ZEEUWSCH DAGBLAD In Utrecht is gisteren de Christelijk-Sociale Conferentie begonnen* EISENHOWER AAN DE KOP MET KLEIN STEMMEN VERSCHIL Oppositieleider Oud* Rode vlag waait nog op dit kabinet Subsidie voor boerderijbouw Middelburgse raad keurde plan voor zwembad goed PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ,Mensmassagemeenschap Prof. dr W, F. de Gaay Fortman„Wij hebben de mens hartstochtelijk lief!" Dc Prins dronk een biertje in Vera Cruz Opkomst der kiezers was overweldigend k SNIPPER iY'j' v Vi NIEUWS1'' Voor hijzelf ging stemmen kreeg hij een klok op zijn hoofd Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte ^oordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 8e JAARGANG No. 2319 WOENSDAG 5 NOV. 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Jonderdag: Zon op 7.45 u., onder 17.02 u. Maan op 20.02 u„ onder 12.57 u. Hoogwater Donderdag 6 Nov.: Vlissingen: 4.19 u. 1.95 m., 16.40 u. 1.94 m. Terneuzen: 4.51 u. 2.10 m., 17.10 u. 2.10 m. Wemeldinge: 6.09 u. 1.62 m., 18.23 u. 1.67 m. Zierikzee: 5.51 u. 1.38 m., 18.08 u. 1.43 m. (Van onze speciale verslaggever.) „Onze conferentie is niet nadrukkelijk onder een bepaald thema gesteld. Zou men dit alsnog willen doen, dan zou men naar mijn mening geen ander kunnen kiezen dan het thema van de tweede sectie: „Mens, massa, gemeenschap". Wij hebben de mens hartstochtelijk lief, omdat hij een schepsel is van onver gelijkelijke waarde, maar vereenzaamd ten onder dreigt te gaan in steeds groter wordende collectiviteiten, die zich van hem trachten meester te maken. Wij zijn met ontferming bewogen over de massa's, omdat zij voortgejaagd en afgemat zijn als schapen, die geen herder hebben. Wij hunkeren naar de gemeenschap, waarin de enkele mens zich geborgen kan weten en waarin hij de naaste kan dienen. En in dat alles zoeken wij het Koninkrijk Gods en zijn gerechtigheid. En dan zullen vrijheid en geluk ons bovendien worden geschonken." Ziehier het programma en ook het perspectief van de Christelijk Sociale Conferentie, zoals dat in woorden, die een grote bewogenheid uitdrukten, gisteren werd ontvouwd door prof. dr W, F. de Gaay Fortman bij de opening van de Conferentie te Utrecht. Aan de conferentie ging een wij- dingsdienst vooraf in de prachtige oude Pieterskerk. De secretaris van de conferentie, ds H. Visser, ging in deze dienst voor met als tekst de tweede bede van het volmaakte gebed: „Uw Koninkrijk kome". Het was een mach tig woord, dat deze predikant de deel nemers toevoegde. „U wordt hier met de neus op de feiten gedrukt", zo zei hij, „maar het gaat niet alleen om deze materiële dingen, het gaat in wezen om de gees telijke existentie van onze generatie. Daarbij moet men naar twee kanten voorzichtig zijn. Met dit „Uw Konink rijk kome" beval de Heiland niet Zijn discipelen de realiteit van het harde bestaan te ontvluchten; al te lang heeft de gedachte, dat het geloof naast het leven zou kunnen staan onder ons geheerst. Het geloof moet in het leven staan." De situatie van 1891, het jaar van het eerste Chr. Sociaal Congres, tot nu overziend, meende ds '"'isser dat veel ons is ontglipt. „Het is een bescha mend verhaal!", zo zei hij, „en het resultaat is, dat de maatschappij er nu niet zo best voorstaat. Dat er angst onder ons is, dat we staan voor de poort van de hel. De schuld is voor een deel hierin te zoeken, dat de Bij bel, wat het sociale en politieke leven betreft, voor ons een met zeven zege len gesloten boek is. En toch heeft die Bijbel ons zoveel te zeggen. Zo gaapt er een kloof tussen wat de Bijbei ons over eigendom heeft te zeggen en wat wij van eigendom denken. Wij leren onze opvattingen uit alle mogelijke ooeken en we weten niet eens dat we bij de dtiivel te biecht" zijh". Hij wekte daarna zijn gehoor op tot Bijbelstudie. „De kerk heeft een primaire taak in deze", aldus ds Visser, „en men dient wel te bedenken, dat ieder dog ma zijn ethische consequenties heeft. Wij moeten concreet maken, wat het Koningschap van Christus betekent." DE OPENING. De grote zaal van Utreohts Sta ids- schouwburg was nauwelijks groot ge noeg om de deelnemers te kunnen be vatten, die in deze eerste plenaire zit ting naar het openingswoord kwamen luisteren. Achter de tafel stond kaars recht de nog zo jonge voorzitter, toen hij het openingswoord uitsprak en naast he* zat het bestuur, de oude H. Diemer, die in 1919 tijdens het tweede Chr. Sociaal Congres een der voor naamste sprekers was, en mr dr J. van Bruggen, als vice-voorzitters. Verder de heren Moll en Ruppert, beiden van het C.N.V., ds H. Visser en dr J. C. C. Rupp. Het openingswoord van de voorzit ter was een klaar en nauwkeurig ge tuigenis van het „waarom" en „hoe: van deze conferentie. REDE PROF. DE GAAT FORTMANN. Prof. de Gaay Fortman achtte het wei nig vruchtbaar in beschouwingen te tre den over de moeilijke voorgeschiedenis dezer Conferentie. De brede samenwer king. waarop zij rust, is verheugend Aan een waarlijk christelijk doordenken van het sociale vraagstuk in zijn moderne as pecten zijn wij in ons land nog zo wei nig toegekomen. Wanneer de wegen in de practijk moeten scheiden, dan blijven toch het gesprek en het contact behouden, opdat telkens weer de nood van het ge scheiden optreden aan de gewetens wor de voorgelegd. „Wij zijn, ondanks al on ze eigenzinnigheid, op wonderlijke wijze bij elkaar gehouden", zo was de conclu sie van de spreker. DE VREDE VAN CHRISTUS. Paulus geeft het antwoord op de vraag wat ons leiden moet bij het onderlinge beraad. „De vrede van Chris tus regere in uw harten". Wie deze wil ontvangen, moet naar Golgotha gaan. Met minder gaat het niet. Deze vrede moet REGEREN. En als dat zo is verdwijnt de'bitterheid uit gesprek en overleg. Dan gaat het er niet om de souvereiniteit in eigen kring te redden of de christelijke organisaties afbreuk te doen. Dan gaat het hier om, dat in het publieke en persoon lijke leven iets openbaar wordt van de koninklijke heerschappij van Hem, Wiens Naam is het Woord van God en Die als ruiter op het witte paard door deze wereld trekt, overwinnende en om te overwinnen. GROTE VERANDERINGEN. Prof. de Gaay Fortman besteedde ver volgens uitvoerig aandacht aan de grote veranderingen, die zich hebben voltrok ken, sedert in het laatste kwart der vo rige eeuw de sociale kwestie" aan de or de werd gesteld De materiële positie van de arbeidersklasse is enorm verbeterd, de gemiddelde levensduur is belangrijk ge stegen, de zuigelingensterfte daalde bij zonder sterk, de woningwet bevorderde een betere volkshuisvesting, de gezond- h zorg werd op hoog peil gebracht en het reeële loonpeil steeg, ondanks de waardedaling van het geld, aanzienlijk. Een betere inkomensverdeling voltrok zich door middel van de sociale verze kering. Het nieuwe arbeidsrecht bracht de arbeider een betere rechtsbescherming. OVERHEID EN ORGANISATIE. Met deze ontwikkeling loopt parallel een verandering in de positie van de Staat, van de arbeidersvakverenigingen en van de ondernemingsorganisaties. De ar beidersbonden zijn geworden tot organi saties, die mede de cultuur bewaren en vormen. Mèt de ondernemersorganisaties streven zij naar verwerkelijking der ge dachte van de zelfbeschikking van het bedrijfsleven. Hoe zeer vaak ongewild spelen zij een rol in de politiek, doordat zij zijn in geschakeld bij de vaststelling van het sociale en economische beleid der over heid. Bij de ondernemersorganisaties wordt het accent van afweer tegen het op dringen der arbeidersorganisaties steeds flauwer. De Staat ziet zijn taak als rechtsschepper kleiner worden, doordat het door de bedrijfsgenoten zelf gevorm de recht het van de Staat uitgaande recht terugdringt. C.AO, de P.B.O., de ondernemingsraden, de bedrijfsverenigin gen, zij gaan steeds meer de ontwikkeling van het arbeidsrecht bepalen. ONJUISTE SCHEIDING. Maar nieuwe vraagstukken dienen zich aan. De onjuiste scheiding tussen sociale en economische politiek is niet langer vol te houden. Iedere sociale maatregel moet nauwkeurig worden getoetst t.a.v. haar terugslag op het economische bestel. De defensieuitgaven roepen terstond proble men op met betrekking tot het materiële en culturele levenspeil. De nationale ge meenschap wordt steeds meer ingebed in internationale verbanden. Nauw met dit alles verbonden is de bezorgdheid om toenemende vervlak king en ontkerstening, om het angst wekkende verlummelen van de vrije tijd, om het zich overgeven aan ge mechaniseerd genot, om het gemis aan arbeidsvreugde, om het voort schrijdende ontnemen van verant woordelijkheid enerzijds en het weinig begerig zijn naar of zelfs afwijzen van nieuwe 'verantwoordelijkheid. GERINGE WEERKLANK Het zou naar de mening van prof. de Gaay Fortman onjuist zijn dit toe te re kenen aan de gevoerde sociale politiek. Ware dit niet geschied, wij zouden in een geestelijke woestenij zijn terechtgekomen Erger is, dat te weinig wordt ingezien, dat verbetering van het levenspeil, ver hoogde rechtsbescherming en verande ring van de maatschappelijke structuur gepaard behoren te gaan met maatrege len van sociaal-paedagogische aard De geringe weerklank, die de waarschuwin gen met betrekking tot de gevolgen der industrialisatie vinden bij overheid, kerken en maatschappelijke organisaties, de weerstand in ondamemerskring tegen de instelling van organen van overleg en tegen het toepassen van nieuwe vormen van personeelsbeleid, dit alles zijn ver ontrustende symptomen. De sociale paedagogie «erbmdi ue so ciale politiek meer dan tevoren aan het maatschappelijk werk, hoewel dat laatste onderscheiden blijft van de sociale poli tiek, die zich allereerst richt op de wer kende mens. Maar er blijven verbindin gen. Wanneer er b.v. sprake is van ver wildering der jeugd, dan hebben overheid en bedrijfsleven er het grootste belang bij, dat ter wille van de volkswelvaart het mogelijke wordt gedaan om deze verwil dering te keren. POSITIE DER KERKEN. Ook de positie der kerk t.o.v. het so ciale vraagstuk is veranderd. Te lang he laas heeft de kerk hier een laissez-iaire- politiek gevolgd, tot schade van de kerk. Hoe zal de boodschap van Gods redden de liefde het hart raken van de D.U.W.- arbeider, van de verkommerde moeder van een onmaatschappelijk gezin, van het versexualiseerde fabrieksmeisje en fa- brieksjongen, indien prediking, pastorale zorg en wandel der christenen niet met de daad tonen, dat het herstel van de sa menleving het doel is van de verlossing?" zo vroeg de spreker, die gelukkig ook kon wijzen op bemoedigende tekenen, wan neer men thans de verslagen van syno des en kerkbesturen leest over discussies met betrekking tot vrije-tijdsbesteding, gezinszorg werk onder de massa-jeugd enz. En hij wees zijn gehoor op de plicht zich intenser en concreter als leden der kerk met deze vragen te gaan bezig hou den. Naar het woord van een christen ondernemer vallen de beslissingen in de 20e eeuw niet in de kerken, maar in de Tenslotê gaf prof. de Gaay Fortman een korte toelichting op de hoofdpunten en de thema's, die in de drie secties aan de orde komen. Onmiddellijk hierna begonnen de sectievergaderingen. Hiervan zal door ons geen verslag worden gegeven, daar aan de kranten dringend ver zocht is zich te houden aan de officiële tekst, zoals die door het bestuur over de debatten wordt opgesteld. Wij on derwerpen ons aan deze regeling, zij het dat wij er een miskenning in zien van het wezen van de vrije pers. Expositie in Mexico een succes Verbaasde inwoners van Vera Cru: zagen plotseling Prms Barnhard int hun midden toen zij hun avondwan delingetje maakten in de buurt van, het schilderachtige hoofdplein van dei stad, waar de Prins, die buitengewoon' van het geflaneer ger.cot, met zijn ge zelschap in een klein café een biertje ging drinken. Dinsdag heeft de Prms in de haven van Vera Cruz een bezoek gebracht aan net Nederlandse s.i Hemd ijk" waai hij een gezellig praatje met de bemanning heeft gemaakt. De Nederlandse expositie m Stacü: Mexico is een overweldigend succes Tot dusver hebben meer dan een kwart millioen bezoekers er een kijk je genomen Een Mexicaan van Euro pese afkomst heeft een carillon mi. 42 klokken gekocht en dit ais ge schenk aangeboden aan de Mexicaanse president. Ben andere belangrijke or der is de bestelling voor veertig auto bussen. Koningin Juliana heeft een bedrag geschonken aan de gemeente Sehoone- beek voor de getroffenen van de wind hoos op 24 October j.l. DE STRIJD TEGEN DE MAU MAU. Een lid van de Mau Mau (zittend op de grond) wordt ondervraagd, na zijn arrestatie. Hij wordt bewaakt door een gewapende schildwacht, een autoriteit hoort toe, welke verkla ringen het lid van de terroristenbende aflegt. Algemene beschouwingen in Tweede Kamer begonnen (Van onze parlementaire redacteur) De algemene beraadslagingen over de Rijksbegroting voor 1953, die gis teren in de Tweede Kamer zijn begonnen, gaven een debat met ver scheidene hoogtepunten, gevoerd in de echte parlementaire sfeer. Het was een debat tevens, dat zich splitste in twee grote delen, n.l. de vraag of het kabinet onder socialistische invloed staat en ten tweede of confessionele partijvorming nog is geboden. Oppositieleider Oud (V.V.D.) nam als eerste het woord. Men kan niet zeggen, dat hij vriendelijk was tegen de verschil lende bewindslieden. Niet ten onrechte typeerde de heer Burger (Arb.) zijn redevoering als „geestig en giftig". De heer Oud concludeerde dat de rode vlag nog op het dak van dit ka binet staat alhoewel het een rode vaan in de mist is. Ja, hij sprak zelfs van „de socialistische zweep over de recht se ruggen". De socialist'.che groep in 't kabinet is sterker dan voorheen en de Katho lieke ploeg daarentegen mager van ge halte. De sterkste figuur is ongetwij feld minister Béel, wiens benoeming voor de heer Oud echter een radicale fout is, daar hij heeft bewezen grondwetswijzigingen niet te kunnen behandelen. De heren Romme, Tilanus en Schou ten verzetten zich tegen zijn argu mentatie. PRINCIPIËLE ZELFSTANDIG HEID BEWAREN. In een bewogen rede verklaarde de heer Schouten dit kabinet te willen steunen. Deze samenwerking betekent echter niet dat de principiële verschil len worden, opgeheven. „De A.R. wen sen hun principiële zelfstandigheid te bewaren en zij zullen daar zo nodig in de practijk van blijk geven. Het grootste bezwaar tegen de P. v. d. A. is, aldus de heer Schouten, dat zij het zakelijke losmaakt van het geestelijke en principiële." Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren voor het eerst de zit ting van het Britse parlement ge opend. In haar troonrede verklaarde zij dat de regering wetsontwerpen zal indienen ter reorganisatie van de ko len- en staalindustrie en het vervoer. Een Amerikaanse firma heeft een plan ontworpen om aardgas uit Irak via een buisleiding van 4000 km. naar Turkije, Griekenland, Joegoslavië, Itaüë en Frankrijk te vervoeren. Kos ten 425 millioen dollarHet ge- vangenisoproer in Columbus is geëin digd. De 1600 muiters hebben zich overgegeven. Uit het Maas- en Waalkanaal is gisteren het stoffelijk overschot opgevist van een man uit Nijmegen, die al verscheidene dagen werd vermist. In de Raaphorststraat te Rotterdam is gisteren een 38-jarige boekhandelaar het slachtoffer gewor den van een roofoverval. Een 20-jarige jongeman heeft de winkelier gemoles teerd en opgesloten en is er daarna met de inhoud van de geldlade van door gegaan. De heer Oud had ook betoogd, dat er nieuwe tegenstellingen in de poli tiek gaan ontstaan n.l. pro of anti socialistisch. De ontbinding van de confessionele partijen wordt door deze formatie verhaast. Het ware beter ge weest als A.R., C.H. en V.V.D, een Derde Macht hadden gevormd. Ook de heer Burger (Arb.) zag deze nieuwe tegenstelling. Na de verkiezingen is er verwarring ontstaan in confessionele kringen. Laten- deze partijen nu tonen, in hoeverre haar beginselen het moge lijk maken om een progressieve poli tiek te voeren. „Die politiek zal dan met ons, zo zei hij, in de practjjlf meje^ ten worden gebracht". GEEN DOORBRAAK. De heer Tilanus ontkende, dat ervan een „doorbraak" sprake is. Naar zijn mening hebben de socialisten de ver kiezingswinst te danken aan de per soon van dr Drees en aan de afval lige communisten. Ook dr Schouten was van mening, dat van een blijven de doorbraak geen sprake is. Prof. Romme hield een bewogen pleidooi voor de Katholieke eenheid. Op één punt liet hij tegenover het kabinet een dreigend geluid horen: De katholieken zullen niet spoedig medewerking aan dit kabinet weigeren, maar ook voor ons kan het ogenbik aanbreken als er niet spoedig een actieve gezinspolitiek wordt gevoerd." Wat Nieuw Guinea betreft onder schreven de K.V.P., A.R. en C.H.U. het standpunt van de regering. Slechts de heer Burger noemde het verontrus tend, dat zij niet over de souvereiniteit van dit gebiedsdeel wil praten omdat daarvoor internationale facetten wor den genegeerd. De heer Welter (K.N. P.) die in Mexico verblijft, werd ver vangen door Prof. Lemaire, die het pleit voerde voor de vooroorlogse christelijke coalitie. Verder vroegen alle sprekers naar de plannen van de regering t.a.v. de werkgelegenheids- politiek. Het zal echter wel Donder dag worden, voordat dr Drees daar over iets kan vertellen. AMERIKA is gisteren gaan stemmen. De opkomst der kiezers is over weldigend genoemd. In sommige verkiezïngsdistricten hadden de eerste vier uur al ruim veertig procent der kiezers hun stem uitgebracht. Eisenhower en* zijn echtgenote brachten in Manhattan hun stem uit. Toen hij voor zijn vertrek naar het stembureau voor fotografen poseerde, kreeg hij een klok op zijn hoofd. Hij werd licht gewond. Maar hij glimlachte en antwoordde op een vraag of het voeren van een verkiezingscampagne overeenkomst vertoont met het leiden van een veldslag: „Ik zou dit niet graag blijven doen".... Vlak voor 't verschijnen van deze editie was de stemverhouding als volgt: Eisenhower 5.500.000 stemmen. Stevenson 4.908.000 stemmen. De verkiezing voor het Huis van Afgevaardigden luidt als volgt: Mississippi: 4 democraten (twee nog onbeslist). Alabama: 7 democraten (twee nog onbeslist). Louisiana: 7 democraten (één nog onbeslist). Tennessee: 5 democraten (vier nog onbeslist). Virginia: 4 democraten (zes nog on beslist). Georgië: 10 democraten (alle zetels). Californië: 14 democraten (16 onbe slist). Texas: 20 democraten en 1 demo craat-republikein. Florida: 10 republikeinen (alle ze tels). DE SENAAT. Senator William F. Knowland, die in Californië op de lijsten van repu- GHAVAM ES SOELTANEH WORDT VERVOLGD. De Perzische tweede kamer heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij de regering wordt gemachtigd ex-pre mier Ghavam es Soeltaneh, die naar het buitenland is gevlucht, te vervol gen en bestraffen voor de incidenten op 21 Juli waarbij 20 personen om het leven zijn gekomen. HET LANDBOUWBELEID. Het landbouwbeleid blijft ongewij zigd, zegt minister Mausholt in zijn M. v. A. inzake de begroting 1953 van landbouw. Het streven zal onvermin derd gericht moeten blijven op ratio nalisatie, verbetering van kwaliteit en vergroting van de export. In het kort deelt de minister in zijn Memorie het volgende mee: Bij voortduring wordt er naar ge streefd de positie van de kleine boe ren te verbeteren. De ihstelling van 'een scheurplicht voor grasland wordt niet overwogen. De premieregelingen voor kleine bedrijven zullen ook in 1953 worden voortgezet. De minister toont zich voorstander van een meer vrije prijsvorming van de consumptiemelk. Het ligt in zijn voornemen op korte termijn over te jfaan tot de instelling van een commissie, welke tot taak- zal krijgen hem te adviseren omtrent een wettelijke regeling van het landbouw onderwijs. Er zal een regeling getroffen wor den voor de subsidiëring van boerde- rijenbouw op ontginningsgrenden of bij ruilverkavelingen. VoAr dit doei is een bedrag van M millioen aange vraagd. Er zijn plannen in voorbereiding voor de bouw van een nieuw instituut der Rijksseruminrichting in het cen trum van het land. Mogelijkheden worden voorts onderzocht tot het stich ten van een proefstation voor de groenteteelt in volle gsond. Aangezien de binnenlandse voorzie ning voldoende is gewaarborgd ligt 't niet in de bedoeling over te gaan tot het aanleggen van een voorraad con sumptie-aardappelen. Voordelig slot van 8 millioen voor Landbouw* egalisatiefonds De raming voor het Land- en Tuin- bouw-egalisatiefonds voor het jaar 1952 is thans herzien en wijst nu een voordelig saldo aan van bijna 8.5 mil lioen gulden. Op de oorspronkelijke begroting twas het nadelig slot ge raamd op 34.8 millioen gulden. Het voordelig verschil werd behaald op broodgranen en veevoer. Het oorspron kelijk geraamde tekort op margarine, oliën en vetten wordt thans 2 millioen lager gesteld. blikeinen en democraten voorkwam, is herkozen als Senator. Zijn tegencan- didaat, onafhankelijk, verkreeg een gering aantal stemmen. k In Texas is de vroegere procureur- generaal Price Daniel, die eveneens op beide lijsten voorkwam, tot Senator gekozen. Hij komt in de plaats van Tom Connally, de vroegere voorzitter van de senaat-commissie voor buiten landse betrekkingen. In New York waren alle agenten op de been geroepen, om precies te zijn 18.879 man. Elk stembureau werd door twee man bewaakt. Bovendien had men alle gelegenheden waar alcoholi sche dranken worden verkocht, verbo den te openen zolang de stembureau's open waren. Eén stad had de vlaggen halfstok en zwartgerande rouwberichten in de kranten. Dat was "Washington, de hoofdstad, waar men niet mag stem men. „Net alsof men tegen iemand zegt, dat hij niet mag drinken, om dat hij bij een rivier woont", schreef de Washington Post. Natuurlijk werd ook Truman ge volgd toen hij naar de stembus ging. „Bent U er zeker van op de winnaar te hebben gestemd", vroeg een ver slaggever hem nadien. „Ongetwijfeld", antwoordde Truman lachend. DE EERSTE UITSLAGEN. De eerste uitslagen, n.l. die uit 247 der 2851 verkiezingsdistricten van Kansas leverden voor Eisenhower 16.409 en voor Stevenson 10.239 stem men op. Gisteravond om negen uur Nederlandse tijd kon men uit de toen bekende uitslagen nog geen enkele conclusie trekken. De republikeinen zijn van mening, dat in het gehele land een groot aan tal onafhankelijke kiezers, die vroe ger niet hebben gestemd, thans hun stem hebben gegeven aan Eisenhower, maar de democraten zeggen, dat hun partij altijd heeft gewonnen als er veel kiezers naar de stembus kwamen. UITVOER UIEN NAAR DUITSLAND HER VA r. De uitvoer van uien naar Duitsland wordt vanaf vandaag weer hervat. Voor de aankoop van Nederlandse groenten en uien is voorshands een be drag van 5 millioen Duitse Marken beschikbaar gesteld. OVEREENSTEMMING TUSSEN SPANJE EN DE V. S.? Volgens de New York Times heb ben de V.S. en Spanje overeenstem ming bereikt over de aanleg van drie grote en verscheidene kleinere lucht machtbases in Spanje in ruil voor eco nomische hulp. Voorts zou Cadiz tot een marinebasis van de eerste rang gebouwd mogen worden. ZWARE AARDBEVING IN SIBERIË. Uit Noord-Japan is Woensdag een uiterst zware aardbeving gemeld, waarvan het epicentrum gelegen is in Siberië. Op de Hawaii-eilanden werden door vloedgolven gebouwen overstroomd en woonaken vernield. De inwoners lie pen in paniek d- straat op. GOES LEENT EEN HALF MILLIOEN. Burgemeester mr W. C. ten Kate gehuldigd. De gemeenteraad van Goes heeft gisteravond in een spoedvergadering een voorstel aangenomen om een geld lening van f 500.000 aan te gaan. Dit bedrag zal geheel bestemd worden voor consolidatie van vlottende schuld. Voordat burgemeester mr W. C. ten Kate het eerste en enige agendapunt aankondigde, heeft wethouder J. J. v. Melle hem toegesproken in verband met het feit, dat hij 3 Nov. 12% jaar aan de gemeente van Goes als burge meester was verbonden. Wethouder van Melle noemde deze ambtsperiode van burgemeester ten Kate moeilijk, maar ook vruchtbaar. Reeds 2 dagen na zijn installatie, 5 Mei 1940, brak de oorlog uit. Het tijdperk na de oorlog was er een van grote bloei. De stad breidde zich drastisch met 1/3 uit. Veel kwam door het on vermoeid streven van burgemeester ten Kate tot stand. „Moge onder Gods zegen U gegeven zijn", zo besloot wet houder van Melle, „met vrucht te ar beiden en moge menig initiatief onder uw leiding tot stand komen". Afwezig waren de A.R.-fractie en de heer de Munck. Wanneer het gereed zal komen is echter nog niet bekend De gemeenteraad van Middelburg heeft gisteren de bouw van de nieuwe zweminrichting eenstemmig goedge keurd. Wanneer het bad in gebruik kan worden gc omen is echter nog niet bekend, want er zal nog een groot aantal -stanties over moeten beslis sen, zo vertelde burgemeester mr Bolkestein. Veel lof werd het college van B. en W. toegezwaaid voor het doorzettings- vermog-n om een goed zwembad te krijgen. Lof ook voor de N.V. De Zweminrichting, die f 40.000 (het nog in bezit zijnde kapitaal van de voor malige zwemschool) in de nieuwe zweminrichting „steekt". Over de ex ploitatiebegroting werd druk gespro ken. De heer L. A. Schenk (V.V.D.) vond f 2.50 om te leren zwemmen te laag. Hij wilde er f 10 van maken. Mevr. de Vlieger (Arb.) vond f2.50 genoeg. Over de rijwielstalling waren de meningen niet zo verdeeld. Men vond een stalling, waarvoor betaald moet worden, niet juist. Ook over het orgaan, dat de zweminrichting zal be heren B. en W. dachten aan een stichting was men het niet helemaal eens. De heer Hoek vond, dat de stich ting niet direct het aangewezen orgaan was. De heer Schenk vroeg in een stichting drie raadsleden op te nemen, de heer Hesselink pleitte voor een ver tegenwoordiger van het onderwijs. Men bleek niet veel voor een ver tegenwoordiger van het garnizoen in de stichting te voelen. De heer Schot (S.G.P.) vond de opzet te luxueus. Hij vond het zwemmen wel belangrijk, doch vroeg hoe het stond met de open stelling op Zondag. De heer Wattel vond, dat men geen gelegenheid voor zonnebaden moet scheppen^ daar het geen natuurbad wordt. De Durgemees- ter zeï toe, dat de tarieven en de fiet senstalling nog eens bekeken zullen worden. Het instellen van een stich ting zal als afzonderlijk voorstel in de raad komen. DE BILT ZEGT Dezelfde temperaturen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen en overwegend krachtige Zuid westelijke wind. Later in het Westen opklarend met meest matige naar West of Noordwest ruimende wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1