Van markt en veiling Prins Bernhard bezocht een onder grondse kathedraal* Geen grote politieke verschuivin gen in West-Duitsland* Arabische Liga wil W*- Duitsland boycotten» Een tand, Blijdschap* Hulde Conclusies* KOU. GRIEP. KOORTS Generaal Van Fleet krijgt toch ontslag* Hamburgse dames op avontuur* FEUILLETON dat 9& U uMfaen Dinsdag 11 November 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Hoeveel mensen precies de Christe lijk-Sociale Conferentie te Utrecht hebbe" bijgewoond, weten wij niet. Misschien zullen het er, met de dag bezoekers meegerekend, zo omstreeks duiz md geweest zijn. Wij geloven niet dat één van die duizend is weggegaan zonder blijdschap in zijn hart. Niet of niet in de eerste plaats om de resulta ten zoals die in de conclusies zijn ver vat daarover straks. Maar wel om dat deze conferentie aan mensen, die van elkaar gescheiden leven en die el kaar maar al te vaak met wantrouwen bezien, de gelegenheid heeft gescho .- ken met elkaar te praten, kennis te nemen van eikaars standpunt in tal van kwesties en van de gedachtenwereld, die bq elk de voedingsbodem is van welke uit men tot het eigen standpunt komt. Men zegt wel eens dat er in deze wereld al veel te veel wordt gepraat en dat is tot op zekere hoogte waar. Maar als men met elkaar praat zoals dit ter conferentie gedaan is: open hartig en eerlijk en bezield van goede wil, dan kan men even rustig zeggen dat er nog veel te weinig gepraat wordt. Want we praten wel erg veel over elkaar: de gereformeerden over een Ds Buskes en de anti-revolution- nairen over een Dr van Rhijn; de her vormden over die stijve, dogmatische gereformeerde dominee's en de P. v. d. A. over de vuurvreter Zuidema; de arbeiders over die grote bazen die geen hart zouden hebben voor hun mensen of net zoveel als in hun kraam te pas komt en de bazen over de arbeiders, die geen verantwoordelijkheidsbesef meer hebben en die al thuis blijven als ze een snee in hun vinger hebben, omdat -re. door de sociale wetgeving in de gelegd worden men praat wel veel over elkaar, maar weinig met elkaar. En als men met elkaar praat, dan is het vaak met de bedoeling om de eigen haan koning te laten kraaien, niet met de bedoeling elkaar te begrij pen. Zo heeft men niet daar in Utrecht gesproken en dat is een reden tot grote blijdschap! Columbia, een jong land met veel beloften. Zaterdagavond heeft Prins Bernhard aangezeten aan een feestmaal, dat aan geboden was door vestigingen in Columbia van de Shell, de K.LJVI., de Kon. Stoomvaartmaatschappij „Curasao Trading" en Philips. Ongeveer 250 gasten waren in de luxueus ingerichte „Country Club" uitgenodigd. De Prins heeft ook een bezoek gebracht aan de zoutmijnen, die rich ongeveer 50 km buiten Bogota bevinden. Hq bracht enige tijd door in de ondergrondse kathedraal Van deze mijnen, die men wei een van de merkwaardigste kathedralen van de wereld kan noemen. Dat de mogelijkheid er was om zo eerlijk en onbevangen met elkaar te spreken, was niet in de laatste plaats te danken aan de voorzitter van deze conferentie, Prof. Mr W. F. de Gaay Fortman. Wü willen niets aan de an dere leden van het dagelijks bestuur te kort doen en zeker niets aan de voorzitters der drie secties, want ook zij hebben zich uitnemend van hun bijzonder moeilijke taak gekweten maar zij zullen zelf de laatsten zijn om te ontkennen dat Prof. de Gaay Fort man op dit hele gesprek zijn stempel heeft gedrukt. Een stempel van werk zaamheid en ononderbroken activiteit allereerst; Donderdag had het dagelijks bestuur vergaderd tot bijkans vijf urn: in de nacht maar desondanks stond Prof. Fortman Vrijdagochtend om ne gen uur weer achter de groene tafel en leidde hij de plenaire zitting op prachtige wijze. Maar meer nog een stempel van eerlijkheid en openhartig heid. Hij gebruikte geen grote woor den, geen holle frasen, waaraan men op een conferentie zo gewoon is direct al in het begin noemde hij alles bij de naam, stelde hij de problemen zuiver en zonder enige bitterheid. Wij denken aan zijn openingsgebed. „Here God, hier zijn we dan!" zo waren zijn eerste woorden en hij had het niet treffender kunnen stellen. Dat echter die grote openhartigheid zo werd gewaardeerd was vooral te danken aan zijn humor: slechts op wei nig conferenties zal zo dikwijls gela chen zijn als hier. De humor was raak zonder te wonden, scherp maar niet bitter. Wat prof. de Gaay Fortman tij dens deze conferentie gedaan heeft voor de oenheid der reformatorische Christenenen verdient de hulde van ieder, die de noodzaak van eenheid ge voelt. In de ochtend bracht Prins Bernhard een bezoek aan het nationale museum. Dit bezoek had tot resultaat, dat en kele fouten hersteld werden in de ver zameling Nederlandse munten. Er be vonden zich namelijk enkele Noorse munten in de verzameling, die echter nog dezelfde dag werden verwijderd. Op een diner ter ere van de plaats vervangende president Urdaneta Ar- belaez door de Prins aangeboden zeide hij de daden van wederzijdse sympathie van de regeringen van Columbia en Ne derland zeer te waarderen. Dit had ge leid tot de versterking van de hechte banden, die reeds tussen beide landen bestonden. De Prins zeide zijn bezoek gaarne verlengd te hebben indien het reisschema zulks zou hebben toegelaten. „Wanneer ik naar Nederland terugkeer zal ik over de onvergetelijke schoonheid van het land vertellen en over de voor rechten, die de hoogste autoriteiten aan de Nederlanders die hier werken verle nen. Voorts zal ik vertellen over dit jonge land, dat zovele beloften inhoudt", zo zei de Prins. ORDERST De A.N.P.-correspondent vernam van de Prins, dat de autoriteiten van Car tagena, de hoofdstad van de Colum- biaanse staat Bolivar, bezorgd zijn over het elk jaar toenemend verlies van strand langs de kust. De Prins had diepgaande gesprekken met de auto riteiten. Er kan verwacht worden, dat de Columbiaanse regering Vaderlandse deskundigen zal verzoeken de toestand te bezien en het is waarschijnlijk, dat de Nederlanders orders zullen krijgen een nieuwe strijd tegen de zee te voe ren, ditmaal in het Noordelijke deel van Zuid-Amerika. De Prins heeft lange besprekingen ge voerd op het Columbiaanse ministerie van Landbouw. Het voornaamste on derwerp was het verbod op de invoer van Nederlands vee wegens mond- en klauwzeer. De besprekingen hadden een gunstig verloop en er kan verwacht worden, dat het verbod spoedig zal wor den opgeheven. De Prins heeft voorts besprekingen gevoerd met de Columbiaanse mijn- autoriteiten, die verlangend schenen een Nederlands-Columbiaanse maat schappij voor de exploitatie van de ko permijnen op te richten. De Prins deelde mede te verwach ten, dat binnenkort een „belangrijk vervoersvraagstuk" zal worden gere geld. Verder verwachtte hij orders voor de levering van belangrijke hoeveelheden fabrieksgoederen aan Columbia. Sprekende over immigratie in Colum bia zeide de Prins, dat hij van bespre kingen met hoge Columbiaanse beamb ten de indruk had gekregen, dat Neder landse immigranten zeer welkom zou den zijn. Hij voegde hieraan toe ech ter slechts mogelijkheden te zien voor specialisten, die de kans hebben in dit land goed vooruit te komen. Nieuwe partij in het Saargebled. Zaterdag is de „Democratische Volks partij" in het Saargebied officieel inge schreven. De partij kan thans haar can- didaten voor de Landdagverkiezin gen op 30 November aanwijzen. Zij zegt een christelijke, niet-socialistlsche partij te zijn, die zich voornamelijk tot de oorlogsgeneratie wil richten. Perzië wil 25 millioen ton olie per jaar uitvoeren. Een lid van de gemengde Perzische olie commissie, Kazam Hassibi, heeft te Ham burg verklaard, dat de Perzische regering het voornemen heeft in de toekomst 25 mil lioen ton ruwe olie per jaar uit te voeren. Perzië zou door deze export 120 millioen pond sterling per jaar verdienen, hetgeen het mogelijk zou maken met ontwikkelings plannen op grote schaal te beginnen. Een eerste vereiste hiervoor is echter, dat de Perzische olieproductie-installaties, die thans vrijwel geheel stil liggen, weer op volle capaciteit gaan werken. Hassibi zei, dat de regering voornemens is in West-Duitsland tankschepen te be stellen, waarvoor met olieleveranties be taald zou worden. Gemeenteraadsverkiezingen. Winst van socialisten en verlies van C. D. U. De politieke verschuivingen, die gebleken zijn, toen Zondag 15000 Duit sers hun gemeenteraden moesten kiezen, zijn niet bijzonder groot. De socialisten hebben een kleine winst geboekt, lerwjjl bij de regeringspartijen tegenover een verzwakking van de Christelijke party een versterking van de Liberalen staat. Voor het eerst zijn de socialisten in het volkrijkste land der bonds republiek, Noord-Rijn-Westfalen, de grootste partij geworden. Zij be haalden hier ruim 36 procent der stemmen en hebben daarmee de Christelijk-Democratische Unie, die tot nog toe in dit land de leiding had, overvleugeld. Het verlies der Chris- telqke Party bedroeg bijna 2 procent. De grootste winst maakte in rdit land de Liberale Party, die hier een grote campagne heeft gevoerd onder het motto: „Verzameling der nationale krachtsinspanning". De party kon haar stemmental tegenover 1948 ongeveer verdubbelen. Het Katholieke Cen trum heeft byna de helft van zijn gebied moeten pry'sgeven en ook de De herstelbetalingen aan Israël. De Arabische staten zullen West- Duitsland boycotten als de Westduits- uëlische herstelbetalingsovereen- jmst wordt bekrachtigd. Verklaard Ingezonden Mededeling (adv). jj. „.I «Idoend jj kMJ. -* ^JtS. |«n|!X||||l AliaAM nota, waarin er by West-Duitsland op IHI. M.M -rordt aangedrongen op deze kwestie mm WW HHMMVlUIjfjg erug te komen, uiterst vaag was. Deze economische boycot van Duit- cnn/lornti vnn rit Aan het slot van de conferentie zqn conclusies geformuleerd. Dit verwekte nogal tegenstand, omdat men van me ning was, dat vele van deze conclusies van zeer grote armoede getuigden. Wie zo redeneert, heeft niet begrepen waar om deze conclusies zijn geformuleerd. Ze zijn niet bedoeld als boodschap, als de boodschap van Christelijk Neder land aan het Nederlandse volk daar om was dit immers een conferentie en geen congres! Deze conclusies zijn er slechts om de gedachten te bepalen bij de punten waarover men het eens is en waar over men het niet eens is. Wie met een ander een zakelijk gesprek voert en het ogenblik komt, dat men de bespre kingen onderbreekt, die doet er goed aan vast te stellen, hoever men geko men is; dan kan men bij voortzetting van het gesprek de punten waarover men het eens is buiten beschouwing laten en behoeft men slechts te dis cussieren over die onderwerpen waar over men het (nog) niet eens is. Dat is zakelijk. En dat is het enige wat men ter conferentie met deze conclu sies heeft bedoeld. Niets meer en niets minder! Men kan wél vurig hopen dat deze conferentie gevolgd zal worden door een Christelijk-Sociaal Congres en dat men daar een boodschap zal kunnen richten tot het gehele Neder landse volk, opdat dat volk wete, dat Christus ook voor het sociale en maat schappelijke leven iets te zeggen heeft. Generaal van Fleet, de commandant van het achtste leger in Korea, zal in Januari a.s. wegens het bereiken van pensioengerechtigde leeftyd zijn ont slag uit de militaire dienst moeten ne men. De legerwoordvoerder, die dit Zon dag naar aanleiding van berichten, dat de generaal binnen twee maanden uit Korea zou vertrekken, meedeelde, zei, dat hem niets bekend was van het ma ken van een uitzondering op de regel in het geval van generaal Fleet. Ook wist hy van geen verzoek om de diensttijd van de generaal te verlen gen. Kort voor de verleden week gehou den verkiezingen deden in de Verenig de Staten geruchten de ronde, volgens welke president Truman had besloten generaal van Fleet van zijn comman do te ontheffen, omdat generaal Eisen hower by zqn campagne gebruik had gemaakt van een brief van generaal van Fleet. Deze geruchten werden door president Truman onmiddeliyk tegengesproken. Ook in Tokio heeft men deze mededeling weer tegenge sproken. De vreemdelingendienst te Rotter dam heeft dezer dagen twee vrouwen uit Hamburg aangehouden, die aardig aan de zwier waren geweest. Op 25 October hadden ze in een bar in Ham burg Nederlandse zeelui ontmoet, die naar Amsterdam gingen. Ze wilden graag naar Rotterdam, waar naar ze wisten een ander schip, waarop kennissen zaten, op 27 October zou aankomen. De passagierende zeelui wilden hen wel helpen. Ze verborgen het tweetal in hun hutten en zorgden er voor, dat ze in Amsterdam ongehin derd aan de wal kwamen. Hun vrien delijkheid ging zo ver, dat ze ook nog treinkaartjes kochten. In Rotterdam troffen de vrouwen in derdaad hun oude vrienden, met wie ze enkele vrolijke dagen doorbrachten. Ze hadden nog het geluk in een café met een Duitse vrouw kennis te ma ken, bij wie ze onderdak kregen. Don derdag hadden ze genoeg van het avontuur. De vreemdelingendienst heeft de dames over de grens gezet. De 21 jarige Rita en de 24 jarige Hei- ga hadden er vast op gerekend, dat hun reis in de cel zou eindigen. Voor zichzelf hadden ze al uitgemaakt, dat ze 3 weken celstraf zouden krijgen. Nederlandse bijdrage voor vluchtelingen-noodfonds. Een Nederlandse bijdrage van 10.000 dollar (in guldens) in 1952 en van 25.000 dollar (eveneens in guldens) in 1953 voor het vluchtelingen-noodfonds van de V. N. kan worden tegemoet ge zien. De bijdragen en toezeggingen, die tot dusver van regeringen, organisa ties en particulieren voa het nood fonds ontvangen, bedragen, niet inbe grip van de Nederlandse toezegging, thans ongeveer 757.000 dollar. se goederen zou de eerste stap zijn. De Westduitse ambassadeur te Cairo, dr Pawelke, werd door premier Na- guib Zondagavond ingelicht over de A-abische actie. Het secretariaat van de Arabische Liga heeft Zondagavond de inhoud van de nota aan de regering te Bonn be kend gemaakt. In de nota werd gezegd dat zeven Arabische staten in staat van oorlog met Israël zijn en dat neutrale landen, met inbegrip van West-Duits land, een neutrale houding moeten aannemen en geen hulp moeten verle nen aan een van beide partyen in het conflict. Verder .verd in de nota gezegd, dat hulp aan Israël moeilijkheden in het Midden-Oosten zou veroorzaken. Israël is, volgens de nota, beslist niet de erf genaam van de rechten van de onder het Nazi-regiem vervolgde Joden. Geen volkenrechteiyke plicht dwingt West- Duitsland een schadeloosstelling te be talen. De nota besloot met de verkla ring dat wanneer de Westduitse rege ring deze schadeloosstelling aan Israël zou betalen dit zou inhouden dat Is raël alle Joden over de gehele wereld vertegenwoordigt en hieruit zouden ernstige consequenties kunnen voort vloeien. Alle Joden, waar zij ook zou den wonen, zouden Israëlische onder danen worden en Joden in de Arabi sche staten zouden worden beschouwd ais vijandelijke onderdanen. Communisten verloren andermaal aanzieniyk. In Rijnland-Palz is de Christelijke Party de sterksfe gebleven. Zij ver loor evenwel bijna 6 procent en be haalde 39 procent der stemmen. Ook hier wonnen de liberalen aanzieniyk veld. In Nedersaksen, waar de definitieve resultaten nog niet bekend zijn, heeft de socialistische party haar leidende positie nog niet kunnen versterken. Zy heeft, volgens de tot nog toe be kende cijfers, 36 procent der kiezers achter zich gebracht. De voornaamste facet der verkie zingen was in dit land de sterke po- gaan innemen. Zij behaalde 14 pro cent dep stemmen. In beide andere landen was zq veel minder succesrijk. De vluchtelingenparty heeft in Ne dersaksen een coalitie met de socia listen en zq neemt de bewapening een soortgelijke houding in als deze party. RAAD VAN EUROPA IN JANUARI BIJEEN. De plaatsvervangende ministers van de Raad van Europa hebben besloten de Assemblée van de Raad van Europa in Januari in buitengewone zitting bijeen te roepen, teneinde kennis te nemen van de eerste rapporten van de consti tutionele commissie, die door de Ko len- en Staalgemeenschap is gevormd voor het opstellen van een verdrag voor een Europese politieke gemeen schap. Tevens werd besloten aan het Inter nationale Verbond van Vrije Vakver enigingen en het Internationaal Ver bond van Christelijke Vakverenigingen een raadgevende status binnen de Raad van Europa te verlenen. Ingezonden Mededeling (adv.). Met stengun bewapende inbreker gearresteerd. De politie te Venlo heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag twee beruchte inbrekers op heter daad betrapt. De politie ontdekte in de Juliana- straat een persoon, die er verdacht uit zag. Toen hij wilde vluchten werden hem waarschuwingsschoten nagezon den, waarop hij bleef staan. Binnen in het huis ontdekte de politie de 24-jari- ge D. B., die in de woonkamer naar buit aan het speuren was. Hij droeg een stengun in aanslag bij zich, die hq liet vallen, toen de politie het licht van een zaklantc n op hem richtte. Hq vluchtte naar de W.C., waardoor hq naar binnen was gekomen. De politie slaagde er in de inbreker aan zqn be nen uit het W.C.-raampje terug te trek ken. By K.B. Is ingesteld een staatscom missie met de opdracht, de regering van advies te dienen omtrent de meest gewenste bestuursvorm voor de grote gemeenten, mede ln verband met het vraagstuk van de samenvoeging van gemeenten. MIDDELBURG. 10 Nov. Bintjes grote 89; IJselster grote 8; Koopm. Blauwe bonken 10.30; Koopmans BI. grote 10.7011.10; Fruit: Cox Orange Pippin 2833; Ellisons Orange 3031; Laxton Superbe 721; Golden Deli cious 519; Jonathan 818; Goudrei- nette 1017; Gron. Kroon 317; Le- moenappel 12; Glorie van Holland 10; Sterappels 3—4; Appels val en kroet 39; Tomaten 1654; Gieser Wilde man 1021; Comtesse de Paris 520; B. Alex. Lucas 712; Conference 17; Saint Remy 89; Winterlouwtjes 8; Pondsperen 8; Jodenperen 5; Peren kroet 414; Druiven: Black Alicante 1.08; Golden Champion 1.211.25; Groenten: Sla 212; Veldsla 33—47; Stoofsla 14; Bloemkool A 927; B 8 15; C 813; Prei 1524; Boskroten 6 13; Bospeen 2035; Spruiten 1850; Witlof 3276; Kasdubbele Prinsesseb. 1.531.60; Rodekool 513; Savoye- kool 416; Witte kool 45; Boerekool 1318; Spinazie 52; Andijvie 614; Kroten kg. 716; Uien per kg. 1517; Ramenas per kg. 6. TERNEUZEN, 10 Nov. Sla 2; Bloem kool 1132; Peen 1012; Andqvie 7 9; Rodekool 46; Sav. kool 1017; Wittekool 9; Waspeen 14; Knolselderij 36; Spruiten 30; Koolrapen 4; Appe len fabr. 49; Peren fabr. 49; Com tesse de Paris 1821. GRAANBEURS. ROTTERDAM, 10 Nov. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam): Tarwe zon der voehtconditie f 25.10—f 26.60; op vochtconditie tot f 26.55. Voedergranen, flauw, zomergerst f32.75f 33.75; wintergerst f31.75 f32.50; haver f27.50—f28.25; rogge f27—f27.75. Peulvruchten: erwten iets beter - f 45f 56; schokkers kalm f 45 26 o— Ze dronk van haar thee en zette het kopje bedachtzaam neer. „Vader ik heb de laatste tyd veel nagedacht." Bertus roerde in de thee en wachtte. „Ais jij denkt, dat we moeten emi greren, Bertusals je denkt dat het beter is voor de jongensen dat dit Gods weg met ons is".Ze haalde diep adem en ging verder: „Ik heb er zoveel over gedacht, Bertus, en er om gebeden. Ik wil nu wel." En meteen legde ze het hoofd op de armen en liet haar tranen de vrije loop. Bertus legde zacht een bruine hand op haar blonde haar. En zo werden velen gegrepen door het ideaal een kolonie te stichten in het land van belofte, gegrondvest op christelijke beginselen. De kommervolle materiële omstandigheden verhaastten het proces en stimuleerden een spoedig vertrek. Honderden waren met Bèrtus Berghuis en zijn vrouw overtuigd, dat Amerika een door God gegeven toe vluchtsoord was om Zijn volk te red den; te redden uit stoffelqke en geeste lijke nood. HOOFDSTUK 8. Vierentwintig September. Die datum was vastgesteld voor het vertrek van dominee Van Raalte met de eerste be- langrqke groep van de Vereniging. Lies bet wilde dat ze met haar gezin met hen mee kón gaan, maar de passa gierslijst was vol. Nu ja, zy zouden veertien dagen later gaan. Eerst scheen vierentwintig Septem ber eindeloos ver af, maar de grote dag kwam nader met zevenmqlslaarzen. Er viel zoveel te doen. Mannen, vrouwen en kinderen zei den tegen elkaar: „Nu nog één week!" Toen: „Nog twee dagen!" en daarna: „Morgen!" En toen de zon op die 24e opging, liet moeder Liesbet de kleintjes achter in de hoede van de buren en ging naar de stad. Ze had nog nooit zo'n emigran tenschip gezien, waarover iedereen het had, en ze voelde zich gedrongen er bq te zijn nu de eerste groep van haar broeders en zusters zou vertrekken. door Marian Schoolland Er was een hele menigte samen op de kade. Liesbet ging er bq staan en vond al gauw vrouw Huisman en an dere bekenden. Ze spraken gedempt. Vrouw Huisman was uiterlijk kalm maar Liesbet voelde hoe diep ze inner- iqk bewogen was. Ook de familie Huis man zou vandaag vertrekken. Er ging een gefluister door de groep: „Daar heb je dominee". Dominee Van Raalte, Christien en de kinderen kwamen met de hele familie Brummelkamp de kade op. Vlak achter hen liep een groepje vrienden. Het kleine schip was al geladen met bagage en wachtte op zqn passagiers. „Sssst", werd er gefluisterd. Dominee Van Raalte ging op een kleine ver hoging staan en ging voor in gebed. Toen zette iemand een psalm in: De Heer zal u steeds gadeslaan, Opdat Hy in gevaar Uw ziel voor ramp bewaar". De Heer, 't zy ge in of uit moogt gaan, Of waar g'u heen moogt spoeden, Zal eeuwig u behoeden. De scheepsfluit blies een snerpen de waarschuwing. Liesbet keek gespan nen toe bq het afscheid tussen familie leden en vrienden. Anthony Brummel kamp ging mee aan boord; hq zou tot Rotterdam meevaren. De boot zette zich langzaam in beweging en gleed bijna ongemerkt weg van de kade. Er lag een strook water tussen hen, die gin gen, en de achterblqvenden: een onno zel strookje, dat zou verbreden tot een Oceaan. Handen wuifden en zakdoeken wap perden. Allerlaatste groeten klonken over het water. Moeder Liesbet staarde voor zich uit. Over veertien dagen zijNu al voelde ze de smart van het vertrek. In Rotterdam gingen de landverhui zers, zo'n honderd mensen allen met elkaar, aan boord van het zeilschip „Southerner". Van Raalte's groepje telde vqf en dertig mensen, mannen, vrouwen en kinderen. De tweede Oc tober werd het anker gelicht en zeilde het schip de open zee tegemoet. Brum melkamp stond in de herfstzon aan de kade; en de bekenden die over de rai ling hingen te kijken naar die al klei ner en kleiner wordende gestalte, za gen hem de rechterhand opsteken als laatste groet. Het gebaar was meer dan een groet. Het was een symbool van harten, die zich ophieven naar de hemel om hulp en leiding en kracht. Een zeilscheepje in de macht van wind en golven: ziekte bleef niet uit in de dichtbevolkte hutten en de dood kwam ook aan boord. In een van de betere hutten aan dek waakte Chris tien over haar kleine schare. Jennigje, de dienstbode, was een onmisbare steun. Albertus had het voortdurend druk, hetzq met het troosten van zie ken of het leren van Engels in de loods- hut. (Wordt vervolgd). f 62; bruine bonen kalm tot f 69.50. AARDAPPELBEURS. ROTTERDAM, 10 Nov. Klei-aardap- pelen 35 mm opwaarts: eigenheimer* 1010.50; bintjes 1010.50; hevelan ders 10.5011; blauwe eigenheimer* 1010.50, IJsselster 9. Zandaardapelen 35 mm opwaarts; noordeling 9.50; voran 7.85; record 7.85; industrie 7.85; eigenheimers 7.85. Voeraardappelen 44.25. VEEMARKT. ROTTERDAM, 10 Nov. Aanvoer in totaal 1734 stuks. Vette koeien en ossen 1260; Varkens 474. Vette koeien 2.652.80, 2.452.60, 2.002.15; Varkens (lev. gew.) 2.05, 2.00, 1.90. VISMIJN VEERE. 10 Nov. 1952. 2184 kg. export garna len 1.181.38; 320 kg. handelsgarnalen 6364; 58 kg. bot 6875; 9 kg. schar 6775; 4 kg. rog 38; 64 kg. wijting 45 65; 9 kg wulken 6775; 2 kg. kabel jauw 32; 37 kg. ongesorteerde vis 61 70; 2 kg. tong 1.892.08; KERK EN SCHOOL Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Deil (toez.) J. G. Pan- huize te Hardenberg; te Nqverdal (3« pred. pl.) C. van Leeuwen te Maren- maasbergen. Geref. Kerken. Beroepen te Siegerswoude C. Bru- ning, cand. te Amsterdam; te Utrecht (vac. H. A. L. van der Linden), H. U. Buitink te Laren (N.V); te Middel- stum (vac. H. W. Kroeze) M. de Boer te Voorschoten; te Vleuten de Meern J. Dijk te Raamsdonk-Drimmelen; te Pernis W. G. Berkhoff te Glanerbrug (O.); te Tqnje B. Wensel, cand. te Rid derkerk. Bedankt voor Nunspeet M. J. Mul der te Sprang. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Aangenomen naar Oldenhove J. Meijer te Hoogeveen. Examen. De classis Heerenveen der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxami neerd en beroepbaar verklaard naar art. 8 K.O. de heer Th. Kuiper te Lem mer. De heer Kuiper zal gaarne een e.v. beroep terstond in overweging nemen. Veestapel moest worden afgemaakt. Op de hoeve „Cotesse", in Vaals, be woond door de landbouwers Crombrach, werd dezer dagen een geval van mond en klauwzeer geconstateerd. Het vee op deze hoeve was niet ingeënt. Om uitbreiding te voorkomen heeft de districtsinspecteur van de veeartsenq- kundige dienst opdracht gegeven, dat de gehele veestapel moest worden af gemaakt. Zaterdag werden reeds 91 koeien, runderen en kalveren naar de slachthuizen te Heerlen en Kerkrade overgebracht. 110 varkens zullen vol gen. Aanrijding bij Goes. Gisteravond ca. half negen is de heer J. Duvekot uit Goes ter hoogte van „Zwart Sluisje" aan de Rijksweg on der Goes met zqn auto op een ter plaatse staande wagen, die een lekke band had, gereden. De auto van de heer Duvekot werd ernstig beschadigd, doch hij zelf kwam er ongedeerd af. Voor het doctoraal examen Indolo gie (economisch) te Utrecht slaagde de heer F. Veldkamp te Middelburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3