Alle afgevaardigden doen beroep op Rusland tot een regeling te komen HERMANN ZAISS SPRAK IN DE GROTE KERK TE GOES A'i 1 SNIPPER NIEUWSk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Korea-kwestie in de politieke commissie Gedwongen repatriëring van gevangenen zou misdaad jegens de mensheid zijn Wat wil toch dit zijn 1 nehroe verwacht geen oorlog Westerling kan niet uitgeleverd worden Met effecten geknoeid? Vlissingse raad zag weinig nut in wegsciiap W aicneren Belastingverlaging ter bestrijding van werkloosheid* Llit heel Zeeland was men gekomen Blinden herkregen het gezicht, stom men lazen voor uit de Bijbel, verlamden zetten hun krukken weg en liepen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte NToordstraat 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2316 ZATERDAG 1 NOV. 1052 Abonnementsprijf 0.44 per week, 1.85 p. maand, f 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 7.38 u., onder 17.10 u. Maan op 16.46 u., onder 8.35 u. Hoogwater Zondag 2 November: Vlissingen: 1.30 u. 2.41 m., 13.46 u. 2.30 m. Terneuzen: 2.01 u. 2.58 m., 14.17 u. 2.47 m. Wemeldinge: з.25 u. 2.02 m., 15.42 u. 1.86 m. Zierikzee: 3.13 u. 1.76 m., 15.29 1.59 m. MlBllllllllBIlllIllli Terwijl het wapengekletter in Korea steeds heftiger wordt, debateert men in de politieke commissie van de V.N. over een oplossing van het probleem. Gisteren hebben de Nederlandse, Australische en Belgische afgevaardigden er met klem op gewezen, dat een weg om uit de impasse te geraken gevonden moet worden. Allen deden zij een ernstig beroep op de Sowjet-Unie om tot een regeling te komen. De Australische afgevaardigde vroeg de Russen om tot een ontmoeting der geesten te komen, hetzij formeel of in formeel en zo in ieder geval een einde aan de strijd te maken. De Belg Raul van Zeeland zei, sprekend over het krijgsgevangenvraagstuk, dat een ge dwongen repatriëring, zoals de com munisten willen, een misdaad jegens de mensheid is. De Nederlandse afgevaardigde, de heer D. J, von Balluseck wees er op, dat de deur voor redelijke voorsieneu niet gesloten is. Hij vond, dat er ruim schoots gelegenheid is voor een rede lijke en eervolle overeenkomst. STRIJD DUURT VOORT. Van het front komen berichten over TH EEN HUIS TE JERUZALEM wa- ren, meer dan 1900 jaar geleden, mensen bijeen. Het huis was vervuld van het geluid als van een storm, op het hoofd van deze mensen waren ver deelde tongen als van vuur en zij spraken vreemde talen, die zij nooit geleerd hadden. Toen vroegen buiten staanders „Wat wil toch dit zijn?" Sommigen maakten er een grapje mee, maar anderen bekeerden zich op het woord van Petrus. Dit is de Pink stergeschiedenis, het verhaal van de uitstorting van de Heilige Geest, dat wij allen kennen. Gisteren waren in Goes honderden mensen bijeen om te luisteren naar het woord van de Duitse evangelist Hermann Zaiss. Er waren zieken rond de preekstoel neergelegd. Men heeft samen liederen gezongen, Zaiss heeft gesproken, men heeft met elkaar ge neden, hand in hand staande. En zie ken zijn genezen huiswaarts gekeerd. En nu is er wederom de vraag: „Wat wil toch dit zijn?" Is dit te vergelijken met die gebeurtenis daar in Jeruza lem? Heeft de Heilige Geest hier op bijzondere wijze gewerkt op het gebed van een man aan wien mets mense lijks vreemd is, maar die naar het Bijbelse woord „een geloof heeft als een mosterdzaad zodat hij bergen kan verzetten?" Of.... was hier sprake van een „platte, sentimentele massa suggestie zonder enige devotie", een uitdrukking die na afloop ook gebezigd is? Is hier door de invloed van één man een tijdelijk, een wondergeloof verwekt bij sommigen, dat weinig waarde heeft en slechts zelden iets te maken heeft met het ware, zaligma kende geloof? WAT wil toch dit zijn?" Wie hier een antwoord op deze vraag verwacht, zal bedrogen uitkomen. Of liever: hij zal een antwoord vinden dat enkel en alleen mijn persoonlijke mening is. Dat door niemand aange haald zal kunnen worden als de me ning van het Zeeuwsch Dagblad en nog minder als de mening van de ker kelijke groeperingen, die achter ons blad staan. Ik kan die mening ook niet vertolken omdat er bij mijn weten nog geen mening is. En van ganser harte hoop ik, dat ook geen enkele kerkelijke formatie zich officieel hier voor of hiertegen zal uitspreken. Want naar ons gevoelen is dit iets volkomen persoonlijks, iets waaraan men zich kan geven of dat men voorbij kan lo pen in beide gevallen kan, nee moet men een goed kerklid blijven. Deze beweging dient zich aan als een op wekkingsbeweging voor de gelovigen. Zeg niet dat dat in Nederland niet no dig is, want dan spreekt men onwaar heid. Het is wél nodig! Zeg ook niet dat een geestelijke opwekking alleen maar mogelijk is of mogelijk mag zijn door middel van de kerken. God is niet aan één middel gebonden. Maar hier dient wel aanstonds bijgevoegd te worden, dat een dergelijke beweging zich wel in dienst moet stellen van de kerken. In zakelijke termen uitgedrukt is de kerk, de aardse kerk wel te ver staan, de organisatie der gelovigen; daar kleven allerlei fouten aan, grove fouten zelfs, waarop gerust stevige cri- tiek mag worden geuit maar wij geloven toch dat die kerk het door God gewilde instituut is. En daaraan be hoort deze beweging ondergeschikt te blijven. Of deze „Erweckung" het inderdaad zo aanvoelt? Op het ogenblik menen wij die vraag nog met ja te kunnen beantwoorden, maar wij vrezen, dat het de verkeerde kant zal opgaan. Niet door de leiders gewild, maar door de aanhangers gestuwd. Bijna 3000 men sen waren gisteren in Goes samenge komen hoevelen zullen er gekomen zijn uit sensatiezucht en hoe weinigen om in hun geloof gesterkt te worden? Men kon de mensen nauwelijks de kerk uitkrijgen niet omdat ze nog meer van de Heiland wilden horen, maar omdat ze genezingen wilden zien. En dat is het grote gevaar van deze „Erweckung". WELKE INDRUK nu deze dienst op mij persoonlijk gemaakt heeft Deze: ik zou niet graag iedere Zondag naar Hermann Zaiss willen luisteren! Niet in de eerste plaats om het Duits- sentimentele dat uit zijn woorden spreekt en dat ons N ederianders niet zo goed ligt. Ook niet om het teveel op effect berekend zijn van woorden en gebaren van iemand die evange liseert kan men dat slechts waarderen! Echter wel om de eenzijdigheid. Hij ziet maar één tegenstelling: LtOcI tegen de duivel. En ais de mens zich nu maar aan Gods zijde schaart, dan kan hij al biddend de duivel uitbannen. Dan geneest hij op het gebed, dan krijgt de werkloze werk op het gebed, dan begint het paradijs hier al op aar de. Natuurlijk zit daar wat in: het ge bed vermag veel. Het vermag dikwijls meer dan we denken, ook genezingen. Maar iaat niemand zich verbeelden, dat hij al biddend op Gods stoel mag plaats nemen en mag decreteren hoe alles moet zijn! Laat niemand denken De premier van India, Nehroe, heeft op een bijeenkomst de overtuiging uit gesproken, dat er, ondanks de impasse in Korea, geen derde wereldoorlog zal komen. Een dergelijke oorlog zou de men selijke beschadiging vernietigen, aldus Nehroe. zeer verbitterde gevechten. De heuvel stellingen wisselen regelmatig van be zitter. Een detachement V.N.-troepen kon, na ingesloten te zijn door de com munisten, worden ontzet. Joego-Slavië laat Duitse oorlogsmisdadigers vrij De Joegoslavische autoriteiten heb ben 11 Duitse oorlogsmisdadigers, on der wie Franz Neuhausen, gewezen leider van de nationaal-socialistische partij in Joego-Slavië, Donderdag avond vrijgelaten. Naar men meent te weten bevinden zich nog 23 wegens oorlogsmisdaden veroordeelde Duitsers in Joego-Slavië. Het wordt mogelijk geacht, dat zij te gen het eind van het jaar vrijgelaten worden. GEVANGENISOPSTAND TE CHESTER GEËINDIGD De 339 muitende gevangenen in de staatsgevangenis te Chester hebben hun opstand beëindigd en de zeven gegijzelde bewakers vrijgelaten. De opstand heeft vijf dagen geduurd. Gouverneur Stevenson heeft zijn verkiezingstocht moeten onderbreken en nadat hij de gevangenen had mee gedeeld, dat zwaargewapende soldaten de orde zouden herstellen, gaven de opstandelingen zich over. HOGE RAAD CONCLUDEERT Zoals bekend is had de voormalige kapitein van het K.N.I.L., Westerling, aan de Hoge Raad der Nederlanden verzocht uit te maken of hij het Ne derlanderschap bezit. Dit verzoek deed hij op grond van het feit, dat Indone sië zijn uitlevering heeft verzocht. Evenals de advocaat-generaal prof. mr. Langemeijer is thans ook de Hoge Raad tor de conclusie gekomen, dat wes^ernng de Nederlandse nationali teit bezit. rnj zal dus niet kunnen worden uit' geleverd. Onregelmatigheden bij Haags bankiershuis Er schijnt geknoeid te zijn met ef fecten bij een Haags bankiershuis. De officier van Justitie heeft naar aanlei ding van binnengekomen klachten een onderzoek ingesteld, waarbij men tot de conclusie kwam, dat er vermoede lijk met waardepapieren is geknoeid. Na een verhoor zijn gearresteerd de 79-jarige firmant J. S., de 52-jarige procuratiehouder J. M. en zijn echtge note de 40-jarige M. B. P. M.H. - GED. STATEN PASSEERDEN DE GEMEENTERADEN Logica in kostenverdeling is volkomen zoek Verreweg de meeste tijd heeft de Vlissingse raad gistermiddag besteed aan de bespreking van het op te riemen waterschap, genaamd Wegschap Wal cheren. Algemeen was men van oorueel (zulks m overeenstemming met de inhoud van de brief, die ts. en W. reeds aan Ged. Staten hebben gericht), dat het voorgestelde lichaam tot ontlernoud en beheer der Walcherse wegen zeer gewenst is, maar dat de wijze, waarop en de mate, waarin Vlissingen zijn deel in de kosten zou moeten bijdragen, volkomen onaanvaardbaar is. De raad betreurde het bovendien, dat Geu. Staten, met voorbijgaan van een dwingende bepaling der Waïerstaaiswei, hun voorstel niet tot de gemeente raden, maar tot de colleges van B. en W. richtten. Ontploffing in een Oostduitse uraniummijn Tenminste één Russische functionaris is gedood en zeven zijn ernstig ge wond bij een ontploffing in een ura niummijn te Oberschlema in Oost- Duitsland. In hun brief hadden B. en W. er reeds op gewezen, dat het volstrekt onnodig is een nieuwe technische dienst op de Vlissingse wegen te laten werken, omdat de gemeente zelf een uitstekend apparaat ter beschikking heeft. Vlissingen heeft slechts een in direct belang bij een wegschap en B. en W. deelden mede, hoewel in prin cipe bereid hun medewerking te geven het principieel onjuist te achten, dat de factor „inwonertal" in de bereke ning wordt opgenomen. Niet meer dan ca. 1745 meter weg zou voor rekening van het wegschap komen. Uitgaande van een bedrag van f 130.000,dat het onderhoud der Walcherse wegen jaarlijks zal vergen, zou Vlissingen ca. 21.600,te betalen hebben, terwijl dit thans slechts 1.480.per jaar is. AGRARISCHE BELANGEN NUMMER EEN. De heer M. J. van Poelje (Arb.), sprak zijn ontstemming uit over het feit, dat Ged. Staten de raad volkomen passeerden. Hij zou het B. en W. niet kwalijk hebben genomen, wanneer zij Ged. Staten hadden medegedeeld zich niet competent te achten. Met het wegschap, dat hij als zodanig toe juichte, zijn de agrarische belangen het meest gediend. Bij de verdeling der lasten moet daarmede allereerst reke ning worden gehouden. Tegen de fac tor „inwonertal" had de heer v. Poelje geen overwegend bezwaar. Als alleen het aantal kilometers weglengte zou beslissen, zou men de wegen even goed aan de vroegere eigenaren kunnen te ruggeven. Niet uit economische overwegingen, maar uit oogpunt van solidariteit wil de hij zich niet aan het wegschap ont trekken. Het op te richten beneers- lichaam vond hij erg kostbaar. Het had .bij hem een onaangenaam gevoel veroorzaakt, dat eerst de Ver. van Burgem. en Secr. de zaak had be sproken. De heer J. Marijs (A.R.) voelde wei nig voor het hele geval. Hij wilde we ten, hoe het moet gaan, als Vlissingens grondgebied nog eens wordt uitge breid. Drs. P. Theune (V.V.D.) wenste voor de berekening van de aandelen der gemeenten eenvoudig de factoren „inwonertal" en „kilometerlengte" te laten meespreken en de heer H. van Rooijen (C.H.) vond de kosten, die het wegschap meebrengt, veel te hoog. De heer M. J. Corveleijn (K.V.P.) was onder alle omstandigheden tegen de voorgestelde verdeling en wilde het risico, dat de zaak uiteindelijk wordt opgelegd, graag nemen. niet altijd, omdat Hij beter dan wij weet wat goed voor ons is! Ik ben blij dat ik Hermann Zaiss gehoord heb. Ik ben blij, dat dit réveil er is en ik hoop van harte dat he.t ve len tot de kerk zal brengen. Het laat ste hoop ik maar, er is twijfel in mijn hart, omdat het accent naar mijn ge voelen verkeerd ligt. Ik geloof, dat wij God voor deze opwekking mogen dan ken maar ik dank God nog meer, dat Hij ons in de allereerste plaats zijn kerk gegeven heeft om daar Zijn naam VERZOEKEN WERDEN AF GEWEZEN. Weth. M. A. van fopering verklaar de, dat de hele zaak inderdaad uit sluitend vanuit agrarisch oogpunt is bekeken. Diverse malen vroeg Vlis singen reeds aan de Herverkavelings commissie bepaalde wegen door te trekken tot onder de gemeente of gronden te onteigenen ten bate van de recreatie, maar deze verzoeken zijn steeds afgewezen onder motivering, dat er geen landbouwbelang mee ge diend was. Bij dit voorstel is de logica in de kostenverdeling volkomen zoek. Zon der een principiële wijziging der grondslagen, waarop de verdeling steunt, kan van aanvaarding geen sprake zijn. De burgemeester, mr. B. Kolff, ver klaarde nog, dat de gedachte aan een wegschap juist is ontstaan, omdat de plattelandsgemeenten geen apparaat bezitten. De Ver. van B. en S. is niet buiten haar boekje gegaan, zo meende hij. DE BRIEF. De raad ging tenslotte met de in houd van de brief aan Ged. Staten ac- coord. Nog een drietal punten zullen daaraan worden toegevoegd, n.l. de mededeling, dat de raad teleurgesteld is over het passeren door G.S., dat het beheerslichaam zeer kostbaar wordt geacht en dat voorheen al veel door Polder en gemeenten werd betaald en dat het meerdere in een redelijke ver houding moet worden verdeeld. Op grond van cijfers zal één en ander worden gemotiveerd. WORDT GENERAAL FLEET ONTSLAGEN? Het New Yorkse blad „Daily News" meldt dat generaal Pleet, de commandant van het Amerikaanse achtste leger in Ko rea, zal worden teruggeroepen. De Washingtonse correspondent van het blad schrijft: Het officiële bevel wórdt nog geheim gehouden tot na de verkiezingen van a.s. Dinsdag, maar uw verslaggever kan verklaren dat generaal van Pleet van zijn commando is ontheven en m Washington is ontboden. Enkele weken geleden zei de generaal, dat hij zich bij terugroeping uit het leger zou terugtrekken en in Afrika zou gaan jagen. De anti-Britse betoging in Buenos Aires President Juan Peron van Argen tinië en de minister van Buitenlandse Zaken, hebben de Britse ambassadeur in Buenos Aires hun spijt betuigd over de Donderdag door leerlingen van middelbare scholen gehouden anti- Britse betoging. DE BILT ZEGT Iets zachter. Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk regen of motregen. Matige tot krachtige Westelijke wind. Iets zachter dan gisteren. De Nederlandse Staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenburg met vil ten hoed in de hand), inspecteert hier een erewacht, na zijn aankomst in Korea, per vliegtuig uit Tokio. Op het vliegveld werd hij begroet door da commandant van het achtste leger, generaal James A. van Fleet. De staats secretaris heeft o.a. de Nederlandse troepen in Zuid-Korea bezocht. Regering moet spoedig beslissent Mr van Rhijn acht tevens verhoging van bouwprogramma boven 55.000 woningen gewenst. Voor belastingverlaging als maatregel ter bevordering van de werkgelegen heid heeft gisteren op de provinciale dag voor maatschappelijk werk in de provincie Utrecht de staatssecretaris voor sociale zaken mr. dr. A. A. van Rhijn gepleit, die in zijn gehouden rede bij het treffen van deze maatregel het voorbehoud maakte, dat de vrijkomende bedragen niet slechts leidden tot vergroting van de liquiditeit, meer luxe-consumptie en beleggingen in de risicomijdende sector. Verder dacht mr. van Rhijn aan verhoging van het bouwprogramma boven 55.080 woningen per jaar in verband met de grotere werkgelegenheid, welke zou ontstaan in de nevenbedrjjven (hout, meubelen en klein-metaal). dere nieuwe arbeidersplaats een kapi taalsinvestering van ƒ20.000 nodig is. Helaas is het verloop van investerings plannen minder gunstig. Emigratie biedt een gunstig soulaas, maar helaas zijn de emigratievooruit zichten onzeker. In totaal bedroeg de werkloosheid over 1951 gemiddeld 87.000 mannen, waarvan de leeftijdsgroep boven de 50 jaar relatief het sterkst vertegenwoor digd was. Mr. van Rhijn drong aan op een ver dere versnelling van de uitkering we gens oorlogsschade. Dit betekent, dat de overheid een reeds bestaande ver plichting sneller afdoet, terwijl de vraag naar duurzame consumptiegoe deren. wordt verruimd. Mr. van Rhijn voegde er in zijn be langwekkende rede aan toe, dat zeer binnenkort over deze en andere plan nen de regering belangrijke beslissin gen zal nemen. Mr. van Rhijn, die de werkloosheid als de sociale vijand nr 1 zag wegens haar rampzalige gevolgen op sociaal, economisch en politiek terrein, onder scheidde de frictie- of wrijvingswerk loosheid, seizoenwerkloosheid, con juncturele werkloosheid en structurele werkloosheid. De werkloosheid, die zich in ons land voordoet is vooral van structuele aard. De bevolkingstoename doet het aantal arbeiders, dat jaarlijks werk vraagt met 40.000 toenemen, terwijl voor ie- Bijeenkomst in de St. Jacobskerk te Vlissingen vrij toegankelijk Men verzoekt ons er aan te herinn- ren, dat de bijeenkomst, die heden middag om 5 uur in de St. Jacobskerk te Vlissingen wordt gehouden en waar door de Stichting „Nieuw Walcheren" een lezenaar met handtekeningenre- gister wordt overgedragen, vrij toe gankelijk is voor alle belangstellenden. i i i groot te maken en te verheerlijken. En dat hij door zijn gelovig gebed de dui- ik dank God dat ik daarvan een le vel kan overwinnen alleen als God vend lidmaat ben. Moge het met allen het wil zal het gebeuren. En God wil zo zijn! J. D. Tr. Twee arbeiders uit Apeldoorn, die een onontplofte granaat vonden, heb ben de onvoorzichtigheid begaan, het projectiel te demonteren. Door de ont ploffing, die daarvan het gevolg was, werd één hunner gedood, de ander ernstig gewond. Een vierjarig jon getje is te Echt uit de sneltrein naar Den Bosch gevallen. Hij werd. lussen hetperron en de wagon vermorzeld. In de provincie Groningen zijn gis teren twee kapitale boerderijen uitge brand. De gehele oogst ging in beide gevallen verloren. Een vierjarig Rotterdams meisje is omgekomen, toen zij bij het passeren van een auto van de fiets viel. Het slachtoffer zat bij haar moeder achterop de fiets. Van daag vertrekt uit Amsterdam de „Wil lem Barendsz" naar de Zuidpool voor de walvisvangst. Bij Stuttgart is een Amerikaanse tank in een rivier ge Van heinde en ver, uit alle delen van Zeeland, was men gisteren naar Goes gekomen om Hermann Zaiss te horen, broeder Zaiss uit Wuppertal, de Duitse evangelist die een „Erweckung", een opwekkings beweging teweeg heeft gebracht niet slechts in Duitsland, maar over de gehele wereld en wiens 'gebedsgenezingen ook over de gehele wereld bekend zijn geworden. Goes was de enige Zeeuwse plaats, waar hij op zijn tournee door ons land zou spreken en dus heeft men tot in de verste uithoeken van Zeeland de gelegenheid aangegrepen en is men naar Goes gekomen om deze man met eigen ogen te zien en met eigen oren te horen. Slechts zelden zal de Grote Kerk een dergelijke aanblik geboden hebben. Er waren bijkans meer mensen dan dit grote gebouw kon bevatten en in „Schuttershof" luisterden honderden anderen via een telefoonlijn mee. De zieken waren verzameld in de kerk zelf. Vlak onder de preekstoel zaten en lagen ze; sommigen op brancards en liefderijk in dekens gewikkeld door Rode Kruiszusters, anderen, gedeeltelijk verlamd, blind, stom, zaten op stoelen en banken daaromheen. Meer dan een uur voor de aanvang was de kerk al tjokvol, maar opgewekt klonken de liederen op, zodat er reeds vóór de aan vang een zekere stemming van verwachting heerste. ook: Want Hij heeft onze krankheden op zich genomen en onze ziekte heeft hij gedragen. Maar als men nu het eerste, die prediking gelooft, waarom dan niet dat andere, kleinere, dat God De voorzitter van het landelijk co mité, dat deze tournee organiseert, opende de dienst: stil gebed, schrift lezing en daarna een uiteenzetting van het waarom van deze beweging. „Dit is een appèl op ons reformatorisch be lijden", zo zei hij. „Wij zijn Konings kinderen maar we gedragen ons zo vaak als bedelaars. Wij willen de ge lovigen terugbrengen tot de Bijbel, te rugbrengen tot het kinderlijk geloof, dat Vij met lichaam en ziel beide het eigendom ziin van Jezus Christus. Wij willen geen nieuwe kerkformatie en geen kerkscheuringen. Als men ons desondanks in een sectaristische hoek wil drukken, laat men zijn gang gaan. Wij zien van deze bijeenkomsten de rijke zegen, dwars door de kerken heen HERMANN ZAISS SPRAK. Nadat ds A. van der Most, Ned. Her vormd predikant te Rotterdam, was voorgegaan in gebed, beklom Hermann Zaiss, samen met een tolk, de preek stoel. (Na elke zin gaf de tolk een nogal gebrekkige vertaling, wat zeer hinderlijk werkte!). „Waarom sta ik hier?", zo begon broeder Zaiss. „Duizenden anderen zijn beter dan ik. Ik ben een zondaar, maareen bijzondere zondaar: ik weet dat mijn zonden gewassen zijn door het bloed van Jezus Christus. En tegen dat bloed is niets bestand. Niets op aarde en niets in de hemel. Als wij in het bloed van Jezus gewassen zijn, zijn ziel en lichaam rein. Ook het li chaam. Want in hetzelfde hoofdstuk stort. Drie militairen werden gedood, vier ernstig gewond, terwijl één man van Jesaja, waarin gezegd wordt: Wie onze krankheden op Zich neemt? Hierna stond hij stil bij de geschie denis van Elia en Eliza, zoals die in 2 Koningen 2 beschreven is. Hij teken de het machtige geloof van Elia, de man die alleen stond tegenover 850 priesters van Baal en Astarte en die hen bespotte met hun afgoden. Het leek een verloren zaak, maar Elia overwon door het geloof: het vuur kwam uit de hemel. God deed hier grote dingen: God toont zich voor ie der zo groot als de mens zelf groot is, aldus de spreker. Elia kon dat water dat hij over het altaar had uitgegoten, verbranden omdat hij een lucifer in de hemel had ontstoken. „Kunt U wa ter met een lucifer verbranden?" zo vroeg Hermann Zaiss. „Elia kon het. En zieken genezen is heel wat gemak kelijker dan water verbranden!" Ook Eliza werd in de tekening be trokken, de sterke boerenjongen, die 12 juk ossen mende. God vraagt krach tige figuren, zo concludeerde hij. De wereld behoort aan mensen die moed hebben; met zwakkelingen, met men sen die zeggen: „Hier sta ik, ik kan' ook anders!" kan God, wil God niets beginnen! Eliza was een profeet van God. Het ware te wensen dat iedere gemeente profeten had, want zij zijn de mensen die Gods berichten over brengen. Daarna stond hij stil bij het ver- vermist wordt. heeft onze prediking geloofd?, staat schijnsel van ziekte. „U bent een ori ginele, door God zelf gemaakte afbeel ding van God!" zo zei hij. „Geen waar deloze copiëring. God heeft alles aan U gemaakt en goed gemaakt. Niet met nierstenen b.v. Die nierstenen, die ziekten zijn er door de duivel inge bracht. Dat is tegen Gods wil, want God wil geen duivels als dienaren in Zijn tempel, ons lichaam. En daarom wil Hij dat ieder mens geholpen zal worden. Halleluja dat dat in de Bijbel staat!" Hermann Zaiss besloot zijn toespraak met enkele verhalen uit de practjjk van zijn leven, verhalen hoe hij letter lijk vocht met de duivel, hoe God hem door een visioen inlichtte op welke wijze hij een bepaalde zondaar moest aanpakken, hoe hij genezingen ver richt heeft, enz. „Ik praat met ieder een over Jezus Christus", zo zei hij. „Niemand moet me straks kunnen ver wijten, dat ik hem heb overgeslagen. En als iemand genezen wil worden is mijn eerste vraag: Gelooft ge, dat Je zus Christus de Zoon van God is en dat ook aan U door Zijn kruisdood vergeving van zonden is geschonken?" Met klem liet hij in deze verhalen uit komen, dat niet hij de genezer is, maar God in de Hemel en dat deze wondere genezingen alleen tot stand kunnen komen door het geloof. GEBED EN GENEZING. Na deze toespraak hebben de aanwe zigen, zieken en gezonden, hand in hand gestaan, terwijl Hermann Zaiss bad. Een eenvoudig gebed in het Duits niet door een tolk vertaald. Een af smeken van Gods zegen over de aan wezigen, de zieken vooral, over Ne derland en zijn vaderland. Een gebed, dat na het amen overging in het lied: Wilt gij van zonden en schuld zijn ver lost, naar is kracht in het bloed. Het was het einde van de dienst. Maar slechts na herhaald aanmanen verlieten de aanwezigen het kerkge bouw. Want men wilde getuige zijn van de genezing der zieken. Hermann Zaiss omtrok zich echter daaraan: pas na enige tijd is hij uit de consistorie teruggekomen om samen met de zie ken te bidden. Daar zijn genezingen gebeurd, die velen voor onmogelijk houden. Biuiuen hebben het gezicht herkregen, verlamden hebben hun krukken opzij gezet en liepen, stom men hebben stukken uit ue Bijbel op gezegd. Dit is gebeurd. Met eigen ogen hebben wij een verlamde zien opstaan en naar broeder Zaiss toe zien wan kelen. Daar is grote blijdschap geweest in die kerk, daar rond de preekstoel. Tot na het middernachtelijk uur is men bij elkaar geweest. Toen heeft de evangelist zich teruggetrokken in zijn hotel.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1