West-Duitsland zal de nieuwe landdag van het Saargebied niet erkennen HIPPER NIEUWS 1 Hr. Ms. „Zwaardvis" lag acht uur lang op de zeebodem „Ziekenhuisverpleging op Walcheren" vergaderde N.V* Alginac te Kruiningen kan gaan uitbreiden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De politieke problemen stapelen zich op Hervormingsdag Bonn verzekert: Verder optreden van ex-generaal Ramcke zal voorkomen worden Kentekenbewijs wordt nationaliteitsbewijs spaak is goodwill ambassadeur van noodlijdende kinderen. i i i i i Onderzoek naar onbillijke rij-examens? Vandaag geen „Weekend" hogere uitkeringen, hogere premies van zeewier tot waardevol product Regering schonk crediet de zuid afrikaanse rassenkwestie Binnenvaartuig sloeg om frans offensief in indo-china Drentse aetherpiraten voor de balie zuivering van kenia de bilt zegt Nog buiig. Een duikboot werd vermist (r Ramp-oefening van de Marine in de „Roompot" J Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dykstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD RS* 8e JAARGANG No. 2315 VRIJDAG 31 OCT. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J, Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 7.36 u., onder 17.12 u. Maan op 16.24 u., onder 7.07 u. Volle Maan 12.01 u. Hoogwater Zaterdag 1 November: Vlissingen: 0.49 u. 2.38 m., 13.04 u. 2.27 m. Terneuzen: 1.20 u. 2.55 m., 13.36 u. 2.44 m. Wemeldinge: 2.41- u. 2.02 m., 14.58 u. 1.84 m. Zierikzee: 2.29 u. 1.76 m., 14.45 u. 1.58 m. ifiiiii IIHBIHIIIBI a TALRIJK zijn de kerken, die uit de Reformatie zijn voortgekomen of in later jaren hebben teruggegre pen naar het machtig kerkelijk ge beuren uit de bewogen eerste helft der 16e eeuw. Vaak wordt op enigs zins minachtende of veroordelende wijze gesproken over het zo verdeel de Protestantisme, terwijl dan hoog opgegeven wordt over de eenheid der R.K. kerk. Maar daarmee mag nog niets worden gezegd tegen de kerk hervorming, die door Luthers geloofs daad en moedig optreden tot een feit geworden is. Zelfs de Roomse kerk zou niet geworden zijn wat zij nu is, als zij in haar geschiedenis niet de Con tra-reformatie had gekend. De oude R.K. Kerk heeft veel, zeer veel te danken aan de geboorte van de Re formatie, want daardoor werd in die dagen het proces van haar ontaarding tegengegaan. De Kerken der Hervor ming hebben alles te danken aan Gods geschenk in en door de arbeid der ervormers. Allerlei historische gege vens uit die tijd zijn prachtig en waardevol, maar vergeten wij op deze herdenkingsdag niet, dat het voornaamste voor ons is, dat wij de wortelen waaruit de Hervorming ge boren is, leren kennen. Die hebben immers eerst in alle stilte gewerkt om daarna op Gods tijd de wezenlijke vruchten tot rijpheid te brengen. De Hervorming is niet op een be paalde dag begonnen, maar is veel meer een resultaat van een ervaring, van een leven en niet van één han deling of van één dag. Het is de erva ring van de mens met zijn God in het overwinnende geloof, dat Jezus Chris tus zijn Heer is. En zo gezien dateert bet Protestantisme niet slechts sinds de dagen van Luther, Zwingli en Cal- vjjn, maar was in beginsel reeds in de dagen der Apostelen aanwezig. Weliswaar werd het eerst in de 16e eeuw met die naam' gedoopt. Zo ge zien is de hervorming als beginsel ook geen stilstaand feit, dat na het leven der bekende hervormers werd afgesloten. Het leeft en werkt nog. 31 October is niet slechts een dag van gewijde en dankbare herinnering voor de Protestantse Christenheid, maar veelmeer een dagj van appèl, waarop de oproep komt tot allen, die de Naam van Christus dragen en lief hebben. Moet er niet steeds weer her vormd worden? Dankbaar zijn wij, dat de kerkhervorming ons. de rijke boodschap van Gods overvloedige ge nade in Christus opnieuw heeft ge bracht en ons licht, vrijheid en per soonlijke verantwoordelijkheid heeft geschonken. Maar wordt nog steeds de kracht van het Evangelie zó be leefd, dat de mens eerbiedig en ver langend naar zijn open Bijbel grijpt, vrijmoedig en dankbaar de open weg tot God bewandelt en vol verwonde ring de heerlijkheid van het Konink rijk van Jezus Christus ziet? Bijbels gesproken en reformatorisch gedacht kan niemand Christen zijn zonder de Geest van Christus en werkt uiteindelijk tegen Christus een ieder, die wel Zijn Naam wil dragen maar niet handelt in Zijn Geest, want daar staat een mens, die niets kent van de hervorming van eigen hart en leven. NIEMAND BEWERE dat protestant, luthers, hervormd, gereformeerd of evangelisch gelijk staat met anti- cathollek. Wie zo spreekt is een vreemdeling in de geschiedenis der hervorming en in het kerkelijk Jeru zalem onzer dagen. In de Protestantse Kerken is de laatste jaren veel meer streven naar een echte gemeenschap onderling dan in de Roomse Kerk, waar van geen gemeenschap sprake kan zijn zonder de onvoorwaardelijke buiging onder het pauselijk gezag en de dogmata der Kerk. Alle meeleven de Christenen beseffen tegenwoordig steeds meer, dat wij door Gods goed heid en door de nog aanwezige wer king van de Heilige Geest mogen leven in een oecumenische eeuw. Dit ontwaakte besef doet ons bidden en werken voor een voortgaande vernieu wing, opdat aller geestelijk leven en ook het gehele kerkelijke leven steeds meer beantwoorden zal aan hetgeen Jezus Christus, het ène Hoofd van de heilige, algemeen Christelijke Kerk vraagt van allen, die Zijn Naam be lijden. Laat Rome spreken en schrij ven over „de gescheiden broeders, die nog buiten zijn". De ware kinderen der Reformatie weten, dat zij door genade mogen behoren tot het eeuwig Rijk van Jezus Christus en Zijn ge tuigen mogen zijn in deze wereld. Zij weten zich door het zaligmakend ge loof gerechtvaardigd en met de Apos telen en Hervormers belijden zij met blijde geloofszekerheid: Ik ken de ge hele Christus als mijn Zaligmaker en Heer, ik bezit de gehele Bijbel als mijn pelgrimsstaf en ik aanvaard de gehele Kerk van Jezus Christus voor mijn gemeenschap. Waar dit met hart en mond beleden wordt en door de nieuwe wandel bevestigd wordt, daar zijn de wortelen der Kerkhervorming nog steeds levend en gezond en daar zullen altijd weer de vruchten der hervorming worden gezien. Dit alles ter ere van Hem, Die ons door de ene Middelaar Zijn rijke genade De problemen rond het Saargebied stapelen zich steeds verder op. De re gering in Bonn heeft meegedeeld, dat zij het houden van de verkiezingen in Saarland op 30 November a.s. beschouwt als een hindernis voor de voort zetting der Frans-Duitse besprekingen over de toekomst van de Saar. De regering zal de nieuwe landdag, die wordt gekozen op 30 November, niet erkennen. Dit is ook al het geval met de tegenwoordige volksvertegenwoor diging van de Saar, De Fransen daarentegen zijn van mening, dat de verkiezingen een zui ver binnenlandse aangelegenheid vor men, en dat er geen enkele reden is om de besprekingen met West-Duits- land over de Saar af te breken. DE VERDRAGEN. De regeringspartijen te Bonn hebben Donderdag in de Bondsdag bekendge maakt, dat zij de behandeling in twee de en derde lezing willen van de ver dragen tussen West-Duitsland en de Westelijke mogendheden. Dit zou moe ten geschieden op 26 en 27 Nevember a.s. DE KWESTIE-RAMCKE. De Duitse delegatie, die deelneemt aan de Europese jongerenconferentie te Den Haag heeft gisteren op een persconferentie de houding van de voormalige S.S.-generaal Ramcke af gewezen. schonk! J. K. SUBSIDIE VOOR BOERDERIT- BOUW OP VERKAVELDE GRONDEN. Tb c rei subsidieregeling getroffen voor dc bocrclerijbouw op ontgonnen en nieuw verkavelde gronden. Nadere inlichtingen ral de minister nog verschaffen in een nota van wijziging op de begroting 1953, zo deelde de bewindsman mee, in antwoord op jen vraag van het Tweede Kamerlid de beer Droesen (K.V.P.). De kentekenbewijzen voor motorrijtuigen, welke zijn afgegeven na 1 Januari 1951 kunnen na 31 October dienst doen bij terug keer uit het buitenland in Nederland of in het gebied van de Benelux-Unie als natio naliteitsbewijs, zo deelt het ministerie van Financiën mee. De motorrijtuigen kunnen dan vrij en zonder zekerheidsstelling wor den ingevoerd. Op kentekenbewijzen, die na 31 October 1952 worden afgegeven kun nen aantekeningen voorkomen, die het be wijs ongeldig maken als nationaliteitsbewij- zen. De naam van het kentekenbewijs zal in de toekomst zijn nationaal-kentekenbe- wijs. Houders van een kentekenbewijs moeten zich niet ongerust maken. Voo£ hen geldt een generaal-pardon, dat wil zeggen dat hun kentekenbewijzen gelijkgeschakeld wor den met een nationaliteitsbewijs. Na 1 No vember worden alleen nationaal kenteken bewijzen afgegeven, wanneer volledig ge documenteerd aangetoond kan worden dat aan fille verplichtingen is voldaan. De Belgische oud-premier Spaak, die Maandag gesproken heeft voor het Euro pees forum van politieke jongeren te Den Haag, heeft zich nog een paar dagen voor andere zaken in ons land opgehouden. Zijn komst naar ons land had ook ten doel met de Nederlandse regering te spreken over de financiële bijdrage van ons land aan het internationaal noodfonds voor kinderen van de Verenigde Naties. Ook in andere landen heeft Spaak reeds een goed woordje ge daan voor dit noodfonds. Het fonds heeft in zijn strijd tegen de ziekten onder kinderen in onontwikkelde gebieden veel nuttig werk verricht. De re geringen dragen op vrijwillige basis tot dit fonds bij. De Ver. Staten hebben op zich genomen voor elke dollar die andere lan den bijdragen twee dollars te betalen. Ons land heeft sedert 1949 een bijdrage gegeven van 238.000 gulden. Voor aankopen ten behoeve van het fonds van de Unicef werd tot nu toe in ons land voor 1.600.000 dol lars besteed. Amerikaanse tanks aan zonegrens teruggezonden De zender van de Amerikaanse strijdkrachten te Berlijn heeft bekend gemaakt, dat Oostduitse spoorweg functionarissen Donderdag acht Ame rikaanse tanks, die per trein via de door Oost-Duitsland lopende spoorlijn van West-Duitsland naar Berlijn ver voerd zouden worden, hebben aange houden en teruggezonden. Dit is voor de eerste maal dat tanks werden te gengehouden. Als reden werd opgegeven, dat de tanks te zwaar en te breed waren voor de spoorlijn. Nederlandse tentoonstelling in Mexico geopend De president van Mexico heeft in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard gisteren de tentoonstelling van Nederlandse producten geopend. Het hoge gezelschap maakte een wan deling van twee uur langs de stands. De nieuwe Nederlandse hoge com missaris mr. W. F. L. Graaf van Bij- landt zal op 15 December a.s. zijn functie aanvaarden. Hij legt op 1 Nov. zijn werk als gezant te Rome neer. Het Nederlandse oorlogsgravencomité heeft de jaarlijkse herdenking van de gevallenen vastgesteld op 15 Novem ber a.s. Bij de uitreiking van Friese litteraire prijzen is meegedeeld, dat het regeringsrapport over de Friese kwestie gereed is en momenteel wordt bestudeerd. Te Buenos Aires zijn gisteren grote anti-Britse betogingen gehouden. Argentinië maakt aanspraak op de Falkland-eilanden, die onder Brits beheer staan. Tweehonderd werkloze Italiaanse emigranten zijn te Sydney slaags geraakt met de Austra lische politie. Zij hadden zich in verbinding ge steld met de regering te Bonn en men had hen verzekerd, dat een verder openbaar optreden van de „ex-Nazir zal worden voorkomen. Men betreurde het geval in hoge mate. Het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen gaat bij het afne men van de rijexamens zo te werk, dat alle binnenkomende aanvragen in een bepaalde kring zonder enige selectie over de in deze kring werkzame adviseurs worden verdeeld. Deze adviseurs examineren dus candidate» die voor de eerste keer. en die voor de tweede keer de proef afleggen. De advi seur werkt aan de hand van een boekje, welke hen verplicht alle gemaakte fouten van de candidaat te noteren. De waarde welke hij aan deze fouten moet toekennen zijn voorgeschreven. Niettemin kan het voorkomen dat bij de ene adviseur het percentage van afgewe zenen minder dan 30 en bij de andere ad viseur zelfs meer dan 70 bedraagt. -In een dergelijk geval zal blijken, dat de ene ad viseur hogere eisen stelt dan een ander. Het is de plicht van het C.B.R., zo deelt men mee, en in het belang van de verkeers veiligheid dat een onderzoek naar deze ge vallen wordt ingesteld. Dit is nodig omdat anders de weg naar een subjectieve beoor deling geopend wordt. Onder de tegen woordige omstandigheden is een afkeu ringspercentage van 40 tot 60 aanvaard baar. Nederlands rundvee voor Italië. Maandag a.s. verlaat een grote ge schenkzending rundvee ons land met bestemming Italië. Minister Mansholt heeft verleden jaar in Rome bekendgemaakt, dat Ne derland o.a. rundvee zou schenken ten behoeve van door de watersnood in de Po-vlakte getroffen boeren. Het verwezenlijken van deze toezegging moest Worden uitgesteld tot de mond en klauwzeer-epidemie was bedwon gen. De Nederlandse regering schenkt 100 koeien, waarvan 20 stamboekkoei en, terwijl het bedrijfsleven 75 vaar zen, 5 geregistreerde pinken alsmede 2 stamboek-stieren voor de Po-slacht offers beschikbaar stelt. Wegens overvloed van kopij en advertenties moest de verschijning van het Zeemvsch Weekend dit maal van vandaag naar morgen verschoven worden. Dit behoeft trouwens voor niemand meer een bezwaar te zfjn, want zoals be kend kunnen onze postabonnee's Zaterdags hun krant (voorzien van een oranje bandje) aan het post kantoor afhalen, zodat ze tocli in het weekend hun Zondagsblad kunnen lezen. Amerika heeft nieuw vliegtuig voor vliegdekschepen Een nieuw Amerikaans zwaar straal vliegtuig met schuin achterwaarts ge richte vleugels, heeft In Californië een eerste vlucht gemaakt. Het is het eerste toestel, dat met dit soort vleugels uitge rust is. Het toestel is bestemd voor ope ratie van vliegdekschepen en is als zo danig het grootste dat nu in gebruik is. De machine kan over grotere afstanden met hogere snelheid een zwaardere bom- menlast vervoeren dan de bestaande toe stellen van dit soort. Ook is het vervoer van atoombommen mogelijk. Dc belangstelling der leden is zeer gering De Vereniging „Ziekenhuisverpleging op Walcheren", die Donderdagmiddag in het Nederlands Koffiehuis in Middelburg onder leiding van burgemeester J. L. Dregmans vergaderde, heeft enkele belangrijke besluiten genomen met betrekking tot de uitkeringen bij opname in een ziekenhuis en de premie betaling. Met ingang van I Januari zal de uitkering 3e klasse van 7,25 worden verhoogd tot 8,— per verpleegdag, terwijl de bijkomende kosten 3e klasse van ƒ40.— op ƒ100.maximaal zullen worden gebracht. Voor vervoerkosten zal maximaal ƒ25.worden uitbetaald. Dit alles heeft be trekking op de A-verzekering, die 42 dagen uitkering garandeert. Klompenhandelaren op klompen naar de Groningse klompenbeurs. Vandaag wordt in Groningen een natio nale klompenbeurs geopend. Het doel van deze beurs is o.m. propaganda te maken voor de Nederlandse klomp. Fabrieken en handwerkers uit alle delen van het land zonden klompen naar Groningen. Een jury zal deze klompen keuren en zonodig bekro nen. De klompenmakers zelf komen vandaag op klompen naar Groningen. Naar wij vernemen heeft de N. V. Alginac te Roosendaal, die te Kruinin gen een fabriek voor het verwerken van zeewier tot alginaten exploiteert, gisteren uit Den Haag mededeling ont vangen dat uit het ontwikkelingscre- diet een groot bedrag is toegewezen voor het doen van verder research- werk en uitbreiding van het bedrijf. Voor het bedrijf, dat in 1947 werd gesticht en aan het kanaal door Zuid- Beveland ligt, betekent deze crediet- verlening een grote steun. De directeur van de fabriek, drs Veldkamp uit Roosendaal, sprak dan ook zijn grote dankbaarheid uit voor de steun die hij hierbij heeft gekregen van het E.T.I. in Zeeland, het provin ciaal bestuur, van het gemeentebestuur van Kruiningen, alsmede het Centraal Instituut voor Industrieontwikkeling (C.I.V.I.) en de R(jksnijve§heidsdienSt. Zij allen hebben de staat voor deze in dustrie weten te interesseren, hetgeen ook bleek uit het bezoek, dat minister v. d. Brink er tijdens zijn Zeeuwse reis heeft gebracht. OPTIMISTISCH. Drs Veldkamp toonde zich tevens zeer optimistisch over de toekomst. Het leuke is, zo zei hij ons, dat de Nederlandse alginaten, Zeeuwse alginaten zijn en hij vertelde hoe voor- De Britse regering is van mening, dat de algemene vergadering der V.N. niet competent is de Zuidafrikaanse rassenkwestie te behandelen. De be handeling door de algemene vergade ring zou een schending van het hand vest betekenen. Twee opvarenden verdronken Ter hoogte van Willemsdorp in het Hollands Diep is gisteren een met sui kerbieten geladen binnenvaartuig, dat op weg was naar Zevenbergen, omge slagen. De schipper, afkomstig uit Dreumel, en zijn knecht zijn daarbij verdronken. De oorzaak van het on geluk is niet bekend, doch men ver moedt, dat de boot door de hevige wind is omgeslagen. De Franse troepen zijn in Indo-Chi- na een tegenoffensief begonnen. Zij staken de Zwarte rivier over. Men tracht de troepen van de Vietminhop- standelingen de terugweg naar de ba sis af te snijden. al het Zeeuwse zeewier, dat vroeger alleen een geringe waarde had als var kensvoer, bij uitstek geschikt is om te verwerken. De N.V. heeft de Zeeuwse zeedijken gepacht en laat daar het wier plukken dat dan ver werkt wordt. De uit zeewier bereide alginaten vinden practisch overal toepassing waar fabrieksschoorstenen roken, al dus drs Veldkamp. In de voedingsmid delenindustrie kan men het product gebruiken als verdikkingsmiddel, evenals bij de consumptie-ijsbereiding. In de textielindustrie kan men het ge bruiken voor het appreteren en be drukken van stoffen. De papierindus trie gebruikt het voor het waterdicht en vetvrjj maken van papier en ook in waterzuiveringsinstallaties wordt het toegepast. Nu men het researchwerk nog kan uitbreiden zullen de toepassingsmoge lijkheden ook nog stijgen. Ook voor de gemeente Kruiningen betekent de ze uitbreiding een succes. De uitkeringen ingevolge de AA- verzekering zijn tot dezelfde hoogte opgevoerd, maar zij zullen worden verstrekt maximaal 180 dagen boven de genoemde 42 dagen. Het uitkerings bedrag der B-verzekering wordt ver hoogd van 100.tot 150.Toege voegd worden de kosten van de nar- cotiseur en ook van de rheumatoloog, dit laatste op verzoek van dokter H. P. Veening, internist te Vlissingen. Voor de C-verzekering tenslotte geldt een hogere uitkering van 50. tot maximaal 250.Voor beide ver zekeringen geldt de termijn van 52 weken. In verband met deze hogere uitke ringen dient de premie iets te worden verhoogd. Voor de A-verzekering zal zij per 1 Januari a.s. bedragen: 22 cent per week voor personen van 16 jaar en ouder (voor kinderen beneden 16 jaar t/m. het 3e kind 5 cent per week) voor de AA-verzekering 5 cent per week (kinderen vrij); voor de B-ver zekering 10 cent per week (kinderen 3 cent) en voor de C-verzekering 16 cent per week (voor kindéren 5 cent). REGELMATIGE VOORT GANG. In zijn openmgswoord verklaarde de heer Dregmans, dat het werk der Ver eniging in het afgelopen jaar regel matig voortgang kon vinden. Hij be treurde de zeer geringe belangstelling der leden en prees de activiteit van de bodes en het bureaupersoneel. Van enige reserve is geen sprake. Daar de Vereniging een zo groot mogelijke service wil blijven bieden en de zie kenhuiskosten enorm zijn gestegen moest het bestuur tot zijn spijt met voorstellen komen tot premieverho ging. De agenda werd vlot afgewerkt. No tulen en jaarverslagen, uitgebracht door de secretaris-penningmeester, de heer L. Onderdijk, werden goedge keurd. De financiële commissie advi seerde, bij monde van de heer k. A. Hamelink te St. Laurens, gunstig. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren Dregmans en arts W. Feikema, werden bij acclamatie herkozen. Tot lid der financiële commissie werd in de plaats van de heer Hamelink geko zen de heer S. Francke en tot zijn plaatsvervanger de heer W. Bommeljé, beiden te Oostkapelle. reeds heeft gedaan om verandering in de toestand te brengen. Mede door da ingewikkeldheid der verzekerings techniek neemt de belangstelling steeds meer af bij de afdelingsbestu ren. Misschien is het mogelijk deza weer wat te doen toenemen door de herdenking van het 25-jarig bestaan der Vereniging op 23 Juni 1953, ter gelegenheid waarvan de secretaris een boekje zal schrijven. Hoe het zij; „Ziekenhuisverpleging" gaat door met het werk, dat gelukkig zeer velen tot dankbaarheid stemt. Toen de Hoog^veense timmerman Jan de Jong, thans woonachtig te Rotterdam, op een gegeven moment een geheime zender kocht, heeft hij tai van Hooge- veense ingezetenen in dit clandestiene be drijf getrokken. Het gevolg daarvan was, dat Woensdag een aantal aetherpiraten voor de politierechter te Assen terecht stond. De J. verklaarde de geheime zender te hebben gekocht om er mede te handelen. Hij wilde veel geld verdienen met het doel een grotere zender beschikbaar te stellen voor de republiek Zuid-Moluk- ken. De officier van Justitie eiste een maand gevangenisstraf. De politierechter ver klaarde dat het uit moest zijn met de ge heime zenders in de provincie Drente. Zij storen het lucht- en het scheepvaart verkeer en kunnen tot ernstige ongeluk ken aanleiding geven. Drente zit vol met geheime zenders. Verdachte de J. had 12 Hoogeveense ingezetenen mee in het avontuur gesleept die allen werden veroordeeld tot hechte nis en boete. Van allen werd het radio ontvangtoestel verbeurd verklaard, In dien dit gebruikt was om de geheime zender, die onder de naam „Sport", „Roodborstje" of „Vrijbuiter" in de aether was geweest, te controleren. Verder werden de exploitanten van de geheime zenders Excelsior, Monte Carlo, Olympia, de Zwaluw, Meteoor, de Koe koek en Okido veroordeeld tot gevange nisstraffen van 6 weken tot 2 weken. Een enkeling kwam met een boete vrij. GEEN INTERESSE. Tijdens de rondvraag stelde de heer Hamelink de vraag, waar het eigenlijk heen moet met de vereniging, nu er absoluut geen interesse bij de leden bestaat. Straks is alleen het bestuur aanwezig om beslissingen te nemen. De voorzitter antwoordde, dat het be stuur zich ernstig over een nieuwe organisatievorm heeft beraden, maar dat het niet zal komen met het voor stel een stichting te vormen, omdat dan het democratische karakter vol komen teloor zal gaan. Van de plaatsen, waar geen afdelin gen meer bestaan, worden de leden ter vergadering toegelaten. Zij hebben echter geen stemrecht. De heer Onderdijk gaf een uiteen zetting van al hetgeen het bestuur In Kenia is een grote zuiveringsactie begonnen. Vólgens de eerste berich ten hebben de militairen, die er aan deelnemen, ruim 3600 inboorlingen ge arresteerd. In de Amerikaanse gevangenis te Chester hebben de opstandelingen ge weigerd de zeven bewakers, die als gijzelaars worden vastgehouden, uit te leveren. Ze willen eerst al hun eisen ter verbetering van hun behandeling ingewilligd zien. Wisselende bewolking met enkele buien, plaatselijk vergezeld van hagel of onweer. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noordwest en West. De zelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. „HALLO DUIKER, hallo duiker, hoe is de telefoon?"Een jonge luitenant ter Zee 2e kl. buigt zich belangstellend over een klein apparaat en manipuleert met enkele knopjes. Uit een luidsprekertje voor hem klinkt een zacht geruis. Dan onvervalst Rotterdams: „Hij piept als de ziekte Ge hebt het geraden, we zijn hij de Marine te gast, onze eigen onversneden marine, met de snerpende fluitjes en het goudgalon, met de joppers en de kleumende vingers. Met de mannen van Tromp en Evertsen. Er is een duikboot zoek geraakt. Ze is bij een oefening in de Roompot, aan de mond van de Oosterschelde, ondergedoken en niet meer boven ge komenHol is de zee en rauw de wind. 200 gevangen Zuidkoreaanse gueril- lastrijders hebben een poging gedaan om uit de gevangenis te ontsnappen. De bewakers openden het vuur. Er is niemand ontvlucht. Hoeveel slachtof fers er zijn is nog niet bekendgemaakt.de commandant Zeemacht het „Maboo Het moet iets afgrijselijks zijn. Ik heb nu zelf voor het eerst een varen de duikboot bekeken en ben langs ra zend malende machines door zijn in gewanden gekropen. Neen, voor mij geen duikboot. Maar zeg het niet tegen de jongens, die erop varen. Ze vliegen U aan. Er is maar één schuit bij de marine en dat is hun schuit. Basta. Gisterochtend in alle vroegte, toen de nevel van de nacht nog over het water hing, verdween Hr Ms „Zwaard vis" onder de zeespiegel. Ze moest om zes uur weer boven komen. Men wist dat. Het is namelijk stel regel, dat een duikboot-commandant, voor hij gaat duiken een telegram naar zijn basis zendt, waar hij precies gaat duiken en om hoe laat en waar hij weer bovenkomt. Zodra het schip weer aan de oppervlakte is volgt eveneens een melding. Ik behoef U niet te ver tellen dat dit alleen geldt voor oefe ningen in vredestijd. Het is een goede stelregel, want blijft de melding één uur achter, dan begint men al maat regelen te nemen, die uitgevoerd wor den, wanneer er nóg een uur verstre ken is. Zo ook gisteren. Om 7 uur stuurde I" telegram: „Alarm, een onderzeeër is een uur over tijd" en om acht uur het „Maboo II", dat zoveel wil zeggen als „vooruit erop af!" ER OP AF. En ze schoten erop af, de Hr Ms „Evertsen", de torpedobootjager met als commandant de Kapt. Lt.-ter Zee A. P. Ferwerda, die tevens het opspo ringswerk leidde, het opnemings- en politievaartuig „Luymes", het patrouil levaartuig „Queen Wilhelmina", een flotilje mijnenvegers en de onderzee boot O 21. En daar begon in de Room pot om 8 uur precies het opsporings werk, het bepalen van de juiste plaats waar de vermiste onderzeeër lag. Men had enorm geluk: om 8.14 uur ontdek te men een olievlek. Direct ging men toen met het zgn „Asdic" luisterappa raat de zeebodem afzoeken. Kort daar op wees het Asdic-apparaat de rich ting waar vermoedelijk het schip kon liggen. En terwijl de „Luymes" met een krachtig echolood de plaats verder ging bepalen gingen de andere sche pen, geassisteerd door een „Sea-otter" van de Marineluchtvaartdienst, op nieuw naar sporen zoeken. Om 8.28 volgde 't sein van de „Luymes": „Nu heb ik haar waarschijnlijk". Direct DUIKBOTEN VERDWIJNEN in vredestijd, om nooit meer boven te komen. Wie las niet met ont steltenis de onderzeebootrampen in Engeland en Frankrijk. Giste ren heeft men ons kennis laten maken met de methode, die wordt toegepast, wanneer een onderzeeër tijdens een oefening wordt vermist. Eén onzer redac teuren geeft hiervan bijgaande reportage. stoomde men terug naar de onheils plaats en juist toen men daar aan kwam, borrelde een luchtbel omhoog. Nu was het wel zeker. HANDGRANATEN. Een boei met een geel zwart geblok te vlag werd uitgegooid en 12 hand granaten barstten na elkaar onder wa ter uiteen, als een sein dat er voldoen de schepen In de buurt waren en dat de opvarenden uit de duikboot via de ontsnappingsluiken het schip konden verlaten.^ En toen kwam ook de „Hercules" aan bod, het sterke bergingsvaartuig en duikwerkschip, afkomstig uit een Duitse Dorniervliegtuigbasis. Met nog een ander duikerscheepje nam deze „sterke" ligging bij de boei. Hier hebben we kwartiermeester W. van Fessem in het duikerpak zien ste ken. Hij werd er liefst 90 kilogram zwaarder van. Hij ging onderzoeken hoe of de on derzeeër erbij lag. Diepte 20 meter. „Een peuleschilletje meneer Én ik hoorde sterke verhalen over 160 meter diepte, hetgeen overigens niet hier, maar in Engeland is gebeurd. Nee, 65 meter is al heel behoorlijk, ver zekert een matroos mij. (Zie voor vervolg pag 2 kol. 4).

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1