ZEEUWSCH DAGBLAD „DIT KABINET ZAL ZIJN EIGEN BELEID VOEREN' Meer aandrang op Sowjets gewenst geacht Noord ^Wester raast over ons land Humor en felle replieken deden de stemming wisselen Stembusrecord voor Eisenhower Italiaanse imigratierelletjes in Sydney Rijkssteun bij lasten Wegschap? protestants christelijk blad voor zeeland Dr Drees in Tweede Kamer: rtt A-bom het afweermiddel tegen „hete oorlog" VSNIPPER A'i' NIEUWS'- Moeilijkheden voor premier Pinay „Pang" zei de schiet stoel en Panamees schip gestrand bij Hoek van Holland Vrije veren voor de jeugd gevraagd Stichting Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 30, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte ^oordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 8e JAARGANG No. 2821 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 7 NOV. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. O. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op: 7.49 u., onder 16.59 u. Maan op 22.28 u., onder 13.51 u. Hoogwater Zaterdag 8 Nov.: Vlissingen: 5.47 u. 1.62 rn., 18.18 u. 1.69 m. Terneuzen: 6.17 u. 1.79 m., 18.47 u. 1.88 m. Wemeldinge: 7.28 u. 1.37 m, 19.51 u. 1.53 m. Zierikzee: 7.07 u. 1.15 m., 19.35 u. 1.32 m. MINISTER v. d. KIEFT ....humor.... de reeds zijn sappige verhalen uit de Eerste Kamer. In een minimum van tijd werd de zaal beheerst door een machtig toneelspeler, de minister van financiën, die de hoofden van minis ters en kamerleden rood deed aanlo pen van het lachen. Toch vond de heer v. d. Kieft op het juiste moment zijn draai, zodat hij ook nog een zakelijk verhaal afstak. „Een begroting is een methode om zich zorgen te maken voordat het geld is uitgegeven, i plaats van daarna", zei de bewindsman, die waarschuwde voor optimisme en beloofde een voor zichtige en zuinige politiek te voeren. Monetair en budgetair is een belas tingverlaging niet aanvaardbaar. In deze tijd met een groeiende werkloos heid kan de budgetaire positie echter niet alles bepalend zijn. Sociale over wegingen kunnen tot extra uitgaven nopen, zei hij. FELLE REPLIEKEN. Mr Oud vond de rede van minister v. d. Kieft onderhoudend, maar hij moet oppassen dat zijn grapjes niet in de plaats van argumenten worden ge bruikt. „Anders vergaat het U als minister De Vries in 1919, die wel on derhoudend en grappig maar geen succes was". Snijdend klonk deze op merking door de stille zaal. De heer Oud verdedigde zich naar rechts en links op felle, soms zeer persoonlijke wijze. „Maar persoonlijke aanvallen moet men niet ongunstig uitleggen", zei hjj. „Zij verlevendigen het parle mentaire debat!" Toen was het voor hem niet moeilijk meer om te verkla ren, dat „Prof. Beel een fijne man" is, „maar voor zijn werk niet deugt". Zijn eindconclusie was dat de Christelijke partijen dichter bij de oppositie dan bij de regering staan, en dat de nieuwe scheidingslijn, pro- of anti-socialis tisch, dwars door het kabinet loopt. De socialist Burger trachtte af te re kenen met de heren Tilanus en Rom- me. Woorden als „dom" en „leugen achtig" schetterden door de zaal. De heer Willems, een katholieke socialist, kwam nog verklaren dat eindelijk de (Van onze parlementaire redacteur.) T~\ IT KABINET zal zijn eigen beleid voeren. Hoewel mijn persoonlijke opvattingen bekend zijn, wens ik niet de vraag te beantwoorden, of de na oorlogse progressieve politiek zal worden voortgezet. Ook niet of dit een progressief kabinet in Christelijke zin zal zijn. Het is de vraag, of de fracties dit op prijs zouden stellen. Wei ben ik verheugd, dat het Calvinis tisch volksdeel, een waardevol element in onze volkskracht, nu ook in de regering is betrokken. Nooit ben ik van mening geweest, dat een samen werking, tussen de A.R. en P. v. d. A. onmogelijk was. In de verzetstijd, toen ik veel contact had met de heren Schouten en Bruins Slot, was ik daarvan reeds overtuigd", aldus sprak gistermiddag dr Drees in de Tweede Kamer. De minister-president zag ook niet in, waarom er geen samenwerking met de V.V.D. mogelijk zou zijn. Het is echter maar de vraag, in welke gees tesgesteldheid men gaat onderhande len. Is de felheid van de heer Oud geen afreageren van gevoelens omdat hij zelf een der bestuurders en op richters van de P. v. d. A. is geweest?, zo vroeg dr Drees. In een redevoering van twee uur verdedigde dr Drees het optreden van het nieuwe kabinet. Aan een beleids- verdediging kwam hij niet toe, aange zien dit jonge kabinet nog niet op alle vragen een antwoord kan geven. Zelfs over het nijpende probleem van de werkgelegenheid kon het laat ste woord niet worden gesproken. Bin nen enkele dagen is advies te ver wachten. De regering heeft nog enige tijd nodig, voor zij een beslissing kan nemen. Het aantal vraagstukken is inge wikkeld. Niet in het minst, omdat ook de compensatie van de huurverhoging hierbij een rol speelt. Aan de dreigende woorden van prof. Romme over de gezinspolitiek liet dr Drees zich niet al te veel ge legen liggen. Als richtlijn heeft dit ka binet aanvaard, dat dë^grote gezinnen door de consumptie-beperking niet meer achteruit mogen gaan dan de an dere. Overigens betekent „gezinspoli tiek" niet „kinderbijslagpolitiek". Het kabinet hoopt, dat zal blijken, dat er aan het grote gezin aandacht wordt besteed. NIEUW GUINEA. Nederland zal de souvereiniteit over Nieuw Guinea niet overdragen. Daar is in het parlement geen meer derheid voor te vinden. Volgens de premier hebben besprekingen over de status van dit gebiedsdeel daar om geen zin. Nieuw Guinea zal ont wikkeld moeten worden ten bate van de bevolking aldaar. Dat zal langzaam gaan omdat er niet vol doende werkkrachten zijn. Hij be treurde het, dat Indonesië ons land v.an onhoffelijkheid beschuldigt, als het zijn standpunt bekend maakt. Wat betreft de internationale betrek kingen, zei dr Drees, dat in de strate gische plannen van de N.A.V.O., Ne derland zal worden verdedigd. Het is echter de vraag of dit mogelijk is, zo lang West-Duitsland geen eigen defen sie heeft. Dit land had in de N.A.V.O. moeten worden opgenomen. Uitvoerig betoogde dr Drees, dat de politieke en economische integratie niet van elkaar te scheiden zijn. Er moeten waarborgen zijn dat ons geen hogere uitgaven worden opgelegd, zon der dat de financiële en economische toestand in ons land op peil wordt ge houden. De regering acht de tijd nog niet gekomen voor een rechtstreekse verkiezing voor een Europees parle ment. VAN DE KIEFT KABINETS-HUMORIST. Met spanning werd. uitgekeken naar de redevoering van de nieuwe minister van f -:ëi. Van de Kieft. Men ken- doorbraak niet meer door de heer Romme wordt doodgezwegen. Hij gaat echter met dit onderwerp om als een onpaedagogische vader, die hevig uit zjjn slof schiet. Daarop was het de beurt aan Prof. Romme zelf om de heer Willems en zijn partijgenoten op evenzeer persoonlijke wijze fel te lijf te gaan. Zijn slot was een krachtig pleidooi voor de Katholieke eenheid en voor de doorwerking van de Katho lieke beginselen in de politiek. Vanmiddag wordt het debat voort gezet. Thans zijn de uitslagen van 139.918 van de 146.370 Amerikaanse kiesdis tricten voor de presidentsverkiezingen bekend. Van de tot nu toe getelde 58.656.546 stemmen werden er 32.497.888 of 55.4 procent op Eisenho wer en 26.158.658 stemmen op Stéven- son uitgebracht. Dit betekent dat Eisenhower nu reeds meer stemmen op zich heeft ver enigd dan enige andere eandidaat voor het Amerikaanse presidentschap. Tweede is wijlen president Roose velt, die in 1936 27.751.597 stemmen verwierf. Volgens de tot nu toe bekende uit slagen zal de zetelverdeling in het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den als volgt zijn: 220 republikeinen, 213 democraten, één onafhankelijk lid en één onvervulde zetel. Weliswaar zijn van acht kiesdistricten de uitsla gen nog niet volledig bekend, doch de bovenstaande zetelverdeling kon, aan de hand van de reeds bekende uitsla gen, toch reeds worden opgemaakt. Eden over ontwapeningsvraagstuk t „Engeland is van mening, dat aandrang uitgeoefend moet worden op de Sowjet-Russische regering om een „minder negatieve" houding aan te nemen ten aanzien van het ontwapeningsvraagstuk. Aldus verklaarde gisteren de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, in het Lagerhuis, waar een debat is begonnen over de buitenlandse politiek en de defensie. Eden zei, dat hij de kwestie de volgende week in de algemene vergadering ter sprake zal brengen. Het debat werd geopend door de hoofdspreker van de oppositie, Noel Baker, die het rampzalig noemde, dat Engeland nooit de kans heeft gegre pen om de door de Russen voorgestel de viermogendhedenbespreking over de Duitse eenheid te voeren. Dan was het tenminste mogelijk geweest de Duitsers aan het verstand te brengen, dat het niet bereiken van overeen stemming niet bij de Britten ligt. In Korea moet eerst een wapenstil stand en dan pas een overeenkomst over de terugkeer van krijgsgevange nen tot stand dienen te komen. FRANS OFFENSIEF IN INDO-CHINA. Franse Uniestrijdkrachten zijn gis teren in Noord-Indo-China een nieuwe aanval begonnen op naar schatting 25.000 man Vietminh-opstandelingen, die zijn samengetrokken in het berg achtige gebied van Thai, ten Noorden van Hanoi. De Franse Uniestrijdkrachten maken goede vorderingen. Zij bevinden zich thans nog slechts tien kilometer van andere Franse eenheden, die door het dal van de Rode rivier zijn opgerukt. Minister Suurhoff heeft gisteren in Den Haag de Sociale Verzekerings raad geïnstalleerd. Koningin Juliana heeft gisteravond in het Amsterdamse Theater „Tuschinski" de gala-premiere bijgewoond van Chaplin's film „Lime light". Minister v. d. Kieft heeft bij nota van wijziging voorgesteld de leve ring van tijdschriften in de kleinhan del van omzetbelasting vrij te stellen. Uitgevers, die rechtstreeks aan het pu bliek leveren, zullen ook niet meer dan 4 pet. omzetbelasting zijn ver schuldigd. De overwinning van Fisenhower is moeilijk verteerbaar ge weest voor een inwoonster van Mont gomery in Alabama. Ze had tegen een verslaggever van een republikeinsge- zind blad gezegd, dat Stevenson zou winnen. Won Eisenhower, dan zou zij een voorpagina van de krant opeten. Maar ze loste het probleem zeer listig op. Ze verbrandde de pagina, deed de as toen in een kop koffie en dronk het op. „U bént rijk. U kunt reke nen op een som van fr. 152 millioen". Dit vertelde een Antwerpenaar tegen een aantal lieden, die hij op de mouw wist te spellen, dat ze de erfgenamen waren van een zekere Mej. Kint, die de vorige eeuw in België leefde en waarover fantastische verhalen de ron de doen. Om zijn onderzoek voort te kunnen zetten vroeg de Antwerpenaar van ieder der „erfgenamen" - zo'n kleine honderd een voorschotje van fr. 300. Toen verdween hij met de Noorderzon. De „erfgenamen" zetten nu zelf het onderzoek onverdroten voort. Noel Baker was ook van mening, dat voor voormalige leden van de S.S, geen plaats is in het Europees leger. Eden bleek maar weinig te voelen voor een voorstel inzake Korea, waar in het vraagstuk der krijgsgevangenen niet voorop gesteld was. Volgens Eden is er op het ogenblik geen prac-tisch alternatief voor de E. V.G. indien een Duitse bijdrage tot de westelijke verdediging vereist is. Een rechtstreekse toetreding van Duitsland tot de N.A.V.O. zou juist de kwesties met betrekking tot een Duits nationaal leger moeilijkheden doen rijzen, die door de E.V.G. moeten worden opge lost. Uit de mond van Eden hoorde men nu ook het eerste Britse commentaar op de overwinning van Eisenhower. Eden zei: „Geheel Europa begrijpt hoeveel het aan Generaal Eisenhower te danken heeft, niet alleen in de oor logsjaren maar ook daarna." Indien de N.A.V.O. aan kracht had gewonnen was dit in de eerste plaats het werk van Generaal Eisenhower. „Ik ben er zeker van dat wjj op zijn hulp en medewerking kunnen rekenen bij de vraagstukken die voor ons lig gen", aldus Eden. Eden deelde mede, dat Engeland en Egypte spoedig zullen spreken over defensievraagstukken van het Midden- Oosten. Een belangrijke mededeling deed Nigel Birch, parlementair secretaris voor het ministerie van defensie. En geland zal in de „redelijk nabije toe komst" de beschikking hebben over de atoombom, welke vervoerd zou kun nen worden met de middelzware bom menwerpers, waarover Engeland be schikte, zei hij. Amerika en Engeland zouden dan over dit verschrikkelijke wapen be schikken, dat niet te onderschatten zou zijn als afweermiddel tegen ieder, die een „hete oorlog" zou willen beginnen. Het debat eindigde zonder stem ming. PROEFCAMPAGNE TEGEN INFLUENZA. De hiertoe onlangs uit het tegen waardefonds van de Marshallhulp be schikbaar gestelde 200.000 gulden zul len voor een deel worden besteed voor een proefcampagne tegen influenza in een aantal grote Nederlandse bedrij ven. Onder auspiciën van het instituut voor praeventieve geneeskunde te Lei den zullen bedrijfsartsen bij tiendui zenden vrijwilligers vaccinaties ver richten. Van 15 November af zal men aan de slag gaan, zodat gehele of ge deeltelijke immuniteit tegen de griep bij de proefpersonen kan zijn verwekt voor het hoogtepunt van een mogelijke influenza-vloedgolf zich kan voordoen (Januari-Februari). Nederland is het enige Westeuropese land, waar een dergelijke proefneming op grote schaal zal worden gedaan. De vaccins worden hier te lande bereid. Franse ministerraad bijeengeroepen. De Franse eerste minister, Antoine Pinay, heeft gisteravond een kabinets vergadering belegd, nadat de Natio nale Vergadering een radicale besnoei ing had toegepast op de begroting van het ministerie van overzeese gebieden. De Nationale Vergadering deed dit ondanks een waarschuwing van minis ter Piere Pflimlin (M.R.P.) te zullen aftreden indien een dergelijke besnoei ing zou worden aangebracht. De Nationale Vergadering heeft de voorgestelde begroting van het ge noemde ministerie voor 1953 van 451 millioen francs verlaagd tot 300 mil lioen francs. Premier Pinay heeft geweigerd het ontslag van Pflimlin te aanvaarden Ook het ontslag van de staatssecretaris van het ministerie, Aujoulat, is gewei gerd. In de kabinetsvergadering is be sloten, de Nationale Vergadering te verzoeken, het hoofdstuk van het be- grotingsontwerp dat betrekking heeft op credieten voor het ministerie van overzeese gebieden in tweede lezing te behandelen. In welingelichte kringen is men van mening, dat dit verzoek zal worden ingewilligd. wèg was de piloot Enkele dagen geleden stortte te Re- mouchamps (prov. Luik) een straalja ger neer van de Belgische luchtstrijd krachten. De piloot, zo heette het in een desbetreffend bericht, wist zich door middel van zijn valscherm te red den. Naar thans echter blijkt, was het Meteor-straalvliegtuig volkomen in orde en is het ongeluk hieraan te wij ten geweest, dat de sergeant-vlieger tijdens de vlucht, door het onverwacht in werking treden van het veiligheids toestel, plotseling uit het vliegtuig werd geslingerd. „Zonder enige reden wierp het veUigkeidstpestel mij dwars door de ruit van de stuurhut naar buiten", zo vertelde de 24-jarige piloot Jac ques de Jambinne. Nadat ik wat ver suft door de lucht had gedraaid, trok ik aan de greep van mijn valscherm en ik kwam behouden neer naast een paar koeien". De piloot liep lichte kneuzingen op als gevolg van de aanraking met het veiligheidsglas van de cockpit. STEEKPARTIJ TE BUSSUM LIEP GOED AF. Een 48-jarige loswerkman, die ge scheiden van zijn vrouw leefde, ver voegde zich gisteren aan de woning van zijn gewezen echtgenote te Bus- sum om enige goederen te halen, zoals hij voorgaf. Toen hem de toegang werd ontzegd, drong hij op hardhan dige wijze aan de achterzijde het huis binnen. De vrouw, die hem tegemoet kwam, sloeg hjj met een hevige vuist slag tegen de grond. In het huis trof hij een 44-jarige colporteur aan. Onder de uitroep „Daar heb ik reeds lang op gewacht" greep de los-werkman een groot broodmes en stak de man daar mede in de borst. Het mes schampte echter op een notitieboekje, dat de col porteur in zijn binnenzak droeg. De politie heeft de los-werkman gearres teerd. Hij zal wegens poging tot dood slag voor de officier van justitie wor den geleid. De politie arresteerde deze Italiaanse immigrant, die deelnam aan de rel letjes voor het Italiaanse Consulaat te Sydney. Ongeveer 500 jonge Italianen, waren naar het Consulaat gemarcheerd sommigen gewapend met ijzeren Staven om te protesteren tegen hun werkloosheid. Door ongeveer 100 poiitie-agenten werd de opstand gedempt. Velen werden gearresteerd. De Australische minister voor de Immigratie, Harold Holt, gelastte een onmid dellijk onderzoek; in het Farlement verklaarde hij, dat de Communisten dankbaar de tijdelijke werkloosheid van de Italianen aangrijpen om onregel matigheden te veroorzaken. Burgemeesters en secretarissen bijeen. In Hotel „De Burg" te Middelburg vergaderde gistermiddag onder voor zitterschap van burgemeester J. L. Dregmans de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren. Besloten werd het bestuur der Ver. van Nederlandse Gemeenten te ver zoeken te bevorderen, dat de Walcher- se gemeenten in aanmerking worden gebracht voor 'n bijzondere tegemoet koming in de kosten, die verbonden zijn aan de deelneming in het weg schap Walcheren. Dit zou kunnen ge schieden door deze bijzondere last me de als basis te nemen bij de vaststel ling der uitkeringen, zoals die haar beslag zal krijgen bij de definitieve regeling der financiële verhouding tus sen Rijk en gemeenten. Loodsdiensten gestaakt, schepen in moeilijkheden Het Nederlandse kustgebied werd gisteravond om elf uur gewaarschuwd voor een zware Noordwesterstorm in alle districten. De loodsdiensten van Hoek van Holland, IJmuiden en Vlissingen werden tijdelijk gestaakt. In het kustgebied van de West-Duitse Bondsrepubliek werd de scheepvaart reeds gisteren lamgelegd door een zware storm, waarvan de voorboden al spoe dig waren te bemerken. De storm heeft verschillende gezagvoerders tot voorzichtigheid gemaand. Zo liep gisterochtend het bijna 7000 brt. metende Panamese schip „Faus- tus" in een poging om zonder loods de Waterweg binnen te varen bij Hoek van Holland, op 5 kilometer uit de kust op de Noorderpier. Het schip, dat geladen was met kolen, werd door de storm zó ver uit de koers gegooid, dat het zeer moeilijk zal zijn het te ber gen. Men hoopt met enkele grote sle pers het schip vlot te kunnen trekken. Lukt dat niet, dan zal Van der Tak's Bergingsmaatschappij de lading trach ten te lossen. Het schip liep met zulk een kracht aan de grond, dat de radio onklaar raakte. De bemanning, die eerst aan boord wilde blijven, zag zich later, door de hoge zeeën gedwongen om hulp te vragen. De 25 opvarenden, voornamelijk Grieken, werden door de reddingboot „Pres. Jan Leis" gered. De vele belangstellenden, in de haven van Hoek, noemden dit reddingswerk een bovenmenselijk staaltje van zeemans werk. Door de hoge zeeën zijn de luiken ingeslagen en is water in de ruimen gelopen. De stoommachine is onbruik baar, doordat er zand is binnen geko men. TURKS SCHIP AAN DE GROND. Op het strand van Schiermonnikoog is gisteren het Turkse s.s. „Bakir" vastgelopen. Het schip zit zo hoog, dat het voor de sleepboten die ter assis tentie zijn uitgevaren, haast onmoge lijk is naderbij te komen. In Hamburg zijn twêi vrouwen ge dood door onder 't stormgeweld neer stortende muren van oorlogsruines. In Bremerhaven sloeg het 7000 ton me tende Canadese schip „La Fleche" los. Het peil in de haven was 2 meter ho ger dan normaal. Met vier sleepboten wist men het schip na veel moeite te temmen. In Het-Kanaal woedt een storm met een windsnelheid van 50 tot 60 mijl, terwijl aan de Engelse Westkust snel heden van 90 mijl worden genoteerd. Het is de hevigste storm sinds 25 jaar genoemd. Aan de Engelse Oostkust verkeren verscheidene schepen in ernstige moei lijkheden. SCHEPEN IN MOEILI7 HEDEN OP WESTER-SCHELDE. Vanochtend vroeg is het J®96 ton metende Portugese s.s. „Pebr voor Vlissingen aan de grond gelopen. Het schip vroeg onmiddellij! 3 sleepboot- hulp. Even later seinde het 9426 ton me tende Nederlandses.s. „Borneo" van de Maatschappij Nederland, dat het bij Hansweert langs de wal is gedreven. Ook dit schip verzocht onmiddellijke hulp. Om 4.30 uur meldde de „Borneo", dat het gevaar geweken was en dat geen sleepboothulp meer nodig was. DE BILT ZEGT: Noord-Wester storm. Weersverwachting geldig tot heden avond: Wisselende bewolkb.g met enkele buien. In het Noorden van het land mogelijk tijdelijk veranderlijke wind, overigens harde wind tot storm uit het Noord-Westen. Weinig verandering in temperatuur. Namens de Stichting voor Maat schappelijk Werk en Gezinsverzorging op het platteland van Walcheren wa ren in deze vergadering aanwezig de voorzitter, ds L. H. W. Theuhissen en mr J. Hornstra, adviseur der Stich ting, die een uiteenzetting gaven van de financiële moeilijkheden, waarmede het werk te kampen krijgt. Tengevolge daarvan zal men niet meer kunnen uitkomen met de bijdragen, die de ge meenten verlenen. Unaniem was men van oordeel, dat het werk moet wor den voortgezet. Maar het werd be treurd, dat er nog altijd enkele ge meenten en ook plaatselijke kerken zijn, die de Stichting niet steunen. Ge vraagd werd of het niet mogelijk is de tarieven voor gezinsverzorging enigs zins te verbogen. Het bestuur der Stichting zal dit onder ogen zien en de resultaten mededelen. Namens de Stichting „Nieuw Wal cheren" gaven de heren D. F. P. Hoe gen en A. G. Wagensveld een nadere toelichting en een overzicht van de stand van zaken met betrekking tot de plannen voor het volgend jaar. In de Decembervergadering zal ir. Hop mans -.'an het Rijksinstituut voor de Zuivei .g van Afvalwater inlichtingen verstrekken over de mogelijkheden tot samenwerking der gemeenten voor de zuivering van afvalwater. Adres van de K.N.V.B. afd. Zee land aan minister Algera. De afd. Zeeland van de K.N.V.B. heeft zich met een adres over de vrije veren gericht tot de minister van Ver keer en Waterstaat. In de brief wordt opgemerkt, dat in de tijd, dat er veertarieven over de Wester-Schelde geheven werden, de K.N.V.B. alle contacten met de clubs (vooral de junioren) had verloren. Men ging zich op de Belgische bon den oriënteren, hetgeen tot morele en zedelijke misstanden aanleiding gaf. Sinds de bevrijding, toen de veren vrij werden, kon de K.N.V.B. de clubs in de Zeeuwse competitie opnemen, om dat de kosten voor de overtocht nihil waren. Hoewel reeds gehandicapt door het feit, dat nu weer voor de autobus sen moet worden betaald, blijven de Zeeuwsch-Vlaamse clubs in de Zeeuw se competitie meespelen. Wanneer echter ook 't personenver voer zal worden belast, vreest de K.N. V.B., dat de clubs uit Zeeuwsch-Vlaan- deren opnieuw om financiële redenen niet langer aan een Zeeuwse competi tie kunnen deelnemen en daardoor ge dwongen worden weer het ongewenste contact met België op te nemen. Te genover de jeugd vindt de K.N.V.B. zulks onverantwoord. In het ad"es wordt de minister dan ook gevraagd geen wijziging in de huidige situatie te brengen, doel: eer der, ook in het belang van de totaal geïsoleerde jeugd van Schouwen en Duiveland en Noord-Beveland, aan het stelsel van vrije veren uitbreiding te geven. De opvoeding van en de controle over de jeugd, speciaal van Zeeuwsch- Vlaanderen, zo besluit de brief, eisen vrije veren. Frans wereldsnelheidsrecord Volgens het Franse ministerie van luchtvaart heeft een Frans straalvliegtuig van het type „Mystere 4" een wereld-snelheids record behaald, nl. 1.100 km. per uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1