Duitsers zijn in Syrië zeer in trek. PUIN de loug» Leger en regering gebruiken Duitse adviseurs. Onrendabele oude boomgaarden moeten gerooid worden. Maximum-consumptieprijs moet opgeheven worden* Bak(k)erpraat* De vijanden van mijn vijanden Sprekende cijfers. Verantwoordelijkheid. Made in Germany FEUILLETON Woensdag 12 November 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder Wanneer men het regeringscommu niqué, waarin de verhoging van de broodprijs wordt aangekondigd, goed leest, dan is het de schuld van het geknoei van bakkers en meelfabrikan ten, dat Ie bakkersrekening in de meeste gezinnen zal stijgen. Dit geknoei is de oorzaak dat de regering het systeem gaat verlaten van subsidiëring aan de ene zijde en heffing aan de an dere zijde. Het ware ons liever geweest, wan neer men die zinsnede over ''e knoeie rijen achterwege had gelaten en rond uit had toegegeven, dat het systeem niet deugt. Dat men een noodmaatregel die na de oorlog volkomen verantwoord was, veel te lang heeft gehandhaafd. Als men niet maar steeds was blijven „leiden" tot in het kleinzielige toe, dan hadden we al geruime tijd geleden 'n stabiele broodprijs gehad, slechts onder hevig aan schommelingen van de in ternationale tarwemarkt. En we had den zeker niet het kunstmatige ver schil van volks- en luxe wittebrood gehad. En de regering had dan ook niet be hoeven te trachten recht te praten wat krom is. Men argumenteert nu dat een gezin van vier personen 2 ets per week meer moet betalen. Maardan moet het ook twee luxe wittebroden per week eten en steeds verbruikt hebben. Het is mogelijk, dat dat in sommige gezinnen het geval is geweest. Maar wij geloven dat er even zovele gezin nen zijn, gezinnen niet van vier per sonen maar van acht en tien, waar alleen maar het volkswittebrood op tafel kwam. En juist die gezinnen heb ben nu een strop. We geloven wel dat die strop te dragen zal zijn maar dan moet men ook met de waarheid voor de dag komen, behoorlijk argu menteren waarom men het zo doet restaurant van het nieuwe dit communiqué is niet veel anders dan Cattan s Hotel lcomen vele (Van onze correspondent Alfred van Sprang) DAMASCUS. De lichten in de eivolle bioscoop in het centrum van Damascus doven en vergezeld van schetterende fanfares verschijnt in grote letters op het doek IT HAPPENED YESTERDAY. Daarna volgt een greep uit de gebeurtenissen, die de geschiedenis van de laatste vijftien jaar gevormd hebben. Politieke betogingen, internationale confe renties, oorlog en vrede. Staatslieden als Churchill, Roosevelt, Mussolini, Chamberlain en Stalin voeren het woord. Het Syrische publiek bekijkt de film met aandacht. Dan flitst Adolf Hitier op het scherm en houdt één van zijn hysterische toespraken tot het Duitse volk. En de hele bioscoop zaal barst uit in een luid en spontaan applaus. Een dergelijk voorval is geen uitzondering. Syrië (en het hele Midden- Oosten trouwens) houdt van Duitsland en de Duitsers en alles wat ermee verband houdt, inclusief het militairisme uit de dagen van Hitler. En die liefde demonstreert men overal. een bak(k)erpraatje! Duitsers. Men hoeft maar even door de zaal te lopen en te luiste ren naar de gesprekken om te weten hoeveel Duitsers er zitten. Door de vaste adviescommissie voor I Een collega, die al enige tijd in bovendien vestigen ze met psycholo gisch uitgedachte reclame de aandacht op de Duitse producten. Zo is men bij voorbeeld buiten de stad bezig met het schilderen van grote muuradvertenties in het Arabisch, versierd met de Duitse adelaar. En men heeft ook veel succes weten te oogsten met de verspreiding van vellen papier waarop de hele Ko ran in miniatuurschrift afgedrukt was. Een blik in de étalages bewijst, dat deze methode vruchten afwerpt. Er verschijnen steeds meer Duitse arti kelen. Radiotoestellen, technische ap paraten, landbouwmachines, motor fietsen, auto's en camera's natuurlijk. De Duitsers kennen de exporthandel door en door. De industrie is bereid elke opdracht uit te voeren, ook als het een afwijken van het standaard product betekent. En ze stelt zich te vreden met een bescheiden winst marge. Duits alstublieft. Maar dat is niet het enige. Op cul tureel gebied wint de Duitse invloed nen, zodat deze hoofdarbeiders in 1956 cus- Zij treffen een vruchtbaar arbeids-1 ook steeds meer terrein. In de binnen terrein aan. Made in Germany op landse politiek verdwijnen degenen een of ander artikel is de beste recla- met een Franse opleiding naar de me, die ze zich wensen kunnen. Maar I achtergrond en de Duitse school komt de middengroepen van de Katholieke Damascus is, wijst hen een voor een Volkspartij is een merkwaardig rap- aan. port uitgebracht, dat enige sprekende „Daar zit de nieuwe Duitse ge- cijfers bevat. Men heeft geconstateerd zant dat deze z.g. middengroepen (in hoofd- „In het zwart zaak de hoofdarbeiders in loondienst „Jamet zjjn secretaris. En en de beoefenaars van vrije beroepen) twee tafeltjes verder bij het raam vergeleken bij 1938 een werkelijke sa- ziften drie vertegenwoordigers van larisverlaging hebben moeten accepte- Duitse fabrieken." ren van 35 tot 40 pet. Weliswaar zijn „En die man met die ene ook hun salarissen na de oorlog ge- I arm stegen natuurlijk, maar niet in die ma te dat zij zich nog hetzelfde kunnen I permiteren als in 1938: hun koopkracht „Ook een Duitser „Wat doet-ie .1 „Een militair geloof ik. En dan is met 35 tot 40 pet. gedaald. Deze com- helemaal achteraan die kleine missie meent dat thans de tijd geko- man alleen aan een tafeltjedat men is om hieraan een einde te maken I is een Duitse vlieger." en zij stelt maatregelen voor, die ertoe Duitse adviseurs helpen bij de opbouw van het grote Syrische leger. Nieuwe officieren leggen op nogal Duitse wijze de eed af. Practisch elk vliegtuig uit Europa moeten leiden, dat deze groep jaarlijks I brengt een of meer vertegenwoordi- plm. 7.5 pet. aan koopkracht zal win- gers van Duitse fabrieken naar Damas- weer 80 pet. zullen zijn van wat zij in 1938 waren! Deze sterke achteruitgang van de „witte-brood-arbeiders" is een ver-1 schijnsel dat iedereen kan waarnemen, In deze na-oorlogse jaren zijn vooral de ongeschoolde handarbeiders aan zienlijk vooruitggaan vergeleken bij de jaren voor de oorlog; niemand zal ont kennen dat dat nodig was en niemand zal het hun misgunnen. De geschoolde arbeiders zijn er iets minder goed af- I De fruitveilingen in Nederland wor- gekomen en de hoog gr c hooi de nog den thans overstroomd met minder- minder, wat vooral zijn oorzaak vindt waardige producten. Het gevolg hier- Minderwaardige producten drukken de veilingprijzen. in de geleide loonpolitiek van na de van is, dat de prjjzen bijzonder laag en voor de aanvoer, zoals begrijpelijk, on oorlog. Maar verreweg het slechtst is 1 bevredigend zijn. Reeds vele jaren heb- de hoofdarbeider er af gekomen. Dit is ben de bestuurders van de fruitteelt- allerminst een preek voor eigen paro- I organisaties en voorlichtingsdiensten chie maar wii hoeven niet ver v-n h"01" berallerl over 014 belangrijke pro cure, maar wij hoeven met ver v..n I |)leem_ Na verscheldene besprekingen huis te gaan om een voorbeeld te kun- I 0p hoog niveau is besloten een comité nen vinden: men moet eens de C.A.O. te vormen, die zich ten doel stelt een voor dagbladjournalisten leggen naast actie te voeren, boomgaarden, die on- die voor typografen; dan zal blijken rendab?1 z«n' *e r?oie" en de g™nd een betere bestemming te geven of na dat de man die verantwoordelijk is enjge jaren opnieuw in te planten, voor een stuk van de krant (een niet Dit comité heeft in een persconfe- geringe verantwoordelijkheid, want l.ij rentie te Arnhem Maandagmiddag de beïnvloedt daarmee sterk de publieke plannen uiteengezet, opinie!) in sommige gevallen met min-I De Rijkstuinbouwconsulent, ir Stui- der loon genoegen moe* nemen dan venberg merkte op, dat vMe fruitte- Iers, na de aanplant verzuimd hebben de bomen, die door ouderdom hiervoor de zetter of drukker. Die laatste ver dient het, dit stellen wij zonder enige in aanmerking kwamen, te rooien. Dat twijfel. Maar de eerste verdient mc r dit achterwege bleef werd o.a. bevor- te hebben! derd door de zeer aanlokkelijke prij zen, die men in de na-oorlogse jaren voor de producten kreeg. Deze perio de is thans voorbij. Thans is alleen nog maar behoefte aan edel fruit. De prijzen, die thans hiervoor worden be- Men kan van twee standpunten uit redeneren: men kan een loon naarltaald, zijn~göècl. prestatie voorstaan en men kan een loon naar behoefte voorstaan. Een zui vere scheiding is in onze tijd niet meer vens en intelligentietests is men tot de mogelijk, maar zij die het prestatie-I conc^usiëekomen, dat juist die mid- element geheel en al uit de loonbere-1 dengroepen de voor de samenleving kening willen schrappen, huldigen onmistare dragers en overdragers zijn naar onze mening een onbijbels stand- van ons wetenschappelijk en cultureel punt, terwijl zij zich eveneens naast bezit", He* zljn die ^dengroepen die de economische werkelijkheid stellen. Een mens is geen volmaakt wezen: slechts weinigen zullen groter verant- hun kinderen opvallend meer laten studeren dan andere groepen. En dat niet omdat juist zij er het geld voor woordelijkheid willen aanvaarden als|bebb™,- daartegenover geen groter beloning gesteld wordt. Wanneer men echter dit prestatie element aanvaardt, dan zal ieder die niet verblind is door in de klassen strijd gekweekte haat, moeten toege ven, dat verbetering der positie van verantwoordelijkheid dragende hoofd- dat niet! maar intelligentiestests heb ben uitgewezen, dat hun kinderen ook een groter begaafdheid bezitten dan die uit andere groepen. Wie meent, dat gerechtigheid de ba sis moet zijn waarop onze samenleving rust en wie een open oog heeft voor de toekomst van ons Nederlandse volk, die doet er goed aan zich achter dit arbeiders dringend gewenst is. En dit klemt temeer als men een|streven van de K'V'P' te steUen- der argumenten, die in dit studierap port naar voren worden gebracht be-l De Nederlandse Christelijke Bond ziet. Met behulp van statistische gege- Ya,n Overheidspersoneel heeft het aan- 8 8 I tal leden van 30.000 overschreden, De landbouwconsulent, ir Huizinga, betoogde, dat vele onrendabele boom gaarden juist op de beste bouwgron den staan. Als zij gerooid worden en voor de bouw van suikerbieten, aard appelen of bonen worden aangewend, zullen de opbrengsten veel hoger zijn. Na enige jaren kan deze grond, wan neer men dit wenst, opnieuw inge- poot worden met fruitbomen. Het comité heeft besloten in alle Nederlandse fruitteeltgebieden actie te voeren om tot het rooien van onren dabele boomgaarden over te gaan. De ze boomgaarden kosten de telers en het Nederlandse volk zeer veel geld. De Nederlandse consulaire ver tegenwoordiging in de Libanon en Syrië laat nogal iets te wen sen over. Zowel Nederlandse als Libanese en Syrische kringen klagen over het gebrek aan acti viteit van degenen, die de Neder landse belangen hier behartigen. De consul in Beiroet (een Mal- thees) en de consul in Damascus een Syriër) zijn zelden of nooit te bereiken en er gaat weinig initiatief van hen uit, waar het de uitbreiding van de Nederland se handel betreft. De Libanon en vooral Syrië zijn landen, die een grote ontwik keling beleven. Er is een ruime en grage markt voor Nederlandse producten. Van Nederlandse zijde moet er dan echter voor gezorgd worden, dat ons land capabele, bij voorkeur Nederlandse verte genwoordigers heeft. Anders gaan de buitengewoon actieve Duitsers met de orders strijken. onmiskenbaar naar voren. De Minister van Buitenlandse Zaken spreekt bij voorbeeld Duits en eveneens de Mi nister van Economische Zaken. Ver scheidene hogere ambtenaren hebben in Duitsland gestudeerd. Syrische dok toren en tandartsen, die onder hun naam Universitat Berlin vermelden kunnen geen betere aanbeveling wen sen. De chef-staf van het Syrische leger en de werkelijke heerser over het land, kolonel Adib Shishakly, is eveneens een bewonderaar van de Duitsers. Kortgeleden heeft lqj een eenheids partij opgericht (de enige politieke par tij, die toegelaten is) en de structuur daarvan zou veel overeenkomst verto nen met die van de Duitse Nationaal- Socialistische Partij. Verscheidene mi nisteries hebben Duitse adviseurs in dienst genomen. En dan zjjn er de veel besproken Duitse militaire deskundi gen, die sinds enkele jaren medewer king verlenen aan de opbouw van het Syrische leger en de Syrische lucht macht. Gedeeltelijk Frans en gedeelte lijk Engels in opleiding en uitrusting drukken nu de Duitsers er op hun beurt een stempel op. Kolonel Kriebel. Op een bescheiden étagewoning in de nieuwe woonwijk van Damascus leeft de chef-adviseur van kolonel Shi shakly,-de Duitse kolonel Kriebel. In de oorlog heeft hij met Rommel en het Afrika-korps in de woestijn gevoch ten. Daarna heeft hij twee en een half jaar in Amerikaanse krijgsgevangen schap doorgebracht. Met beide han den heeft hij toen de kans gegrepen om zich met vrouw en drie kinderen in Syrië te vestigen. En met hem nog tientallen andere Duitse militai ren. „Hoe lang bent U hier nu „Bijna drie jaar „En bevalt het U „Ik ben blij, dat ik iets voor mijn land kan doen". Met een praktisch-kaal hoofd en een krap-passend costuum ziet kolonel Kriebel eruit als een gemoedelijk en tevreden huisvader. En waarschijnlijk is hij dat ook. De wereldpers schildert hem echter graag af als de sterke man achter de schermen, die grote invloed op kolonel Shishakly heeft. De kolonel spreekt dat echter met kracht tegen. In de eerste plaats is het zuiver mili tair-technisch werk dat de Duitsers hier doen, evenals de Zweedse offi cieren in Ethiopië. En in de tweede plaats "is Duitsland niet meer in een positie om politieke invloed uit te oefenen. „Maar er is veel speculatie breng ik naar voren. „Dat weet ikgeeft de kolonel toe. Het komt mede door het feit, dat de Duitsers zich opvallend op de ach tergrond houden.' Die houding vloeit is uiteraard op de hoogte van zekere militaire geheimen. In verband daar mee acht men het beter niet op aller lei cocktailpartijen en feesten te ko men. „Hoeveel Duitse adviseurs zijn er?" „Het totaal weet ik werkelijk niet. Ook op dat gebied wordt er druk gespeculeerd. Het is een feit, dat er in en buiten Damascus in allerlei afde lingen van leger en luchtmacht Duitse adviseurs werken. Er is echter ook veel verloop wegens ontevredenheid over salariëring, alhoewel de Duitsers ook op dit gebied met een bescheiden vergoeding tevreden zijn. Behalve ko lonel Kriebel (die zich in generale-staf zaken specialiseert) zijn er andere lei dende officieren werkzaam. Een be kende kolonel bemoeit zich met pant sereenheden. Bij de opleiding van vlie gers geeft een van de helden van de Luftwaffe advies. En er zijn zelfs Duitse officieren, die de Syrische na tionaliteit verworven hebben en ac tieve dienst doen. Vriend en vijand. De reden voor de Syrische voor liefde voor Duitsers ligt voor een belangrijk deel opgesloten in het oude, Arabische spreekwoord: De vijanden van mijn vijanden zijn mijn vrienden. Er is geen ander land, dat beter aan deze voorwaarden voldoet dan Duitsland. In de eerste plaats hebben de Duitsers de oorlog ver loren van Engeland en Frankrijk, twee naties, die allesbehalve populair zijn in Syrië. Verder heeft Duitsland zich de grootste Jodenhater van de wereld getoond en de Joden zijn de aartsvijanden van Syrië. Daar komt nog bij, dat de Duitsers sinds de eer ste Wereldoorlog een goede naam in deze streken hebben. En tenslotte: Syrië heeft nog altijd diepe bewonde ring voor het Duitse militarisme. (Nadruk verboden). Ingezonden Mededeling (adv.). HARINGLOGGERS VERLOREN NETTEN. De Nederlandse loggervloot ligt op het ogenblik vlak bij de Engelse wal in het Engelse Kanaal om daar jacht te maken op verse haring. Het slechte weer van de laatste da gen heeft zware schade aangericht aan het vistuig. Dientengevolge hebben enkele schepen nog slechts 30 a 40 net ten over van de 200, waarmede ze zijn vertrokken. Ook de Poolse vloot, die onder de Engelse wal vist, heeft het zwaar te verduren. Unie van Chr. Onderwijzers. De 66e algem. vergadering van de Unie van Chr. onderw. en onderw.es» sen in Nederland zal Dinsdag 30 Dec. a.s. te Utrecht in hotel „Noord Bra bant" worden gehouden. In de mor genvergadering komen de huishoude lijke zaken aan de orde en in de mid dagvergadering zal als referent op treden ds G. v. Leeuwen, Ned. Herv. jeugdpredikant te 's-Gravenhage, met het onderwerp: „Het conflict tussen de generaties". Het ledental van da Unie steeg van 1 Oct. 19511 Oct 1952 van 1206 op 1241. Stichting voor de Landbouw. Verplichte levering van melk is niet billijk. De Stichting voor de Landbouw heeft een schrijven gericht aan de leden van de Tweede Kamer naar aanleiding van de behandeling van de Begroting. In dit schrijven geeft de Stichting een uiteenzetting over de moeilijkheden, die zich voordoen in de consumptiemelkvoorziening in het bijzonder in het Westen van het land: De vraag naar consumptiemelk is toegenomen om twee redenen: Het verbruik is, vergeleken met voor de oorlog, gestegen met 50 pCt per hoofd der bevolking en de bevolking sindsdien met anderhalf millioen toe genomen. De totale behoefte is het meest gestegen in het Westelijk ge deelte van Nederland, dat het dichtst bevolkt is. Na de oorlog is de prijs van het krachtvoer aanzienlijk geste gen en is mede door het gebrek aan dollars de invoer sterk beperkt. Dit heeft tot gevolg gehad, dat vooral in de wintermaanden, wanneer de koeien op stal staan, de melkproductie veel lager is dan voor de oorlog. Om deze reden moet gedurende een groot deel van het jaar, maar vooral gedurende de winter, een grote hoeveelheid aan- vullingsmelk uit andere gebieden van Nederland naar het Westelijke con- sumptiegebied worden gebracht. Ge middeld over het gehele jaar genomen moet in het Westen 40 pCt van de con sumptiemelk uit andere gebieden wor den aangevoerd. Niet alleen dus, dat de productiekosten van de melk in het algemeen gestegen zijn, ook de hogere kosten van een grotere hoeveel heid aanvullingsmelk uit andere ge bieden, hebben de kosten van de con sumptiemelk in het Westen nog eens extra verhoogd De moeilijkheden van de consumptie melkvoorziening zjjn nog aanmerkelijk verzwaard door het handhaven van een maximum-consumentenprijs, die ligt op een peil, dat sedert 1945 vrijwel niet veranderd is en dat veel lager ligt dan de marktwaarde van de melk. Dit voort uit de aard van het werk. Men bracht met zich mee, dat de .verplich- Ingezonden Mededeling (Adv.) 8/ VUFIIUÓTIF* oheCe*c afdoende/ Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen 27 o— Eindelijk, na zes en veertig dagen op een woelige zee, liepen ze de ha ven van New York binnen. Toen Van Raalte over de railing leunde terwijl zij wachtten op de ont scheping realiseerde hij zich plotseling scherp hoe jammerlijk de toestand ge weest zou zijn als zijn kudde hier zon der herder aan land had gestaan. Wat een herrie! Wat een gieren en gedraaf! Wat een druk geroep in een vreemde taal! En zodra ze aan wal stapten klampten overvriendelijke mannen hen aan: mensen die verbazingwekkende dingen wisten te vertellen en verlei dehjke aanbiedingen deden. Van Raalte hield zijn groep secuur onder zijn hoede. Christien stond te trillen van emo tie. Haar kinderen hingen aan haar rokken; de oudste was nog geen tien. Nieuwsgierig keek ze toe hoe een man van middelbare leeftijd zich een weg baande door de menigte en Van Raalte bij de schouders pakte. Van Raalte's ogen lichtten op en meteen keerde hij zich om, om de man aan haar voor te stellen. Het was dominee Thomas de Witt. Hij was gekomen om hen te begroeten. Zijn komst was het eerste resultaat van de brief, gericht aan „De gelovigen in de Verenigde Staten". Er waren grote hulpacties op touw gezet, deelde hij hun mee. Hij was uitgezonden om hen te begroeten en verder te begeleiden. Dat was schit terend nieuws! Veilig aangekomen aan boord van een schip van de Great Westerner, stoomden ze de Hudson op naar Al bany, waar zoveel namen en zoveel gebouwen de herinnering aan de vroegste Nederlandse bewoners van deze streek levendig houden. Daar zouden ze dominee Wyckoff ontmoet ten. Ze voeren op een groot schip met drie dekken, dat comfortabel was in gericht. En het uitzicht op het heu vellandschap langs de oevers was over weldigend. Was het niet zo bitter koud geweest, dan hadden de opvarenden zeker de hele dag aan dek doorge- £&n tcuidj - - dat §Jk li w-ifyeti yat door Marian Schoolland bracht om te kijken naar de wondere schoonheid van hun nieuwe land. Van Raalte zocht met zijn ogen de oever af toen ze Albany binnenvoeren en kreeg dadelijk een lange, waardige man in zwart pak in het vizier. Al spoedig drukten de beide predikanten, Van Raalte en Wyckoff, elkaar de hand en meteen ontstond er een we derzijds vertrouwen. Her en der in de stad was gezorgd voor onderdak. Het gezin Van Raalte was te gast bij do minee Wyckoff, waar het zijn eerste ervaring met het leven in een Ame rikaans huishouden opdeed. Van Albany naar Buffalo reisden ze per trein. Het was koud in de wagon en het regenwater lekte door het dak, de baby huilde voortdurend en Chris tien verlangde naar het einde van de reis. Maar kilometers en kilometers bouwland en bebost heuvelland gleden voorbij in een wisselend panorama. In Buffalo kwam opnieuw de herrie van overstappen. Wat een last was het geen woord te verstaan van de taal van die haastige Amerikanen. Maar Van Raalte maakte een goed gebruik van zijn mondvol Engels en zijn aan geboren overwicht en spoedig zaten ze alweer op een schip met bestem ming Detroit. Nu nog eenmaal over stappen! Van Detroit zouden ze met een boot om Michigan heen naar Win- consin varen. Het einde kwam nader bij, al was het langzame tempo een beproeving. Detroit was een drukke stad. In die tijd waren de Grote Meren de voor naamste verbinding tussen de Atlan tische Oceaan en de in het midden van Amerika gelegen staten. In de haven was het een druk komen en gaan van schepen en tientallen lagen er voor anker. Het waren meest kleine stoom schepen, die met hout gestookt werden en die geladen waren met pakken en kisten van emigranten uit alle landen. De landverhuizers hingen over de rai ling er viel zo veel te zien Toen Van Raalte zijn ogen liet gaan over de menigte op de kade viel zijn oog weer op een kwieke man van zo'n veertig jaar, die er onmiskenbaar uit zag als een dominee. Van Raalte liep de loopplank over met kleine Dirk op zijn arm, Christien met de andere kinderen onder haar hoede en de rest van zijn groep. En de dominee haastte zich om hen te begroeten. Het bleek dominee Duffield te zjjn. Hij had een introductiebrief van dominee Wyckoff bfj zich en heette hen allen hartelijk welkom. (Wordt vervolgd). ting voor het overgrote deel van da veehouders en de zuivelbedrijven in het Westen van het land tot het leveren van consumptiemelk, welke verplichting nog stamt uit de oorlogsjaren, tot heden toe is gehandhaafd, hoewel de veehou ders in het overige gedeelte van Ne derland reeds enkele jaren geleden vrij heid van bestemming voor hun melk hebben gekregen. Deze verplichting wordt algemeen ais onrechtvaardig be schouwd. Het heeft voorts tot gevolg, dat jaar lijks uit het landbouw-egalisatiefonds een subsidie van 7 tot 10 millioen moet worden versterkt tot dekking van de transportkosten e.d. van de aanvullingsmelk, en een subsidie van ongeveer 70 millioen voor alle con sumptiemelk. Daarnaast geven de melkveehouders van Nederland door middel van het zuivelfonds nog een subsidie, welke de laatste twee jaren jaren rond 70 millioen per jaar be droeg. Het tweeslachtige karakter van het beleid voor consumptiemelk ge dwongen bestemming en vaste prijs, voor de overige melk vrije bestem ming en vrije prijsvorming levert zodanige bezwaren op, dat zowel de Stichting voor de Landbouw als het bedrijfschap voor Zuivel van oordeel zijn, dat het huidige systeem niet meer te handhaven is. Daarom heeft de Stichting in haar voorstel aan de Over heid over het melkprijzenbeleid dan ook ten sterkste aangedrongen op deze vrijheid van bestemming en op het opheffen van de maximum-consumen tenprijs uiterlijk tegen het einde van deze winter. Dit behoeft geenszins te betekenen dat de straatprijs voor de consumptie melk met één slag zodanig verhoogd wordt als overeen zon komen met het prijsniveau van de overige melk, welke tot zuivelproducten verwerkt wordt. Om het grote verschil geleidelijk te overbruggen is het noodzakelijk uit het landbouw-egalisatiefonds en uit het zuivelfonds nog een zekere subsidie te handhaven. GROEI BIJ OPENBAAR- STERKER DAN BIJ BIJZONDER ONDERWIJS. Uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers blijkt, dat het aantal leerlingen bij het gewoon en voortgezet gewoon lager onderwija op 16 September j.l. vergeleken met 16 Januari j.l. met 53.400 was gestegen tot 1.324.200, dit is dus met 4,2 pCt. Deze stijging werd veroorzaakt door het uitzonderlijk hoge geboortecijfer in 1946, dat in een aanzienlijk hoger toelatingscijfer voor 1952 dan voor 1951 resulteerde (resp. 235.600 en 211.600 leerlingen). De groei bij het openbaar (5,3 pet) was sterker dan bij het Prot. Christe lijk (3,8 pet.), het Rooms-Katholieke (3,7 pet) en het neutraal bijzonder on derwijs (4,7 pet). Op 16 Sept. 1952 volgde 27,8 pet. van alle leerlingen openbaar onderwijs te gen 27,6 pet. op 16 Januari 1952. Voor het Prot. Christelijk, het Rooms-Katho- liek en neutraal bijzonder onderwijs bedroegen de percentages op eerstge noemde datum resp. 26,9, 43,4 en 1,9 tegen resp. 27, 43,6 en 1,8 op laatstge noemde datum. De percentages voor het eerst tot het lager onderwijs in 1952 toegelaten leerlingen bedroegen voor die genoem de categorieën resp. 29,6, 27,5, 41 en 1,9 tegen resp. 28,9, 27,5, 41,8 en 1,9 in 1951. In de burgerzaal van het stadhuis heeft de burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum, Maandagmiddag het hem aangeboden ere-voorzitter- schap van de afdeling van de bewe ging van Europese Federalisten aan vaard.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3