Vragen over „met bloed bevlekte bloem bollen' en geheime N.S.B.-organisaties. „Asi es Holland" geopend. Vervangingsformule draagt als nadere ver klaring een bindend karakter. Opheffing van de Indonesische Unie. Laten de politieke partijen de jeugd een kans geven Wordt van de automobilist te veel gevergd De verhouding van het algemene ambt tot het bijzondere. Moeilijkheden rondom het Indonesische parlement. Bezwaren tegen wetsontwerp omzetbelasting. Zaterdag 1 November 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 De Tweede Kamer maakt het mr Donker moeilijk! Toenemende criminaliteit en overvolle gevangenissen geven zorgen» Het is geen pretje in Nederland mi nister van Justitie te zijn! Al® meu hoeveel vragen de leden der Tweede Kamer in hun voorlopig verslag aan deze bewindsman hebben gesteld en op hoeveel punten z(j critiek hebben, dan zal niemand het Mr Donker kwall-k kunnen nemen, dat hjj er eens de i d voor neemt dit alles te overdenken. Misschien vindt hij steun bü het van verschillende zijden uitgesproken ver trouwen in zjjn optreden! De meeste vraagstukken, die worden aangesneden, houden verband met de oorlog en al wat daaruit is voortge vloeid. Men wil rechtsherstel voor hen, die ten onrechte zijn gedetineerd en zijn vrijgelaten met een zgn. „schuldclau- Bule". Bij sollicitaties zijn deze toch on schuldige lieden zeer gehandicapt, zo betoogt men, en daaraan moet een ein de gemaakt worden. En hoe zit het met de schadevergoeding voor deze mensen zo vraagt men. Over de gratieverlening wil men niet veel meer zeggen, maar men wil eens precies van de minister weten welk gra tiebeleid hij dient te volgen in zfln ambtsperiode. En dan wil men weten hoe het staat met de behandeling van de thans nog in Nederland verbljjihoudende Duitse oorlogsmisdadigers. Deze zjjn onderge bracht in Norgerhaven en velschillende Kamerleden waren de mening toege daan, dat zj) daar beter behandeld wor den dan gewone Nederlandse gevange nen. Daartegen komt men met kracht op. Men heeft ook gehoord dat de Duitse regering klachten heeft ingediend over de behandeling van de oorlogsmisdadi gers. „Is dat waar?" zo vragen ze. ,.En heeft de Nederlandse regering de Duitse ook gewezen op de onbehoorlijke campagne in de Duitse pers er zjjn zelfs uitlatingen voorgekomen In deze zin, dat men onze „met bloed bevlekte bloembollen" niet meer wil kopen! en weet zjj ook welke maatregelen de I' se regering genomen heeft om de 'king van haar land op de juiste w„»e voor te lichten? Voorarrest en voorwaardelijke invrijheidstelling. „Weinig bevredigend" wordt genoemd de toestand ten aanzien van duur en frequentie van de voorlopige hechtenis. In sommige arrondissementen duurt het voorarrest in 75 pCt der gevallen lan ger dan 3 maanden en dit acht men een niet houdbare toestand. Ook op de onvoorwaardelijke invrij heidstelling heeft men aanmerkingen. Men heeft gehoord dat in sommige ge vallen Duitsers zjjn achtergesteld bij Nederlanders en dit acht men onjuist. Vele leden dringen aan op een soort gelijke regeling als in België bestaat: mogelijkheid tot voorwaardelijke Invrij heidstelling na een derde van de straf tijd (met een minimum van 3 maanden) als het om een eerste veroordeling gaat en na tweederde van de straftijd (mi nimum 6 maanden) bij herhaling. Toenemende criminaliteit. B(j alle leden heerst bezorgdheid over de toename van de criminaliteit in Ne derland. Welke zjjn de oorzaken, zo Vraagt men, en wat doet de regering om deze oorzaken tegen te gaan? Dat de gevangenissen op het ogenblik overvol zfln, vervult alle leden met zorg. Men dringt aan op snelle voorzieningen in deze. De minister heeft f 150.000 uit getrokken voor de uitbouw van het ge vangeniswezen; men wil weten wat er met dit bedrag zal gebeuren en de meesten achten het bi) voorbaat al veel te laag! In dit verband wordt ook gevraagd wat de minister denkt te doen tegen geheime organisaties van voormalige leden der N.S.B. Van allerlei, Nog een kleine bloemlezing uit aller lei wensen en klachten. Men wil dat vrouwen niet alleen benoemd zullen worden tot kinderrechter maar ook tot rechter met een volledige, algemene taak. Men wil dat ambtenaren, wier carrière ln Indonesië ontijdig werd af gebroken, goede kansen krijgen op aan stelling in de Nederlandse rechterlijke macht. Hoe moet het nu met de eed in de Friese taal zo vraagt men en ls het wel juist dat de Officier van Justitie, die met deze taak gemoeid ls geweest, promotie heeft gemaakt? Bestaan er moeilijkheden bij de aanvulling van po litiekorpsen, omdat een groot deel van de sollicitanten wordt afgekeurd terwijl een ander deel geen behoorlijke kennis van de Nederlandse taal blijkt te bezit ten? En dan ls er natuurlijk de klacht, dat de politie dikwijls ruw optreedt en vaak onnodig van vuurwapens gebruik maakt. En „dat de baten van het be heersinstituut grotendeels worden weg- beheerd en dat die van het effectenman co worden opgeslokt door de afdeling effectenregistratie". TEGEN „VLAM"-REDACTEUR 4 WEKEN GE-EIST. Wegens eenvoudige belediging in artike len, gepubliceerd in het voormalige socia listische weekblad voor vrijheid en cultuur „De Vlam" heeft de Officier van Justitie bij de Amsterdamse Arrondissementsrecht bank, Mr B. Kist» tegen de 44-jarige Am sterdamse en voormalig redacteur van „De Vlam", de heer F. K. een gevangenisstraf geëist van vier weken. Aan de heer K. was ten laste gelegd, dat hij in zijn artikelen, gepubliceerd in April }1., zou hebben beledigd de heer J. Fabius, een 64-jarige journalist uit Den Haag, die tegen hem een klacht had inge diend wegens het door verdachte geschre ven artikel, getiteld „Westerling, de reactie blaast verzamelen" en voorts wegens bele diging van het 64-jarige lid van de Raad van State, de h^er J. W. Meijer Ranneft in een artikel getiteld: „Westerling's arresta tie een justitiële komedie?" Gezien het feit, dat verdachte ter zitting had opgemerkt, dezelfde beledigende ter men in de toekomst opnieuw te zullen be zigen, indien daartoe aanleiding was, achtte de officier een voorwaardelijke gevangenis straf niet voldoende, weshalve hij vier we ken onvoorwaardelijk eiste. Maramls, afgevaardigde van Indone sische delegatie heeft Woensdag op de algemene vergadering van de Verenigde Naties medegedeeld, dat Indonesië zijn bijdrage tot de hulpverleningscommissie van de V.N. voor Palestijnse vluchtelin gen, zal verdubbelen tot 60.000 dollars. Synode der Gere/. Kerken beslistt Ministers Mukarto en Beyen onderhandelen. Minister Mukarto, lid van de Indone sische delegatie voor de algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft bij aankomst in New York verklaard, dat hij met de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, de heer J, W. Beyen bespre kingen heeft gehad over de opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie. Hij noem de de koloniale kwestie een van de teerste kwesties voor de algemene vergadering en lei dat Indonesië als jong land zeer ge voelig is op dit punt. Minister Mukarto noemde de behandeling van de bevolking van Tunesië een geweld pleging aan de menselijke rechten. De kwestie Triest. De spanningen tussen Italië en Joego slavië rond Triest nemen niet af. Italië heeft nu voorgesteld om aan de welover wogen politiek van Joego-SIavië om de Joegoslavische zóne in Triest te annexeren een einde te maken. De regering heeft Don derdag de Joegoslavische regering uitgeno digd de maatregelen in te trekken die het militaire commando in de zóne B in strijd met het vredesverdrag heeft genomen. ZUIDKOREAANSE REGERING BIJNA GETORPEDEERD. Het kabinet van de Zuidkoreaanse presi dent Syngman Rhee is ternauwernood aan een gedwongen aftreden ontkomen. De Na tionale Vergadering heeft een motie van wantrouwen met 103 tegen 45 stemmen aangenomen. Dit was net iets te weinig voor de meerderheid van tweederden, die vereist is om de regering te laten aftreden. De motie was gebaseerd op beschuldigin gen, dat de regering door bevoorrechting handelaars, die president Rhee steunen, in staat gesteld heeft winsten te maken van 4 millioen dollar in het geheel op de onder re- geringscontröle staande deviezenmarkt. De oppositie slaagde er in een debat van vuf uur, waarbij zich een vuistgevecht heeft afgespeeld, niet in steun te krijgen voor een voorstel, dat een eenvoudige meerderheid voldoende acht om de regering tot heen gaan te dwingen. Orde van eredienst werd vastgesteld. Met 47 tegen 3 stemmen heeft de sy node der Geref. Kerken te Botterdam Donderdag de conclusies en overwegin gen vastgesteld betreffende 't handhaven van de vervangingsformule. Tegen stem den de ouderlingen van den Ouden, de Gooyer en van Driel, die zich echter aan de gevallen beslissing conformeerden. De vjjf aanwezige hoogleraren stemden voor. De volgende overwegingen zijn vastge steld: a. Dat de vervangingsformule als na dere verklaring en bevestiging van het geen de Geref. Kerken in haar belijde nisschriften inzake het verbond der ge nade en de Heilige Doop leren, een bin dend karakter draagt; b. Dat de herroeping van de ver vangingsformule alleen zou kunnen ge schieden. wanneer aangetoond wordt, dat deze formule in strijd is met de Heilige Schrift, of de daarop rustende belijdenis schriften; c. Dat de vervangingsformule een door de geschiedenis van haar ontstaan be paald karakter draagt en als kerkelijke uitspraak terzijde gesteld kan worden, wanneer de redenen, die tot het doen van deze uitspraak geleid hebben, vervallen zijn. Wat de oordeelvellingen betreft, sprak de synode uit, van oordeel te zijn: a. Dat de inhoud van de vervangings formule ten volle overeenstemt met het geen de Heilige Schrift aangaande het verbond der genade en de Heilige Doop leert en een nadere verklaring en beves tiging is van wat de belijdenisschriften der Geref. Kerken dienaangaande uit spreken; b. Dat tegen de inhoud der vervan gingsformule geen bezwaren zijn inge bracht, ontleend aan de Heilige Schrift of de belijdenisschriften; c. Dat verschillende van de ingebrachte bezwaren reeds door vorige synodes zijn weerlegd en dat met deze weerlegging onvoldoende rekening is gehouden; d. Dat de argumenten, aangevoerd om de vervangingsformule terzijde te stellen niet genoegzaam geacht moet worden. DE EREDIENST. In de avondzitting is men tot een be sluit gekomen inzake de orde van de eredienst- Uitvoerig is hierover gediscus sieerd, waarbij de synode met dankbaar heid gewag maakte van het begeren van velen in de Geref. Kerken om de open bare eredienst van het begin tot het ein de waarlijk hartverheffend te doen zijn. Als uitgangspunt is genomen de in 1933 in Middelburg vastgestelde orde van dienst. Aan de vrijheid der kerken wordt overgelaten in de morgendienst bij de voorlezing van de wet (welk gebruik ge handhaafd moet blijven) enige modula ties aan te brengen (schuldbelijdenis en genadeverkondiging met het zingen van toepasselijke liederen). De schriftlezing is voorts niet meer opgenomen vóór het gebed, doch daarna, onmiddellijk vooraf gaand dus aan de bediening des Woords. Geen nieuws van Berkelse synode. De generale synode der Geref. Kerken, onderh. art. 31 K. O. heeft Donderdag morgen een kort ogenblik in het open baar vergaderd en voorts de gehele dag haar zitting in comité gehouden. In de avonduren hebben de commissies verga derd. Ook Vrijdag kwamen de commis sie» bijeen, zodat de synode eerst volgen de week weer ln openbare zitting zal bij eenkomen. (nad, Kerkelijk Beroepingswerk. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Utrecht, J. J. Hiet kamp te Rotterdam-Delfshaven beslissing). Geref. Gemeenten. Beroepen te Kruiningen, F. Mallan te Bruinisse. Bedankt voor Nieuw Beyerland, Rhenen en Veenendaal, H. van Gilst te Elspeet. Doopsgezinde Broederschap. Drietal te Meppel-Assen, G. de Groot te Drachten; L. Lauwens te Stavoren en J. J. van Sluys te Den Helder. Europese jongeren vragen i Het wantrouwen voor politiek moet weggenomen worden. Laat de partijen haar politiek aanpassen aan de neiging tot actie bjj de jeugd en laat die politiek haar een werkelijke verantwoordelijkheid in eigen kring geven. Laten z4j meer aandacht besteden aan kadervorming en laten zjj de jeugd meer by het openbare leven betrekken. Laten zjj voorts alles trach ten te doen om uit haar politiek datgene te verwjjderen, dat de weerzin en het wantrouwen van de jengd zou oproepen. Geestelijke vefzorging van emigranten. Ds E. de Jong, Geref. predikant te Winterswijk, zal volgende maand met de „Fairsea" als geestelijk verzorger van emigranten een reis maken naar Australië. Op deze reis zullen naast Nederlanders een groot aantal displa ced persons worden vervoerd. 27 Nov. gaat ds Groeneboer, Geref. predikant te Weesp, eveneens als gees telijk verzorger een reis maken naar Zuid-Afrika. 3 Jan. d.o.v. komt hij te rug en zal een jaar als res.-legerpredl- kant dienst gaan doen. Aldus hebben de Europese Jongeren, die in Den Haag bijeen zijn gekomen, in een resolutie hun verlangen bekend gemaakt, deel te nemen aan het poli tieke leven. In deze resolutie wordt niet zonder reden de onverschilligheid van de jeugd voor de politiek een algemeen ver schijnsel genoemd. De jongeren hebben hiervoor ook oorzaken gevonden, die, zo menen zij, liggen in het langzame tempo van het democratisch apparaat, het vaak ver warrende karakter van de politieke activiteit, de onmacht van sommige na tionale politieke partijen bij het oplos sen van vraagstukken, de onverschil ligheid van sommige politieke par tijen voor de aspiraties van de jeugd en de miskenning van de wezenlijke rol, welke de jongeren in die kringen hebben te vervullen. Verdere oorzaken worden genoemd: de onvoldoende opleiding in de burger lijke maatschappij met betrekking tot de nationale en internationale demo cratische lichamen, de verscheidenheid van belangensferen, waartoe de jeugd in de moderne maatschappij wordt ge roepen en de ingrijpende sociologische veranderingen in de laatste tientallen jaren. INFORMATIEDIENST. Men bracht de wens naar voren dat jaarlijks een „Europese dag" gehouden zal worden. Voorts werd het verlangen tot uitdrukking gebracht een informa tiedienst ter beschikking te stellen van de jongeren teneinde de anti-democra tische propaganda te bestrijden en bij zondere radio-telefonische uitzendingen tot stand te brengen voor de onder drukte jongeren. Een aantal aanvullende amendementen werd nog aangenomen. We noemen hiervan een voorstel om in de democratische landen een campagne tegen stemonthouding in te zetten. Een amendement, dat vroeg alle jongeren vanaf de leeftijd van 18 jaar stemrecht te verlenen werd verworpen. Gemakkelijk ging deze behandeling van de ontwerp-resolutie overigens niet. De voorzitter moest meerdere malen de hamer hanteren, hetgeen de Belgische afgevaardigde van de Euro pese liberale jongeren terecht deed opmerken, dat men bij deze critiek op de ouderen, de hand maar éérst eens in eigen boezem moest steken. „Er wordt teveel gepraat en gestemd, zonder dat men tot concrete dingen komt!" zei hij. Maar tenslotte werd de resolutie toch met algemene stemmen goedgekeurd. Octobermaand-Zeeuwse maand. De in het kader van de actie Octo bermaand-Zeeuwse maand te 's-Hee- renhoek gehouden collecte heeft 183 opgebracht. Dit betekent een bedrag van 12% cent per hoofd en ƒ0,55 cent per gezin. De Westduitse bondskanselier, Ade nauer, heeft in een brief, gericht aan Donnelly, de Amerikaanse hoge com missaris in Duitsland, in naam van de Westduitse regering de redevoering van Ramcke op het congres van oud- S'S'-ers te Verden onomwonden en openlijk afgekeurd. Het hoofdbestuur van de Masjumi heeft na een vergadering, die werd bijgewoond door de Masjumi-ministers, bekendgemaakt dat met algemene stemmen is besloten, dat de Masjumi zich niet kan verenigen met de eis om het huidige parlement te ontbinden op een wijze, die in strijd is met de grond wet. Voorts heeft de Masjumi besloten er bij het parlement op aan te dringen de zit ting onmiddellijk te hervatten en aandrang uit te oefenen op de regering om het eerste punt van het regeringsprogramma (het hou den van algemene verkiezingen voor de constituante binnen één jaar) zo spoedig mogelijk uit te voeren. De partijleiding van de Partai Nasional Indonesia heeft bekendgemaakt, dat de ont binding van het parlement dient te geschie den op een wijze, die in overeenstemming is met de grondwet. De P.N.I. kan zich niet verenigen met het voornemen de rege ling van de algemene verkiezingen te doen geschieden bij noodwet. De ontwerpwet dient eerst in het parlement te worden be handeld. Ook andere partijen hebben het stand punt ingenomen, dat de algemene verkiezin gen dienen te worden geregeld bij wet en niet bij noodwet. Enthousiasme in Mexico. ls Latijns-Amerika de invloed van deV. S. een beetje beu? Prins Bernhard heeft Donderdag officiëel de Nederlandse tentoon stelling „Asi es Holland" in Mexico-City geopend. De president van Mexico, Aleman, knipte een rood-wit-blauw lint door, dat hij door het enthousiasme van de talloze aanwezige Mexicanen nauwelijks kon be reiken. Hierna begon een wandeling langs de talrijke stands van de tentoonstelling, die een keur van Nederlandse producten laat zien. industrie zijn vertegenwoor- „Mjjn verwachtingen zjjn overtrof fen", zo zei Prins Bernhard na afloop van de rondgang tegen een verslagge ver van „De Telegraaf". „Dit ls een demonstratie van Nederlands Indus trieel vermogen". De tentoonstelling wordt gehouden in elf paviljoens, die zich rond de schouwburg in de hoofdstad bevinden. Ook wordt een openluchttentoonstel ling in de tuin gehouden. Tal van tak- De tiende wegverkeersdag van de K. N. A. C. Te groot aantal bekeuringen voor kleine overtredingen. Wordt van de automobilist de laatste tijd teveel gevergd? Dr F. H. Glastra van Loon, zennwarts te Den Haag vindt van wel. Hjj sprak op de 10de Weg verkeersdag van de K.N.A.O. over de psychologische aspecten van de wegen- verkeertwetgeving, die, zo stelde hij vast een geboortefout vertoont, omdat ze is gebaseerd op de „angst voor het snelheidsmonster". Het aantal borden en aanwijzingen is veel te groot en het gevolg ervan is, vooral in de grote steden een te groot aantal bekeuringen voor futiele overtredingen, tjjds- en geld verlies en een veel te late rechtspraak. Er is onvoldoende toezicht op de grote verkeerswegen, zo stelde hij voorts vast. Hij sprak over de bromfiets naar aan leiding van een woord van mr J. Al- gera, minister van Verkeer en Wa terstaat, die erop wees, dat het maar moeilijk is voor deze kleuter om het goede-pad te vinden. „Verf ze groen en geel", zei dr Ingezonden Mededeling (adv.). Referaat van drs R, H. Bremmer. Ambtsdragersconferentie der vrijgemaakte Geref. Kerken in Zeeland, Brabant en Limburg. Donderdag j.I. vond te Goes de ambts dragersconferentie plaats van de vrijgem. Geref. Kerken in de Zuidelijke provin cies, op welke conferentie drs R. H. Bremmer van Zwolle refereerde over De verhouding van het algemene ambt tot het bijzondere". De vergadering stond onder leiding van ds J. ten Hove te Ter- neuzen- Er is, aldus referent, veel geschre ven over de vraag, wat het ambt is Met ere moet hier worden genoemd dr Kuy- per, terwijl ook dr Sietsma vermeld moet worden. Deze twee theologen hebben in praegnante zin de ambtsgedachte naar voren gebracht. Met name dan van het ambt der gelovigen. Bij de schepping van de mens heeft God de mens ais verant woordelijk schepsel ingeschakeld om met Zijn wereld te komen van alpha tot ome ga (prof. Schilder) en daartoe maakte hij de mens tot verbondspartner, bekleed met het drievoudig ambt van profeet, priester en koning. Het ambt is geen sta tisch, dood ding. doch mandaat, op dracht. En God handhaaft dat mandaat ook als de zonde komt; de mens komt daar niet los van let maar op de valse godsdiensten in de wereld. Maar God plaatste tot verlossing de volkomen ambtsdrager Christus in de wereld, door wiens werk het ambt weer kan worden bediend. Het ambt der gelovigen mag niet beperkt worden tot wat art. 28 N.G. B. noemt, dat het ,,het ambt aller gelo vigen is zich af te scheiden van dqgenen, die niet van de kerk zijn". Kuyper heeft in de Doleantie terecht dit kerkelijk as pect van het ambt naar voren gehaald, doch daarin gaat dit ambt niet op. Naast het algemeen ambt is te spreken van het bijzondere, al moeten we met die onderscheiding voorzichtig blijven. Het zijn geen twee door waterdichte schotten afgegrensde ambten, doch er is een in nerlijke verwevenheid. Ook door dit ambt werkt God van alpha naar omega. Zeker, dit „bijzondere" ambt is gedoemd tot verdwijning, opdat het „algemene" ambt hoe langer hoe meer naar voren kome. Dat zien we als we O. T, en N, T., zoals spr. deed, met elkaar vergelijken. God begon in het paradijs zonder bijz. ambtsdragers, Hij eindigt er ook mee. Wanneer we de bijzondere ambten in het N._ T. zien, lijkt het een verwarrende veelheid. Ons distingerend verstand heeft ze gerubriceerd, hoewel we ook daarmee voorzichtig moeten zijn. Denk aan het debat, of het Evangelistenambt niet moet worden hersteld. De Staten vertaling vertaalt in het N. T. het Griekse woord „diakonia" niet door ambt, doch in de regel door dienst, Daarin zit een mooie gedachte. Spreker wees op het onder scheid tussen de oud-Oosterse wereld en de Griekse in hun waardering van het „dienen". Christus bedoelt met het ambt, ook wat Hij zelf bekleedde: „dienst". Dat is de kern. Er mag dus niet geheerst worden. Dat geschiedt b.v. als het Woord niet meer recht wordt bediend en eigen meningen worden opgelegd. Dan .rea geert het algemene ambt gelukkig on- middelijk. Een kerkeraad moet ook niet te veel besluiten nemen; eigenlijk moest dit niet nodig zijn. De taak ls: dienen ln de ge meente. Tenslotte wees spr. erop hoe in de kerkgeschiedenis de verhouding tussen algemeen- en bijzonder ambt steeds scheef getrokken is. Aan de ene zijde het Rooms Katholicisme, dat door de op komst van het bisschoppelijk ambt, over het algemene ambt ging heersen. Dit zien we ook opkomen in de liturgische bewe ging met haar bisschoppelijke wijding. En aan de andere kant het independen- tisme dat het bijzondere ambt uitschakel de, als reactie op het bisschoppelijke in de Engelse staatskerk. Dit independentisme heeft ook in Zeeland aanknopingspunten gehad. Ro bert Brown, de bekende independ. lei der, is van Engeland naar Zeeland uit geweken, en is in Middelburg predi kant geweest. En zo is er meer te noemen. Ds Apolonius van Middelburg heeft uitvoerig tegen hen geschreven, waarin een van zyn bezwaren is, dat de independentisten de macht van Christus rechtstreeks aan de gemeen te toekennen. Ze verwerpen het bijz. ambt. Want zij zijn immers een ge meente van wedergeborenen! Apolonius overdreef toen weer de macht van classes en synoden, zodat in de jongste kerkstrijd hij gaarne geciteerd werd door hoogleraren als H. H. Kuyper en Nauta. De genezing van het kerkelijk leven ligt hierin, dat we het bijzondere ambt blijven zien als dienst en het alge mene ambt niet op non-actief zetten. Na het referaat heeft een uitvoerige gedachtenwisseling plaats gehad. Glastra van Loon, „dan vallen ze ten minste goed op" Tenslotte bepleitte deze Haagse ze nuwarts een systeem van onmiddellijke betaling na het begaan van kleine over tredingen. Dan zijn het „betaalde waarschuwingen". Niet minder dan nog tien andere deskundigen belichtten het moderne verkeer op deze KNAC-dag. Dr H. M. Hirschfeld sprak over de belangen van het toerisme, waarbij hij pleitte voor één Europees paspoort. Burgemeester Matser van Arnhem vertelde over de parkeerproblemen. Als Arnhem „wel kom vreemdeling" zegt, dan méént het dat ook en daarom is in zijn stad een systeem van vrij en kosteloos parkeren ingesteld. De heer Van Dam van Is- selt, directeur van het Utrechts energie- en vervoerbedrijf sprak over de erva ringen met de autobus in het stadsver keer en de Utrechtse politiecommissaris vertelde over „aspecten van het stads verkeer". Over „practijk van de we genverkeersberechting" sprak de Haag se Kantonrechter mr C. B. Reinhold. „Geen voorrang verlenen" is de meest voorkomende overtreding, zo had hij vastgesteld, hierop volgen onoplettend heid en onvoorzichtig passeren en het tekort achter elkaar rijden. Nadat vervolgens ir A Eggink, hoofd ingenieur van de R.W.S., een overzicht had gegeven van de tunnelbouw te Vel- zen, sprak prof. dr J. H. van Lennep, directeur van de Nederlandse Stichting voor Psychotechniek, over zijn ervarin gen met het Amerikaanse verkeer. Hij meende de vraag, of in het autorijden een factor zit, die de automobilist zélf tot een a-sociaal gedrag verleidt, be vestigend te moeten beantwoorden. Want het „contact" op de weg be staat juist hierin, dat men elkaar „ver mijdt". Tenslotte werden de winnaars van de stedenverkeensveiligheidscom- petitie 1951 bekend gemaakt. In de groep 20.00030.000 inwoners heeft de win naar yan 1950, Vlissingen, het hoofd moeten buigen voor Zutphen. Overi gens bleek, dat in 1951 het aantal ver keersongevallen met 28,9 pet. is toe genomen. De centrale van vakorganisaties in midden- en kleinbedrijf heeft zich namens de bij haar aangesloten organisaties op het gebied van de detailhandel en ambacht tot de Tweede Kamer gewend, teneinde de be zwaren kenbaar te maken, welke in het midden- en kleinbedrijf bestaan tegen het wetsontwerp omzetbelasting 1952. In het adres wordt er aan herinnerd, dat minister Drees bij de beantwoording van vragen van de heer Hooy (R.K.) ter zake van de com pensatie van de werkloosheidsverzekerings premie, de aandacht heeft gevestigd op de gunstige mogelijkheden, welke de herziening van de omzetbelastingwetgeving voor de middenstand inhield. Gebleken is echter, al dus de centrale van vakorganisaties, dat het wetsontwerp alleen gunstige mogelijkheden voor de detailhandel inhield, terwijl daar entegen het ambacht aan een ernstige ver zwaring van lasten wordt onderworpen. Blijkbaar beschouwt de regering het am bacht dus als niet tot de middenstand te be horen, aldus het adres. Het gaat uitvoerig in op de bezwaren, die het ambacht heeft tegen de voorgeno men regeling der omzetbelasting. ken van digd. Woensdag werd Prins Bernhard door de Mexicaanse president ontvangen. De president beloofde Prins Bernhard, dat hij na afloop van zijn ambtsperiode als president een bezoek met zijn ge zin aan Nederland zou brengen. Woensdagavond maakte de Prins ken nis met het corps diplomatique in Mexico City. De presidentssuite van Hotel del Prado is het verblijf van Prins Bernhard. Een lift is speciaal voor hem gereserveerd en wordt dag en nacht door drie liftboys bemand. Verwacht wordt, dat de meeste pro ducten die thans worden geëxposeerd na de sluiting verkocht zullen worden. Nederland heeft reeds een goede naam gekregen wegens de kwaliteit van zijn producten. Er is in geheel Latjjns Amerika een neiging om een halt toe te roepen aan de Amerikaanse invloed. Men is van mening, dat dit gunstig is voor de ex port van Nederland naar deze landen. Prins Bernhard bracht nog een be zoek aan een groot industrieel centrum in Noord-Mexico. Dit heeft een gun stige indruk gewekt. De Mexicanen zien hierin een teken, dat Nederland, hoewel het voornamelijk belangstelling heeft voor de export, niet blind is voor de mogelijkheid van de Mexicaanse in dustrie. VEILINGBERICHTEN GOES. 31 Oct.: Bloemkool 932; Krop sla 812; Knolselderij 913; Kroten 13; Selderij 22.50; Spruiten 1542; Rode kool 6.509; Groene Savoye kool 7—12; Witte kool 34; Andijvie 514; Prei 8 13; Uien, stek en afw. 1.5010; Peren 8; Veldsla 3440; Aardappelen 9; Kas- snijbonen 159; Tomaten 3653; Druiven 91—104. ST. MAARTENSDIJK. 30 Oct: Uien gew. 22.10—22; bonken 20.32; driel. 25; picklers 34.10; stek 7.42. Aanvoer 50 ton. TERNEUZEN, 31 Oct. Sla 3.40—7.70, Peen 813, Rapen 8, Andijvie 610, Boerenkool 3, Rode kooi 8, Savoye kool 413, Witte kool 4, Peen 1517, Prei 1721, Knolselderij 56, Spinazie 18, Tomaten 1639. KRABBEN DIJ KE, 31 Oct. Export veiling. Jonathan AAA 32.90, AA 32.70, A 32.90, BC 21.50, Hl grof 24.60, K 19.70, Goudreinette AAA 27.20, AA 22.10, A 17.50, BC 14.50, Hl grof 16.10 25, Hl 11.10, HII 5.10, Cox Orange Pippin BC 33.80, Hl grof 42.40, Hl 27, K 22, Glorie van Holland A 22. Peren: St. Remy Hl grof 9.90, Hl 10.60, HII 8, Zwijndr. Wijnpeer Hl gr. 11.60, Hl 8.40, HII 3.60, Comtesse de Paris Hl grol 15.5Q—16.90, Hl 10.20— 10.50, HII 3.30. Gewone veiling: Goudreinette verp. 1032, los 413, Jonathan verp. 30— 32, los 417, Cox Orange Pippin verp. 4144, los 932, Lombart Calville 3 4, Sterappel 3—8, Glorie van HolL 613, Golden Delicious 712, Alling- ton Pippin 512. Peren: Doyenne du Cornice verpakt 4245, los 1626, Nouveau Poiteau 36, Emile d'Heijst 39, Beurré Alexander Lucas 412, St. Remey 8, Zwijndrechtse Wijnpeer 46, Gieze Wildeman 57, Légipont 22—27. MIDDELBURG, 31 Oct. Aardappe len: Koopmans blauwe grote P0.60— 10.80, Aardappelen drieling 6.507, Bintjes bonken 9.1010, Bintjes gro ten 9.10. Fruit: Cox Orange Pippin 3151, Ellisons Orange 2438, Jonathans 4 28, Goudreinette 633, Laxton Super be 327, Glorie van Holland 621, Groninger Kroon 817, Zoete Ermg. 12, Zoete Campagne 12, Appels val en kroet 38, Tomaten -649, Beurré Alex. Lucas 3031, Beurré Hardy 11 13, Zwijndr. Wijnpeer 815, Pater v. d. Elzen 812, Nouveau Poiteau 6 12, Comtesse de Paris 7—10, Saint Remy 510, Jodenpeer 3, Peren val en kroet 49, Black Alicante 78119, Golden Champignon 134138. Groenten: Bloemkool A 1033, id. B 8—12, C 8—9, Sla 2—9, Veldsla 22 41, Andijvie 515, Spinazie 1440, Witlof 3785, Spruiten 1531, Prei 8 —12, Rode kool 6—12, Witte kool 5— 7, Savoye kool 612, Boerekool 49, Bospeen 824, Boskroten 68, Kroten per kg 8—11, Uien per kg 919, Kas- saxa's 124, Kassnijbonen 144. EIERMARKT BARNEVELD Handel vlug'. Aanvoer ca. 950.000. Prijzen: kippeneieren 20.5021.50, al gemene prijs 21, kiloprijs 3.32, hennen- eieren 16.5019.00, algemene prijs 11.25 kiloprijs 3.26. Eierveiling. Handel redelijk. Aanvoer ca 600.000 stuks. Prijzen: kippeneieren van 61/65 gram 20.9021.55, hennnen- eieren van 50/58 gram 16.2719.20, alles per 100 stuks.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5