ZEEUWSCH DAGBLAD Ged. Staten bieden een sluitende begroting aan Opinie-onderzoekers geven >*Ike" grootste kans de r Hof Zwagerman" en „Der Boede" kregen nieuwe beplanting Staatssecretaris Kranenburg tevreden terug uit Korea k SNIPPER NIEUWSk Plechtige samenkomst in Vlissingse Sint Jacobskerk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Morgen beginnen de Amerikaanse verkiezingen fRUMAN„Het zou een nationale ramp betekenen" Afvloeiing personeel Raden van Arbeid Voetballer ernstig mishandeld Ondanks de regent zesde (en laatste) plantfeest Oud-mariniers hanteerden de spade Stichting Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu 6: Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 8e JAARGANG No. 2317 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 3 NOV. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. C atsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vli ssingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwe kkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.42 u., onder 17.06 u. Maan op 18.00 u., onder 11.13 u. Hoogwater Dinsdag 4 Nov.: Vlissingen: 2.53 u. 2.26 m., 15.14 u., 2.17 m. Terneuzen: 3.24 u. 2.41 m., 15.42 u. 2.32 m. Wemeldinge: 4.48 u. 1.85 m„ 17.04 u. 1.79 m. Zierikzee: 4.33 u. 1.59 m., 16.50 u. 1.53 m. Zaterdag hebben de twee candidaten voor het Amerikaanse presi dentschap, Adlai Stevenson, de democraat, Dwight D. Eisenhower, de republikein en president Truman hun verkiezingscampagnes beëindigd. Morgen beginnen de verkiezingen. De uitslag hiervan te voorzien is moeilijker dan ooit. Niet voor de opinie-onderzoekers; die geven na- melijk Eisenhower de grootste kans* De redevoeringen, waarmee Stevenson en Truman hun campagnes beëindigden, waren voorzien van vele krasse uitspraken, zoals: „Eisenhowers verkiezing zou een na tionale ramp betekenen". Dit verklaarde Trumap Zaterdag te St. Louis in Missouri, waar hij zijn verkiezingscampagne van 1948 eveneens had beëindigd. „We zouden de uiterste ironie beleven", aldus Truman, „dat een generaal, die zich inzette voor de verdediging van de vrije wereld, toen hij nog een uniform aanhad, de liquidatie van onze buitenlandse politiek zou leiden". Hij beschuldigde Eisenhower ervan, ten aanzien van Korea een verkie zingstactiek te hebben gebruikt, welke reeds is begonnen „onze eenheid in de strijd tegen het communisme te ondermijnen" „Een smerige tactiek", aldus Stevenson in zijn laatste verkiezingsrede te Chicago, Truman vergeleek de republikeinse cam pagne met reclame voor ze-epverkoop. „Deze zeep is al twintig jaar lang niet ver kocht,- daarom hebben ze er een nieuwe verpakking om gedaan een verpakking met vijf zilveren sterren erop". Daarmee bedpelde hij Eisenhower, die immers als ge neraal vijf sterren draagt. VOEDSELSCHAARSTE BRENGT PANIEK IN OOST- DUITSLAND* Door de Oostduitse herbewapening is volgens een uitgeweken afdelingschef van het Oostduitse ministerie van Handel en Bevoorrading, Hantke, in Oost-Duitsland een ernstig tekort ontstaan aan vetten, vlees, vis en groenten. Als de vóórnaamste oorzaken van de tekorten noemde Hantke op een persconferentie vergrote bewape ningsproductie, onvoorziene invoer van oor logsmateriaal en het aanleggen van voor raden voedsel voor het toekomstige leger, In vele steden waren door de bevolking reeds betogingen naar aanleiding van de tekorten gehouden, aldus Hantke. Hij voeg de hieraan toe, dat door de Oostduitse pro- paganda voor het leger een oorlogspaniek was ontstaan, die de bevolking tot ham steren had gebracht. In Leipzig hadden volgens Hantke in de afgelopen week ongeveer duizend mensen bij een warenhuis van de staatsonderneming H.O. (Handelsorganisation) geprotesteerd, omdat zij margarine wilden hebben. Zij hadden de gealarmeerde burgemeester, Manfred Gerlacht, op de vlucht gedreven. In Rostock hadden volgens hem enige hon derden mensen een winkel van de H.O. be stormd, omdat er geen margarine en suiker voorradig was. Vele ruiten en etalages wa ren door de betogers vernield. Reeds nu zijn ongeveer 670 perso neelsleden van de Raden van Arbeid geplaatst bij de nieuwe bedrijfsver enigingen en het gemeenschappelijk administratiekantoor (G.A.K.), terwijl verwacht mag worden, dat de totale afvloeiing bij de Raden van Arbeid in verband met de reorganisatie van de sociale verzekering 800 a 900 mal zal bedragen. Het laat zich dan ook aanzien, dat slechts een gering deel van het perso neel van de R.v.A., dat op wachtgeld zal worden gesteld, niet in een passen de functie bij het G.A.K. en de nieuwe bedrijfsverenigingen kan worden ge plaatst. Aanvankelijk heeft het in de bedoe ling gelegen de ambtenaren van de R. v. A., die naar de nieuwe bedrijfsver enigingen zijn overgegaan, doch die, in verband met de definitieve regeling van hun rechtspositie, tijdelijk bij die bedrijfsverenigingen zijn gedetacheerd, met ingang van 1 Januari a.s. defini tief ontslag te verlenen bij de R.v.A. Het is niet mogelijk gebleken aan deze datum vast te houden, zodat de definitieve datum van overgang in een aantal gevallen op een later tijdstip zal worden gesteld. De betrokkenen zullen echter in het algemeen hiervan geen nadeel onder vinden. Een aantal bedrijfsverenigin gen en het G.A.K. zijn voornemens van 1 Januari a.s. af, gevallen, waarin het loon, dat de betrokkene van de be drijfsvereniging zal gaan ontvangen, ligt boven het bedrag, dat bij de R. v. A. aan salaris wordt genoten, een bij slag ter hoogte van dit verschil te ver lenen. Het bemiddelingsbureau heeft op dracht ontvangen regelingen uit te werken ter aanvulling van de gelden de wachtgeldregelingen voor die om standigheden, waarin c'eze, gezien de bijzondere aard van de huidige op- waehtgeldstelling, onbillijk werken. Luchtdrukrcservoir van locomotief geëxplodeerd. Gisternacht om circa 1.15 uur is op het rangeerterrein van de N.S. tegenover het droogdok te Amsterdam door nog onbe kende oorzaak een luchtdruk hoofdreservoir van een aldaar staande locomotief geëxplo deerd. De machinist, de 53-jarige J. van Riessen uit Amersfoort, die naast de loco motief liep, werd door een stuk metaal in de rechterheup getroffen en tegen de grond geslingerd. Hij is naar Amersfoort Overge bracht. Op de locomotief bevond zich tijdens de ontploffing een 33-jarige leerling-machinist- stokers, die tegenover de politie verklaarde, bezig te zijn geweest met het scheppen van kolen. EISENHOWER: ZEER TEVREDEN „Ik ben uiterst tevreden over het verloop van mijn verkiezingscampagne", verklaar de Eisenhower Zaterdagmiddag. In een korte verklaring beloofde hij een tien pun ten omvattend programma te zullen uitvoe ren als hij de verkiezingen wint. Dat pro gramma omvat ook het meest invloedrijke argument uit zijn campagne, namelijk, dat hij „the mess in Washington" zal oprui men, dat wil zeggen, dat hij een eind zal maken aan de werkzaamheden van com munisten en financiële knoeiers. En het pu bliek is daar nu eenmaal gevoelig voor. Ook beloofde Eisenhower, dat hij stappen zou ondernemen om te komen tot belasting verlaging. Eisenhower herhaalde voorts nog de belofte, dat hij na zijn verkiezing tot president, naar Korea zal reizenn om te trachten tot een beëindiging van de strijd aldaar te komen. TEGENZET VAN TRUMAN. Truman heeft inmiddels gisteravond nog een tegenzet gedaan en wel in de vorm van „een uiterst geheim staatsstuk". Dit staats stuk had betrekking op het besluit der Ame rikaanse regering (in 1949) om de Ameri kaanse bezettingsstrijdkrachten uit Zuid- Korea terug te trekken. Truman heeft nu dit rapport officieel voor publicatie vrijgegeven. Het gaat hier om een in 1947 door de toenmalige commissie van stafchefs van het Amerikaanse leger waarvan generaal Eisenhower, als chef van de staf van het Amerikaanse leger, deel uit maakte opgesteld document, waarin zij verklaart geen bezwaar te hebben tegen een terugtrekken dezer Amerikaanse eenheden. Truman zeide zijn besluit genomen te hebben op grond van de ,veie onware be schuldigingen", welke in de politieke ver kiezingsstrijd zijn geuit. ENGELAND KRIJGT SABRE- STRAAL VLIEGTUIGEN. Amerika en Canada zullen samen zorgen, dat Engeland drie a vierhon derd straalvliegtuigen van het type „Sabre" krijgt. Dit is meegedeeld door het Britse ministerie van de lucht macht. Amerika levert de motoren, de electronische uitrusting en de instru menten. De rest levert Canada, waar de toestellen ook in elkaar gezet wor den. De vliegtuigen zullen een belang rijk deel vormen van de bijdrage van Engeland aan de N.A.V.O.-strijdkrach- ten. SPRONG NAAR DE VRIJHEID, De Zuidslavische voetbaltrainer Branko Pekarsi heeft zich Zon dag door een pracht van een sprong de vrijheid verworven. Aan de Italiaanse grenswacht vertelde hjj dat hij naar de af rastering was gewandeld, die de scheidslijn tussen Italië en Zuid- Slavië aangeeft, zonder de aan dacht van de Zuidslavische be wakers te trekken. Toen nam hij plotseling een aanloop, sprong over de afrastering heen en ren de naar een post op Italiaans ge bied. „Het was een van de beste sprongen uit zijn hele loopbaan", vertelde hij later. Tijdens de voetbalwedstrijd Vlijmen- se Boys II tegen Wilhelmina III voor de afdeling Brabant van de K.N.V.B., heeft zich gisteren een ernstig staaltje van voetbal-vandalisme voorgedaan. Toen de midvoor van de Boys bij een omhaal van de Wilhelminaspeler Va- lentijn per ongeluk een trap in het gezicht kreeg, ging hij Valentijn te lijf. Hij kreeg daarbij onmiddellijk as sistentie van twee broers en een 25- tal toeschouwers. Zich zo goed moge lijk tegen de aanvallers verwerend, slaagde Valentijn erin zich in de kleedkamer terug te trekken. De aan vallers forceerden echter de deur, sleurden Valentijn naar buiten en sloegen hem bont en blauw, terwijl bestuursleden van de Vlijmense Boys, die machteloos stonden tegenover deze vandalen, erbij stonden te huilen. Op aanwijzing van een toeschouwer kon Valentijn tenslotte een huis binnen vluchten, waar hij in elkaar zakte. Een dokter constateerde behalve vele ver wondingen, een lichte hersenschud ding. WIELRIJDER DOOR TREIN GEGREPEN. Op de onbewaakte overweg bij Loenersloot is Zaterdagmiddag de 04- jarige G. H. uit Vinkeveen, die per rijwiel passeerde door een trein uit de richting Amsterdam gegrepen en op slag gedood. Waarschijnlijk heeft de man de trein niet zien aankomen. Zaterdag is een 40-jarige banketbak ker te Hoogeveen in de Hoofdstraat door een personenauto aangereden en op slag gedood. Beleid der na-oorlogsejaren voortgezet, Ged. Staten hebben thans de leden der Frov. Staten de ontwerp-begroting voor 1953 toegezonden. Deze is sluitend. Het verblijdende is, dat de post voor onvoorziene uitgaven op niet minder dan f158.715 kon worden ge steld. Met opzet is deze post zo hoog geraamd, opdat daaruit straks een mogelijke deelneming in het dragen van de exploitatietekorten van de veren over de Wester-Schelde kan worden gevonden. Tot heden neemt het Rijk die geheel voor zijn rekening. Ged. Staten delen mede, dat de regering nog geen verdere stappen heeft ondernomen met betrekking tot de motie, waarin de Staten uitspraken in beginsel geen bezwaar te hebben tegen het betrek ken der Provincie bij de geldelijke uitkomsten van genoemde exploitatie. De begroting van de gewone dienst sluit op een bedrag van f5.405.574 in ontvangst en uitgaaf, terwijl de totalen der voordelige en der nadelige saldi 12.824.000 bedragen. In hun begeleidebrief delen Ged. iets ongunstiger conjunctuur zal met iton morlQ /lot «Tïi Vl /-,+■ KoGrf aam -3 1 Staten mede, dat zij het batig slot op de gewone dienst van 1951 ramen op f 400.000. Daarin zit f 250.000 wegens hogere uitkering uit het provincie fonds. Overigens kan dit beeld nog aanmerkelijke wijzigingen ondergaan Het beleid der na-oorlogse jaren, waarbij speciaal voor sociale, hygiëni sche en culturele doeleinden gelden beschikbaar werden gesteld, kon wor den volgehouden dank zij een belang rijke stijging van de uitkeringen uit genoemd fonds, die veroorzaakt werd door een zeer gunstig verloop van de opbrengst der Rijksbelastingen. Dit blijkt duidelijk, wanneer men weet, dat voor 1948 aa uitkeringen werd ge raamd f 1.074.000 en voor 1953 f 2.059.000. Naar bet zich laat aanzien zullen de opbrengsten der Rijksbelastingen, waarin het provinciefonds aandeel heeft, geleidelijk verminderen. Bij een GEZIN OP HET NIPPERTJE UIT BRANDEND HUIS. Ternauwernood hebben de bewoners van het pand Groenlandstraat 2 te Zaandam zich in de nacht van Zaterdag op Zondag in veiligheid kunen stellen toen een felle brand hun woning in een ommezien vah tijd volkomen verwoestte. De heer W. Visser ontdekte de brand, toen hij zijn 12-jarige zoon, die ziek was, verzorgde. Twee kinderen van V/l en 8 jaar kon hij op de tast in veiligheid bren gen. Voor het waarschuwen van zijn vrouw en de twee andere kinderen kreeg hij geen gelegenheid meer, toen hij via de binnen zijde van het huis terug wilde gaan naar de bovenverdieping. Hij wist echter zijn vrouw toch wakker te krijgen, die daarna via een raam aan de zijkant van het huis de twee andere kinderen aan haar man gaf, die op een konijnenhok was geklauterd. De brand weer slaagde erin de brand tot dit huis te beperken. De vlaggen voor het voorbeeldbedrijf In Hoogelande en het verpleeghuis „Der Boede" bij Koudekerke hingen Zaterdagmiddag droefgeestig te druipen in de regen. De grauwe luchten boven Walcheren maakten het landschap triest van het water, dat maar bleef vallen. Maar desondanks was het weer plantfeest! De zesde en laatste boomplantdag op Walcheren, voordat de Stichting „Nieuw Walcheren" haar actie officieel gaat afsluiten. Zij, die het feest in Hoogelande en op „Der Boede" meemaakten, hadden zich op het slechte weer gekleed. Parapluies en. laarzen, leren jassen en overschoenen waren Zaterdagmiddag onmisbare requisieten. Op het kantoor van de Stichting ver zamelden zich aan het begin vah de mid dag de bestuursleden van „Nieuw Walche ren" met hun dames en een aantal genodig den. Onder hen bevonden zich de comman dant van het korps mariniers, generaal- majoor M. R. de Bruijne, de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, de commandant maritieme middelen Vlissingen, kap. ter zee J. G. Broekhuysen, de vroegere burgemeester van Oostkapelle en oud majoor van de mariniers, de heer K. Fabius, thans burgemeester van De Bilt, alsmede de heer C. P. Broerse te Nieuwer- Amstel, landschapsarchitect van „Nieuw Walcheren". In de ontvangstzaal was een kleine expositie gemaakt van foto's en affi ches, terwijl hier ook het grote hoek ALLES IS IN ORDE. Tweehonderd Koreanen kregen onderscheiding Met „een waslijst van vragen en ver langens", afkomstig van velen der Ne derlandse vrijwilligers, en met dank bare en trotse gevoelens in zijn hart voor het Nederlandse detachement, dat „een grote bijdrage levert tot verho ging van het Nederlandse militaire A'i' i i i Op verschillende spoorwegtrajecten van Noord naar Zuid en omgekeerd, heerste gisteravond vrij ernstige stag natie. Het schijnt, dat een storing van een seinstel nabij het C.S. te Amster dam en een ongeval op de lijn Breda— Tilburg, waarbij een man uit de trein zou zijn gevallen, hiervan de oorzaken zijn. Over het ongeval kon men van nacht geen inlichtingen meer verstrek ken. Vice-admiraal jhr E. J. van Holthe heeft tegen het eind van het jaar ontheffing verzocht uit zijn func tie van voorzitter van het comité der Verenigde Chefs van Staven. Te Leeuwarden is Zaterdag een geschenk zending vee overgedragen voor de door de watersnood in de Italiaanse Povlakte getroffen boeren. Het waren 100 koeien, waarvan 20 stamboekdie- ren, 75 vaarzen en vijf geregistreerde pinken alsmede twee stieren resp. van het Nederlandse en het Fries rundvee stamboek. de kroning van Koningin Elisabeth in de Abdij van de West minster zal waarschijnlijk per televisie worden uitgezonden. Er is bepaald, dat geen opnamen van dichtbij genomen mogen worden en dat er geen extra verlichting mag worden aangebracht. De Amerikaanse luitenant William Stonebraker, die sinds vorige week Zondag werd vermist, is door de Rus sen vrij gelaten. De Franse politie heeft Zaterdagnacht vergeefs de wacht gehouden op de plaats waar het gezin Drummond is vermoord. Een dertig jarige vrouw die verklaarde medium te zijn had gezegd, dat de moordenaar die nacht naar de plaats van het mis drijf zou terugkeren. prestige bij de bondgenoten", is gister middag mr F. J. Kranenburg, staats secretaris van Oorlog, van zijn korte bezoek aan Korea per vliegtuig van de K.L.M. teruggekeerd op Schiphol. Onmiddellijk na zijn aankomst bracht hij een uitgebreid verslag uit van zijn reis, want hij wil dat Nederland extra belangstelling zal tonen voor de vrijwillgers in Korea en voor de opvarenden van de torpedoboot- jager Piet Hein. „Wat ik in Korea gezien heb stemt tot grote tevredenheid en zelfs tot trots. Ons bataljon slaat daar bepaald een uitstekend figuur". De activiteit aan het front is intens. De twee partijen laten elkaar geen se conde met rust en daarbij verrichten onze landgenoten o.a. prachtig werk door het aanleggen van prikkeldraad versperringen en loopgraven en voor al uit uitvoeren van patrouilles des nachts. Ook over de stemming van de Neder landse vrijwilligers had de staatssecretaris niets dan lof. Mr Kranenburg roemde de samenwerking tussen de 750 Nederlandse en de 200 Ko reaanse militairen, die bij het bataljon zijn ingedeeld. Hij vertelde, dat deze Koreanen geacht worden de Nederlandse comman do's te verstaan" en dat ze zo geheel in onze gelederen zijn opgenomen, dat ze zelfs hun eigen namen kwijt raken. Onze jongens hebben hun Nederlandse namen gegeven, die gemakkelijker te onthouden en uit te spreken zijn, zoals „De Bolle", „Kees" en „Joop". Als militairen hebben ze respect voor elkaar. Daartoe gemachtigd door Koningin Julia na heeft de staatssecretaris deze 200 Ko reanen tot hun eigen grote voldoening, trots en soms zelfs ontroering, ieder het kruis voor recht en vrijheid verleent. Uiteraard worden er nog steeds verliezen geleden. Mr Kranenburg heeft het kerkhof in Poesan bezocht, waar thans 93 Neder landse vrijwilligers hun laatste rustplaats hebben gevonden. Intussen begint het 's nachts in Korea te vriezen en het zal er snel kouder worden. De verzorging van de jongens is daar ech ter op berekend. Ook op de torpedobootjager Piet Hein, die binnen 1 4 2 maanden door de „Johan Maurits" zal worden afgelost, was alles in orde. een plaats had gekregeu, waarin de namen zijn geschreven van de 87.337 mensen, in binnen- en buitenland, die een boom op Walcheren hebben doen planten. Dit boek wordt volgend jaar aan het Prov. bestuur aangeboden. NAAR HOOGELANDE. Met de motorpolitie voorop ging het naar het eerste doel: het voorbeeldbedrijf van de Stichting Proefboerderijen Zeeland in Hoo gelande. Daar werden op de langdeel en kele toespraken gehouden. De voorzitter van „Nieuw Walcheren", de heer J. L. Verhagen, herinnerde eraan, .dat hij reeds bij de opening van het proefbedrijf in Brui- nisse plantmateriaal voor het Hof Zwager man, zoals dit voorbeeldbedrijf heet, toe zegde. Hij sprak de hoop uit, dat de bij. drage zal meewerken tot de groei en bloei van Walcheren en dat de beplanting een voorbeeld zal zijn van erfbeplantingen, die Iandschapsarchitectonisch op Walcheren uitstekend passen. DANKWOORDEN. De heer Broerse gaf een korte toelich ting op het beplantingsplan en de heer J. Becu te Groede dankte als voorzitter van de commissie van beheer van het bedrijf. „Nieuw Walcheren" zeer hartelijk voor de geste. Hij was van mening, dat, dank zij het werk van Herverkavelingscommissie en „Nieuw Walcheren", de ellende en schade door de ramp, die Walcheren trof, toch ook voordelen heeft gehad. De heer C. Zwagerman, voorzitter van de exploitatie-commissie, schetste uitvoerig de betekenis van het voorbeeldbedrijf. Nadat het bedrijf was bezichtigd wer den de eerste bomen geplant langs de toe gangsweg. Dat geschiedde door de Comm. der Koningin, generaal de Bruijne en mevr. Osté, de echtgenote van de bedrijfsleider. Het bleek niet mee te vallen in de zware, natte klei! „DER BOEDE". In de serre van „Der Boede" aan de weg van Koudekerke naar Vlissingen gaf de Marinierskapel een pittig num mertje weg hij aankomst der gasten. In de zijvertrekken zaten of lagen de patiënten in spanning te wachten op de dingen, die zouden gaan gebeuren. Generaal de Bruijne inspecteerde eerst zijn oude kameraden, ongeveer 20 ex- mariniers onder aanvoering van luite nant Van Citters. De heer Verhagen dankte de mariniers voor hun spontane geste gelden in te za melen voor Walcheren. De opbrengst f 6500.—, komt nu ten goede aan dit te huis. Generaal de Bruijne zei in zijn toe spraak o.m., dat de onvergetelijke mariniers brigade, die zovele beproevingen doorstond, met dit gebaar een eresaluut wil brengen aan alle mannen en vrouwen in Zeeland, die zich zo krachtig hebben ingezet voor het herstel van hun geschonden provincie. Tot zijn mannen zei hij, te bedenken, dat vele wapenbroeders, die een rijksdaalder gaven voor Walcheren, hier niet meer kon den zijn, omdat zij het hoogste offer brach ten. DIEP RESPECT. Burgemeester A. H. S. Stemerding sprak hartelijke dankwoorden als voorzitter der Stichüng Rusthuizen Walcheren. Hij had diep respect voor het feit, dat „Nieuw Walcheren" in staat was in binnen- en bui tenland zon spontane reactie te verkrijgen op de roep „Plant een boom op Walche ren". Tenslotte dankte hij uit naam van alle verpleegden en ook namens allen, die nog zullen volgen, voor de beplanting. Nadat het Zeeuws volkslied door de Marinierskapel was gespeeld begaven allen zich naar buiten om het planten van de bo men door de mannen der voormalige mari niersbrigade gade te slaan. Een Amerikaans blad heeft het lid van het democratische partijcomité, kolonel Westbrook beschuldigd van het aannemen van steekpenningen. Het comité heeft hem daarop ontsla gen. een daling der uitkering rekening moeten worden gehouden. SCHULD PER HOOFD. Op de kapitaaldienst was per 1 Jan. j.l. f 166.624.06 aan uitgaven gedaan, waarvoor geen financiering uit vaste geldlening had plaats gevonden. Ook in het afgelopen jaar hadden geen be langrijke vorderingen plaats met be trekking tot de afwikkeling van we- deropbouwkosten. De reserve van deze vermoedelijk ten laste der Provincie blijvende kosten beliep per 1 Januari j.l. f406.862.07. De schuld per hoofd van de bevol king is voor Zeeland het hoogst, n.l. f 115.25. Friesland volgt met f 53.37 ij de laagste is Drente met f4.54. De oor zaak van dit hoge bedrag is, dat Zee land in verhouding meer schulden heeft moeten aangaan ten behoeve van de kapitaalverstrekking aan derden. Overigens had Zeeland op 1 Januari 1951 geen enkele door derden gesloten lening gewaarborgd. De credietcapaei- teit is echter zodanig, dat deze niet ge makkelijk ten behoeve van anderen dan waarvoor zij reeds beschikbaar is gesteld kan worden aangewend. Daar om komen Ged. Staten ook niet met voorstellen tot het aangaan van geld leningen voor kleine locale gemeen schappen in onze provincie. PROEF DOOR ZANDKREEK. Op de begroting is een nieuwe post van f 5000 uitgetrokken voor het ne men van een proef met het leggen van een leiding van een nieuw soort mate riaal door de Zandkreek en het bou wen van een reinwaterkelder aan de Noordbevelandse wal. Slaagt deze proef, dan zal aan Noord-Beveland op veel goedkopere wijze water kunnen worden geleverd dan voorheen werd gedacht met een metalen zinker. De keuze van het nieuwe materiaal staat overigens nog niet vast. Verder moet, wat de investeringen voor de drink watervoorziening in sommige gebieden betreft, worden gewacht op Rijks maatregelen, die in een vèr gevorderd stadium van voorbereiding zijn. Ook nu is weer een stelpost van f 10.000 opgenomen wegens uitgaven voor de volksgezondheid, waaromtrent een nader voorstel zal worden inge diend. Dit is ook het geval met pos ten van f 10.000 en f 20.000, resp. voor maatschappelijke zorg en culturele doeleinden. ONDERZOEK NAAR VASTE VERBINDING. Voor memorie is ecu post geraamd, die betrekking heeft op een onderzoek naar de mogelijkheid van een vaste verbinding met Noord-Beveland. Ged. Staten delen daaromtrent mede, dat de Staten zich kunnen uitspreken (en gelden voteren), zodra blijkt, dat het Rijk zich t.a.v. een onderzoek van zijn taak bev. „st is. Er wordt een bedrag van f 25.000 ge vraagd voor de bevordering van de in dustrie en de industrievestiging. Een concreet voorstel zal nog worden ge daan. Belangrijk voor sommige gemeenten is het voorstel van Ged. Staten de bij drage tot een vierde der kosten te ver hogen voor het boventallige aantal patiënten, dat in krankzinnigeninrich tingen wordt verpleegd. Een bedrag van f 5000 komt op de begroting voor wegens startsubsidie aan de Stichting Rusthuizen Walcheren voor het exploi teren van een tehuis voor zwakzinni ge kinderen. „Nieuw Walcheren" droeg gastenboek en lessenaar over aan kerkvoogdij Tijdens een plechtige samenkomst in de St. Jacobskerk te Vlissingen is Zaterdagmiddag door het bestuur der Stichting „Nieuw Walcheren" het fraai ingebonden album, bevattende de handtekeningen van allen, die de eerste boomplantdag op 4 November 1947 bijwoonden, met een prachtige lessenaar, die werd vervaardigd naar een ontwerp van de heer A. G. Wagensveld, aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente van Vlissingen overgedragen. De marinierskapel in symphoniebezetting luisterde deze samen komst op. Ds J. S. Hartjes sprak een kort wij dingswoord. „Walcheren beleeft deze dagen zijn herinneringsfeiten", zo zei hij, herinnerend aan hetgeen acht jaar geleden gebeurde. De predikant las Psalm 69 voor, het aangrijpende Schriftwoord, waarnaar ook Den Doo laard greep, toen hij zelf niets meer te zeggen wist en voor Radio Oranje de ramp, die Walcheren had getroffen, moest mededelen. „Al was ons bang, God heeft Zich gehaast tot onze hulp en ons gebed verhoord. Daarom: loof de Heer, mijn ziel en vergeet geen van Zijn weldaden! God heeft mensen wil len gebruiken om ons eiland weer be woonbaar te maken. Hoe wij ook over de dingen denken, met God moet het beginnen. De zondvloed als het oordeel Gods over de wereld, bracht ook de regenboog als een teken der hoop en der belofte. Als een regenboog, met alle aardse kleuren, zo heeft ook heel ons volk, hoe ook geaard, meegehol pen. In de nacht zijn alle kleuren weg. Dan is er alleen het kruis van Jezus Christus, dat licht geeft. Wij kwamen hier aan het begin en aan het eind z;jn wij er weer om God te danken, dat Hij zovele mannen en vrouwen gaf met het hart op de rechte plaats", al dus de predikant. HET BOEK. De voorzitter van „Nieuw Walche ren", de heer J. L. Verhagen, herin nerde aan de eenvoudige, maar in drukwekkende dankdienst medio No vember 1944 in deze kerk, toen Britse legerpredikanten God dankten voor de bevrijding. Ook de plechtige samen komst van 4 November 1947 werd in de herinnering teruggeroepen. Hij dankte de kerkvoogdij voor de aanvaarding van het gastenboek, waarin o.m. de handtekeningen staan van Koningin Juliana, Prins Bernhard, Attlee, dr Beel, zeer vele ambassa deur en gezanten en tal van hoge mili taire en burgerlijke autoriteiten. Om te beletten, dat het archief zich van het album meester maakt, is een les senaar vervaardigd door de heer Roti» uit Middelburg, welke in één der zij beuken zal worden geplaatst. Daarop komen de volgende woorden voor: „Dit eiland kaal en dor, van elke groei beroofd, Kreeg op deez' dag weer nieuwe bloei beloofd 4 November 1947". Tenslotte verzocht de heer Ver hagen de pres.-kerkvoogd, de heer J. Moll, tot de onthulling over te gaan. Nadat deze een wit doek had verwij derd speelde de Marinierskapel de Toccata en Fuga van Joh. Seb. Bach. EEN GROTE EER. De heer Moll dankte daarna voor het aangeboden gedenkteken, waaruit de saamhorigheid en het meevoelen spreekt van de hoogsten in binnen- en buitenland. Hij achtte dit geschenk voor heel Vlissingen een grote eer en noemde het een juiste daad, dat, voor dat het moeizame werk van de herbe planting begon, allen eerst in deze kerk bijeenkwamen. Met het zingen van ons volkslied werd deze sobere plechtigheid beëin digd. DE BILT ZEGT Later opklaringen. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later brekende bewolking. In het Noordoos ten van het land aanvankelijk zwakke tot matige Zuidoostelijke wind: overigens ma tige tot krachtige wind uit Westelijijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1