GEZONKEN „FAUSTUS" STREMT SCHEEPVAART NAAR ROTTERDAM Treinbotsing te Rotterdam; twee doden, 25 gewonden Ambonezen demonstreerden in Den Haag Prinses Josephine Charlotte van België verloofd met Prins Jan van Luxemburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Stormschade in geheel West-Europa „Pebane" nog steeds vast bij Vlissingen „Voor vrede en vooruitgang" Algemene Beschouwingen geëindigd Pruisische bevelstoon heeft afgedaan Vrijlating gevraagd van Manusama Bouw Medisch Centrum te Goes vordert Twee jaar geëist tegen Middelburgse inbreken Uitgave; Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2322 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 8 NOV. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers. Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon- en Maan: Zondag: Zon op 7.51 u., onder 16.57 u. Maan op 23.40 u„ onder 14.08 u. Laatste Kwartier 16.43 u. Hoogwater Zondag 9 November: Vlissingen: 6.38 u. 1.42 m., 19.18 u. 1.50 m. Terneuzen: 7.08 u. 1.59 m., 19.45 u. 1.71 m. Wemeldinge: 8.15 u. 1.23 m„ 20.45 u. 1.42 m. Zierikzee: 7.52 u. 1.03 m„ 20.29 u. 1.22 m. TN WENEN zal op 12 December a.s. 1 een „congres der volkeren voor de vrede' worden gehouden. Een in het Duits gesteld vouwblad, dat ons uit Wenen werd toegezonden, vertelt in zeer hooggestemde bewoordingen wie er allemaal zullen komen. Als we het goed begrepen hebben, is het zo'n beetje een vervolg op de „vredes conferentie", die kortgeleden in Pe king plaatsvond. En voorts blijkt er verband te bestaan tussen het congres in Wenen en de conferentie,, ter vreed zame oplossing van het probleem- Duitsland", die medio October in Stockholm werd gehouden. Wie dit weet begrijpt al direct, uit welke hoek de wind waait. Het wordt in Wenen een door communistische leiders geïnspireerd samentreffen van communisten met lieden, die nog al tijd „een derde weg" schijnen te zien. Een naam als die van de Franse pro fessor Joliot-Curie zegt in dit verband genoeg. Toch zal het Weense congres een bijzonder aceent krijgen. Het ligt n.l. in de bedoeling daar de basis te leg gen voor een „Wereldraad der ker ken", die de naam zal moeten dragen van „wereldraad der kerken voor vrede en vooruitgang". Het aantal voorzitters zal 12 bedragen, zoals dat van de Apostelen, wordt aan het be richt toegevoegd. Onder de namen van hen, die voor deze functie in aan merking komen, zijn die van Nie- moller en van de rode deken van Canterbury, alsmede die van dr Barecky, bisschop van de Geref. Kerk van Hongarije. 7 OVER. is het nu dus gekomen, dat tegenover de Wereldraad van Kerken een communistisch ingestelde wereldraad zal worden opgericht. Een raad, die (laat niemand daaraan twjj- gelen) bedoeld is als een orgaan van de communistische regeringen in de Oosteuropese landen en die in feite als politiek instrument moet dienen. Zo wordt het Evangelie van Jezus Chris tus in dienst gesteld van de macht van de anti-christ. Wij zeggen dit niet uit de hoogte en uit zelfverzekerdheid, maar met spiert. Laten wij oppassen met ons oordeel over de daad van kerkleiders achter het ijzeren gordijn! Dat oordeel is voor ons, die in vrijheid leven, zo gemakke lijk, maar "is het ook verantwoord? Denk b.v. aan de Gereformeerde Ker ken in Hongarije, die na ontzaggelijke beproevingen tot een compromis zijn gekomen met het communistische re giem. Wie zal zeggen, wat zich heeft afgespeeld aan dwang en aan terreur? Nee, het is veel erger, dat mensen, die nog iedere dag in vrijheid leven, zich lenen voor nauwe samenwerking met deze boze machten. Die dit met opzet doen, omdat zij nog altijd geloven, dat met het communisme een vergelijk mogelijk is. En die daarvoor, het aller ergste, het Evangelie misbruiken. VOOR VREDE en vooruitgang' zo zal de nieuwe wereldraad he ten, ter onderscheiding van de Wereld raad van Kerken. Mooie woorden, die ook nu weer voor velen bekoring zul len hebben. Wie wil geen vrede en wie is er tegen vooruitgang? In de Sowjet-Unie heerst ook „vrede" en als men de verslagen over de vijfjaren plannen geloven mag, dan is er een enorme „vooruitgang". Maar wat koopt men daarvoor, als de mens niet vrij is? Vrij om naar de inspraak van zijn ge weten God te dienen en over de din gen in het leven zijn mening te heb ben en die ook uit te spreken? Dan wordt het de kunstmatige „vrede" van bajonet en die ook uit te spreken? Dan wordt het de opgedrongen „vooruit gang" van de staatsalmacht, die elk persoonlijk initiatief doodt en daar voor in de plaats stelt de dwang om de staat groot te maken. Welk een verblinding en een gemar chandeer met woorden. Hier krijgen de begrippen een principieel andere inhoud en zijn zij wel mijlen ver ver wijderd van wat de Bijbel leert over vrede en vooruitgang. (~NF DE PLANNEN in Wenen ver- band houden met het dit jaar in Moskou gehouden godsdienstige con gres is niet bekend. Onmogelijk is het niet. Daar waren ook predikanten en bisschoppen uit het Westen aanwezig. Wenen is een nieuwe poging de kerk van Jezus Christus in handen te stel len van het rijk van de anti-christ. Een poging, die bij voorbaat tot mislukking gedoemd is. Dat is de vaste en troos tende wetenschap, die wij in de Bijbel vinden. „De poorten der hel zullen haar niet overweldigen". Dwars door tie verzoekingen, de verleidingen en de vervolgingen heen leidt de Heer der kerk haar tot het glorieuze einde. Dat wij allen, vrij of in slavernij, door Hem trouw bevonden moge worden! T. VLIEGTUIG TEGEN ITALIAANSE BERG OPGE VLOGEN. Een Amerikaans legervliegtuig is Vrijdagavond nabij Salerno, in Italië, tegen een bergwand gevlogen. Red dingsploegen zijn onderweg. Men neemt aan dat de drie bemanningsle den om het leven zijn gekomen. Ontmoeting tussen Eisenhower en Truman. President Truman heeft in een tele gram aan zijn opvolger, Generaal Eisenhower, bevestigd dat hij hem zeventien dezer gaarne op het Witte Huis zal ontmoeten. De zware Noord-Wester storm, die over West-Europa is getrokken heeft in Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Zwitserland en Noord- West-Duitsland grote schade aangericht. De scheepvaart in het Kanaal en op de Noordzee werd practisch geheel lamgelegd. Schepen, die niet ijlings de veilige haven konden bereiken, moesten het anker laten val len en verscheidene schepen zonden noodseinen uit. Het bij de Hoek van Holland gestrande Panamese schip „Faustus" is gis teravond gezonken. Het wrak ligt precies voor de ingang van de Nieuwe Waterdag, waardoor het scheepvaartverkeer naar Rotterdam volkomen gestremd is. Het Portugese s.s. „Pebane" van de rederij „Cia Colonial de N.A.V.", dat bij Vlissingen op een plaat is gestrand, zit nog steeds vast. Gistermiddag heeft men getracht het los te trekken, doch dit gelukte niet. Vanochtend vroeg om vier uur zou men het opnieuw proberen. De storm, die Engeland teisterde, ontwortelde bomen en rukte de daken van de huizen. Vier personen werden gewond. Een Londenaar merkte bij het ontwaken, dat het dak van zijn huis was gewaaid. Het lag in de tuin. In de mond van de Wezer (N.-W. Duits land) verdronken vier arbeiders, toen ze in een boot wilden vluchten voor de plotseling opkomende golven. In 't Westelijk deel van Zwitserland zijn de rivieren door de regenval gezwollen en is het spoor- en wegverkeer ge stremd. In de Alpen zijn bijna alle grote passen door sneeuwval geblok keerd. In Duinkerken sloeg een droog dok op drift. IN ONS LAND. In ons land werd de zwaarste wind stoot te Vlissingen geregistreerd. Hij had een snelheid van meer dan 100 km. per uur. Gistermiddag om vier uur waren de loodsdienstcn Wielingen, Oostgat, Hoek van Holland on IJmui- den nog steeds gestaakt. De „Faustus" was gisteren een speel bal van de zware storm en beukte met het voorschip op het Noorder- hoofd te Hoek. Het mistsein op het hoofd werd ernstig beschadigd. Water staatsdeskundigen stonden machteloos de vernieling van de pier aan te zien. Via de seinpost van Hoek voerde de loodscommissaris een gesprek met de „Humber". Plotseling, dat was gisteravond om tien uur, kwam van de loodsboot het alarmerende bericht binnen, dat men op het radarscherm de „Faustus" lang zaam zag zinken. Het schip zonk pre cies in de z.g.n. lichtlijn, een lijn, die loopt via de vuurtoren en het licht van een torentje hij de Berghaven. Bij slecht weer kunnen de schepen zich hierop oriënteren. Hierdoor is thans alle scheepvaart naar en van Rotter dam gestremd. Buiten de mond van de Nieuwe Wa terweg liggen nu talrijke schepen te wachten. Het zijn o.m. de „Maasdam" van de H.A.L., twee Engelse, twee Amerikaanse, een Duits en een Itali aans schip. Voorts worden nog talrijke schepen verwacht, ondermeer een Amerikaans schip met Nederlandse Koreavrijwilligers. Als de Waterweg geheel gestremd blijft, zal ook de boot treinverbinding met Engeland gestag neerd worden. In de Maashaven sloeg gisternacht het 5500 brt. metende Griekse s.s. „He- lene Kulundis" los. Het achterschip ramde een zestal binnenschepen en Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redacteur.) De Algemene Beschouwingen zijn geëindigd zonder dat er een motie is aangenomen. Was het vorige jaren nog altijd zo, dat de communisten een aan tal moties produceerden, nu waren zij daartoe niet in de gelegenheid, omdat er te weinig partijgenoten waren, die de voorstellen konden ondersteunen. De communistische verkiezingsneder laag is dus bevorderlijk gebleken voor een vlotte afhandeling der debatten. Willen zij hun destructieve politiek doorzetten dan zal hoogstens één com munistisch Kamerlid afwezig mogen zijn. Deze dagen waren noch de Groot, noch Wagenaar te bekennen. Toch diende de heer Lucas (K.V.P.) nog een motie in, maar zij werd later ingetrokken. Het ging hier om de vraag of het overschot van f 131 mil- lioen op de gewone dienst gebruikt mag worden voor dekking van het te kort op de kapitaalsdienst. Daar wilde de Kamer nog wel eens over praten. Maar de bewindsman vond dit niet nodig. De nieuwe voorstellen, die ver band houden met de werkgelegen- heidspolitiek zullen geld kosten, zodat het de vraag is of er nog wel van een overschot sprake zal zijn. De heer Lu cas (K.V.P.) nagelde vast, dat er dus nu een overschot is en dat de Rege ring daarom geen compensatie moet eisen voor elke belastingverlaging, die wordt voorgesteld. De Minister van Financiën liet de Kamer op dit punt geheel vrij, zodat wij er later wel meer van zullen horen. De replieken leverden niet veel meer op. De A.R. fractievoorzitter, Schouten, had in de rede van de socia list goede en verwerpelijke dingen ontdekt. Het was zijn „voorlopig" oor deel daar hij de Handelingen nog niet had gelezen dat de heer Hof- stra spreekt op een toon van: „Het is hopeloos met U mijne heren. Zwijg a.u.b. over dingen waarvan U geen verstand hebt." De socialist ontkende dit uiteraard. Vroeg in de middag ging de Kamer reeds uiteen. Dinsdag komt in de middagvergadering aan de orde de begroting van Oorlog en Marine, terwijl des avonds de agrarische spe cialisten met Minister Mansholt in het krijt kunnen treden. beschadigde daarvan stuurhutten en hekwerk. De Harwichboot had moeite om de Waterdeg uit te komen. De sleepboten konden het schip niet hou den en het dreef af tot Maassluis, het geen enige consternatie onder de 250 passagiers teweeg bracht. Met vertra ging is het echter toch gelukt het schip buitengaats te krijgen. Noord-Oost van Schiermonnikoog is gistermiddag een Spaans schip aan de grond gelopen. Het werd over een zandbank heengezet en kwam daar door weer in dieper water. Het Turkse schip Bakir zit nog steeds hoog en droog op het zand. Vermist werd gis teravond voorts een garnalenscheepje dat, naar men aanneemt, noodseinen heeft uitgezonden toen het in 't vaar water tussen Harlingen en Terschei ling voer. In Harlingen is een garna lenscheepje, waarop drie mensen voe ren, n.l. nog steeds niet binnen geko men. IN ZEELAND. Ook in Zeeland veroorzaakte de storm op verscheidene plaatsen scha de. Het motorvissersvaartuig Ouddorp 18, dat op de Grevelingen de kuilvis- serij beoefende, heeft door de storm de kuil in de schroef gekregen. Het scheepje raakte op drift en sloeg op de zeedijk van de Polder Bruinisse, waar het tegen de morgen werd ont dekt. De Dijkgraaf van de polder, de heer Krepel, die in de buurt woont, slaagde samen met twee werklieden, M. v. d. Werke en J. v. d. Velde, erin de schip per, de heer P. de Koning uit Bruinis se, met behulp van touwen te redden.' Het scheepje wordt als verloren be schouwd. In Sluiskil ging door de heftige wind bij de „l'Azote" een kraan met loop brug aan het rijden. De kraan ramde de mast van een Spaans stoomschip en •raakte daardoor defect. In Middelburg werd door de hevige wind een winkelruit ingedrukt bjj de Fa. Steenland aan de Stationsstraat. De geest van het West-Duitse leger. De Pruisische geest zal uit de Duitse kazernes worden gebannen als het nieuwe Duitse leger in uniform zal zijn gestoken. Van de soldaten zal niet meer worden verlangd, dat zij de eed afleggen, cellulaire straffen zullen tot het verleden behoren en de oude Prui sische bevelstoon zal niet meer mogen worden aangeheven. De Duitse gevolmachtigde, Theodor Blank, is voor het voetlicht getreden en heeft zijn program van militaire democratisering ontvouwd. Eerder had hÜ al eens verteld, dat het „een leger zonder pathos" zou worden, en dat is al heel wat. Er komt nog meer. De soldaten zullen in hun vrije tijd in burger mogen uitgaan en ze zullen al lemaal een cursus moeten volgen, waarin zij tot staatsburger zullen wor den opgeleid. Het corps van officieren zal worden geselecteerd, onder het toezicht van een commissie, die voor de helft uit burgers en voor de helft uit militairen bestaat. Er wordt hard gewerkt aan het ka der. Gegadigden hiervoor zijn er ge noeg. Reeds 25.000 oude beroepssolda ten hebben zich aangemeld. Zonder Pruisische bevelstoon natuurlijk.... Machinist en rangeerder in gebreke? Werklicdcntrcincn op elkaar ingereden Twee werkliedentreinen, waarin tezamen ongeveer 1200 mensen zaten, zijn gisterenavond om zes uur op de raccordementsspoorlijn van de raffi naderij van de B.P.M. te Pernis op elkaar gereden. Twee personen werden gedood en vijf en twintig gewond. De beide doden zijn de 48-jarige C. Sparnboom, werkzaam bij de Amster damse Ballast Mij. en de 53-jarige J. van Schuls, werkzaam bij de B.P.M., beiden afkomstig uit Rotterdam. Op 17.15 en om 17.20 uur, dus met een tussenruimte van vijf minuten, vertrokken, zoals steeds, de twee werkliedentreinen van de Vondelinge plaat naar IJsselmonde. De eerste trein moest onderv/eg stoppen, orr t een koppeling kapot was gegaan en even later weer, omdat de rangeerder, die voor op de locomotief zat, met de hand een wissel moest omgooien. Deze raccordementsspoorlijn wordt geëx ploiteerd met door locomotieven ge trokken treinen, die men met trams zou kunnen vergelijken. De spoorlijn is niet met seinen beveiligd en de machinisten rijden op zicht, met een snelheid die niet hoger mag zijn dan 10 km. per uur. Volgens de politie zou er niets ge beurd behoeven te zijn, als de rangeer- Zel[beschikkingsrecht geëist Vijftienhonderd Ambonezen heb ben gisteren in militaire formaties op het Plein 1813 te Den Haag ge demonstreerd voor het kabinetsge bouw van de minister-president. Een enorme politiemacht, te voet, te paard en gemotoriseerd, was op de been. De agenten waren met sa bels gewapend. .Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Stipt disciplinair gedroe gen zich de Ambonezen, die met 23 autobussen uit 50 woonoorden kwa men. In lange rijen, in khaki gekleed, marcheerden zij aan en stelden zich op het plein op. Een groep van ruim hon derd vrouwen in kleurige Zuid-Moluk se dracht, stond in het centrum. Een orchest van rietfluiten, trommen en bashoorns speelde militaire muziek. Deze demonstratie was de achter grond voor het aanbieden van een pe titie aan de minister-president dr W. Drees, die echter niet aanwezig was. Een delegatie van de „Badan Perwaki- lan Rajat Maluku Delatan", de Vrije Zuidmolukkers in Nederland, bestaan de uit de voorzitter J. Mailuhuw en de secretaris A. H. Tomasoa, met hun plaatsvervangers werden te woord ge staan door de secretaris-generaal van het ministerie van algemene zaken mr C. L. W. Fock. Terwijl de delegatie naar binnen ging klonk een hoornsignaal, waarop tientallen spandoeken werden ontrold. Op vele dezer doeken werd zelfbe schikkingsrecht voor de Zuid-Moluk- ken geëist. In het Nederlands en En gels werd geprotesteerd tegen de aan houding van de.minister van oorlog van de Vrije Zuidmolukse republiek, ir. J. A. Manusama, die sedert 21 Oc tober te Hollandia, Nieuw-Guinea, geen bewegingsvrijheid meer heeft. Ir. Manusama wil bij de Verenigde Naties de belangen der Zuidmolukkers gaan bepleiten. Sommige opschriften luidden: „Ik had een wapenbroeder, die heette Ne derland" en „Leve de Koningin, vrij heid voor de R.M.S.", alsook „Manu sama kan z eggen, wat Indonesische agressie betekent" of „Ballingschap en koude kunnen onze idealen niet ver nietigen". Op andere spandoeken werd op Nederland, de Nederlanders en op de V. N. een beroep gedaan om zelf beschikkingsrecht en vrijheid voor de der van de volgtrein, die de plicht had uit te kijken en zo voor beveiliging moest zorgen, op de locomotief was blijven zitten. Vanwege 't slechte weer had hij in de locomotief plaats ge nomen cn de machinist zag zodoende op het allerlaatste ogenblik het rode achterlicht van de voorafgaande trein. Het was toen te laat om nog tijdig te kunnen stoppen. Waarschijnlijk zul len zowel de in gebreke gebleven rangeerder als de machinist voor het ongeluk verantwoordelijk worden ge steld. MET GROTE SNELHEID. Volgens het A.N.P. is de locomotief van de achterste trein met groot ge weld op de voortrein gevlogen. Het achterste rijtuig, waarin slechts één man had plaats genomen, werd in. het voorlaatste geschoven. De werk lieden in de voorlaatste wagen werden daardoor op elkaar gedrukt en konden zich niet bevrijden. Zij moesten met behulp van snijbranders uit hun be narde positie worden bevrijd. Noodkreten stegen op, maar door de duisternis wist men eerst niet waar hulp verleend moest worden. De bot sing gebeurde even voorbij de duik bootbasis van de Marine en de eersten die met brandcards en ambulance aan wezig waren, en enige orde in de chaos wisten te scheppen, waren dan ook de kranige mannen van de marinebasis. Ook brandweer en G.G.D. waren spoe dig ter plaatse, evenals de politie die het terrein afzette. Gisteravond is officieel bekend gemaakt dat H. K. H. Prinses Jose phine Charlotte, de oudste dochter van Koning Leopold en wijlen Ko ningin Astrid, is verloofd met Prins Jean, Benoit, Guillaume, Marie, Ro bert, Louis, Antoine, Adolphe, Mare d'Aviano, erfgroothertog van Lu xemburg, Prins van Nassau en Bourbon Parma. De Prinses is 25 jaar en de Prins 31 jaar. Prinses Josephine Charlotte werd op 11 October 1927 geboren. Ingevolge de tragische dood van haar moeder, kwam in haar prille jeugd een groter verantwoordelijkheid op haar schou ders te rusten dan normaal aan een prinses is beschoren. Zij vergezelde herhaaldelijk haar vader naar officiële plechtigheden. Tij dens de oorlog verbleef zij onder be waking van de bezetter op het kasteel yan Laken tot zij in Juni 1944 met Koning Leopold, Prinses Liliane en de Prinsen Boudewijn, Albert en Alexan der naar Duitsland werd gedeporteerd. Voor het eerst kwam zij naar België terug op 11 April 1949 en. werd daarbij geestdriftig ontvangen. Op 10 Maart 1950 keerde zü definitief terug en sindsdien verschijnt zij regelmatig in het publiek. Zjj toont veel belangstel ling voor sociaal werk en de muziek kunst. De prinses, die veel in het bui tenland heeft gereisd, Is, evenals haar Prinses Josephina Charlotte (ge heel rechts) met haar vader, haar broers en Prinses Liliane. (Deze foto is 2 jaar geleden gemaakt). grootvader; Koning Albert, een be proefd alpiniste en een zeer bekwame amazone. Onlangs heeft zij een rode- kruiscursus te Brussel gevolgd en met succes haar eerste examen afeelegd. DE PRINS. Prins Jan van Luxemburg is op Januari 1921 geboren op het kasteel te Berg. Hij studeerde eerst te Luxem burg en tijdens de tweede wereldoor log in Engeland en Canada. Op 10 Mei 1940 volgde hij zijn ouders in ballingschap, eerst in Frank rijk en daarna in Engeland, via Spanje en Portugal. Vervolgens begaven de leden van de Groothertogelijke familie zich naar de V. S., waar zij de gasten waren van President Roosevelt. In 1942 keerde Prins Jan naar En geland terug waar hij dienst nam bij de Irish Guards. Hij maakte deel uit van de troepen, die in 1944 België be vrijdden. Op 10 September 1944 trok hij het bevrijde Luxemburg binnen. Prins Jan, die staathuishoudkunde, rechten en wijsbegeerte heeft gestu deerd, is lid van de Groothertogelijke Raad van State, waarvan hij de verga deringen jjverig volgt. Hij is eveneens kolonel en adjunct-inspecteur van het Luxemburgse leger. Zijn vader, Prins Felix, is inspecteur-generaal van dit leger. Allen, die de erfgroothertog kennen, beschrijven hem als een ernstig en Ijverig prins, vol tact en gereserveerd heid met een zeer beminnelijl karak ter. Hij heeft vier zusters en een broe der. Zoals bekend, is prinses Alix ge- hufd met Prins Antoine de Ligne en prinses Marie Gabrielle met de Deen se graaf Knud Holstein Ledreborg. Groothertog Jean is drager ..van het Grootkruis van de souvereine orde van Malta, de prins heeft veel gereisd. Regen veroorzaakte autobotsing. Bij de Langevielebuitenbrug te Mid delburg zijn twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Een personenauto, bestuurd door L. J„ kwam in aanra king met een bestelwagen, die be stuurd werd door J. J. De chauffeurs hadden elkaar tengevolge van de he vige regen niet gezien. Er ontstond nogal wat materiële schade. Zuid-Molukken te helpen bevorderen. Ondanks de straffe, koude wind stonden de 1500 man Ambonezen, ge kleed in dunne tropenuniformen, de borst gesierd met onderscheidingen, vele met de rode en groene baretten der speciale troepen op het hoofd, stram in de houding, de ogen gericht op de Nederlandse en Zuidmolukse vlaggen, die naast elkaar wapperden. Voor hun front werd een lang doek ontrold met het opschrift „Nederlan ders, op de punten uwer bajonetten onteren Indonesische soldaten Zuid molukse vrouwen." Gistermorgen heeft de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, de vlag gehesen van het aan de Beatrixlaan te Goes in aanbouw zijnde „Medisch Centrum", als teken, dat het hoogste punt van het gebouw was bereikt. Voordat deze plechtige handeling werd verricht, sprak de heer J. Oranje, directeur van Gemeente Werken, die een speciaal woord van dank richtte tot de aannemers, die zo voortreffelijk hadden samengewerkt. Verder sprak nog een woord van dank de voorzitter van „Het. Medisch Centrum", dokter A. Looyen. In het gebouw, dat nu gedeeltelijk gereed is, hield burgemeester mr ten Kate een korte rede, waarin hij de wens uitsprak dat het „Medisch Cen trum" en het gebouw veel zal bijdra gen tot het welzijn van de Goese be volking. Men denkt het gebouw omstreeks Pasen in gebruik te nemen. Te Kopenhagen werd vernomen, dat Sowjet-autoriteiten de Deense vissers boot „Rota" met een bemanning van vier koppen hebben opgebracht. Dit nieuws is overgebracht door een. Deense vrachtboot, die Bornholm aan deed. „In een hysterische schemertoestand". Hij had 22 inbraken op zijn naam staan I Voor de rechtbank te Middelburg stond Vrijdagmorgen de Middelburger H. de G. terecht, die volgens het proces-verbaal 22 inbraken heeft gepleegd. HjjzeU wist er zich nog 17 van te herinnerenDe Officier van Justitie, mr J. G. v. d. Dussen, zei, dat de G. Middelburg en omgeving heeft geterro riseerd door zijn optreden. Hij eiste twee jaar met aftrek en onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering. De president, mr P. van Empel, wees erop, dat slechts drie diefstallen van de lange reeks ten laste waren gelegd. Verd. heeft alles toegegeven. Toen te St. Laurens de burgemeesterfeesten werden gehouden, kwam de G. op Brig- damme tot de ontdekking, dat hij een lekke band had. Hij wilde die bij de rijwielhandelaar A. P. V. laten repare ren, doch er was daar niemand thuis. Het licht was echter aan. Verd. klom toen maar door een dakraam naar bin nen. Hij vond een geldkistje met f2000 en enkele spaarbandboekjes. In M'Jdel- burg en Vlissingen werd het geld op gemaakt, bedragen werden weggegeven en gebruikt om schuld af te lossen. Het kistje met de spaarbankboekjes ver dween in het Balkengat. Eveneens door inklimming wist de G. bij de meubelhandelaar K. v. W. aan 'tZand een bedrag van f400 te bemachtigen en tenslotte had hij zich toegang ver schaft tot de winkel van de fa. W. aan de Lange Delft, waar hij de win- kelcassa met f45 meenam. BRUTAAL. Wegens diefstal werd hij reeds In Maart 1951 veroordeeld tot een voor waardelijke straf. Hij was toen al aan de rij van 22 stuks bezig. Uit het ob servatierapport bleek, dat de G. reeds als kind niet betrouwbaar was. Op 13- jarige leeftijd ging hij naar Hoender- loo, toen hij ter beschikking van de regering werd gesteld. De verdediger, mr de Mul, wees er op, dat verd. een slap karakter heeft. Van jongsaf kwam hij met de misdaad in aanraking. Volgens het observatie rapport, aldus de raadsman, verkeert de G. in een hysterische schemertoe stand. Hij vond heropvoeding de beste weg. Daarom was de raadsman het eens met de terbeschikkingstelling, doch hij wilde dit doen zonder opleg ging van een verdere straf. Uitspraak op 21 November a.s. DE BILT ZEGT Aan de kust tijdelijk nog stormach tige, overigens harde tot vrij krachtige Noord-Westelijke wind. Wisselend be wolkt met enkele regen- of hagelbuien. Guur weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1