In de Jonge Raad van Europa wordt (el gedebatteerd. de loup< Schilders rond de eeuwwisseling. De zee vreet de duinen bij Oostkapelle weg. Een Duitse socialist werd tot voorzitter gekozen. RHEDMIN^^/ Zal Acheson aftreden 7 Humor en ernstals in een echt parlement. Den Haag moet eindelijk de alarmklok horen! Recreatie en waterwinning worden ernstig bedreigd. De klokken luiden Revanche* Kunst» Winterhanden jgênééstT Donderdag 30 October 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder Terwijl wij dit schrijven luiden over Goes de klokken: 29 October, dag der bevrijding van het Duitse juk. Een dag die velen nog vers in het geheugen ligt maar waaraan men misschien toch niet gedacht zou hebben als die klokken niet hadden geluid! Want 8 jaren zijn voorbijgegaan sinds die dag; 8 jaren waarin zoveel is gebeurd, dat al die droefheid en al dat leed van de bezetting en al die vreuge van de bevrijding, neen, niet vergeten, maar wel op de achtergrond gedrongen zijn. Vergeten zal men het nooit! Is het goed dat die klokken luiden? Dat men weer aan dat alles wordt her innerd? Dat kan goed zijn. Maar dan zal dat gedenken niet moeten liggen in de sfeer van haat om wat de Duit sers ons aandeden en in de sfeer van „revanchegedachte". Vergeven is moei lijk, maar het is een Goddelijk gebod! Laat, als .die klokken ons die tijd in gedachten terugroepen, de dankbaar heid aan God ons vervullen, dat Hij ons verlost heeft uit zo grote nood! De Nederlandse regering heeft een flink gebaar gemaakt. Op een bijeen komst van de G.A.T.T., een organi satie, die zich bezig houdt met de al gemene overeenkomst betreffende han del en tarieven, heeft men laten we ten, dat men minder tarwe van Ame rika zal afnemen, tenzij de Amerika nen de beperkingen op onze kaasin- voer willen opheffen. Zoals men weet hebben de Ver. Staten omstreeks een jaar geleden be perkende maatregelen genomen ten aanzien van de invoer van kaas, om de eigen kaasproducenten te bescher men tegen buitenlandse concurrentie. Vooral Nederland werd hierdoor ern stig getroffen en protesten zijn dan ook niet uitgebleven. Maar het was tever geefs. Nu is Nederland dan van plan 15.000 ton tarwe minder van Amerika af te nemen dan in het thans lopende jaar. Natuurlijk weet men, dat de Ameri kanen hiervan niet zullen schrikken en dat de Amerikaanse exporteurs geen boterham minder zullen eten wegens dit verlies van een klant. Maar het gaat hier om het psychologische effect. In de G.A.T.T. zijn vele landen vertegenwoordigd en het is goed dat voor dit forum de Amerikaanse han delswijze aan de kaak wordt gesteld. Ook al is het dan door het kleine Ne derland. En het voorbeeld schijnt aan stekelijk te werken, want ook Austra lië, Canada en Nieuw-Zeeland schijnen soortgelijke maatregelen te willen ne men. Zo ziet men dat Nederland toch niet enkel en alleen naar de pijpen van Uncle Sam danst een bewe ring die door ultrarechtse en ultra- linkse elementen nogal eens wordt geuit! In Rotterdam zal een monument verrijzen ter nagedachtenis van hen, die in dienst der koopvaardij tijdens de oorlog het leven hebben gelaten. De Stichting Nationaal Koopvaardij- monument had daartoe een prijs' vraag uitgeschreven, een jury had één der inzendingen als de meest passen de uitverkoren maar de Stichting heeft het door de jury bekroonde ont werp gepasseerd en heeft een ander ontwerp gekozen. Niet omdat men de jury wilde dwarsbomen, maar om de eenvoudige reden, dat men van mening was dat verreweg de meesten, die het monument zouden beschouwen, er niets van zouden begrijpen. Naar ons gevoelen een alleszins aanvaardbaar argument. Want men behoeft maar één tentoonstelling van moderne kunst te bezoeken om te we ten hoe ver de hedendaagse kunste naar afstaat van het grote publiek. De kunstenaar van heden schijnt op een zo eenzame hoogte te willen staan, dat men op zijn minst een handlei ding nodig heeft om zijn kunstuiting te kunnen begrijpen, om bij benade ring aan te voelen, wat hij er mee heeft willen zeggen. Wij zijn maar leken, maar wij geloven niet dat dit goed is. En zeker niet goed voor een monument, dat een plaats in ons na tionale leven dient in te nemen. Een kunstenaar mag alle vrijheid hebben maar hij kan zijn publiek niet dwingen zijn werk mooi te vinden. En daarom zal hij, als hij wil mee dingen in een prijsvraag voor iets dat voor het grote publiek bestemd is, een oplossing moeten zoeken, die het pu bliek bevredigt en die aan de andere kant zijn kunstenaarshart geen ge weld aandoet. Maar misschien zien wij dat verkeerdwij zijn tenslotte maar leek! 'eruanen gebruiken pingpongballen bij longoperaties. Specialisten, verbonden aan een zieken huis te Lima (Peru) hebben meegedeeld, dat zij bij bepaalde longoperaties gebruik maken van pingpongballen om de door het wegnemen van aangetaste weefsels ontstane ruimten op te vullen. In verscheidene hon derden gevallen heeft men reeds met goed gevolg van deze methode gebruik gemaakt. Tot dusver gebruikte men kunsthars bij dergelijke operaties, doch de prijs van dit materiaal was te hoog. Ingezonden Mededeling (adv.). ff (Van onze parlementaire redacteur.) De „jonge Raad van Europa" is op gang. Als men de ogen sluit voor de vele gebreken, die aan de organisatie kleven en als men bereid is toe te geven, dat de eenwording van Europa door dit congres geen stap vooruit zal komen, dan zal men moeten erkennen, dat het goede dagen zijn, die deze Europese jongeren in de deftige Ridderzaal door brengen. Het beetje humbug, onlosmakelijk verbonden aan zulke mani festaties, moet men maar op de koop toe nemen. Feit is, dat de Europese politieke jeugdleiders door tal van experts op uitnemende wijze worden voorgelicht over talrijke actuele problemen. Er wordt op dit congres hard gewerkt en gestudeerd, zodat nu wel reeds vast staat, dat deze unieke verzameling jongeren waardevol werk verricht. En dat zij een belangrijke aanvulling op hun nationale scholing krijgen. Zoals in een echt parlement wisselen hu mor en ernst elkaar onophoudelijk af. Er wordt zwaar gedebatteerd. Ook over onbe langrijke ordeproblemen. Met als resultaat dat tenslotte alles onveranderd blijft. Dat hoort er nu eenmaal bij. Zo werd een Ita liaans voorstelom de nationale delegaties bij eikaar te laten zitten, met zo'n fanatieke ijver bestreden en verdedigd, dat de arge loze toeschouwer wellicht vermoedde, dat het met de eenheid van Europa nu wel voot goed was gedaan. Moeten de gedele geerden alphabetisch blijven zitten? „Ja", zei de één. „wij zijn Europese jeugd". „Neen", zei de ander, „de internationale fracties be horen bij elkaar". Tijdens een pauze klom een enthousiaste Engelse jongeman in een der bijzalen op een stoel en hield een da verende „zeepkistrede" om zijn mening over deze „netelige" kwestie aan anderen op te dringen. SOCIALISTISCHE PRESIDENT. Ook de verkiezing van de president le verde een politiek steekspel op zoals men slechts van echte parlementen kan leren. De internationale socialistische en liberale groeperingen zouden elkander steunen, waardoor het practisch onmogelijk werd dat een Christen-democraat deze eervolle functie zou kunnen bekleden. Met politieke behendigheid wist men tot een compromis te komen. De stevige voorzitter van de Duitse C.D.U. jongeren, Majonica, mocht de openingszitting leiden. Hij deed dit voor treffelijk, maar moest bij de verkiezingen de eer laten aan zijn landgenoot Strasser, die een leidende rol speelt in de internationale socialistische jeugdbeweging. Zo duiken er steeds nieuwe problemen op. Majonica had geen ongelijk toen hij be weerde, dat noch Europa, noch dit congres zonder moeite geboren worden. EUROPA-SCHIP. Intussen weet langzamerhand het Haagse publiek wel dat deze bijeenkomst in de Ridderzaal wordt gehouden. De trouwe be zoekers van het centrum merken dit auto matisch, maar bovendien rijdt er een schip door de Haagse straten. Het Europa-schip, versierd met de vlaggen van de Straatburg- se landen. Een nieuw schip wordt gedoopt, ook als het zich op wielen voortbeweegt het was de heer Drapier, de BelgiscEe secretaris-generaal van de Parlementaire Raad van de Europese beweging, die de champagnefles, gevuld met een ander vocht dan het etiket deed vermoeden, met een enorme slag tegen de logge legerduck stuk sloeg I En het was Prof. Brugmans die den volke mocht vertellen, dat men zich met de Europese zaken moet bezig hou den, want over twee jaar kunnen er wel eens verkiezingen zij n voor een Europees Parlement. Enfin, dit schip zal zijn weg in het drnkke autover keer wel vinden. WERK IN DE COMMISSIE, De eerste dag is voor dit congres wel buitengewoon spectaculair geweest. Prins Bernhard verrichtte de opening en verder waren de redevoeringen van de heren Amery, Drapier en Spaak, hoogtepunten, die stof boden voor veel discussie. Naar buiten is de rust nu teruggekeerd. Het meeste werk moet in de vier commissies worden verricht. In de commissie voor de politieke eenheid heeft de afgevaardigde van de Britse Con servatieven in het Lagerhuis, Mr Julian Amery, een inleidend woord gesproken. De heer Amery was van mening, dat de politici, die op het ogenblik streven naar een federatie van de zes landen (het z.g. klein-Europa) veel verder zijn dan de open bare mening. De bevolkingen moeten nog met het idee vertrouwd gemaakt worden en dat achtte hij een der taken van deze bij eenkomst Over de kansen, die deze politici heb ben op een verwezenlijking van de fe deratie was de heer Amery niet zo op timistisch. Hij wees op de vele wolken, die zich aan de Europese politieke ha mel hebben samengepakt maar een verwezenlijking achtte hij mogelyk als maar aan deze voorwaarde voldaan wordt, dat Groot-Brittannië zo nauw verbonden is met de gemeenschap der zes landen, dat Frankrijk en Duitsland zonder vrees tezamen zullen kunnen leven en werken. JONGEREN EN POLITIEK. In de commissie „Jongeren en de poli tiek" hebben zowel prof. H. Brugmans als de heer M. Cottier, afgevaardigde van de Europese liberale jongeren, een antwoord gezocht op de vraag, waarom vooral de jeugd zo weinig belangstelling heeft voor politiek. Prof. Brugmans zocht de fout bij het conservatisme der politieke partijen, die „niet alleen onbekwaam zijn tot handelen maar zich zelfs als een daadwerkelijk ge vaar voordoen, omdat zij de neiging hebben de technische problemen te vertroebelen door ze zoveer in de politieke sfeer te trek ken, dat ze niet meer op te lossen zijn". Deze spreker concludeerde, dat de een heid van Europa moet uitstijgen boven de nationale en partij-politiek en dat men daar toe thans de grondslagen moet leggen voor de toekomstige Europese politieke partijen. Als enige partijen zag hij de christelijk-de- mocratische, de liberale en de socialistische; andere, gebaseerd op clericalisme en anti- clericalisme, hadden naar zijn mening geen kans. De heer Cottier wees als oorzaak aan het scepticisme van de jeugd ten opzichte van de politiek. De jeugd in van mening dat de politiek niet in staat is een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, ontstaan als gevolg van de industriële omwenteling. Door haar instelling is de jeugd afkerig van historische democratieën; zij heeft voorkeur voor snelle en directe resultaten, voor ac tie: Naar sprekers mening zal de tijd hier als geneesmiddel werken. De massa en spe ciaal de jeugd zal rijp gemaakt moeten wor den voor het Europees staatsbewustzijn. Hiervoor zal de nadruk moeten worden ge legd op de solidariteit der volkeren op elk terrein. Ingezonden Mededeling (adv.). 20 tabletten 45 et. N.V. Koninklijk* Pharmaceutlsche Fabrieken v/h Etirocado» •Stheeman Pbtrmaell EISENHOWER WIL NAAR KOREA Tijdens een rede op zijn verkiezings- tocht heeft generaal Eisenhower gezegd, dat de V.S. hun bondgenoten moeten be wapenen en helpen, doch zelf achter hen blijven staan als een machtige mobiele reserve. De generaal deelde mee, dat, als hjj tot president zou worden gekozen, hij naar Korea zal gaan om de mogelijkheid te onderzoeken of de Amerikaanse troe pen kunnen worden vervangen door Z— Koreanen. Hij meende, dat zolang er Zuid-Kore- anen zijn, die in staat kunnen worden ge acht aan het front te vechten, er geen reden is, de Amerikanen dit voor hen te laten doen. Leerzame expositie te Vlissingen, Hoewel ook in de schilderkunst in de jaren na 1880 een omwenteling plaats had kan men constaterendat deze kunst van de 20ste eeuw mede wortelt in die van de 19e eeuw. Veel van de kunstvormen van deze eeuw immers zijn nog niet uitgestorven Zó leeft de impressionistische schilderwijze nog voort, zij het dan in een andere vorm en gebaseerd op andere inzichten. Het zijn de schildersdie werkten rond de eeuw- wisseling die een schakel vormden tussen de schilderkunst van de 19e en de 20e eeuw. Veel bezwaren kan men hebben tegen de moderne kunst. Maar dit mag gezegd wor den van de schilders na 1880, dat hun werken getuigen van een zoeken naar een diepere innerlijkheidZij grijpen soms naar de symbolische vorm, wenden lijn en kleur niet meer aan voor het nabootsen van het geziene, maar als uitdrukkingsmiddelen van een ondergane ontroering voor een krachtiger expressie. Zij spreken een nieuwe kunsttaal Deze kunsttaal hoort men schuchter fluisteren als men door de expositie ruimte van het stedelijk museum te Vlissingen dwaalt, waar werken worden tentoongesteld van Suze Bisschop, Ges tel, Toorop en Versters, schilders rond de eeuwwisseling, die werkten in de oudere en nieuwere ttfd. Jan Toorop (1860-^1928) wordt vooral de trait-d'union tussen de oudere en nieuwere tijd genoemd. Hij was het, die het neo-im- pressionisme uit Frankrijk in ons land over bracht. Een tiental werken, een uitstekende keuze uit zijn oeuvre, demonstreert hoe zijn werk steeds strakker en eenvoudiger van lijn wordt. (Portret van Arthur van Schen- del). Geeft Toorop als impressionist ontroerende momenten uit het veelzijdige leven, als symbolist confronteert hij ons met zijn diep ste religieuze bewogenheid. Overgegaan tot het katholicisme schilderde hij „Het gebed", De Duinweg van Oostkapelle wordt elk jaar een stukje korter. Tientallen meters z(jn er in de loop van de laatste jaren al afgegaan. De duinen op dit meest bedreigde punt van Walcheren gaan nog elk jaar achteruit. En de weg eindigt op een duintopje. Losgewoelde klinkers liggen her en der verspreid op de scherpe helling, die het duin naar het strand maakt. Enkele tientallen meters naar het Noorden staat een enorme bunker op de rand van het duin. „Levens gevaar" heeft een badgast er met koeien van letters op geschilderd. Dat is nog overdreven, maar over enkele jaren kan men er maar het beste wegblijven. Nu reeds is de betonnen kolos voor een groot gedeelte ondermijnd. Als het regent, kunnen allo strandbezoekers onder de bunkervoet schuilen.... De beruchte West- wal liquideert zichzelf, maar de manier, waarop dat in zijg werk gaat, is alles behalve prettig. Want als aan dit proces van duinafname niet op korte termijn een halt wordt toegeroepen, ziet het er zeer zorgelijk uit. Twee meter water bij stormweer in enkele duinpannen is nu niet direct iets, waarover men moet juichen. Wij hebben met eigen ogen kunnen constateren, hoe ernstig de toestand hier is. Aan het einde van de duinweg krijgt men wel het beste overzicht van het kwaad, dat de zee Walcheren doet. Ver op het strand, aan het uiterste puntje van een zwaar beschadigd paalhoofd, staat nog een los paaltje en dat geeft het punt aan, waar in 1940 de voet van de duinen lag. Het water trekt zich hier niet veel aan van paalconstructies, die het duin moeten beschermen. Want achter die bescherming, nog Wel met betonnen stenen van meer dan 30 kg is al een stuk duin weggevreten. En op het laagste duingedeelte vlak daarachter liggen wier en schelpen, die de zee heeft aangevoerd. Afname gaat door. Met gemiddeld 6 tot 7 meter per jaar nemen de duinen af. Reeds meer dan S0 jaar is dit proces aan de gang. Tussen 1911 en 1947, dus in een tijdsverloop van 36 jaren, verplaatste de laagwaterijjn zich niet minder dan 200 meter land inwaarts. Op grond van de huidige in zichten in het verloop van soortgelijke afnamen moet worden aangenomen, dat dit proces in de eerste jaren nog niet zal eindigen. Het jaar 1949 was wel een bijzonder ongelukkig jaar. Toen ging bij de storm op 1 Maart zelfs 15 meter ver loren. Het grote geluk is, dat de duinenrij achter Oostkapelle behoorlijk breed is, maar dit kan natuurlijk nooit een ar gument zijn om niet in te grijpen. Wie garandeert, dat met een storm in de ko mende jaren het proces niet wordt ver sneld Deze wanordelijke massa blokken beton heeft de zee tegen de duinenvoet geworpen. De Duitsers brachten in de bezetting deze bescherming aan. Veel heeft het niet geholpen: de zee gaat haar gang en de duinen worden steeds smaller. Het water voert allerlei rommel aan, dat schots en scheef op de betonblokken komt te liggen. Een plan van f 2.800.000.—. Het water is volkomen onberekenbaar. De stroom, die van uit het Zuiden langs Walcheren komt, ontwikkelt hier de laatste decennia zoveel kracht, dat hij zich steeds verder naar de kust uitbreidt en zand meeneemt. Bij Breezand, aan de noordpunt van het eiland, vindt afzet ting van zand plaats. En de deskundigen staan nu voor de moeilijke vraag; kun nen wij, door het trelien van maatrege len, deze stroom weer afbuigen, zodat de afname tot stilstand komt De plannen, die reeds door de Folder Walcheren zjjn gemaakt, omvatten het bouwen van 16 paalhoofden aan het meest bedreigde strand. Dit zal naar schatting f 2-800000,kosten. Een heel bedrag, maar gezien de grote belangen, die op het spel staan, zeker verantwoord te achten. De recreatie. Want er staan grote belangen op het spelDe recreatie en de waterwinning. Burgemeester F. U. öprenger van Oosi- kapene vertelde, dat nier achter de dui nen nog altijd een recreatiegebied van ong. l?u ha iigt, nl. 75 ha „DumDeek", 55 na vVesthove" en 40 ha „Hoogduin". Bijna aiie duinen zijn vrij voor liet pu bliek, hetgeen verder op Walcheren ner gens het geval meer is. De bossen zijn voor een deel vrij ën voor een ander deel moet men een wandelkaart heo'oen, die maar fl,kost per gezin. Ondanks de vernielingen tijdens oor log en bezetting vervult dit prachtige ge deelte van Walcheren een nog belang rijker recreatieve functie dan vóór 1940, nu duizenden mensen de geneugten van duin en strand hebben leren kennen. De laatste jaren komen steeds meer bewo ners van de Walcherse steden, alsmede duizenden Belgen, bossen, duin en strand bezoeken, Vvauneer niet wordt ingegrepen, zullen binnen afzienbare tjjd duinen en bossen niet langer vrij toegankelijk kunnen wor den gesteld, hetgeen duizenden ernstig zal duperen. Doordat de zeewind door de openingen, die in de duinen ontstaan, steeds meer vat krijgt op de vegetatie, gaat deze op sommige punten ziender ogen achteruit. Het strand wordt steeds minder attrac tief, doordat zich diepe geulen en geul tjes vormen, welke voor de kinderen zeer gevaarlijk zijn. Bovendien komen steeds oud roest en stenen onder het zand van daan door de invloed van de stroom, ter wijl het ook niet zelden voorkomt, dat de vloed het publiek van het strand drijft. De waterwinning. Behalve* de recreatie dreigt ook de wa terwinning in moeilijkheden te geraken. Het waterleidingkanaal van het Middel burgse bedrijf ligt op niet meer dan 200 meter afstand van de duinvoet, die daar zeer laag is. Indien de afname der duinen zich doorzet kunnen straks ernstige calami teiten worden verwacht die de water voorziening in gevaar kunnen brengen Keeds uit dit oogpunt zou o.i. een be drag van büna drie millioen niet teveel zijn. Reeds in de twintiger jaren, toen de toestand zorg baarde, heeft het bestuur van „Duinbeek" diverse malen geadres seerd. Resultaten leverde dit nimmer op. Een enkele jaren later ondernomen proef met kleine hoofdjes bij paal 42 had geen succes. Toen in 1946 nog alle materiaal voor de dakdichtingen op Walcheren aanwezig was en bovendien in de bossen nog smalspoor lag, is gevraagd direct maar de duinen van Oostkapelle aan te pakken. Dit verzoek werd afgewezen- Dit jaar is het probleem met oud-minis ter Wemmers besproken. Hij deed uiter aard geen enkele toezegging, maar hij zit nu weer bij de Staatsmijnen. Hoe zijn opvolger erover denkt is nog niet be kend. Afwachten En daarom blijft het voorlopig weer afwachten. Hetgeen ernstig te betreuren valt. Want het is al laat om maatregelen te treffen. Nog niet te laat. Maar dat kan vlug komen. Een paar zware stormen en op nieuw gaat er een gedeelte van de duinen aan. Walcheren luidt de alarmklok. Als Den Haag die nu eindelijk maar wil horen! een werk met innig kleuren- en lijnenspel, waaruit een stille devotie spreekt. In zijn mysticistische werken is Toorop een groot kunstenaar. Leo Gestel 1881 -1941toont een sterk decoratief talent. Zijn „Tuintje Mallorca" is een schilder stuk, waar men lang naar moet kijken om schone ontdekkingen te doen: de kleuren verdiepen zich en ordenen zich tot een zin rijk geheel. Men leeft zich de impressie in van de kunstenaar en voor de ogen van de bezoeker ontwikkelt zich een landschap, zacht en lieflijk, uitgebeeld als een gedicht Sterk sprekend zijn zijn portretten, ex pressief soms, dan weer fascinerend en toch zacht, zoals zijn zelfportret. Floris Verster (1861 1931) ontdekte evenals Toorop weer het wonder van de kleur. Toevallige combinaties als geplukte hanen op borden en bosjes bloemen op ta fels weet de kleurenkunstenaar om te tove ren in onvergetelijke taferelen. Jammer dat slechts enkele stillevens in Vlissingen geëx poseerd worden en geen van zijn prachtige portretten aanwezig zijn. Het is moeilijk om nauwkeurig iets te vertellen over het werk van Suze Bisschop (1856—1922). Zij verstond de kunst om ogenblikken, die zo weinig worden opge merkt, ongerept weer te geven. Wordt haar werk gekenmerkt door een romantisch so ciale bewogenheid? V/at te zeggen van „Binnenplaats van Harderwijk", het schilderij waarin zij zich zelf geheel gegeven moet hebben? Het kunststuk is massaal van opzet, groots van compositie, maar teer is het gegeven: het in rembrandttiek licht werkende vrouwtje op de binnenplaats. Zo is ook haar „Poor tje van Harderwijk". Weer treft ons die forse lijndie somberheid van toon, de krachtige compositie en dat ontroerende ge geven! Nogmaals, moeilijk is het om haar werk te karakteriseren, zonder haar onrecht te doen. Maar strekt dit haar niet tot roem? Deze leerzame expositie, waarvan de werken afkomstig zijn uit het Stedeljjk Museum te Amsterdam, werd verleden Zaterdag door de burgemeester van Vlissingen, mr B. Kolff, geopend en is tot nader aankondiging te bezichtigen. De J. Waar nu strand ligt, lagen voor weinige jaren duinen. De paal hoofden zijn alle door de zee stukgeslagen. Spoedig en dras tisch ingrijpen kan het proces van afname van duinen tegen gaan. Nationaal monument voor de koopvaardij Het comité van de stichting nationaal monument koopvaardij heeft na overleg met de prijsvraagjury besloten een ont werp, dat was ingezonden onder het mot to Boeg" te laten uitvoeren. Met de ont werper, de beeldhouwer F. Carasso te Amsterdam, zullen de besprekingen over de uitvoering worden geopend. Inheemse bond van Kenia stelt eisen De leiders van de inheemse hond van Kenia hebben een lijst gepubliceerd met 24 eisen, waarvan er een aantal zal wor den voorgelegd aan de Britse minister Lyttleton, die vandaag te Nairobi aan komt. De eisen komen neer op onmiddellijke invoering van de verklaring betreffende de rechten van de mens, bevrediging van de behoefte aan land van de inheemsen en invoering van een verkiezingsstelsel. Dinsdag zijn weer een blanke landbou wer en twee Afrikaanse bedienden van hem, vermoord. Het is niet bekend of deze moorden door de Mau Mau zijn ge pleegd. Volgens Amerikaanse persberich ten heeft de democratische presi- dents-candidaat Stevenson de mi nister van Buitenlandse Zaken, Acheson, verzocht een verklaring af te leggen, dat hij zal aftreden als de democraten de verkiezingen winnen. Er is vooral de laatste tijd veel cri- tiek op het beleid van Acheson. Ste venson zou hem nu willen uitschake len als mikpunt bij de verkiezings campagne. Het bureau van Acheson heeft meegedeeld niets van dit ver zoek af te weten. STAKING OP CYPRUS. De vakverenigingen van Cyprus hebben alle arbeiders in de havenstad Limassol op geroepen, het werk neer te leggen. De ha venarbeiders in deze stad staken reeds sinds 8 October als protest tegen wat zij noemen overtredingen van een onlangs ondertekend arbeidscontract door de werkgevers. De havenarbeiders te Famagusta hebben zich Dinsdag bij de stakers aangesloten. Voor de eerste maal heeft een Frans vliegtuig de „Mystere-452"-straaljager, sneller gevlogen dan het geluid. Het toestel doorbrak de geluidsbarrière Dinsdag bij een proefvlucht boven Me- lun ten Zuiden van Parijs.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3