ZEEUWSCH DAGBLAD Het Rijk zal de vliegtuigindustrie toch steun verlenen 1 snipper t vi nieuws' India cn Pakistan voor overleg met Zuid Afrika Russische politiek is de oorzaak van de huidige spanningen* Nederland zou smokkel naar België oogluikend toelaten Vlissingen her dacht de gevallenen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nederlandse vliegtuigen steeds meer bekend Nationaal Luchtvaartlaboratorium wordt afgebouwd Vredesvoorstel van Indonesië. DE PRINS NAAR COLUMBIA Middenstandsbonden over de vestigingswet Wisjinski maakte zich erg boos Het Westen is mede verantwoordelijk voor de Koreaanse oorlog. i Geslaagde recrutendag te Goes, Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 30, Tel. 2438, bij geen gehooij.voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 8e JAARGANG No. 2318 DINSDAG 4 NOV. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.43 u., onder 17.04 u. Maan op 18.56 u., onder 12.13 u. Hoogwater Woensdag 5 Nov.: Vlissingen 3.37 u. 2.11 m., 15.58 u. 2.07 m. Terneuzen: 4.07 u. 2.26 m., 16.26 u. 2.22 m. Wemeldinge: 5.29 u. 1.75 m., 17.43 u. 1.74 m. Zierikzee: 5.11 u. 1.50 m., 17.29 u. 1.50 m. ai Da Regering heeft na rijp beraad besloten de ontwikkeling van de Neder landse' vliegtuigindustrie verder steun te verlenen en de bouw van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium mogelijk te maken. De verhuizing van de Rijksluchtvaartschool van Gilze Rijen naar Eeide zal eveneens voortgang vinden. De totale kosten voor de bouw van de nieuwe school worden geraamd op zes millioen gulden. Men neemt aan, dat de school in 1954 voltooid zal zijn. NIEUW VERKEERSVLIEG TUIG IN STUDIE. De Minister van Verkeer en Water staat zegt in de M. v. T. op het wets ontwerp tot wijziging van de Begro ting 1952 van zijn- Departement, dat gebleken is, dat de Nederlandse vlieg tuigindustrie Fokker, Aviolanda en De Schelde in staat is met goede resultaten vliegtuigen naar eigen ont werp te vervaardigen. Van het met steun van het Ned. In stituut voor Vliegtuigontwikkeling ontwikkelde éénmotorige lesvliegtuig voor de eerste opleiding waarvan twee versies zijn gemaakt, n.l. de Fok ker S-ll en de S-12 zijn 84 stuks in de eerstgenoemde uitvoering aan binnen- en buitenlandse afnemers ge leverd en 150 stuks in licentie in Italië gebouwd. Voorts zijn eind September een S-ll en een S-12 naar de V. S. verscheept om daar te worden gede monstreerd. Aan de Amerikaanse Fair- child-fabrieken is een optie verkocht óp een licentie van de door Fokker ontwikkelde S-I3, een tweemotorig vliegtuig voor de voortgezette oplei ding en de S-14 een éénmotorig straalvliegtuig voor de opleiding van vliegers op straaljagers. Dat de S-13 hier is gevraagd, is een bewijs voor liet zich steeds meer openbarend ge brek aan vliegtuigen, waarop een vol ledige bemanning kan worden ge traind. Op de S-14 is reeds een order voor 20 stuks geplaatst door de Nederlandse Poging om Oost en West tot elkaar te. brengen. De Indonesische delegatie tyj de ai- gemene vergadering der Verenigde Naties bestudeert thans een resolutie om een einde te maken aan het con flict in Korea. Deze resolutie wil de belangrijkste punten van het Weeteljj- ke plan, waarin het beginsel van vrij willige repatriëringen van de krijgsge vangenen wordt neergelegd, en 'tSow- jet-voorstel voor de vorming van een nieuwe commissie ter oplossing van het gehele Koreaanse probleem, combine ren. De Indonesische afgevaardigde Falar, die het initiatief tot een derge lijke resolutie heeft genomen, is thans bezig met de opstelling ervan. De afgevaardigde, die gedurende het gehele week-einde hieraan gewerkt heeft, verklaarde Zondag tegenover de correspondent van het A.N.P. bij de V.N., dat Oost en West voor het eerst sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog resoluties hadden ingediend, welke niet geheel en al onverenigbaar zijn. Daarom zou een krachtige poging moeten worden gedaan om dit psycho logisch ogenblik te gebruiken om de partijen dichter tot elkaar te brengen. „Geen van belde zijden wil de oorlog rékken, maar geen van beide is in staat elkaar tegemoet te komen. Daar om moet een derde partij deze taak op zich nemen". Palar voegde hieraan toe, dat hij, sedert hij op de gedachte kwam, van vele delegaties, zowel bui ten als binnen de Aziatisch-Arabische groep, aanmoediging had ontvangen. Hij zal zijn ontwerp eerst aan deze groep aanbieden en hoopt instemming te verkrijgen, opdat de resolutie van een krachtige steun verzekerd zal zijn. luchtmacht. Door Fairchild wordt thans een campagne voor de vliegtuig type in de V. S. gevoerd. Tenslotte wordt vermeld, dat de Fokkerfabriek reeds geruime tijd in opdracht van het N.I.V. en in overleg met de K.L.M. de eventuele ontwik keling van een verkeersvliegtuig ter vervanging van de Douglas DC-3 in studie heeft. Door het N.I.V. zijn na dere voorstellen voor de ontwikkeling van dit vliegtuigtype bij de regering ingediend. De regering heeft deze voorstellen nog in beraad. De investeringen die nodig zullen zijn voor de afbouw van het N.L.L. dit jaar en volgend jaar zullen ca. 10 mil lioen bedragen. Voor het Ned. Insti tuut voor vliegtuigontwikkeling is dit jaar in totaal f3.140.000 nodig. FRANSEN VERLOREN RUIM 920 MAN IN INDO-CHINA. De strijdkrachten van de Franse unie hebben de laatste twee weken In Indo-China 920 man verloren aan do- dén, gewonden en krijgsgevangenen. Het Westduitse Bondsdaglid dr Erich Mende van de „Vrije Duitse Partij" heeft Zondag te Dusseldorp verklaard dat er al drieduizend jonge Duitse soldaten in Indo-China gesneu veld zijn. Voor Frankrijk moest dit aanleiding te meer zijn om de laatste Duitse krijgsgevangenen vrij te laten vond hij. Een woordvoerder van het Franse leger heeft Zondag te Hanoi verklaard dat de Vietminh-troepen, di§ in de afgelopen twee weken een aantal Franse posten in het gebied van Thai onder de voet hebben gelopen, thans langs de Zwarte Rivier worden samen getrokken, waar zij opnieuw worden uitgerust en versterkingen ontvangen. Opnieuw muiterij in de gevangenis van Columbus. In de staatsgevangenis te Columbus (Ohio) is een nieuwe opstand uitge broken. Zestienhonderd gevangenen zijn uitgebroken en hebben zich mees ter gemaakt van twee gebouwen van het complex. Veertien Aziatische en Afrikaanse landen hebben in de speciale politieke commissie een resolutie ingediend, vol gens welke de algemene vergadering der Ver. Naties een commissie van goede diensten moet instellen voor on derhandelingen tussen Zuid-Afrika enerzijds en India en Pakistan ander zijds. Deze commissie van drie zou rapport moeten uitbrengen aan de achtste gewone zitting van de alge mene vergadering. De resolutie doet verder o.m. een beroep op de regering van Zuid-Afrika, de uitvoering van de bepalingen van de wet op afzonder lijke woongebieden op te schorten in afwachting van de voltooiing van bo vengenoemde onderhandelingen. De indieners van de resolutie zijn: Afghanistan, Birma, Egypte, India, In donesië, Irak, 'Libanon, Liberia, Paki- BOSBRANDEN IN DE VERENIGDE STATEN. De stad New York en haar omge ving zijn in een dichte rook gehuld, die afkomstig is van 34 grote bosbran den die in de staat New York woed den. De rook hangt zo dicht boven de bosen, dat vliegtuigen van de bos- brandweer, die de vuurhaarden op sporen, hun taak niet naar behoren kunnen vervullen. Amerikaans superfort neergestort. Men vreest, dat elf der veertien bemanningsleden van een Superfort van de Amerikaanse luchtmacht voor het Verre Oosten zijn omgekomen, na dat het toestel van een aanval op Noord-Korea was teruggekeerd. Het werd sedert Zaterdag vermist. Drie man zijn uit zee opgepikt, tien mijl ten Westen van Okinawa. ADVERTENTIE LAATSTE REPUBLIKEINSE ZET, De Amerikaanse republikeinen heb ben in de ochtendbladen van gisteren een opvallende advertentie geplaatst met het doel een uitweg te vinden voor het probleem waarvoor zij zich op de laatste dag voor de verkiezingen gesteld zien. Eisenhower, de republi keinse candidaat en Stevenson, zijn democratische concurrent, zouden gis teravond beiden voor het laatst voor de televisie spreken: eerst Eisenhower, daarna Stevenson en vervolgens weer Eisenhower. De republikeinen wilden voorkomen dat degenen, die naar de eerste uitzending zouden kijken ook de tweede, die van Stevenson, zouden zien. In de advertentie stond derhalve het volgende: „Vanavond spreekt Eisen hower voor televisie en radio van 10 tot 10.30 uur. Wij dringen er bij u op aan naar hem te luisteren. Wij stellen u voor uw toestel om 10.30 uur uit te schakelen en iets voor u zelf te gaan doen. Wek vervolgens uw kinderen, haal hen tijdig naar beneden om te 11 uur te kunnen kijken of luisteren naar een van de belangrijkste uitzendingen in de geschiedenis van televisie en radio". President Truman heeft in een toe spraak voor radio en televisie onder meer verklaard, dat de uitslag van de presidentsverkiezing mogelijk zal be slissen of Amerika nar- een derde wereldoorlog geleid zal worden. GENERAAL MAJOOR W. J. VAN GULIK OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is gister, in de leeftijd van 55 jaar, overleden de ge- neraal-majoor tit. van het K.N.I.L. Willem Jacobus van Gulik, hoofd van de afd. militaire zaken van Minuor. Na een reis van 500 km. kwam Prins Bernhard Zaterdag te Vera Cruz aan, waar hij verbleef ten huize van de Mexicaanse president Aleman. De lunch werd gebruikt te Jalapa, halver wege Mexico-stad en Vera Cruz. De genegenheid voor de Prins bleek on derweg duidelijk. Tot in de kleinste dorpen had de bevolking Nederlandse vlaggen uitgehangen. Gisteren bezichtigde de Prins ha veninstallaties te Vera Cruz, waarna in hotel Mocambo, 10 km. buiten Vera Cruz, een groot nachtbal werd gehou den. Vanochtend is Prins Bernhard naar het eerste Zuidamerikaanse land, Co lumbia, vertrokken. Hij reist per spe ciaal K.L.M.-toestel „Schiedam" en blijft een week in Columbia. 1\ Een Amerikaans chemisch concern heeft een middel uitgevonden om roestvorming aan de romp van sche pen te voorkomen. Het gevaar voor kinderverlamming te Aken is gewe ken. De maatregelen die waren ge troffen zijn opgeheven. Tussen April en October deden zich in deze Duitse stad 145 gevallen voor. Aan boord van het Noorse schip „Tampa" op weg naar Galveston is brand uitgebroken. Een functionnaris van de Westduit se organisatie „Bund Deutscher Ju- gend" is in Oost-Duitsland, waar hij een bezoek bracht, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, op grond van... „anti-communistische activiteit in W. Duitsland". Bij een vechtpartij tus sen politie en kleurlingen in Johan nesburg zijn gisteren drie kleurlingen gedood en vier gewond. De kleurlin gen, die een directeur van een tehuis voor inheemsen gevangen hadden ge zet, vielen de politie aan toen deze de man trachtte te bevrijden. Een tien jarige jongen kwam naar een zieken huis te Liverpool om een stukje me taal uit zijn vinger te laten verwijde ren. Zes uur later was hij zijn blinde darm kwijt. Men had hem voor een ander jongetje aangezien. Het stukje metaal zit nog steeds ln zijn vinger. stan, Perzië, de Philippijnen, Saoedi- Arabië, Syrië en Jemen. Volgens mevrouw Laksjmi, de leid ster van de Indische delegatie, „gaan de gebeurtenissen in Zuid-Afrika snel in de richting van een onvermijdelijke ramp". Zij achtte het gezag van de Verenigde Naties betrokken bij een regeling van het vraagstuk der behan deling van niet-blanken in de Unie, De commissie van overleg der drie centrale middenstandsbonden heeft aan de Tweede Kamer een adres ge zonden met betrekking tot het wets ontwerp, dat een wijziging van de ves tigingswet kleinbedrijf 1937 beoogt. De middenstandsbonden achten het ongewenst, dat door de uitbreiding van de werkingssfeer van de wet het uni forme uitvoeringsbeleid, dat tot nu toe bij de Minister van Economische Za ken heeft gelegen, wordt verbroken. De minister van Economische Zaken zal t.a.v. alle bedrijven primair be voegd moéten blijven en de overige ministers „wie het aangaat" slechts secundair. Aansluitend op dit bezwaar brengen de middenstandsbonden de wenselijk heid naar voren, dat ook het vervoers bedrijf onder de werkingssfeer van de wet wordt gebracht. Zij achten dit ze ker gewenst en vrij eenvoudig uitvoer baar. De adressanten achten voorts af doende maatregelen tegen dubbele ves tiging noodzakelijk. MINISTER KERNKAMP NAAR DE WEST. De minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, prof. mr dr W. J. A. Kernkamp, zal zich Donderdag a.s. per vliegtuig via de Verenigde Staten van Amerika naar de Neder landse Antillen en daarna naar Suri name begeven voor een kort bezoek aan deze rijksdelen. De minister acht het gewenst, mede in verband met de voortzetting van de conferentie Neder- land-Suriname-Nederlandse-Antillen, zich ter plaatse te oriënteren. Hij hoopt van de gelegenheid gebruik te kunnen maken om enige recente mis vattingen uit de weg te ruimen. Op de heenweg zal prof. Kernkamp zijn reis in de V. S. enkele dagen on derbreken voor het voeren van bespre kingen met de Nederlandse delegatie ter vergadering van de Ver. Naties en met de ambassadeur van Nederland te Washington. „STEVENSON WINT" ZEGGEN DE KAPPERS. Amerikaanse kappers hebben hun klanten naar hun mening over de uit slag der komende Amerikaanse presi dentsverkiezingen gevraagd. Het resul taat hiervan was dat 208.836 klanten het op de democraat. Stevenson en 203.140 op zijn republikeinse méde-can- didaat Eisenhower hielden. Gezegd wordt dat de kappers het met dit opi nie-onderzoek gedurende meer dan twintig jaar, met één uitzondering, bij het rechte eind hebben gehad. WILDE ZWIJNEN RENDEN GROESBEEK BINNEN. Het bosrijke Groesbeek beleefde gis teren een invasie van een aantal zwij nen, die op klaarlichte dag door de dorpsstraten en de tuinen rende. De beesten renden als razenden over de landerijen en zochten tussen de huizen een wijkplaats. Bij een gezin, waar de echtelieden in de keuken zaten, kwam een der zwijnen door de achterdeur naar binnen, waarna het beest een in spectie in het achterhuis hield, en ver volgens ev enin de keuken kwam neu zen. Rede van maarschalk Tito Maarschalk Tito heeft gisteren op het zesde partijcongres te Zagreb de Sowjet-Unie van uitbuiting en van het voeren van een overheer- singspolitiek beschuldigd. Tito noemde de Russische buitenlandse poli tiek hoofdzakelijk de oorzaak van de huidig'e spanning in de wereld, hoewel het Westen ook niet helemaal vrijuit gaat. Het systeem van Stalin had de Zuid- slavische communisten in een slob ge leid. Ze zullen echter pogen hun in vloed uit te breiden tot linkse bewe-, gingen in het buitenland om zodoende de invloed van de Kominform te be snoeien. „In de toekomst moeten wij onze samenwerking met de vooruit strevende bewegingen in de wereld, en in het bijzonder met socialistische be wegingen versterken", verklaarde Tito. De betrekking van Zuid-Slavië met het Westen begonnen zich te ontwik keien in de richting van samenwer king, gegrondvest op de wens de vrede te bewaren. Tito zei in dit verband, dat Zuid- Slavië alles deed om zo veel mogelijk de betrekkingen met Griekenland en Turkije te verbeteren. Russische pogingen om Zuid-Slavië zowel van het Oosten als van het- Wes ten uit te isoleren waren mislukt. Het Zuidslavische leger was volgens de maarschalk een van de krachtigste in Europa, mede dank zij de Westelijke hulp, in het bizonder op het punt van zware, moderne wapens. KOREA. Over Korea sprekend, zei de maarschalk dat, hoewel Rusland Noord-Korea tot een aanvullende oorlog tegen Zuid-Korea had aange zet, ook de Westelijke mogendheden verantwoordelijk waren voor de oorlog. Het uitbreiden van die oorlog, die mogelijk zou kunnen ontaarden in een wereldconflict, was volgens hem een gevolg van afspraken over invloedssfe ren. Als de Verenigde Naties doelma tig tegen aggressiepogingen willen op treden, moeten de door de grote mo gendheden te Teheran, Jalta, Moskou en Berlijn aanvaarde verkeerde me thodes voor regeling van belangrijke internationale geschillen worden opge geven, aldus Tito. De wortel van het kwaad lag vol gens hem in de imperialistische metho de voor regeling van internationale geschillen en in de verdeling van de Wereld in invloedssferen. Een verdrag van de grote mogend heden zou, aldus Tito, slechts leiden tot een verdeling van de wereld on der deze groten, het zelfbeschikkings recht van volken vernietigen en uit eindelijk tot een nieuwe wereldoorlog voeren. De kwestie Triest wil Zuid-Slavië direct met Italië regelen. Het Vaticaan nam in deze een anti-Zuidslavische houding aan, zo zei Tito. Voorts gaf de Maarschalk in zijn redevoering nog de volgende cijfers: De economische blokkade door de cominform landen had Zuid-Slavië 420 millioen Amerikaanse dollars gekost. In de afgelopen vijf jaar was in totaal voor de nationale verdediging 3.5 mil liard dollar uitgegeven. In 1950 ontving Zuid-Slavië van het Westen 64.9 millioen dollar aan le vensmiddelen. In 1951 bedroeg de Westelijke hulp 61.7 millioen dollar, in 1952 64.6 millioen en voor het komen de jaar zal dit bedrag, aanvankelijk bepaald op 146 millioen, 99 millioen dollar bedragen. kuc ioio's werden gemaal., tijdens I de 3'/2 uur durende rede van de Sow-| jet-Russische afgevaa 'igde Andrei Wisjinkski in de algemene vergadering van de Verenigde Naties, betreffende de oorlog in Korea. Hij eiste o.a. van de politieke commissie een uitvoerige behandeling van de gehele politieke kwestie in Korea, zodat de geallieer den hun hoop op een spoedige vrede konden laten varen. Foto boven: Wisjinski, een glas wa ter in de hand, leidt zijn rede kalm in. Acheson (links) en de afgevaardig de van Groct-Brittannië, Selwyn Lloyd (tweede van links) tonen in hun hou ding, dat zü hopen, dat ook de Russen niet afkerig zijn van onderhandelin gen. Middelste foto: Wisjinski tracht de overigen duidelijk te maken, dat hij het intrekken van het voorstel van het Westen eist en niet alleen dat. Hij wil dat het Westen zich volkomen terug trekt. Foto onder: Wisjinski richt zich nu rechtstreeks tot de Amerikaanse en Britse gedelegeerden en slingert hen de ernstigste verwijten naar het hoofd. De gedelegeerden schijnen er echter aan gewend te zijn, want zij tonen geen enkel teken van opwinding. Vlak achter Lloyd zien we Sir Gladwyn Webb. MELKPRIJSGARANTIE NOG NIET VASTGESTELD. Zoals bekend, heeft de Stichting voor de Landbouw Minister Mansholt voorstellen gedaan, die betrekking hebben op het toekomstige melkprijs- beleid. Bij de beoordeling van dit voorstel moet in aanmerking worden genomen, dat een en ander een wijzi ging met zich zou kunnen brengen van de melkprijs voor de consument. Het ministerie van landbouw heeft nu medegedeeld, dat een eventueel ge wijzigd melkprijssysteem voor het melkprijsjaar 19521953 niet per 1 November kon worden vastgesteld. Het ligt wel in de bedoeling de uit een eventueel gewijzigd systeem voort vloeiende nieuwe prijzen voor de boer met terugwerkende kracht per 1 No vember 1952 te doen ingaan. In afwachting daarvan heeft het be drijfschap voor zuivel inmiddels een voorlopig zuivelfonds ingesteld, ten einde o.m. uitbetaling van de zuivel- waardetoeslagen mogelijk te maken. BESCHULDIGING VAN BELGISCH BLAD. Gisteravond heeft Vlissingen de nar gedachtenis geëerd van hen, die op November 1944 bij de bevrijding van de stad hun leven gaven. Voor hei eerst werd deze herdenking hij hei enkele maanden geleden onthuld# standbeeld voor het 4e commando ge« houden. Honderden personen stonden rond het standbeeld, waarbij de erewacht was betrokken door een peloton vaft de marine en een van de Nationals Reserve, toen de voorzitter van dö Bond van Buurtverenigingen Oranje en Vlissingen, de heer C. Plasse, aé plechtigheid opende. Na de opening werden het Engelse, Franse en Neder landse volkslied gespeeld en werden de vlaggen, waaronder de vlag van da 52e Lowland devision, die VlissingeA heeft bevrijd, gehesen. Burgemeester mr B. Kolff sprak een herdenkingsrede uit, waarin hij ge tuigde van de gevoelens van dank baarheid en eerbied voor de gebrachte offers. De vrede, die wij na de oorlog hebben gekregen, aldus mr Kolff, 1a nog niet gewonnen, maar het Neder landse volk begint te hegrijpen dat on? een gevaar boven het hoofd hangt. In dit verband wees hij op de toenemen de aanmelding bij de Nationale Reser ve en bij de Bescherming Bevolking. Hij bracht hulde aan hen die zien reeds als vrijwilliger hebben aange meld. Grote eerbied moeten wij heb ben voor de bondgenoten, die hun le ven hebben gegeven voor onze vrij heid, laten wij bereid zijn met offer? die vrijheid te verdedigen, eindigde mr Kolff zijn rede. Talloze bloemstukken werden bij 't monument gelegd. Naar „La Libre Belgique" gister morgen schreef, wordt er in de Bel gisch-Nederlandse grensstreek op nieuw een levendige smokkelhandel gevoerd in Nederlandse boter. Volgens het blad gaat het thans niet meer om aankopen door particulieren in Neder land van kleine hoeveelheden boter, doch betreft het gehele ladingen bo ter, die clandestien de grens worden overgebracht en waartegen de douane machteloos zou staan. Een smokkelaarsbende heeft kort geleden aan de Belgische zijde van de grens een groot bal georganiseerd ter gelegenheid van de honderdduizendste kilo boter, welke zij frauduleus in Bel gië had ingevoerd. De deelneming aan het feest was zeer groot, doch de douanebeambten, die ook een uitnodi ging hadden ontvangen, hadden het beter gevonden er toch maar niet heen te gaan. Volgens het blad wordt de hoeveel heid boter, die in 1951 van Nederland naar België werd gesmokkeld op 8 millioen kilo geschat, een waarde ver tegenwoordigend van 500 millioen fr. Ook zouden er op het ogenblik veel kachels en haarden uit Nederland naar België worden gesmokkeld. De vaste koers van de Nederlandse gulden meent het blad voornamelijk te mogen toeschrijven aan de grote vraag, die naar deze valuta bestaat van de zijde der Belgische smokkelaars. Het blad betoogt tenslotte dat van Nederlandse zijde niets gedaan zou worden tegen deze smokkelhandel en dat men sedert enige tijd zelfs 't toezicht in de grens streek vrijwel zou hebben opgeheven. Groentenhandelaar uit Hulst in arrest. Door de Rijkspolitie te Axel is aan gehouden de groentenhandelaar de B., afkomstig uit Hulst, verdacht van ver duistering van f300 ten nadele der Vereniging van Kleinhandelaren in Groenten, Fruit en Aardappelen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. DE BILT ZEGT': Veel bewolking. Aanvankelijk plaatselijk nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Later op de dag weer kans op regen of motregen, voor al ln het westen van het land. Over wegend matige wind tussen Noord- West en Zuid-West. Weinig verande ring in temperatuur. Ongeveer vijftig jongelui waren gis teren naar Goes gekonmu, om in de Geref. Kerk de recrutendag bij te wo nen. De leiding van de ochtendvergade ring berustte bij ds P. van Til uit Mid delburg en die van de middagvergade ring bij ds H. Retel uit Colijnsplaat. In zijn openingswoord bond ds van Til de jongelui op het hart, steeds op God te bouwen, vooral in de militaire dienst. Tevens sprak hij zijn grote blijdschap uit over het feit, dat thans, naast de Gereformeerden, ook leden van de Chr. Geref. kerk, van de Geref. Gemeenten en van de Ned. Herv. kerk aanwezig waren. Verschillende sprekers hebben deze dag allerlei faceten van het militaire leven behandeld. Zo gaf luit. Lautsla- ger uit 's-Hertogenbosch enkele raad gevingen over hetgeen de jongens de eerste dag zoal mee moeten nemen, over de eerste dagen in de kazerne en over de vrije tijdsbesteding. De reserve-legerpredikant, ds G. L. R. Ribhagen uit Roosendaal, wekte de jongens op om toch vooral met de pro blemen bij de legerpredikant te ko men. Ds W. M. Ie Cointre uit Amsterdam, de predikant in algemene dienst voor de militairen, drong aan om trouw in het kerkelijk leven te zijn, ook met het doorgeven van adressen aan kerkera den en aan het bureau voor de ge ste- lijke verzorging. Dr P. C. Kraan uit Vlissingen, prak over de sexuele vragen. Verschillende vragen werdi i d >or de sprekers duidelijk beantwoord. Ds H. Retel sloot de bijeenkomst een pittig slotwoord, waarna ds le Coin tre voorging in dankgebed.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1