ZEEUWSCH DAGBLAD Trygve Lie treedt af als secretaris-generaal der Verenigde Naties Japan breekt met 25 eeuwen oude traditie Frankrijk zal bespreking over Tunesië en Marokko boycotten 1 SNIPPER i\\ 1 Vi NIEUWS 1 Emigranten mogen fl5*000*~ laten overmaken Startsubsidie voor inrichting van „lepenoord" te Oostkapelle PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Een ander kan misschien van meer nut zijn dan ik" Generaal Carlos Romulo wordt als zijn opvolger genoemd „Laten wij zwijgen over Irian" Voetbalvandalisme en - dwaasheid Kroonprins plechtig geïnstalleerd Busdienst via Arnemuiden gestaakt Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef, 2754, Middelbu g: Korte ^oordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 8e JAARGANG No. 2324 DINSDAG 11 NOV. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.56 u., onder 16.53 u. Maan op 2.02 u., onder 14.42 u. Hoogwater op Woensdag 12 Nov. Vlissingen: 10.04 u. 1.18 m., 22.49 u. 1.40 m. Terneuzen: 10.32 u. 1.38 m., 23.10 u. 1.6Ö m. Wemel- ^ingen:11.29 u. 1.05 m., u. m. Zierikzee: 11.09 u. 0.88 m., 23.57 u. 1.20 m. Bij de opening van de Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft Trygve Lie gistermiddag medegedeeld, dat hij aftreedt als secretaris-generaal der Ver. Naties. Hij voegde hieraan toe, dat hij reeds eerder had willen aftreden, maar dat hij had goedgevonden aan te blijven vanwege de Koreaanse kwes tie. Lie zei, dat een nieuwe secretaris-generaal, die eenstemmig door de vijf grote mogendheden zou worden gekozen, misschien beter geschikt voor zijn taak was. Hij stelde voor, dat de Assemblee het verkiezen van zijn opvolger op de agenda zou plaatsen. Voorzitter Pear son van Canada ging hiermede ac- coord. Lie verklaarde vervolgens, dat hjj aftrad „om persoonlijke redenen", na lang overleg met zijn gezinsleden en vrienden. „Ik weet, dat het gevaar bestaat, dat mijn daad verkeerd begre pen wordt. Ik verklaar echter met klem, dat mijn ontslag wordt ingediend^ om de zoeven genoemde redenen en om geen andere. Ik wil, dat de leden weten, dat ik mij terugtrek in de hoop, dat dit de Ver. Naties mag helpen bij het redden van de vrede en het beter dienen van de zaak van vrijheid én vooruitgang voor het gehele mens dom". REEDS IN 1950. Lie herinnerde eraan, dat hij al in 1950 wilde aftreden, aan het einde van de termijn van vijf jaar. Hij verklaar de zich toen bereid aan te blijven, om dat de agressie in Korea omstandig heden schiep, waardoor hij zich ver plicht voelde zijn taak voort te zetten. „Thans ben ik van gevoelen, dat de toestand iets anders is. De Ver. Naties hebben de aanvalspoging in Korea af gewezen. Er kan een wapenstilstand tot stand komen, als Rusland, China en de Noordkoreanen oprecht zijn in hun wens de strijd te beëindigen. Als zij oprecht zijn is een nieuwe secre taris-generaal, unaniem gekozen door Nederland levert nog steeds fruit aan Duitsland. Nederland is momenteel nog het enige Europese land, dat fruit in Duitsland mag invoeren. Voor haast alle Europese landen heeft de Duitse Bondsregering een invoerverbod van fruit uitgevaardigd. Zij heeft dit gedaan omdat de Duitse fruitoogst dit jaar bijzonder groot is en bovendien de markt totaal was ver stoord door ongebreidelde invoer uit Italië. Dit land heeft bijzonder grote hoeveelheden goedkoop fruit in Duits land gebracht. Een fel protest van de Duitse Boerenbond was hiervan het gevolg. De Nederlandse tuinbouwleiders toonden begrip voor de moeilijkheden ten aanzien van de marktverstoringen in Duitsland. Nederland verhoogde zijn minimum-exportprijs van 20 tot 30 ct. per kg. Alleen het beste fruit kon hier door naar Duitsland, maar dit veroor zaakt ook geen marktbederf. In Duitsland is dit begrip van Ne derlandse zijde ten zeerste gewaar deerd. de vijf grote mogendheden, de Veilig heidsraad en de Algemene Vergade ring, misschien van meer nut dan ik kan zijn". Toen hij uitgesproken was, heerste er diepe stilte in de stampvolle ver gaderzaal. Generaal Carlos Romulo, minister van Buitenlandse 'Zaken van de Phi- lippijnen, wordt in officiële kringen te Washington genoemd als de meest waarschijnlijke opvolger van Trygve Lie. Motie van wantrouwen in het Lagerhuis. Vandaag zal de oppositie in het Brit se Lagerhuis een motie van wantrou wen indienen. Wordt deze motie goed gekeurd, dan zal de regering-Churchill moeten aftreden. De motie critiseert de troonrede „wegens haar gebrek aan positieve en doeltreffende voorstellen, om aan de economische positie van het land het hoofd te bieden". President Soekarno: „Natuurlijk wenst gü te weten, wat wij zullen doen na de verklaring van de Nederlandse regering over Irian", aldus Soekarno in een rede te Soera- baja. Hij constateerde, dat de Nederlan ders niet bereid zijn de status van Irian te bespreken. Zij willen alleen hun eigen standpunt uiteen zetten, wat erop neerkomt, dat zij voortgaan met „dit deel van de republiek Indonesia" te koloniseren. „Wij zullen de kwestie van onze strijd voor de bevrijding van West-Irian onder elkaar bespreken op een ander tijdstip en op andere wijze. Laten wij er van dit ogenblik af over zwijgen, maar laat onze terughoudend heid niet passief zijn. Laten wij onze nationale eenheid zo hecht mogelijk smeden. Tachtig millioen mensen staan te genover een paar honderdduizend mensen met koloniale aspiraties. Laten wij niet twijfelen, welke partij uitein delijk zal winnen". Scheepvaartverkeer op Nieuwe Waterweg neemt weer toe. Het scheepvaartverkeer in Hoek van Holland begint weer enigermate nor maal te worden. Meer dan 80 procent der schepen kan de Nieuwe Waterweg nu in en uit. Rondom de plaats, waar het wrak van de „Faustus" ligt, is be tonning aangebracht om de plaats aan te geven, waar men zo ver mogelijk vandaan dient te blijven. Peilingen hebben uitgewezen, dat er boven het hoogste punt van het wrak slechts een meter water staat. In de bepalingen omtrent de diepgang der schepen, die passeren willen, is een aanmerkelijke verruiming gebracht. Aan het lichten van het wrak zélf is nog niets gedaan kunnen worden. Het wachten is op beter weer en öp de toegezegde Britse vaartuigen. Het toekomstige Westduitsè leger. De Westduitse commissaris voor de fensie-aangelegenheden, Theodor. Blank, heeft verklaard, dat West-Duitsland na do ratificatie van het defensiever drag met 40 generaals, 250 kolonels, 900 luitenant-kolonels, 2.500 majoors, 6.300 kapiteins en 12.300 luitenants zal bijdragen tot het Europese leger. In het geheel zullen er 22.000 officieren zijn, vijf procent van de gehele strijdkracht en nog een aantal „speciale diens teil". Een buitengewoon ergelijk geval van voetbalvandalisme heeft zich voorge daan te Koeflach in Stiermarken waar Zondag de S.C. Puch uit Graz uitkwam tegen een plaatselijke club. Na afloop van de wedstrijd begaven een speler van Graz, die van het veld gestuurd was, en een official van die vereniging zich naar de kleedkamer van de scheidsrechter, Rechorska genaamd. Deze werd overrompeld en tegen de grond gewerkt en vervolgens zo ge trapt en geslagen dat hij met een zware hersenschudding, een jukbeenfractuur en nog andere zware verwondingen bleef liggen. De politie kon niet dadelijk maat regelen nemen omdat de spelers uit Graz de trein al genomen hadden toen zij ten tonele verscheen. Om de landenwedstrijd Duitsland Zwitserland te kunnen bijwonen had den enkele jeugdige voetbalenthousias ten, zich 's avonds tevoren in de toi letten van het Rorenau Stadion opge sloten. Daar brachten ze de nacht door. De volgende morgen om 7 uur werden ze echter ontdekt door het personeel dat, op zoek naar verstekelingen, een laatste rondgang maakte door het sta dion. Eerst weigerden ze de deuren te openen, maar toen met geweld gedreigd werd kwamen ze bibberend van de kou te voorschijn en verklaarden dat ze zich opgesloten hadden omdat ze geen kans hadden gezien aan kaarten te komen. Alle smeekbeden om te mogen blijven waren vergeefs. Het personeel liet zich niet vermurwen, en even later stond een armzalig troepje verkleumde jon gens 'op straat. DE ALGEMENE VERGADERING DER VER. NATIES. Minister Luns waarschuwt tegen „ongeduld van welmenende buren en vrienden" Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Maan dag in de Algemene Vergadering der V.N. gezegd, dat Frankrijk elke be spreking van de kwesties Tunesië en Marokko zal boycotten en dat in menging van de V.N. een „fatale fout" zal zijn. Frankrijk zal zich nooit uit genoemde gebieden laten verdrijven. „MAASDAM" UIT VLISSINGEN VERTROKKEN. Vandaag loopt een tankschip binnen. Gistermiddag omstreeks vier uur ar riveerde uit Rotterdam een extra Die- seltrein in Vlissingen met de 600 passa giers voor de „Maasdam" van de Hol- land-Amerika-lijn. De trein werd naar de kade van de buitenhaven geran geerd, waar de zegels verbroken wer den. De trein was n.l., omdat in Rot terdam zowel de pas- als douanecon trole had plaats gevonden, verzegeld. In snel tempo gingen de passagiers aan boord. Omstreeks zes uur is de „Maasdam", getrokken door sleepboten, de haven Uitgevaren op weg naar New York. Aan boord bevindt zich o.m. het hoofd van de informatiedienst van de M.S.A. in Den Haag. Hedenmorgen omstreeks -alf negen zal een tanker in Vlissingen arriveren. Het is de „Atlantic Queen", die met 20.000 ton olie aan boord niet naar Rotterdam kan. Het ligt in de bedoe ling de olie in de Vlissingse buitenha ven over te laden in kleinere schepen. Tussen Bergen en Well is een 31- jarige Amsterdammer met zijn- auto geslipt en tegen een boom gereden. Hij werd op slag gedood. Zijn echtgenote liep zware verwondingen op. „Ik geef deze verzekering in volle dige overeenstemming met de meer derheid der bevolkingen, die beter dan iemand anders weten, dat Frankrijk onmisbaar voor haar is en dat nie mand Frankrijks plaats met vrucht kan innemen", aldus Schuman. MINISTER LUNS Ook de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns heeft gisteren het woord gevoerd. Hij zei o.m., dat er thans nieuwe, vrije na ties oprijzen, die hartstochtelijk opko men voor haar nieuwgeboren onafhan kelijkheid en gezag en deze zegenin gen ook zo snel mogelijk toegekend willen zien aan alle andere volkeren en gebieden, die nog geen zelfbestuur hebben. „Er kan echter geen patent geneesmiddel gevonden worden in dit opzicht voor gelijke toepassing overal", „Degenen, die niet zelfbesturende gebieden beheren, moeten daarom zo wel realistisch als idealistisch zijn, daar zij anders door te vroeg af te zien van hun verantwoordelijkheid als pro motor van ontwikkeling en zelfbe- Eisenhower en Stevenson zullen van avond in een radioprogramma voor de gehele Ver. Staten de „kruistocht voor de vrijheid", die uitgaat van een par ticuliere instelling, welke „Radio Vrij Europa" en „Radio Vrij Azië" beheert, openen. Tito heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Engeland aan vaard. Er is nog geen datum voor het bezoek vastgesteld. Engeland zal voor Spanje's toelating tot de Unesco stemmen, wanneer deze weer bijeen komt. De 26-jarige Miles Giffard wordt beschuldigd van moord op zijn ouders, wier lijken in het afgelopen weekeinde gevonden zijn aan de voet van een rots nabij hun woning te Saint Austell (Cornwall). De politie heeft tot dusverre geen motief voor de moord kunnen ontdekken. De poli tie te Bangkok heeft Maandag de grootste anti-communistische razzia in de laatste vier jaar gehouden. Honderd van communistische gezindheid ver dachte personen werden aangehouden. Maandag zijn te Kimberley alle ze ven leden van het bestuur van de plaatselijke afdeling van het Afrikaan se nationale congres gearresteerd. Prins Bernhard is Maandag met een vliegtuig van de K.L.M. uit Bogota naar Quito, de hoofdstad van Ecuador, vertrokken. De Kon. Rott. Lloyd heeft een motorvrachtschip met een draagvermogen van ruim 10.500 ton besteld bij de Howaldts Werke A.G. te Hamburg. stuur tekort zouden schieten in de ver vulling van hun verplichtingen". „De taak van de verantwoordelijke mogendheid kan niet bepaald of be perkt worden door het ongeduld van welmenende buren en vrienden. De V.N. kunnen in het algemeen beter aan de partijen overlaten hetgeen zij onderling kunnen regelen", zo merkte de minister op. DE POLITIEKE COMMISSIE Wysjinsky heeft Maandag in de po litieke commissie der V.N. de vorming voorgesteld van een commissie van elf leden, o.w. vertegenwoordigers der Grote Vier en Peking China, die tot taak zou hebben onmiddellijk maat regelen te nemen ter regeling van de Koreaanse kwestie, waaronder hulp aan beide partijen bij de repatriëring van alle krijgsgevangenen. De commissie zou toezicht houden op de totstandbrenging van de eenheid van Korea door de Koreanen zelf. Wysjinsky zei in antwoord op vragen van Acheson, dat het beginsel van vrijwillige repatriëring van krijgsge vangenen geheel onaanvaardbaar is. Wysjinsky, die 2J4 uur sprak, zei verder, dat krijgsgevangenen onder militaire discipline blijven staan en derhalve niet vrij zijn. De V.S. had den de krijgsgevangenen nodig voor opstandige activiteit in de Sowjet- Unie en andere landen". Vele belangstellenden trokken naar de Noorderpier van Hoek van Holland om te zien welk gat de „Faustus" ge slagen had toen het schip door de Woeste zee er doorheen gedreven werd. Op de achtergrond zien we het grote gat, dat de „Faustus" in de pier sloeg. In zee wachten de schepen op het sein, dat zij naar binnen mogen varen. De broodverkoop tijdens de feestdagen. Op 5, 24 en 31 December a.s., dus daags voor Sint Nicolaas, voor Eerste Kerstdag en voor Nieuwjaarsdag mag reeds van 8 uur af vers brood worden verkocht. De minister van Sociale Za ken heeft daartoe vergunning verleend in verband met de te verwachten grote drukte in de bakkerijen. Treinbotsing op het Centraal Station te Amsterdam. Op het Centraal Station te Amster dam is gistermiddag een electrisch mo torrijtuig met aanhangwagen tegen een paar langs het tweede perron staande openlaadwagons gereden. De aangere den lege wagen werd door de schok Van zijn wielen gewrongen en schoof over de voorlaatste wagen heen. De wagens gleden door en kwamen tot stilstand tegen de trein naar Maas tricht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en de schade bleef be perkt tot de laadwagen. Naar het A.N.P. verneemt zal de chef van de luchtmachtstaf, luit.-gene- raal vlieger I. A. Aler, vice-admiraal jhr C. L. van Holthe opvolgen als voorzitter van het comité van de ver enigde chefs van staven. Generaal Aler blijft tevens zijn huidige functie be kleden. „LANDINGSGELD" WORDT BIJNA VERDUBBELD Zij kunnen ook goederen uit Nederland doen overkomen De mogelijkheden tot het verschaffen van kapitaal aan emigranten zullen belangrijk worden uitgebreid. In een nota aan de Tweede Kamer heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid medegedeeld, dat de ver betering van de betalingsbalans het mogelijk maakt een verruiming toe te staan van de toewijzing van gelden aan emigranten, alsmede van de uitvoer van bedrijfsinventarissen en motorvoertuigen en het overmaken van kapitaal. een waarde van f 10.000.het doen In de eerste plaats is het bedrag, dat de emigrant ter bestrijding van de eerste kosten na zijn aankomst in het immigratieland kan opnemen, het z.g. landingsgeld, bijna verdubbeld. De be dragen worden voor hen, die na 1 Oc tober 1952 vertrekken: voor gezins hoofden en alleenstaande personen f1500.voor het eerste gezinslid f750.voor overige gezinsleden elk f 400.Ook de gesubsidieerde emi grant zal meer reisdeviezen kunnen verkrijgen dan het vereiste minimum. Zeer belangrijk is, dat daarnaast de emigrant ten behoeve van zijn vesti ging zijn bezit tot een maximum van f 15.000 in geld mag doen overkomen. Onder „vestiging" wordt verstaan: voor zelfstandige beroepsbeoefenaren „vestiging als zodanig" en voor alle emigranten him huisver 'ng. Voor degenen, die, om welke reden ook, geen gebruik wensen te maken van deze regeling, doch voorkeur ge ven aan het doen overkomen uit Ne derland van goederen, die zij voor hun vest'ging nodig hebben, wordt de ge legenheid geopend tot het doen over maken van deze goederen uit Neder land, mits van Europese origine, tot Keizer Hirohito van Japan heeft gisteren zijn zoon, Prins Akihito, officieel en plechtig als zijn troon opvolger geïnstalleerd. De wijzei waarop de plechtigheid thans is ge houden, betekent een afwijken van een 25 eeuwen oude Japanse tradi tie. De eerste inbreuk op de traditie was, dat de plechtigheid in het openbaar werd gehouden. Een andere afwijking was, dat de installatie werd gecombi neerd met de meerderjarigheidsverkla ring van de Kroonprins. Prins Akihito was reeds in December 1951 achttien jaar geworden, dóch zijn officiële meerderjarigheidsverklaring was uit gesteld m verband met het overlijden van zijn grootmoeder. De plechtigheid, die een kwartier duurde, werd voor het eerst in het jaar 660 voor Christus, tijdens het be wind van Keizer Djimmoe Tenno ge houden. Na afloop ervan worden gedu- rende vijf dagen staatsbanketten aan-1 deel kan vallen. gericht en vuurwerk afgestoken, ter wijl ook een luchtvaartfeest zal wor den gehouden. Prins Akihito verscheen voor zijn vader in de traditionele gewaden van een Japanse jongeling, met een kroon tje op het hoofd. Daarop schreed de opperkamerheer nader en verwisselde het kroontje voor een kroon. Hierop trok Kroonprins Akihito zich terug om de gewaden van een man aan te trek ken. Bij terugkeer voor zijn vader ont ving hij van de Keizer het traditionele, bij zijn waardigheid behorende zwaard. In de tempel, waar de stoffelijke overschotten van het Japanse keizer lijke geslacht ter aarde worden be steld, zal de Kroonprins de plechtig heid verrichten, die genoemd wordt „het in kennis stellen van de voor ouders van zijn wijding tot man en Kroonprins". De Japanse regering heeft medegedeeld, dat Kroonprins Akihito, de „Grote Orde van de Chry sant" is verleend. Dit is de hoogste on derscheiding die Japanse burgers ten overkomen van een montagewoning tot een waarde van f 10.000.; het trans fereren in jaarlijkse bedragen van dui zend gulden tot een totaalbedrag van ten hoogste f4000.alsmede de uit voer van goederen tot een waarde van f 4000.—. Dit betekent, dat zij, die van deze regeling gebruik maken, tot een waar de van ten hoogste f29.000 achterge laten kapitaal ten behoeve van hun vestiging kunnen aanwenden. De nieuwe regeling van kapitaal transfer vindt toepassing voor de Ne derlandse emigranten, die sedert I Januari 1950 zijn vertrokken en in bij zondere gevallen ook voor hen, dia vóór dit tijdstip emigreerden. De regering zal de raad voor de emi gratie vragen of, naast deze regeling invoering van een stelsel, waarbij door emigranten op basis van vrijwilligheid doch tegen borgstelling voorschotten opgenomen kunnen worden, aanbeve ling verdient. Ook zal advies worden ingewonnen omtrent de vraag in hoeverre en ln welke vorm aan emigranten, die hier voor in aanmerking komen, ook mét betrekking tot hun huisvesting en, in geval zij kunnen overgaan tot zelfstan dige uitoefening van enig beroep, bij een vestiging crediet verleend kan worden. De regering heeft voorzieningen in voorbereiding tot uitbreiding van da vervoerscapaciteit, om aan de soms snel wisselende vervoersbehoeften zo goed mogelijk het hoofd te kunnen bie den. BELANGRIJK VOORSTEL VAN GED. STATEN Tehuis voor zwakzinnige kinderen zal in dringende behoefte voorzien Naar aanleiding van het verzoek van de Stichting Rusthuizen Walcheren om een startsubsidie voor de inrichting van de buitenplaats „Iepenoord" te Oostkapelle hebben Ged. Staten een voorstel met verdere strekking aan de Staten aangeboden. Zij willen een startsubsidie niet aan deze Stichting binden, doch stellen voor te besluiten aan iedere organisatie, die een tehuis voor zwakzinnige kinderen in Zeeland gaat exploiteren en daarbij om finan ciële steun verzoekt, voor zover noodzakelijk een bijdrage te verlenen. Als uitvloeisel van dit voorstel vragen Ged. Staten een aflopende startsubsidie voor „Iepenoord" en rente en aflossing te garanderen van de voor de in richting door de Stichting Rusthuizen te sluiten geldlening. Volgens de psychiater, dr B. Pfaelt- zer, en de geneeskundig-inspecteur voor de Volksgezondheid, de heer J. R. v. d. Borgh, heerst er een grote nood op het gebied der verpleging van zwakzinnige kinderen in Zeeland. Er is gebleken, dat de oprichting van een verpleeginrichting voor zwakzinnige kinderen in een dringende behoefte zal voorzien. Een groot voordeel zou reeds zijn, wanneer de familieband tussen de kin deren en hun gezinnen van herkomst door niet gebruik te moeten maken van zeer dure en tijdrovende reisge- legenheden veel minder wordt verbro ken. Volgens de exploitatiebegroting wordt gerekend met een verpleegprijs van f4.50 per dag. Men rekent op 18.250 verpleegdagen per jaar. De in komsten worden in totaal begroot op f 91.725.De uitgaven op f 87.322.50, zodat een post overblijft van f4402.50. Volgens een voorlopige schatting zal de opriching van het tehuis een kapi taalaantrekking nodig maken van on geveer f 150.000.—. „Iepenoord" is door de eigenaresse, mevr. van den Bran- deler, op altruïstische voorwaarden voor 25 jaar aangeboden. Mede door de uitwisseling, die kan plaats hebben met de grote inrichtin gen, wordt het verantwoord geacht het verpleeghuis een capaciteit te geven voor het onderbrengen van 50 kinde ren. Hierbij is niet gerekend met de mogelijkheid het tehuis als internaat voor de B.L.O.-school bezoekende zwakzinnige kinderen open te stellen. De Stichting heeft zich tot taak ge steld „Iepenoord" te exploiteren als te huis voor zwakzinnige kinderen, die wegens sociale indicatie verzorgd moe ten worden en wier toestand niet van die aard is, dat zij in een kostbare in richting buiten de provincie moeten worden opgenomen. Wat de subsidieverlening betreft stellen G.S. voor het eerste jaar van exploitatie een subsidie te verlenen van f 5000.het volgende jaar van f4000.en zo aflopend tot flOOO.— in het vijfde jaar. Aan het verzoek om een kapitaalverstrekking van f 150.000 waarom de Stichting vroeg, kan niet worden voldaan, mede door de erediet- capaciteit van de provincie. In plaats daarvan wordt voorgesteld rente en aflossing tot dit bedrag te garanderen. Slechte weg maakt rijden onverantwoord. De N.V. Stoomtram Walcheren heeft Zondagmiddag besloten niet langer de bussen van de dienst Middelburg— Goes v.v. via Arnemuiden te laten rij den. Zij stoppen voortaan weer bij de halte aan de Rijksweg. Ook de bussen, die Schelde-arbeiders vervoeren, rif den niet verder dan deze halte. De gemeenteraad van Arnemuiden, die gistermiddag bijeen was, toonde zich verontwaardigd over deze gang van zaken, mede omdat diverse reizi gers, die gisteren van de bus gebruik moesten maken, van niets wisten. Men zou echter trachten nog te bereiken wat er te bereiken is. Van de zijde van de Stoomtram ver namen wij over deze zaak het vol gende: Zondag is een bus van de lijndienst bij het uitwijken voor enkele diepe kuilen in de weg in de berm terecht gekomen. Er waren twee kraanwagens nodig, om de bus weer op de weg te brengen. Dit was aanleiding tot het besluit de dienst te staken. Het werd onverantwoord geacht nog langer over de weg naar het dorp te rijden, omdat het wegdek in een deplorabele toe stand verkeert. Van diverse bussen zijn de laatste week veren gebroken of traden andere beschadigingen op. Van de zijde van de maatschappij is Zon dagmiddag aan de Rijkspolitie ge vraagd Maandagmorgen een bord te plaatsen, zodat de reizigers werden in gelicht. Vanaf heden is door de Stoom tram ook een mededeling op het halte bord aangebracht. Men deelde ons desgevraagd mede, dat de dienst pas zal worden hervat, als de weg grondig is verbeterd. Naar wij vernemen zal het weggedeelte worden geteerd, doch het zal April of Mei worden, voordat dit werk zijn beslag heeft gekregen. DE BILT ZEGT: Nu en dan buien. Wisselende bewolking met nu en dan regen- of hagelbuien, vergezeld van flinke windstoten. Matige tot krachtige en langs de kust nu en dan harde Noordelijke wind. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1