de hup: Binnenkort krijgt Midden-Zeeland persgas uit Sluiskil. Méér warmte in een kubieke meter. Tekort van f 190.000 op Vlissingse gemeentebegroting. In Goes wordt een nieuwe water- gasfabriek gebouwd. Foto's met atoomenergie. Wie God verlaat Niet meer redelijk. Noodkreet. Dibelius bezocht Adenauer* Zaterdag i November 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder „Wat zijn de oorzaken van de stijgende criminaliteit?" zo vragen de leden der Twee de Kamer aan minister Donker. „En wat doet de regering om deze oorzaken tegen te gaan?" Wij vragen ons af welk antwoord men nu van deze minister verwacht. Het is on getwijfeld mogelijk allerlei oorzaken aan te wijzen van deze toename: een oorlog en een bezettingstijd hebben het onderscheidings vermogen tussen mijn en dijn geen goed ge daan; hebben velen tot de overtuiging ge bracht dat het „tigen rechter spelen" te verkiezen is boven het wachten tot recht gedaan wordt door officiële instanties; en velen beschouwen het ontduiken van de wet zelfs als een aardige wat opwindende bezigheid. Ook dat is een gevolg van het „illegale heldentijdperk". Er zijn andere oorzaken: het is voor velen moeilijk het hoofd boven water te houden; sommigen zien geen uitweg meer daar de fiscus hen steeds dringender maant; anderen zien met geen mogelijkheid kans de noodzakelijke versobering vergeleken bij vooroorlogse jaren in hun eigen leven door te voeren en deze allen geven zich, im pulsief of berekenend, over aan de misdaad, trachten het tekort aan te vullen of aan hun zucht naar behoud van wat zij hadden, door verduistering te voorzien. Inderdaad, dit alles kan minister Donker opsommen. Maar dan blijft de voornaamste oorzaak onaangeroerd: in een land, welks bevolking zich steeds meer van God af keert, Hem steeds meer verloochent, kan men niet anders verwachten dan dat de mis dadigheid zal toenemen. Want al zeggen duizenden humanisten dat het anders is: de Bijbel leert dat in ieder mens de misdaad woont. Kan de regering deze oorzaak tegengaan? Het is niet haar taak het Evangelie uit te dragen dat is de plicht der kerken en van ieder, die zich Christen noemt, persoon lijk. Zij kan slechts regels stellen om die misdadigheid in te tomen en slechts trachten door rechtmatige straf het individu van mis daad af te houden. Enzij kan alles doen wat in haar vermogen ligt om het werk van de kerken mogelijk te maken en ingang te doen vinden. Dat is de voornaamste maatregel, die minister Donker kan treffen. De begroting, die B. en W. van Vlissin- gen aan de Raad heeft aangeboden, heeft stijl. Er wordt niet met allerlei mogelijkhe den geschermd, geen „als dit en als dat.., de toelichting is even koel en zakelijk als de cijfers zelf.- In deze toelichting wordt kort en goed geconstateerd dat de huidige toestand (een aanzienlijk tekort van zelfs meer dan een millioen op de kapitaaldienst) geen gevolg is van een in het verleden minder juist ge voerd financieel beleid, maar in hoofdzaak hieruit voortvloeit, dat de uitkeringen uit het gemeentefonds niet meer in redelijke verhouding staan tot de werkelijke uitga ven, die de gemeente zich getroost. Allereerste vraag hierbij moet zijn of de gemeente zich niet, juist als het Rijk, op allerlei terreinen begeven, waarop zij eigen lijk in het geheel niet behoren te komen. Wij geloven niet dat dit het geval is. Men kan de vraag stellen of het wel juist is, dat Vlissingen f 1500 uitgeeft wegens sociale bijstand aan beeldende kunstenaars (van welk bedrag het Rijk f 1125 terugbe taalt) en of Vlissingen b.v. niet te hoog mikt met de bouw van een nieuw stadhuis in deze tijd. Over dit alles is te discussiëren. Maar in die discussie kan men nooit het gevoel wegnemen, dat het Rijk veel meer van de gemeenten verwacht, dan deze in werkelijkheid (financieel bezien) aankun nen. Endat men in Den Haag te veel rekent met statistische cijfers die op het ver leden zijn gebaseerd zonder oog te hebben voor Je noden van een stad die wil uit breiden en moet uitbreiden om haar bevol king' van werk en brood te kunnen voorzien. Wij hebben hierop al eerder gewezen, toen het ging om het vaststellen van het aantal woningen, dat aan Zeeland voor de ko mende jaren moet worden toegewezen. Men rekent dan met de groei, zoals die zich tot dusverre heeft voltrokken en verliest uit het oog, dat de na-oorlogse tijd geheel an dere maatregelen vraagt en dat speciaal een provincie als Zeeland en een stad als Vlis singen de vleugels moeten kunnen uitslaan. Tenzij men van deze gebieden „de vergeten eilai.den" wil maken, wat we voorhands niet willen aannemenl De Europese jeugd heeft de noodkreet geslaakt, dat de ouderen haar niet genoeg willen betrekken in de politieke en maat schappelijke aangelegenheden. Menigeen zal het hiermee eens zijn. Maar aan die in stemming heeft men niets als niet iedere vereniging bereid is in eigen kring aan die jeugdbezwaren tegemoet te komen. Niet al leen met de mond maar ook met de daad! Arbeiders protesteren bij de Hoge Autoriteit. De internationale der christelijke me taalbewerkersorganisaties heeft geprotes teerd bij de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap tegen de afwezigheid van de vakverenigingsvertegenwoordigers in de verschillende werkcoramissies, die bij de Hoge Autoriteit zijn opgericht. Het recht van de arbeidsvertegenwoordigers wordt opgeëist, om deel te nemen aan de bespre kingen over de huidige stand van zaken bij de kolen- en staalgemeenschap, aangezien uit deze besprekingen maatregelen voort vloeien, waarbij de belangen der werkne mers ten nauwste betrokken zijn. pRGENS IN EEN POLDER bij Zaamslag vreet een kleine machine zich door de taaie Zeeuwse klei. Met de regelmaat van een klok schuift ze voorwaarts; een klein monster, dat met malende tanden de grond omhoog woelt en deze terzijde werpt. Een smalle meterdiepe kaarsrechte sleuf blijft achter. Naast die sleuf liggen lange rijen buizen. Onder de sombere najaarshemel flitsen felle lichtpunten op. Daar last men de buizen aaneen, tot een lange grauwwitte slang, die zich uit strekt tot aan de einder, waar de jagende wolken de aarde schijnen te raken. Verderop, waar de slang in takels boven de sleuf hangt, klinken bevelen. Hier in die stille polder wordt gewerkt aan de aanleg van de pers gasleiding, waarmee Midden-Zeeland binnen niet al te lange tijd van gas uit de cokesfabrieken te Sluiskil zal worden voorzien. Beter gas voor Zuid-Beveland en Walcheren, Gas met een hogere calo rische waarde; dat is de oorzaak, dat men hier dit karwei verricht. Drie gasfabrieken zullen hierdoor verdwijnen; die van Vlissingen, Middelburg en Goes. In Goes komt er een nieuwe watergasfabriek voor in de plaats. Die zal moeten bijspringen als onverhoopt de gasvoorzienlng In Sluiskil zou stagneren. heibofc, in de houten stellage- getild. De zinker, die bestaat uit een dubbel buizenstel van 40 meter lengte en waarvan iedere meter buis 37 kg. weegt, werd nu met staalkabels in lie ren aan de stelling gehangen. Dat klinkt allemaal heel simpel, doch weet, dat men hieraan de ganse nacht in re gen en wind heeft gezwoegd. Maar men kwam er mee gereed. Gisteroch tend was het zover. Boven water han gend werd de zinker eerst aan een dichtheidsproef onderworpen. In de zinker kwam een druk van 6 atmosfeer te staan. Hierna volgde een water krachtproef waarbij in de zinker water werd gepompt met een druk van 60 atmosfeer. Toen er geen vormver anderingen optraden, kon de leiding, geheel gevuld met water, zakken. Een spannend moment. Zachtjesaan liet men de staalkabels vieren en daar ver dween de zinker onder water. Hierna werd de sleuf aangevuld en kon men het water uit de zinker gaan itblazen". Tenslotte volgde een proef waarbij 40 atmosfeer lucht in de zinker werd ge perst om eventuele spanningen te kun- hen nagaan. Toen het middag was geworden kon men elkaar, zij het met erg slaperige gezichten, vrolijk toeknikken. Het was weer eens „gefixtf'. Na het gedeelte 's-Heer Arendsker- ke-Middelburg volgt nog het leggen van de bulsleiding van 's-Heer Arends- kerke naar Goes. Men hoopt hiermede eveneens binnenkort gereed te ko men. Hierna volgt het leggen van een grote zinker door het kanaal bij Mid delburg en de aansluiting van de Zeeuwse hoofdstad. Het volgend karwei is dan het leg gen van een 150 mm buis van Middel burg naar Vlissingen. Een titanenwerk deze gasbuizen- leggerij. En ook een hoogst secuur werk. Wie herinnert zich niet het leg gen van de gasleiding door de Wester- schelde, nu ruim een jaar geleden? Als een reusachtige metalen slang is daar dertien en een halve kilometer gaszinker tussen De Griete in Z. Vlaanderen en Baarland op Zuid-Be veland te water gelaten. Sindsdien is men al weer een heel eind gevorderd, want niet alleen in die polder bij Zaamslag, óók in de buurt van 's-Gravenpolder en vlak bij 's-Heer Arendskerke steekt die grauw witte slang van 250 mm doorsnede de kop omhoog. Drie trajecten tegelijk heeft men aangepakt; ze vormen, samen met de ga»zinker door de Schelde, de respec tabele lengte van 68 km. HOE HET BEGON. Men kent de voorgeschiedenis. Het Centraal Comité voor de Gasvoor- ziening in Nederland, kortweg de „Commissie Van Itterson" genaamd, heeft, in samenwerking met het Di rectoraat voor de Energievoorziening, de gasvoorziening van ons land onder de loupe genomen. Men kwam tot de conclusie, dat het wenselijk zou zijn ook een deel van Zeeland hiervan te laten profiteren en dacht daarbij aller eerst aan gas uit de Staatsmijnen. La ter kwam men echter op het idee, om met gas van de Cokesfabrieken te Sluiskil, waarvan alleen Axel en Ter- neuzen profiteerden, ook Zuid-Beve land en Walcheren te voorzien. Knappe koppen sloegen aan het cij feren en kwamen tot de slotsom dat het kón. Dus werd door het Directo raat van de Energievoorziening, res sorterend onder het Ministerie van Economische Zaken, opdracht gegeven dit werk uit te voeren. Na het leggen van de zinker door de Westerschelde is men begonnen met de bouw van een nieuwe cokesoven- batterij te Sluiskil en thans is men daar druk bezig met het opstellen van enkele compressoren, die het gas on der een druk van 4 tot 6 atmosfeer door de leiding zullen persen. DE DRIE TRAJECTEN. De gasleiding van Sluiskil naar Axel lag en dus kon men bij laatst genoemde gemeente direct beginnen met de aansluiting naar de zinlier aan De Griete. Dat is een karwei van zo'n slordige twaalf kilometer. Het werk wordt uitgevoerd door het Han dels- en Aannemingsbedrijf „Hanab" N.V. te Breda. Het tweede traject loopt vanaf Baar land naar Goes en wordt gelegd door Fa. C. de Ruiter te Halfweg. Het is 20 kilometer lang. De N.V. Visser Smit uit Papen- drecht legt het traject Goes-Middel- burg dat 22 kilometer lang is. Men is hier begonnen bij 's-Heer Arendskerke langs de spoorbaan naar Middelburg. Dit werk is practisch gereed. Giste ren is over de Arne bij Arnemuiden een zinker gelegd. Ook dit karwei eiste heel wat voor bereiding. Men begon met het bagge ren van een sleuf en daarna met het bouwen van een hok over het kanaal, waarop de zinker moest komen te lig gen. De buisstukken werden aan elkaar gelast en met behulp van een 15 tons REGULATEURSTATIONS. In elke aan te sluiten gemeente zal een regulateur- en meetstation worden gebouwd, waar men de inkomende hoeveelheid gas nauwkeurig kan af lezen. Voorlopig zullen alleen Goes, Middelburg en Vlissingen aangesloten worden, doch het spreekt vanzelf, dat meerdere gemeenten zullen volgen. Hiermee is dan ook rekening gehou den. Men I leeft daartoe T.-stukken en spruitstukken in de persleiding inge bouwd. Het leggen van de pijpleiding gaat bijzonder nauwgezet. Dat begint al bij het vervoer en eindigt bij de lascon- tröle. De buizen om het eens tech nisch volmaakt uit te drukken zgn. „overlangs naadgelaste buizen voorzien van een stamplas" worden vervaar digd in de Plaatwellerij te Velzen. Ze zijn voorzien van een beschermende laag van bitumen, asphalt en jute. De ze isolatie mag absoluut niet bescha digd worden. Is de sleuf gegraven dan tilt men ze op de baddings en past, met enkele milimeters voorop ening de tien meter lange buisstukken aan el kaar. De lasagregaten, voor het op wekken van spanning, draaien dan reeds en het electrisch lassen kan be ginnen. Nadat een grondlaag is ge last wordt een tweede sluitlaag aan gebracht. FOTO'S MET ATOOMENERGIE. „En dan gaan ze de grond in" zal men zeggen. Mis. Dan komt de röntgen-technisehe dienst uit Rotterdam aan bod en gaat foto's maken. „Foto's met atoom-energie", zeggen ze op het werk, maar ze weten dat van die foto's alles afhangt. Want deze De trots van de HANAB, de vol automatische graaf machine. Men ziet hier hoe de machine een prachtige sleuf vormt door de grond uit te fraisen. De dwarslopende transportband, links achter werpt de grond netjes naast de sleuf. In de buurt van Axel groef deze „mol" een paar ijzeren kanonskogels op Ais een grauw-witte slang strekt de pijpleiding zich door de wijde polder. Hier is men in de buurt van Zaamslag bezig. dienst; die op het gebied van niet- destructiéf materiaal-onderzoek baan brekend werk heeft verricht dat mag óók wel eens gezegd nietwaar? voert hier de lascontróle uit. Dat gaat erg eenvoudig en vernuftig tevens. Naast de lasnaad wordt een gaatje geboord. Door dat gaatje brengt men een radio-actief preparaat, afkomstig uit het Harwell-laboratorium bi Enge land, onder de las. Aangezien men aan de buitenkant rond de lasnaad een film ln plastic cas sette heeft aangebracht is het mogelijk om, na een belichting, variërend tussen 14 en 16 maanden, vast te stellen of er fouten in de las zitten. De films worden namelijk naar Goes gebracht waar men een mobiele ont wikkelkamer heeft geplaatst. Hier worden de lasfoto's onderzocht men weet n.l. ook het nummer van een be paalde las aan te geven en dan weet men gauw genoeg of de lassen voldoen. In de directiewagen van iedere aan nemer staat een mobilofoon-installatie en het is dus een kleine moeite om even vanuit Goes naar het werk te telefoneren dat de lassen goedgekeurd zijn en de zaak kan „zakken" of om aanwijzingen te geven vooi het her stellen van een las. Is de zaak in orde, dan brengt men ook rond de las een beschermende laag aan en de buis kan onder de grond verdwijnen. In de polder bij Zaamslag zagen we daar bij een „vestzak" bulldozer aan het werk. Met deze „calfdozer" drukte men in no-time de hele sleuf vól grond en daarachter stampte lustig een auto matische stampmachine de zaak weer netjes aan. SIGNAALKABEL. Met de leiding wordt meteen een telefoon-signaalkabel ingegraven welke dient om bepaalde hoeveelheden gas en druk te meten en by storingen direct contact met de fabriek mogeiyk te ma ken. Interessant is in dit verband, dat de zinker in de Westerschelde zelf als signaalkabel dienst doet „Maar", zo vroegen we de heer Van Dijk, hoofdopzichter van het werk, „als nu onder de grond in zo'n isole rende laag eens een gaatje komt en de buis roest door, hoe ontdekt men dat dan?" Hij lachte breed. Ook daarop is iets gevonden. Met 't zgn. „Pierson-appa raat" de dood voor de aannemer, zei één van hen goedlachs is het mogelijk gaatjes ter grootte van een speldeprik op te sporen. Op de pijp zet men een zwakke electrisehe stroom, waarna men eenvoudig met een soort luisterapparaatje over de leiding gaat wandelen. Zit er ergens een gaatje dan hoort men direct een zoemtoon, die sterker wordt, naarmate men het isolatielek nadert. Voorts is het moge lijk de gehele leiding kathodisch te be schermen. De techniek van deze me thode zullen we U besparen, het is erg ingewikkeld. En nu men dit alles gelezen heeft, zal men zich wellicht gaan afvra gen, of het gas in de toekomst niet duurder zal worden en men zal ge neigd zijn om te gaan rekenen dat men straks met een kubieke meter gas méér zal kunnen doen dan voorheen. We hebben voor U naar die prijs geïnformeerd. Het ant woord luidt; Neenl Vóór zijn reis naar Moskou. De Evangelische bisschop van Berlijn» dr Dibelius, heeft Donderdag een bezoek gebracht aan bondskanselier Adenauer om hem in kennis te stellen van de bezorgdheid der Evangelische Kerk inzake het vraag stuk der Duitse eenheid. Dr Dibelius voer de daarmee een besluit uit van de twee we ken geleden in de Sowjet-zöne van Duits land gehouden Synode der Evangelische Kerken in Duitsland. De Synode had n.l. besloten zich tot de regeringen van Oost en West-Duitsland te richten. Het bezoek van dr Dibelius heeft in Bonn temeer belangstelling gewekt, omdat hij in November tezamen met de bisschoppen van Hannover en Dresden naar Moskou zal reizen. Volgens de bisschop draagt deze reis een strikt kerkelijk karakter en wordt zij ondernomen op uitnodiging van de Mos- kouse patriarch. De uitnodiging was voor namelijk aanvaard, omdat de Evangelische Kerk de banden met de Russische Ortho doxe kerk niet geheel wenst te verbreken, ook al is de Russische kerk niet tot de oecumenische beweging toegetreden. Het is een representatieve delegatie der Evangelische Kerken die de reis gaat onder nemen. Bisschop Dibelius kan als voor naamste. leider der protestantse kerk in beide delen van Duitsland worden be schouwd. Hij wordt vergezeld door bisschop Lil je uit Hannover, de nieuwe voorzitter van de Lutherse wereldorganisatie. De der de bisschop, die de reis zal meemaken, is ds Hahn uit Dresden, die uit de Baltische landen stamt. DE EGYPTISCH-SOEDANESE OVEREENKOMST, Tevredenheid en teleurstelling in Engeland, In Londen is men tevreden over het nieuws, dat Egypte het recht van Soedan heeft erkend om zich een status van alge hele onafhankelijkheid te verkiezen. Men beschouwt dit als een gewichtige stap in de richting van een oplossing van het Soeda- nese vraagstuk. Maar men is minder tevreden over de be perking van de bevoegdheden van de (Brit se) gouverneur-generaal in Soedan gedu rende de overgangsperiode waarin dit gebied zelfbestuur zal krijgen door het instellen van een gemengde commissie, wier besluiten bindend voor de regering zijn. Verder was in de ontwerp-grondwet be paald dat in 35 van de 81 Soedanese kies districten rechtstreekse verkiezingen zouden worden gehouden. In de Donderdag te Cairo getekende overeenkomst wordt even wel voorzien in een zeer aanzienlijke uit breiding van het aantal districten, waar rechtstreekse verkiezingen zullen worden gehouden. Men is te Londen van mening dat Groot- Brittannië eerst met Soedanese leiders te Khartoem overleg zal willen plegen, alvo rens zijn standpunt t.a.V. de overeenkomst van Cairo te bepalen. „Frankrijk moet uit de V.N. treden" Tien Franse conservatieve afgevaar digden hebben in een schriftelijke ver klaring de eis gesteld, dat Frankrijk uit de Verenigde Naties zal treden, in dien de klachten over de Franse poli tiek t.a.v. Marokko en Tunis niet van de agenda der algemene vergadering worden afgevoerd. Vooruitzichten zijn allesbehalve rooskleurig. Stadhuisplannen worden voorbereid. De begroting der gemeente Vlissingen voor 1953 levert een tekort op van f 190.000.Zij kan slechts sluitend worden gemaakt door raming van dit bedrag wegens beschikking over batige saldi der gewone diensten van vorige jaren, ondanks het feit, dat de uitkeringen uit het gemeentefonds in totaal 5 hoger kunnen worden geraamd dan op de oorspronkelijke begroting voor 1952, n.l. 145 Dit delen B. en W. de raad mede in de begeleidebrief voor de begroting. Zij voegen eraan toe, dat op deze weg niet kan worden voortgegaan, maar dat zq niet in staat zijn te zeggen, hoe het dan wel moet. Een oplossing is alleen mogelijk, wanneer de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten zodanig wordt gewijzigd, dat de uitkeringen uit het gemeentefonds aangepast worden aan het huidige verzorgingspeil en bovendien rekening wordt gehouden met de bijzondere situatie, waarin de door oorlogsgeweld zwaar getroffen gemeenten nog steeds verkeren. Deze oplossing, zo schrijven B. en W-, school ter vervanging van die aan de zal het wellicht mogelijk maken het ver stoorde evenwicht in de begroting te her stellen, zonder een beroep te moeten doen op het Rijk voor het krijgen van een extra tegemoetkoming in de kosten der gemeentehuishouding. B. en W, gaan ervan uit, dat het ver zorgingspeil, zoals de begroting dat tot uitdrukking brengt, niet kan worden ge drukt, maar- wei „bevroren", hoewel dit laatste ook weer onmogelijk zal zijn, wanneer gelet wordt op de groei van Vlissingen en de daarmede verband hou dende voorzieningen, die getroffen moe ten worden. De vooruitzichten zijn allesbehalve rooskleurig. Van enige stabiliteit in het begrotingsbeleid zal, zolang de definitie ve regeling der verhouding Rijk en ge meenten niet tot stilstand is gekomen, geen sprake zijn. De onzekere basis waarop de financiële positie van Vlis singen rust, belemmert ernstig een ge zonde ontwikkeling van het gemeente- ïyk bestuur. DE KAPITAALSWERKEN- Deze onzekerheid drukt ook haar stem pel op het sobere programma van kapi- taalswerken, dat in eerste instantie slechts uitvoering vermeldt van projecten waarvoor reeds op een vorige begroting credieten waren uitgetrokken, zoals de herbouw van de brandweercentrale, de bouw van een tehuis voor ouden van da gen, de bouw van een gymnastieklokaal aan de Pres. Rooseveltlaan, de stichting van een internaat voor zeevaartschool leerlingen, alsmede misschien het aanleg gen van enige plantsoenen. Medegedeeld wordt, dat de bouw van een vierklassige Geref, school aan de Pres. Rooseveltlaan zeer gewenst is, ter voltooiing van het aldaar te bouwen scholencomplex. Bovendien is een aan vrage ontvangen van het R.K. schoolbe stuur tot de bouw van een nieuwe lagere Wervelstorm teistert Philippijnen en Indo-China. Twee belangrijke steden in Indo-China, Hue en Tourane, zijn ernstig geteisterd door een wervelstorm, die Donderdag de kust van Annam heeft getroffen. De typhoon, die een snelheid heeft tot 200 km per uur, beweegt zich in Noordweste lijke richting. Deze wervelstorm, de tweede die Indo-China in veertien dagen heeft beleefd, is eerst over de Philip pijnen gegaan en heeft daar, volgens de laatste berichten, nog een duizenden per sonen dakloos gemaakt- Tot dusver is be kend, dat er zes doden zijn en 21 vermis ten. Glacisstraat, HET STADHUIS. Tenslotte ligt het in het voornemen van B. en W. voorbereidingen te treffen om in de nabije toekomst te komen tot het bouwen van een nieuw stadhuis Reeds vorig jaar werd de algemene re serve, toen geraamd op f 148.000,-, door de raad voor dit doel bestemd. Deze re serve is thans opgelopen tot rond f521.000 Door deblokkering uit het gemeente fonds is een bedrag van f 1.236.000,be schikbaar gekomen. Het college acht het budgetair het meest juist, als deze gel den, samen f 1.757.000,geheel te be stemmen voor gedeelteiyke dekking der uitgaven voor de stadhuisbouw en de daarmede verband houdende sanering van de Nieuwe Markt. Daardoor zal het toekomstige budget niet al te zwaar wor den belast. EEN LICHTPUNT. Hoe weinig bevredigend de toestand thans ook moge zijn, aldus B. en W„ toch mag de verwachting worden gekoes terd, dat bij de centrale overheid volledig begrip zal worden gevonden. De huidige situatie is nl- niet voortgevloeid uit een in het verleden minder juist gevoerd fi nancieel beleid, maar zij is in hoofdzaak gevolg van het feit, dat de uitkeringen uit het gemeentefonds niet meer staan in redelijke verhouding tot de werkelijke uitgaven, die de gemeente zich getroost. In dé brief geven B. en W. aan, waar de tekorten voornamelijk vandaan ko men. De stijging der exploitatiekosten van het onderwijs is een belangrijke fac tor, mede als gevolg van het feit, dat veel scholen geschilderd zullen moeten worden. Het subsidie voor zeevaartschool en M.T.S. moet f 16.000,hoger worden geraamd. Het onderhoud van straten en pleinen zal f7.000,meer kosten, het verlies van de reinigingsdienst wordt f24.500,hoger geraamd dan in 1952, terwijl de kosten van ondersteuning f 13-000,— hoger zullen liggen. De raming der belastinguitkeringen kan f53.000, hoger worden uitgetrokken dan het vo rige jaar. Ingezonden Mededeling (adv.) DENEMARKEN ANTWOORDT RUSLAND. De Sowjet-Unie heeft 1 October j.l. bij de Deense regering geprotesteerd tegen de mogelijkheid van het legeren van Westerse geallieerde strijdkrachten op Deens grond gebied. Dit protest is Woensdag door De nemarken beantwoord. In dit antwoord verklaart de Deense re gering dat haar buitenlandse politiek is ge- grondvest op de krachtige overtuiging dat het Noordatlantische Verdrag een uitsluitend verdedigend karakter draagt en dat het noch tegen de Sowjet-Unie, noch tegen enig an der land is gericht. Denemarken kan er dus niet inede instemmen dat in verband met het Atlantisch Pact genomen maatregelen een bedreiging zouden kunnen vormen van Sowjet-Rusland. Telefooncentrale voor blinden. In het instituut tot onderwijs van blinden te Bussum heeft de P.T.T. een nieuwe te lefooncentrale gemonteerd, die ingericht is voor de bediening door blinden. Op 5 November a.s. zal de P.T.T. de nieuwe centrale officieel overgedragen. Dc Duitse luchtvaartplannen. Het Westduitse ministerie van Verkeer heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt aangekondigd, dat er binnenkort een luchtvaartmaatschappij in de bondsrepubliek zal worden opgericht, die haar werkzaam heden zal beginnen, zodra het verdrag van Bonn zal zijn geratificeerd. Wereldreis van Indonesiër voor grote bestellingen. Met het K.L.M.-toestel uit Djakarta is Donderdag op Schiphol aangekomen ir Sutoto, secretaris-generaal van het Indone sische ministerie van Openbare Werken.. Na het bezoek aan ons land reist ir Su toto door een deel van Europa, waar hij eveneens als in Nederland over de afleve ring van bestellingen gaat onderhandelen. Via de. Verenigde Staten, waar diesel- electrische locomotieven, slibzuigers en gro te verkeersvliegtuigen van het type Con- vair zijn besteld en Japan, zal hij naar In donesië teruggaan. Het totale bedrag van al deze bestellingen beloopt ruim 500 millioen rupiah.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3