De „Nieuw Amsterdam" debarkeerde te Amsterdam, de „Maasdam" te Vlissingen Volgend jaar is Zeeland twee Christelijke Middelbare scholen rijker President Weizmann van Israël overleden Ernstige ongeregeldheden te Kimberley 1; SNIPPER NIEUWS 1 Verkoop van „De Ommelanden gaat door PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het wrak van de „Faustus" zal worden opgeblazen Beperkt scheepvaartverkeer via de Nieuwe Waterweg is weer mogelijk Vier gewonden bij botsing van bussen Ontplofte de eerste waterstofbom 7 Zaterdag a.s. luisterrijke opening van Christelijk Lyceum Een Chr. H.B.S. te Middelburg en een Chr.* Meisjesschool te Goes Uitgave'. Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. BQ, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 3435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Nfoordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2323 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 10 NOV. 1952 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en onderdgang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.54 u., onder 16.54 u. Maan op 0.52 u., onder 14.32 u. Hoogwater Dinsdag 11 Nov.: Vlissingen: 8.53 u. 1.12 m., 21.43 u. 1.33 m. Terneuzen: 9.21 u. 1.31 m., 22.07 u. 1.53 m. Wemeldinge: 10.18 u. 1.01 m„ 23.01 u. 1.31 m. Zierikzee: 9.56 u. 0.84 m., 22.46 u. 1.13 m. Het wrak van het Panamese schip „Faustus" In de monding van de Nieuwe van de Mr* „Zeeland" debarkeerde reeds Zaterdagavond in Vlissingen. Het gelopen weekeinde ernstig ontwricht. Toen bleek, dat het niet mogelijk was de vaarroute door het opruimen van het scheepswrak spoedig open te stellen, zijn onmiddellijk maatregelen genomen om de zeeschepen, die voor Hoek van Holland lagen, naar andere havens te dirigeren. De „Nieuw Amster dam", komende van New York, kreeg opdracht naar de Amsterdamse Coen- haven te varen, waar het met enkele honderden passagiers aan boord Za terdagavond half twaalf arriveerde. De „Maasdam", eveneens uit New York, werd naar de Vlissingse buitenhaven verwezen. Daar kwam het schip gister morgen aan, nadat het des nachts op de rede had gelegen. De „Mecklenburg" van de Mjj Zeeland debarkeerde reeds Zaterdagavond in Vlissingen. Het Amerikaanse troepentransportschip „Sturgiss" is doorgevaren naar IJmui- den, waar in de nacht van Zaterdag op Zondag de 120 Nederlandse en 8 Belgische Koreastrijders van boord gingen. Met man en macht wordt getracht het wrak van de „Faustus" op te ruimen. Gelukkig bestaat sedert Zaterdagmiddag voor kleinere schepen weer de mogelijkheid de Nieuwe Waterweg in en uit te varen. De „Koningin Emma" van de Mij „Zeeland" was het eerste schip, dat na Vrijdagmiddag zee koos voor Harwich. Het wrak van de Portugees zal worden opgeblazen. .Nadat Zaterdagmorgen de juiste ligplaats van de „Faustus" was vast gesteld (de marine-vliegdienst maakte tal van foto's), bleek een vaargeul van ongeveer 80 meter te zijn over gebleven. Het schip moet onder wa ter zijn gekapseisd en ligt dwars in de vaargeul. Normale lichting is door de sterke stromingen niet mogelijk. Duikers van de marine konden door het slechte weer nog niet aan het werk gaan. Vanmorgen zullen twee Engelse bergingsvaartuigen en twee kustbergin;;svaartuigen, die op ver zoek door de Britse Admiraliteit be schikbaar zijn gesteld, de haven van Dover verlaten. Er zal van springstoffen gebruik moeten worden gemaakt, maar deze kunnen slechts worden ingebracht, wanneer het weer gunstig is en nadat duikers een serieus onderzoek hebben ingesteld. Intussen is de z.g. spring- ploeg der marine (4 groepen) in Hoek van Holland aangekomen. Het gat in de pier is naar schat ting 41 meter breed. Het staat vol water, zodat van de diepte nog niets te zeggen valt. Dat die belangrijk is, kan men opmaken uit het feit, dat de „Faustus" volkomen door de pier is heengestoten en zo in de Waterweg is terechtgekomen. DE NIEUWE WATERWEG. Intussen is het, zoals gezegd, voor kleinere schepen weer mogelijk van de Nieuwe Waterweg gebruik te ma ken. Er is éénrichtingverkeer inge steld. Voor uitvarende schepen geldt voorlopig een maximum diepgang van 8 meter en voor binnenkomende sche pen een van 7 meter. Zaterdag kwamen reeds vele sche pen met een loods aan boord pal langs het Noorderhoofd op eigen risi co binnen. En gisteren konden 65 schepen de Rotterdamse haven ver laten. Ruim 40 schepen liepen binnen De loodsen hadden geen moeibjk- heden gehad. De „Zeeland" vaart weer normaal vanuit de Hoek op Engeland. De „Mecklenburg" keerde direct na de debarkatie in Vlissingen naar Hoek van Holland terug. Daar leek het wel, of hét op het hoogst van het vreemdelingenseizoen was. Duizenden mensen kwamen, met treinen, bussen, auto's en op de fiets hun nieuwsgie righeid bevredigen. In allerijl werden de eetgeleg ïheden op en bij het strand weer opengesteld. De politie had de grootste moeite om de stroom te verwerken. Er was overigens niets anders te zien dan een witte streep op de plaats, waar de „Faustus" onder ging.... (Zie vervolg op pag. 2). "iani—iBi NIEUWE ARRESTATIES IN KENIA. Geruchten, dat Jomo Kenjata, leider vatf de Afrikaanse CIniè-in Kenia, xvas vrijgela ten en zich naar zijn stamgebied terug- spoedde, hebben Vrijdag geleid tot de ar? restatie van 299 personen, die ervan verr dacht worden lid te zijn van de Mau Map, Honderden leden van de Kikoejoe-stam war ren bijeengekomen om Kenjata, die sinds 21 October in hechtenis is, te verwelkomen. Militairen en politie omsingelden de ver zamelde menigte en hielden 299 Kikoejoe+s vast voor een verhoor. De vrouwen der be trokkenen, die zich een eind verder verza meld hadden, protesteerden tegen de aan houding. Zij werden echter door de politie en militairen verspreid. AARDBEVINGEN OP VIJF PLAATSEN. De seismograaf van de universiteit van Fordham, te New York, heeft Vrijdag drie aardbevingen geregistreerd, nl. óp het Oostsiberische schiereiland Kamsjatska, in de Golf van Mexico en één op ëen onbe kende plaats. De aardbeving op Kamsjatska, die Woensdag j.l. heeft plaatsgevonden, was zó hevig, dat zij over de gehele Stille Oceaan vloedgolven veroorzaakte, die door alle seismografen ter wereld zijn waarge nomen. In Nepal zijn Zaterdagmiddag twee lich te aardbevingen waargenomen. Mensen liepen verschrikt uit hun huizen. Slacht offers vielen er niet, terwijl er ook geen schade werd aangericht Zaterdag is ook een krachtige aardbe ving gevoeld in gedeelten van het gebied langs de Baai van San Francisco. De aard beving werd gevoeld door Inwoners van San Francisco en omgeving. DE GROOTSTE DER ZIONISTEN IS NIET MEER Hij was niet alleen staatsman, maar ook knap geleerde. Zondagmorgen is president Weizmann van Israël, na een hartaandoening en angina pectoris, overleden. Zijn gezondheid had de laatste jaren veel te wensen overgelaten. In September 1949 kwam Weizmann naar de nieuwe staat Israël, nadat hy in 1948, toén hij zich op uitnodiging van president Trnman in Amerika bevond, tot president was gekozen door de voorlopige regering. Zonder enige reserve mag Weizmann de grootste figuur uit het Zionisme worden genoemd; Weizmann werd in 1874 bij Grodno, in Rusland, geboren. Op school toonde hij zich een uitstekende leerling, doch tenge volge van de toenmalige bepalingen mocht hij als Jood niet de universiteit bezoeken. Hij reisde naar Duitsland, waar hij erin slaagde tot een universiteit toegelaten te INHEEMSEN BEKOGELDEN POLITIE EN BRANDWEER „Afrikaanse nationale congres" proclameerde staking. Veertien Afrikanen zijn gedood en 99 gewond bij ongeregeldheden, die zich Zaterdag in Kimberley (Zuid-Afrika) hebben voorgedaan. Een uitgangs centrum en een postkantoor zijn in brand gestoken. Het café, waar de wan ordelijkheden begonnen, is zwaar beschadigd. gers vielen politie en brandweer als één man aan, doch zij werden teruggedreven. De politie patrouilleerde vervolgens in vrachtauto's door de stad en dreef samen scholende inboorlingen uiteen. De in brand gestoken gemeentegebouwen zijn geheel verwoest. De burgemeester van Port Elizabeth heeft de regering verzocht de stad onder militair toezicht te plaatsen. Geantwoord werd, dat vandaag, de dag, waarop het „Afrikaanse nationale congres" een staking voor niet-blanken heeft afgekondigd, grote politieversterkingen in de stad zullen zijn en dat zo nodig het leger zal worden inge schakeld. Enkele negers begonnen in dit café gas ten lastig te vallen. Zi] schopten tegen bier pullen en begonnen in de gang met stenen te gooien. Daarna probeerden zij de geld- lade te lichten. De hulp van de politie werd ingeroepen. Deze kwam in een bus aanrijden, waarop de negers het voertuig hevig met stenen bekogelden. De politie opende daarop het vuur. Tijdens het gevecht zijn twee vracht auto's der politie in brand gestoken, ter wijl een gevangenwagen werd vernield. De inheemsen beletten de brandweer door een bekogeling met zware stenen blus- singswerk te verrichten. De brandweer kwam later, onder bescherming der politie terug, om te constateren, dat in die tijd nieuwe branden waren gesticht. De ne- Koningin cn Prinsessen bij lezing over Andesexpeditie. Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben Zaterdagavond een bij eenkomst bijgewoond van de Kon. Ned. Alper.vereniging, die in Esplanade te Utrecht werd gehouden. De eind vorige maand uit Peru en Bolivia teruggekeerde geoloog dr C. E. Egeler bracht daar ver slag uit van de ondernomen Andesexpedi tie. Tussen Doetinchem en Terborg zijn Za terdagmorgen in een* scherpe bocht twee autobussen van de N.V. Gelderse Tram wegen tegen elkaar gebotst. Tengevolge van de hevige klap draaide de uit de rich ting Doetinchem komende bus een halve slag om, waarna de wagen dwars over het fietspad aan de rechterzijde van de weg kwam te staan. De andere bus slipte na het ongeval en kwam in een weiland terecht. Beide voertuigen werden zwaar bescha digd. De cabines werden totaal in elkaar gedrukt. Eén der chauffeurs zat knel achter het stuur. Evenals de andere chauffeur klaagde hij over inwendige kneuzingen. Beide chauffeurs, alsmede twee passagiers, werden naar het Wilhelmina ziekenhuis te Doetinchem overgebracht. De passagiers waren tamelijk ernstig gewond, o.a. aan het gelaat A Adlai Stevenson heeft medegedeeld, dat hij zich actief zal blijven bemoeien met de zaken in de democratische par tij. Hij gaf de verslaggevers afschriften van een telegram van Truman, waarin deze hem „het hoofd van onze partij" noemde. Philip Murray, de president van de Amerikaanse vakvereniging C.I.O. en de vakvereniging van arbei ders in de staalindustrie, is Zondag ochtend op 66-jarige leeftijd te San Francisco overleden. Het Internatio nale Verbond van Vrije Vakverenigin gen heeft een beroep gedaan op de V.N. om een commissie van goede diensten in te stellen ter regeling van het Frans-Tunesische geschil. Öp de markt te Verona in Italië zijn 182 koeien aan de Italiaanse regering over handigd. Zij werden door Nederland aangeboden voor slachtoffers van de overstromingen, die vorig jaar de Po- vlakte teisterden. In 1953 zal Neder land maximaal 35.000 ton bacon aan Engeland leveren tegen f 264,43 per 100 kg. De Franse Nationale Verga dering heeft Zaterdagavond de begro ting voor het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen onverminderd goedge keurd met 324 tegen 182 stemmen. In de Boliviaanse provincie Chapare zijn vierduizend inheemsen in opstand gekomen. Zij hebben opvele plaatsen brand gesticht en geroofd. Zaterdag avond heeft bakker Woldring met zijn bestelauto in Emmercompascuum, toen hij werd verblind door een bromfietser, de 70-jarige J. de Vries aangereden. De man was op sl g dood. worden. Hij studeerde chemie en behaalde zijn titel. Omstreeks 1904 woonde Weizmann in Zwitserland, waar hij les gaf in scheikunde. Van deze tijd af aan begon hij een belang rijke rol te spelen in de Joodse beweging. „MET OPRECHTE DANK". Na zijn leraarstijd vestigde Weizmann zich in Engeland, waar hij tot Brit genatu raliseerd werd. In 1949 gaf hij zijn Britse paspoort „met oprechte dank" aan de Brit se autoriteiten terug. Hij was toen president van de staat Israël. Weizmanns brillante wetenschappe- ïyke gaven hebben in de eerste wereldoorlog ertoe bygedragen, dat Engeland uit een impasse in de wa penindustrie geraakte, die in de eerste tyd was ontstaan door gebrek aan aceton, nodig voor de bereiding van t.n.t. Persoonlijke beloning wenste hij niet, doch hij verzocht slechts hulp voor „mijn volk". Dit leidde tot de verklaring van Bal four van 1917, volgens welke Engeland zich verbond steun te geven bij de instelling van een Joodse staat in Palestina. Van 1918 tot 1931 was Weizmann voor zitter van de Zionistische organisatie, even als van 1935 tot 1946. Sinds 1929 was hij voorzitter van de „Jewish Agency". EEN WEEK ROUW. In Israël is een week rouw uitgeschre ven. De Israëlische blauw-witte vlag op het huis van de president is neergehaald. De president is opgebaard in het instituut voor wetenschappen, dat bij zijn woning is gelegen en tot de oprichting waarvan hij het initiatief heeft genomen. Woensdag zal te Rehoboth de begrafenis plaatsvinden. FRANS OFFENSIEF IN INDO-CHINA. De troepen der Franse Unie hebben in een gebied ongeveer 70 km. ten Noordwesten van Hanoi opnieuw een groot offensief ingezet. Dertig kilometer verder zyn para chutisten neergelaten, die contact heb ben gemaakt met pantsereenheden. De troepen der Vietmihh werden met vliegtuigenaangevallen. Ook de marine neemt aan de opera ties deel. Langs de Zwarte Rivier zijn installaties van de tegenstander hevig beschoten. Een aantal opstandelingen is naar Yenbay uitgeweken, dat zwaar gebombardeerd is. De strijdkrachtenvan de Vietminh hebben het vliegveld van Quinh Nhai bezet op de Noordwestelijke flank van de Franse verdedigingslinie aan de Zwarte Rivier, in Noordwest-Tonkin. DeVietminh-troepen waren de rivier overgestoken en vechten op ongeveer 10 km. van Quinh Nhai. Noordelijke krijgsgevangenen trachtten te ontsnappen. Twee communistische krijgsgevangenen, die brieven bij zich hadden aan hoge Ko reaanse en Chinese leiders, zijn gepakt, toen zij van het eiland Koje trachtten te ont snappen. Op de gevangenen werden ook aangetroffen een met de hand getekende kaart van Korea, een kaart van Koje met daarop de ligging van de V.N.-troepen, een lijst van leden van de communistische par tij, twee zelfgemaakte messen, een kompas en sigaretten Op de raccordementsspooriyn van de raffinaderij van de B.P.M. te Pernis naar het rangeerterrein lJsselmonde te Rotterdam is ter hoogte van de vlootbasis Vrijdag een trein met werklieden van de B.P.M. achter op een stilstaande werkliedentrein gereden. Enige rijtuigen zijn daarby in elkaar ge schoven en ingedrukt door de lo comotief van de aanradende trein V TREINBOTSING BIJ LONDEN. Zaterdagavond is bij het station Guild ford, ongeveer 50 km. ten Zuidwesten van Londen, een electrische trein in botsing ge komen met een locomotief. Ongeveer twin- naar het ziekenhuis moesten worden ge- tig personen werden gewond, van wie zes bracht. Het tydschrift „Los Angeles Exa miner" heeft Zaterdag een bericht ge publiceerd, waarin gezegd wordt, dat onlangs op een kleine atol van de Eni- wetok-groep een waterstofbom tot ont ploffing is gebracht. De wetenschappelijke redacteur van het blad, Chris Clausen, baseert zijn bericht op een brief, die iemand uit Los Angeles ontvangen heeft van een vriend, die de proefneming had gade geslagen. Volgens deze laatste is een atoombom „niets" vergeleken met een waterstofbom. Clausen concludeert uit het schrijven van de ooggetuige, dat de 800 meter brede en 4800 meter lange atol door de ontploffing van de waterstofbom waar schijnlijk in gas en stof is opgegaan. De Zuidafrikaanse regering heeft een Vrijdagavond in Pretoria gehou den receptie van de Russische waar nemende consul-generaal ter herden king van de 35-ste verjaardag van de Russische revolutie openiyk geboycot. Geen der 25 genodigde Zuidafrikaanse ministers, onder wie dr Malan, heeft de receptie bygewoond. ER ZIJN AL VIJF GEGADIGDEN heer S. van der Ploeg, de bond, die de staking heeft geproclameerd, deelde mede, dat, indien één van de vijf „stromannen" van „De Ommelanden" zal komen opdagen, de A.N.A.B. hem de rekening zal blijven presenteren. Geen enkele staker mag in dienst worden genomen. Bestuur en commissarissen van de coöp. fabriek voor melkproducten „De „Ommelanden" te Groningen ha' ben Zaterdagmorgen in een buitengewone bestuursvergadering besloten het bedrijf te verkopen. Aan de stakers is acht dagen tyd gegeven de staking op te heffen. Deze termyn was Zaterdag om. Het voltallige bestuur, alsmede de direc teur van „De Ommelanden", heeft Maan dag j.l. nog besprekingen gevoerd met het college van Rijksbemiddelaars in 's-Graven- hage. Men heeft toen van de zijde van „De Ommelanden" het laatste definitieve voor stel aan de voorzitter, mr J. A. Berger, overhandigd. Van de zijde van de Rijksbe middelaars is toen medegedeeld, dat de zaak nog eens bekeken zou worden. Mr Berger heeft van „De Ommelanden" be richt ontvangen, dat, wanneer de staking vóór 8 November niet zou worden opgehe ven, de fabriek definitief zou worden ver kocht. Bestuur en commissarissen hebben uit hun midden een commisssie benoemd, aan gevuld met de directeur, de heer F. de Boer, en de juridische adviseur, mr F. Bout, om de verkoopsvoorwaarden vast te stellen. Eén van deze voorwaarden is, dat ter be scherming van het thans werkende perso neel geen der stakers weer in dienst mag worden genomen. BIJ E CHRIJVING. De verkoop van de fabriek zal hy inschryving geschieden. De hoogste bieder kan „De Ommelanden" kopen. Er zyn thans vyf candidaat-kopers, waarvan vier in staat Zfln het bedrijf te exploiteren. Deze vier candidaten zijn: een Nederlandse combinatie van zuivelfabrieken, een buitenlands con cern en twee combinaties van finan ciers. Het vorige jaar werd voor 20 millioen gulden geëxporteerd. Wanneer er geen sta king zou zijn geweest, zou dit bedrag in 1953 tot 30 millioen gulden zijn opgevoerd. De secretaris van het hoofdbestuur van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond, de De zeeroof op de Middellandse Zee POLITIE ARRESTEERT BEMANNING VAN DE „ESMEE". Na een snel onderzoek, dat werd bemoei lijkt door het geheimzinnige karakter rond om het geval van zeeroof, waarvan dezer dagen het Nederlandse schip „Combinatie" op de Middellandse Zee het slachtoffer werd, is de internationale politie overgegaan tot de arrestatie van de bemanning van het scheepje „Esmee", dat 5 November de ha ven van Tanger binnenviel. Deze bemanning bestaat voornamelijk uit Britse en Nederlandse matrozen, wier deel neming aan de zeeroof Is vastgesteld. Het scheepje is in beslag genomen. De politie van Miami, in de Ameri kaanse staat Florida, heeft medege deeld, dat een zestienjarige jongen heeft bekend zijn ouders te hebben doodgeschoten, omdat zij hem van school wilden nemen en hem een be trekking wilden doen vervullen. D« jongen werd gearresteerd achter het stuur van een auto, waarin zich twee geweren, een jachtgeweer, een revol ver twee jagersmessen en een „fnachete" (een lang mes, met gebogen lemmet) bevonden. Zeeland zal 1 September 1953 twee middelbare scholen rijker zijn. Te Middelburg zal op deze datum een Chr. H.B.S. starten en te Goes zal de Chr. Middelbare Meisjesschool, verbonden aan het Chr. Lyceum, haar cursus beginnen. Beide scholen rullen het eerste jaar alleen uit een eerste klas bestaan. Deze mededelingen deed de heer J. Laport, voorzitter van het bestuur der Ver. voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs voor Zeeland, tijdens een persconferentie t.g.v. de opening van het nieuwe schoolgebouw te Goes, waarschynlijk door minister Cals, op Zaterdag a.s. Helaas kon de minister van Onder wijs nog geen toezegging doen voor Rijkssubsidie voor de Chr. H.B.S. te Middelburg. Voor de Chr. Middelbare Meisjesschool te Goes daarentegen is subsidie uitgetrokken op de begroting voor 1953 van het departement van O., K. en W. Dat dit resultaat werd verkregen, is voor een deel te dan ken aan de medewerking, die B. en W. te Goes en Ged. Staten verleen den. De Chr. Middelbare Meisjesschool is berekend op 40 tot 50 meisjes. Op grond van statistische gegevens heeft het bestuur het aantal leerlingen van de Chr. H.B.S. te Middelburg geschat op 250 tot 300. SLAPELOZE NACHTEN. Het moderamen heeft soms slapeloze nachten doorgebracht, vermeldde de secretaris, de heer Pouwer, in zijn jaarverslag. Nu, de heer Laport kon er Zaterdag van meepraten. Maar het was slechts In korte trekken, dat hij ons lets van de moeilijkheden vertel de, die aan de bouw van de nieuwe school voorafgingen, want de gehele persconferentie stond in het teken van de komende grote dag, waarop het nieuwe schoolgebouw geopend zal worden. De opening zal geschieden door het doorknippen van een lint, dat by de Ingang gespannen is. Tevoren z«n dan echter de leden en genodigden in jaar vergadering byeen geweest. Het be stuur heeft plannen de belangstellen den en de genodigden voor de plech tige opening, van de „Prins van Oranje" te laten wandelen naar het nieuwe gebouw. Het is niet onmoge lijk, dat een muziekkorps voorop zal gaan. Tijdens de tocht speelt het carillon, terwijl van de torens de vlaggen zullen wapperen. Het nieuwe school gebouw zal omgeven zijn door een vijftigtal vlaggen. De schaar, waarmee de minister het lint doorknipt, wordt door de twee jongste leerlingen aan geboden op een kussen, waarop het Zeeuwse wapen is geborduurd. Indien het regent wordt gebruik gemaakt van auto's. Na de opening kan ieder het gebouw bezichtigen. HET GEBOUW. De rector, drs D. Barends, vertelde over het nieuwe gebouw: De totale oppervlakte is 2400 m2 en de totale inhoud 15.000 m3. De grootste lengte is 94 m. en over de afstand tussen de twee verst uit elkaar gelegen lo kalen loopt men twee minuten. In het gebouw kunnen 400 leerlingen onder- wys ontvangen. De zuidvleugel be staat uitsluitend uit leslokalen. In de noordvleugel zjjn de „exacte" lokalen ondergebracht, zoals het scheikunde-, natuurkunde- en biologielokaal. Een rondgang door het glasrijke ge bouw is op zichzelf al leerzaam. De lokalen zijn n.l. niet aangeduid met nummers („Dat staat zo gevangenis achtig", zei de conrector, ir W. J. Mul der), maar door bordjes met namen van grote figuren in de tak van weten schap, die in het lokaal wordt gedo ceerd. De trots van alle leerlingen is de wasruimte van het gymnastieklokaal, de trots van de docenten is de lerarenkamer. En die van leraren en leerlingen samen is de prachtige aula. Het zou te ver voeren om alle snuf jes van het nieuwe schoolgebouw op te noemen. Alleen: voor leerlingen, die uit de klas verwijderd zijn, is het maar ge raden naar de rector te gaan, want schuilhoeken in dit uiterst moderne schoolgebouw zijn er niet. De school telt thans 16 klassen en wekeUjks worden er 505 lesuren ge geven. Op het ogenblik zijn er 257 leerlingen (7 minder dan vorig jaar, toen de dépendance te Middelburg bestond) en 28 docent- -. De heer A. Kousemaker, muziek leraar aan de school, heeft ter ge legenheid van de opening van het schoolgebouw een speciale cantate ge componeerd, die op de jaarvergade ring door het schoolkoor uitgevoerd zal worden. DE BILT ZEGT: Meer wind. Weersverwachting geldig tot vanavond. Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige en voornamelijk langs de Waddenkust nu en dan harde Noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1