ZEEUWSCH DAGBLAD HET GEHELE NAVOGEBIED ZAL WORDEN VERDEDIGD PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geruststellende mededeling van minister Staf Volgend jaar herhalingsoefeningen met drie divisies De eigendom „Nederland zal als eerste het E. V.G.- verdrag bekrachtigen'' Zweden verzoekt Rusland om vrijlating van diplomaat Gen*-Majoor Scholten treedt af als leider der Ambonese woonoorden I Adenauer wijst protest der Arabische Liga van de band SNIPPER NIEUWS Classis IJzendijke der Ned* Herv* Kerk richt request tot de Kroon* Ernstige ongevallen bij Bergen op Zoom Middelburgs sportpark pas in 1960 geheel gereed Stichting Uitgave; „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 8e JAARGANG No. 2326 DONDERDAG 13 NOV. 1953 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.01 u., onder 16.50 u. Maan op 4.26 u., onder 15.04 u. Hoogwater Vrijdag 14 November: Vlissingen: 11.52 u. 1.47 m., u. m. Terneuzen: 0.06 u. 1.76 m., 12.17 u. 1.66 m. Wemeldinge: 1.10 u. 1.52 m., 13.26 u. 1.32 m. Zierikzee: 0.56 u. 1.32 m., 13.06 u. 1.11 m. (Van onze parlementaire redacteur). Minister Staf heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard, dat het gehele Navogebied verdedigd zal worden. Al het mogelijke wordt daarvoor gedaan en dit mogelijke groeit, naarmate de defensie-inspanning vordert. De regering is met de Navoplannen volkomen op de hoogte, maar zij kon uiteraard tijdens dit debat niet in détails treden. Nederlandse deskundigen zijn bij de uitwer king van de plannen gekend. De minister vertelde, dat er wel over de aard der plannen is gediscussieerd. In dit stadium zijn er berichten uitgelekt, die echter tot misverstanden aanleiding hebben gegeven. In de volgende ver gadering van de Raad van de Navo zuilen de strategische plannen worden behandeld. Met verschillende afgevaardigden was de minister van mening, dat Ne derland zo spoedig mogelijk het E.D.G. -verdrag moet ratificeren. De defensie- integratie zal een belangrijke stap zijn in de ontwikkeling van West-Europa. De E.D.G. moet men echter zien als het administratief orgaan van de Navo, die zelf het bevel in handen houdt. De regering is bereid West-Duitsland in de Navo op te nemen. Zjj betreurt het, dat de opbouw van het Duitse leger geremd wordt door tijdrovende be sprekingen. HET NIEUWE LEGERPLAN. Sprekend over het nieuwe ieger- plan zei de minister, dat wij onze in spanning niet beperken. Vergeleken met het oude plan is er geen verschil in kosten, terwijl ook de bijdrage aan mankracht dezelfde blijft. Het voor- I. De practijk. HET IS alweer ruim een eeuw ge leden, dat de leuze „Eigendom is diefstal" de wereld werd ingeslin- gerd. Lang heeft deze leuze opgeld gedaan, totdat ook het revolutionnaire socialisme wat burgerlijk geworden is. Deze leuze vertoont reeds onmid dellijk het revolutionnaire gehalte van wie haar hanteert. En toch schijnt het wonderlijk, dat zo kort reeds na de Franse revolutie deze leuze werd aan geheven. Immers toen men van de ergste uitspattingen, die de revolutie had meegebracht, een weinig tot be zinning kwam en men de rechten van de mens ging formuleren, was één van de uitgangspunten de onschendbaar heid en heiligheid van het eigendoms recht, waarvan niemand kon worden beroofd, als niet de openbare nood zaak dit vorderde. Beperkingen in het eigendomsrecht werden onduld baar geacht, onrecht jegens de eige naar. En ook in ons Burgerlijk Wet boek, dat dateert van 1838 wordt de eigendom omschreven als het recht om van een zaak vrij het genot te hebben en daarover op de volstrektste wijze te beschikken, mits men er geen gebruik van make, strijdende tegen de wetten of de openbare verordeningen, daar- gesteld door zodanige macht, die daar toe volgens de Grondwet de bevoegd heid heeft en mits men aan de rechten van anderen geen hinder toebrenge; alles behoudens de onteigening ten al gemenen nutte tegen behoorlijke scha deloosstelling ingevolge de Grondwet. Uit dat aanhangsel, dat in dit artikel van het Burg. Wetboek is opgenomen blijkt wel, dat er op de volstrektste wijze, waarop men over zijn eigendom kan beschikken nog wel enige inbreuk mogelijk is. En in de loop der jaren is er vnn die bevoegdheid ook een ruim gebruik gemaakt. Allerlei wetten zijn tot stand gekomen, die de eigenaar voorschrijven dat hij bepaalde belem meringen moet dulden, wanneer het algemeen nut uitdrukkelijk bij de wet is erkend, zo b.v. voor aanleg van tele foon- en telegraafleidingen, voor aan leg electriciteit en waterleiding. Ook blijkt uit het artikel, dat men wel ge poogd heeft de nodige waarborgen te geven tegen te ver gaande en wille keurige aantasting van de eigendom, door de beperkingen zoveel mogelijk bij de wet te regelen. En zelfs de Hoge Raad, ons hoogste rechtscollege, heeft in de rechtspraak steeds zoveel moge lijk aan allerlei misbruiken paal en perk gesteld. 'T' OCH ZIJN ER handelingen moge- lijk, die zeer ver ingrijpen in het recht van eigendom. Ik denk aan de Onteigeningswet, waarbij de eigendom geheel kan worden afgenomen, ruil- verkavelingswet, waardoor allerlei wij zigingen in de eigendom van grond dwingend kunnen worden opgelegd. Het spreekt vanzelf, dat in een tijd, waarin het individualisme zegevierde, toen de liberale gedachte, dat ieder zijn eigenbelang het beste kent en het beste kan bevorderen, de geesten van de meerderheid beheerste, de inbreu ken tot het uiterste werden beperkt Maar naarmate het gemeenschapsbesef groeide werd de onteigening gemak kelijker. De geschiedenis der Onteige ningswet geeft daarvan een duidelijk getuigenis. Was aanvankelijk de onteigening aan zeer strenge regelen onderworpen, ge leidelijk aan werd er een ruimer mo gelijkheid geschapen om iemand zijn eigendomsrechten te ontnemen. En wanneer we de toestand in onze tijd in ogenschouw nemen, dan zien we dat de eigendomsrechten op allerlei wijzen zeer zijn beknot. Ik denk hierbij nog niet aan het streven van de socialis ten om een herverdeling van het bezit tot stand te brengen door middel van de belastingen. Wel heb ik het oog op de toestanden, die ontstaan door de woningnood en de landhonger, het ver langen naar mede-zeggenschap van de arbeider in het bedrijf van zijn pa troon en dergelijke. Het is over deze dingen dat ik enkele opmerkingen wil maken. Eerst echter wil ik een kort onder zoek instellen naar de vraag, of de eigendom geoorloofd is, en zo ja, wat we ermee moeten doen. T. J. H. deel is echter, dat de paraatheid en de gevechtswaarde in belangrijke mate worden verhoogd. Ondanks de critiek op de nieuwe plannen zei minister Staf, dat er in het verleden geen overbodig werk is gedaan. Destijds is er in Lissabon af gesproken, dat wij tegen het eind van dit jaar drie divisies gereed zouden hebben. Aan deze afspraak hebben we voldaan. Het verschil is echter, dat wij eind 1954 vijf zwakke divisies zouden hebben, terwijl we nu drie sterke kun- Verk'.aring van mr Stikker: De Nederlandse ambassadeur tc Londen, mr D. U. Stikker, heeft tegen over de pers de verwachting uitgespro ken, dat Nederland het eerste land zal zijn, dat het verdrag voor een Europe se Verdedigingsgemeenschap zal be krachtigen. Mr Stikker verwachtte, dat het wetsontwerp voor de bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag binnen twee weken bij het Nederlandse parlement zou worden ingediend en dat er geen ernstige moeilijkheden aan een goed keuring in de weg gelegd zouden wor den. De Nederlandse regering heeft vee] vertrouwen in de houding van de hui dige Westduitse regering en van Kanselier Adenauer. „Deze laatste ken ik goed en ik heb de grootste bewon dering voor hem", aldus de ambassa deur. ENORME SNEEUWVAL IN OOSTENRIJK. Het weerstation van Innsbrück heeft medegedeeld, dat "in deze maand de zwaarste sneeuwval sinds tientallen ja ren boven Oostenrijk heeft plaats ge vonden. Slechts in November 1916, hetgeen voor Oostenrijk tot nu toe de rampzaligste winter van de twintigste eeuw is geweest, is meer sneeuw ge vallen. Diverse plaatsen zijn geïsoleerd en een groot aantal mensen is onder lawines bedolven. nen afleveren. Het nieuwe plan is een gevolg van de opgedane ervarir.:: Korea, de nieuwe opvatting over pa rate troepen en het optreden van het geallieerde hoofdkwartier. Het plan sluit geheel aan bij de Franse en Bel gische opzet, terwijl het als verdere voordelen biedt, dat er een beter ge bruik van het kader kan worden ge maakt en dat overplaatsingen zullen verminderen. De legercorpsen kunnen gebruikt worden ter ondersteuning van buitenlandse divisies, zodat zij dus ook onder niet- Nederlandse comman danten kunnen ressorteren. ONS AANDEEL IN „HOLD FAST". Minister Staf betreurde fe bericht geving in de pers over de oefening „Hold Fast". Tal van onjuiste dingen zijn vermeld. De minister was tevreden over het Nederlandse aandeel. „Wij zijn er nog niet, nog lang niet, maar wij komen er", zo zei hij. In de levering van wapens is een achterstand ontstaan. Thans komt het materieel echter in versterkte mate binnen. Volgend jaar zijn zelfs her halingsoefeningen met drie divisies mogelijk. Eén wordt er omgeschoold op Amerikaans materieel, één zal een mobilisatieoefening krijgen, terwijl de laatste deel zal nemen aan een inter nationale oefening. De minister kantte zich tegen een benoeming van een staatssecretaris voor de Luchtmacht. Hij motiveerde dit met een technische uiteenzetting, die niet bepaald uitmuntte door dui delijkheid. Vandaag zal de minister zijn rede voortzetten. GUERILLASTRIJD OP DE PHILIPPIJNEN, Leden van de Philippijnse stam der „Huks" die in de afgelopen oorlog te gen de Japanners heeft gestreden en die na de oorlog de wapens opvatte tegen de Philippijnse regering, hebben twee aanvallen uitgevoerd op de stad Porac, in de provincie Pampanga, Hierbij zijn 14 burgers en 3 hulp politieagenten om het leven gekomen. De aanvallers verloren 8 man, terwijl 7 hunner in het gevecht, dat een uur heeft geduurd, werden gewond. Een andere groep „Huks" heeft een overval op een boerderij uitgevoerd. Hierbij zijn 4 landarbeiders om het leven gekomen, terwijl 6 personen werden gewond. Zweden heeft ds Sowjet-Unie ver zocht één van zijn diplomaten die door het rode leger werd gevangen geno men, toen dit in 1945 Boedapest bin nentrok, vrij te laten. De diplomaat, Raoul Wallenberg, secretaris van de Zweedse legatie, bood hulp aan verplaatste personen en andere slachtoffers van de oorlog in Boedapest. De Sowjet-regering had Zweden korte tijd later medegedeeld, dat het rode leger Wallenberg onder zijn hoe de had genomen in de algemene ver warring tijdens de bezetting van Boe dapest en dat hij later op eigen gele genheid was vertrokken. Nasporin gen in het gehele gebied der Sowjet- Unie hadden aangetoond, dat hij daar niet was, aldus de Sowjet-regering. In Zweden bleef men echter geloven, dat Wallenberg in Rusland gevangen wordt gehouden. De vorige maand zou de Zweedse regering nieuwe bevesti ging hiervan hebben ontvangen. Teleurgesteld over maatregelen der regering. ZIJN OPVOLGER IS DE HEER J. VAN RINGEN VAN DE D.U.W. Generaal-majoor b.d. Scholten heeft aan de ministers van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen en van Maatschappelijk Werk verzocht hem met in gang van 16 November a.s. ontslag te verlenen uit zijn functie van hoofd leider van de Ambonese woonoorden in Nederland. Zijn verzoek is, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, ingewilligd. Tot zijn opvolger is benoemd de heer J. van Ringen, adj.-directeur van de Dienst Uitvoering Werken. Uit generaal Scholten enige tijd geleden aan het A.N.P. heeft gedaan, was reeds geble ken, dat hij teleurgesteld was over be paalde maatregelen van de regering, die z.i. niet in het belang waren, noch van de Ambonezen in Nederland, noch in dat van ons land. Met name had hij aangedrongen op het toekennen van de status van K.L.-militair aan de Ambonezen. Van zeer bevoegde zijde wordt ver nomen, dat momenteel de samenvoe ging van de leiding der Ambonese DE WESTDUITSE SCHADEVERGOEDING AAN ISRAEL. Een economisch boycot zou schadelijk en ondoelmatig zijn. De Westduitse Bondskanselier Adenauer heeft Woensdag in een radio vraaggesprek verklaard, dat West-Duitsland vasthoudt aan zijn schadever goedingsovereenkomst met Israël en niet zal toegeven aan de eisen van de Arabieren. „De overeenkomst, op grond waarvan West-Duitsland Israël goederen geeft ter waarde van drie milliard mark over een tijdvak van veertien jaar, vormt een morele verplichting en is niet alleen maar een normale overeenkomst tussen staten", aldus Adenauer. „Het zou schandelijk zijn, als wij van ons besluit zouden terugkomen, omdat men ons met economische nade len gedreigd heeft. Er zijn hogere din gen dan het doen van goede zaken. Wij willen een ander Duitsland dan het Duitsland van Hitier". Adenauer zei verder het niet eens te zijn met het argument van de Ara bieren, dat West-Duitsland zich niet houdt aan zijn status van neutraal land tussen Israël en de Arabische landen, die nog steeds in een staat van oorlog J l l De Joegoslavische autoriteiten heb ben een Roemeense sleepboot in be slag genomen op grond van het feit, dat zij trachtte zich een weg door het Sip-kanaal (bij de „IJzeren Poort") te banen, hoewel de seinen dit verboden. -> Dr Radhakrisjnan, vice-presidént van India, is gekozen tot voorzitter voor 1953 van de Unesco. Noord- Korea heef de V.N. verzocht een „on middellijke staking" te bewerken van het in hevigheid toegenomen „bombar deren van steden en dorpen in Korea door de Ver. Staten". De bespreking tussen Eisenhower en Truman zal Dinsdagavond worden gehouden. Woensdag zijn meer dan 100 Afrika nen aangehouden en honderden wa pens (geen vuurwapens) in beslag ge nomen bij razzia's in Afrikaanse woon wijken van Kimberley. De juridische commissie van de Westduitse Bonds dag heeft zich uitgesproken voor aan vaarding van de conventie van Bonn en het verdrag voor een Europees le ger. De volksvertegenwoordiging van Kasjmir heeft een wetsontwerp aan genomen tot beëindiging van een 106 jaar oude monarchie en ter vervanging van de Maharadja door een gekozen staatshoofd. Gistermiddag is aan hét Bloemendaalse strand een zeehond ge vangen. Het dier, dat ca. i meter lang is en ongeveer 90 pond weegt, zal naar Artis worden gebracht. verkeren. West-Duitsland «zal geen goederen aan Israël leveren ten dien ste van oorlogshandelingen.. Een boy cot, zoals de Arabische Liga zou over wegen, kon alle betrokkenen, alleen maar schaden en zou bovendien poli tiek ondoeltreffend zijn. (Men zie verder pag. 5). Het federale hoge gerechtshof te Bonn heeft de vrijlating bevolen van drie personen, die lid zouden zijn ge weest van een door de Amerikanen gesteunde organisatie van partisanen in Duitsland, omdat er geen aanwijzin gen zijn gevonden, dat hun organisatie bepaalde personen uit de weg wilde ruimen. De beweringen van de pre mier van Hessen, Zinn, achtte de rechtbank onbewezen. Door de Classis IJzendijke van de Nederlandse Hervormde Kerk, welke alle Herv. Kerken van Zeeuwsch- Vlaanderen omvat, is dezer dagen 'n request aan H. M. de Koningin ge zonden naar aanleiding van het feit, dat verschillende gemeenteraden in Zccjwsch-Vlaanderen ontheffing had den aangevraagd bij de Kroon van de bepalingen inzake de wir keisluiting zoals deze zijn voorgeschreven in de nieuwe winkelsluitingswet. Als argumenten om ook op Zondag de winkels gedurende een bepaalde tijd te mogen openen werden aan gevoerd: de plaatselijke levensgewoon ten, de Belgische touristen, en de binnenschippers. De classicale vergadering ontkende echter de deugdelijkheid van deze argumenten. Immers, juist plaatselijke levensgewoonten van de kopers nopen de winkeliers ertoe zelfs op de enige vrije dag klaar te staan voor de men sen; en niet alleen worden zij daar door vaak verhinderd de kerkdiensten woonoorden bij een instantie-in een- te-bezoeken; maar ook -het huiselijke gevorderd stadium verkeert. Het ligt in de bedoeling, dat deze leiding, waar bij thans de ministeries van Maat schappelijk Werk, van Sociale Zaken en van Minuor zijn betrokken, zal worden geconcentreerd bij het depar tement van Maatschappelijk werk. Dr Lamping uit Indonesië vertrokken. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, is Dinsdagmorgen per K.L.M.-vliegtuig uit Indonesië vertrokken. Hem werd uitgeleide gedaan door de Indonesi sche minister van Binnenlandse Za ken, mr Moh. Roem, de secretaris generaal van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, dr Darmasetiawan, vrijwel het volledige corps diploma tique en de wnd Hoge Commissaris, dr van Ittersum. Benelux, Italië en West-Duitsland moeten meer liberaliseren. De voornaamste crediteurenlanden in de Europese Betalings Unie, België, Italië, Nederland en West-Duitsland, moeten nieuwe pogingen in het werk stellen voor een verdere liberalisatie van hun zichtbare en onzichtbare han del op grond van de situatie en moge lijkheid in ieder land afzonderlijk. Tot dit resultaat is de commissie voor han delspolitiek van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking gekomen in haar beide laatste bijeen komsten. Arrestanten te Bangkok vrijgelaten Een groot gedeelte der Dinsdag j.l. te Bangkok gearresteerde personen is Woensdag, na ondervraagd te zijn, weer op vrije voeten gesteld. De po litie heeft medegedeeld dat de arres tanten door hun optreden de binnen landse veiligheid van Thailand in ge vaar brachten. Ook zouden zij gepoogd hebben het moreel der Thailandse strijdkrachten in Korea te verzwak ken. Tijdens zijn tocht naar Australië bezocht burgemeester d'Ailly, „kampong hoofd" van Amsterdam, het in aanbouw zijnde K.L.M.-hotel te Biak, Nieuw- Guinea, een werk, dat in uitvoering is bij de Amsterdamse Ballast Maat schappij. De Paoepa's wilden graag met het „kamponghoofd" worden gefotografeerd. Winkelsluitingswet en Zondagswet. Argumenten om op Zondag de winkels geopend te houden ondeugdelijk genoemd. winkels Zondags open te vinden, vrij wel niemand in Nederland verlangt naar deze Belgische gewoonte, terwijl er bovendien in België veel agitatie is tegen het kopen in het goedkopere Nederland. Het argument aangaande de binnenschippers miste alle reden, aangezien de nieuwe wet de binnen schippers nergens verbiedt ook des Zondags kleinere hoeveelheden levens middelen te kopen (art. 9 lid 1 win kelsluitingswet). Tenslotte dringt de classicale ver gadering er op aan, dat zeker in deze tijd de betekenis en de functie van de Zondag van harte aanvaard zal worden. De vreugde en de rust van de Zondag als de dag des Heren kun nen alleen ervaren worden als een geschenk en teken van Cod. Daarom is het de overtuiging van de gehele Kerk, dat de Zondag niet als een menselijke instelling terzijde kan worden gesteld. Bovendien is niemand er mee gediend, wanneer de hoogst noodzakelijke en welkome onderbre king van de dagelijkse arbeid bekort wordt. Om deze redenen heeft de classicale vergadering van de Ned. Herv. Kerk in Zeeuwsch-Vlaanderen de Kroon verzocht geen uitzondering toe te staan op de winkelsluitingswet. Zij heeft dit met te meer verwachting gedaan omdat de winkelsluitingswet bedoelt de Zondagsrust ook voor de neringdoenden te waarborgen. Een afschrift van het request is verzonden aan alle gemeenteraden van Zeeuwsch-Vlaanderen en alle ver der daarvoor in aanmerking komende instanties. leven wordt sterk geschaad. Wat de Belgische touristen aangaat, die in eigen land gewend zijn de Woensdagavond is op de Wouwse- weg te Bergen op Zoom een zeer ern stig ongeluk gebeurd. Omstreeks half zes kwam de 70-jarige A. Schuurbiers, wonende in de Balsebaan, over het rij wielpad gereden. Hij wilde ter hoogte van het café De Bloemkool" de weg i nrn via een binnenweg naar huis te rijden. De oude man schonk geen aandacht aan het achterop ko mende verkeer. Hij werd door een auto, bestuurd door de heer P. van T. uit B. o. Zoom, gegrepen en meege sleurd. Zwaar gewond (schedelbasis- fractuur en inwendige kneuzingen) bleef hij liggen. Een militaire dokter verleende de eerste hulp. Hij werd naar het Algemeen Burger Gasthuis ver-'oerd. Men vreest voor zijn leven. Op de Antwerpsestraatweg ontstond gisteren een aanrijding, doordat de be stuurder van een vrachtauto, D. T. uit Souburg, nabij de Brombeer een met paard bespannen wagen uit Woens- drecht wilde passeren in een bocht, terwijl er een tegenligger naderde. T. reed tegen de auto aan, die zwaar werd beschadigd. De politie maakte proces verbaal op. Op de Halsterseweg moest gister middag de bestuurder van een vracht auto, W. van N. uit Poortvliet, inhou den voor een tegenligger. Zijn wagen slipte. Om de tegenligger en enige wielrijders niet aan te rijden, gooide hij zijn stuur om en reed met grote snelheid tegen een boom. De wager. werd totaal vernield. De 10 ton suiker bieten, bestemd voor de fabriek in Roosendaal, schoven naar voren, maar de bestuurder wist uit de cabine te springen. Hij liep slechts enkele schrammen op. Wilde staking bij weverij in Enschede. Een wilde staking, waarbij 44 per sonen zjjn betrokken, is uitgebroken in de weverij van de N.V. „Ter Kuila Cromhoff" te Enschede. De wevers zijn van oordeel, dat zij door een nieuw ta rief, dat in vele ondernemingen in Twenthe reeds is ingevoerd, minder zullen gaan verdienen. De uniebonden in de textielindustrie zijn van oordeel, dat dit nieuwe tarief, het z.g. „gemeten tarief", een zeer juiste beloning der prestaties ten gevolge zal hebben. Duitse oorlogsmisdadigers naar Breda. AHe Duitse oorlogsmisdadigers, die verblijf hielden in het straf gesticht „Norgerhaven" te Norg, in totaal ca. 60 man, zijn overgebracht naar de strafgevangenis in Breda. Onder hen zijn 14 misdadigers, aan wie levens lange gevangenisstraf is opgelegd. In de gevangenis te Breda bevonden zich reeds de tót levenslang veroordeelde Nederlandse politieke delinquenten. SLECHT NIEUWS VOOR DE VOETBALLERS. Zal het zwembad vóór het zomerseizoen klaar komen? B. en W. van Middelburg hebben gisteren tijdens een bijeenkomst voor afgevaardigden van de sportverenigingen en hoofden van scholen in de Bur gerzaal een uiteenzetting gegeven van de plannen voor het sportpark en het zwembad. Volgens het schema zal in 1954 het eerste deel van het sportpark, n.l. de sintelbaan, gereedkomen. Het tweede voetbalveld komt het laatst aan de beurt en zal pas in het seizoen 19591960 voor officiële wedstrijden ge bruikt kunnen worden. Of het zwembad in het nieuwe seizoen klaar zal zijn, zal niet van B. en W. afhangen, maar van de rij instanties, die de plannen moeten goedkeuren. De adj.-directeur van Gemeentewer ken, de heer W. H. M. Bleyenberg, gaf een toelichting op de plannen aan de hand van twee maquettes.. Hij ver strekte bovendien een overzicht van al hetgeen voorafging, voordat men ein delijk gekomen is tot hetgeen momen teel in uitvoering is. De meeste be langstelling ging natuurlijk uit naar het tijdstip, waarop de diverse wed strijdterreinen bespeelbaar zullen zijn voor officiële wedstrijden. DE TIJDSTIPPEN. Volgens het schema der werkzaam heden zal de sintelbaan in 1954 als eerste onderdeel van het sportpark in gebruik kunnen worden genomen. Vervolgens komt het hockeyveld klaar, dat bespeelbaar is in bet seizoen 1955 '56. De korfbalvelden komen twee jaar later, voor het seizoen 1957'58, ge reed. In datzelfde jaar zal ook het hoofdvoetbalveld in orde zijn. Het tweede voetbalveld zal als laatste in het seizoen 19591960 gereed komen. De bestaande terreinen aan de Na dorst blijven als oefenterreinen die nen. Het nieuwe hockeyveld zal vier kant gemaakt worden, zodat zowel in Noordzuid als Oostwest richting ge speeld kan worden. Ditzelfde is de bedoeling bij de korfbalvelden. Er zal 12.000 kub. m grond worden verzet en 10.000 m drainage worden aangelegd. De tribu ne, die door een stichting wordt aan geboden en geëxploiteerd, zal de ge projecteerde grondtribune vervangen. Op een vraag of de sintelbaan onder water kan worden gezet om als ijsbaan te dienen werd geantwoord, dat een sproeileiding wordt aangelegd, zodat dit inderdaad mogelijk wordt. Misschien is het mogelijk de nieuwe velden reeds vroeger bijv. door junio ren te laten bespelen. Er zal worden overwogen of het huidige hockeyveld kan worden veranderd (als het nieuwe veld klaar is) voor voetbalveld voor de junioren. HET ZWEMBAD. Over het zwembad werd minder ge zegd. De burgemeester gaf een opsom ming van de vele instanties, die het plan nog moeten goedkeuren alvorens met de afbouw kan worden begonnen. Er wordt naar gestreefd om alle goed keuringen op 15 December binnen te hebben, waarna begin 1953 met de af bouw kan worden begonnen. Er zal dan nog vijf en halve maand met de bouw gemoeid zijn. De heer D. A. Huijsse, voorzitter van de Sportadviescommissie, bracht B. en W. dank voor de uiteenzeting. Tankscheepje bij St. Philipsland aan de grond. Het motortankscheepje „Gulf IX" van de Gulf Oliemaatschappij, is in het Slaak bij St. Philipsland omhoog ge varen en aan de grond blijven zitten. Het scheepje was op weg van Rotter dam naar Wemeldinge met een lading gasolie. De sleepboten „Spanje" en. „Griekenland" verleenden assistentie. Gisteravond is de inhoud van de ge strande boot in de tankboot „Ridske" overgepompt. Te middernacht zouden de sleepboten trachten de „Gulf II" vlot te trekken. „Atlantic Queen" (met 22.000 ton olie) in Vlissingen. Gistermorgen om half tien is de Zweedse tanker „Atlantic Queen" met 22.000 ton olie aan boord op de rede van Vlissingen aangekomen. De tan ker behoort aan de reders A. H. Hona- cusConbatus en is gecharterd door de O.T.C. De olie is bestemd voor de Gulf Oil in Nederland. Er zal 4000 ton worden overgepompt in lichters, waar na de diepgang voldoende zal zijn voor de Nieuwe Waterweg. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond Weinig wind. Op de meeste plaatsen droog weer met nu en (jan wolkenvelden. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Noordwest en Noordoost. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1