Overeenstemming op vele punten, maar er kleven diepgaande verschillen. ZWIT5AL Prins Bernhard in Bogota enthousiast begroet. SIROOP GEMEENTERADEN Hoest Uw Kind....! £en tand, "AKKERTJE De Chvistelijk-Sociale Conferentie is ten einde Voortzetting van het gesprek wordt algemeen op prijs gesteld» Schcldcveertarievcn en dijk- vallen op Schouwen. Tweede Kamerleden vragen over Indonesië. Gen. Synode Geref. Kerken. Raad van Souburg accoord met bezwaren tegen Wegschap. Ontroerende ontmoeting op Nederlandse ambassade. FEUILLETON dal 9k U uuf^en $.al Grieperig Maandag 10 November 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 De Christelijk-Sociale Conferentie Is ten einde. Gedurende vier dagen is in Utrecht een groot aantal mannen en vrouwen, op vele punten van inzicht verschillend omtrent belangrijke zaken in het christelijke leven, byeen ge weest om een antwoord te vinden op vragen, die de structuur van onze sa menleving raken. Aan het slot, in de plenaire zitting van Vrijdag J.I., zijn voor de onderwerpen in elk der drie secties conclusies opgesteld. Conclusies, die naar de uitdrukkelijke mededeling van de voorzitter, prof. mr W. F. de Gaay Fortman, niet bedoeld zyn als een getuigenis of bootschap, maar die zuiver zakelijk gezien moeten worden en geheel liggen in het vlak van de vergadertechniek. De slotzitting werd o.m. bijgewoond door minister Zijlstra en de praeses van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, ds H. R. Wolfensberger. Prof. de Gaay Fortman deelde mede, dat uit alle secties de wens naar voren geko men was om te pogen het begonnen gesprek voort te zetten. Het algemeen gevoelen was, dat men na vier dagen confereren nog te weinig van elkaar afweet en dat er eigenlijk nog maar sprake is van een begin, hetgeen in de conclusies tot uitdrukking moet ko men. Het ls z.l. zakelijk en verstandig vast te stellen, waarover de conferentie het wel en niet eens geworden is. ,,Met een pijnlyk gevoel moet wor den geconstateerd, dat er nog zoveel verschil van inzicht is, maar in het licht hiervan is het toe te juichen, dat de conferentie geen congres ls geweest. Er zijn sommigen geweest, die moeite hadden met het vaststellen van con clusies, doch in het feit, dat zjj zich tenslotte hebben geschikt, zie ik één van de mooie en verrassende dingen van dezs conferentie", zo merkte de voorzitter op. EEN MOTIE. Nadat de zitting een half uur was geschorst om de deelnemers gelegen heid te geven de concept-conclusies te bestuderen, werd een door de heren A. Borst Pzn en dr H. Berkhof onderte kende motie aangenomen, waarin met dankbaarheid werd geconstateerd, dat de aan de orde gestelde onderwerpen ln christelijke geest konden worden be sproken en dat men op bepaalde pun ten tot gemeenschappelijke conclusies kon komen. Daarnaast bleven er ech ter punten, waarover zich diepgaande verschillen openbaarden. Voortzetting van het begonnen gesprek wordt op prijs gesteld, b.v. door de vorming van werkgroepen voor speciale onderwer pen. In de motie werd er tevens op aan gedrongen bij het convent van christe- lijk-sociale organisaties te overwegen hoe de doorvoering van de ln de con clusies aanbevolen concrete 'maatrege len kan worden bevorderd. Aan het einde der Conferentie heeft prof. de Gaay Fortman ln een kort slotwoord alleen gedankt, die aan het slagen der Conferentie hebben medege werkt. in het bijzonder de secretaris, ds H. Visser. Boven alles dankte hy God, Die deed ondervinden, dat, als wij naar Hem luisterden, ook naar elkaar werd geluisterd. ,,De krachten van het Rijk Gods moe ten meer en meer openbaar worden overal waar christenen arbeiden. Dan gebeuren er ongelofelijke dingen, ln de ondernemingen, ln de berken, ln de or ganisaties. In verantwoordelijkheid die nen wij elkaar vast te honden, want ln Christus ziet God ons genadig aan." Daarna las de voorzitter nog enkele verzen uit Johannes 15. Voorlopig Verslag Tweede Kamer De leden der Tweede Kamer zien over het algemeen met groot vertrouwen het optreden van de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, tegemoet. Als lid van de Tweede Kamer heeft hij reeds met grote kennis van zaken deelgeno men aan de debatten betreffende ver keer en waterstaat. De leden geven de minister de stille wenk hen ge regeld op de hoogte te houden van de voorgenomen en in uitvoering zijn de wensen en een levend contact met de Tweede Kamer te onderhouden. Dat zij dit ernstig menen, blijkt wel uit het voorlopig verslag, waarin de leden uitvoerig naar vele zaken in formeren. Er zijn weinig kwesties en werken, die niet aangeroerd worden. Zo dringt men erop aan, mede met het oog op tijden van teruglopende werkgelegenheid, dat er voldoende plannen voor grote werkobjecten in voorbereiding zijn. Zeer veel belang stelling toonden de leden voor de resultaten van de bestudering van het belangrijke vraagstuk van de ver- zilting van de bodem. Men was ernstig bezorgd over het gevaar, dat onze zoetwatervoorziening bedreigt door vervuiling. Ook de afsluiting van de zeegaten tussen de Zuidhollandse en de Zeeuw se eilanden en de inpoldering van de Wadden kwam weer ter sprake. Men vroeg zich af, of de tijd niet was ge komen om deze plannen voor te be reiden, omdat het hier vraagstukken betrof van nationale en regionale aard. Vele leden zouden gaarne vernemen, of met besteding van de in deze be groting uitgetrokken gelden de wer ken aan het kanaal HansweertWe- meldinge nu geheel gereed komen. Met klem vragen deze leden de mi nister met het in orde brengen van deze internationale verbinding de grootste spoed te betrachten. Vrijwel algemeen toonde men zich ongerust over de mededeling in de Memorie van Toelichting, dat een wij ziging van de veertarieven op de Wester-Schelde in voorbereiding is. Van verschillende zijden werd ge pleit voor intrekking van het in 1951 ingevoerde tarief. Tenslotte wordt de minister nog attent gemaakt op de dijkvallen, wel ke aan de Noordkant van het eiland Schouwen plaats hebben. Zijn maat regelen hiertegen in voorbereiding? zo vragen deze leden. CONCLUSIES SECTIE. In de conclusies over de referaten (sectie 1) van dr Berkhof en prof. Rid derbos wordt allereerst vastgesteld, dat van christelijk sociaal slechts gespro ken kan worden, wanneer men de vra gen van het leven der maatschappij wil bezien vanuit het Bijbels getuigenis met als middelpunt Gods openbaring in Jezus Christus als Zaligmaker en Heer der wereld, in Wie zowel Gods ge nade over een verloren mensengeslacht als zijn goddelijk recht ln het mensen leven hun vervulling hebben gevonden. Waar Gods genadeopenbaring ln Christus en ln het met Zyn verschijning aangebroken Koninkrijk Gods het her stel en de voleinding van Gods schep pingswerk bedoelt, hebben wij ln deze zondige werkelijkheid de levenswetten, die God ln Zijn schepping heeft gege- In "^zonden Mededeling (Adv.) Ha nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet U zich geen raad meer van de slopende Rheumatische Pijnen. Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zou ten van Kruschen geven Uw bloedzui verende organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheuma- tiek. ven en in Zijn regering handhaaft, bij het licht der Schrift te zoeken. Voor het juist verstaan van de Bij belse openbaring als norm voor ons christelijk-soclale handelen ls het no dig in het oog te houden, dot het god gelijk gebod der liefde tot de naaste nooit los te* denken is van het gebod der liefde tot God en steeds ln samen hang dient te worden gezien met de eis der gerechtigheid, gelyk deze te ruggaat op wat de Bijbel noemt „het recht des Heren". In het licht van het Bijbels getuige nis dient de sociale strijd het karakter te dragen van rechtsstrijd, welke macht vorming niet uitsluit, mits deze plaats vindt in de weg der gerechtigheid. VOOR DE VRIJHEID. In het hedendaagse sociale, economi sche en politieke leven is het geboden tegenover het gevaar van opdringende machtsconcentraties, die zich in onder scheiden vorm in de moderne samenle ving openbaren, op grond van het Bij belse getuigenis het pleit te voeren voor de vrijheid ln alle levensverban den. De sociale stryd zal zich alleen voor verwereldlijking en défaitisme kunnen vrijwaren, wanneer hy gedragen wordt door die ernstige en vreugdevolle Inzet van heel ons leven, die, by alle aan dacht voor het heden, zich uitstrekt naar de toekomst van Jezus Christus en Zyn Koninkrijk, waarin alleen de triumph van Gods gerechtigheid over alle zonde en ellende der wereld wordt gewaarborgd. DIEPGAAND VERSCHIL. Terwyl t.av. bovenstaande conclusies een belangrijke mate van overeenstem ming bleek te bestaan, was er een diep gaand verschil over de volgende, we zenlijke en voor het chr. sociaal han delen ln menig opzicht beslissende, vraagstukken, n.l.: de plaats en de roeping der kerk, de taak der overheid, de noodzaak van christelyk-politieke en (of) christelijke sociale organisaties, de visie op het tegenwoordige socia lisme, de betekenis van de souverelni- teit ln eigen kring en de betekenis van de schikkingsordeningen. Alle leden van de Tweede Kamer hebben in het voorlopig verslag over de begrotingen van Unie-aangelegen heden en Uniezaken en Overzeese gebiedsdelen er hun teleurstelling over uitgesproken dat in de verhouding tussen Nederland en Indonesië geen verbetering waarneembaar is. In ver band met deze minder goede verhou ding vroegen verschillende leden, of het niet tijd was om de Nederlandse militaire missie uit Indonesië terug te roepen. Algemeen wenste men, dat de re gering de kwestie van wapenzendin gen naar Nieuw Guinea per „Blitar" en „Talisse" tot een oplossing zou brengen. Vele leden waren van oordeel, dat bespreking over de voortzetting van de P.T.C.-accoorden een goede ge legenheid is om Indonesië te wijzen op de ernstige schending van het zelf beschikkingsrecht. Vele leden hadden klachten over de weinig toeschietelijke en ambte lijke houding van het Nederlandse Hoge Commissariaat in Djakarta. Ver der stelde men vragen inzake alge mene voorzieningen ten behoeve van Nederlanders in Indonesië. Zitting tot Januari geschorst. Vrijdagmiddag heeft de Gen. Synode der Geref. Kerken zich bezig gehouden met de samenstelling van de omvang rijke colleetenlijst voor de kerken. Deze lijst geldt voor drie jaar en is voor de kerken verplichtend. Aan de bespreking over de vaststelling namen 14 sprekers deel. Dr C. N. Impeta hield een warm pleidooi voor verschillende belangen in het Zuiden. Dr J. Hoek wees er op, dat de lasten waarvoor met name de grote stadskerken staan, van dien aard zijn, dat men in de ere-dienst soms vier a vijfmaal moet collecteren. De Synode moet de kerken, die de door haar uit geschreven collecten halveren, daar eens ernstig op wijzen, want zij brengen door hun gedrag de moeilijkheden. Spre ker is overtuigd, dat als het aantal col lecten daalt, de opbrengst stijgen zal. Ouderling T. Spaan betoogde, dat als de Sijnode nieuwe taken stelt, zij er ook voor staan moet dat de gelden er komen. Aan de kerken zal bij de toe zending der collectelijst duidelijk wor den gemaakt, dat de collecten absoluut noodzakelijk zijn en door de kerken dus moeten worden gehouden. De Synode besloot vervolgens de zaak van de erkenning van de in de Remon strantse Broederschap bediende Heilige Doop van de agenda af te voeren en aan de Synode van 1955 ter behandeling over te geven. Ds C. van der Woude heeft tenslotte gerapporteerd over het beleid van het moderamen van de vo rige Synode van 's-Gravenhage 1949 ten aanzien van de lopende zaken. De voorzitter, ds P. N. Kruyswijk, heeft hierna een kort slotwoord gesproken, waarna de assessor ds F. C. Meyster hem namen de synode dankte voor zijn leiding, bij welk woord prof. dr K. Dijk zich namens de hoogleraren aan sloot. Nadat de assessor in dankgebed was voorgegaan, sloot de voorzitter de Sy node, die 5 Januari 1953 te Rotterdam voor de behandeling van de nog reste rende zaken zal bijeenkomen. Kappers mogen nog niet langer open zijn. De Souburgse gemeenteraad, die Vrijdagmiddag bijeen kwam, heeft zich accoord verklaard met de bezwa ren, die door B. en W. werden aange voerd tegen het Wegschap Walcheren. De heer A. W. Bouff merkte op, dat G. S. hiermee een vreemde weg heb ben bewandeld. De termijn voor in diening der bezwaren was tekort. De factor bevolking voor de berekening van de bijdrage van de gemeente vond hij te groot. De heer G. Janse noemde het Wegschap te kostbaar. Burgemees ter Stemerding zij bij de beantwoor ding, dat men de factor bevolking niet helemaal wil uitschakelen. Een per centage van 15 vond hij te hoog. In de verordening op de winkelslui ting werden twee wijzigingen aange bracht. De eerste kon zonder meer doof de raad worden aangenomen, nl. de openstelling van de brood- en ban ketbakkerswinkels op Woensdagmid dag. De tweede wijziging zal eerst door de Kroon moeten worden gekeurd, al vorens zij van kracht wordt. Aan een adres van kappers werd gevolg gege ven door de verordening, die nog door de Kroon moet worden goedgekeurd, te wijzigen. De kapperszaken zullen na goedkeuring iedere werkdag tot 8 u. 's avonds, uitgezonderd de Zaterdag, geopend mogen zijn. De raad nam de wijziging aan. Ook werd nog gespro ken over de verdeling van het gym nastieklokaal, n.a.v. een schrijven van de gymnastiekver. „Astrow". De heren Sinke en Janse pleitten voor herzie ning van het door B. en W. opgestelde schema. Wethouder de Priester gaf een uiteenzetting van de gang van zaken. Adenauer over Eisenhower. Kanselier Adenauer heeft verklaard dat de verkiezing van generaal Eisen hower er toe bijgedragen heeft de vrede te verzekeren. Er zijn sommi gen, die zeggen, dat de verkiezing van generaal tot president der Verenigde Staten oorlog betekent. Verstandige generaals hebben mij echter mede gedeeld, dat een generaal geen oor log wenst, omdat hy de verschrikkin gen er van kent. Veel eerder wensen burgers oorlog, aldus de kanselier. In gesprekken met Eisenhower heb ik hem leren kennen als een politiek denkend iemand. Ik heb hem zeer leren waarderen, zo besloot Aden auer. Protestants militair tehuis te 's-Hertogenbosch geopend. Tijdens een kort ceremonieel heeft gisteren dr J. Bruins-Slot, hoofd redacteur van het dagblad „Trouw", een gedenksteen aangebracht in het in aanbouw zijnde protestants mili tair tehuis „Pro Rege" te 's-Hertogen bosch. De bouw van dit militaire tehuis kon worden gerealiseerd door de giften van de lezers van genoemd dagblad. Bij deze steenlegging waren o.m. aanwezig de voorzitter van het hoofd bestuur van de NederlaAdse militaire bond „Pro Rege", kolonel b.d. van het KNIL, G. Wielenga en de burge meester van 's-Hertogenbosch, mr H. J. M. Loeff. Naar verwacht wordt zal het gebouw in Maart of April gereed zyn. BRUTALE OVERVAL OP SARDINIË. Tien rovers op Sardinië plaatsten twee ossenwagens over een smal en tamelijk druk weggedeelte tussen twee plaatsen, Ozieri en Pallada, in het bergachtige centrum van het eiland. Zij hielden vijf bussen, een auto en twee motorrijwielen aan en beroofden 200 personen van twee millioen lire. Dit alles vond plaats toen de provin ciale politie 57 km verder, in Sassari, de dag van haar beschermheilige vier de. Duizenden goed geoefende politie mannen zijn naar Sardinië overgebracht. Bezoek aan Columbia. Overvolle straten en laaiend enthousiasme kenmerken het bezoek van Prins Bernhard aan Bogota, de hoofdstad van Columbia, waar by deze gelegenheid ongekend grootse feestelijkheden werden gehouden. Prins Bernhard was reeds de eerste dag de beste een populaire figuur. Dit kwam ln het bijzonder tot uiting toen hij, nadat hij bij het standbeeld van Simon Bolivar een krans had gelegd, er de voorkeur aan gaf zich te voet naar het ministerie van Buiten landse Zaken te begeven en vandaar naar de waarnemende president Roberto Urdaneta Arbelaez. President Laureano Gomez is namelyk ziek. De Prins liep ln de nauwe straat temidden van juichende Inwoners van Bogota wier enige verlangen scheen te zijn ln de onmiddellijke nabijheid van de hoge gast te ko men. Aan één stuk hoorde men de naam van de Prins roepen. Ingezonden Mededeling (adv.). Talm niet langer, grijp dadelijk in! jOm kinderhoest te bestrijden U er;] Donderdag reed de Prins van zijn verblijf „Elportal", naar de in goede staat onderhouden residentie van de nationale held Simon Bolivar, welk gebouw als een soort van nationaal heiligdom wordt beschouwd. Prins Bernhard toonde veel belangstelling voor de vele historische voorwerpen en schilderijen in dit huis, zoals zwaarden die aan Bolivar hebben toe behoord en een kistje waarin zich aarde bevindt van de grond waarop hij zijn laatste gevecht heeft geleverd. Als tweede punt stond op het pro gramma een bezoek aan de onderaard se safes van de bank van de republiek, genoemd „Banco de Oro". De lunch werd gebruikt op de ha cienda „Casablanca" van mevrouw Maria Sierra de Gomez. Op de wei den van deze hacienda graasden o.a. verscheidene uit Nederland geïmpor teerde koeien. Deze dieren kon men uit de andere herkennen door Neder landse vlaggetjes die men hen om de nek had gedaan. Teruggekeerd in het hotel reikte Prins Bernhard onderscheidingen uit aan de Nederlander J. M. A. Baas van de Kon. Nederlandse Stoomvaartmaat schappij, aan J. Koot van de K.L.M., aan de Engelsman L. A. Toone van 'e Kon. Shell en aan de Columbiaan 1. A. Shuk, directeur van Philips in Columbia. ONTROERING. Vervolgens reed de Prins naar de voning van de Nederlandse gezant, G. I. Byvanck, waar een receptie voor de Nederlandse kolonie werd gehouden. Een dertigtal in Bogota en omgeving wonende Nederlanders was in het ge bouw verzameld toen de Prins even na 25 Nog wekenlang moest hy het bed houden en langzamerhand keerden zijn krachten terug. Het was een tijd van ernstig nadenken en zelfonder zoek. Eindelijk brak de avond aan dat hij weer met Christien in de huiskamer zat. De kinderen sliepen al. En op die rustige avond, toen hun harten over vloeiden van dankbaarheid, vertelde Christien van zijn roeping. Hij had de belofte afgelegd, dat hij, zo God hem weer gezondheid en kracht zou geven, met zijn kleine kudde zou gaan om hun herder en leidsman te zyn in de Nieuwe wereld." Christien luisterde met kloppend hart. Ze ging naar hem toe, knielde neer naast zijn stoel en legde haar hand in de zijne. Ze kon geen woord uitbrengen. Ze had hem aan de Here overgegeven zo hij kwam te sterven. Zou ze hem niet bij zijn leven aan Zijn dienst willen geven? Met minder kon ze niet toe. En Van Raalte voelde de rust en vrede van een eensgenomen onwrik baar besluit. In hun huizen en in him kerken had den Van Raalte's volgelingen God ge smeekt om zijn herstel. Maar het was een verwarrende tijd geweest. Som migen waren begonnen te twijfelen. Was dat misschien Gods waarschu wende vinger? Gebruikte Hij de ziekte van hun leidsman om Zijn afkeuring te tonen over wat er de laatste tijd gebeurd was? Teunis Boogaart twij felde er geen moment aan. Hy be zwoer de gemeente met onheilspel lende woorden: „Het is nog niet te laat! Keer terug van uw opstandige plan nen. De Here kastijdt en waarschuwt ons!" Toen kwam het bericht van Van Haalte's herstel en alle twijfel ver dween als een ochtenddamp. Van Raalte verscheen weer op de preek stoel, nog mager en bleek, maar hij bracht het evangelie met nog groter warmte dan voorheen. En opnieuw laaide de geestdrift op. En daarna kwam de tijding, die ieders hart snel- door Marian Schoolland Ier deed kloppen: Van Raalte had be sloten zelf met de kolonisten mee te gaan naar de Nieuwe Wereld. Vader Bertus kwam van de kerke- raad thuis met het grote nieuws. Moe der Liesbet zag al aan zijn gezicht, dat er iets bijzonders was en bleef in af wachting staan. Hy glimlachte en aarzelde. „Raad eens wat voor nieuws ik heb?" zei hij en vervolgde onmiddellijk: „Van Raal te gaat mee naar Amerika!" Moeder Liesbet sloeg zich in de han den, „Dan had Louise toch gelijk", zei ze. Vader vertelde verder: „Hij hoopt dat ze in de nazomer of de herfst kun nen vertrekken". „En mevrouw Van Raalte?" „Die gaat natuurlijk mee", „Maar zy blijven daar toch niet? Hy zal zeker alleen blijven om te hel pen totdat alles loopt". „En hun dan zonder predikant ach terlaten?" Vader schudde het hoofd. „Hij heeft zich voorgoed verbonden aan zijn mensen. Met Gods zegen hoopt hij een kolonie te stichten en daar te blijven als dominee en leidsman." Moeder draaide zich om en wakkerde het vuur aan voor het theewater. Ze hadden een goede gelegenheid samen te praten. Alleen Marietje speelde op de vloer. „Zijn besluit zal vele aarzelenden nu over de brug helpen", zei vader en keek het raam uit. Moeder gaf niet dadelijk antwoord. Ze zette de kopjes op tafel en deed vast thee in de pot. Toen zei ze wat schor: „Dat zal zonder twijfel prach tig worden als het eenmaal klaar is: een christelijke gemeenschap met een christelijk bestuur en zo. Christelijke scholen voor de kinderen Vader keek haar ineens verbaasd aan. maar zei niets. „Het zal wel niet volmaakt zijn, denk ik", voegde ze erbij. „Welnee", stemde vader toe. „ieder een neemt zijn zondige natuur mee. Geloof maar dat ook daar gekrakeel en zelfzucht en jalouzie zullen voor komen." Moeder zuchtte. Haar hand trilde toen ze thee inschonk. Ze ging zitten en zei kort: „De jongens zijn vandaag lastig gevallen." „O, ja?" Vader zag haar vragend aan. „Hansko kwam huilend thuis met zijn gezicht onder de modder en Jacob was even smerig en had een scheur in de jas. Ze zijn naar de stad geweest en daar begon een troep jongens op ze te schelden: Cocksianen en zo, je weet wel. Jacob zegt dat ze net deden of ze niets hoorden, maar één van de jongens begon met modder te gooien en toen heeft Jacob zijn vuisten ge bruikt." (Wordt vervolgd). vyf uur plaatselijke tijd aankwam. Ve len gaven blijk van ontroering toen zy de Prins aanschouwden. De Prins, die zeer onder de indruk was van het feit, dat hij duizenden kilometers van het vaderland verwijderd temidden van zovele Nederlanders verkeerde, zei: „Ik ben blij, dat ik u allen hier op Nederlandse grond ontmoet. Het ver heugt me te zien, dat het u allen zo goed gaat en dat spoort my aan an dere Nederlanders aan te moedigen uw voorbeeld te volgen en naar Columbia te komen om hier goede zaken te doen, want ik heb gezien, dat dat hier zeer goed gaat. Ik breng u de groeten van allen in Nederland en in het bijzonder van de Koningin over." Ingezonden Mededeling (adv.). Rillerig en koortsig? Als U morgen niet ziek wilt gijn. neem dan voor U gaat sla pen een glas hete melk of thee eneen paar ...die helpen direct! Jacob Obrecht-herdenking in Bergen op Zoom. Dank zij een spontaan aanbod van een ingezetene en de medewerking van het gemeentebestuur is het mogelijk ge worden in Bergen op Zoom een offi ciële Jacob Obrechtherdenking te orga niseren op het stadhuis. Deze zal plaats vinden op Vrijdag 21 November a.s., des avonds om 8 uur in de Markiezen- zaal. Deze datum is gekozen omdat ze zo dicht mogelijk valt bij Jacob Obrechts geboortedag n.l. 22 November. In het afgelopen jaar heeft het Hol land Festval in haar programma ook de nodige aandacht gewijd aan de mu ziek van Jacob Obrecht, omdat de mu ziekwereld het feit wilde herdenk dat de Bergen op Zoomse musicus voor 500 jaar geboren werd. Zo werd door het Nederlands Kamer koor onder leiding van Felix de Nobel dit jaar op het Muiderslot een uitvoe ring gegeven van een Obrechtpro- gramma. Politierechter te Middelburg. STRAFFEN TEGEN DRANKMISBRUIK. De vertegenwoordiger F. W. K. uit Ber gen op Zoom had zijn bestelauto uit de rij auto's, die te Breskens op de boot ston den te wachten, willen halen. Hij had zich bedacht en wilde via de Perkpolder over. Doordat hij de voorbumper van de ach ter hem staande wagen raakte, bemerkte men dat hij onder invloed was van ster ke drank. De Officier van Justitie bij de rechtbank te Middelburg eiste 'n gevan genisstraf en zes maanden en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen. Twee weken gevangenisstraf en ont zegging van dezelfde bevoegdheid voor de tijd van zes maanden werd tegen de vlashandelaar W. D. uit Axel geëist. D. was ln beschonken toestand een café uit gekomen. Een wachtmeester had dit be merkt en had hem geadviseerd zijn wa gen niet te besturen. D. had hier echter geen gehoor aan gegeven en zodoende werd proces-verbaal tegen hem opge maakt. Alle verenigingen voldeden aan het verzoek van B. en W. om hun wensen omtrent de verdeling in te dienen. Astrow" kwam pas achteraf, toen B. en W. reeds een indeling hadden ge maakt. De burgemeester merkte nog op, dat men alles gedaan had om de vereniging ter wille te zijn. WAARDE. Begrotinc 1953 aangeboden. Donderdag kwam de raad onder voorzitterschap van burgemeester J. C. van Burg in openbare vergadering bijeen. Een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening van max. f 70.000.voor bestrating en riolering van de Dorpsstraat, Schoolstraat en Oudedorp en aflos sing Kerkweg, werd goedgekeurd, eveneens de verlenging kasgeldlening groot f 50.000.die 15 Dec. komt te vervallen. Tot leden van de commissie van advies woonruimtewet '47 werden herbenoemd de heren H. Wolfert, J. J. Pieper, A. S. Wisse, M. Oudesluis en D. Zandijk. De heer W. A. Schrier wenste hiervoor niet meer in aan merking te komen. Een verzoek van de gezamenlijke winkeliers om iy de zomermaanden de winkels open te mogen houden tot 19.uur, werd toegestaan. Tot gemeente-geneesheer voor 1953 werd benoemd dr van Dool. Dit is in samenwerking met Krabbendijke, waar voor 1953 dr Noome is aan gesteld en zal jaarlijks wisselen. De gemeente-begroting voor 1953 werd aangeboden. Inkomsten en uit gaven gewone dienst f 112726.23, met een post onvoorzien van f 11042.22. Inkomsten kapitaaldienst f 176347.98, uitgaven f 188945.31, dus een nadelig saldo van f 12597.35. De begroting zal over veertien dagen in een speciale zitting behan deld worden. Bij de rondvraag werd besloten om de zykanten van de Kerkweg schoon te maken en met een laag grint t« bedekken. Naar. aanleiding van een vraag omtrent de woningbouw, deel de de voorzitter mede, dat alles in het werk wordt gesteld om tot bou wen te komen. Vooral de twee weder- opbouw-wonirigen hebben special» aandacht. Men wacht echter nog op goedkeuring van Den Haag en GIS. DOMBURG. Dc heer Dourleijn wethouder. Onder voorzitterschap van burge meester W. J. E. Crommelin kwam de raad in vergadering bijeen. De raad machtigde B. en W. een kasgeldlening aan te gaan van f 238.000. Tot leden van de commissie van de woonruimtewet werden benoemd de he ren J. W. Schuurman, J. Francke, A. Wisse Jz., W. Provoost Jz. en L. Schoe. Hierna kwam het „Wegschap Wal cheren" aan de orde. Burgemeester Crommelin vond het onjuist, dat de raad in de genomen beslissingen van G.S. niet is gekend geworden en dat de kasten voor het onderhoud voor Domburg geraamd op f3250 te zwaar zijn. Het zou billijk zijn, dat ook de regering mee zou betalen. De heer Dour leijn sprak zijn voldoening er over uit, dat B. en W. hierop gewezen heeft. Het voorstel om een kavel toe te wij zen aan de Gereformeerde Kerk onder vond nogmaals bestrijding van de heer Dourleijn. Hij meende, dat door het kerkbestuur de toezegging is gedaan, dat zy geen bezwaar had tegen het vrij houden van de grond naast de kerk voor een poort ten behoeve van de ge meentewoningen. De voorzitter zei, dat het kerkbestuur in een onderhoud met B. en W. hebben medegedeeld, dat zij er prijs op stellen het kavel zo te ont vangen, als destijds door het gemeen tebestuur is beloofd en in tekening is gebracht. Tot wethouder werd benoemd de heer L. Dourleijn met vier stemmen. De heer de Jager kreeg drie stemmn. De Middelburgse Nutsspaarbank in October. De maandrekening van de Middel burgse Nutsspaarbank vermeldt een verminderde inleg van f 3.147,59. In gelegd werd f354.911,34 en terugbe taald f 358.058,93. Het totaal tegoed per 1 Oct. bedroeg f 8.162.858,78 (per 1 October 1951 f7.466.855,84). Het bijkantoor te Oostburg noteer de een inleg van f59.634,74 (f26.920, 12). Er werd f35.330,70 (f 14.932,89) terugbetaald, zodat bet tegoed opliep tot f956.189,01 (f806.606,35). Op de zitdag te Oostkapelle werd in- gelgd f2.569,31, terugbetaald f4.314,62. Het tegoed by begin October van het schoolsparen is met f 664,03 opge lopen. Er werd ingelegd f 2.136,21 en terugbetaald f 1.472,18, zodat het te goed steeg tot f34.112,34. De Nutsspaarbank kocht voor f233. 747,29 effecten in. Afgelost/verkocht werd voor een bedrag van f7.976,60, zodat het saldo per 1 October werd f5.079.984,45. De liquidatiemiddelen bedroegen to taal f694.998,83 (f532.228,83). P.Z.E.M.-mutaties in October. In de maand October 1952 hadden by de N.V. P.Z.E.M. de volgende per- soneelsmutaties plaats: Aangesteld in vaste dienst als tech nisch ambtenaar le klas: S. de Jong te Vlissingen. Bevorderd tot technisch ambtenaar 2e klas: H. Haak te Westdorpe; klerk 3e klas: mej. J. W. Bouwens te Mid delburg; electrlcien; C. A. S. Nobels te Goes. Eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aan: M. Bartelse te Souburg, J. Doornebos te Westdorpe. Geslaagd. Geslaagd voor 1ste stuurman Grote Handelsvaart de heer W. de Beer. Voor 3de stuurman Grote Handels vaart slaagde de heer P. Tange. Beiden leerlingen aan de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Donderdag zijn bij gevechten ten Zuid- Westen van Brebes tussen een bende van 200 man en een afdeling van het leger 85 bendeleden gedood. Volgens de „Washington Star" heeft het Congreslid Taber bevestigd, dat Eisen hower hem steunt in zijn besluit om het ambtenaren-apparaat belangrijk in te krimpen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3