Is het nieuwe legerplan van minister voor verwezenlijking vatbaar? Staf Meer Zuidkoreanen naar de fronten VOLKSWITTEBROOD WORDT DUURDER Zeeuwse bedrijven voor November t*b*c*-vrij SNIPPER A'j NIEUWS Verhoging dijkgeschot voor herstel der zeewering PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Oorlog en Marine in de 1 weede Kamer Scherpe critiek op het langzame tempo der vliegtuigindustrie „Onze positie tegenover Nederland is verzwakt." Oplichters maakten tienduizenden buit Eden verwerpt Russische resolutie inzake Korea Gaat Arnemuiden meer vreemdelingen trekken? Bij Breskens komt 'n demag- netiseringsinrichting. i Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dljkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2325 WOENSDAG 12 NOV. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon op 7.58 u., onder 16.51 u. Maan op 3.13 u„ onder 14.52 u. Hoogwater Donderdag 13 Nov.t Vlissingen: 11.10 u. 1.28 m., 23.43 u. 1.57 m. Terneuzen: 11.35 u. 1.47 m., u. m. Wemeldinge: 0.09 u. 1.38 m„ 12.38 u. 1.17 m. Zierikzee: 12.18 u. 0.98 m., u. m. (Van onze parlementaire redacteur). De centrale vraag bij de behandeling van de begroting van Oorlog en Marine, die gistermiddag in de Tweede Kamer plaatsvond, was, of het nieuwe legerplan van minister Staf inderdaad voor verwezenlijking vatbaar is. Er rallen nu drie divisies met sterke legercorpsen worden samengesteld in plaats van vijf divisies met zwakke legercorpsen. „Wij moeten een aantal zware brokken wegslikken", zo zei de heer Fens van de K.V.P. Wij hebben de in druk, dat de Kamer het laatste jaar een ondeugdelijk plan heeft gesteund en dat de uitgetrokken anderhalf milliard niet op de meest efficiënte wijze is besteed. Wil de regering de nieuwe koers blijven varen en kan zij garan deren, dat wü thans op de juiste weg zijn, dan moeten wij onze instemming betuigen, want het nieuwe plan past in de opzet van de Europese Defensie Gemeenschap. „Eindelijk eens een plan, dat kan worden gehandhaafd", zo verzuchtte de socialist Vorrink. Hij verheelde echter niet, dat deze koerswijziging in het buitenland een onplezierige indruk moet wekken. Evenals de heer Roos- jen (A.R.) wees hij erop, dat reeds verleden jaar critiek op het oude plan is geuit. De jongste verandering is een bewijs van de lichtvaardigheid, waar mede dit in elkaar werd gezet, aldus de A.R.-afgevaardigde. REEDS EEN FIAT VAN PARUS? Algemeen heerste echter de overtui ging, dat een divisie zonder voldoende ondersteuning geen volledige gevechts- waarde heeft, maar men vroeg zich af, of het geallieerde hoofdkwartier zijn fiat aan de nieuwe plannen heeft gegeven. Voor een groot deel waren de internationale facetten van deze be groting een herhaling van de algemene beschouwingen. Opvallend veel aan dacht werd ditmaal aan de luchtmacht geschonken. Soekarno: Naar aanleiding van de gebeurtenis sen van 17 October, toen in Indonesië ongrondwettelijke pogingen werden ge daan om het Parlement te ontbinden, heeft President Soekarno gezegd in zijn rede, waarover we gisteren reeds berichtten, dat er een toestand is ont staan, waarop andere partijen, die zich voor Nieuw-Guinea interesseerden lang hebben gewacht. Onze positie is verzwakt, zo zei Soekarno, want een paar dagen na de 17e October ver klaarde de Nederlandse reggring in het Parlement, dat zij geen nut ziet in her vatting van de onderhandelingen met Indonesië. De President zei, dat hij een stroom boodschappen uit verschillende gebie den had ontvangen, waarvan de meer derheid geen ontbinding van het Par lement wenst voor de algemene ver kiezingen zijn gehouden. De regering werkt hard om algemene verkiezingen te houden. Wij mogen nooit toestaan, dat onze positie tegenover de Nederlanders ver zwakt wordt. West-Irian en andere vraagstukken zijn kwesties van kracht. De sterkere zal winnen en de zwak kere partij zal verliezen, zij zijn niet alleen kwesties van rechtvaardigheid. Laten wij onze kracht opbouwen en onze kracht bewaren. Wij hebben die kracht nodig. De luchtmachtkolonel Visch, sinds enkele weken in de Kamer, oefende scherpe critiek op het langzame tem po van onze vliegtuigindustrie, die bovendien straaljagers bouwt van een zeer verouderd type. Kan de regering niet op korte termijn in het buitenland vliegtuigen kopen, zodat de Glosters, die uitsluitend dagjagers zijn, kunnen worden vervangen? Ook onze radarinstallatie is ver ouderd. Het aantal vliegongelukken zal slechts voorkomen kunnen worden, als er meer vlieguren ter beschikking worden gesteld, terwijl er tevens een goede vliegdiscipline gekweekt moet worden. LANDBOUW. In de avondvergadering kwam de begroting van Landbouw aan de orde. Het debat richtte zich voornamelijk op het prijsbeleid. Men vroeg de minister de onrust bij de boeren weg te nemen door de garantieprijzen voor een lan gere tijd dan één jaar vast te stellen. De heren de Ruiter (C.H.) en v. d. Heuvel (A.R.) voerden het pleit voor het christelijke landbouwonderwijs. KINDERBIJSLAG. Tussen deze bedrijven door werd de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen verhoogd. Voor het derde kind krygt men nu 28 cent inplaats van een kwartje en voor het vierde en volgen de kind 34 inplaats van 30 cent per dag. De socialist Schilthuis diende een amendement in om de inkomensgrens Philippijnse verzetsleider geeft zich over. -■* '-Ti, Hadji Kamlon, vogelvrij verklaarde leider der Moro's, een Mohammedaanse stam op het Philippijnse eiland Jolo, die zich in de afgelopen zes jaar tegen de Philippijnse regering heeft verzet, heeft zich Maandag, samen met elf volgelingen, aan regeringstroepen overgegeven. Twee bataljons hebben sinds Juli j.l. jacht gemaakt op Kam lon, die, samen met zijn volgelingen, werd gezocht voor misdaden, waaron der moord en beroving. te verhogen van f 2400 tot f 2800. De minister verzette zich daartegen. Als Kamerlid vond hij dit een prachtig idee, omdat hij vreesde, dat de defini tieve regeling dan geen verbetering zou betekenen. Het is de bedoeling, dat deze materie geregeld zal worden op basis van de verzekeringsg '?chte. Het amendement, dat slechts maxi maal drie millioen kost, werd aange nomen met de stemmen van de K.V.P. en P.v.d.A. voor. De andere partijen waren het eens met het oorspronke- lyke uitgangspunt van de minister. Nu het amendement werd aangenomen, keerden de A.R.- en V.V.D.-fracties zich tegen dit wetsontwerp. Minstens 10 maanden lang hebben de 38-jarige schilderijenhandelaar D. J. V. en de 44-jarige J. A. A. uit Am sterdam een goed leven geleid ten kos te van een aantal goedgelovige lieden. De in Indonesië geboren A. deed zich veelal voor als ingenieur en belde aea- demici op, waarbij hij zich Sostromoel- jono of Nothodiningrat noemde, namen van indertijd in Delft gestudeerd heb bende Indonesische ingenieurs. Hy maakte een afspraak voor een ontmoe ting en bracht dan de „kunstschilder" V. mee, alias Wim Bos of Hans Len temaan. De schilder moest iedere keer toevallig over een paar dagen voor een studiereis naar het buitenland en had geld nodig. De academici waren dan meestal wel bereid wat geld te lenen en zo heeft het tweetal diverse keren bedragen tussen 50 en 600 gulden los gekregen. Volgens V. was de truc in 35 geval len opgegaan, A. daarentegen kwam tot ruim 100 „succesvolle" operaties, die in totaal in de tienduizenden lie pen. De Amsterdamse recherche heeft op aanwijzingen van de politie te Zeist het tweetal ontmaskerd. LAWINES IN ZWITSERLAND EN OOSTENRIJK. Lawines in Zwitserland hebben haar eerste slachtoffer gemaakt. Te Fionnay in het kanton Wallis werd een arbei der meegesleurd. Een reddingsploeg moest terugkeren tengevolge van een verblindende sneeuwstorm. Ook uit Oostenrijk worden lawines gemeld. Vele wegen in Tirol zijn ge blokkeerd, terwijl de electrische en de telefoonkabels naar Schönwiës zijn vernield. Eén van de vier bij Zamserloch (bij Innsbrück) door een lawine in een al penhut ingesloten houthakkers baande zich Dinsdag in vijf uur tijds een weg om de dichtstbijzijnde telefoon te be reiken. Hij worstelde zich door een zeven voet dikke sneeuwmuur, die om de hut lag, ondanks de waarschuwing per ra dio, dat hij niet moest proberen zich zelf uit te graven. Koning Gustaaf Adolf 70 jaar. Koning Gustaaf Adolf van Zweden vierde Dinsdag zijn 70ste verjaardag. Het Zweedse volk heeft hem een som van vyf millioen kronen aangeboden, afkomstig van een straatcollecte. De Koning zal dit geld gebruiken voor het bevorderen van cultureel werk „Ik ben een lid van de Nazipartij". VERENIGING VAN JONGE NAZI'S IN DE V.S. OPGEROLD De politie van New Orleans (Ame rika) heeft een vereniging van jonge Nazi's opgerold. De groep bracht schade toe aan trei nen, die door New Orleans reden. De leden gebruikten het hakenkruis als teken en zy hadden lidmaatschaps kaarten, waarop een foto van Hitier afgedrukt stond met de Duitse zin: „Ik ben een lid van de Naziparty". Om lid te worden moest men eerst op en van een rijdende trein springen, straatlantaarns kapot gooien en een neger met een baksteen op het hoofd slaan. Men heeft de indruk, dat de groep door volwassenen georganiseerd is. De jonge leider verklaarde tegenover de politie uitdagend: „Ik heb inlichtingen, dat Hitier leeft en in Argentinië is. Ik zal daarheen gaan". VERKLARING VAN GENERAAL VAN FLEET Geallieerd offensief verijdelde communistische plannen De bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger in Korea, generaal Van Fleet, heeft verklaard, dat Zuid-Korea er Zaterdag j.l. twee divisies en zes regimenten bij heeft gekregen, waardoor het aantal divisies op twaalf is gebracht. Hij voegde hieraan toe, dat het de Zuidkoreanen hierdoor mogelijk zal zijn een groter gedeelte van de frontlinie te bezetten. Overwogen wordt nog meer Zuidkoreaanse divisies te vormen. De generaal deelde verder mede, dat een op 14 October j.l. door de Verbon denen in het gebied van „driehoeks- De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft in de Algemene Vergadering der V.N. het Russische voorstel voor een nieuwe commissie van elf leden voor Korea van de hand gewezen als onmiddellijke oplossing van de impasse in de wapenstilstands onderhandelingen. „Ons onmiddellijk doel is de enige kwestie, die het sluiten van een wa' penstilstand in de weg staat, nl. de re patriëring der krijgsgevangenen, op te lossen. Pas daarna kunnen wij over gaan tot het houden van een politieke conferentie", zo zei Eden. Lof voor de vooruitgang op Nieuw-Guinea. Sir Bryan Freeston, secretaris-gene raal van de South-Pacific-Commission, is na een verblijf van acht dagen in Nederlands Nieuw-Guinea naar Australisch Nieuw-Guinea vertrokken. Sir "Bryan verklaarde getroffen te zijn door het feit, dat in Nederlands Nieuw-Guinea in korte tijd zoveel was bereikt, ondanks de grote moeilijkhe den, die te overwinnen vielen. Van dezé moeilijkheden noemde hij in het bijzonder het gebrek aan wer kers, geld en materialen. Naar zijn oordeel bereikten het gouvernement en de bevolking in de afgelopen twee jaren meer dan andere tropische lan den, die hij had bezocht. WIJZIGING VAN PREMIE REGELING VOOR WONING- BOUW. In een nota aan de Tweede Kamer heeft de minister van wederopbouw en volkshuisvesting gezegd, dat het in het voornemen ligt om de premie regeling woningbouw 1950 te wijzigen. In de loop van dit jaar zal deze wij- zigmg nog niet van kracht worden. Alvorens deze wijziging in te voeren is de minister van plan daarover van gedachten te wisselen met de vaste commissie voor wederopbouw en volkshuisvesting. In deze nota wordt nog opgemerkt, dat van een onbeperkte premieverle ning geen sprake kan zijn, omdat naast de budgetaire beperking van het aan tal premiegevallen ook de richtlijnen en de begrenzing van de gemeenten ;en met zich brengen. KUNSTMATIG PRIJSVERSCHIL OPGEHEVEN Luxe wittebrood drie cent per 800 gram goedkoper Tot nu toe verstrekt de overheid op de goedkope broodsoorten een sub sidie, waartegenover staat, dat een extra heffing wordt gelegd op de duurdere bloemsoorten, zoals die worden gebruikt voor het z.g. luxe wittebrood, koekjes, enz. Het hierdoor veroorzaakte kunstmatige prijsverschil tussen het z.g. volks wittebrood en het ongebuilde tarwebrood enerzijds en het wittebrood ander zijds, gaf naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening meedeelt, aanleiding tot knoeierijen, waarhij het subsidie niet aan zijn be stemming beantwoordt. De regering is, naar dit ministerie voorts mededeelt, daarom genoodzaakt dit systeem te verlaten. Als gevolg van de opheffing van het kunstmatige prijsverschil zullen binnen enkele weken de maximumprijzen van het volks wittebrood en van het (bruine) kropbrood met één cent per 800 gram worden verhoogd, terwijl het z.g. luxe wittebrood tenminste drie cent per 800 gram in prijs zal kunnen worden verlaagd. De prijs van het ongebuilde tarwebrood behoeft niet te worden gewijzigd. Tenslotte zullen Zeeuwse bloem, patentbloem en importbloem in prijs worden verlaagd. De gevolgen van deze prijswijzigingen, aldus het ministerie, betekenen voor een gezin van vier personen, dat bijvoorbeeld 8 volkswittebroden en twee luxe wittebroden per week gebruikt, een vermeerdering Van de uit gaven voor het volksbrood met 8 cent, terwijl de uitgaven voor het witte brood met 6 cent per week verminderen. De datum, waarop deze prijswijzigingen ingaan, zal nog nader worden bepaald. heuvel" en „sluipschuttersrug" ingezet offensief de plannen der Chinese com munisten voor aanvallen in andere frontsectoren had verijdeld. Twee Chi nese legers hebben elk 40 van hun sterkte verloren. „Sommige Chinese regimenten zyn geheel vernietigd", zo verklaarde hij. „De gevechten, die in de laatste tyd zijn geleverd, zyn sterk in ons voor deel verlopen", vervolgde generaal Van Fleet. „Het achtste leger is thans in betere vorm dan het in zeer lange tyd is geweest, terwyl de communis tische legers in veel slechtere conditie zyn dan tevoren. De strijd heeft ons goed gedaan, maar het moreel der Chi nese communisten is nog hoog. De Chinese soldaat volgt letteriyk de be velen van zijn meerderen op". President Syngman Rhee zal gene raal Eisenhower, wanneer deze een be zoek aan Korea brengt, om veel gro tere Amerikaanse hulp vragen, niet slechts In wapens voor de Zuidkore aanse militairen, doch ook in kleding en levensmiddelen voor het leger. Minister Cals naar Goes. Het staat nu vast, dat de opening van het nieuwe gebouw van het Chr. Lyceum te Goes op Zaterdag a.s. zal worden verricht door de minister vaii "O., K. en W., mr J. M. L. Th. Cals. In de middagvergadering zal o.m. het woord worden gevoerd door de Com missaris van de Koningin. Tijdens de reis door Vera Cruz bracht Prins Bernhard ook een bezoek aan het Nederlandse s.s. „Eemdijk", waar hem door de bemanning en kapitein Van Beek een enthousiaste begroeting werd bereid. De Prins bleef een half uur aan boord. Tót slot inspecteerde hij de bemanning aan dek. VEEHOUDERS BESLUITEN: Kring O. Z.-Beveland van de Gezondheidsdienst voor Dieren vergaderde De Kring O. Zuid-Beveland van de Stichting „Provinciale Gezond heidsdienst voor Dieren in Zeeland" heeft gisteren besloten vooruit te lo pen op het 5 jarenplan voor de t.b.c.-bestrijding en de datum van vrijmaking van rundertuberculose te vervroegen tot 1 November 1953. De directeur van de dienst, dr Wa genaar, heeft voordat dit besluit viel, een overzicht gegeven van de stand van zaken in Zeeland, waaruit bleek, dat de Kring O.-Zuid-Beveland, hoe wel er vooruitgang was te bespeuren, toch nog de meest besmette kring in de provincie is. Slechts 80,5 van de bedrijven in deze kring is vrij van t.b.c. Op Schou- wen-Duiveland 82,4 op West Zuid- Beveland 88,6 op Tholen 90,8 op Noord-Beveland 95,1 in Oost Z. Vlaanderen 99,2% en in W. Zeeuwsch- Vlaanderen 99,5 Walcheren spant de kroon met 99,9 vrije bedrijven. Tholen ging vorig jaar December vooraan en besloot alle reageerders op te ruimen voor 1 November van dit jaar. Schouwen en Duiveland streven naar ouruiming voor 1 Mei 1953. In O. Zuid-3eveland zijn nu nog 66 bedrij ven waarop reageerders zitten voor al in Goes, Kapelle, Kruiningen en Wemeldinge, aldus de secretaris in zijn jaarverslag waarvan men op vier bedrijven bezwaar tegen de vervroeg de vrymaking heeft. De eigenaren van de dieren zullen een bilbjke vergoe ding voor de afgemaakte dieren ont vangen. MOND- EN KLAUWZEER. Dr Wagenaar vroeg tevens de steun van de veehouders voor de bestrijding van mond- en klauwzeer. Door de ziekte kan de export belangryk gevaar lopen. Georganiseerde inenting kan hier veel goed doen en op Tholen heeft men dan ook al besloten mee te doen. Naar wij vernemen zijn onlangs Belgische pers- en radioverslaggevers in Arnemuiden komen kijken om in België een krachtige propaganda te voeren voor een bezoek aan Arnemui den. Men heeft de verwachting, dat in het komende seizoen meer Belgen dan andere jaren een bezoek aan het vis sersdorp zullen brengen. O.m. zal ge schreven en gesproken worden over het schilderijenbezit van de gemeente, dat in de raadzaal hangt. Voor Arne muiden betekent dit, wanneer de vreemdelingen inderdaad door krach tige propaganda, in grotere getale gaan komen, een buitenkansje. In Maart-April zou dan geënt moeten worden. Bij de behandeling van de huishou delijke zaken bleek, dat in de kring 7331 dieren zijn onderzocht. Dat was 500 meer dan in 1951. Het ledental der kring bedraagt 568. De kas bevat een batig saldo van f 2095.72. Tot bestuurslid werd in de laats van de heer A. Minderhoud, die wegens drukke werkzaamheden bedankte, ge kozen de heer Jac. Sinke te Wolfaarts- dijk. De taxateurs de heren D. M. Rouw, Goes en Steijn—Goense, Hoede- kenskerke, werden herbenoemd. Voordat de voorzitter, de heer D. M. Rouw de vergadering sloot werden nog talrijke voor de veehouders belangrijke zaken besproken. „Johan van Oldenbarnevelt" ver trok met emigranten. Gistermiddag is de „Johan van Ol- denbarjjevelt" uit. Amsterdam naar Australië vertrokken. Aan boord be vonden zich 1110 Nederlandse en 129 Duitse emigranten. Naar wü vernemen zal te Nieuwersluia bü Breskens door de Marine een demag- netiseringsinrichting worden gebouwd. Van deze Inrichting, waarmee, zoals be kend, schepen „immuun" worden ge maakt tegen magnetische münen, zullen naast marine-vaartuigen ook kleinere schepen gebruik maken. Het systeem, dat men hier toe zal passen wordt anders dan in de inrichting te Rotterdam, waar men van bogen gebruik maakt. De nieuwe in richting zal waarschünlijk medio 1953 ge reed komen. Volgens het Franse opperbevel in Indo-China beschikken de troepen der Vietminh over 150 vrachtauto's van Russische makelij, die materiaal over een goede straatweg aanvoeren. Ko ning Idris van Libye zal 20 November naar Egypte vertrekken voor een offi cieel bezoek. De motie van afkeu ring inzake de economische politiek van de regering, die is ingediend door de Labouroppositie in het Britse Lagerhuis, is verworpen met 313 tegen 279 stemmen. De gewezen Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Morri son is op een bijeenkomst van de so cialistische Lagerhuisfractie tot waar nemend partijleider gekozen. Het Oostenrijkse Kabinet heeft besloten de datum van de volgende algemene parlementsverkiezingen op 22 Februari 1953 vast te stellen. Op het eiland St. Eustatius heeft een vrouw het le ven geschonken aan een jongen van 16 pond. Een Westduitse regerings functionaris heeft medegedeeld, dat zpn regering heeft voorgesteld dr Her mann Katzenberger, thans gezant te Dublin, tot ambassadeur te Den Haag te benoemen. Maandagavond stapte de 70-jarige weduwe J. Janzonde Haan uit de Isaac Hubertstraat by het Beursstation te Rotterdam uit een stadsbus en wel tegengesteld aan de rijrichting, zy viel tussen de bus en het trottoir en is aan de verwondingen bezweken. DAGELIJKS BESTUUR POLDER WALCHEREN STELT VOOR: Stormschade wordt op twee ton geraamd De algemene vergadering van de Polder Walcheren is tegen morgenmiddag in spoedeisende vergadering bijeengeroepen. De ernstige stormschade heeft het Polderbestuur genoodzaakt tot het nemen van krasse maatregelen. De schade, die voorlopig wordt geraamd op f 200.000.en die onmiddellijk her stel vraagt, maakt naar de mening van het dagelijks bestuur een verhoging van het dijkgeschot voor 1953 onvermijdelijk. Voorgesteld wordt het dijk geschot voor onbebouwde eigendommen te verhogen met f 6.per ha en voor gebouwde eigendommen met f 3.per f 100.belastbare opbrengst. In de bij het voorstel gevoegde brief deelt het dagelijks bestuur mede, dat in twee vakken van de Westkapelse zeedyk gaten zijn geslagen van resp. 35 en 40 meter lengte. Daarbij is 3500 tot 4000 vierk. meter glooiing van ba salt- en betonzuilen vernield. De on dergelegen kleilaag met het daaronder gelegen zandlichaam is uitgespoeld. Ook gedeelten van de in 1949 aangebrachte betonbekleding op het bovenbeloop zijn ondergespoeld en omlaag gestort. Tenslotte is aan de zeewering nog on geveer 800 tot 1000 vierk. m steen glooiing vernield. HERSTEL NU! Bij het opmaken van het herstelplan heeft het dagelijks bestuur moeten kie zen tussen onmiddeliyk noodherstel, gevolgd door definitief herstel in het voorjaar of direct definitief herstel. Het werk in het voorjaar heeft het voordeel, dat het goedkoper is dan wanneer het reeds nu geschiedt. Daar staat echter tegenover, dat noodher stel thans in feite dubbele kosten ver oorzaakt. Bovendien is men eerst aan het be gin van het stormseizoen en zou men tot April wachten, dan zou een groot risico gelopen worden, omdat het noodherstel veel minder weerstand biedt aan een volgende storm en de kans op aanzienlijk meer schade groter wordt. Hoeveel precies met het herstel ge moeid zal zyn, zal eerst tydens de ver gadering kunnen worden meegedeeld. Het dagelijks bestuur raamt de her- stelkosten op f 200.000.Men acht het niet verantwoord en in stryd met een juist beleid om de financiële gevolgen van deze stormschade naar de toe komst te verschuiven. Het dag. be stuur acht het gewenst reeds thans de kosten te dekken en daartoe het dijk geschot voor 1953 te verhogen. Voorgesteld wordt dit voor de onge bouwde eigendommen te brengen op f 56.per ha voor schotbare grond en f 47.80 per ha voor vrij land (dit was resp. vastgesteld bij de begroting voor 1953 op f50.— resp. f41.80). Het dijk geschot voor gebouwde eigendommen zal moeten worden verhoogd van f 6. per flQO.belastbare opbrengst tot f9.—. Het Polderbestuur zal vóór de alge mene vergadering een tocht maken naar het beschadigde deel van de dijk. ONGEVAL TE LEWEDORP. Gistermiddag is te Lewedorp een on geluk gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgelopen. De melkboer M. Ryk kwam uit de richting Middelburg met zyn melkwagen, waarvoor een paard was gespannen. Toen hy de Burgemeester Lewestraat wilde inrij den, werd de wagen gegrepen door een uit de richting Goes komende perso nenauto. De heer Rijk kreeg een won de aan het hoofd. Zijn paard werd zwaar gewond. Melkwagen en auto liepen slechts lichte schade op. Een gedeelte van de melk ging verloren. De West-Berlijnse politie heeft me degedeeld, dat zy één van haar eigen hoofdinspecteurs heeft gearresteerd, Johannes Nücker genaamd, die bekend heeft het laatste jaar inlichtingen aan de Oostduitse veiligheidsdienst te heb ben verstrekt. Zangrecital in het Schuttershof te Goes. Voor de tweede maal trad gister avond te Goes op voor de Ver. voor Algemene Wetenschappelijke Belangen de sopraan-zangeres Anneke v. d. Graaf. Maandagavond gaf zij haar eer ste recital. Deze zangeres, die reeds vrij grote bekendheid geniet (onder meer door haar optreden voor de radio) gaf een programma van klassieke liederen en operafragmenten. Het eerste deel be- stond uit liederen van Schubert, Hugo Wolf, Debussy e.a., terwijl na de pauze enkele opera-aria's van Mozart, Rimski -Korsakow, Puccini en Donizetti wer den uitgevoerd. Het is vry zeker dat deze sopraan, die een bekoorlijk timbre heeft en een benijdenswaardig volume, haar groot ste triomfen in de opera zal vieren. Het verschil was nl. zeer duidelijk merkbaar. Hoewel enkele liederen (o.a. Che- vaux de bois van Debussy en de zeer bekoorlijke kinderliederen van Mous- sorgski) bijzonder fyn waren, bereikte zy hierin nergens zulk een hoogte als in de opera fragmenten, die met zeld zame overgave werden uitgevoerd. Vooral de bekende Cavatine van No rma uit Don Pasquale van Donizetti was voortreffelijk. Dit behoeft overi gens geen verwondering te wekken, want het uitvoeren van het klassieke kunstlied (we denken bijv. hierby aan Schuberts: Die Forelle en Gretchen am Spinnrade) stelt heel andere eisen dan de opera, waarbij het intieme karakter niet zo op de voorgrond treedt. De be geleiding aan de vleugel van Willem Hielkema was, hoewel af en toe wat te zwaarwichtig, over 't algemeen uitste kend. Een drietal pianosoli, n.l. de Ballade in As van Chopin en twee Préludes van Serge Rachmaninoff fungeerden als intermezzi. B. Het Westduitse Kabinet heeft de Arabische wensen met betrekking tot de tussen West-Duitsland en Israël ge sloten schadeloosstellingsovereenkomst van de hand gewezen. De Westduitse regering heeft de Arabische Liga' in Cairo medegedeeld, dat zij tot omvang rijke economische onderhandelingen met de Arabische landen bereid is. DE BILT ZEGT: Afnemend buiig. Wisselend bewolkt met voornamelijk in de kustprovincies enkele regen- of hagelbuien. Overwegend matige Noor- deiyke tot Noordwestelijke wind. On geveer dezelfde temperatuur als giste ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1