onneitttt Rauw is het Seven van de mannen bergingsvaartuig. op een Wegschap Walcheren gaat f 225.000 per jaar kosten. Van markt en veiling Het lossen van de „Pebane" be tekent een paar dagen heel hard zwoegen. Pagina 5 ,Het moet immers toch gebeuren Omslag percentages van de gemeenten thans bekend. HOESTBUIEN, VAST SLIJM Dan a help'bWOOP SLUM-OPLOSSEND Goede dag voor Prof. Chr, Streekziekenhuis Goes. Problemen rond het IJsselmeer» Opleiding voor emigranten» „Heil Hitier»" Een eiland verdween» KERK EN SCHOOL Woensdag 12 November 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD HOE RAUW Is het bestaan van de bonken, die met zout water te maken hebben. Want de zee kent geen genade en geselt, wie tracht haar te ontnemen, waar ze recht op meent te hebben. De storm heeft Donderdag het Portugese s.s. „Pebane" op de Hoogeplaat voor Breskens geworpen en daarmee de sleepdiensten en bergingsmaatschappijen ver lokt om een kans te wagen en wat te verdienen. Verlokt, want als men het probeert dan vallen er wel eens brokken Het kan vreemd gaan. In Vlissingen ligt steeds een schuit van Taks Ber gingsbedrijf gestationneerd. Woensdag werd de équipage afgelost en kwamen de „Walrus" en de „Zeehond" er voor in de plaats. Donderdag begon de storm en meteen konden de mannen van de twee schuiten aan het werk. En hoe! Men heeft eerst getracht de Portu gees, die, op de ree liggend, van zijn ankers was weggeslagen en solide op de plaat was beland, met een aantal sleepboten weg te krijgen. De „Walrus" met schipper Breen aan boord men weet wel, dè schipper Breen van de kabelleggingen over de Westerschelde kreeg tot taak de trossen van de „Pebane" over te brengen naar de zee slepers. Ga maar. eens aan de machi nist Adri vragen hoe of dat gegaan is. In de kokende zee, onder de bulde rende, rukkende storm zijn ze met him schuit tot vlak onder de „Pebane" ge varen en ze hebben daarbij flinke op- taters gekregen. Maar ze kregen de tros aan boord en brachten hem over. Het kostte weliswaar al de ruiten van de stuur hut, die door een zeetje werden in geslagen. „Maar dat mocht hem niet hinderen, meneer!" Flinke schuiten, die „Zeehond" en de „Walrus", zoals ze daar liggen naast de blauwpijpers van Smits en Co's sleepdienst. Huikjes vergeleken bij de „Maasdam", die er vlak achter ligt. Wat zul je doen, als ze je uitnodigen voor een rit op de wilde zee, met de mededeling, dat er een drie-tons anker uitgebracht moet worden om de „Pe bane" wat meer ruggesteun te geven? Dóen natuurlijk. En zo voeren we weg. De „Zeehond" trok een bak met het anker en wij hadden een douane aan boord en nog twee heren, die de lading moesten gaan inklaren. Voordat we de haven uitvoeren zijn ze echter overgestapt op de bak, want die kwam dichter „aan de wal". Ik heb hen niet benijd, want de bak is, als alle sleepbakken, zo kaal als een knie en en de zee was nog altijd wild. Maar ze trotseerden mannelijk de zeetjes die af en toe overkwamen. HOOG EN DROOG. Ikzelf was al aardig aan zeebenen toe, toen we de „Pebane" naderden, want de wind maakte ruzie met de ebstroom en zorgde voor wilde golven. Hoog en droog, de neus wat naar bo ven lag daar de Portugees op het zand van de plaat. Zo vast als een huis, de achtersteven naar de Vlissingse wal ge keerd. Op de plaat zelf speelden een paar opvarenden een partijtje Portu gees voetbal. Naast de „Pebane" lag de T.B. 2, een bak, die men naarstig vulde met cement en ijzer. We konden er niet te dicht bij ko men, want er stond maar vier meter leggen. De regen begint neer te gutsen. De wind neemt steeds meer toe. Stam pend liggen de „Walrus" en de „Zee hond" op de golven te rijden. Op nieuw wordt de vlet uitgebracht. Nu met een lijn van de lege bak. Die moet worden ingehaald vanaf de plaat. De vlet met de roeiers erin wordt een dan sende schim, een notedop op de gol ven waarvan de witte kuiven dreigend opblinken in het grauw van de avond. Ik bewonder de kerels. Ze zijn nat tot op het hemd, ondan' s hun olie- jassen en laarzen. Maar iedere keer opnieuw trekken ze er tussen uit. Zonder kankeren, want het moet im mers toch gebeuren? GEEN KOEK EN EI. O, geloof niet, dat het allemaal koek en ei is op zee. Soms schelden ze el kaar de huid vol. „Sufferd, gooi op dat touw! Nee niet voren, naar achteren, schiet op kluns;'"Vijf minuten la ter is het weer „Toe Willem, help even een handje" en ze zijn weer dikke vrienden, die samen een partijtje knok ken tegen de zee, die hen onpartijdig een emmer of wat zout water in het gezicht tjoempt. Maar nogmaals, ze klaren het. Ze klaren het om de volle bak van de plaat de zee in te krijgen. Ze klaren rr* „Men is thans bezig met het los sen van het op de Hoogeplaat bij Breskens gestrande Portugese schip „Pebane". De lading, be staande uit ijzer en cement wordt overgeslagen in bakken. Over en kele dagen zal men dan opnieuw proberen het schip vlot te krij gen." Een krantenbericht van enkele regels. Meer niet. Maar voor Wil lem en Adri en Kees en al die kerels van een bergingsbedrijf be tekent het een paar dagen hard zwoegen. Vooral als de zee ruw is. -Jj het om zonder stoten naast de bak te gaan liggen, om de bootwerkers, die er verkleumd op staan over te nemen. Ze fixen het, maar er is dan ook nie mand die zich permitteren kan, met de armen over elkaar te staan. Zelfs wij niet. „Hé, kom es hier" „Hou vast dat ding, en schijn pre cies over de voorsteven naar die bak. Niet zo hoog kerel!" en daar sta je dan, met alleen maar het handvat van een schijnwerper, die steeds een andere kant op wil zwaaien. Niet te hoog schijnen, want dan verblind je de runners op de bak. Ook niet te laag want dan kan de schipper niets zienEn je vergeet de kou, die langzamerhand door je heen trekt en de verwrongen houding waarin je staat, als de schipper zegt: „Mooi zo, netjes gedaan!" Als we in het donker de buitenhaven instomen, komt de „Maasdam" er, ge trokken door zes sleepboten, precies uit. „Een gebouw, mijnheer!" zegt de machinist Adri, prijzend. Voordat we goed en wel aan de wal liggen, klauteren de bootwerkers al van boord. Er valt niemand in het water, want het is hun dagelijks werk. Ze hebben haast, want morgenochtend ze ven uur moeten ze al weer op het appèl zijn.AD. Zo nodig straatbelasting invoeren of verhogen. Ged. Staten hebben de Statenleden het ontwerp voor de oprichting van het waterschap „Wegschap Walcheren" toegezonden. In de toelichting wordt ge zegd, dat met de door de belanghebbende Ingediende bezwaren zoveel mogelijk rekening is gehouden. In verband met de opmerkingen, dat de termijn voor het indienen van bezwaren tekort was, wordt opgemerkt, dat de gedachte tot oprichting van het wegschap is uitgegaan van de Herverkavelingscommissie. Van die zijde is aandrang uitgeoefend om er zoveel mogelijk spoed mee te be trachten. Over de reden voor de spoedige be handeling delen G.S. mede, dat art. 62 der Herverkavelingscommissie als eerste van de reeks voorschriften over de toedeling van de gronden in het herverkavelingsblok handelend, de vaststelling regelt van het plan van wegen, waterlopen en kaden. Zolang over deze regeling geen beslissing is genomen, omdat nog geen lichaam (in dit geval het Wegschap) is opgericht voor beheer en onderhoud, de vast stelling van het plan van wegen enz. niet kan worden verwezenlijkt. Hierop wacht ook de officiële kaveltoedeling, die verder in de wet wordt geregeld. Daar het, in het belang van Walche ren, geraden is de toedeling in defini tieve vorm zo spoedig mogelijk haar beslag te doen krijgen, moet er spoed met de zaak worden betracht. Een tweede bezwaar, dat voor vele gemeentebesturen is geopperd, is het voorhanden zijn van cijfermateriaal, waardoor men de financiële conse quenties niet kon overzien. Dit be zwaar is ook door G.S. aangevoeld. De Herverkavelingscommissie, zo wordt meegedeeld, kon echter ook niet vol doende cijfermateriaal ter beschikking stellen, omdat voor de bepaling van ieders aandeel veel zal afhangen van het beleid van het bestuur van het nieuwe waterschap. Het ,aat er vooral om of de kosten van het gewone jaarlijkse onderhoud, die worden geraamd op f 122.500, ver meerderd met de jaarlijkse last ten be hoeve van de periodieke vernieuwing van de slijtlaag waardoor het bedrag wordt opgevoerd tot f 206.500, ook zal worden uitgegeven. Voorts is er nog de kwestie of voor de periodieke algehele vernieuwing van de wegen bedragen moeten worden gereserveerd. Dit zou de jaarlijkse last kunnen opvoeren tot f 308.000. Volgens G.S. is het minder juist om reeds thans voor de vernieu wing van de wegen te gaan reserveren. Met enige reserve zou men de totaal- kosten voor het wegschap willen stel len op f 225.000, per jaar. Een even tueel batig saldo zou dan kunnen wor den gereserveerd. Het standpunt van G.S., dat het in wonertal bij de verdeling van de kos ten van het wegschap een factor be hoort te vormen, wil het college on verkort handhaven. Hoewel de groot ste gemeenten hiertegen het meest be zwaar hebben, kunnen zij niet ont kennen, aldus G.S., dat een goed on derhouden wegennet op Walcheren voor hen van groot belang is. Een ver deling van slechts 15 pCt van de to- taalkosten van het wegschap op basis van het aantal inwoners wordt dan ook verantwoord genoemd. Met ver schillende gemeentebesturen is het college het eens, dat het gewenst is in de financiële verhoudingsregeling tus sen Rijk en gemeenten maatstaven op te nemen, die rekening houden met de zorg, die de gemeenten voor de wegen hebben. Van de zijde van G.S. zal hierop de aandacht van de rege ring worden gevestigd. Mede op deze gronden komt het G.S. onnodig voor het Rijk te verzoeken om een bijdra ge in het onderhoud der Walcherse wegen. Wanneer de gemeenten niet in staat blijken te zjjn de kosten te dragen, dan zal een Invoering of verhoging van de straat of wegenbelasting niet zjjn te ontkomen. OMSLAGPERCENTAGES. G.S. hebben een staatje overgelegd, waarop de omslagpercentages voorko men. Dit staatje ziet er als volgt uit: Aagtekerke 3,30; Biggekerke 3,66; Domburg 2,93; Grijpskerke 4,34; Kou- dekerke 6,17; Meliskerke 2,86; Mid delburg 8,44; Oost- en West-Souburg 4,01; Oostkapelle 4,93; Ritthem 3,91; Serooskerke 5,12; Sint Laurens 3,44; Veere 1,95; Vlissingen 6,25; Vrouwen polder 5,54; Westkapelle 4,34; Zoute- lande 3,81. De „Polder Walcheren" zal 25 pCt moeten dragen. Ingezonden Mededeling (adv.) Herv. en Geref. kerken vrijwel alle accoord met de plannen. Het voornaamste punt, dat tijdens de ochtendvergadering van de classis Goes der Ned. Herv. Kerk gisteren bijeen in „De Prins van Oranje" behandeld is, was het plan voor medewerking aan het prot. chr. streekziekenhuis. Rapporteur hierover was Ds J. A. Talma uit 's-Heer Arendskerke. Hij kon tot zijn blijdschap meedelen, dat alle 32 Hervormde gemeenten uit de classis Goes met de plannen accoord gingen en dat zij de betreffende ver klaring óf al hadden getekend óf op het punt stonden te tekenen. Hierna kwam aan de orde de voor dracht voor het vervullen van be stuursfuncties en het aanwijzen van commissarissen voor dit ziekenhuis. Verschillende personen werden be noemd tot commissaris en een voor dracht werd opgemaakt voor het be stuur. In de middagvergadering rappor teerde Ds S. P. de Roos van 's-Heer Hendrikskinderen over het synodale rapport „Het Huwelijk", waarop een breedvoerige gedachtenwisseling volg de. De vergadering stond onder lei ding van de praeses der classis, Ds A. Postma van Kamperland. OOK DE GEREF. KERKEN. Over het prot. chr. streekziekenhuis werd ook gesproken tijdens een ver gadering van de Geref. kerken op Noord- en Zuid-Beveland. Hier bleek dat verreweg de meeste kerken zich achter de plannen stelden met een drietal worden de onderhandelingen nog voortgezet. Ook in deze vergade ring werden voordrachten opgesteld voor het bezetten der bestuursfuncties en die van commissaris van de stich ting. Verwacht wordt, dat tegen het ein de van deze maand de commissarissen namens de kerken bekend zullen zijn; het wachten is dan op de benoemin gen voor de plaatsen, die door de burgerlijke gemeenten in raad van commissarissen en bestuur bezet moe ten worden. Onmiddellijk wil men met grote voortvarendheid trachten de plannen te verwezenlijken. GOES. 11 Nov. Exportveiling: Cox Orange Pippin AAA 4647.80; AA 43.10; A 42.80—47.20;BC 36.60; I grof 41—45.70; 133.50—34.40; II 6—8; Goud- reinet AAA 26—27.30; AA 23; A 19— 19.40 BC 15.60—15.20; I grof 16.50— 17.70; I 13.20; II 6; Sterappel A 30; BC 17; I grof 14.60 I 14.40; II 3—3.40; Jonathan AA 28.10—30.30; A 29—29.30; BC 26.40—27.10; I grof 22.80—23.20; 18.4019.30; II 7; Glorie van Holland I grof 14; I 11; II 6; Zure Bellefleur I grof 11; I 10.20; II 5.10; A 13.30; BC 11.40; Laxton Superbe A 31; BC 30; I grof 19; I 17; II 6; Golden Delicious A 28; I grof 24; I 18; II 7; Doyenne du Comise BC 51; I grof 47; Zwijndr. Wijnpeer A 9; BC 5.50; I grof 7; I 5.30; II 3; Comtesse de Paris AAA 30; A 19.90—30; BC 10.85—23; I grof 15.40— 16.50; I 8.10—17.40; II 5.40; B. Alex. Lucas A 17; I grof 15; I 13; II 8.50; St. Remy I grof 12.50; I 13; II 5.70; Gieser Wildeman I grof 26; I 19; II 8.508.90; Pondsperen I grof 10; I 11.80; II 6; Kleiperen I grof 15; I 10; Verpakt fruit: Goudreinet AAA 28; AA 24; A 2225; Cox Oranje AA 4852; A 48; I 4048; Jonathan AAA 3136; AA 33 35; A 34; Comtesse de Paris AAA 3033; AA 30; A 30; Kleine veiling: Cox Oranje Pippin 1234; Glorie van Holland 518; Laxton Superbe 59; Goudreinette 518; Janathan 316; Moet de Waddenzee eerst ingepolderd worden? Verdient het geen overweging, zo vroeg een Kamerlid de minister in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het Zuiderzeefonds, om eerst de Wadden in te polderen en dan pas de Zuidelijke polders van het IJsselmeer. Het voordeel zou zijn, vol gens dit Kamerlid, dat het zoetwater bekken vergroot wordt en dat de IJsselmeervissers voorlopig ruimer adem kunnen halen. Andere leden achtten het tijdstip aangebroken, dat overgegaan zou worden tot het instellen van een bur gerlijke gemeente in de Noordoostpol der. Ook de oprichting van woning, bouwverenigingen en andere organi saties, zoals deze elders in het land bestaan moeten gestimuleerd worden. Verder wijzen Kamerleden op het feit, dat binnen tien jaar 4.000 k 5.000 personen, die rond het IJsselmeer wo nen afgevloeid moeten worden in ne- venbedrjjven. Met betrekking tot het toewijzen van boerderijen in de Noordoostpolder klagen weer andere Kamerleden er j over, dat er geen enkele reden was ^Trn^Maar'vit» af opgegeven, waarom bepaalde sollici- „Walrus". Maar een vlet onderhield de verbinding. DANSEND OVER DE GOLVEN, Dansend over de golven verdwijnt ze. Soms zie je net alleen de koppen van de roeiers nog boven de golven uitsteken. Vanaf de „Pebane" wordt een lijn tje uitgebracht naar de bak. Zwaar hangen de mannen aan de riemen. Daar, de 'rbinding is tot stand ge bracht. Nu moet de zware ankertros vanaf de bak naar het schip gebracht worden. Boven op de Portugees begint een winch te knorren. Niet lang, want het ding schijnt kapot te zijn. Maar na een uurtje is men toch zover. Ronkend trekt de „Zeehond" de bak piet het anker Westwaarts. Sissend glijdt de tros het water in, tien, twintig, honderd meter. Dan het ratelen van de zware ketting. „Lek- ko", met een zware plons tuimelt het anker over boord en „lekko" de blau we boei er achter aan. „Lekko" het is de uitroep van de sleepvaart. „Let it go!" Gooi los, die tros, dat anker! De zee wordt steeds wilder. De hoge golven slaan bruisend over de railing. Het wordt weer vloed. Het is al donker geworden eer men de volgeladen bak kan gaan wegsle pen en de lege naast het schip kan tanten geen boerderij kregen toegewe zen. Franse communist uit de partij gestoten. De Franse communistische partij heeft Georges Guingouin, een vooraan staand leider van het verzet in de streek van Limoges (Midden-Frank rijk), uit de partij gestoten. Guingouin wordt beschuldigd van „tweedracht- zaaiende activiteit" en het voor de partij verborgen houden van grote sommen geld, met het duidelijke doel hiermee de communisten te bestrijden. Taakverdeling van de departementen. De minister van Buitenlandse Za ken zal voortaan alle aangelegenheden betreffende de Nederlands-Indonesi sche Unie behartigen. Ook wordt dit ministerie overgedragen zaken, waar mee het ministerie van Overzeese Rijksdelen was belast. Andere aange legenheden die onder dit ministerie vielen worden overgeheveld naar landbouw, visserij en voedselvoorzie ning. Aldus een K.B. betreffende de overgang van taken van het ene naar het andere departement. Werkloosheidsfonds voor de Rijnvaart. De economische conferentie voor de Rijnvaart, die in Straatsburg is gehou den, heeft de grondslag gelegd voor o.a. twee belangrijke plannen. Men overweegt de stichting van een werk loosheidsfonds, die overeenkomt met 'n onderlinge verzekering, het 't hoofd te kunnen bieden aan een vervoercri- ses, die periodiek in de Rijnvaart voor komen. Verder is gesproken over een plan tot modernisering van ,de Rijn- vloot, om aan de moderne vervoers behoeften te kunnen voorzien. Het pokkenbriefje. De inentingswet wordt in deze zin gewijzigd, dat een week voordat de kosteloze inenting wordt gehouden, de ouders of voogden van kinderen, die in de afgelopen termijn vier maan den zijn geworden hiervan bericht krijgen. Ouders en voogden, die niet reageerden op het eerste bericht, krij gen voor de tweede maal een schrij ven thuis. Verder wordt de Tweede Kamer voorgesteld de inentingswet 1939 zo te wijzigen, dat administratief gemakkelijk nagegaan kan worden, welke kinderen niet ingeënt zjjn. In de nota van antwoord aan de Tweede Kamer heeft de minister van sociale zaken, enkele cijfers over de emigratie gepubliceerd. Uit deze nota blijkt, dat het aantal emigranten van 14.000 in 1949 in 1952 steeg, naar men kan verwachten, tot 45.000. De regering stelt zich voor, binnen het kader van de ontvangende landen, de bereikte positie te stabiliseren en op verantwoorde wijze uit te breiden zodanig, dat de continuïteit verzekerd is, ook onder minder gunstige omstan digheden. Deze gunstige positie van ons land kan alleen gehandhaafd blijven wan neer de werkkracht van emigranten kwalitatief in overeenstemming blijft met de wensen van het ontvangende land. De regering heeft besloten de moge lijkheid te openen, dat er jaarlijks aan enkele duizenden adsplrant emigranten uit kwetsbare beroepen en/of uit struc tureel kwetsbare streken een oefening wordt gegeven als Industrieel of agra rische arbeider. Onder meer zullen voor deze opleiding de rijkswerkplaatsen wor den Ingeschakeld. Ook het onderwij* ln de Engelse taal wordt bevorderd. James Battersby, de man, die ervan beschuldigd wordt bij de dodenherden kingsplechtigheid te Londen bij de cenotaaf „Heil Hitier" te hebben geroe pen tijdens de twee minuten stilte, die in acht genomen werden, bleek vijf foto's van Hitier bij zich te hebben. Batters by, een 45-jarige schrijver, zei voor de rechter in werkelijkheid te heb ben geroepen: „Dit is de dag des oor deels. Haal de kinderen uit Londen. Lof zij God en de eeuwige Christus. Heil Hitier". Hij zei reeds 25 jaar de Godgeleerdheid, het wezen van God en de eschatologie bestudeerd te heb ben. Hij had drie doktersverklaringen bij zich, waarin gezegd wordt, dat hij geestelijk normaal is. Zij waren 1947 gedateerd. De politierechter bepaalde, dat Bat tersby een week in hechtenis zal wor den gehouden voor het opstellen van een rapport over zijn mentale en physieke toestand. Toen de man Zon dag door de politie weggeleid werd riep de menigte: „Snij z'n keel af, hang hem op." De minister is van mening: BOSOPPERVLAK1E MOET UITGEBREID WORDEN. In een nota aan de Tweede Kamer wijst de minister er op, dat een uit breiding van het bosoppervlak in Ne derland van algemeen belang is. Be halve in Engeland, is het bebossings percentage in Nederland het laagst, n.l. 7,6 pCt. De oppervlakte bos in Ne derland is sedert 1900 vrijwel con stant gebleven. Daarentegen is de op pervlakte grond in gebruik bij de land en tuinbouw o.a. door het ontginnen van woeste gronden met 375.000 ha of 15 pCt toegenomen. In de loop van 50 jaar werd het bos meer en meer teruggedrongen naar de minder goe de gronden, zodat om de houtproduc tie op peil te houden een uitbreiding van areaal nodig is. MAU MAU BLIJFT ACTIEF. Op een boerderij nabij Gilgil, onge veer 60 km ten Noorden van Nairobi, heeft de politie 18 Afrikanen aange houden, die een bijeenkomst van de Mau Mau bijwoonden. Er werd een met bloed bevlekt mes in beslag ge nomen. In het district Kiamboe, 16 km ten Noorden van Nairobi, werden 120 le den van de Kikoejoe-stam voor een ondervraging meegenomen. Elders in dit gebied werden 80 personen aange houden, die van Mau Mau-activiteit worden verdacht RUSSEN PRODUCEREN TE WEINIG ALUMINIUM. De Britse schrijver over luchtvaart aangelegenheden, William Green, heeft in een artikel in een Amerikaans tijd schrift betwijfeld of de Sowjet-lueht- macht in staat is een langdurige lucht oorlog te voeren. Hij schrijft dat de Russen op het ogenblik over 20.000 tot 25.000 vliegtuigen van uitsteken de kwaliteit beschikken. Maar, aldus Green, de eigenlijke kracht moet ge legen zijn in de industrieën die voor het vervangen van het materieel in oorlogstijd moeten zorgen. De Rus sische productie van ruwe aluminium in 1948 was slechts 165.000 ton. De Verenigde Staten produceerden in het zelfde jaar 990.000 ton. Het tekort aan electrische energie, water en transport middelen zou de productie in de ko mende paar jaar beïnvloeden, aldus Green. Verder gaf Green in zijn artikel nog de onderstaande gegevens. De electrische centralen in de Sowj et- Unie wekken slechts 80.000 millioen kilowattuur op, minder dan een vierde deel van de Amerikaanse energie. De olieproductie van de gehele Sowjet- Unie bedraagt 41,4 millioen ton, de Amerikaanse productie ruim 296 mil lioen ton. De lengte van het Russische spoorwegnet is 100.000 km, die van de Amerikaanse spoorwegen 370.000 km. Een waterstofbom ontploft? Een eiland van bijna twee km lengte" is verdwenen bij een ontploffing te Eniwetok in de Stille Oceaan, zo heeft een ooggetuige geschreven aan fami lieleden te Lima in de Amerikaanse staat Ohio. Het plaatselijke blad, dat de brief gepubliceerd heeft, schrijft: „Het is duidelijk, dat de ontploffing, die hij gevoeld en gezien heeft, Amerika's eerste experiment met een waterstof bom was". De man schreef dat hij de explosie heeft gadegeslagen van een afstand van 50 km. Vlammen van drie km breed schoten tot acht km de lucht in. Een dertig km brede paddestoel trok duizenden tonnen aarde de lucht in. Het leek een reusachtige bloemkool, zei hy. „Ongeveer een kwartier na de ont ploffing", aldus de ooggetuige, „begon het eiland, waarop de bom tot ont ploffing was gebracht, te branden, en het werd helder rood. Het brandde gedurende meer dan zes uur, intussen geleidelijk kleiner wordend, waarna het tenslotte geheel verdween". Dit verslag lijkt veel op de bijzonderheden, die een blad in Los Angelos van een ooggetuige publiceerde. Zure Bellefleur 37; Golden Delicious 615; Sterappel 36; Comtesse de Paris 38; Doyenne du Comice 1939 B. Alex. Lucas 712; Pondsperen 3 8; St. Remy 4—10; Gieser Wildeman 7 20; Kleiperen 812; Zoete Ermgaard 624; Druiven 86109. EIERMARKT. GOES 11 Nov. Handelarenprqs. Kip eieren 16.5; Poeleieren 12; Eendeieren 10; Kalkoeneieren 20; Ganseieren 25. Alles p. stuk. Prijs voor verse kippeneieren f3.13 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 ct per stuk minder uit betaald. KRABBENDIJKE. 11 Nov. Ex portveiling: Jonathan A 25.10; HI grof 18.60; HI 12; Glorie van Holland Kr. 4.60; F 8.208.30; Goudreinette AAA 31; AA 24.80; A 17.20; BC 12.90; Hl gr. 15.60; Hl 9.60; HII 5.50; F 5.20; Cox Oranje Pippin AAA 45.20; AA 44.70; A 42.10; BC 30; Hl grof 42.10; Hl 30; Comtesse de Paris Hl grof 14-15.10; Hl 9.80—10.30; HII 4.20; B. Alex. Lu cas Hl grof 34.20; Hl 33.20; Gewone veiling: Jonathan 414.90; Winston 3.4044; Goudreinette 5-9.39; Cox Oranje Pippin 336; Lombart Calville 410; Sterappel 411; Golden Deli cious 316; Glorie van Holland 10 15; Peren: Comtesse de Paris 38; B. Alex. Lucas 622;B. d'Anjou 35; St. Remy 510. ST. ANNALAND. 11 Nov. Uien middel 20.0919.70; Bonken 19.99; Drielingen 24.04; Pickles 33.36, alles per 100 kg. Aan voer 50 ton. SCHERPENISSE. 11 Nov. Uien middel 19.91; Bonken 20.02. Aanvoer 6 ton. THOLEN 11 Nov. Uien bonken 19.90; Middel 20.0719.52; Drielingen 24.20; Picklers 33.40; Stek 34'. Aanvoer 30 ton. VISMIJN VEERE. 11 Nov. 1952. 1865 kg. export garnalen 1.171.42; 102 kg. handels garnalen 65; 29 kg. schar 6772; 63 kg. ongesorteerde vis 4774 30 kg. wulken 801.04; 9 kg. wijting 56. VEEMARKT. ROTTERDAM, 11 Nov. Aanvoer in to taal 4221 st. Vette koeien en ossen 890; Gebruiksvee 1540 (294 t.b-c.-vrij) Vette kalveren 105; Graskalveren 326; Nuch tere kalveren 784; Varkens 8; Paarden 138; Schapen en lammeren 375; Bokken of geiten 37. Vette koeien 2.652.80; 2.452.60; 2.00 -2.15; Vette kalveren 2.402.60; 2.20 2.40; 2-002.10; Graskalveren 4.00; 3.50; 2.50; Nuchtere kalveren 50; 46; 42; Slachtpaarden 1.95; 1.90; 1.80; Schapen 1.05; 85; 70; Lammeren 90; 75; 60; Kalf- koeien 12.00; 10.50; 8.75; Melkkoeien 12.00 10.50; 8.75; Vare koeien 8-00; 7.00; 6.00; Vaarzen 8.75; 7.75; 6.80; Pinken 6.00; 5.00; 3.25. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wezep, toez.) P. M. v. Waarde te Kuinre; te Lienden (toez.) ds mr A. Luteijn. Geref. Kerken. Bedankt voor Heerde K. Reenders te Bedum. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Bedankt voor Eindhoven F. F. Pel* te Almelo-Nijverdal. Doopsgezinde Broederschap. Beroepen te Rond de Muria (Indo nesië) R. Kuitse, proponent te Amster dam, die dit beroep aannam. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Oosterbeek, D. Dries- sen te Vlaardingen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor 's-Gravenhage D. L. Aangeenbrug te Terneuzen; voor Bors- sele J. B. Bel te Krabbendijke. Vrij Evang. Gem. Beroepen te Hendrik Ido Ambacht H. F. Huson, cand. te Dordrecht. De heer Huson is geëxamineerd en beroepbaar verklard. Examens. Voor het cand. examen theologie i« geslaagd de heer L. Koopmans, propo nent te Amsterdam.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5