EISENHOWER NEEMT TRUMANS TAAK OVER OP 20 |ANUARI De grote lijn was zoek in het Kamerdebat Russisch protest tegen blok kade van Koreaanse kust Democratisch bewind na 20 jaar ten einde Republikeinse meerderheid in Huis en Senaat Reacties uit alle werelddelen Nog dit jaar naar Korea? Belastingverlaging en versnelling van West Europa's herbewapening PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND TRUMAN verwacht moeilijkheden Stichting Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2320 DONDERDAG 6 NOV. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hujjssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. V. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.47 u., onder 17.01 u. Maan op 21.14 u., onder 13.29 u. Hoogwater Vrijdag 7 November: Vlissingen: 5.00 u. 1.79 m., 17.28 u. 1.82 m. Terneuzen: 5.32 u. 1.95 m., 17.59 u. 1.99 m. Wemeldinge: 6.46 u. 1.50 m„ 19.06 u. 1.60 m. Zierikzee: 6.26 u. 1.26 m., 18.50 u. 1.38 m. /"^«ENERAAL Dwight D. Eisenhower, de nieuwe president der Verenigde Staten, wiens verkiezing een VJ eind heeft gemaakt aan een twintigjarig democratisch bewind, zal op 20 Januari de taak van Truman overnemen. Zijn overweldigende overwinning op Stevenson is voornamelijk het gevolg van een republikeinse door braak in het Zuiden. Drie en twintig staten, die in 1948 nog democratisch stemden, schaarden zich nu achter de republikeinen. Eisenhower kreeg de steun van 38 staten met de stemmen van 429 kiesmannen. Stevenson van slechts negen staten met tezamen 89 kiesmannen. Eisenhowers overwinning heeft groot opzien gebaard in 's werelds hoofd steden. De reacties wisselden af tus sen verheuging en bezorgdheid. Den Haag, Brussel, Parijs, Wenen en Rome, Cairo, Madrid, Oslo en Kopen hagen toonden zich verheugd. Op het geallieerde hoofdkwartier te Parijs, waar 70 officieren van veertien lan den speciaal bijeen waren gekomen, werd het nieuws met applaus begroet: Te Taipeh op Formosa werd van Nationalistisch-Chinese zijde het suc ces van Eisenhower eveneens toege juicht. Men verwacht n.l. niet alléén een strakkere politiek tegen de Ko reaanse Communisten, doch ook, dat ^Eisenhower zal aansturen op het slui ten van een Pacific-Pact, gelijk aan dat vah de N.A.V.O. en waarbij dan ook Nationalistisch China zal zijn aan gesloten. De eerste reactie uit de communis tische wereld is opgevangen van Ra dio Letland, die de verkiezingen „be drog" noemde en een „kapitalistische vinding om progressieve candidaten geen kans te geven". Te Jerusalem gaf men uiting aan teleurstelling. In Londen was tot op heden nog geen officieel commentaar te verkrij gen. Ook niet van de zijde der Labour partij. Radio-Moskou heeft tot heden nog geen melding gemaakt van Eisenho wers overwinning. Slechts werd gister in de ochtendnieuwsuitzending mede gedeeld, dat de Amerikanen ter stem bus waren getogen. Na de overwinning van Eisenhower ging er over de New-Yorkse effecten beurs een golf van enthousiasme, die zich weerspiegelde in koersstijgingen van 2 dollar of meer per aandeel en een voortdurend vaste stemming van de markt. Eisenhower krijgt een republikeins congres achter zich. Zowel in het Huis van Afgevaardigden als in de senaat hebben de republikeinen een meerderheid behaald. In de senaat is de verhouding: Republikeinen 49 zetels en democraten 48. Bovendien heeft de voorzitter, de republikeinse vice- president, Nixon, een doorslaggevende stem. In het Huis hebben de republikeinen van de 435 zetels de 218 zetels bezet, nodig voor de meerderheid. Op dat ogenblik hadden de democraten 205 zetels De bestemming van de elf zetels was toen nog onbeslist. De laatst bekende stemmencijfers zijn als volgt: Eisenhower 27.027.230 stemmen. Stevenson 22.039.899 stemmen. Gouverneur Adlai Stevenson, Eisen howers democratische tegenstander, gaf gisterochtend toe, dat hij versla gen was. Hij zei: „Het volk heeft zijn keus gedaan, ik wens het geluk. Het volk heeft zijn vonnis geveld en ik aanvaard het. Het is de gewoonte de gelederen te sluiten zodra het volk heeft gesproken. Datgene wat ons als Amerikaanse burgers verenigt is veel grootser dan dat, wat ons als politieke partijen verdeelt. Ik dring er bij U allen op aan, president Eisenhower, de steun te verlenen, die hij nodig zal hebben om de grote taken, die voor ons liggen ten uitvoer te brengen. Ik beloof hem de mijne Hij stuurde daarop de nieuwe presi dent een telegram met een gelukwens. Van het begin af, toen de uitslagen uit de 48 staten begonnen binnen te lopen, had Eisenhower de leiding. Toen ech ter de grote staten New-York en Ca- lifornië aan de republikeinen waren toegevallen, bestond over de uitslag geen twijfel meer. Millioenen Amerikanen brachten een slapeloze nacht door bij hun radio en televisietoestellen. Van republikeinse zijde werd Eisen howers overwinning aangekondigd in de balzaal van het Commodore Hotel te New York, dat de publikeinen tot hoofdkwartier diende. Het geestdriftig gejuich op Eisenhowers overwinning de:'! bijna de kristallen luchters bre ken. GEEN CHAMPAGNE. Op het democratische hoofdkwartier te Springfield had men, voor het ge val van een overwinning, alvast maar veertig kisten met flessen champagne laten aanrukken. Maar de kisten ble ven dicht Stevenson nam zijn nederlaag spor tief op. „Ik voel me als een jongetje, dat een klap heeft gekregen, doch dat zich te groot voelt om te huilen en niet kan lachen omdat het teveel pijn doet!" Men verwacht, dat Generaal Eisen hower binnenkort zijn beloofde bezoek aan Korea zal brengen. Zijn perschef verklaarde naar aanleiding van berich ten, volgens welke de nieuwe presi dent nog deze week, na enige dagen van rust in de staat Georgië, naar Korea zou vliegen, dat hij nog geen tijdschema voor een Koreaanse reis had gezien. Generaal Eisenhower heeft echter president Truman laten weten, dat hij voor zijn reis naar Korea gebruik zal maken van een militair vliegtuig en zo spoedig mogelijk het tijdstip van zijn vertrek aan de minister van de fensie zal mededelen. BESPREKINGEN MET EDEN. Deze week nog zal Eisenhower be langrijke politieke besprekingen voe ren met de Britse minister van buiten landse zaken, Eden, die naar New- York komt ter bijwoning van de al gemene vergadering der Verenigde Naties. Men verwacht, dat Eden en Eisen hower zullen spreken over methoden om een einde te maken aan het«Britse dolartekort en een stelselmatige ver laging van de handelstarieven. Ook is van Engelse zijde een voorstel gedaan, dat er een persoonlijke vertegenwoor diger van de president op de conferen tie van het Britse Genemenebest, welke 25 November te Londen begint, zal worden benoemd. Eisenhower heeft zich tevoren reeds er voor uitgesproken dat een einde zal worden gemaakt aan het verlenen van schenkingen aan Amerika's bond genoten, maar hij heeft zijn steun toe gezegd aan het beginsel van verlaging der handelstarieven. President Truman heeft verklaard, dat de nieuwe president en het nieu we congres in Januari voor zeer moei lijke problemen, vooral op het gebied van buitenlandse zaken, zullen komen te staan. „Van de juiste oplossing van deze vraagstukken kan het afhangen of wij een derde wereldoorlog zullen krijgen en of wij als een vrije en de mocratische natie zullen voortbestaan. Bovendien is er geen snelle en gemak kelijke oplossing voor deze vraagstuk ken. Wij moesten onze regering steu nen in die maatregelen, die nodig zijn om onze vrijheid te beschermen en de vrede in de wereld te verkrijgen", al dus Truman. John Foster Dulles, door velen ge noemd als de nieuwe minister van Buitenlands Zaken, heeft Woensdag gezegd, dat de overwinning van Eisen hower „een mandaat is om betere bui tenlandse politiek te kiezen". BEZEM VOOR EISENHOWER. Generaal Eisenhower heeft gister ochtend zijn eerste geschenk na de presidentverkiezingen ontvangen. De afzender, een fabrikant van be zems, had er een briefje bij gedaan: „Om de rommel op te ruimen". Dit slaat op Eisenhowers verkie zingsleuze dat hij, indien hij tot pre sident zou worden gekozen, in Was hington „krachtig de bezem zou han teren".. TOEN EISENHOWER in zijn hoofdkwartier het podium betrad om het nieuws van zijn overwin ning mee te delen, maakte hij het „V"-teken, waarna hij Mamie, zijn echtgenote, de nieuwe „eerste vrouw" van Amerika, om helsde. Beiden wuifden gelukkig naar de juichende menigte in de zaal en toen eindelijk stilte was ingetreden, las de generaal het telegram van Stevenson voor, waarin deze zijn nederlaag er kende. Eisenhower had, aldus deelde hij mee, Stevenson het volgende geantwoord: „Ik dank u voor uw hoffelijke en sportieve boodschap. Gezien de zware moeilijkheden die voor ons liggen is het duidelijk nood zakelijk, dat de mannen en vrou wen van goeden wille van beide partijen de geleverde politieke strijd vergeten en zich wijden aan het enkele doel van een be tere toekomst. Ik vertrouw dat zij dit zullen doen." Tot de menigte zei Eisenhower: „Ik gevoel me zowel deemoedig als trots over de uitslag. Ik zal mijn verantwoordelijkheid nim mer te licht opvatten." ZENDELINGEN VERMOORD IN NIEUW GUINEA. Te Den Haag is telegrafisch bericht ontvangen, dat de Amerikaanse zen delingen Eriksch (32 jaar) en Tritt (39 jaar), die sinds enige tijd werden ver mist in Nieuw Guinea, vermoord zijn. Hun lijken werden aangetroffen nabij een kampong in West Nieuw Guinea. Zij behoorden tot The Evangelical Alliance Mission, die haar hoofdkwar tier in Chicago heeft. Beide zendelingen ondernamen, bui ten medeweten van de autoriteiten, 'n tocht door een streek die nog niet on der rechtstreeks bestuur is gebracht. Eisenhower is de elfde generaal, die het Witte Huis betrekt. Tweede dag nogal teleurstellend. Financiële specialist van P. v. d. A. speelde een wat griezelig spel (Van onze parlementaire redacteur.) „Er is een nieuw gezelschapsspel ontstaan: het verzinnen van voorstellen om tot belastingverlaging te komen. Iedere belastingbetaler meent op dit punt deskundig te zijn", zo zeide de socialistische afgevaardigde Hofstra gistermiddag tijdens de voortzetting van de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer. Nu voor hem was het probleem duidelijk. Van belasting verlaging kan in het algemeen geen sprake zijn. Naar zijn mening is er geen enkele reden om optimistisch te zijn omtrent onze budgetaire positie. Hij verwonderde er zich over, dat verleden jaar vele opposanten het be leid van Minister Lieftinck kraakten, maar dezelfde afgevaardigden nu plot seling zo enthousiast zijn over de ver betering van onze financiële toestand, dat voorstellen tot belastingverlaging worden gedaan. In het kader van de werkgelegenheidspolitiek zal een zeke re verlaging noodzakelijk zijn, maai' 'n definitieve oplossing wordt daardoor niet verkregen. De zelffinanciering van het bedrijfsleven is ondanks de zware belastingdruk groter geweest dan voor de oorlog. Ds ZANDT. Nu de verschillende fractievoorzit ters reeds op de eerste dag het woord hadden gevoerd, was deze tweede dag nogal teleurstellend. Tal van onder werpen werden behandeld, zonder dat er van een grote lijn sprake was. Mis schien hebben we nog het meest ge noten van ds Zandt (S.G.P.), die op Radio-Moskou heeft Woe: sdagavond omgeroepen dat de Sowjet-Unie heeft geprotesteerd tegen het instellen van een Amerikaanse Marineblokkade rondom de Koreaanse kust. In de Sowjet-nota wordt verwezen naar op 27 September j.l. in de Ame rikaanse pers verschenen berichten, inhoudend dat het Amerikaanse minis terie van Marine had besloten tot de instelling van een verdedigingszone rondom het Koreaanse schiereiland, die de Koreaanse territoriale wateren en „een aanzienlijk gedeelte" van de zee daarbuiten zou omvatten. Volgens deze, in de Russische protestnota aan gehaalde Amerikaanse persberichten, zou het opperbevel der Amerikaanse vlootstrijdkrachten in het Verre Oos ten gerechtigd zijn elk vaartuig in deze zone, ongeacht zijn nationaliteit, Wat men van nieuwe bewind verwacht: Men verwacht dat een der eerste daden van de nieuwe republikeinse regering zal bestaan uit een verlaging der belastingen en het versnellen van de (West-)Europese herbewapening. Daar reeds wordt gewerkt aan de opstelling van de Amerikaanse begroting voor het belastingjaar 1953-1954, is overleg tussen Trumans bewind en Eisenhower en zijn medewerkers noodzakelijk. President Truman heeft de generaal dan ook in zijn gelukwenstelegram on der meer verzocht een medewerker aan te wijzen voor overleg met de be grotingsdirecteur Lawton, opdat ge sproken kan worden over de rege ringsuitgaven in het één Juli 1953 be ginnende nieuwe belastingjaar. KOREA. Voor Korea wordt verwacht: of sterkere militaire druk, om de commu nisten te bewegen een wapenstilstand te sluiten, of stabilisatie van het front, waarbij Zuid-Koreaanse troepen de Amerikaanse eenheden zouden ver vangen. BINNENLAND. Op binnenlands Amerikaans gebied verwacht men van de regering-Eisen- hower de volgende daden: minder staatstoezicht op het bedrijfsleven, er kenning van het feit dat de regeringen der afzonderlijke staten en niet de federale regering aanspraken kunnen doen gelden op de onderzeese olievel den voor de Amerikaanse kusten, het bijeen roepen van een gouverneurs conferentie ter bespreking van talrijke staatscommissies, met als opdracht het opstellen van maatregelen voor hulp aan de boeren en het herzien van de bestaande wetgeving op de regeling van arbeidsgeschillen. Plattelandsvrouwen namen afscheid van presidente. Op de gisteren te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Neder landse bond van Plattelandsvrouwen is afscheid genomen van de presiden te Mevr. Willinge PrinsVisser, die, zoals bekend, is benoemd tot hoogle raar te Wageningen in de huishoud- wetenschap. Zij kreeg als afscheidsge schenk een linnen tafellaken en ser vetten met borduurwerk. Als nieuwe presidente werd gekozen Mevr. D. ElemaBakker uit Huizinge (Gr.). Vijfjarig kind bij brand omgekomen Bij een brand die gistermorgen uit brak in een landbouwschuur te Breda is het 5-jarig jongetje Hansje Evers omgekomen. Het kind logeerde sinds enige tijd bij zijn grootouders, het echt paar van Gorp, omdat de moeder in het ziekenhuis was opgenomen. Een tante ontdekte de brand. Zij hoorde het kind nog om hulp roepen. Zij noch de buren konden vanwege de verstikkende rook en de vuurgloed de kleine naderen. De niet verzekerde schuur brandde geheel uit, terwijl bovendien nog een koe in de vlammen omkwam. te doen onderzoeken. Verklaard wordt dat, „toen de Ame rikaanse regering in Juli 1950 over ging tot het instellen van een marine blokkade in de Koreaanse wateren, de Russische regering er in haar nota van zes Juli 1950 op heeft gewezen dat dit een aanvalsdaad was, onverenigbaar met de beginselen der Verenigde Na ties". Hieraan wordt toegevoegd dat „de Russische regering de instelling door de Amerikaanse marine van een z.g. verdedigingszone rondom Korea niet zal erkennen en dat zij de Ameri kaanse regering verantwoordelijk zal stellen voor alle verliezen, welke deze nieuwe aanvalsdaad de Sowjet-Unie zou kunnen berokkenen". KIND VERLOOR HANDJE ONDER VLEESMACHINE. Een vijfjarig jongetje te Waalwijk, dat gisteren met een vriendje in de slagerij van diens vader speelde, moet op een onbewaakt moment zijn rech terhandje in de vleesmachine hebben gestoken, met het gevolg, dat het handje werd afgesneden. In Amsterdam is een jongetje van 14 maanden in een teil met water ge vallen en verdronken. GERRIT DE STOTTERAAR VEROORDEELD. De Amsterdamse rechtbank heeft gisterochtend de 32-jarige Amsterdam mer, G. Blom, beter bekend als „Ger- rit de Stotteraar" wegens diefstal tot 12 maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk, veroordeeld. De eis luidde acht maanden. HET NEDERLANDS ELFTAL VOOR HULL. Het Nederlands elftal, dat Zaterdag 15 November a.s. te Huil tegen Enge land (amateurs) speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta). Achter: Tebak (Eindhoven) en Alberts (Vites se). Midden: Wiertz (D.W.S.), Ter louw (Sparta) en Biesbrouck (aan voerder, R.C.H.). Voor: v. d. Kuil (V. S.V.), Lugthart (Be Quick), van Roes- sel (Willem II), Bennaars (Dosko) en Lenstra (Heerenveen). Reserves: Hagenaars (Volewijckers), Odenthal (Haarlem), Kuypers (Vole wijckers) en Clavan (A.D.O.). DE BILT ZEGT: Wind neemt af. Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Aan de Waddenkust tfjdelfjk Noordwester storm, overigens harde tot krachtige wind tussen West en Noord. Weinig verandering in tem peratuur. zijn bekende wijze het Regeringsbeleid hekelde. Alle partijen kregen het er geducht van langs. De C.H., omdat zij de verkiezingen waren ingegaan met een anti-K.V.P. campagne, maar nu met zes katholieke ministers in het Kabinet zitten. De houding der A.R.- fractie verwonderde hem zeer. Als men vroeger had voorspeld, dat deza partij met socialisten zou samenwer ken zou men uitgekreten worden voor een lasteraar en een fantast. De recht se coalitie was voor 1940 een eis van het Christelijke beginsel. Het is te be treuren, aldus ds Zandt, dat de A.R. de geestelijke zaken bij de stoffelijke ten achter stellen. Dit Kabinet vertoont een humanistisch karakter. Het is zijn roem en eer progressief te zijn, maar het Woord van Christus heeft afge daan. Het Christelijk karakter van on ze natie wordt hiermede een ernstige slag toegebracht. Deze middag leverde nog een mai denspeech van de K.V.P. afgevaardig de Blaisse, die reeds in het Schuman- Parlement een rol speelt. Natuurlijk sprak hij over onze buitenlandse be trekkingen en de internationale sa menwerking. Met de regering was hij het eens, dat de politieke integratie niet van de economische is te scheiden. Zowel de heer Hofstra (Arb.) als da heer v. d. Wetering (C.H.) maakten de werkgelegenheid tot het centrale punt van hun financiële beschouwin gen. Volgens de C.H.U.-afgevaardigde dient er een juist samenspel te zijn tussen Overheid en bedrijfsleven, zo dat er een klimaat wordt geschapen waarin het bedrijfsleven zich kan ont wikkelen. Ook wijdde hij uitvoerige beschouwingen aan het monetaire evenwicht. De heer Hofstra (Arb.) speelde een enigszins griezelig spel. Onlangs ver scheen in het Vrije Volk enige artike len over de bestrijding van de werk loosheid. Daarin werd kennelijk uit gegaan van geheime ambtelijke rappor ten. Daar kunnen wij geen bezwaar tegen hebben. Maar de socialistische afgevaardigde nam de argumentatie van deze rapporten hoewel hij des kundig genoeg is om een eigen stand punt te formuleren volledig over. Als de regering heden eventueel mede delingen doet over dit netelige pro bleem in de geest van de rede van de heer Hofstra, dan komt dat omdat zij de conclusie uit de ambtelijke rappor ten heeft overgenomen. PRINS BERNHARD IN CARTAGENA. Dinsdag in de namiddag plaatselijke tijd is Prins Bernhard te Cartagena in Noord-Columbia aangekomen met de „Ph-Tas" Schiedam. Tijdens de tocht telegrafeerde de Prins naar Ko ningin Juiiana en ook naar het A.N.P. met het verzoek de groeten aan het vaderland over te brengen. Over een afstand van 1200 zee mijlen had het vliegtuig contact met Radio-Curagao. Een verslag van vijf honderd woorden werd voor de micro foon in het vliegtuig uitgesproken, door radio-Curagao opgevangen en enkele uren later uitgezonden. Het vliegtuig had een bemanning uit de Westindisehe afdeling van de K.L.M. Meer mogelijkheden voor werkobjecten in Zeeland. Het dagelijks bestuur van de pro vinciale commissie voor de werkgele genheid heeft gisteren op de Prov. Griffie van Zeeland vergaderd onder voorzitterschap van de heer C. Philip- se, lid van Ged. Staten. Er kon worden medegedeeld, dat het bureau van de C.V.W., de landelijke commissie voor de werkverruiming, voornemens is gunstiger bepalingen in het leven te roepen met betrekking tot de financiering van werken op korte termijn. Dit zou betekenen, dat niet meer zo streng zal worden vastgehou den aan diverse bepalingen omtrent 't aantal manuren enz. Met name voor Zeeland liggen hierbij toepassing van de nieuwe werkwijze meer mogelijk heden.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1