoogovenbedrijven hun bedrijf in Sluiskil te vestigen. Sluiskil lag immers aan een diep vaarwater in het centrum van de Europese cokes- kolenproducenten en bood gunstige transportmogelijkheden. Het oorspronkelijke fabrieksproces omvatte de vervaardiging van uit kolen en het winnen uit het vrij komende gas van bijproducten als teer, ammoniak weike met zwavelzuur am moniumsulfaat geeft ent benzolen. Door destillatie van de ruwe teer werd naast de lichte bestanddelen zoals de benzol verder pek, carbololie, creosoot olie, naphtaline en anthraceen gewon nen. Wij mogen U deze opsomming van producten niet onthouden, want zij zijn zeer kostbaar. Kostbaar, omdat zij de grondstoffen vormen van de industrie voor chemische kleurstoffen, kunst meststoffen, verven, vernissen enz. Wij deden maar één greep. Het is dui delijk, dat aan het proces van het car- boniseren van vetkolen meer vast zit dan men oppervlakkig zou denken. De cokesfabriek te Sluiskil weet er van mee te praten en in het bijzonder de directie, die het vervaardigen van deze producten door wijzigingen in de installaties laat afhangen van de situatie op de wereldmarkt. Wij zullen U een beschrijving van het gehele proces besparen. Pagina's zijn hierover vol te schrijven. Ook is het moeilijk enkele in het oog lopende procédé's te verhalen. Want alles is even indrukwekkend. Veel van de bo vengenoemde producten vragen een fabriek apart. Laten we slechts dit vermelden, dat per dag 40 wagons ge laden met cokes naar Frankrijk ver trekken. Op halve kracht. Het bedrijf verwerkt 1.100.000 kg kolen per dag en werkt tengevolge van de geleden oorlogsschade nog op halve kracht. Het bedrijf kwam voor credieten van de Herstelbank in aan merking. In 1954 hoopt men weer op volle kracht te werken. De fabriek produceert 10 pCt van de totale Ne derlandse cokesproductie en is de der de cokesfabriek in Nederland. De kern van het proces heeft plaats in een batterij bestaande uit 66 ovens, waarin verpulverde en een tot een zo rendabel mogelijke structuur gemeng de kolen met behulp van een grote verrijdbare brug beurtelings worden gedrumd. De oven, die gevuld is met een gloeiende massa, wordt leegge- drukt, waarna de gloeiende cokesbon- ken in een cokeswagen vallen. De co keswagen wordt in de blustoren ge reden, waar zij met water wordt ge blust. Naast deze fabriek is de „Compagnie Neerlandaise de l'Azote" verrezen, de stikstoffabriek, die uit het gas water stof haalt voor de stikstofbereiding. Ook deze fabriek verschaft honderden uit Zeeuwsch-Vlaanderen werk. Het onttrekken van waterstof aan het gas door de l'Azote geeft het Zeeuwse gas de hoge calorische waarde. Temidden van de fabriekscomplexen van het cokesbedrjjf staat het com- pressiegebouw, waarin de krachtige pompen staan, die het gas in de pijp leidingen naar de Zeeuwse gashouders Dit gebouw is slechts een klein onderdeel van het gehele bedrijf; maar voor Zeeland vaii groot belang. Hier zal het hart van de Zeeuwse gasvoor- ziening kloppen. Stabiel. Wij hebben deze middag in Sluiskil dat daar aan het kanaal een bedrijf is gevestigd, dat een interna tionale allure heeft, dat de Neder landse deviezenpositie verstevigt, dat voor de stabiliteit van de werkgelegen heid in Zeeuwsch-Vlaanderen instaat en dat een constante levering van het gas aan Zeeland waarborgt. Er zal heel wat water door de Schel de moeten stromen, voordat dit bedrijf zijn productie staakt. De coöperatie van staalfabrieken staat voor een ge regelde afname van de cokes in, met als gevolg dat een verkoopprijs van cokes beneden de kostprijs niet tot ge volg zal hebben een stopzetting der, productie en dat dus steeds een regel matige voorziening van gas gewaar borgd is. Hierbij komt dan nog dat de markt van de fabriek over de gehele wereld verspreid ligt. Het bedrijf is voor een groot deel exporterend. „De binnenlandse markt is voor ons moeilijk bereikbaar" zo zei men ons. De hiervan is de Schelde, die het spoorwegverkeer naar Nederland over België dwingt, alwaar de hoge vervoer- tarieven nadelig werken op de ver- Met onze lekenogen hebben we ge- Ongezonden Mededeling adv.) WIJ GEVEN U GEEN VUURWERK VAN GROTE WOORDEN, WIJ GEVEN U speurd of de levering van het Zeeuw se gas wel veilig is. Niets hebben we kunnen ontdekken, waar het proces zou kunnen stagneren. Op alle strate gische punten staan dubbele installa ties opgesteld. Wij zijn overtuigd, dat daar aan het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent bij Sluiskil een fabriek gevestigd is, die met haar buurman de l'Azote, moeilijk haar weerga in Zeeland zal vinden en die een bron van welvaart voor Zeeuwsch-Vlaanderen en in het bijzonder in de toekomst voor de Zeeuwse eilanden Walcheren en Zuid- Beveland zal betekenen. Maandag hebben de Londenaren weer genoten van het traditionele schouwspel van de intocht van de Lord Major. Dit jaar was het Sir Ruert de la Bere, die zijn intocht in Middeleeuw se pracht en praal deed. Volgens de traditie was hij gekleed in een scha.r- laken-rode toga en een zwarte drie- hoekssteek. Zijn staatsiekoets werd ge trokken door zes vurige paarden. Onze foto laat de tocht zien van Londens magistraat van dit jaar door de City van de Guildhall. De bijna 200 jaar oude in rood en goud uitgevoerde koets passeert juist het Mansion House, waar vele toeschouwers waren samen gedromd. Verordening op de bedrijfs» rechtspraak vastgesteld. Het mijnindustriegebied is wel eens het „sociale paradijs" genoemd en niet ten onrechte, want de z.g. sociale zekerheid is er tot ec.i maximum op gevoerd. Desalniettemin blijven er wensen. Zo heeft de MijnindusLie- raad dezer dagen een telegram ver zonden aan de minister van Economi sche Zaken, waarin geprotesteerd wordt tegen de trage gang van zaken bij de woningbouw, met name ten aan zien van de eigen bouw door perso neelsleden der mijnen. Men wijst er op, dat nog steeds J in definitieve toezegging is ontvangen, dat nog dit jaar met de uRvoering van de bij Wed ropbouw ingediende plannen kan worden begonnen en dat dit het stimuleringsplan kolenproductie be lemmert. Men vraagt dan ook om een spoedaudiëntie. BEDRIJFSPECHTSPRAAK. In dit gebied ziet men terdege in, dat het economische leven een zelf standige, zelfbesturende taak heeft en een bewijs hiervan is de vaststelling van de verordening betreffende de bedrjjfsrechtspraak voor de Neder landse mijnindustrie. Krachtens deze verordening zullen voor de verschil lende onderdelen der mijnonder nemingen geschillencommissies in het leven worden geroepen, welke uit be- drijfsgenoten zijn samengesteld. Hier kan de arbeider terecht als er ver schil van mening is over de toepas sing van regelingen betreffende de arbeidsvoorwaarden. Beroep op een centrale geschillencommissie blijft onmogelijk. Productie van synthetische gassen in Amerika. Geleerden in dienst van de Amerl kaansa regering zijn erin geslaagd synthetische gassen te produceren door het verbranden van onderaardse kolen- lagen. Uit deze gassen kunnen brand stoffen en synthetische chemicaliën worden bereid. Het resultaat is de vrucht van de proeven, welke men de afgelopen zes jaar te Gorgas (Ala bama) heeft gedaan. Op deze wijze zal men millioenen tonnen steenkool kunnen gebruiken, die volgens de huidige methoden niet gedolven kunnen worden wegens te hoge kosten. Het is voor het eerst, dat de in de V.S. op deze wijze synthe tische gassen worden gewonnen. Geen verblijfsvergunningen voor hulppredikers in Oost-Duitsland. Bisschop Dibelius, het hoofd van de Evangelische Kerk in Duitsland, heeft in zijn openingsrede van de vergade ring der synode van Berlijn en Bran denburg een Oost-Duitse provincie medegedeeld, dat Oost-Duitsland geweigerd heeft verblijfsvergunningen te verschaffen aan West-Duitse hulp predikers voor Oost-Duitse gemeenten. Men zal nu leken moeten benoemen. Ook hebben de Oost-Duitse autori teiten niet toegestaan, dat kantoren van kerken werden overgebracht van West- naar Oost-Berljjn. (Yan onze correspondent Alfred van Sprang) TEHERAN, Nov. 1952. De viermotorige Languedoc van de Egyptische lucht vaartmaatschappij Misrair kruist rustig over de okerkleurige woestijn van Irak. In een van de fauteuils zit de vroegere minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië dr Achmed Soebardjo. Met een speciale opdracht van zijn regering maakt hij een oriëntatiereis door de Arabische landen. Na Egypte, Saudi-Arabië (waar koning Ibn Saud hem het gebruikelijke gouden zwaard cadeau gedaan heeft), de Libanon en Syrië is hij nu in gezelschap van zijn secretaris op weg naar Iran. „Bent U tevreden over Uw reis. Er volgt natuurlijk een diplomatiek- vaag antwoord. „O, jawel...." „Wat denkt U van Syrië....? „Heel interessant. President Selo is een man, die heel goed inziet wat zijn land nodig heeft." „Heeft U kolonel Shishakly ook ont moet....?" „Inderdaad. We praten over de toestand in Ne derland en in Indonesië en over het in stellen van nieuwe Indonesische con sulaten in verschillende Arabische lan den. En over de verdere reisplannen. ,U gaat in Teheran natuurlijk Ka- chani opzoeken...." „Ja...." „En dr Mossadegh....?" „Dat hoop ik...." Maar de Indonesische vertegenwoor diger spreekt niet over het ware doel van zijn reis. Dat is tweeledig: de stichting van een Aziatisch-Arabisch blok en het opwekken van belangstel ling voor de Indonesische eisen op Nieuw-Guinea. Het is langzamerhand een publiek geheim, dat de vroegere minister van Buitenlandse Zaken op dracht heeft om de bereidheid te pol sen van de Arabische landen om zich aan te sluiten in een groot politiek blok, dat zowel de Islamitische als de nlet-Islamitisehe landen van Noord- Afrik» tot Indonesië zou omvatten. Een dergelijk blok zou natuurlijk grote invloed kunnen ontwikkelen in de Ver. Naties, vooral waar het in vela gevallen steun van het communistishe blok zal krijgen. In Egypte heeft Soe bardjo echter weinig animo kunnen opwekken voor dit plan. En begrijpe lijk, omdat Egypte in de bestaande Arabische Liga de leidende natie is. In een blok waarin veel grotere mo gendheden als Pakistan, Indonesië en wellicht ook India verenigd zouden zijn moet Egypte die positie natuurlijk prijs geven. Aangemoedigd. Na een week van audiënties en be sprekingen, besloten met een groot di ner op de Indonesische legatie (waar op de Nederlandse gezant op demon stratieve wijze niet uitgenodigd was) is dr Soebardjo weer verder getrokken om belangstelling op te wekken voor het plan. In officiële klingen bewaart men een volkomen stilzwijgen over het resultaat van het bezoek. Het i3 echter bekend, dat Iran niet afwijzend staat tegenover het Indonesische voor stel. Tenslotte past het min of meer in het plan van de Iraanse islamitische leider Ayatollah Kachani, die druk be zig is met de organisatie van een soort gelijk blok, dat echter op religieuze grondslagen zou komen te rusten. Het is dan ook met een zekere aanmoedi ging, dat de Indonesische afgezant het vliegtuig naar Bagdad genomen heeft.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3