VAL DA ïlieuwljei u-an alle. Eilanden Noordwester sloeg gaten in dijkglooiïng bij Westkapelle Neem een doos echte voorkomingVan griep •bed is ook voor U ideaal! Uil Zeelandi iPJteden. Vlissingen, J holen. Subsidie voor aanleg van industrieterreinen Maandag 10 November 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 BIJNA 4000 VIERKANTE METER WERD VERNIELD De «ware Noordwester, die Donderdag en Vrijdag heeft gewoed, heeft in de glooiing van de dijk tussen Westkapelle en Domburg, vlakbij de over gang tussen dijk en duin, twee grote gaten geslagen, die samen een opper vlakte van 4000 vierkante meter hebben. Nog maar enkele jaren geleden werd hier de dijk tussen de ijzeren toren van Westkapelle en duinen naar Domburg versterkt en opgehoogd. Met 200 man zal men vandaag beginnen met de herstelwerkzaamheden, nadat men in de afgelopen dagen maat regelen heeft getroffen, die uitbreiding moeten voorkomen. Met welk een kracht de zee de voet van de dijk heeft gebeukt, beseft men eerst, als men de vernielingen aanschouwt De ba saltblokken zijn over en door elkaar gesme ten, het paalhoofd is volkomen vernield en zware betonnen blokken en palen liggen her en der verspreid. De zee heeft het zand onder de beschermende laag basalt en beton weggevreten, waardoor het dijkslichaam bij een nieuwe storm ernstig gevaar loopt Toen men bij de inspectie de gaten ont dekte, hebben de technici van de Polder Walcheren geen moment geaarzeld om in te grijpen. De vaste ploeg dijkwerkers, onge veer 35 man, werd, versterkt met D.U.W.-arbeïders, aan het werk gezet om met door vrachtauto's aangevoer de zakken klei, die men in voorraad heeft, te proberen uitbreiding van de gaten tegen te gaan. Dit bleek geen sinecure, want zo lang de storm zich handhaafde kwam het water bij vloed hoog in de gaten en vernielde hetgeen met moeite was opgebouwd. Smds Zaterdag gaat het echter beter en ook gisteren is met een kleine ploeg door gewerkt Men wil geen enkel risico nemen en bij een nieuwe storm, die plotseling zou kunnen opsteken, geen gevaar lopen, dat de dijk verzakt UIT VOORZORG. Vonden de voorzorgsmaatregelen tot gisteren op kleine schaal plaats, vandaag zal het werk in groot verband worden ter hand genomen. Er komen 160 D.U.W.- arbeiders, zodat met de vaste ploeg mee ongeveer 200 mannen ervoor zullen gaan zorgen, dat noch in de diepte nóch in de breedte de gaten groter worden. Eerst wanneer dat verzekerd is, zal met het definitieve herstel kunnen worden be gonnen. Men verwacht, dat het enige we ken zal duren, eer de glooiing geheel her steld zal zijn. Voorlopig kan uit aanwezige voorraden worden geput. Voor het defini tieve herstel moet materiaal, zoals basalt, aangevoerd worden. Provinciale Raad van de L.J.G. vergaderde te Goes. De Provinciale Raad van de L.J.G. kwam Zaterdagmiddag in de „Landbouw" te Goes bijeen om te spreken over de proble- ben, die zich in de organisatie voordoen en over het uitgebreide winterprogramma. Tot afgevaardigden naar de vergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen en de Z.L.M. werden gekozen resp. de dames R. Scheele en A. de Vlieger en de heren A. Doeleman en C. Moelker. De Raad be sloot over te gaan tot wijziging van de sta tuten op aanwijzing van het ministerie van Justitie. Men nam de begroting voor 1953 aan nadat enkele leden critiek hadden ge leverd op de post „reiskosten". Het bedrag van ontvangsten en uitgaven was f 3250. Als leden van de redacüe van „De Boeren jeugd" koos de Raad de heren D. J. Haak en H. Hanse. De kaderdagen zullen gehouden worden van 22—24 Januari in de jeugdherberg te Axel. O-Hl. hoopt men te spreken over de „Europese gedachte". De datum van het toneelconcours is bepaald op 19 Februari. Het voorstel om het orgaan van de P.J. G.N. in plaats van 6 keer 12 keer per jaar te 'aten verschijnen nam de Raad aan. Verder bracht de voorzitter van de Pro vinciale Excursie Commissie verslag uit over het afgelopen jaar. Niet alleen de dijk tussen West kapelle en Domburg werd ernstig aangetast, de machtige zeedijk heeft eveneens schade opgelopen. De om vang ervan heeft men nog niet kun nen vaststellen. He: is bekend, dat aan de teen van de dijk grote werken zouden moeten worden uitgevoerd. De jongste storm heeft deze teen op ver schillende plaatsen onder water aan getast, zodat vermoedelijk ook daar nog herstellingen moeten plaats vinden. Z.L.M. kan Lagere Landbouw school te Oudelande bouwen. De Z.L.M. heeft zieh tot de Prov. Staten gewend met een verzoek om subsidie voor de bouw van een nieu we lagere landbouwschool te Oude lande. Er is in dit dorp sinds 1950 een school van de Z.L.M. Deze is onder gebracht in het gebouw van de lagere school. Wegens de uitbreiding van het aantal leerlingen van de lagere school zal het gehele gebouw volgend jaar in gebruik dienen te worden geno men. Dit stelt de Z.L.M. voor de noodzaak een nieuw gebouw te stich ten. G.S. hebben voorgesteld een subsidie te verlenen van 25 pet der stichtingskosten. De bouwkosten wor den op f 40.000.geraamd, waarbij de aankoop van de grond is inbegrepen. Wat brengt de radio? DINSDAG 11 NOVEMBER 1952. HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7-45 Morgengebed en Lit. kalender; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 0.35 Waterstanden; 9.40 lichtbaken" causerie; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.55 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Amusementsmuziek; 14.00 Gev. programma; 14.50 Gram-; 15.00 „Hier vrij Europa"; 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekeniof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.4d Regerings-uitzend.: L. Hanekroot: „Het voorlichtings-apparaat in Indonesië'; 18.00 Lichte muziek; 18J.5 Gram-; 18.20 Sportpraatje; 18.30 R.V.U.: Dr J. J. Smith: „Het leven in zee"; 19.00 Nieuws; 19.10 Reis Z.K.H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika; 19.15 ,,Uit het Boek der Boeken"; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 Strijkorkest en solisten; 21.40 Viool en piano; 22-10 Huwelijk in opspraak", causerie; 22.25 Radio Philh. Orkest; 22.40 Gram.; 22.4d Avondgebed en Lit. Kalen der; 23.00 Nieuws; 23.lo Wereldkampioen schappen dammen; 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7-10 Gram.; (.io Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; VPRO: t.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 R.V.U.: Drs W- Proost: ,J>e betekenis van de mocro-or- ganismen voor het dagelijks leven 11.30 Voor de zieken; 12.00 Alt en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmeucueliagen; 12.33 Voor het platteland; 12.4U -t'ianoauo; 13.00 Nieuws; 1315 Mededelingen of gram. 13.20 Dansmuziek; 14.00 „Zeg eens, Ame rikavragen-beantwoording; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Hammondorgel en accordeon; 18.00 Nieuws; 1815 Pianospel, 18.30 Lichte muziek; 18.50 „Paris vous parle"; 18.55 Pianorecital; 19.20 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.05 Gev. programma; 21.15 Lichte muziek; 21.35 „Ik weet. ik weet wat U niet weet"; 21.50 Tirolermuziek en cither-trio; 22.30 Buitenlands overzicht; 2245 Krontjong ensemble; 23.00 Nieuws; 23.15 New York Calling; 23.2024.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams (324 m). 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 13.30 Voor de soluaten; 1400 Operamuziek; 15.30 en 16.15 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Jeugd en mu ziek; 18.30 Gram.; 19.00 Nieuws; 19 40 Gram.; 20.00 Orkestconcert; 21.00 Bei aard concert; 21.15 Ethnische muziek; 21.59 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Instrm. sextet; 22.45 Gram-; 22.5523.00 Nieuws. AVRO TELEVISIE-UITZENDING. 20.1521.45. 1, „Van Daumier tot Stein berg". 2. Weerpraatje. 3. ^Vleugels wa ken over Nederland", Pauze. 4. Artistici- teiten» A, Gooycn en C» Redelijkheid kampioen van „Scheldegouwen". Zaterdagavond hield de M.A.C. „Schel degouwen" haar laatste rit om het club kampioenschap, ditmaal een nachtelijke oriënteringsrit. De uitslag was: Duo-klasse: 1. A. Gooyen 75 straf p.; 2. A. Bouwens 95. Solo-klasse: 1. I. W. de Jonge 64; 2. J. Parent 131; 3. dr J.C. Arends 132; 4. C. Redelijkheid 198; 5. M. Neels 216. Auto-klasse: 1. A. de Pree 36; 2. A- Adriaanse 60; 3. S. Versluys 97. Uitgeval len P. Tilroe. In de duo-klasse ging de titel, evenals vorig jaar naar de heer A. Gooyen uit Goes, die hierdoor dus definitief in het be zit van de wisselbeker kwam. De eindstand was hier: A. Gooyen 4J^ punt; 2. A. Bou wens ey2. In de Soloklasse werd G Redelijkheid uit Middelburg kampioen. De eindstand is hier: 1. G Redelijkheid 4J^; 2. dr J. G Arends 5; I. W. de Jonge In de autoklasse zal voor de beslissing nog een extra rit moeten worden verreden, daar A. de Pree door zijn overwinning ge lijk kwam met A. Adriaanse. Beiden heb ben nu 5 punten. T Medr^eltng PASTILLES 15. MAJESTEITS SCHENNIS! „Majesteit", begon Pie- ter. „Vanmorgen heb ik Uw opvolger al gesproken. Ret is een zoon met uitge sproken regeerders talent. Tot mijn spijt moet ik U zeggen dat hij zijn hele le ven een bril zal moeten dragen. Maar zijn haar groei is uitstekend, want reeds nu siert een zwarte lok zijn voorhoofd". Sprakeloos was de koning.Geen woord kon hij uitbrengen en met gemeng de gevoelens zag Pieter zijn kleur verschieten van wit naar rose en paars. „Schandelijkbrulde hij tenslotte, Pieter stevig bij zijn mooie strik pakkend. „Majesteitsschennis!!" siste hij vervolgens. Toen pakte hij een fluitje uit zijn zak èn blies daar kernachtig op. „IkikPieter wou wat zeggen maar de koning beet hem toe. „Zwijg! Je zult ondervinden wat het betekend mijn op volger te beledigenTwee uitgestreken bedienden kwamen in snelle pas het keurig gemaaide grasveld over. Een er van droeg een paar boeien en de andere een grote, enigszins roestige sleutel. t,Ikikbegon Pieter weer, maar in middels waren de bedienden de konmg genaderd. Ingezonden Mededeling (adv.) Lekker warm en volkomen geruisloze vering Bestuursleden van Geref, J.V.'s hielden leidersvergadering te Goes. Uit alle delen van Zeeland waren Zater dagmiddag bestuursleden van Gereformeer de jongelingsverenïgingen naar de Graan- beurs in Goes gekomen op uitnodiging van het bestuur der afd. Zeeland van de Geref. Jongelingsbond. In deze leidersvergadering, die door de heer Jacq. de Smit werd geopend, heeft het afdelingsbestuurslid, de heer D. J. Rouw, het onderwerp „Hoe krijgen we een goede bespreking?" ingeleid. Hij consta teerde, dat één der kenmerken van de mo derne mens is, dat hij geen gespreksactivi- teit meer kent en dat het woord mèt het Woord is gedevalueerd. De besprekingen op de verenigingen moeten algemene ge sprekken zijn, waarbij het geloof op de voorgrond staat. Zeer practïsche adviezen gaf de inleider omtrent de inrichting der vergaderingen, de keuze en de selectie der inleiders (waarbij het vragen van een oudere uitzondering moet blijven), het gebruik door meer leden van de bibliotheek, teneinde tot taakver deling te komen, de verantwoordelijke taak van de voorzitter, enz. Hij adviseerde een proef te nemen met z.g. gespreksgroepen en ook de bespreking pas te doen beginnen, als alle vragen zijn gesteld en geselecteerd. Een uitvoerige bespreking volgde, waarin speciaal de practische kant van de bespre kingstechniek aan de orde kwam. Tenslotte was er gelegenheid om zaken, die met het verenigingswerk verband hou den, ter tafel te brengen. Zaterdagmiddagvoetbal Maar twee voetbalwedstrijden» Regen en wind waren oorzaak, dat de voetbal- en korfbalwedstrijden van Zater dag J.l. niet konden doorgaan. Er zijn, voorzover bekend, slechts twee voetbal- matches gespeeld. De uitslagen waren: le klasse Krabbendijke I—Kloeiinge I 5—0; 2e klasse C Wemeldinge II—Arnemuiden II 4-6. Propaganda-avond C.B.B. De Chr. Besturenbond afd. Vlis singen zal Dinsdag ax. een feestelijke bijeenkomst houden in het Concertge bouw, waaraan medewerking zal wor den verleend door de Chr. Zangvereni ging .Hosanna" en de declamator F. C. van Dorp uit Rotterdam. Spreker is de heer H. J. Vermeulen, voorzitter van de Chr. Beambtenbond. Boten op de dijk geslagen» Door het stormachtige weer is in de nacht van Donderdag op Vrijdag een roeiboot van de firma Joh. Schot te Tfaolen losgeslagen en hoog tegen de dijk gewaaid. Van de firma B. Baaij is Vrijdagmor gen een met mosselen geladen boot bij het aankomen vlak voor de wal in de Eendracht voor Tholen volgeslagen en gezonken. De opvarenden konden zich bijtijds redden. Van verschillende bedrijven, die langs de rivier hun werkzaamheden verrich ten, zijn materialen losgeslagen en weg gespoeld. Bouw nieuwe Geref» kerk te Serooskerke (W») Zaterdag is te Serooskerke (W.) de bouw van de nieuwe Geref. kerk aanbe steed. De laagste inschrijver was de heer S. A. Verslui]s te Middelburg (f99.400.—). De andere inschrijvers waren: M. Walra ven en Zn, Middelburg f 102.360.—; J. Ge- schiere, Middelburg f 102.740.—W. F. Christïaanse, Vlissingen f 106.160.—; B. Stegink, Vlissingen f 107.000.—. Het schilderwerk werd apart aanbesteed. Hier was de laagste inschrijver J. Passenier, Serooskerke voor f 10.930.—. Verder schre ven in: Davidse, St. Laurens f 11.100.—; W. S. Pouwer, St. Laurens f 11.249.—A. Heyboer, Middelburg f 11.725.—. Ds M» HL F» Witteveen te Biggekerke nam afscheid* In de dorpskerk te Biggekerke heeft ds M. H. F. Witteveen, Ned. Herv. predi kant, gistermiddag afscheid genomen van zijn gemeente wegens vertrek naar Zeist. Hij werd benoemd tot secretaris van de Ned. Chr. Studentenvereniging. Ds Witteveen had tot tekst gekozen Jes. 49 16. In de prediking legde hij o.m. de nadruk op het gelezen Schriftgedeelte Neh. 13. Aan het einde van de dienst sprak ouderling Caljé namens de kerkeraad. Hg herinnerde aan de intree van ds Witteveen in December 1946 en de moeilijke tijd, toen er nog geen pastorie was. Hij wenste de predikant veel zegen op zijn nieuwe werk. Ouderling-kerkvoogd Wijkhuis sprak woorden van dank voor de goede verstand houding en de hulp, waarna burgemeester J. L. Dregmans de predikant dankte voor diens activiteit op het maatschappelijke terrein. Namens de classis sprak ds F. Don en ds L. D. van Dijl sprak namens de ring. Men zong de scheidende predikant Gez. 2631 toe. Ds Witteveen dankte de spre kers en richtte zich met enkele persoonlijke woorden tot de gemeente. Na afloop van de dienst kwamen velen in de consistorie afscheid nemen van ds Witteveen en zijn gezin. De gemeente is slechts drie weken vacant, daar cand. Roscam Abbing, die het beroep aannam, reeds op 30 November a.s. zijn intrede zal doen. Hervormde diakenen te Goes bijeen Zaterdagmiddag kwam het werkverband van diakenen van de classis Goes van de Ned. Herv. Kerk bijeen. In deze vergade ring, die geopend werd door de voorzitter van de Prov. Commissie van Diakenen, vertelde mej. Simon Thomas over haar werk als maatschappelijk werkster in Zee land. Verder sprak de heer van de Meulen, lid van de Prov. Diac. Commissie, over Ordening 15 en 18 van de nieuwe Kerk orde. Na deze toespraken werd ruim van de gelegenheid gebruik gemaakt om vra gen te stellen. AARDENBURG V.V.V. opgericht. Op een bijeenkomst I waarbij ook de directeur van de Provin- I toor Breskens en het daaronder behoren- BRESKENS I daarom vervuld door twee bestuurs- j leden. Het bestuur zal de „Zebra" ver- ffifc «eken om goedkeuring van de geno- cïale V.V.V., de heer Smit, aanwezig was, werd overgegaan tot oprichting van een plaatselijk V.V.V. Het bestuur werd sa mengesteld als volgt: Cbr. Grauw, direc teur der S-B.M. voorzitter, J. M. Paridaen, gemeente-secretaris, secretaris en I. van Uaalen, voorz. der Winkeliersver. Beslo ten werd 'n alg. propaganda-avond te hou den waarop belangstellenden en belang hebbenden zullen worden uitgenodigd, alsmede voorbereidingen te treffen lot het uitgeven van een loider over Aarden- burg. Storm raasde over de gemeente. De storm van het afgelopen weekeind heeft ook in de gemeente Aardenburg schade aangericht. Langs de weg Aardenburg Oostburg moesten diverse telefoonpalen het ontgelden en ook langs de weg naar Eede werd de eerste telefoonpaal der bo vengrondse leiding omvergeworpen. Te Eeue stortte de hangar van de vlasser F. Gijsel in, terwijl aan de Herendreef te Aardenburg een loods werd beschadigd, een boom ontworteld en een schuurtje in stortte. Van diverse woonhuizen en boer derijen werd schade aan de daken ge meld. Mutaties douane en belastingdienst De grenskommies H. J. de Smet. werd van Hulst alhier gestationneerd, terwijl de assistent bij de dir. Belastingen en Acdjn zen, D. Bal werd overgeplaatst naar N.. Namen. Jaarvergadering Jong Hervormden. In de zaal van de Sociëteit hield de Jong Hervormden Vereniging haar jaarverga dering. De heer P. Karreman opende als voorzitter de bijeenkomst en bracht dank aan allen, die tot het totstandkomen van deze avend hadden meegewerkt. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat er een batig slot was. Ongevoerd werd daarnb het toneelspel: „Wie zonder Zonden is", van E. O'Neill. Ds L. S. Blom sprak een slotwoord. Minderjarige opgevangen. Een 16-jarige jongeman, afkomstig uit Amsterdam werd door de politie te Sint Laureins (België) aldaar zonder geldige papieren aangetroffen. Hij werd overgegeven aan de Rijkspolitie te Aardenburg, die de zaak onderzocht. Het bleek een minder jarige te zijn die anderhalve dag tevoren uit het ouderlijk huis was weggelopen, naar hij zeide wegens te strenge behan deling van zijn ouders. Zijn vader een oud-beroepsmilitair uit Parimaribo (Suri name) die woonachtig was te Amsterdam, had aldaar reeds opsporing verzocht. BIGGEKERKE Collecte. De gehouden collecte voor Maatschappelijk- en Cultureel Werk in Zeeland heeft opgebracht de som van f 153,25. Dit komt neer op 17 cent per inwoner. Bescherming Bevolking. Woensdag heeft overste Kapitz een uiteenzetting ge geven over de Bescherming Bevolking. Op boeiende en populaire wijze behandel de hij de bedoeling van de bescherming der bevolking en ook wat is te bereiken. de ambtsgebied werd gedurende de maand October ingelegd f 53.737,87 en te rugbetaald f 87.745,35. Geslaagd. Aan de Technische Hoge school te Delft slaagde voor het can- didaa.tsexam.en, le deel, waterbouwkun dig ingenieur, de heer A. de Smit al hier. Nieuw winkelpand. Op het Spuiplein te Breskens is vorige week weer een nieuw winkelpand geopend, n.l. een zaak in eiectrische artikelen van de heer Brevet. Het pand is geheel naar de eisen des tijds ingericht en geeft een keurige indruk. GROEDE Openbare Raadsvergadering. Donder dag a.s. te 19 uur komt de raadsverga dering in openbffre zitting bijeen. Op de agenda staat o.a.: Vaststelling gemeente-begroting 1953 en begroting Burgerlijk Armbestuur. Vaststelling bedrag per leerling voor 1953, ingevol ge art. 55 der B.O.-wet 1920. Aanbesteding. Door het architecten bureau van Loenen te Breskens werd een landbouwschuur op de hofstede van de heer E. Buijze aanbesteed en gegund aan de firma C. Rtjsseher voor een be drag van f 35.000. KRABBENDIJKE Vaardigheidsproeven „Sparta". Vrij dag j.l. werden bij de gymnastiekvere niging „Sparta" de vaardigheidsproe ven afgenomen. De uitslagen zijn: Dames le graad: C. M. Franje, 100% (2 x). Dames 2e graad: J. de Kok, 91% (3 x); M. Lobbezoo, 90% (3x). Dames 3e graaad: W. Lagendijk, 87 (3 x); W. Kriekaard, 86% (2x); L. de Bel, 86 (2x); S. Poortvliet, 83% (3x); M. Kaat, 82 (2x); J. van Nieuwen- huyze, 81%; M. Poortvliet, 81% (3x); R. van Iwaarden, 81% (2x); G. Bergs, 78. 1 afgewezen. Meisjes adsp.: J. Moerland, 79 (3 x); A. Dronkers, 74% (3x); J. Hoogstrate, 74 (2x); H. Krijger, 71% (2x); N. Hoogvliet, 70 (2x); M. Huissen, 66 (3x); R. Jobse, 65. Jongens adsp. A. Lagendijk, 89 (3x); P. Kaat, 84% (3x). De voorzitter, de heer Noteboom, sprak een woord van welkom tot bur gemeester J. Vader, de heer J. P. Ka- kebeke, die de sportcommissie verte genwoordigde en verschillende fami lieleden van da leden, die door hun aanwezigheid blijk gaven van hun me deleven. De jury-leden hadden verstek laten gaan. De functie van jury-lid werd men beslissingen. NISSE E.H.B.O. bijeen. De Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken te Nisse kwam in algemene vergadering bijeen. Uit het ver- slag van de penningmeester bleek dat de kas een klein saldo had. Besloten werd om op 5 en 6 Juni 1953 een afgevaardigde te zenden naar de jubileum-vergadering van deze vereniging te Amsterdam. In principe werd besloten om deel te ne men aan de wedstrijd oefeningen, die ge houden zullen worden te Goes. Tot leden voor de kascontrole werden gekozen de heer A. Moerman en mej. D. Dronkers. OOSTKAPELLE Opbrengst collecte. De opbrengst van de gehouden collecte voor het P.LT. heeft f31 opgebracht. OVEZANDE Collecte. De opbrengst van de collec te Zeeuwse maand bedroeg f 98. POORTVLIET Kerkvoogdij. Bij de gehouden stem ming van kerkvoogden der Ned. Herv. kerk te Poortvliet werd de aftredende kerkvoogd, de heer P. Oosdijk, als zo danig herkozen. In de vacature van de heer J. L. Noom, die wegens hoge ouderdom voor herbenoeming bedank te, is thans tot kerkvoogd gekozen de heer B. J. van Oeveren. In verband met het aftreden van de heer Noom is thans tot president-kerkvoogd be noemd de heer P. Burgers. Allen heb ben hun benoeming aangenomen. SEROOSKERKE (W.) Raad komt bjjeen. De gemeenteraad hoopt a-s. Dinsdag in vergadering bij een te komen. De agenda vermeldt o.a.: vaststel ling partiële wijziging uitbreidingsplan; wijziging begroting 1952 en bespreking oprichting „Wegschap Walcheren". SINT ANNALAND Huisslachtingen. In de maand October werden ter gemeentesecretarie te Sint Annaland 111 vergunningen uitgereikt voor huisslachting. Collecte Zeeuwse Maand. De inzameling voor de actie „OctobermaandZeeuwse maand" bracht f 174,30 op. Dit komt neer op 7 cent per inwoner. ST. LAURENS Oprichting afdeling N.C.VJB. Er be staan te Sint Laurens plannen om te komen tot oprichting van een afdeling van de Ned. Chr. Vrouwen Bond. Het initiatief ls genomen door de dames mevr. Baas en mevr. Kalkman, in het vergaderlokaal een bijeenkomst worden gehouden, waarin mevr. J. de Jong-Bikker, presidente van het Ge west Zeeland en mevr. J. Llgthart Schenk-van Zijtveld, hoofd-propagan- diste, zullen spreken over doel en grondslag van de N.C.V.B. Succes op tentoonstelling. De heer J. A. Kurz behaalde op de natloanle trekpaardententoonstelling te 's-Herto- genbosch een medaille voor ingeleverd hoefbeslag. WEMELDINGE Gemeente-avond der Ned. Herv. Kerk. Woensdag- en Donderdagavond werd in het Ned. Herv. Jeugdgebouw alhier onder leiding van ds J. G. van leperen een gemeente-avond gehouden. Hij sprak een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, waaronder de heer Tenbrugge Kate, zanger en speler uit Rotterdam met zijn verloofde, de ba zuinblazers en de heer J. Veerhoek voor het geven van voordrachten. Vervolgens werden enige filmstroken op het doek gebracht uit de 18e eeuw. De oude gehouwen in de Dorpsstraat hadden alle aandacht en ook de clau sule uit het testament, waarin de erf laatster mej. Coomans, ambachtsvrouwe van Wemeldinge, uitdrukkelijk bepaal de, dat met gelden van de kerkvoogdij geen orgel in de kerk geplaatst mocht worden. WISSENKERKE Propaganda voor de blinden. Woens dag is in de zaal van hotel „De Kroon" te Wissekerke een propaganda-avond gehouden van de Nederlandse Blinden- bond. De heer M. de Regt, lid van het comité van voorbereiding, opende deze avond, waarna hij het woord gaf aan de spreker de heer Joh. van den Berg, bondspropagandist. Deze hield een gloedvolle rede, waarna de film „Eén van ons", naar een novelle van Willem Kramer, werd vertoond. Daarna decla meerde de heer van den Berg „De Bruid" en „Rotterdam". Vertoond werd nog een tekenfilm „Met z'n drieën op avontuur". WOLPHAARTSDIJK Opbrengst van bazar. De netto opbrengst van de bazar gehouden voor de muziekvereniging „Advendo" be draagt f 1159,53. In het kerkgebouw van de Geref. Gemeente heeft Donderdag ds J. v. d. Leek, Geref. pred. te KapHe, een rede gehouden voor „Vrederust". Hij sprak naar aanleiding van Joh. 9 114. YERSEKE Ruw weer, tóch export. Da visserij op consumptlemosselen ls door het ruw© weer erg belemmerd, maar de ©«port stond toch niet geheel stil. De vraag uit Frankrijk Is groter dan deze geweest ls, in verband met de gerin gere aanvoer uit Duitsland en Dene marken, waar hst ruws weer ds gehele r,Octobermaand Zeeuwse maand" BIGGEKERKE NEEMT DE LEIDING» Voorziver thans de opbrengsten van col lectes bekend zijn, die in bet kader van de Zeeuwse maand zijn gehouden, heeft Big gekerke de leiding, genomen met een ge middelde van 17 ct per inwoner. De totaal opbrengst in dit 900 inwoners tellende dorp bedroeg f 153.25. De leiding had tot heden St. Annaland met 7 ct per inwoner en een totaal van f 174.30. Het gemiddelde van alle ontvangen col lectes bedraagt 6 ct. Wanneer dit op deze hoogte blijft, kan een totale opbrengst van f 15.000 tot f 16.000 verwacht worden. Ged. Staten stellen voor: Ter uitbreiding van de werkgelegen heid in de provincie doen G.S. een voorstel aan de Staten bijdragen te verlenen in de onrendabele kosten van de aanleg van industrieterreinen tot de helft van die kosten, nadat daarop de bijdrage van het Rijk in mindering is gebracht. Het Rijk blijkt in het algemeen bereid, in het bijzonder ten aanzien van de aange wezen ontwikkelingsgebieden, maar ook wel voor buiten deze gebieden gelegen ge meenten, bijdragen toe te kennen. De bij drage voor de ontwikkelingsgebieden be draagt 80 pet van de onrendabele kosten van aanleg, voor de andere gebieden 75 procent Voordat de minister een beslissing neemt wordt een oordeel van het college van G.S. verlangd. Bovendien moet het restant van de onrendabele kosten door provincie en gemeente worden gedragen. Tot dusver zijn in behandeling ge nomen aanvragen voor de aanleg van terreinen te Terneuzen, Kruiningen en Goes. In deze gevallen kan ook door de pro vincie steun worden verleend. In de begro ting voor 1953 is daartoe een post van f 25.000 uitgetrokken, die voldoende wordt geacht. De regeling, zoals deze thans door G.S. wordt voorgesteld, is ook reeds in andere provincies van kracht. G.S. wijzen er nog op, dat alleen dan een bijdrage wordt verleend, wanneer ook het Rijk bij draagt Enkele pakken stro, die Zaterdag middag van een vrachtwagen gleden op de Kapelse straatweg te Kloetinge, troffen de heer H. Ruissen, die juist met zijn rijwiel de wagen passeerde. Hij werd tegen de grond „eslingerd, maar slechts licht gewond. Vrijdagmiddag: a.s., om half dria, sal handel had stilgelegd, Drukte in Vlissingen. (Vervolg van i tg. 1). Aan de kade van de Vlissingse buitenhaven lag Zaterdagavond de „Mecklenburg" gemeerd. In de grote loods stond de douane gereed voor de controle. Op het stationsemplace ment wachtte een extra trein op de reizigers, die hoofdzakelijk voor Duitsland en ook voor Zwitserland waren bestemd. Een vertrouwd beeld van voor de oorlog was teruggekeerd! Het was echter maar voor één keer.... Het schip had 327 passagiers aan boord, Amerikanen, Duitsers en Ne derlanders, die met de extra diesel naar Utrecht en Tilburg werden ge bracht, waar zij de D-treinen konden nemen. Het had heel wat voeten in de aarde de trein uit Vlissingen te krfjgen, omdat ook de normale dienst moest worden gereden en tot Lewe- dorp nog altijd enkel spoor ligt. DE „MAASDAM". Zondagmorgen omstreeks 8 uur was er hetzelfde beeld, toen de ca. 150 passagiers van de „Maasdam", die door vijf sleepboten was binnen geloodst, debarkeerden. Na de dou anecontrole, die zeer vlot in haar werk ging, werden d reizigers met bussen naar het station gebracht. Met de diensttreinen konden zij vertrek ken. Vele familieleden van de passa giers, die vanaf Donderdagavond op het schip voor de Nieuwe Waterweg hadden gewacht en die nogal last van zeeziekte hadden gehad, waren naar Vlissingen ter verwelkoming gereisd. Vanmiddag zal een extra trein de 600 passagiers, die met de „Maasdam" naar New York zullen vertrekken, vanuit Rott iam, waar de controle plaatsvindt, naar Vlissingen brengen. Daar kan men onmiddellijk aan boord gaan. DE „PEBANE". Het Portugese schip „Pebane", dat vastzit op de hoge plaat bij Breskens, wordt vandaag gelost. Sleepboten hebben Zaterdag bij hoog water een laatste vergeefse poging gedaan om het schip vlot te 'trekken. Er kwam echter een meter water minder dan werd verwacht. De bemanning is nog aan boord. Op de rede van Vlissingen waar Zaterdag bijna 20 schepen het luwen van de storm op de Noordzee afwachtten, wordt de toestand ook weer normaal. De Ouddorper reddingsvlet „Prin ses Juliana", schipper P. Bezuyenuit Ouddorp, heeft Zaterdagmorgen bij hoog water het motorvisservaartuig „Ouddorp 18", sc' ipper de Koning, dat daar Vrijdag strandde, van de dijk te Bruinisse getrokken en naar de ha ven te Bruinisse gesleept. Het schip was wel lek, maar zonk niet. De steenglooiing is ter plaatse van de stranding beschadigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2